Vitamine GESTOLEN GOED VRIJE RIJNVAART EN |9agMad Pojitcm Meningen en Commentaren ,Uitlaatlozen niet naar Ede VERSCHIL IN VRACHTEN KLM maakte 348-miljoen omzet in 1955 Een nieuw Aram-avontuur HET OOG VAN SIVA AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADJO tweede blad DORDRECHT EN HM t~' wens HET DELTAPLAN DE LANDBOUW IN BENELUX De Brusselse „Standaard" bekri tiseert de Belgische aanvaar ding in 1955 van het landbouw- harmonisatie-protocol van Benelux. Dit naar aanleiding van een rede van mr. J. van der Lee, hoofdamb tenaar bij het Nederlandse minis terie van Landbouw. DRUK VAN DERDEN Waarom is EVENWICHTin Uw spijsvertering zo belangrijk? BISMAG bevrijdt U snel van spijsverterings-stoornissen 1 Discussie f FRANKLIN THEE EENZIJDIG Bezwaren tegen ingrijpen Wat wil de K.S.G. de lucht van transpiratie televisieprogramma's door Clarence Budington Kelland WOENSDAG 23 APRIL 1956 CK;><y><x><><xX><X><XX><XXXX><>0<><><>&<><><>000<><X>0<><><>000<><><><>0<>0 tooooooooooo^oooooooooooooooooooooooooooooooooooo ]~)E gemeente Dordrecht zond de Tweede Kamer een nota, waar in zij bezwaar maakt tegen enkele punten van het Deltaplan, welke de belangen van Dordrecht en de Merwedestreek in gevaar brengen. van het Brussels orgaan eerder in vervulling zou gaan, wanneer de Belgische minister geen zeven jaar met die rationalisatie wacht. Een tijdig aangepaste Belgische land bouwmarkt behoeft van de vrije Nederlandse concurrentie geen hin der te ondervinden. Hierbij komt Dordrecht op voor een rechtstreekse verbinding met de Zoomse weg van de Hoeksche Waard via een tunnel of brug bij 's Gravendeel naar het Eiland van Dordrecht. Dit niet areen om Dord recht te doen delen in het verkeer via de Zoomseweg vanuit Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden, maar ook om deze gewesten een korter en gemakkelijker doorver binding te verschaffen met het mid den. noorden en oosten van ons land, zonder dat het verkeer daarbij het drukke Rotterdam passeren moet. Een ander bezwaar tegen het Deltaplan is de onbekendheid in zake de wijze van oeververbinding van de Oude Maas in de Zoomse weg. Een brug zou hier voor het wegverkeer een grote hinderpaal blijken, omdat zij acht keer per dag opengedraaid zou moeten worden voor de zeevaart op Dordrecht en nog veel meer voor de binnenvaart. Tenslotte komt de gemeente Dordrecht vooral op tegen de stuw met sluis in de Oude Maas, welke de scheepvaart op Dordrecht zal hinderen maar volgens het Delta plan dienen moet om de zoutgrens in de Oude Maas en de Nieuwe Waterweg terug te dringen. In Dordrecht acht men echter het tegenovergestelde effect eerder waarschijnlijk en ziet men voor het terugdringen van die zoutgrens meer heil in een verbreding van de Noord, die wegens het drukker worden van de scheepvaart toch al nodig is. De op- en aanmerkingen van Dordrecht verdienen stellig ernstige aandacht. Alleen mag men zich af vragen, waarom de gemeente voor het terugdringen van de zoutgrens niet vooral ook een drempel in de Nieuwe Merwede en het opnieuw in open verbinding met elkaar bren gen van Maas en Waal bepleit. Mr. van der Lee verwacht, dat zich in de landbouwharmonisatie- commissie ongetwijfeld talloze moeilijkheden zullen voordoen. Dan zal blijken, dat de landbouwharmo- nisatie alleen mogelijk is, als ook in de andere sectoren van het eco nomische leven harmonisatie tot stand komt. De vraag zal dan ook opdoemen, of de harmonisatie van de economische, sociale en financiële politiek mogelijk is zonder supra nationale organen. Toch meent mr. van der Lee, dat er nu perspectief is. „De Standaard" wil het mede hopen, maar meent, dat de huidige Belgische minister van landbouw op zijn minst onverantwoordelijk handelde met nu reeds de verbin tenis te hebben aangegaan om uiterlijk binnen zeven jaar de Bel gische landbouwharmonisatie aan de Nederlandse te koppelen, wan neer vóór die landbouwharmonisatie eerst nog harmonisatie bij de sociaal-economische en