COMMUNISTEN nemen de eigen veiligheidsdiensten onder vuur Rusland staat op het punt H-bom te „bedwingen' de VAGE BELOFTEN, GEEN AKKOORD HAMMARSKJOELD ZOU GESLAAGD ZIJN Schoonmaak op de Nieuw-Amsterdam ALS UITVLOEISEL VAN DE „NIEUWE KOERS" Hilde Benjamin ziet haar voornaamste vijand op vrije voeten gesteld Senaat stelt drie vragen „Bevredigende oplossing" MGR CZAPIK OVERLEDEN Sovjet-atoomgeleerde onthult: DE NIEUWSTE STAATSIEFOTO B. en K. vandaag naar huis Tweede Kamer achter motie van Biewenga r FEEST IN DE JORDAAN A DAGBLAD VOOR ZEELAND VS. wijzen twee Russen uit Tsjechen: „Terug naar 1948" SOEKARNO ENKELE MAANDEN OP REIS Zijn vrouwen moeten thuisblijven Beloften van Arabische tanden Waterwegen Lijk van vermiste Amerikaan gevonden j Noordelijke wind j Het overleg met Mr. Struycken Russisch vliegtuig verongelukt gewoon Geleide uit water energie wm Ea'N. H Nietszeggend communiqué Bouwbedrijf vrij op Koninginnedag IJsselmeerpolders 96e JAARGANG No. 22135 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeilandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen C J. v Hootegem Mr. Dr A J J M Mes. Mr H M L>. de Rechtei L. J. v t Westende. P V M Ver- cauteren Abonn.prijs bij vooruitbet 1 5.85 p kwartaal, p post t 6.55, p. week luitsl. bij niet postbestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct. Postrek. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 27 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236~Z~üireaU voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus; TERNEUZEN, Noordstra^ 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no.sT) Twee leden van de Russische dele gatie bij de Ver. Naties zijn door de Amerikaanse regering uitgewezen om dat bun aanwezigheid in de V.S. „niet langer gewenst" is. Dit in verband met hun activiteit in de zaak van vijf Russische zeelie den die oorspronkelijk asiel in de V.S. hadden gevraagd doch onlangs plotse ling weer naar Rusland zijn terugge keerd. In een nota wordt ook kritiek gele verd op de leider van de Sovjet-dele gatie bij de V.N., Sobolev. Deze had bij het vertrek der zeelieden tussen beide willen komen, toen immigratie ambtenaren een gesprek met de vijf mannen hadden. De zeelieden hebben inmiddels op een persconferentie in Moskou ver klaard dat zij vrijwillig naar de Sov jet-Unie zijn teruggekeerd. Op For mosa waren zij geslagen en daarom hadden ze „in de V.S. asiel gevraagd, om op die manier naar hun land te rug te kunnen keren." Het begint erop te lijken, dat de leden van de veiligheidsdien sten in oost-Europa de komende weken geducht op eigen veilig heid zullen moeten letten. Zowel in Polen als in Tsjecho-Slowakije is stevige kritiek geoefend op de manier waarop deze diensten de meest elementaire eisen van een goede rechtspraak plegen te negeren en ook in Oost-Duitsland zyn er tekenen, dat de zon van Hilde Benjamin op ondergaan staat. De Tsjechische communistische partij heeft meegedeeld, dat het tot 1948 van kracht zijnde stelsel, waarbij rechters van instructie het voor onderzoek en de ondervraging van gearresteerden leiden, hersteld zal worden. Dit ter versterking van de „socialistische wettigheid". IN DE Britse kolonie Kenya zijn tot einde maart van dit jaar 1015 mensen terechtgesteld wegens Mau-Mau-ac- tiviteit. Dit heeft" de Engelse rege ring bekend gemaakt. DE GRIEKSE minister van Buiten landse Zaken, Spiros Theotokis, heeft zijn ontslagaanvrage ingetrokken, na dat premier Karamanlis hem in het parlement had verdedigd tegen kri tiek wegens zijn politiek ten