fhagrëtta L 4 smaken Sabena-„Convai rs (met radarneus) groeiende luchtvloot voor Australië is arm aan amusement „Snuiverjeep" nadert voltooiing sfPte Pia Beek in Amerika „Dutch queen of the keyboard" Toegepaste psychologie wint steeds terrein Cocktailmaand DE DRIETRAPSRAKET Het zijn immigranten die er de kleur aan brengen! "ZVG.. DËBROUitE Waarde is nu wel bewezen Liever storing dan een geslaagde proef 15 Op één dag retour New-York Deze zomer nieuwe helikopters op Maastrichtse luchthaven De gasten vermaken de gastheer BOEKENPLANK Jongensboeken branderige huid Tien jaar G.I.T.P. Onderzoeken op grote schaal 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 APRIL 1956 i Advertenties De Verenigde Staten bouwen een drietraps-raket voor hei lanceren van een aard-satelliet. Hierboven ziet men een teke ning van de „Martin Vanguard", die in samenwerking met de Amerikaanse Marine werd gebouwd. Het is een drietraps raket, waarmee de eerste kunstmaanin zijn baan zal worden geschoten. De startplaats bevindt zich in Florida op het proef- terrein voor raketten van de Amerikaanse Luchtmacht in Cocoa Beach. Op de achtergrond ziet men de stellage, waarmee de raket op zijn startplaats wordt geplaatst; rechts de betonnen blokhut, van waaruit de geleerden de raket zullen afvuren en zijn baan zullen volgen. De een houdt van AMERI CAN, de ander van VIRGI NIA, nummer drie rookt graag HALFZWAAR en num- mer vier ZWAAR. Al die smaken zijn op z'n best bij SHAGRETTA - de veredelde sigarettentabak! Shagretta smaakt beter I Voor het komend zomerseizoen en al vooruit kijkend naar de wereld tentoonstelling, die in 1958 in Brussel wordt gehouden, heeft de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" grote plannen uitgewerkt. Steeds moderner, steeds meer comfort biedend en steeds sneller met de luchtverbindingen, omspant de „Sabena" met haar luchtvloot van 58 toestellen een groot stuk van de kleiner wordende wereld. De zomer dienstregeling, die 22 april inging, verbindt 92 steden in 36 landen van Europa, Afrika, Amerika en het Nabije Oosten. Om deze luchtlijnen die in totaal een lengte beslaan van een kwart miljoen kilometer, of zes maal de omtrek van de aarde, up to date te houden, heeft de maat schappij twaalf tweemotorige Convair Metropolitan toestellen in Amerika aangekocht. Deze toestellen, met een radarneus, hebben een kruissnel heid van 500 kilometer en bieden plaats aan 44 passagiers. De radarneus stelt de bemanning in staat het weer op een afstand van 300 kilometer te bepalen. Het dozijn Convairs zal gevlogen worden op het Europese net. De „Sabena" is de eerste maatschappij die met deze pracht luchtreuzen in Europa gaat vliegen. Voor de intercontinentale luchtver- binding arriveren deze zomer op het vliegveld Meisbroek te Brussel ne gen nieuwe viermotorige Douglas DC-7C toestellen. Deze vliegtuigen zullen hoofdzakelijk ingezet wor den op de transatlantische lijnen zo als de Belgische Congo en Zuid- Afrika. BOEINGS (Van onze correspondent in Australië) Dezer dagen woonde ik een naturalisatieceremonie bij en evenals bij alle voorgaanden, viel mij opnieuw op hoe weinig kleur de Australiërs aan een dergelijk gebeuren vermogen te geven. Het zijn de immigranten zelve, die gemeenlijk voor de op luistering hebben te zorgen, baarbij zij soms niet eens in staat zijn zich ten volle te ontplooien. Het jonge Australië is nog niet in staat op amusements- en cultureel terrein te bieden, want men bijna overal elders ter we- reld vindt. Het zal, ook in de toekomst, voor een belangrijk