De Kon. mij „De Scheldeen het arbeiderstekort U itbreidingsplan de raad van besproken Oostburg in EX! kléding. Meeste sukses in het noorden en het oosten van ons land Geen werving in 't wilde Schriele subsidie te Kloetinge MELK EEN CENT DUURDER Wervingsactie door het gehele land Wanneer verdwijnt t barakkenkamp mssm Programma in Zeeland Nieuwe dienstregeling ZVTM Vanaf zondag door de Braakman Traject oost-west aanzienlijk bekort Walcheren VLISSINGEN Bazar geopend Z.-Vlaanderen ZUID-BE VELAND GOES TE HOGE PRIJZEN BEREKEND Voortaan één grens- kantoor Sluis Winkelsluitingsverordening ongewijzigd Op nieuw verzoek om bouwgrond AGENDA Heden Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 APRIL 195G Regelmatig ziet men in de dagbladen, die hier en elders verschijnen, ook de grote ad vertenties waarin de Kon. Mij. de Schelde personeel vraagt voor haar bedrijf te Vlissingen. Dit was voor ons een aanlei ding bij de directie van deze grootste industrie in Zeeland te informeren hoe het met de werkgelegenheid en met de aan trekking van arbeidskrachten van elders gesteld staat. Rij het onderhoud dat hieruit voortvloeide, kregen wjj vele inte ressante bijzonderheden te horen. Wat de werkgelegenheid aan de Scheldewerf betreft: die is ruim ge noeg en hoewel het gehele personeel ongeveer vierduizend werknemers (sters) telt, zou men nog best een vijfhonderd mensen kunnen inschik ken. Met meest heeft men behoefte aan arbeiders voor de scheepsbouw. Bovendien zijn plannen in studie over de bouw van een nieuw en veel gro ter dok en denkt men aan uitbrei ding van de reparatie-afdeling. tD« werving van arbeiders ook noodzakelijk om het normaal verloop op te vangen strekt zich prak tisch over heel Nederland uit, maar blijkt het meest aan te slaan in het noorden en in het oosten van ons land. De andere gebieden zijn op dit punt vrijwel uitgemergeld. Hoe hard het Schelde-bedrijf ook nieuwe mensen nodig heeft, men moet niet denken dat de werving in het wilde weg geschiedt. Reeds voor men de sollicitant naar Vlissingen laat komen heeft een sociaal onder zoek plaats, waarbij degelijk wordt geinformeerd naar allerlei bijzonder heden en zo nodig gaat de sociale werkster van ,.De Schelde" persoon lijk een bezoek brengen aan het ge zin dat naar Vlissingen wil komen. Is er reden om te veronderstellen dat de kandidaat geschikt is voor het bedrijf, dan laat men hem naar Vlissingen komen en indien hij ge huwd is wordt zijn vrouw mede geïnviteerd. Meestal laaf men vier echtparen gelijk komen. Terwijl de mannen naar de keuring gaan en een bezoek brengen aan de afde ling waar zij geplaatst zouden kun nen worden, maakt de sociale werk ster een praatje met de vrouwen en geeft hun alle gewenste inlichtin gen. Daarna wordt de gasten een koffiemaaltijd aangeboden waarbij alles wordt verteld over de lonen, toeslagen, sociale voorzieningen, pensioenfonds enz. enz. Later gaat men dan de stad in om kennis te maken met de nieuwe woonwijken, de scholen, kerken en al wat de toe komstige bewoners der Scheldestad kan interesseren. REëLE VOORLICHTING extra ter beschikking kwam in Ne derland. Het huizenbezit van ,,De Schelde" en aanverwante instellingen als pensioenfonds en woningbouwver eniging, dat reeds 1300 bedraagt, zal hierdoor dit jaar nog met 500 wonin gen toenemen. Zolang de werknemer van elders nog geen eigen huis te Vlissingen heeft en hij dus in pension verblijft, wordt hem een kostgeldvergoeding gegeven, alsmede reisgeld op gezette tijden. RESULTATEN EN CIJFERS. "Desgevraagd kregen wij nog ver schillende gegevens over de resulta ten der wervingsactie en over de buiten Vlissingen wonende arbeiders. De wervingsactie, die in augustus van vorig jaar begon, had tot ge volg dat tot heden toe 284 man wer den aangettrokken. Vlissingen zelf kan ..De Schelde" niet volledig voorzien van de nodige arbeidskrachten. Van de ongeveer 4000 werknemers (sters) wonen er daar 2400 van. Het nabijgelegen Sou burg levert er 470. Van de verschil