financiële politiek moet plaats vinden. „De Standaard" hoopt maar, dat het afzetbelang van de Nederlandse boeren bij Benelux in de gestelde termijn van zeven jaar voortdurend minder zal worden en aan het eind daarvan tot nul gereduceerd zal zijn, wanneer de Belgische minister van Landbouw het Belgische land bouwbedrijf gaat rationaliseren. Vif/anneer de Brusselse „Standaard" zich beklaagt over de gerede aanvaarding door de Belgische mi nister van Landbouw voor een landbouwharmonisatie binnen ze ven jaar in Be lelux, ziet het blad waarschijnlijk voorbij, dat nog an dere landen dan Nederland aan het Belgische landbouwprotectionisme een einde gesteld willen zien. Minister Mansholt heeft er on langs tegenover de Eerste Kamer gewag van gemaakt, dat de har monisatie van de landbouwpolitiek in Benelux onderwerp van multi lateraal overleg wordt, doordat ook instanties als de GATT en de OEES zich in wijder dan Beneluxverband met de landbouwharmonisatie be moeien. Beide internationale instanties hebben voorzieningen getroffen om de bescherming van de landbouw in België mogelijk te maken, maar zij zijn er juist op uit om dergelijke handelsbelemmeringen uit de wereld te helpen. Aan het toestaan van restricties verbinden zij dan ook voorwaarden, die ten doel hebben tot de opheffing van die belemme ring te komen. België is ontheffing verleend van de liberalisatie van 75 pet. in de landbouwsector voor vijf jaar. Van wege zijn bijzondere moeilijkheden bij de landbouwharmonisatie in Be nelux zullen er daarna nog twee jaar beschermende maatregelen voor de Belgische landbouw kunnen voortbestaan, welke tevoren niet geheel kunnen worden afgeschaft De voorzieningen van de GATT en de OESS lopen zo parallel met de harmonisatietermijn, welke in Benelux zelf toepasselijk is ver klaard. Maar zij betekenen ook een extra pressie van buiten af op België om binnen die termijn de harmonisatie tot stand te brengen. J5 B. en YV. van Ede stellen de raad voor de bestaande plaatselijke poli tieverordening zodanig te wijzigingen, dat voortaan opgetreden kan worden tegen het hinderlijk lawaai, dat brom fietsers vaak veroorzaken. Sinds wijziging van het wegen verkeersreglement in 1953 is het rij den op een bromfiets met onvoldoen de geluiddemping niet langer straf baar gesteld en dat vinden B. en W. van Ede een leemte. De wijziging van de politieverorder.nig is voorna melijk bedoeld om maatregelen te kunnen nemen, tegen diegenen, die de defecte uitlaat van hun bromfiets niet tijdig laten vernieuwen of her stellen of die uit bravoure de uitlaat- verwijderen om doelbewust lawaai te veroorzaken. 1 Advertentie) Een beperkte hoeveelheid maagzuur is nodig voor het eerste stadium van de spijsvertering en wordt geproduceerd door speciale klieren in de maag. Te veel maagzuur verstoort het evenwicht in de maag en vertraagt de spijsvertering. In zulke gevallen moet het evenwicht hersteld en op peil gehouden worden door een zachtwerkend middel, om de verdere spijsvertering on gestoord te doen verlopen. BISMAG(GebismureerdMagnesium)brengt de aangedane maagwand snel tot rust en U gevoelt zich terstond opgelucht (BISMAG) Verkrijgbaar in poedervorm en in tabletten bij Apothekers en Drogisten Er bestaan vrachten verschillen, de dispariteiten in de binnenvaart, welke het gevolg z'jn van nationale vrachtenreglementering enerzijds en van een vrije vrachtenmarkt voor het internationale vervoer anderzijds. Over deze kwestie hebben zich de ministers van de ".es K.S.G.-landen indertijd al eens beraden, maar zij lieten het aan de Europese conferen tie van ministers van Verkeer over, een oplossing te vinden. Zouden deze in hun pogen falen, dan zou de zaak weer in K.S.G.-verband worden be keken. Aangezien de ministers van Ver keer tot dusverre niet tot enig resul taat zijn gekomen, heeft de Hoge Autoriteit dei' K.S.G. de zes regerin gen der K.S.G.