aanzien van Cyprus. EEN OOSTENRIJKER, die na een verblijf van elf jaar in de Sovjet unie, te Wenen is teruggekeerd, heeft \erklaard, dat er in de Oekraine een goedgewapende verzetsorganisatie ope reert tegen het huidige Russische re giem. DE DUITSE minister van Verkeer, Seebohm, is per auto in Den Haag aangekomen. Vandaag begint hij zijn besprekingen met minister Algera. OP DE Londense markten wordt geklaagd over de slechte kwali teit van de Nederlandse oude aardappelen, die kortgeleden zijn aangevoerd. De handelaren zijn van mening, dat Nederland over haast aan het uitvoeren is gegaan in verband met het tijdstip, waar op het exportverbod van kracht werd. President Pieok van Oost-Duitsland heeft donderdag meegedeeld, dat de voormalige minister van Justitie, Fechner, begenadigd is. Hij was in 1953 gevangen genomen, waarschijn lijk omdat hij geschreven had, dat geen arrestaties moesten worden ver richt zonder een bevel tot inhechte nisneming en dat staken geen straf baar feit is. Fechner werd indertijd opgevolgd door Hilde Benjamin. die zich als „hoedster van het recht" berucht heeft gemaakt. Tesamen met Max Fechner zijn nog 1 andere politieke gevangenen op vrije voeten gesteld. Bovendien zijn 129 gevangenen vrijgelaten, die in dertijd door de Russen waren veroor deeld. Een aantal van hen is inmid dels in West-Duitsland gearriveerd. De Tsjechische minister van defen sie, generaal Alexej Cepicka, is in middels van zijn functie ontheven. Als zijn opvolger is benoemd kolonel-ge neraal Bohumir Lomsky, tot dusverre eerste plaatsvervangende minister van defensie. Generaal Cepicka is tevens geroyeerd als lid van het politbureau van de Tsjechische communistische partij en ontheven van zijn functie van eerste plaatsvervangende premier. Volgens radio-Praag is Cepicka van zijn functies ontheven vanwege „te kortkomingen in het vervullen van zijn regeringsplichten". Cepicka is de 45-jarige schoonzoon van de eerste communistische presi dent van Tsjechoslowakije, wijlen Kle ment Gottwald. Waarnemers hadden reeds eerder deze week verklaard, dat generaal Cepicka is gekritiseerd wegens het aanmoedigen van een „per soonsverheerlijking" rondom zijn eigen figuur als bevelhebber van het leger. Een afgevaardigde in de Poolse volksvertegenwoordiging heeft ver- klaard dat nu de ..fouten van het ver leden goedgemaakt worden", ook ge dacht moet worden aan het Poolse verzetsleger uit de oorlog. Dit wordt gemeld door het Poolse nieuwsbureau PAP. Hij zei, dat ieder verzetslid naar zijn eigen verdiensten beoordeeld moet worden. Het is voor het eerst sinds de oorlog dat er in het Poolse parle ment openlijk over de Poolse verzets beweging van de oorlog gesproken wordt. Deze beweging, die door de westelijke geallieerden gesteund werd. en die in 1945 ontbonden is, vocht te gen de Duitse bezetters en in de op stand van Warschau in 1944. President Soekarno van Indonesië krijgt het in de komende maanden druk. Eerst gaat hij een bezoek bren gen aan de Verenigde Staten en Ca nada. vervolgens aan landen in mid den-Europa en in augustus vertrekt hij naar de Sovjet-Unie. Noch de eerste vrouw van Soekarno. Fatmawati, noch zijn tweede echtge note zullen de reis naar Amerika meemaken. De vrouwenorganisaties in Indonesië, die tegen het tweede hu welijk gekant zijn, hadden erop aan gedrongen dat hij Fatmawati zou mee nemen. Soekarno heeft nu de knoop doorgehakt. Zijn echtgenoten blijven thuis, maar zijn zoontje van 12 jaar. Guntur Soekamoputra, mag mee. Op 14 mei vertrekt Soekarno naar Amerika. Inmiddels