§)aglila<> Pc jltcns De bejaardentehuizen in onze gewesten voldoen slechts ten dele aan de eis BUNDELING EN ORGANISATIE IS VOORAL HIER DRINGEND NODIG Zaalbewoning nagenoeg overal nog in zwang STAATSLENING MISLUKT Het zijspoor mag geen dood spoor zijn (slot) heeft Zeeland voorsprong Geen revalidatie Mooi - duur Beursoverzicht van 18 t.m. 24 april 1956 Ramingen Primitief Bungalows Achterstand Organisatie Spoedig berechting VM MIERLO m ZOOR 1.1. DERDE BLAD DONDERDAG 26 APRIL 1956 De kloeke gevel van de St.-Willi- brordusstichting te Middelburg, één\ van de nieuwe bejaardeninrichtin gen in Zeeland. (Van één onzer redacteuren). FAISDAAG komen wij dan tot de afsluiting van onze artikelenreeks over wat men noemt het bejaardenprobleem,,. Wij hebben u in grote trekken dit probleem geschetst en daarbij waarschijnlijk nog tientallen aspecten over het hoofd gezien. Een zo veelzijdig probleem als dat van de bejaarden bestaat er niet. Misschien is de oorzaak wel, dat de bejaarden zelve slechts aarzelend hun stem laten horen, zodat we het van waar neming moeten hebben. De kinder-psychologie heeft ook lang dit euvel vertoond. Wij mogen ons daarom gelukkig prijzen, een r.-k. federatie voor bejaardenzorg te heb ben, die als spreekbuis kan fungeren. Overigens en dit is ons tijdens het voorbereiden van de artikelenreeks wel gebleken, leeft het probleem volop. Men zal over niet al te lange tijd komen tot een organisatievorm. Dat hoort nu eenmaal zo, al is het wel eens vervelend. Maar men kan nu eenmaal niet zonder. Op een studiebijeenkomst, belegd door het Wit-Gele Kruis, waarover wij vorige week berichtten, is zelfs al een vorm voorgesteld. Laat ons in deze niet argwanend zijn. In dit artikel komen we tenslotte tot de beloofde „rondgang" langs de inrichtingen voor bejaarden in Brabant en Zeeland. Het trekken van conclusies over details laten wij aan de lezer over. De tekorten, maar ook de verdiensten van de huidige be jaardenzorg, die wij reeds signaleerden, troffen we ook op onze „rondgang" aan. Beginnen wij in Zeeland, dan valt het terstond op, dat men hier met de katholieke bejaardenzorg laat ge start is. Men is nog niet „bij", maar men heeft daartegenover het voordeel, dat wat er gedaan wordt, niet erfelijk belast is. Aan de kop gaat de Zeeuwse hoofdstad met zijn in 1952 geopende ,,St. Willibrordus- stichting", die 120 pensiongasten kan herbergen. Dit tehuis, midden in de stad ge legen, kent niet meer het instituut van „zaalbewoning", dat grote be zwaren heeft. Ieder woont apart en heeft dus zijn eigen wereldje. Wel is er b.v. een gemeenschappelijke eetzaal en mogelijkheden tot onder ling contact zijn er genoeg. De op zet is die van het „centrum", dus - een centraal gelegen verzorgingsge- ls °°Keyeer '0 jaar oud en vormt bouw, met daaromheen gegroepeerd een vf 11 het ziekenhuis. Het ligt 1 9 can non wonen de mannen in twee kleine zaaltjes (eigenlijk flinke kamers), waar zij zittend op rechte stoelen eten, kaarten, converseren en trachten zich te vermaken. Zij sla pen op de vliering, waar zij als soldaten mannetje naast mannetje liggen. De vrouwen mogen van ze teltjes" gebruik maken. De vrouwen slaapzaal is iets ruimer dan die van de mannen. Het gebouw maakt een troosteloze indruk en het ligt in een saaie buurt. De verzorging, ook de medische, is overigens voortreffelijk. In Hontenisse heeft de actieve móe der-overste van het St. Antonius-ge- sticht de laatste drie jaar veel ver beteringen ingevoerd. Maar het ge bouw dateert van 1902 en de ruimte is bepaald zuinig toegemeten aan de 85 bewoners. Zieken worden op de slaapzalen verpleegd. Een recreatie zaal mist men node, de maaltijden zijn echter uitstekend. Het Antonius-gesticht