-landen uitgenodigd tot een veelzijdig overleg om de kwestie der verschillen te regelen. De K.S.G. acht zich hiertoe geroe pen. omdat zij moet streven naar gelijke concurrentievoorwaarden op (Advertentie) verutopping neem L-IET conflict tussen de Antillaanse regering en gouverneur Struy- cken zou volgens mededelingen van Het Vrije Volk ook geleid hebben tot een verschil van mening tussen twee katholieke ministers. Minister Beel zou er vóór zijn een verzoe ning te bewerkstelligen, mihister Luns zou daarentegen aandringen op een voor goed terugroepen van de gouverneur, dit met het oog cp de voor ons land vervelende con clusies, welke men in de kringen der V.N. uit dit conflict zou kun nen trekken. Wij vragen ons af, of dit inderdaad een klappen is uit de ministerraad of dat het socialistische blad slechts een vermoeden uit spreekt. In ieder geval is het ons sterk opgevallen, dat de bericht geving omtrent deze aangelegen heid een sterk eenzijdig karakter draagt. Er wordt door de ene partij in het conflict via het ANP en via Haagse redacteuren allerlei onaan genaams omtrent de gouverneur gespuid, maar men doet geen moeite ook de belichting van andere kant te achterhalen. Voor de VARA- microfoon heeft een nieuws-com- mentator ook al een sneer losgelaten over het feit, dat de gouverneur verwant is met de KVP. Zo wordt deze kwestie zelfs een propaganda- lekkernij. We blijven er bij, dat er geen beslist oordeel te vellen valt over het conflict zo lang niet alle ge gevens bekend zijn. Met het uit stallen van eenzijdig verstrekte gegevens wordt echter een stem ming gewekt, welke ten opzichte van mr. Struycken niet eerlijk is. Luchtkastelen bouwen en vruchteloze wensen uiten is ka rakteristiek voor oppervlakkige mensen. De gang van zaken bij de KLM was in 1955 wederom bevredigend. Over eenkomstig de verwachtingen steeg de produktie in 1955, in welk jaar geen nieuwe vliegtuigen aan de vloot werden toegevoegd, niet in zodanige mate als in de afgelopen jaren ge bruikelijk was. T~-»enover de produktietoeneming vai 4 ct staat echter een uitbreiding van de verkoop met 8 pet hetgeen uiteraard tot een betere bezetting der vliegtuigen leidde. De vervoersomzet steeg van f 333 mijoen in 1954 tot f 348 miljoen in 1955. Voor 1956 staat een grotere pro duktietoeneming op het programma door dat in het begin van dat jaar vier Super-constellations van het type L-1049g aan de vloot zijn toegevoegd Vertrouwd wordt ook over 1956 bij verdere uitbreiding van de activiteit een gunstig resultaat te knnnen be halen. Het aantal personeelsleden, met in begrip van het personeel in het bui tenland, steeg van 14.186 per eind 1954 tot 14.667 per eind 1955. Ondanks de moeilijkheden op de arbeidsmarkt kon redelijk in de behoefte aan nieuw personeel worden voorzien, al baart de aantrekking van jongere krachten en vooral van geschooid technisch personeel zorgen. de kolen- en staalmarkt. Dat zij zich met het gehele vervoer inlaat, is dus eigenlijk de merkwaardige conse quentie van haar zeggenschap in een tweetal bedrijfssectoren, die nu een maal ook naast vele andere met ver voer te maken hebben. Men kan dit verregaand vinden, maar het valt niet te ontkennen, dat het vervoer voor de kolen- en staal- ondernemingen een xrote rol speelt. Dat de K.S.G. er dan naar streeft op dit gebied het beste klimaat voor de mijnen en de staalindustrie tot stand te brengen, is haar recht en plicht. In zoverre mag het verzoek der Hoge Autoriteit niemand be vreemden. De Westduitse minister van Verkeer Seebohm. heeft te Straatsburg in de Raad van Europa bekend gemaakt, dat de Europese ministers van Verkeer overeenstemming bereikten over enkele punten van actueel belang. Tot deze punten be hoort ook de coördinatie van de vrachtstelsels der binnen scheepvaart. Deze coördinatie is gedurende de laatste weken een brandend vraagstuk gewor den, waarmee de Hoge Autori teit der K.S.G. zich is gaan be moeien. De achtergrond van de deining, hierover ontstaan, be lichten we hiernaast in een drietal, beschouwingen. In Nederland is direct beroering ontstaan over het voornemen der K. S.G. om de kwestie der vrachten- verschillen in de binnenvaart te be handelen en te gaan regelen. De Kamers van Koophandel van Rotterdam en Amsterdam zijn hier tegen in het geweer gekomen. De Rotterdamse Kamer heeft bij mon de van haar voorzitter, mr. van der Mandele, betoogd, dat de Nederland se regering niet aan de K.S.G.