lende dorpen op Walcheren worden er dagelijks naar en van het bedrijf 528 vervoerd en voor Zuid Beveland is dit getal 120. Voorts komen er da gelijks op eigen gelegenheid nog 'n kleine 100 mensen uit W. Zeeuwsch- Vlaanderen. DE GROOTSTE HANDICAP. Wat is, zo vroegen wij nog, eigen lijk de grootste handicap bij de wer ving. Dat is, antwoordde men ons, over het algemeen niet het loon, noch de huisvesting maar in de eerste plaats de ligging van Vlissingen, hoe wel het feit van de krapte op de ge hele Nederlandse arbeidsmarkt na tuurlijk ook van invloed is. (Advertentie) De sollicitanten worden niet ge paaid door de dingen mooier voor te stellen dan ze zijn, wat toch maar tot teleurstellingen moet leiden. Het gebeurt wel dat men de sollicitant zelfs afraadt een verbintenis aan te gaan. Overigens worden de diverse voordelen niet verzwegen. Dat zijn o.m. het geregelde werk; de garan tie van een behoorlijke woning na zes of acht maanden en voor de on geschoolden of niet genoeg geschool den de prachtige gelegenheid tot op leiding en herscholing. Die oplei- dingstijd is voor ieder natuurlijk niet gelijk. De norm is een maand en men probeert allereerst de mensen in de kortst mogelijke tijd althans zover te krijgen, dat ze met het ge reedschap en het materiaal kunnen omgaan. De eigenlijke vorming heeft plaats in de praktijk en op de avond cursussen. HUIS HET MEEST In de jongste raadsvergadering mer zo spoedig mogelijk een aan- AANTREKKELIJK Het meest aantrekkelijke blijkt voor degenen van elders die sollici teren de garantie van een behoorlij ke woning. Zo men weet heeft „De Schelde" het vorig jaar beslag kun nen leggen op een groot woningcon tingent met halve premie dat toen gingen bijna alle punten vlot onder de hamer door. Alleen het voorstel van B. en W. om de Kloetingse Oranjevereniging een subsidie toe te kennen van 50. deed de heer J. Lenshoek (V.V.D.) de opmerking maken dat dit be drag wel aan de karige kant was. Hoewel er dit jaar speciaal een feest wordt gegeven voor de schoolkinde ren had hij als voorzitter van ge noemde vereniging toch' wel op een bedrag van 100.gerekend. De financiële positie van de gemeente laat een en ander echter niet toe, aldus de voorzitter. De heren D. Kos ter en J. van Liere (beiden C.H.) vonden de subsidie ook gering. De heer J. Leijs (Arb.) kon zich ech ter met het voorstel van B. en W. verenigen. De heer Koster stelde voor een bedrag van 75.beschik baar te stellen. Dit kwam in stem ming maar met drie stemmen voor en drie tegen moest dit punt wor den aangehouden tot de volgende vergadering. De heer J. Leijs was niet tevre den over de aanbeveling van B. en W. wat betreft het aanwijzen van een gemeentelijke vertegenwoordiger voor het algemeen bestuur van de centrale werkplaats ,,De Bevelanden" te Goes. Op de voordracht stond als nummer 1 Mr. H. Baron Schimmel- penninck - v. d. Oye en als nummer 2 de heer J. Leijs. De heer Leijs had liever de heer D. Schipper (Arb.) als nummer één zien staan omdat hij voorzitter is van de dorpscommissie. Na stemming werd burgemeester Schimmelpenninck v.d. Oye met Vier tegen 2 stemmen toch als afgevaar digde gekozen. De raad ging verder akkoord met het schrijven G.S. van 3 april 1956 inzake 3 pet. uitkering over 1955 voor de gemeentesecretarissen-, ontvan gers en ambtenaren van de burger lijke stand. Op voorstel van B. en W. zal in verband met het te verwachten K.B. een en ander in toepassing worden gebracht op het personeel der ge meente. De stichting Gezinszorg voor Goes en omstreken zal over 1955 een sub sidie worden toegekend van 162.56. RONDVRAAG. vang kan maken met de boui* van woningen aldaar. De voorzitter deel de hierop mede dat er getracht zal worden spoed te betrachten wat de opruiming betreft. De heer J. van Liere vestigde de aandacht op de muziektent die al ge ruime tijd te klein is en met het stijgende ledental van de muziekver eniging 'n belangrijke kwestie wordt. Ook hiervoor zal naar een oplossing worden gestreefd. Verder