te Oostburg de kleine, aparte woninkjes. Hier zijn de bewoners (voornamelijk echtpa ren) geheel zelfstandig. In het hoofd gebouw zijn aparte kamers voor al- leenwonenden. Daar zijn ook de ge meenschappelijke vertrekken. Er is een aparte spreekkamer voor de arts van de inrichting. De bewoners mo gen echter ook hun eigen huisarts laten komen, in geval van ziekte. Het (leken)personeel bestaat uit ruim 20 personen. In Hansweert vinden we „Maria- oord", gedeeltelijk verbouwd en ge deeltelijk nieuw opgetrokken. We vin den hier dezelfde moderne opzet als in „St Willibrord' .'Verder zijn er op de eilanden twee kleinere r.-k. tehui zen, namelijk „Huize Westdorp", dat geëxploiteerd wordt door het zieken huis „St. Johanna" te Goes. (Hier dus het mogelijke begin van een or ganisatie als in het vorige artikel geschetst!) In Zierikzee vinden we een dergelijke nauwe samenwerking tussen ziekenhuis en bejaardentehuis. Men heeft daar nieuwbouwplannen. Een schonere kans om de veelbe- pleite opzet na te streven kan men zich amper denken. Beide kleinere inrichtingen bleven f gespaard voor het zalenstelsei. De ange wachtlijsten tonen wel aan, dat de behoefte aan tehuizen groot is, doch tevens dat de bestaande tehui zen aan de wensen van veel bejaar den tegemoet komen. Helaas zijn de pensionprijzen nergens zo, dat ook de kleine gepensioneerde zijn intrek XTtsen hlerbTeen "terziide" in de tehuizen kan nemen. plaatsen hierbij een „terzijde Het r.-k. Liefdehuis te Hulst toont In alles de euvelen van overbezet ting. Als het nieuwe ziekenhuis klaar is, wordt het gehele complex, in een deel waarvan nu de 120 bejaarden gehuisvest zijn, beschikbaar gesteld. Dan zal er ruimte genoeg zijn. Nu gaan van de feiten zoals die zich nu voordoen. Het is bewezen (o.m. door de watersnoodramp en de brand in een bejaardentehuis in het westen des lands), dat veel en veel meer bejaarden revalideerbaar zijn dan men denkt. Ook degenen, die nu als „zwakzinnigen" worden bestempeld, kunnen genezen, wanneer men dit doel genezing maar voorop stelt. Het gaat ook hier om het le vensgeluk van onze medemensen. Wat meer zegt: om onze vaders en moeders, die wij krachtens Gods Ge boden moeten eren. In Etten (het Gasthuis) hoopt men met Pinksteren, als een nieuw gedeelte, bestemd voor beter gesitu eerde echtparen, gereed is, de toe stand in het overige deel van de in richting wat te verbeteren. Het gaat hier vrij primitief toe. Ongeveer 120 mannen en vrouwen verblijven op zalen. Er is een groot tekort aan ont spanning, de bediening is niet zoals die zou moeten zijn (vaak gevolg van dringt maar schaars naar binnen. Er is een ziekenkamertje, waar één bed kan staan. Men doet ondanks deze enorme nadelen, die de inrich ting aankleven, wat men kan om het de bejaarden zo gezellig mogelijk te maken. De stemming is er dan ook niet slecht. Eten prima, een goede hygiëne. Nieuwbouw is echter drin gend nodig. Het St. Jacobusgesticht te Dru- nen herbergt 50 bejaarden, mannen en vrouwen. Zij wonen met tweeën of drieën in kamers en eten in een zaal. Het ziekenzaaltje biedt plaats aan 4 bedden. In de tuin van de zusters kunnen de bejaarden wat lichaams beweging nemen. Over het algemeen maakt de inrichting een verzorgde en frisse indruk, al zou men graag wat meer ruimte hebben. De wachtlijst is ook hier lang. Het St. Gertrudis-gesticht te Nieuw- kuyk kan men beschouwen als een fris en zonnig tehuis, waar het goed V" aan een drukke verkeersweg, met alle gevaren van dien. Van de 85 bewoners is driekwart op een zaai ondergebracht. Het merendeel van hen behoeft totale zorg. De genees kundige hulp is goed geregeld. Van revalidatie van bejaarden heeft men "ier evenmin als elders