is. hij ook al uitgenodigd voor een bezoek aan communistisch- China. Enige leden van de Eerste Kamer hebben de aandacht van de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd voor een aantal vraagpunten in de kwestie van de Nederlands-Belgische waterwegen. ïn hun verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken wijzen zij op de verklaring van minister Spaak van 21 maart, waarin deze zei, dat het Deltaplan een 'nieuwe kwestie doet rijzen, namelijk die van de Ooster- Schelde. Men vraagt zich af wat deze verklaring betekent. Een andere vraag is of de kwestie van de tussenwateren, waarin België volgens minister Spaak stelling heeft genomen, alle tussenwa teren betreft, of uitsluitend de nor male weg tussen Antwerpen en de Rijn. Tenslotte verzoekt men uitleg over een derde zinsnede in de verklaring, waarin wordt gezegd, dat „wij de on derhandelingen door het uitwisselen van nota's moeten voortzetten". Bete kent dit, zo vraagt men zich af, dat de regering is afgestapt van de ge vaarlijke methode van mondelinge be sprekingen en is teruggekeerd naar de klassieke methode van schriftelijke onderhandelingen Een tevreden Dag Hammar- skjoeld is donderdag per vlieg tuig van Amman naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon, ge reisd. Waarnemers zeggen dat hij van alle Arabische landen die aan Is raël grenzen, in principe de verze kering gekregen heeft dat het staakt-het-vuren gehandhaafd zal worden en dat zijn zending, die ten doel had de spanning langs de Israë lische grenzen te doen verminderen, als geslaagd kan worden beschouwd. Volgens een woordvoerder van de V.N.. die de luchtreis tezamen met Hammarskjoeld maakte, is deze van mening dat zijn besprekingen in Jor danië het gehele :ebied van zijn op dracht bestreken nebben en dat men Manifest van I.C.V. Eis lot vrijheid van vakbeweging Ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid op 1 mei, heeft het Internatio naal Christelijk Vakverbond een mani fest uitgegeven. Hierin stelt het de eis tot vrijheid van vakbeweging en verklaart het met grote bezorgdheid de ontwikkeling op dit gebied te volgen in Duitsland, Spanje, oost-Europa, Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Als eerste vereiste voor vrede en samenwerking in de wereld noemt het aanzienlijke verbetering van loon- en arbeidsvoorwaarden. op alle punten tot beslissingen geko men is. De gemengde Israëlisch-Jordaanse bestandcommissie heeft inmiddels Jordanië verantwoordelijk gesteld voor een aanval, maandag j.l., op een Israëlische autobus in het Arabadal. Bij de aanval kwamen vier Israëliërs om het leven. De commissie noemde de aanval een ernstige schending van de be standsovereenkomst. Zij sprak haar bezorgdheid uit over het toenemend aantal incidenten langs de Israëlisch- Jordaanse grens. Reddingsploegen hebben gisteren het lijk van de Amerikaanse soldaat Gerald Dunnigan, die zaterdag in een onderaards fort naby Verdun ver dween, gèvonden. Het iag op de bo dem van een luchtverversingskoker, op eén diepte van 25 meter. Dunnigan was onmiddellijk overleden. Vierhonderd Amerikaanse en Fran se militairen hebben deelgenomen aan het zoeken in het netwerk van tun nels en kokers van het verlaten fort, dat het laatst door militairen in de eerste wereldoorlog is gebruikt. MEVROUW M. J. Karreman-van Bo ven, die verpleegd wordt in het rust huis „Susanna" te Rotterdam, is gis teren 101 jaar geworden. Eén Rotter damse is nog 4 maanden ouder, een andere stadgenote 4 maanden jonger dan zij. DE NIEUWE socialistische regering