wenste de heer van Liere verbetering in de riolering van de gemeentewoningen aan de Tervaten- se weg Maandag a.s. in Zeeland Van de zijde van de Zeeuwse Melkfederatie vernemen wij, dat de consumentenprijzen van losse melk, flessenmelk en con- sumptiemelkprodukten met in gang van maandag 30 april a.s. door geheel Zeeland met één cent per liter worden verhoogd. Dit houdt verband met de ver hoging van de garantieprijs voor de veehouder van 22,4 cent tot 22,8 cent per kg. melk met ,70 pet. vet en een verhoging van de verrekenprijs der melk van 25 tot 26 cent per kg. melk. ONZE VLAS-EXPORT Zal verbod worden opgeheven? Het is nog onbekend, of ook voor het jaar 1956 het verbod zal blijven gelden, om ongerepeld, te velde goed gekeurd vlas te exporteren. Minister Mansholt zal hierover op korte ter mijn contact öpnemen met de be trokken instanties. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Koeverden, die had gewezen op de mogelijk ongun stige gevolgen van dit verbod, wijst de minister erop, dat de beschikking is uitgevaardigd in het belang van onze zaailijnzaad-export. Gem. secretaris van Hoedekenskerke wordt burgemeester Te Valkenburg (Z.H.) Met ingang van 16 mei a.s. is de heer M. v, d. Have. gem. secretaris te Hoedekenskerke, benoemd tot bur gemeester-secretaris der gemeente Valkenburg (Z.H.) De heer v. d. Have, die 36 jaar is, werd geboren te Nieuwerkerk en werd in 1940, na de H.B.S. te hebben doorlopen, ambtenaar ter secretarie in Bruinisse en later te Nieuwerkerk. In 1945 volgde zijn aanstelling tot waarnemend secretaris te Hoede kenskerke, welke tijdelijke functie 'n jaar later werd omgezet in een de finitieve. De heer v. d. Have, die zeer blij was met deze benoeming, zei ons, dat hij een prachtige gemeente krijgt met even-veel inwoners als Hoedekens kerke heeft. Aan Hoedekenskerke is hij zeer gehecht geraakt, maar deze promotie mocht hij zich niet laten ontgaan. Intussen verliest Hoedekenskerke een kundig en welwillend ambtenaar. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Leijs hoe het stond met de opruiming van het barakkenkamp in verband met het feit dat een aanne- Nir de Middenweg door de Braak manpolder gereed is en voor het verkeer is opengesteld, heeft de Z.V. T.M. van deze gelegenheid gebruik gemaakt de nieuwe zomerdienstre- geling reeds In te voeren, nog ruim een maand voordat de overige ver voersondernemingen dit doen. De belangrijkste verandering 'n verheugend bericht is de snellere verbinding naar West Zeeuwsch - Vlaanderen, waardoor de afstand Terneuzen-Breskens in 54 minuten zal kunnen worden afgelegd. Tot nu toe vergde deze rit ongeveer 1 uur en 15 minuten. Deze bekorting zal voor velen van groot nut zijn. VERBETERINGEN. terd, hetgeen na 1 a 2 jaar het ge val zal zijn, kunnen de busdiensten tussen oost en west nog meer ver beterd worden. In het traject via Hoek ligt nu ook nog de slechte weg Terneuzen Hoek. Die is noodzake- lijkerwijfe in het traject opgenomen; binnen afzienbare tijd zal daar toch een nieuwe weg komen. TARIEVEN HOGER. Er bestaan thans ook min of meer doorlopende of in ieder geval aan sluitende diensten van Hulst Axel - Terneuzen Hoek - Driesprong -IJ- zendijke naar Breskens en eveneens van Hulst - Axel Sluiskil - Philip pine IJzendijke naar Oostburg. Het traject Hoek - Philippine, waarvan te weinig gebruik werd gemaakt, wordt niet meer bereden. Wanneer de verbindingswegen Bier vliet - IJzendijke en Hoofdplaat - Breskens zijn aangelegd c.q. verbe- Vogelwaarde is nu viermaal per dag rechtstreeks verbonden met Hulst doordat met dit aantal malen in bei de richtingen van Kloosterzande naar Hulst rijdt via Hengstdijk en Stop peldijk. Tenslotte is er een starre uurrege ling van Terneuzen naar Zelzatc en Sas van Gent ingevoerd. Deze nieu we dienstregeling, welke ontegen zeggelijk zeer belangrijke verbeterin gen inhoudt, zal zondag a.s. 29 april in werking treden. Een minder aan gename bijkomstigheid is dat de di rectie gedwongen is geworden