deel af hangen van de immigranten, of het peil zal worden verbeterd. In het algemeen gesproken zien de Australiërs weinig kans om een kleur volle ceremonie te organiseren, welk karakter zij ook mag dragen. Reeds eerder vertelde ik over hun gering organisatietalent, men maakt zich geen zorgen over een bepaalde gebeurtenis, of dat nu de Olympische Spelen of een naturalisatie-aangele genheid is. De Australiërs zijn weinig muzikaal ontwikkeld: resultaat is o.m dat men moeilijk krachten kan vim den voor opluistering van een gebeur tenis. Dus kan het gebeuren, dat im migranten, die eigenlijk geamuseerd dienen te worden op een Australische nationale avond, dit zelf moeten doen. Het is heus niet altijd omdat men de immigranten naar voren wil schui ven, doch meer vanwege het gebrek aan „self-support" dat bij openbare gebeurtenissen de „new-Australiëns" uitgenodigd worden voor opluistering te zorgen. zorgden, er van. En de Australiërs genoten HET TE LUIE LAND... Indien er door de voorlichting over Australië in het buitenland één fout wordt gemaakt, dan is het wel die omtrent luiheid van Australiërs Neen, lui zijn ze allerminst. Ik kan u verzekeren dat heel veel immigranten althans de eerste tijd een toer hebben om het werktempo van Australische arbeiders bij te hou den. En van „ledigheid" onder de Australiërs is geen sprake, ze houden zich ook thuis wel bezig met de tuin, auto of hun kinderen. Doch men geeft zich geen moeite tot enige culturele verrijking, vooral de jonge mensen. Ze liggen een groot deel van het jaar lui aan het strand; amuseren zich in de auto, bezoeken hoogstens dans avonden, doch tot een bijzondere pres tatie zijn ze niet in staat. Deze leegte valt op bij iedere open bare gebeurtenis. De dorpskapel in ons kleinste Ne derlands plaatsje, zou het met sukses tegen de meeste muziekkorpsen hier kunnen opnemen! Dit alles kan voor een groot deel worden toegeschreven Tenslotte beeft de „Sabena" nog In bestelling vier viermotorige Boeing 707 verkeersvliegtuigen met straal aandrijving, de Intercontinental Stra- toliner. Direct na de aflevering in het jaar 1959 zullen deze toestellen in dienst worden genomen. De Boeing 707 is uitgerust met standaard radar met ingebouwde an tenne en kan 126 passagiers vervoe ren. De bemanning telt acht tot ne gen koppen. De maximum snelheid van dit vliegtuig is 925 kilometer per uur en de kruissnelheid 880 kilo meter per uur. De vleugelspanning is 43,13 meter, de lengte 44,20 meter en de hoogte 11,86 meter. De kruishoogte van dit nieuwe toestel zal tussen de tien of twaalf kilometer liggen. Een hoogte, die 20 minuten na de start kan worden bereikt. Het brandstof verbruik is 7,580 liter per uur. Zon der tussenlanding kan de Boeing met volle lading bij windstilte de afstand BrusselNew York in zeven uur en 20 minuten vliegen. Rekening hou dende met de boven Atlantische Oceaan heersende winden kan de terugweg New YorkBrussel in de ongelofelijke tijd van zes en een half uur worden afgelegd. Deze toe stellen zullen ook een snélle verbin ding BrusselBelgisch Congo mo gelijk maken. Met een Yet-straal- vliegtuig wordt de reisduur van Brussel naar Leopoldsville terugge bracht van zestien uur naar acht uur. Dat wil zeggen, dat men van Meis broek uit op één dag heen en terug kan vliegen naar New York of na^r de Belgische Congo. Een revolutie in de luchtvaart NIEUWE LIJNEN Bij de zomerdienstregeling werden twee nieuwe steden in de reisgids opgenomen, één rechtstreekse verbin ding met Palma de Mallorca en één rechtstreekse verbinding van Brussel met Montreal in Canada. In 'n over eenkomst met de Russische luchtvaart, maatschappij, de Aero-flot, en de Hongaarse luchtvaartmaatschappij M.A.L.E.V, vliegt de „Sabena" r.u ook op Moskou en alle steden achter het IJzeren Gordijn. Om dichter bij huis te blijven kan men bijvoorbeeld van de helihaven Maastricht uit, van af het vliegveld Meisbroek. 