Zweeds schip zonk in de Westerschelde CKefariae 4 Zwitsaletten Behalve de kapitein alle opvarenden gered Gemeente Vlissingen wil toetreden Goed geslaagd K.V.P.-forum te Boschkapelle Minstens 500 katholieke boerezoons zonder bestaansmogelijkheid Aanvaring bij Iioedekenskerke Indrukwekkend afscheid van scheidende priesters Vele vraagstukken belicht Ir. v. d. Wolf bij diploma-uitreiking te Hulst: Z- Vlaanderen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 APRIL 1956 De loods vertelde 4-voudige combinatie inderdaad veei beter! PERIODIEKE PIJNEN1 Stichting verpleeg- en rusthuizen Walcheren Hartelijk vaarwel in Haarlems Basiliek Hoogwaterstanden Sociale vraagstukken Financiële zorgen van landbouw- winterscholen worden te groot Wettelijke regeling nodig Walcheren VLISSINGEN Kranige redding Nieuwe openbare kleuterschool H. STUMPEL N.V.. Zuid-Beveland GOES Zilveren kelner in Centraal' Diamanten bruiloft GEEN ANIMO AGENDA Heden Morg en Met z'n beiden lagen ze naast elkaar in het inderhaast in de huiskamer van de caféhouder Dekker opgeslagen ledikant, de robuste 40-jarige Belgische loods Robert Boel uit Deurne bij Antwerpen en het 16-jarige Duitse koksmaatje Otto Nagel uit Seedorf. Gistermorgen acht uur waren ze door de provinciale boot die hen opgepikt had, binnengebracht, net toen de kleine Zweedse vrachtboot „Kare", waarmee ze van Antwerpen waren geko men, naar de bodem zonk van de Westerschelde, die daar 26 meter diep is. Met stukken en brokken kregen we het verhaal uit de mond van de loods, die nog danig overstuur was van het angstig avontuur door hem beleefd. Maandagmiddag was de „Kare" om vier uur van Antwerpen opgestoomd met een lading kali. Hoewel de vrachtboot niet groter was dan 500 ton, bevonden zich behalve de loods, 12 bemanningsledn aan boord, n.l. zeven Zwedr., vier Duitsers en de Zweedse stewardes. 's Nachts was de „Kare" wegens mist op stroom voor anker gegaan, maar toen die optrok, was men weer verder gevaren, tot men onder Hoe- dekenskerke weer in een mistbank geraakte. Niettemin had de „Kare" doorgezet. Plotseling hoorde de loods „achteruit" schreeuwen en meteen doemden de contouren op van de „Dongendijk" van de H.A.-lijn, die vanwege de mist met vele andere schepen onder Hoedekenskerke voor anker lag. Loods en roerganger had den no'g geprobeerd om af te houden, maar dit was rJet gelukt, mede om dat de „Kare" op de ankerketting van de „Dongendijk" liep. Met een donderende slag was de „Kare" mid scheeps tegen de boeg van het grote zeeschip gesmakt en die sneed als een mes door de scheepswand heen. Onmiddellijk maakte de vrachtboot veel water en begon te zir.ken. Kapi tein Wallander had nog haastig ieder een zwemvest toe weten te gooien, maar bijna niemand had meer tijd dat goed om te gespen want nauwe lijks twee minuten na de aanvaring helde de „Kare" zó over dat alle der tien opvarenden in de schelde moes ten springen. Direct daarna kapseisde het schip en de loods had nog hard moeten zwemmen om niet door de mast te worden geraakt. De „Kare" bleef omgekeerd nog ongeveer een half uur drijven voor de golven er zich over sloten. Inmiddels was de mist enigszins op getrokken en wist de loods een lijn te grijpen, die hem van de „Dongen dijk" werd toegeworpen; hij sloeg die om zijn arm en wierp het eind toe aan het koksmaatje, dat in zijn nabij heid dreef. Een ladder die hem werd toegestoken, bleek te kort en van een gestreken vlet werd de motor on klaar, zodat die op de sterke eb- stroom afdreef. De kapitein van de provinciale boot, de heer Durinck, die het ge martel aanzag, nam toen een resoluut besluit. De dienst even de dienst la tend, voer hij haven uit om de twee mensen te redden, die bijna aan het eind van hun krachten waren. De wakkere man smaakte het genoegen de uitgeputte loods en het niet min der vermoeide koksmaatje aan boord te kunnen hijsen. Met bekwame spoed werden de geredden naar café Dek ker gebracht, waar ze onder de wol en bij een warme kachel op hun ver haal konden komen. De dokter stond weldra aan hun bed, maar had wei nig te doen; de loods klaagde alleen over erge pijn in zijn bovenarm waar de lijn omheen geslingerd had geze ten. 