in Zeeuwsch-VIaanderen geen kaas gegeten. Veelal ontbreekt de ruimte, terwijl personeelsgebrek ook een fac- tor is. Komen wij nu op „het continent", dan vulden we in Halsteren het Sint Elisabeth-gesticht, waar 80 bejaar den zijn gehuisvest. Ook hier is er onderscheid tussen zaal- en kamer bewoners. Een ziekenzaal is aanwe zig, doch in ernstige gevallen wor den de patiënten naar een ziekenhuis overgebracht. Zij komen daarvoor in een van de grote steden terecht In Bergen op Zoom staat „Huize Catha- rina", dat 208 bejaarden herbergt. Ook hier zijn slaapzalen aanwezig De bedden zijn onderling gescheiden door gordijnen. Er is een nieuw ge deelte bijgebouwd. Een 65-tal zusters (Franciscanessen) vormt het perso neel. Acht zusters zijn gediplomeerd De voeding van de bejaarden voldoet aan de wensen van de bewoners. Het gesticht „Charitas" te Steen bergen is direct verbonden aan het ziekenhuis ter plaatse. Het gesticht is gedeeltelijk zeer oud. De bejaar den wonen bijna uitsluitend in zalen, waarbij een klassestelsel geldt. Het aantal zwakzinnigen is hier opval lend groot. Zo ergens, dan blijkt hier wel de noodzaak van een aparte verpleeginrichting voor licht- psy chisch gestoorde bejaarden. Wij personeelsgebrek) en de maaltijden zijn wel omvangrijk, maar de fijne nuances ontbreken. In principe laat men (nog) geen echtparen toe. Voor zover het wel gebeurt geldt het prin ciep van de voortijdige scheiding van man en vrouw! In Oudenbosch, in het St. Elisabeth-gesticht, mist men ook een recreatiezaal en ook is hier nog het zalen-systeem. Men kampt met een tekort aan middelen om de bejaarden de nodige ontspanning te geven. Wel bouwt de gemeente een tiental woningen, speciaal voor deze mensen. „Charitas" in Roosendaal herbergt een veelsoortig volkje. Gebrekkigen en psychisch-gestoorde bejaarden (die dus eigenlijk in een verpleeghuis dat er nog niet is zouden moeten worden opgenomen) hebben hier hun bescheiden plaatsje onder de zon ge vonden. Aan recreatie wordt gedaan wat mogelijk is. Een groot voordeel is de radio-distributie door het gehe le gebouw. Bouwplannen heeft men wel, maar het wachten is op de ver gunning. Bij het overzien van de toestand in de bejaardentehuizen moet men de behoeften voor de toekomst ra mend niet in de eerste plaats uit- In het St. Antonius-gesticht te Baardwijk is het alweer het ruimte gebrek, dat het eerst treft. Elf be jaarden, allen mannen, hokken in een klein zaaltje, waar nauwelijks plaats is voor allemaal. Het slaapzaaltje is zo laag, dat men er het hoofd kan stoten aan de dakspanten! Het licht Het „oude mannenhuis" te Breda, dat lang een be zienswaardig heid was, doch nu voor andere doeleinden wordt inge richt. Dit ge bouw was mooi om naar te kijken, maar of het wel zo plezierig was om er in te wonen is een tweede. Het bejaardencentrum te Wouw, dat juist deze week geopend werd en dat aan alle eisen zal blijken te vol doen. In enkele gemeenten vindt men het streven om bejaarden woningen te bouwen, die eventueel ook door kleine gezinnen kunnen worden gebruikt, als de belangstel ling bij de bejaarden zou afnemen. Hier dient men dus ook de volks huisvesting in het algemeen. verblijven is. Een andere kleine in richting is het Liefdegesticht te Hank, waar 11 mensen wonen, waaronder een echtpaar. Men vindt hier de ge zinssfeer en de mensen voelen zich tevreden. de moderne eisen (die op enkele punten trouwens niet altijd even re delijk bleken te zijn.) Onze aantekeningen nog eens or denend, komen wij tot de slotsom, dat de achterstand op het punt van be jaardentehuizen in onze gewesten groot is. Het ruimte-tekort (getuige de lange wachtlijsten) is ontstellend, doch dit spreekt nog schrijnender