-onder handelingen moet deelnemen. Mr. Delprat heeft zich in de Amsterdam se Kamer hierbij aangesloten. Men acht enerzijds de kwestie thans niet acuut maar men wijst anderzijds op de akte van Mannheim, welke de vrije vaart op de Rijn waarborgt. De K.S.G. mag niet aan de akte van Mannheim en de vrije Rijnvaart ra ken. Die akte is geen zaak van de K.S.G., maar van de Rijnoever-staten waartoe ook Zwitserland behoort, dat geen lid van de K.S.G. is. Wanneer de K.S.G. dus de verschil- lenkwestie ter hand neemt, zou zij de akte van Mannheim buiten be schouwing moeten laten, wat volgens de Rotterdamse, en Amsterdamse Ka mers voldoende reden schijnt om de gehele kwestie, ook de dispariteiten tussen de nationale regelingen, maar te laten rusten. Dat lijkt toch wel een conclusie, die te ver gaat, al zal zeker de Ne derlandse regering de vrije vaart op de Rijn volgens de akte van Mann heim onaangetast en gehandhaafd willen zien. Men mag zich wel afvragen, of er wel zoveel bezwaar tegen een rege ling van de vrachten-verschillen door de K.S.G. kan zijn, als het verzet van de Rotterdamse en Amsterdamse Kamers van Koophandel zou doen geloven. Wanneer de K.S.G. naar gelijke concurrentie-voorwaarden voor de ko len- en staalondernemingen streeft op het gebied van het vervoer, ligt het eigenlijk voor de 1 and, dat zij dan het beginsel van de vrije vaart, zoals het voor de Rijn geldt, zal willen ver algemenen. Maar dit schijnt nu juist niet de oplossing te zijn, welke de K.S.G. voor ogen heeft. Er wordt integen deel gedacht aan een stelsel van ma ximum- en minimum-vrachtprijzen. Het is meer om harmonisatie, dan om vrijheid te doen. Er dreigt hier weer een botsing tussen economische vrijheid en diri gisme door een overheidsinstantie en dit speelt dan ook in het verzet der Rotterdamse en Amsterdamse Ka mers mee. Wanneer men hierbij de bedreiging van de vrije Rijnvaart tengevolge van doorkruising van de akte van Mannheim door de K.S.G. tevens in het oog houdt en het gevaar, dat de uitkomst van haar plannen wel ten gunste van Duitsland, maar ten on gunste van Nederland en Zwitserland zou zijn, dan kan men de ongerust heid bij de Kamers van Koophandel wel begrijpen. Het is zaak, dat de Nederlandse regering bij onderhandelingen in Lu xemburg voor. de akte van Mann heim opkomt èn de Nederlandse be langen niet in de hoek laat drukken. Wat de a.s. besprekingen tussen de Europese ministers van Verkeer betreft, mag men *r zeker op ver trouwen, dat minister Algera in geen geval het beginsel van de vrije Rijn vaart zal willen prijs geven. (Advertentie) in enkele minuten verdwenen. Met spanning hebben we de strijd ge volgd, die Aram gestreden heeft tegen Morgham, de magiër. Het gevaarlijke ontploffingspoeder dat Morgham in grote voorraden vervaardigde heeft de moed en de kracht van de jonge ridder niet kunnen breken. Nu wacht hem een nieuw avontuur, een dat hem als het ware wordt thuis bezorgd. Een van Arams soldaten treft een zwerver aan. die een kostbare edel steen meedraagt. Het blijkt een steen te zijn, die de eigenaar niets anders dan on geluk aanbrengt. Aram voelt er niets voor om zich in de kwestie te mengen, maar hij ontkomt er niet aan Een boeiende strijd met Oosterse krij gers weet hij echter tot een goed einde te brengen. Lees dit alles in ons nieuw strip verhaal „Het oog van Siva". Mej. Jo Siael, Brinkgrever- weg, Deventer, ichrijft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want ik transpireer ontzettend en dat is ook voor an deren erg hinderlijk. Ik heb toen maar eem geprobeerd of Arrid crème zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en was de lucht ook weg." Een beetje Arrid in de okselholten - een voudig: en vlug. Meteen stopt de trans piratie, geen spoortje geur meer te be kennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: net bevat Transtop, waardoor de crème direct bij het aan brengen tot diep in de onderhuid door dringt. Daarom is het zo afdoende - at is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-oréme went bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs t. 1.65. R.