vanaf die datum de tarieven te verhogen, zulks in verband met de zeer ge stegen uitgaven voor lonen en mate rieel in het afgelopen -jaar en gedu rende 1956. Door de verkorting in af stand tussen oost en west is op die reis natuurlijk een verlaging in prijs ontstaan. De reeds eerder besproken film „Lucretia Borgia" draait deze week in het Bioscoopgebouw te Hulst; een imposante en spectaculaire rolprent over het leven van een in de histo rie bekende familie en een vrouw wier rol daarin nooit goed begrepen is. De maker van de film ziet haar meer als een slachtoffer dan een me deplichtige in de vele door de fami lie Borgia bedreven euveldaden. Een fraaie film (volw.). Voor de liefhebbers van spanning is er „Het mysterie der twee vrou wen", een prima detective, met avontuur en humor, naar een ver haal van Peter Cheyney, compleet met diens beroemde Lemmy Caution. (18 jr. met voorbeh.). In Axel, het Centrum, vertoont men „The man from Laramie" (14 jr.) Een „western" met boeiend spel van James Stewart. Voorts „Morgen zie ik je weer" (a.l.), het verhaal over een Schotse jongen, die als dominee carrière maakt in Amerika. Olympia, Sas van Gent, draait „Theodora" (18 jr.) de eveneens be sproken geschiedenis van de Byzan tijnse keizerin, een machtig schouw spel uit een vervlogen tijd, vol klas siek avontuur en goed gespeeld. Hier in speelt de schone keizerin Theodo ra een bizondere rol. Verder is er „Moeder", een Italiaanse film met als onderwerp een liefdesdrama, dat de aandacht van de toeschouwer ge spannen houdt. Een opwindende zaak, als moord aangezien, krijgt een ge lukkig slot. (18 jr.) In Luxor, Terneuzen, draait „Avon tuur in Hongkong" (14 jr.), een span nend relaas van handel in verdoven de middelen, strijd en mysterie in een Chinese stad. Een romantisch verhaal is „Oase", dat een helse strijd in de woestijn laat zien en de histo rie die daartoe voerde, (volw.). In Concertgebouw „Uit de brand ben je", een vrolijk en kolderrijk verhaal van brandweermannen die nog beter kunnen blazen dan blus sen en tussen de uitslaande brand jes door een bende lol maken, (a.l.). Ledel Theater, Oostburg, vertoont „Tarzan in de gouden stad", een ge patenteerde Weismullerfilm, waarin de van boom tot boom slingerende aapmens weer eens even orde schept in zijn opnieuw bedreigd junglepara dijs. (14 jr.) Hofzicht Theater, IJzendijke, draait „Het meisje van buiten" (18 jr.) het verhaal van een aan de drank ver slaafde acteur met zijn alles voor hem opofferende vrouw. Een indruk wekkende film. Eveneens in Hofzicht A en C. als waaghalzen". Voor de vast klanten van dit duo(a.l.) Tenslotte geven wij de K.F.C.-keu- ringen voor Middelburg, Vlissingen en Goes. Middelburg; Electro „De bruggen bij Toko-Ri" (18 jr.) en Schouwburg „Love me or leave me" eveneens 18 jaar. Vlissingen. Luxor met „Besmeur de liefde" (18 j.) en Alhambra met „Razzia" (18 jaar met voorbe houd). Goes Grand geeft „Om 50.000 dol lar" voor veertienjarigen. In het ..Ariënsgebouw" in de Beurs straat te Vlissingen wordt tot en met zaterdagavond half elf een bazar ge houden. georganiseerd door de af deling Vlissingen van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen. Bur gemeester Kolff, in aanwezigheid van de wethouders, opende des middags deze bazar en sprak de hoop uit, dat hij volledig zou mogen slagen. De opbrengst van de bazar zal wor den bestemd om de r ittige vrijetijds besteding der ouden van dagen te stimuleren en te verbeteren. Vermel denswaard is dat alle spelen, artike len en het allergrootste deel der prij zen door de leden van de bond wer den vervaardigd. De vrouwen hielden zich niet afzijdig en van hen is er een zeer aantrekkelijke stand met handwerken, borduurwerken en schil derijen. IJzendijke RAADSVERGADERING. Hedenavond om half acht zal de raad in openbare vergadering bijeen komen in het gemeentehuis. Op de agenda staan o.m. subsidie aanvragen van de Nederlandse Ama teur Toneel Unie te Utrecht en van de stichting fruitteeltproefbedrijf „Zeeuwsch-Vlaanderen" <e Philippine Verder een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van straatbelasting en vermakelijkheidsbelasting. Overeenkomstig het ter inzage lig gende besluit stellen B. en W. voor de voormalige vestinggrachten aan de plaatselijke hengel- en peurclub te verhuren. Het r.