als men dan ziet hoe de omstandig heden, waaronder men in sommige tehuizen leeft, zijn. Wij mogen dat is overigens al eerder betoogd de bestuurders van de inrichtingen daar over niet te hard vallen. Het is ge makkelijk genoeg om te wijzen op de bedenkelijke situatie, dat men in som mige tehuizen zwakzinnigen en bedle- gerigen opneemt. Maar wat moet men anders doen? De ziekenhuizen hebben geen gelegenheid tot langdu rige verpleging van deze mensen. Alleen blijven kunnen ze niet en hun families zijn ze vaak tot last. Dan doet men wat men kan en geeft ook deze bejaarden wat men te missen heeft. Het is charitas in de volstrek te zin. Men werkt daarmee ongewen ste toestanden in de hand. Maar is het christelijk om een zieke oude vrouw in haar vervuilde woning te laten liggen, tot de dood haar be vrijdt? Het bejaardenprobleem is ook op dit punt overrompe lend. Wij zijn er plotseling mee geconfronteerd en als wij tekorten signaleren, dan gebeurt dat steeds in het be sef, dat er de laatste jaren is gevochten tegen de bier kaai. Men denke niet te licht over de om vang van het vraagstuk. Evenals b.v. het vluchtelingenprobleem plotseling enorme inspanningen eiste (of denk eens aan de Ambonezen!), zo gaat het nu ook met de bejaarden. Daarom is het van zo ontzettend groot belang, dat men nu tot een nieuwe opzet komt. Revalidatie blij ve het eerste doel. Daaraan kan nu al gewekt worden. Men zegt gewoon lijk te gauw, dat een bejaard mens ,,op" is. Vooral de artsen zullen dit goed moeten beseffen Dat het juist bij hen, wier rol in deze zo belang rijk is, weieens mangelt aan ijver voor de bejaarde patiënt, is bekend. Het St. Theresiagesticht in Waal wijk herbergt 35 bejaarden, waar van ongeveer de helft mannen. Zij zijn ondergebracht in twee flinke, frisse bungalows, die in de tuin zijn gebouwd. In het slaapzaaltje (elke bungalow heeft er één) zijn aparte frisse cellen. Algemene indruk: goed. In Waalwijk bestaan plannen am een nieuw, groot bejaarden centrum te bouwen, waardoor de inrichtingen te Baardwijk en Waalwijk zullen verdwijnen. Men zal zich misschien spiege len aan de bejaardenstichting „Rosegaerde" in Kaatsheuvel, dat weer de opzet van een cen trum heeft. De behoefte aan vernieuwing is in dit deel van de provincie wel heel groot. Nemen wij uit de massa nog het St. Elisabeth-gesticht te Dongen, waar op het punt van recreatie heel veel goeds te zien valt. Er is b.v. te levisie, een biljart e.d. Er wonen 140 bejaarden. Men tracht hier zo veel mogelijk de gezinssfeer te hand haven. De inrichting maakt een fris se, prettige indruk. Opmerkelijk is hier het streven, de zelfwerkzaam heid van de bewoners zoveel moge lijk te bevorderen. De hulpbehoeven den en zieken worden op gemeen schappelijke zalen verpleegd. De zie kenzaal kan 16 patiënten herbergen. Het personeel bestaat uit 27 perso nen, waarvan drie gediplomeerde verpleegsters zijn. In Breda, waar wij onze rondgang besluiten, vinden wij in het „Katho liek Gasthuis" op de Haagdijk de zaalbewoning nog voor bepaalde ca tegorieën. Het is ook hier meer nood zaak dan wens. Overigens is de ver zorging alleszins goed te noemen. Men heeft hier het voorbeeld van „in de stad" te zijn, met zijn ruimere recreatiem, .clijkheden. In het Heu velkwartier staat een hypermodern bejaardencentrum, gebouwd volgens Intussen moet er gestreefd worden naar organisatie, desnoods met be staande inrichtingen. Wij schetsten onlangs een vorm. Het ziekenhuis ligt daarin centraal, althans de spe ciale geriatrische afdeling daarvan. Annex bevindt zich een inrichting voor revalidatie. Het verzorgingste huis voor de alleenstaanden en licht- hulpbehoevenden en het verpleegte huis voor de chronisch-zieke bejaar den liggen als het ware op een iets grotere afstand. Het „achterland" wordt gevormd door de zelfstandig wonende bejaarden en die in de be jaardencentra. De in aanmerking komende orga nisaties, die in staat moeten worden geacht, dit plan te realiseren, noem den wij ook reeds. Het zijn Het Wit Gele Kruis, de r.