-k. middenstandsbond adviseert vrij op 30 april Het bestuur van de Ned. Kath. Mid denstandsbond heeft zijn leden het advies gegeven hun personeel op 30 april vrij te geven, tenzij bedrijfstech- nische overwegingen daarvoor een on overkomelijke hinderpaal zouden vor men. Ook heeft het bestuur een be roep gedaan op de leden, de werk nemers in de gelegenheid te stellen de dodenherdenkingen op 4 mei bij te wonen. LEUS In het Amerikaanse Secaucus doet de caféhouder N. J. Henry Krajewski voor de tweede achtereenvolgende maal mee als kand'daat voor de presidentsverkiezingen. Zijn verkiezingsleuze voor 19 56 luidt: annexatie van Canada. Reden In Eel-Paso kwam een man zich na veertien jaar aangeven wegens desertie uit het leger tijdens de tweede wereldoorlog. Als reden gaf hij op dat zijn moeder ziek was. Nu was ze weer beter. Pechvogel In Amerika kreeg Eugene Crom- well een auto-ongeluk. Hij vloog met zijn wagen van de weg. Hij stapte uit om de schade op te nemen en viel daarbij in een vijftig voet diepe leemput. Daarbij brak hij zijn arm. Aanhouder De politie in Grand Rapids kijkt op het ogenblik uit naar een in breker, die in het kantoor van de fa. Hendericks inbrak. Hij kon de brandkast echter niet openkrij- gen en ging daarom naar een nabij gelegen kantoor waar hem zoiets evenmin gelukte. Tenslotte is hij maar naar een nabijgelegen sigarettenautomaat gestapt, waar uit hij enig kleingeld ontvreemde. Kapsels Voor de met gevoel voor humor gezegende mensen is het een speci aal genoegen plaats te nemen op één der terrassen van de boulevard Saint- Germain te Parijs. Dit genoegen be staat niet zozeer uit het gadeslaan van de vele auto's en scooters, doch uit het bekijken van de zonderlinge kapsels, die men in deze studenten- buurt ziet dragen. Buiten alle ver wachting is namelijk het nieuwste modesnufje op het gebied van he renkapsels, de z.g. „tuchthuisboef coiffure", die omstreeks februari van dit jaar gelanceerd werd, inge slagen als een bom. Op het oog nor male en correct geklede jongelui wandelen rond met een kapsel, "waar op een gangster jaloers zou zijn. Het misdadige effect wordt voornamelijk veroorzaakt door een soort pony, die laag op het voorhoofd neerhangt en een zeldzaam onintelligente uitdruk king aan het hoofd van de drager verleent. De kapsels van de dames zijn prettiger om aan te zien. De vlechten zijn namelijk nog steeds favoriet. Men schijnt echter de me ning te zijn toegedaan, dat twee vlechten niet origineel meer zijn, zodat de meeste dameshoofden ge tooid zijn met één, drie «n zelfs vier vlechten. (Advertentie) Werkt opvallend goed bij pijnl knapt U op in een ommezien. DONDERDAG, 28 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 School- iadio NCRV: 10,00 Gram. 10.30 Mor gendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij van het land 12.40 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pi- anorec. 13,45 Hammondorgelspel NCRV 14,00 Kamerork. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Instr. trio 15,40 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Cello en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Metropole ork. 18,15 Amus.muz. 18.40 Schaken 18,45 Le ger des Heilskwartier 19,00 Nws. en weer ber. 19,10 Gram, 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20.00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22,00 Tijdschriften- kron. 22,10 Orgelconc. 