'n Weinig later kwam de Bel gische consul, drs de Graaf uit Goes en de Zweedse consul, de heer Boonstra uit Vlissingen, poolshoogte (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen I file der vier bestanddelen van Chefarin* L,4" is op zich zelf al wereldberoemd. Idaar de combinatie in één tablet werkt iloch nóg beter dan kon worden verwacht, öeze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer Undert middelen talen. legen pijnen en griep. Geichikt voor de gevoeligste meaf. ^Nnt die wordt beschermd door het bettenddeel Cheleroo nemen, evenals burgemeester mr, Stieger van Hoedekenskerke. OVERDREVEN GERUCHTEN. De eerste geruchten lieten vrezen dat de aanvaring een scheepsramp was geworden met een tiental slacht offers. Gelukkig werd dit later zeer verzacht. Diverse reddingspogingen door deop stroom liggende schepen hadden tot resultaat gehad, dat ge heel de bemanning, op de kapitein na. uit de Schelde was opgevist De „Dongendijk" had nog twee op varenden gered en die meegenomen naar Antwerpen en acht anderen be vonden zich.aan boord van de „Bra zilian Rever' die eveneens met be slemming Antwerpen was vertrokken. Twee helikopters, gecharterd door de rivierpolitie, van de marinebasis Valkenburg, hebben tot in de middag boven de Schelde gekoerst om uit te zien naar de kapitein, maar moesten onverrichterzake vertrekken. De loods vertelde ons, dat z.i. de kapitein verkeerd had gesprongen en waar schijnlijk tussen zijn eigen schip en de „Dongendijk" terecht was geko men. Van de havenmeester, de heer Uiterhoeve, vernamen wij later nog, dat door de goede zorgen van de heer Dekker, de twee geredden van kleren zijn voorzien en dat de bur gemeester een taxi voor hen had ge huurd, waarmee zij 's middags om drie uur naar Antwerpen zijn ge bracht. De loods, die inmiddels vriend schap met het koksmaatje had ge sloten, bood het ventje, bijna nog een kind, dat nog maar tien maanden voer, logies aan. Sleepboten uit Antwerpen en Ter- neuzen probeerden precies de plek vast te stellen waar de „Kare" ligt. Vast staat wel, dat het, oostelijk van de havenmond, midden in de vaar geul gezonken is. i Advertentie) Moderne vrouwen bestrijden Zë mets ■n Z WITS AL preparaat/ Naar aanleiding van het verzoek van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Walcheren aan Vlissingen om nauwere samenwerking, schrijven B. en W. der Scheldestad aan de Raad: De Stichting „Verpleeg- en Rust huizen Walcheren", waarvan bij de oprichting alleen plattelandsgemeen - ten en kerkelijke instellingen op Wal cheren deel uitmaakten en die aan vankelijk tot doel had de exploitatie van één of meer rusthuizen op Wal cheren, is thans uitgegroeid tot een instituut, hetwelk zich in hoofdzaak de verpleging, behandeling en het zoveel mogelijk revalideren van chro nische zieken, invaliden en andere naar het oordeel van het bestuur daarvoor in aanmerking komende personen, zonder onderscheid van ge zindte, ten doel stelt. In de door de stichting geëxploiteerde verpleeg- en rusthuizen zijn momenteel patiënten uit vrijwel geheel Zeeland opgeno men, zodat het enge karakter van een plattelandsgemeenschap verdwenen is en hiervoor een min of meer provin ciaal karakter in de plaats is geko men. De stichting heeft zich thans een doel gesteld waarvoor men bij een categorale indeling van patiënten een bevolkingsgebied van tenminste 150.000 personen behoeft. Nu de gemeente Vlissingen in dit gebied is gelegen en daarbij tevens in aanmerking genomen mag worden, het feit, dat een aantal inwoners van onze gemeente in de door de stich ting geëxploiteerde verpleeg- en rusthuizen is opgenomen, doet zich bij het bestuur der stichting de wen- selijkheii gevoelen tot een nauwere samenwerking te komen met de ge meente Vlissingen. Bij de jongste wij ziging van de statuten is de moge lijkheid geschapen dat de gemeenten Vlissingen en Middelburg, door het innemen van een bestuurszetel in het algemeen bestuur, gelijk berechtigd worden tot samenwerking met alle andere gemeenten en groeperingen, in dit bestuur vertegenwoordigd. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft reeds van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt. GEEN FINANCIëLE VERPLICHTINGEN Uit een met het dagelijks bestuur der stichting gehouden bespreking is gebleken dat het niet de bedoeling is de gemeente Vlissingen mede te be lasten met de financiële verplichtin gen der stichting, doch dat uitslui tend beoogd wordt de verkrijging van morele en daadwerkelijke steun in het bestuur. Met het aanvaarden van een bestuurszetel neemt de ge meente Vlissingen dan ook geen fi nanciële verplichtingen op zich, zo dat aan het aanvaarden van het ge dane voorstel derhalve geen enkel financieel risico is verbonden, doch uitsluitend bereikt wordt, dat de ge meente Vlissingen in het bestuur der stichting een zetel verkrijgt. GEWENST In aanmerking genomen dat het verzorgingsgebied van de stichting in de loop der jaren aanzienlijk is uitge breid, zoals uit hetgeen hiervoor is medegedeeld blijkt, en dus niet alleen meer in de behoefte aan verzorging van ouden van dagen voorziet, waar- Op waarlijk indrukwekkende wijze hebben de priesters uit het bisdom iotterdam en van de Zeeuwse eilanden voorzover zij tot voor kort onder de jurisdictie van het bisdom Haarlem vielen, in de Kathedrale Basiliek afscheid jenomen van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. De bisschop droeg om 11 uur een (ontificale H. Mis op in het bijzijn ook Tan de nieuwe bisschop van Rotter- lam, mgr. M. A. Jansen, wiens zetel (eplaatst was aan de epistelkant recht iegenover de bisschoppelijke zetel. Mgr. Huibers werd bij het H. Offer geassisteerd door deken J. H. Niekel rit Rotterdam als presbyter. Troon- iiakens waren mgr. G. Kerkvliet uit Rotterdam en deken R. Nieveen v. Jijkum uit Goes. Bij de plechtigheid varen nog aanwezig mgr. J. M. Groot, ricaris generaal van het bisdom Haar- em en plebaan H. W. Agterof Bij iet Offertorium werd mgr. Huibers .'en fraai gecalligrafeerd album aan- <eboden uit naam van de ongeveer 175 scheidende priesters, waarmeê zij symbolisch een schildering aanboden, iestemd voor het altaar ter ere van de Martelaren van Gorkum in de Ka thedrale Basiliek. Voor de Consecra tie werd in het Memento der levenden gebeden voor de bisschoppen Jose- phus (Baeten) en Marinus (Jansen), onder wier jurisdictie de scheidende priesters nu werken. De bisschop her dacht in het Memento der Overlede nen zijn drie naaste voorgangers, nl. Caspar (Bottemanne), Augustinus Jo- sephus (Callier) en Joannes (Aenge- nent). Aan het eind van de plechtigheid werd hem volgens oud gebruik een hartelijk vaarwel toegezongen. In het middaguur kwamen de pries ters met hun bisschop bijeen in ge bouw St. Bavo te Haarlem. Deken Niekel voerde daarbij het afscheids woord en mgr. Huibers sprak zijn scheidende priesters nog eenmaal toe. voor in deze gemeente in de toekomst voldoende gelegenheid aanwezig zal zijn, wil het voorkomen, dat het thans gewenst is. dat de gemeente tot het bestuur van de stichting toetreedt. De benoeming van een bestuurslid dezer gemeente geschiedt door het al gemeen bestuur uit een voordracht van twee personen van het dagelijks bestuur, dat daartoe een aanbeveling ontvangt van de betrokken groepe ring, in casu de gemeente Vlissingen. Met het oog op het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor te be sluiten tot toetreding tot het bestuur van de stichting „Verpleeg- en Rust huizen Walcheren" en voor de ver tegenwoordiging in dat bestuur de volgende aanbeveling op te maken: 1. de heer J. Post, wethouder van sociale zaken; 2. de heer W. Poppe, wethouder van financiën en onder wijs. Van de provincie Zeeland gelden voor morgen donderdag 26 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.45 en 16.18 uur; te Ter- neuzen om 3.07 en 15.30 uur en te Vlissingen om 2.36 en 15.02 uur. In het kader van het propagandaprogramma van de K.V.P. organiseer- de de K.V.P.