van Ceylon gaat de teksten van „De Stem van Amerika" controleren, om te voorkomen dat Ceylon als „basis van vijandige propaganda" wordt ge bruikt. DE TOT dusver bekende "uitslagen van de Amerikaanse voorverkiezin gen in Pennsylvanië, Massachusetts en Alaska tonen aan, dat Eisenhower een grote voorsprong heeft op de demo cratische leider Stevenson. MGR. M. A. JANSEN, bisschop van Rotterdam, heeft mgr. C. G. van Trigt benoemd tot officiaal van het bisdom Rotterdam. Hij blijft tevens officiaal van het bisdom Haarlem. ER ZAL een onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheid van een ondergrondse verkeersverbinding van Amsterdam met Schiphol. Dit ter ontlasting van het bovengrondse ver keer. TEGEN de 26-jarige Surinaamse zee man A. L., die in februari een Finse zeeman met dodelijk gevolg tegen het hoofd had geschopt, heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank een gevangenisstraf van 2 jaar geeist. DOOR DE strenge nachtvorst in de eerste dagen van april blijken veel baksteenbedrijven ernstige schade ge leden te hebben. Honderdduizenden stenen, die te drogen lagen, zijn be- vroren en uit elkaar gevallen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enkele l buien. t Zwakke tot matige wind uit l l noordelijke richtingen. Dezelfde J temPeraturen als gisteren of iets J lagere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke wind, draaiend naar noordoost. J Perioden met zware bewolking en enige neerslag. Ook opklaringen vanuit het westen. I l Vandaag: zon onder 20.00 uur, l J maan op 22.59 uur. J 5 Morgen: zon op 5.18 uur, maan J onder 7.06 uur. 1/ L)e „Nieuw Amsleraam ligt s.nüs maandag in het dok bij Wilton Feyenoord in Schiedam, waar het schip duchtig onder handen wordt genomen. Op dit plaatje zien we een aantal schilders bezig met een aardig karwei: het schilderen van de enorme romp van het schip. In een officiële verklaring heeft Den Haag te kennen gegeven, dat het overleg van de regering met premier Jonckheer van de Antillen en gouver neur Struycken „verhelderend" heeft gewerkt en dat over het vraagpunt van de bevoegdheid van de gouver neur al in grote lijnen overeenstem ming is bereikt. T.a.v. de concrete moeilijkheid, die de controverse tussen de gouverneur en het Antilliaanse kabinet in een acuut stadium had gebracht, is een bevredigende oplossing gevonden. De moeilijkheid gold het landsbesluit tot verdeling van de ministersportefeuil les. De gouverneur had dit niet willen ondertekenen in verband met een kwestie die de benoeming van de mi nister vari Justitie betrof. De bezwaren, zo wordt nu gezegd, werden ondervangen door het treffen van tijdelijke voorzieningen. Dit werd vergemakkelijkt doordat omtrent het beginsel niet van verschil van inzicht was gebleken.Het landsbesluit is thans vastgesteld. Mr. Struycken zal de volgende week vermoedelijk in de tweede helft naar Willemstad terugkeren. Mgr. Gyula Czapik, aartsbisschop van Eger. die na de arrestatie van kardinaal Mindszenty in 1948 de Kerk in Hongarije bestuurde, is woensdag in een ziekenhuis te Boedapest over leden. Mgr. Czapik, die 68 jaar werd. is een week geleden voor kanker geopereerd. Een tweemotorig militair Sovjet vliegtuig is gisteren by Bohnsdorf, ten zuid-oosten van Berlijn, neerge stort. Drie personen zyn om het le ven gekomen. postduitse brandweerlieden redden drie andere inzittenden van het toe stel, dat op het vliegveld Schoenefeld zou landen maar tegen een kerktoren vloog. Er hing een dichte mist. Dr. Ivan Koertsjatof, de Sovjet-atoomgeleerde die