-k. Kerkbestuur alhier ver zoekt medewerking tot het stichten van een kleuterschool. B. en W. stellen voor deze mede werking te verlenen, omdat de stich ting van een kleuterschool noodzake lijk is wegens ongeschiktverklaring van het huidige gebouw. Alle ver eiste stukken zijn hiervoor overge legd. De gemeenteraad moet. wanneer een aanvraag tot stichting van een bijzondere kleuterschool wordt ge daan, tevens beslissen of tot oprich ting van een openbare kleuterschool zal worden overgegaan. B. en W. stellen voor om te be sluiten dat geen openbare kleuter school zdi worden opgericht, omdat hieraan geen behoefte bestaat. Aardenbnrg OVERPLAATSING. De grenskommies M. R. van Voor bergen wordt met ingang van 1 juni aanstaande overgeplaatst van Aar denburg naar Rotterdam. W estdorpe Voor reparatie van draglines De economische politierechter te Middelburg mr. P. van Empel, heeft de 23-jarige I. L. K., procuratiehou der en bedrijfsleider van een te Mid delburg gevestigde revisiewerkplaats, veroordeeld tot een boete van 2.500 subs, vijf maanden hechtenis. Hem werd ten laste gelegd, dat hij te hoge prijzen had berekend voor reparatie werkzaamheden aan draglines. De eis was 3000 boete subs. 6 maanden. Woensdagmiddag 2 mei zal in aan wezigheid van Belgische en Neder landse autoriteiter) met enige plech tigheid de samenvoeging van het Ne derlandse grenskantoor Sluis met het Belgische grenskantoor Schapenbrug- ge tot één grenskantoor Sluis geschie den. Daarbij zal o.m. het woord wor den gevoerd door de directeur van s Rijksbelastingen te Breda. Deze samenvoeging is een uitvloeisel van de samenwerking in Beneluxverband. Audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Breda, zal op 29 en 30 april en 1, 2 en 4 mei geen audiëntie verlenen BEDEVAART NAAR OOSTAKKER. Evenals vorige jaren zal ook dit "j a a r een bedevaart naar Oostakker worden gehouden. Deze bedevaart, die ongeveer 50 k.m. bedraagt, wordt ge heel tevoet afgelegd. De deelnemers vertrekken 's zondags nachts rond 1 uur en gaan naar de Belgische grens, vervolgens over de Oudenburgse sluis langs de Langeleedevaart en Wachte- beke, de Moervaart en vervolgens recht op Oostakker aan. Bij aankomst in Oostakker wordt de grot bezocht en na het bijwonen var. de H. Mis aldaar wordt een boterham opgege ten en hierna vertrekken de bede vaartgangers weer richting Westdor- pe. Ook voor dit jaar hebben alweer enkele deelnemers aangezegd aan deze traditionele bedevaart te zullen deelnemen. St.-J ansteen COMITé REIS OUDEN VAN DAGEN VERGADERDE Het actieve Comité Reis Ouden van Dagen nodigde de verschillende auto bezitters uit tot een bespreking in 't r.-k. Jongenspatronaat, teneinde in cidenten tijdens de reis, zoals die zich in 1955 hebben voorgedaan, te voorkomen. De reis zal gehouden worden op 6 juni en zal als eindpunt Bouvigne hebben, terwijl verschillende beziens waardigheden op de heen en te rugreis worden bekenen. Te verwachten is dat weer een groot aantal autobezitters de reis meemaakt. Op de vergadering gaven zich reeds een flink aantal op. Ongeveer 250 ouden van dagen zullen deze reis meemaken. De bedoeling was de reis via Perkpolder te organiseren, maar de botenmisère deed hiervan afwijken en zodoende zal de reis via Antwerpen gereden worden. Graauw AUTOBOTSING. Toen dé heer E. v.d. H. van Kiel- drecht met zijn luxe wagen op wge van Graauw naar Paal, even voor Paal links wilde afslaan werd zijn wagen pardoes aangereden door een andere luxe wagen, van Graauw ko mende en bestuurd door de heer W. van Kloosterzande. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en ook de materiële scha de was niet groot. Ingedeukte spat borden, gebroken bumpers enz. enz. waren er natuurlijk wel opgelopen. Advertentie) De Burgemeester der gemeente Goes deelt in verband met de Natio nale Herdenkingsavond op vrijdag 4 mei a.s. mede, dat geen z.g. „Stille Tocht" zal worden gehouden; dat van 19.45 uur tot 20.uur de herdenkingsklok zal worden geluid, tijdens het luiden waarvan een ieder wordt uitgenodigd zich naar de Grote Markt te begeven, alwaar men zich op kan stellen rondom het verzets- monument; dat vervolgens twee minuten stilte in acht zal worden genomen; dat er daarna gelegenheid zal zijn om bloemen neder te leggen; dat van 19.00 uur tot 19.45 uur een herdenkingsdienst zal worden gehou den in de Rooms-Katholieke Kerk; dat na de plechtigheid aan het mo nument in de Nederlands Hervormde Kerk een herdenkingsdienst zal wor den gehouden. In verband hiermede verzoekt hij van alle particuliere gebouwen vanaf 18.— uur de vlag halfstok te hangen; van 18.tot 21.uur geen open bare vermakelijkheden te doen plaats hebben; de verlof- en vergunninghouders om gedurende bovengemelde uren geen alcoholhoudende dranken te verstrekken. Verder deelt hij mede: dat tijdens de dienst in de Neder lands Hervormde Kerk een collecte zal worden gehouden voor de Stich ting 1940-1945: dat tijdens de dienst in de Rooms- Katholieke Kerk gecollecteerd zal worden voor de slachtoffers van de bevrijding. Goes, 16 april 1956. De burgemeester van Goes, Mr. W. C. TEN KATE. Vergadering r.-k. Vrouwengilde Onder voorzitterschap van mevr. Klootwijk - Witberg, hield het r.-k. Vrouwengilde in „de Landbouw" 'n goedbezochte ledenvergadering, die belangrijk was om de mooie cause rie welke mevr. C. Boudens - v. Heel, meer bekend onder de naam Martha v. Heusden hield over het onderwerp „Onze grote kinderen Sprekend uit rijke ervaring ze is moeder van een groot gezin en met veel pedagogische kennis, wist mevr. Boudens haar voordracht boei end en inhoudsvol te maken. Het opvoeden van kinderen eist zelfopoffering en begrip. Spreekster waarschuwde ervoor de kinderen naar de volwassenheid toe te jagen Bij alle grootse dingen komt rust te pas. Toon belangstelling, zei spreek ster, en praat met de kinderen en vergeet niet, dat ook de groteren, die geen kind meer zijn, leiding no dig hebben. Mevr. Boudens ried aan om de oudere jeugd eens het boek van Fré Dommisse „Waren wij kinde ren" te iaten lezen of Jeanne Other- dahls „Jonge levens". Zij wees er ook op welk 'n steun onze kerk en onze godsdienst kinderen en ouders bieden bij de opvoeding. Niet-katho- lieken benijden ons daar vaak om. Spreekster wees vervolgens op de teleurstellingen welke de opvoeding soms geeft of schijnt te geven en ried hierbij geduld, wijsheid en lief de aan en behandelde in dit verband de tpische puberteitsverschijnselen. Tenslotte vestigde spr. nog de aandacht op het grote belang van goede katholieke lectuur voor onze kinderen. Met veel belangstelling luisterden de dames naar deze Interessante cau serie, waarvoor spreekster hartelijk werd bedankt door de voorzitster. Na de pauze werd de kleine huis houdelijke agenda afgewerkt en o.a. werd mededeling gedaan over het uitstapje dat volgende week naar de „Keukenhof" wordt gemaakt. lleinkenszand Alleen verkrijgbaar bij: v. d. WALLE - HULST 40-JARIG JUBILEUM AAN R.K. SCHOOL. Op dinsdag 1 mei zal mej. C.F. Bookelaar het feit herdenken dat zij 40 jaar geleden haar loopbaan als onderwijzeres begon. Na Moerdijk en Sluiskil als standplaatsen te hebben gehad, kwam zij 36 jaar geleden aan de r.