-k. federatie voor bejaardenzorg, de Ver. van r.-k. art sen, de vereniging van r.-k. zieken huizen en het landelijk sociaal-cha ritatief centrum. Hiermee hebben we een groep li chamen, die als zij samenwerken de garantie kunnen geven, dat bij de organisatie het levensbeschouwe lijke element wordt gehandhaafd. Wij menen te mogen stellen, dat de betrokken autoriteiten en oorgani- saties de noodzaak van een spoedige, nieuwe aanpak hebben begrepen. Het gaat om hen jegens wie onze dankbaarheid niet groot genoeg kan zijn: onze ouders. Geen offer mag ons teveel zijn! Wij hebben bij het samenstellen van de reeks artikelen voldoende be langstelling bij de verantwoordelijke instanties en personen kunnen peilen. Hun streven om de bejaardenzorg een renaissance te doen beleven is hoopvol, hoewel aan de andere kant een gevaar dreigt (dat wij vooral signaleren in kleinere gemeenten) van overdrijving. Men vindt het soms „gekleed" staan, het bejaardenpro bleem zo maar ergens te gaan aan pakken. b.v. door de bouw van een tehuis of een bejaardencentrum, zon der dat voldoende rekening is gehou den met reeds ingang zijnde ont wikkelingen. Veel gemeenten zijn zo verstandig wanneer zij plannen voor de be jaarden hebben eerst advies in te winnen. Gewoonlijk komen zij dan te recht bij het provinciaal opbouwor- gaan te Tilburg, oen uitnemende raad gever op dit gebied. Deze instantie verschaft de wetenschappelijke basis waarop men al naar gelang de plaats waar het om gaat zjjn plan nen kan bouwen. Het bejaarden- vraagstuk is immers vooral een vraagstuk van de toekomst, in deze zin, dat het zich voortdurend zal wij zigen. En regeren is vooruitzien. Het grote feit van de week was de feitelijke mislukking van de staats lening. Zoals bekend, werden door de staat aangeboden 400 miljoen gulden 3.5% obligaties tegen de koers van 99% waarvan tevoren 100 miljoen gul den bij de rijksfondsen was geplaatst. De totale inschrijvingen hebben ech ter slechts 280 miljoen bedragen, zo dat de minister alsnog 20 miljoen aan de rijksfondsen heeft moeten toe wijzen om het leningsbedrag vol te maken. Dit resultaat gaf al direct een zeer onaangename stemming op de obligatiemarkt en de nieuwe obli gaties werden dan ook reeds direct beneden de koers van uitgifte afge daan. De eerste notering kwam uit op 98 1/16, terwijl later de koers nog tot 97 13/16 inzakte. Ook de andere staatsleningen liepen in de loop van de week nog in koers terug, waarbij koersverschillen van bijna een vol punt voorkwamen. De markt schijnt inderdaad een beetje om te zijn en het renteniveau is ongetwijfeld, zij het dan nog op zeer bescheiden schaal, gestegen. In dit verband trok sterk de aandacht het bericht, dat Philips met verschil lende institutionele beleggers aan het onderhandelen was over grote onder handse leningen, waarbij gesproken wordt over een rentebetaling van 4% terwijl het- bedrag niet vaststaat. 