premier Boelganin en partijsecretaris Kroestjev op hun bezoek aan Enge land heeft vergezeld, heeft te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie op de drempel staat van de beheersing van de energie van de wa- terstotbom voor vreedzaam gebruik. Hij gaf tijdens een lezing voor drie honderd Britse deskundigen in het centrum voor atoomonderzoek in Har well. bijzonderheden, die in de wes telijke landen als hoogst geheim zou den worden beschouwd. Een wetenschappelijke correspon dent verklaarde, dat Harwell als ge volg van de onthullingen van Koerts jatof in staat zal zijn de Russische experimenten te reproduceren en zijn eigen vorderingen aan te vullen. De Sovjet-geleerde gaf te kennen, dat Rusland ver op Engeland en waar schijnlijk ook de V.S. voor is in de wedloop om de waterstofenergic te gebruiken voor de industrie. Hij ont hulde zijn verbaasde gehoor dat de Russen zover zijn dat zij bij deze expe rimenten een temperatuur van een miljoen graden Celsius kunnen berei ken, waardoor zij op de drempel staan van het verwekken van thermo-nu- cleaire energie (energie vrijkomend door fusie van waterstofatomen). Dit is inderdaad de industriële wedloop van deze eeuw, want de winnaar zal de sleutel hebben tot het verkrijgen van onbeperkte boeveelheden energie uit "ewoon water Koertsjatof beantwoordde, volgens de berichten, alle vragen der Britse deskundigen zonder ontwijken en ver strekte gegevens, die de Britten niet voorzien hadden. Hij behandelde Rus sisehe experimenten op het gebied van de fusie-reactie het vrijmaken van energie uit waterstof door wa terstofatomen bij zeer hoge tempera- c turen te fuseren tot helium. Dit ge- zijn. Deze nieuwe officiële foto van onze vorstin werd gemaakt ter gelegenheid van haar verjaardag, maandag a.s. (Foto Meyboom) beurt in de waterstofbom met vernie tigende werking. Het probleem der geleerden, die voor vreedzame toe passingen werken, is het vrijkomen der energie te beheersen. De wetenschappelijke correspondent van de gezaghebbende „Financial Ti mes" schrijft, dat het schijnt, dat de Sovjet-geleerden, althans voor korte ogenblikken, erin geslaagd zijn de voorwaarden te scheppen voor het ver wekken van regelbare energie, door de fusie van waterstofatomen. Volgens de correspondent verklaarden Britse atoomgeleerden, dat de verklaringen van Koertsjatof de totnogtoe belang rijkste mededelingen op het gebied van de beheersing van thermo-nucleai- re energie voor vreedzame toepassing In het gezamenlijke Brits-Rus sische communiqué over de be sprekingen in Londen, dat gis terenavond is uitgegeven, hou den de regeringsleiders van En geland en de Sovjet-Unie zich volkomen op de vlakte voor wat betreft de oplossing van de grote internationale geschillen. Zelfs met betrekking tot de resultaten van het handelsoverleg zijn de mededelingen minder positief dan men had verwacht. De Sovjet-Unie, zo wordt gezegd, heeft aangeboden, in de komende vijf jaar Britse goederen tot een waarde van een miljard Pond Sterling te ko pen, indien Engeland althans geen be perkende bepalingen met betrekking tot deze goederen uitvaardigt. Verder is het communiqué amper de moeite waard. Het zou alleen belang rijk kunnen worden geacht in die zin, dat het duidelijk aantoont dat de re geringsleiders ten aanzien van de we reldvraagstukken tot geen enkele af spraak zijn gekomen. Beide regeringen „zijn voornemens, vrede en vrijheid in het midden-oos ten te vergemakkelijken en ze zullen hun uiterste best doen om een einde te maken aan de internationale bewa