-k. St. Jozefschool alhier. In deze langdurige periode heeft mej. Bookelaar zich doen kennen als een onderwijzeres die voor alles het belang van haar leerlingen voor ogen had. Haar prettige spontane persoonlijkheid is ook onder haar oud leerlingen spreekwoordelijk. In de loop der jaren is mej. Boo kelaar met Heinekenszand vergroeid en bij haar jubileum zal het haar zeker niet aan felicitaties ontbreken. De leerlingen van haar school zul len de jubilaresse op 1 mei huldi gen. Opbrengst Bazar De bazar welke werd gehouden ten bate van het ver enigingsgebouw Maranatha, had een netto opbrengst van 926.75. Yerseke Bij de bespreking van het uitbreidingsplan (plan in hoofdzaak) in de raad van Oostburg bleek, dat de nieuwe rijksweg rond de kom van de gemeente helemaal niet vast ligt, zodat latere wijzigingen zeer wel mogelijk zullen zijn. Het werd als een bezwaar gevoeld dat het plan zo op het nippertje is binnen gekomen waardoor bespreking summier moet blijven. Voor industriedoelein den werd het drie a vier ha grote terrein achter de watertoren en de circa twaalf ha achter de opslagplaats van Alberts' houthandel aangewezen. In het als natuurgebied aangewezen terrein tussen de monding van de Tragel en de Hoge Zand zal te zijner tijd een zwembad worden aangelegd. Het plan wordt nu ter visie gelegd zodat eventuele bezwaren kunnen worden ingediend. geen genade vinden. Aan de r.-k. bi bliotheek werd een subsidie van vijf cent per boek voor het jaar 1956 toe gestaan en de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch Vlaanderen kreeg drie en een halve cent per inwoner ten behoeve van de helikopterdienst op Rotterdam. Weu: kwam het verzoek van de fa. Oosterbaan en Zn. voor bouwgrond aan het Ledelplein aan de orde. De tegengestelde meningen over de be stemming maakten een stemming noodzakelijk, waarna het perceel werd toegewezen op voorwaarde dat geen hooi of stro in de op te richten ge bouwen zal worden opgeslagen. Op het weiland aan de Zandstraat-Hogen- dijk, onlangs aangekocht door de ge meente in verband met het uitbrei dingsplan, heefl de gebruiker van acht jaar pachtrechten. De afkoop hiervan (volgens rapport van de grondkamer deskundigen vastgesteld) verhoogt de kostprijs van het terrein dermate dat dit gemiddeld op 1.- per vierkante meter uitkomt. Deze consequentie was naar de mening van enige leden bij de behandeling van de aankoop onvol doende belicht. Uiteindelijk werd de vergoeding toch volgens 'het taxatie rapport goedgekeurd. DE SUBSIDIES CONTROLE ZUIVERINGS INSTALLATIE Een gezamenlijke bedrijfscontrole op de rioolwaterzuiveringsinstallatie werd algemeen noodzakelijk geacht. De hoge kosten hiervan (voor Oostburg 1060.- voor 15 onderzoekingen per jaar) waren echter aanleidingen tot diverse vragen en opmerkingen. Uit de toelichting van de voorzitter bleek dat een goedkopere en even goede op lossing niet meer te negeren is, zodat de raad ook hieraan zijn fiat verleen de. BENOEMING De verzoeken om subsidies van de Nederlandse Amateurtoneelunie en van het Seminarie IJpelaar konden Na lang wachten kon nu eindelijk aan de openbare U.L.O. school een onderwijzer worden benoemd. Met al gemene stemmen werd de heer Bil aangesteld. Bij deze gelegenheid bracht de burgemeester zijn dank aan de heer van Roon (vijftig dienstjaren), die be reid is geweest ondanks zijn leeftijd en moeilijke reizen in de afgelopen strenge winter met vervanging te hel pen tot in de vacature zou worden voorzien. GESCHIL CHR. SCHOOL BESTUUR Over de vergoeding welke het Christelijk Schoolbestuur aan de ge meente moet betalen, voor gebruik enz. van het noodgebouw, bestond een diepgaand verschil van mening. Na diverse besprekingen o.a. met een lid van G. S. werd van de zijde van G. S. de suggestie ontvangen de vergoeding van 4800.- te verlagen tot 3500.-. waarop overeenstemming tussen de partijen mogelijk zou worden. Het voorstel deze suggestie over te nemen werd zonder verder commentaar goed gekeurd. De in een vorige vergadering goedgekeurde wijziging van de win- kelsluitingsvcrordening waardoor zon dags de winkels een uur langer open mochten blijven moest weer worden ingetrokken. De Kamer van Koophan del had n.l. afwijzend geadviseerd, zo dat bij aanvraag vermoedelijk ook door het Ministerie afwijzend zou worden beslist, waardoor mede een algemene sluiting op zondag het ge volg kon zijn. Dat Oostburg geen ex tra kolentoeslag heeft verleend zat en kele leden zeer hoog. Over en weer werden