22,40 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23.20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. huisvr. 9,10 V.d. huisvr. 9,15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Tus sen de wal en het schip, caus. 11.15 Ne- derl. muz. 11,45 Boekbespr. 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12.30 Land en tuinb.meded. 12,35 Hammondorgelspel 12.50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Mil.ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gevar.muz. 14,45 Cello en piano 15,15 V.d. zieken 16.00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Lichte muz. 16,45 V.d. jeugd 17,30 Verkeersvlieger, een mooi beroep!, caus. 17,45 Regeringsuitz. Nederland en de wereld: Amerikanen in Nederland - Nederlanders in Amerika, door Mej. Dr. J. J. van Dulleman, exe cutive officer U.S. educational foundation in the Netherlands 18.00 Nws. 18,15 Sport- problemen 18,25 Lichte muz. 18.55 Ge sproken brief uit Londen 19.00 V.d. kleu ters 19,05 Cabaret 19.30 Middenst.congres Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 20.00 Nws. 20,05 Buitenl.overz. 20,15 Omr. ork. en solist 21.10 Voordr. en muz. 21,35 Pianorec. 22.05 Dansmuz. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Act, of gram. 23,25 Het moeilijke kind, caus. 23.45-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14.45 Gram. 15,00 Piano- recital 16.00 Koersen 16,02 Kamermuz. 16,30 Symf.ork. 16,40 Kinderzang 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Japanse kamermuz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Gram. 20,10 Klankb 20.40 Verz. progr. 21.30 Moderne muz. 22,00 Nws. 22,15 Muz. caus. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 14,15 en 14,30 Gram. 15,00 Ork.conc. 15,45 Gram. 15,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22,15 Mozartprogr. 22,55 Nws. KRO: 20,00 Journ. en weeroverz. 20,15 a Wij stellen u voorb Televitrine, c van phonograph tot pick-up, d De ge schiedenis van de tijd, filmdocumentaire, e Vader, behuwd- en grootvader.... spel. f Epiloog. FRANS-BELG.: 16,45 'Test beeld 17,00-18,20 V.d. kind. 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Reflets de Cannes 20.50 B.... comme Bébé 21,50 Le Fil de la Vie 22,Oo Un Lopin de terre, film. Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 Testbeeld 19.15 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Cult, en educatieve uitz. 20,00 De schat van Beersel, TV-strip 20,05 Nws. 20.30 Filmprogr.: 1 Lady Ha milton. 2 Close-up van Alberto Caval- canti. Na afloop: Nws. (Advertentie) Er wordt op HAAR gelet „In uw sollicitatiebrief staat, dat U 30 jaar bent," zei de personeelschef verwonderd. „Maar U ziet er veel ouder uit." „Dat komt misschien door mijn haar," klonk het antwoord. „Ja, dat is al aardig dun," beaamde de chef De sollicitant kreeg de begeerde be trekking niet. Want de personeelschef had scherpe ogen! Iemand met roos en losse haren op zijn revers verspeelt zijn maatschappelijke kansen: hij wordt niet gauw in een maatschappe lijke functie benoemd. „Wie zijn haar verwaarloost," denken de directies, „die verwaarloost méér!" Haaruitval begint met roos. Roos verraadt ondervoeding van de hoofd huid. Behandel „dun" haar met Sil- vikrin, de biogene Haarvoeding! Silvikrin is het enige haargroei- preparaat dat de 14 natuurlijke haar- opbouwstoffen bevat in de juiste we tenschappelijke dosering. Daarmede heeft Silvikrin talloze mensen over de gehele wereld mooi nieuw haar eschonken... en sukses in zaken en privéleven 723-00 in „Misschien die" zei ze, terwijl ze er op afging. De dozen waren van zwaar kar- ion, en ze kon ze met haar blote vin gers onmogelijk open krijgen. Ze ging •naar een van de lange paktafels en trok een lade open. Hier lagen ge reedschappen. Scharen, messen schroevendraaiers en breekijzers. Ze tocht een mes uit en probeerde de scherpe kant op de rand van de ta fel. Ze kon tevreden zijn. En toen bleef ze doodstil staan, want het was net, alsof er achter haar iets' bewogen had, alsof er- een schaduw snel over de vloer gestre ken was. Ze draaide zich om en tuur de scherp om zich icen maar er was niets te zien of te horen. Verbeelding, dacht ze. 