peningswedloop". De Britse en Russische leiders, zo wordt ten overvloede nog gezegd, kon den geen overeenstemming bereiken over de wyze, waarop de veiligheid in Europa verzekerd dient te worden. Boelganin en Kroestjev vertrekken vandaag weer naar Moskou. Gisteren hebben ze nog een krans gelegd by het monument van Karl Marx op een Londense begraafplaats. Hedenoch tend houden ze een persconferentie voor 400 journalisten. Lady Eden heeft van de Russische leiders, als herinne. :ng aan hun bezoek, een stola van sabelbont gekregen. Sir Anthony Eden kreeg een schilderij, een bureaugarnituur en een fraai ge lakte doos. Boelganin en Kroestjev mochten een cassette van zilver en goud in ontvangst nemen, waarop een afbeelding van het Britse Lagerhuis. Krachtens de bepalingen der gelden de loonregelingen in de bouwnyver- heid is de a.s. Koninginnedag gelijk gesteld met een algemeen erkende christelijke feestdag. Als regel zullen de werkzaamheden op die dag derhalve volledig stilstaan. Bij eventuele arbeid óp deze dag heeft de werknemer recht op dubbel loon. Op de a.s. bevrijdingsdag zullen de werkzaamheden in het bouwbedrijf normaal doorgang vinden. (Van onze parlementaire verslaggever) Met 42 tegen 24 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een motie aanvaard, waarin zij de wens uit spreekt, dat van de nieuwe bedrijven in de IJsselmeerpolders een ruim deel in pacht wordt uitgegeven en de rest gedeeltelijk in erfpacht, gedeeltelijk in particulier eigendom. Bij het geven in eigendom, dat de voorkeur moet hebben, moet speciaal aandacht worden besteed aan hen, die elders door onteigeningen van de overheid van hun grond zijn beroofd. De regering, bij monde van minis ter v. d. Ki'eft, heeft zich op geen en kele wijze aan deze uitspraak gebon den. De bewindsman maakte zelfs staatsrechtelijke bezwaren tegen de motie, omdat zowel de volksvertegen woordiging als het kabinet binnenkort gaan verdwijnen. De heer Biewenga (AR), wiens motie slechts de steun van de P.v.d.A. en de C.P.N. moest ontberen, voerde daartegen aan, dat een nieuw kabinet bij het bepalen van zijn beleid wel degelijk aan deze uitspraak van de oude Kamer aan dacht zal besteden. In grote drommen van tien tallen tegelijk stroomden de Jordaners gisteren liet Root haanhuis aan de Rozengracht te Amsterdam binnen, met het doel: Johnnie Jordaan en zijn echtgenote geluk te wensen met hun koperen huwelijksfeest. In één van de zalen stonden John nie en zijn vrouw, omringd door bloemen en omstuwd door de buurtgenoten. In al dat gewoel drentelde o.a. een oud moeder tje 77 jaar nippend aan een glaasje oude klare. Floortje van het „Viscollege van de Westertoren" zei een wensje op. Het begon met ..Lieve Johnny..." De rest ging verloren in het feestgedruis. Buiten op straat regelde dc politie de toevloed tot het feest gebouw. Het waren hoofdzake lijk vrouwen, die hun opwach ting bij het echtpaar Jordaan maakten. De mannen waren 's avonds van de partij op het grote feest, dat op de Palm- gracht ter ere van Johnny en zijn vrouw werd aangericht. Johnny zong een speciaal lied voor zijn vrouw, culminerend in de zinsnede „Als ik jou niet had. als ik jou niet had Op last van de politie moest het feest worden gestaakt, om dat men vreesde, dat er onge lukken zouden gebeuren. Naar schatting ruim dertigduizend Jordaners waren namelijk op gekomen. De achtersten begon nen op te dringen, zonder er rekening mee t,e houden, dat er zielr onder de duizenden tal loze kinderen en ouden van da gen bevonden.

de Stem | 1956 | | pagina 1