'Ta xaties lopen tot 150 miljoen gulden. Men vraagt zich dus in beurskringen af of in deze Philips net ministerie van Financiën dwars zit, dan wel het omgekeerde het geval geweest is. HET HOÓFDFONDS Wat onze aandelenmarkt betreft, trok vooral de aandacht de houding van het hoofdfonds, dat op de zeer vaste stemming in New-York offi cieel tot ruim 763 kon stijgen en bui ten beurstijd zelfs nog een hogere notering haalde. Dit hoge peil is ech ter niet gehandhaafd kunnen blijven, zodat de overzichtsperiode op 752-V4 werd afgesloten, terwijl bovendien 's avonds Amerika wederom lager afkwam, waardoor zelfs nabeurs we derom rond 743 744 werd gehan deld. De vaste stemming in Ame rika voor Koninklijke Olie, welke on getwijfeld veroorzaakt wordt door het lage price earning ratio van deze aandelen, vestigt wederom de aan dacht op de certificaten Unilever, waarvan het price earning ratio nog beduidend lager ligt. Dit had een goe de vraag voor dit fonds tengevolge zodat na een vorig slot van 359. de koers tot 385 kon stijgen. De laatste dag gaf onder invloed van de alge mene stemming echter ook hier een koersdaling te zien, doch deze beperk te zich tot iets meer dan 1%, zodat het fonds op 383»/« de periode af sloot. INDUSTRIëLE WAARDEN Ook Philips kon zich in een pretti ge belangstelling verheugen, welke nog gestimuleerd werd door de boven aangehaalde berichten omtrent het aan-gaan van lange leningen. De beurs vond, dat het aangaan van 'n nieuwe aandelen-emissie de nodige moeilijkheden zou meebrengen en vond dus in de boven gereleveerde onderhandelingen een hausse-motief. De koers liep van 324i/2 tot 336 op en kon zich ex 8% dividend uiteindelijk op 327 Vi handhaven. De stemming voor AKU was minder gunstig. Wel kon onder invloed van de algemene stemming de koers van 320 tot 323 oplopen, maar toen de resultaten van de American Enka over het eerste kwartaal bekend werden (de winst is hier met ruim 30% achteruitgelopen) volgde een daling tot 314. Overigens was de stemming voor onze druk verhandelde industriële waarden zeker niet ongunstig. Van Berkel's Patent steeg op een fractie na 3%. Calvé kon 12%% aan zijn vorige koers toevoegen, terwijl Fok ker met een slot van 318, 13 punten koerswinst noteerde. Hoogovens zijn ex dividend van 322 tot 330 gestegen hetgeen buiten het inhalen van het dividend nog een koerswinst van 8 punten geeft. Van Gelder kon ook het dividend inhalen en steeg van 255 cum tot 255% ex div. Nederlandsche Kabel verbeterde 5 punten, terwijl Wilton Feyenoord ex dividend met een 6% lagere koers genoegen moest nemen. De enige uitzondering werd gevormd door Ford, die van 466 tot 460 daalde. CULTUURWAARDEN (Advertentie) telt zijn trouwe rokers met honderd duizenden. Weet U waarom? Omdat hij goed is! Sir Winston Churchill heeft op het Red Lion plein in Londen de eerste steen gelegd voor de bouw van een pand voor een publiciteitsfirma. Nadat de steen vastgemetseld was, controleerde de oud-premier met ware Churchillaanse nauwkeurig heid, of een en ander wel waterpas stond. De Nederlandse gevangenen De zaken van drie Nederlanders en een Indonesiër van Nederlandse af komst. die thans gevangen zitten op beschuldiging »»an subversieve acties, zullen spoedig voor de rechter aan hangig worden gemaakt. Dit heeft de oofficier van justitie, Sunarjo, meegedeeld. Het zijn: A. H. Doornik, F. G. Baden, H. de Braai en Ulmer. De Braai zal terechtstaan in Madjalengka, nabij Cheribon in west-Java, en de andere drie in Dja karta. Zij zijn allen meer dan 2 jaar ge leden gearresteerd, tegelijk met 37 andere Nederlanders en Indonesiërs, waaronder Jungschlaeger. Alle vier worden zij beschuldigd van subver sieve acties, terwijl Baden en Ulmer ook beschuldigd worden van het ple gen van meineed, toen zij getuigden in het proces-Jungschlaeger. Baden en Ulmer hebben voor de rechter de verklaringen, die zij voor de politie hadden afgelegd, herroepen. Zij deelden de rechter mee, dat zij deze verklaringen hadden afgelegd, daar zij bedreigd werden. Wat onze cultuurwaarden betreft, was de grote feature de medeling van de directie van de Ver. Deli, dat zij via haar dochteronderneming in Ame rika