't Is anders nogal brutaal. Stel je voor, dat ik door een nachtwaker betrapt wordt. UP heterdaad.... Ze stond even stil om moed te ver zamelen. Het magazijn maakte een indruk bij het gedempte iicnt en Sherry hield niet van grie- ehge dingen. Een ojenblik dacht ze over haar plan na er wou het laten varen en rechtsomkeert maken voor het te laat was. Maar dat zou dwaas heid zijn. Haar moeder zou zoiets niet doen. Haar vader evenmin. Roger ook niet. Ze stond even stil bij het feit, dat ze Roger als een bij zonder dapper iemand beschouwde. Toen stapte ze naar het vak, waar de kartonnen dozen stonden opgesta peld. „Handdoeken cn lakens" zei ze halfluid. Ja-ja". Met he. mes nam ze de eerste de beste doos ónderhanden. Het viel niet mee en ze hakte ei nogal nhandig op los. Na een paar mislukte pogin gen wist ze tenslotte een hoek open te krijgen. Binnenin zat pakpapier. Ze sneed het voorzichtig los, om de in houd niet te beschadigen. Toen stak ze haar hand door het gat en voelde. ,.Geen handdoeken!" zei ze. „En geen lakens ook." Want wat haar vingers betastten, was niet de ruwe stof van handd .ken en evenmin het fijne, soepele weefs^" van Lakens. Het was stijf en glad en satijnij. Ze maak te het gat groter, zodat ze ook kijken kon. Er was geen twijfel mogelijk. De doos jevatte noch lakens, noch handdoeken. Het was linnen. Het was damast! „In consignatie" zei ze. Ze voelde een grote voldoening in zich opkomen. En ook een tikje ijdel- heid. Het was haar gelukt. Ze had goed geraden. Ze had Portmans ge stolen damast gevonden en ze had het helemaal alleen klaargespeeld. kon wel juichen. En toen verging de lust tot juichen haar geheel, want een paar sterke vingers sloten zich om de pols van haar hand, die het m°s vasthield, en een warme handpalm werd over haar mond gelegd. Ze kon niet schreeu wen. Ze kon alleen achteruit trappen en vechten tegen iemand die veel groter en sterker was dan zij. Het mes viel kletterend op de vloer. De handpalm drukte haar hoofd achter over, verder en verder, tot de pijn ondragelijk werd. Ze deed haar mond open en beet zo hard ze kon in de handpalm en de dwaze gedachte schoot door haar hoofd: Dat was niet bepaald dames achtig. En het werd snel donkerder voor haar ogen... HOOFDSTUK 22 Sherry was klein, ma; r ze was sterk en lenig. Ze wist, dat dit geen onschuldig vechtpartijtje was, maar dat haar leven er mee gemoeid was. Even was ze duizelig geworden na dat ze haar tanden in de hand had gezet, die haar zo wreed de adem benam. Maar dat ging over en nu was haar woede pas recht gewekt. Alle primitieve gevoelens kwamen in haar boven. Opnieuw beet ze in de hand die haar trachtte te verstikken. Deze keer verslapte de greep en was ze in staat even een schreeuw te ge ven. Het was geen harde schreeuw. De man had zijn vrije arm om haar heen geslagen en drukte tegelijker tijd haar armen langs haar zijden. Instinctmatig probeerde Sherry op zijn voeten te stampen met haar ho ge hakken. Maar het hielp allemaal weinig. Haar tegenstander was zo groot en sterk. Eensklaps bracht de man zijn hand van haar mond naar haar keel en voor het eerst van haar leven was zij ten prooi aan doodsangst. Alles werd rood voor haar ogen en felle pijnscheuten gingen door haar heen. En toen gebeurde er'iets. De hand om haar keel liet los en ze viel oo haar knieën, hijgend en hoestend en snakkend naar adem. De eerste ogen blikken besefte zij niet wat er zich af speelde, doordat ze al haar krachten moest inspannen om haar ademha ling weer op gang te krijgen. Maar van lieverlede werd ze zich er van bewust dat er gevochten werd, want ze hoorde hijgen en het ge schuifel van voeten. Ze zocht steun tegen de kisten en kwam moeizaam overeind. In het gangpad zag ze twee man nen. die elkaar in een heftige wor steling vastgegrepen hielden. Het volgende moment