26 maal per week naar Parijs vliegen, 38 keer naar Londen, 15 keer per week naar Afrika, 10 keer per week naar Zü- rich of 10 keer per week naar New York Om van Brussel een steeds actiever centrum van luchtverkeer te maken worden de oude helikopters vervan gen door acht nieuwe S-58 toestellen, die 12 personen kunnen vervoeren en een grotere snelheid hebben. Nog in de loop van deze zomer zullen de neiuwe toestellen boven Limburg verschijnen. Wanneer jongensboeken verschij nen en tegelijk als een nieuwe serie worden aangekondigd, heeft de recen sent steeds een lichte neiging tot schrikken. „Alweer een serie die tot in het oneindige gerekt moet worden natuurlijk", denkt hij ogenblikkelijk. Hij denkt er nog een heleboel dingen meer bij, omdat de droeve ervaring hem heeft geleerd, dat het schrijven van zogenaamde reeksen lang niet iedereen gegeven is. Een van de oorzaken daarvan is ongetwijfeld de al te zware eis, die (op de duur) aan de fantasie van de auteur moet worden gesteld om zichzelf „op peil te houden". Het was daarom een ware verkwikking de twee eerste delen van „Moed, beleid en trouw - serie" te lezen. De schrijver, Ben M. Koster, is een bekwaam journalist, die kans zag in .Parachutesprong boven het oer woud" en in „De Reigerstroom zwijgt" zijn zeer talrijke reiservarin gen in een avontuurlijke „vermom ming" voor oudere jongens neer te schrijven. Hij behoeft zijn fantasie vrijwel nooit geweld aan te doen, omdat deze slechts aanvullend en geheel overeen komstig zijn zeer persoonlijke gave van talentvol en ervaren journalist bij het verhalen van de spannende gebeurtenissen in het geweer behoeft te komen. Met genoegen sprongen we dus met hem mee het oerwoud in en maakten we kennis met de negers in de Congo. Het verhaal op het vrij buitersschip „De Reigerstroom" gaat al iets meer naar de wereld van de verbeelding toe, al proeft men door de regels heen toch ook telkens weer de 'man,(die gewend is om met ge spierde volzinnen het leven te benade ren in de vorm van een lezenswaar dige reportage. De jongelui kunnen aan deze boeken prettige uren bele ven, maar bovendien: zich een ge zonde stijl eigen maken. De uitgever is Born N.V. te Assen. (Advertentie) De diverse nationale dansgroepen i aan het te luie land. hebben druk werk en brengen uit komst in de nood naar amusement. Vraag het b.v. aan de leiders van Nederlandse dansgroepen in Austra lië, hoe vaak zij uitnodigingen moeten afwijzen, omdat het onmogelijk is aan allen te voldoen, bijzonder ook van wege de afstanden die moeten worden afgelegd. Bij de hiervoor bedoelde naturali satie-ceremonie waren het een zange res uit de Oekraine, een Slowaakse pianiste en een Lettische dansgroep, die het amusementsprogramma ver- D# Stichting „Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psycho logie", voortzetting van de psychotechnische laboratoria, welke vroeger door de hoogleraren Rutten en Quay aan de RK. Universiteit en aan de Katholieke Economische Hogeschool werden geleid, en nauw verbonden met deze Universiteit en Hogeschool, heeft dit jaar een jaarverslag 1955 het licht doen zien, dat zij, anders dan gebruikelijk was, heeft laten drukken en