belang bij petroleum heeft geno men. Het fonds kon op deze medede lingen een koerswinst van ongeveer 18 punten boeken en werd zelfs tijde lijk na een vorig slot van 147 op 167% verhandeld. Men is met deze koers stijging blijkbaar wat hard van sta pel gelopen, want de laatste dag volg de een reactie tot om en nabij 157%. Amsterdam Rubber viel na een tijde lijke koersverbetering uiteindelijk te rug op ongeveer het vorig slot en sloot op 113%. H.V.A. bleef met enige ups en downs uiteindelijk onveran derd 1321/j noteren, terwijl Senembah van 96 tot 96% steeg, terwijl in de loop van de week zelfs 102 werd ge daan... Scheepvaarten waren verdeeld. Koersverliezen boekten Holland Ame rika Lijn, 4 punten, Van Ommeren, S punten, terwijl winsten werden be haald door Kon. Java China Paket 2 punten, KNSM l's/< punt, Kon. Paket 5% punt, Rotterdamsche Lloyd 3'/4 punt, Scheepvaart Unie 1»/» punt, ter wijl in de koersdaling van Stoom vaart Mij. Nederland van 220 tot ex dividend 207 ongetwijfeld van een koerswinst kan worden gesproken. De claims Nievelt Goudriaan konden uit eindelijk nog op een koersverbetering bogen, doch konden geen enkele maal de theoretische waarde halen. Nadat de claimhandel was afgelopen, kon den de aandelen van 295 tot 310 stij gen. Furness handhaafde zich op de vorige notering. Kon. Zout, waarvan in onze vorige overzichten regelmatig gesproken was, konden tot 399 verbe teren. EMISSIE De enige emissie van betekenis, die deze week is aangekondigd is de uitgifte van 500.000.- gewone aande len van de Haagsche Bank voor Han del en Crediet (financiering van afbe talingen), welke tegelijkertijd 2 mil joen 4%% obligaties tegen de koers van 99% aanbiedt. De inschrijving op de gewone aandelen staat uitsluitend open voor de houders van claims die dan bovendien het recht hebben', bij voorrang te kunnen inschrijven op 3.000.der obligatielening. (Advertentie) Bankier» Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 17/4 '56 24/4 '56 3 Ned. 1902-1964 98 3-3'/s% Nederland 1947 98 1/8 3 Ned. '47 (doll.l.) 96 3 Nederland 1937 941/4 3 Ned. Inv.cert. 98 3 Gr.boekobl '46 94 9 16 3 Ned.-Indië *1937 A 94 1 4 35/«% Nederland 1955 101 5/8 AANDELEN Amsterdamscihe Bank Rotterdamsche Bank De Twentsohe Bank Nationale Handelsbank Nederl. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie v. d. Bergh en Jurgens Machinefabriek Breda Van Gelder Zonen Unilever Nederl. Kabelfabriek G.B. v. a. Philips' Gl. Kon. Ned. Hoogovens Wilton Fijenoord Int. Gew.beton Bouw Internatio Billiton Mij II Kon. Ned. Petroleum Rubbercult. Mij A'dam Bandar Rubber Mij Holland Amerika Lijn K.N. Stoomb. Mij N.B. Ned. Scheepvaart Unie Rotterdamsche Lloyd Kon. Java China P. L. Ver. Vorstenl. Cult. Mij Handelsver. Amsterdam Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli Mijen Senembah AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. Bethlehem Steel Corp. General Motors International Nickel Republic Steel Corp. U.S. Steel Corp. Cities Service Comp. Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil C. Southern Pacific Comp Union Pac. Railroad C. 97 11 10 97 5/16 96 1/4 93 7 8 97 5/8 94 94 3 8 100 1/2 247 249 220 218 235 3/4 232 148 3 4 147 1/4 222 1'2 223 3 4 320 1/4 314 394 1/2 303 296 1/2 206 1/2 255 255 1/2 359 383 3/4 329 334 324 1/2 327 1/4 322 330 309 303 159 1/2 157 151 148 299 291 723 1/2 752 34 113 113 1 2 167 167 204 1/4 200 1/2 191 1/4 193 201 14 202 3/4 186 189 3 4 203 1/8 205 1/8 44 44 132 1/2 132 1/2 80 5/8 83 1-2 147 1/4 157 3 4 96 96 1/2 IEN 78 5/8 77 3/4 161 12 162 3/4 44 13 16 44 7/8 90 1 '4 92 1/8 48 11/16 48 5/8 60 61 3/4 64 1/8 63 1/2 78 1/8 77 7/8 43 45 3/4 57 57 3/8 180 1/8 186 3/8

de Stem | 1956 | | pagina 9