cijfers van andere gemeenten genoemd ter staving van voor en te gen. De voorzitter wees er nadrukke lijk op dat de begrotingspost hiervoor reeds was overschreden hetgeen bij een extra verstrekking met nog zes honderd vijftig gulden zou stijgen het geen in verband met de huidige stand der financiën niet verantwoord zou zijn. Daarnaast hebben de Diaconieën ook veel kolensteun verleend, zodat de totale verstrekking in Oostburg be slist niet ongunstig is, aldus de heer Geuze. De rondvraag betrof enkele vragen en inlichtingen van leden over onbelangrijke zaken maar werd be langrijker door de indiening van twee voorstellen, die in een apart artikel zijn uiteengezet. 50-jarig; bestaan Boerenleenbank Twee avonden werd in Zaal Nolet het gouden jubileum van de Boeren leenbank gevierd. De belangstelling van de ruim 1100 leden voor dit feest was zo groot, dat twee avonden nau welijks voldoende waren om alle feestvierende een plaats te geven Kassier de Jonge, gaf een kort over zicht over het ontstaan en groei van de bank. In 1906, het jaar der op richting, bedroeg de omzet 29.000. deze is nu gegroeid tot 2.294.000. De avonden werden gevuld met trak tatie. gezilig samenzijn, enkele schetsen uit het bankleven, een twee tal films en declamatie. Dinsdagmiddag had in hotel Nolet de zeer druk bezochte receptie plaats O.m. gaven vertegenwoordigers van verschillende andere banken, vereni gingen en zakenrelaties blijk van hun belangstelling. Burgemeester Willem- se stelde in zijn felicitatie-speech de Boerenleenbank als voorbeeld aan de visserij. Daar is men, ondanks her haalde pogingen, nog niet aan he't begin toe. De visserij is nog ver ach ter bij de landbouw. De heer Colenbrander en de heer Oudkerk. beiden inspecteur van de Raiffeisenbank, brachten de geluk wensen over vn de centrale bank. Ook de heer Lindenbergh, voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken in Zuid Beveland deed dit namens de Ring. De heer J. Schipper, voorzitter van de jubilerende bank. bracht de sprekers dank. Talrijke bloemstukken gaven het geheel een feestelijk aan zicht. Z A AI-OESTERS NAAR ENGELAND Deze week zijn enkele partijtjes zaai-oesters als monster naar Enge land verzonden. De oesters zijn eerst ontsmet om ze slipper-vrij te maken. Engeland is n.l. zeer bang dat te gelijk met de oesters ook de slipper- liniped (zeemuiltje) zal worden in gevoerd. In voorgaande jaren wer den in Engeland verschillende oes- terbanken totaal ontvolkt door de aanwezigheid van de slipper-limped. ZEEFTEN MET OESTER- BROED GEPLAATST. Enkele oesterkwekers hebben weer zeeften met oesterbroed uitgezet op het z.g.n. Noorden om op te groeien tot bakkengoed. Verschillende kwe kers hebben deze oestertjes op con tract verkocht, te leveren in juli of augustus. Ook naar afsteeksels is eni ge vraag, terwijl ook grote partijen zaai oesters onderling verhandeld worden. De geboden prijs blijft ech ter te laagTom tot goede bedrijfsuit- komsten te kunnen komen. GOBS Grand: Om 50.000 dollar. MIDDELBURG Electro: De bruggen bij Toko-Ri. Schouwburg: Love me or leave me. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Moeder. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Avontuur in Hongkong. VLISSINGEN Alhambra: Razzia. Luxor Besmeurde liefde. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: The man from Laramie. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Verdi. GOES Grand: Om 50.000 dollar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het mysterie der twee vrouwen. MIDDELBURG Electro: De bruggen bij Toko-Ri. Schouwburg: Love me or leave me. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Tar zan in de gouden stad. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Moeder. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Uit de brand ben je. Luxor 8 uur: Avontuur in Hongkong. v'LISSINGEN Alhambra: Razzia. Luxor Besmeurde liefde. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Walsdroom.

de Stem | 1956 | | pagina 2