in bredere kring verspreidt. De Stichting is thans het 10e jaar van haar bestaan ingegaan. Men heeft er een hekel aan zich in te spannen; wandelen is niet zo moei lijk te leren; dansen is hersenloos amusement: beach-parades vragen slechts badkostuums... Doch in het algemeen is er in dat alles weinig dat het aanschouwen waard is! Het zijn de immigranten, die iets meer uit het oude Europa mee brach ten waarmee ze het overigens ook zélf moeten doen! VERGEEFLIJK GEBREK De toegepaste psycologie, ofschoon zij ongetwijfeld nog pas in de kinder schoenen staat, heeft algemene er kenning gevonden als een praktijk, die wetenschappelijk verantwoord kan zijn en op talloze gebieden tot zeer belangrijke resultaten kan lei den. Steeds veelvuldiger roept men haar te hulp en de door haar uitge brachte adviezen spelen bij menige ingrijpende beslissing een rol van betekenis. Zij zal in toenemend tem po haar arbeidsveld steeds verder uitgebreid zien en daarmede zal uiteraard haar verantwoordelijkheid ook steeds zwaarder gaan wegen En zo doet zich ook steeds klemmender de eis gelden, dat zij hecht verankerd ligt in de levensbeschouwing. Het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie, is niet slechts door een personele unie, dat wil zeggen door de geloofsover tuiging van zijn bestuursleden, di rectieleden, adviseurs en medewer kers, maar ook als Instituut zelf, door zijn doelstelling en de basis van de levensbeschouwelijke we tenschapsbeoefening, waarop het berust, een katholiek Instituut. OPDRACHTEN Het Instituut kreeg opdrachten in overvloed van particulieren, bedrij ven, scholen, verenigingen en instel lingen, opdrachten, die het gehele veld van de toegepaste psychologie bestreken. Naast de individuele on derzoeken verrichtte het een reeks van klassikale onderzoeken ter be vordering van een juiste school keuze of beroepskeuze. De klassikale vorm ging dikwijls gepaard met, of werd geleidelijk vervangen door die van het beknopt-individuele onder zoek. Alleen met deze vormen reeds bereikte het Instituut in het afge lopen jaar 2.400 kinderen. Het Insti tuut is betrokken bij het grote onder zoeksproject naar verbetering van methoden voor Selectie en Training van Bazen in de industrie. Toen op 1 juni 1955 de fase van het interviewen der bazen was afgesloten, had het Instituut 500 dossiers uit 84 bedrijven verzameld. Het Instituut voor Arbeidsvraag stukken te Tilburg deed aan het In stituut het verzoek om deel te nemen aan opzet en uitvoering van een onderzoek naar de toestand der be jaarden in sociologisch en psycholi- gisch opzicht. Uit het jaarverslag blijkt ten over vloede heel duidelijk, dat de tijd, dat de psychologen zich gedrongen voel den hun psychologische kennis in de rapporten te lucht om daardoor propaganda te maken voor een we tenschap, die zijn waarde nog moest bewijzen voorbij is. De toegepaste psychologie is zéker bij de opdracht gevers geaccepteerd, het streven moet nu meer dan ooit gericht zijn op de verhoging van de doelmatigheid en het eerbiedigen van de persoon van de onderzochte, die in het verleden vaak terecht bezwaar heett gemaakt tegen de uitvoerige persoonlijkheids- analyse, die in het rapport werd op genomen. Men behoeft zich niet in de rij te soharen van al degenen, die aan dit land een gebrek aan cultuur verwij ten, al is dat verwijt nog zo gegrond. Een cultuur tot uitdrukking gebracht door hoog peil van muziek, littera tuur, toneel of welk ander kunstleven dan ook. Daarvoor heeft het land geen eeuwen van geschiedenis, van kun