schudden zij zich los cn begonnen een gevecht met de vuisten. De ene man was groot en zwaar, de andere was slanker ge bouwd. Toen herkende zij hem. De grootste van de twee was Clem, van de firma Mixis en Clem; de andere was Roger Ncwsome. O, Roger! dacht ze, dat was op het nippertje. Ze trachtte haar stem uit te zetten en om hulp te roepen, maar ze kon niet meer voortbren gen dan enkele schorre geluiden. En ze kon amper op haar benen staan. Het enige vr.artoe ze in staat was, was stilstaan en staren. Waarom roept Roger dan niet? dacht ze, niet beseffende dat hij bij na stikte van woede, en vergeten had dat er behalve hij zelf en Clem nog andere mensen op de wereld waren. Ze wist niet dat hij maar aan één ding denken kon Clem, als het kon, levend te verscheuren. Clem zette kracht achter zijn sto ten, en hij bokste m' t onverdienste lijk. Roger ontweek de meeste slagen en draaide voortdurend om hem heen. Sherry kon onmogelijk weten, dat Roger zich zo sterk als een leeuw, en immuun tegen pijn. en volkomen te gen de situatie opgewassen voelde. Roger twijfelde niet aan de afloop, maar hij was op zijn hoede en wacht te zijn kans af. Als een forse tegenstander aanvalt gelijk een stier, dan kan zelfs de han digste bokser niet alle slagen ont gaan. Maar hij moet proberen mee te geven om de kracht uit de slagen te nemen en zorgen dat zijn zwaar dere tegenstander niet dichtbij kan komen en hem in een hoek drijven En daarom danste Roger heen en weer, en bepaalde hij zich er toe af en toe een uitval met zijn linker vuist te doen. Hij kon niet alle klappen vermij den. Een kwam er op /.iin hoofd te recht, en het leek alsof ei in zijn hersens iets uit elkaar ^orong. Hij wankelde achteruit, en zou gevallen zijn als de rand van de tafel hem geen steun geboden had. Hij slaag de er in zijdelings te ontglippen en bepaalde zich tot de verdediging, tot dat zijn hoofd van binnen wat opge klaard was. Sherry mompelde wat voor zich heen maa" haar benen waren nog als verlamd. ,,0. Roger, Roger Ro ger," herhaalde zij voortdurend. Bij de forse gestalte van Clem scheen Roger in het niet te zinken. Ze probeerde zich af te duwen te gen de kratten, en het lukte werke lijk ze kon zelfs een paar wankele stappen doen. Haar hoofd was nu weer helder, en ze kon begrijpen wat er zich afspeelde. Haar verantwoor delijkheidsgevoel keerde terug. Clem had geprobeerd haar te vermoorden, en nu probeerde hij Roger te ver moorden. Roger vocht voor haar. Ze haatte Clem, niet zo zeer omdat hij haar leven bedreigd had. maar om dat hij zich inspande om Roger let sel toe te brengen. Het was haar plicht iets te doen Ze schuifelde langzaam en voor zichtig uit haar hoek naar voren, en keek rond of er soms iets lag waar mee ze kon slaan. Roger zag haar naderbij komen, en hij siste tussen zijn tanden door: „Achteruit!" Dat leidde de aandacht van Clem af. Het idee dat er iemand achter hem was, ook al was het maar een klein meisje, vp ontrustte hem, en hij beging de fout zijn ho^fd om te draai en. Roger niF.akte gebruik van zijn kans en hij sloeg hard toe. Clem wankelde. Instinctmatig sprong hij naar voren om zijn tegenstander beet te grijpen. Maar Roger deed een stap achteruit en sloeg weer twee keer. Clem viel op zijn knieën, maar probeerde in zijn val nog zijn armen om Roger knieën te slaan. Roger ont week hem en kromde zich. Sherry zag hoe Clem zijn hoofd schudde als een hond die uit het wa ter komt. En toen stak hi4 zijn grote hand onder zijn overhemd, en Sher ry gaf eer luide gil. want zij dacht dat het een pistool was. Maar dat was het niet, Het was een ploerten doder. „Kijk uit, Roger!" riep Sherry schor, en zich niet storend aan zijn bevel kwam ze naar hem toe. In de la van de tafel lag een hamer. Maar Roger was op zijn qui viev. Hij richtte een welgemikte trap op de hand waarin Clem het dodelijke wapen hield, en de ploertendoder viel met een zware klap op de grond. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5