stenaars-families, van waardering zo als Europa. Wat men de Australiërs wel zou kunnen verwijten, dat is hun luiheid om iets te presteren hetwelk hen geestelijke inspanning kost. Merk waardig is, dat de universiteiten en leeszalen ge.tuigen dat het vooral de „new-Australiëns" zijn, die van hun bibliotheken gebruik maken. De kennis omtrent litteratuur bij de gemiddelde Australiër is uiterst ge ring, gevolg ook van het genre litte ratuur dat wordt gelezen, hetwelk in het algemeen niet erg hoogstaand is! In een ander artikel vertelde ik reeds over het peil van de Australische radioprogramma's, die zelfs voor kin deren verfoeilijk is. In één van z'n gedichtjes consta teert Berton Braley: The boys and girls are gathered, to listen with heated breath to ..Educational programs", of murder and sudden death... Het zijn niet de programma's welke voor de jeugd verheffend zijn, welke ruimste plaats worden gegeven Doch het slaafs volgen van het amu sement der luiheid zal dit land niet op hoger cultureel peil brengen en evenmin kleur bezorgen aan het na tionale leven. Er moge bij tijd en wijle vriende lijke woorden gericht worden voor al hetgeen in dit jonge land werd ge presteerd; de Australiër moge zich trots en tevreden op de borst klop pen vanwege de miljoen immigranten die naar ,,zijn" land kwamen, omdat het hier zoveel beter is dan elders, doch hij zal bij tijd en wijle toch óók realiseren, dat men in dat „elders" althans op cultureel- en amusements- gebied tot méér in staat is, dan zij tot op heden zijn. Zonder te beweren dat elke immi grant recht heeft zich daarop te laten voorstaan, is de superioriteit van dat miljoen op laatstbedoeld terrein on betwist. Het is de taak van de immigrant om in goede harmonie te doen wat mogelijk is, om het amusement- en cultuur-arme land te verrijken, waar bij hij in de Australiër een welwil lend toeschouwer of luisteraar zal vinden. Vandaar ook dat iedere naturalisatie ceremonie een les is voor de Austra liër, al wordt ze dan ook heel moeilijk geleerd! De Haagse jazz-piant^te Pia Beek nu voor de derde maal bp tournee door de Verenigde Staten - ziet weer een van haar dromen verwezenlijkt warden: ze zal in Amerika platen maken met een all-star combinatie. On 23 april gaat zij naar de pla- tenstudio, op verzoek van de jazz- promotor George Avakian. dezelfde die na zijn bezoek aan ons land in januari j.i. opdracht gaf om voor de Amerikaanse fans opnamen te maken van de vocaliste Rita Reys. Pia's „medespelers" in o.a. „Funny that way", „So this is love" en„Jonhn- ny" zijn Terry Gibbs (vibrafoon), Barry Galbraith (gitaar),- Milt Hin- ton (bas) en O. C. „Osie" Johnson (drums). Hun namen hebben aan heide zijden van de Oceaan een be kende klank. Ook Nederlandse opnamen van Pia o.a. met de strijkers van Cor Steyn en met haar eigen trio, staan op het program voor verschijning in Ame rika. Hiermee heeft Pia zich bij de lan ge rij Nederlandse artisten geschaard, wier Nederlandse grammofoonplaten, een band van goodwill rond de aard bol vormen. Van Jan Corduwener, The 3 Jacksons, de Hotcha's, Malando, de Marinierskapel en l^glo andere verschijnen sinds jaar en dag platen in het buitenland, tot in Australië en Zuid-Afrika toe. Thom Kelling is een constante best-seller in Portu gal; Mieke Telkamp's nieuwste op namen staan in Duitsland bovenaan de hit parade: OOK IN DE WEST Pia Beek heeft in de States zoveel enthousiasme gewekt met haar op treden, dat zelfs het voorzichtigste weekblad „Time" (oplaag 7 miljoen) lovende woorden aan haar wijdde. Men noemt haar „the Dutch Queen of the keyboard"! Op 24 april neemt Pia de boot naar Curacao. In de Weet zal zjj 12 concerten geven. De overtfc't (kosten 1500 dollar) wordt door het Gouvernement betaald. Oost-Rozebeke Cocktail! lek eb altijd gepeisd dat 't 'n nief engelse ziekte was of 'n nief make-up. En iek weet 't nóg nie, wat 't eigenlijk is. Ik stap deur 'Ei kenstraatje in Leuven, om de matan- te van m'n vrouw te gaan bezoeken. Ge mot weten: d'rre vent is lid van de Gemeenteraad en voor zo iemand moet ge 'n bietje ontzag demonstre ren, al doet 'm z'nne mond nie open as allenig om te eten en ie- drinken. Zo een is Nonkel Emile. Ik zag 'm de JVIafkt afkomen met z'n chapeau buse op z'nne kale kop, met 'nnen hogen col om z'nnen nek en 'nne zije foulard. Hij had mijn nog rapper gezien as ik hèm, want hij stond daar mee z'n erremen omhoog. Z'nnen hoed stond 'n bietje achterover geschoven, z'nne paletöt hing wijd open en 'nne zalige glimlach lag om z'n dikke lippen. Ik zag seffes dat 'm iet abnormaals was overkomen. Hij stak me de beide han den toe: „Aha, Sus, m'nne jongen. Wat 'n geluk van u te zien. Kom mee. me gaan er eene pakken!" „Nonkel Emile, lustert, ge weet, den doktoor heeft gezegd... ik eb te hoge bloeddruk, en..." „Bloeddruk? Terug drukken, m'nne jongen tot ze in uwen zak zit. Dan kan uwen doktoor er de cense nie meer uitdrukken! lek em vandaag iet meegemaakt..." En hij neep me enthousiast in m'nne erm... ,,'n Cock tailparty bij Philips!" De oude veerhaven aan de „Hol landse kant" van de Moerdtfkbrug is op het ogenblik ingericht als bad- en zweminrichting voor... legerjeeps. Men doet er uitvoerige proeven met jeeps met waterdichte motoren, die tot aan de spatborden door water kunnen rijden en met sn.uiverjeeps. Dit laatste model is eveneens van waterdichte motoren voorzien en bo vendien zijn luchtinlaat en -uitlaat zodanig verlengd, dat z(j boven het dak uitsteken. Het is de bedoeling, dat deze jeeps door water met een diepte van 170 centimeter kunnen rij den. Zij worden dan door kikvorsman nen bestuurd. Bij proefnemingen wordt duidelijk, hoe moeilijk het is om het techni sche ideaal van de snuiverjeep, die dus vrijwel geheel onder water is, en gelijk een duikboot, zijn lucht voor de motor krijgt, te verwezenlijken is. Een hele reeks proefnemingen ging voortreffelijk. De laatste proef was om te verto nen, hoe diep men met de snuiver jeep ofwel onderwater-jeep kon gaan. Het gehele voertuig ging kopje on der met uitzondering van de snui ver- en uitlaatbuizen. En toen sloeg de motor om onnaspeurlijke redenen af. Wat men ook probeerde, het ding was niet meer op gang te brengen. Omzwermd door snelle stormboot- jesvan de 'commando's kwam een kittig sleepbootje naar de plaats van de verdronken jeep en kort nadien reeds werd het ding triomfantelijk op de wal gesleurd. De kikvorsmannen en andere tech nici doken onmiddellijk onder de mo torkap om na te gaan, welke storing Was opgetreden. Zij beleven veel meer genoegen aan een storing, dan aan een geslaagde proef. Ongetwijfeld er net zo lang gekiend worden, totdat ook de snuiverjeep zo perfect is, dat hij onder water blijft draaien. Foto boven: de Amfibie-jeep verdwijnt onder wa ter. Foto onderde Jeep is vrijwel geheel onder het wateroppervlak verdwenen en trekt een drijvend aanhangwagentje met 4 militairen er in. T. ,,'n Kokteel-paartie? Wat ies datte?" „Witte gij da nie, sukkel-èèr? En gij zijt journaiiest? Medewerker van 'nnen Nederlandse Gazet) schaamd-oee fi-dt»nc? 'n Cock tail-party dad ies 'n vergadering van niks as serieuze mensen, waar da ge meugt drinken en eten en smoren zoveul as ge maar wilt. Ja, en 't was geene stamppot, zulle m'nne vrind! Champagne, whisky en zjenever a volonté. Toast en caviaar en paté en sigaren van tien frank 't stuk!" Nonkel Emile lachte, lachte, dat de voorbijgangers bleven stille staan. Ik wist nie wat voor houding aan te nemen. Zodus: geen nief engelse ziek te en geen make-up. Ik vroeg maar iet, wat me 't eerst in gedachte kwam: Was er nog voljc?" „Volk? Ge had dat motten zien. m'nne jongen. De hele Gemeenteraad van Leuven was daar en de Hof maarschalk van Keuningin Elisabeth en onzen burgemiester en onzen ouwen burgemiester en dan nog veul andere ministers. Allemaal groot volk!" „Was er 'n fiest, 'n zjubilé of zo iet?" „Zijde zot. Da wor zomaar in de schoot gesmeten. Daar is geen zju bilé voor van doen. En d'r is ge lachen, gelachen. D'r was 'n gemeen teraadslid van Heever, al 'nne mens van jaren, mee 'nne moustache, die had nog nooit van z'n leven cham pagne gedronken. Hij peisde dat da limonèd was. Ze riepen: „Drink maar, Frans, dat ies sap van pom pelmoes!" Wij hebben diejen simpe- laar naar uis motten brengen mee 'n taxi. En dan had ge z'nnen halven trouwboek motten horen: „Allé, mem. bre van d'n Conseil Communal! Van d'n schandaal Communal- Zulde sef fes maken da ge naar bedde komt". As 'm veilig weer binnen was, wilden ze allemaal nog 'nnen Export of 'nne Artois gaan pakken, maar gelukkig- lijk was de Commissaire van Heever d'r bij en die zee: „Niks, niks, d'r zit genog Cocktail in, me gaan as deftige mannen weer naar uis". Nonkel Emile kwam nie uitgelachen over diejen Frans, die maar nie ge nog kon krijgen van de limonad en de pompelmoes. En hij imponeerde helemaal nie meer as gemeenteraadslid. Want, zo ziet ge alweer: as die mannen onder een van champagne en caviaar kun nen profiteren, maken ze geen ruzie. Dan gaat de CVP, bras-dessus-bras- dessous, met de liberalen naar uis. De geest, in België is gewillig, maar 't Belgische vlees is zwak. 't Zal bij u ook wel zijn. NACHTMERRIE Maar. diejen Cocktail heeft me die jen zelfden nacht 'nne cauchemar bezorgd... nachtmerrie, as ge da be ter verstaat. Daarom ben ik de vol gende morgen naar onzen ondermees ter gestapt en ik zeg: Felix, wad ies 'n Cocktail?" Hij gaf nie seffes antwoord, bezag me 'n bietje ver wonderd en begon mee z'n hand rond te draaien sjuust lijk m'n schoon mama as ze eieren klutst: ,,'n Cock tail? 'n Cocktail? 't les lastig daar de juiste definitie voor te geven. Maar, wacht 'n bietje, ik zal 't 'nne I keer nazien in m'n vreemde-woorden- boek. We gingen getwieën in z'n dik boek zitten zoeken: „Wacht 'n me nuutje... hier heb ik „cockpit"... da betekent „hanengevecht". En 't be tekent ook de plaats voor 't hanen gevecht". „Da kan, da kan, in 'nne cockpit wor nog al 'nne keer gevochten, maar da doen geen hanen". „Geduld, geduld, ier sie, ier staat cocktail en da betekent „hanestaart". „Ik peisde dat 't iet was om te eten en te drinken en te smoren 't ies te zeggen, mijnen Nonkel Emile kwam er vandaan, wat zal ik zeg gen... „légèrement ému". „Begrepen, begrepen, want, leest wat er nog meer staat: geliefkoosde Amerikaanse drank uit een half dozijn geestrijke dranken bestaarjde. „Da kan uitkomen, want er was 'n gemeenteraadslid uit Heever en die hebben ze naar uis motten dragen". 'n Hanengevecht is 't in elk geval nie geweest, want Nonkel Emile schreef me, dat ze er mekaar as engelen om de nek zijn gevallen. SUSKE VAN TESTELT

de Stem | 1956 | | pagina 15