-afdeling Boschkapelle een forummiddag, die een verheugende belangstelling trok. Uit de goed bezette zaal werden tal van interessante vragen op het forum afgevuurd, vragen, die op deskundige wijze door de leden van het forum tot volle bevrediging van de aanwezigen werd beant woord. Van de zijde van de K.A.B. wer den een aantal vragen voorgelegd op het sociale vlak. Zo werd uitvoe rig ingegaan op het feit, waarom de regering blijft talmen met het doorvoeren van een noodregeling voor weduwen en wezen. De K.V.P. heeft ter leniging van de grote nood onder deze vergeten groep reeds lang een voorstel gelanceerd, maar door andere partijen, met name de P. v.d. A. wordt deze kwestie in het politieke vlak getrokken. Men is zich aan die zijde schijnbaar terdege be wust, dat men indertijd door de z.g. Noodwet Drees twee zetels te dan ken heeft gehad aan de ouden van dagen. Bij het tot stand komen van een regeling voor weduwen en wezen zou men wellicht een tegenoverge steld verschijnsel waarnemen. Er zouden misschien voor de K.V.P. een paar „weduwen en wezen zetels" in zitten! Ook het probleem van de kostwin nersvergoeding werd uitvoerig be licht. De K.V.P. streeft hier naar 'n vast bedrag per militair of een ze ker percentage van de loonderving, waarbij dan het gezinsinkomen bui ten beschouwing dient te worden ge laten. Ook werd een lans gebroken voor de invaliden, hoewel werd erkend, dat op dit gebied al heel wat be reikt is door het stichten van werk plaatsen en de z.g. G.S.W.-regeling. Ook de arbeid van de gehuwde vrouw werd onder de loep genomen. In principe kan de K.V.P. hiermee niet akkoord gaan, hoewel dit stand punt geen veroordeling inhoudt in individuele gevallen. WELVAART. Uitvoerig werd gesproken over de verdeling van de welvaart en in ver band hiermee over de houding van de Katholieke werkgevers bij de jong ste loononderhandelingen. Men con stateerde, dat de welvaart zeker is toegenomen, enkele vergeten groepen daargelaten. Toch mag niet uit het oog worden verloren, dat een gedeel te van deze grotere welvaart „schijn welvaart" is en dat Nederland hard zal moeten vechten om zijn gunstige positie te behouden. Een eerlijke verdeling van de welvaart zal wel altijd een utopie blijven. Ook bij de loononderhandelingen spelen zoveel factoren een rol, dat men niet zon der meer een veroordeling mag uit spreken over de werkgevers. Een groot gedeelte van deze werkgevers verkeert zelf in een moeilijke posi tie. Gesproken werd voorts over de verantwoordelijkheid van de katho liek in de P. v.d. A. Dat de katho lieken in de P. v.d. A. afbreuk doen aan de katholieke zaak is een be kend feit. De bisschoppen zijn duide lijk genoeg geweest in deze en het is dan wel diep treurig, als men ziet, dat de katholieken in de P. v.d. A. het devies van Schaepman „Credo (Advertentie) Pugno" misbruiken om de K.V.P. te ondermijnen. ONDERWIJS Wat het onderwijs betreft valt een achterstand te constateren van het platteland op de stad. In verband hiermee werd aange haald de stichting van een Uitge breid Technische School, die binnen kort in Zeeland een feit zal worden. Als Z. VI. als een eenheid achter deze plannen staat, dan bestaat een grote kans, dat deze U.T.S. in Z. Vlaanderen zal gevestigd worden, hetgeen van het grootste belang moet worden geacht. De heer Vercauteren ging nog uit voerig in op de verdeling van de gronden in de Braekman. Hij maak te duidelijk wat de Katholieke orga nisatie hier bereikt heeft in een vruchtbare samenwerking met de K. V.P.-fractie. Hoewel bij de verdeling van landbouwgrond wordt uitgegaan van de samenstelling van de bevol king naar gezindte, was spreker van mening, dat deze zaak ook plaatse lijk moet worden bekeken. Het oog op de toekomst richtend, gaf hij als zijn mening dat bij de inpoldering van Saeftinge de Katholieke boeren hun kans dienen te krijgen. Ook eco nomisch bezien verdient een derge lijke verdeling aanbeveling. DE BOSSESTRAAT Nadat nog vragen omtrent de wo ningbouw, het cadeaustelsel, zieken fondsen e.d. de revue waren gepas seerd, verwekte het geen verwonde ring, dat ook de Bossestraat nog eens ter tafel kwam. De aanwezigen had den geluk, want wel niemand beter dan het forum-lid ir. Dikötter, lid van Ged. Staten, kon deze vraag be ter beantwoorden. Het verheugde spreker te kunnen meedelen, dat de plannen klaar zijn en dat de aanbe steding nog dit jaar zal plaats vin den. Alleen de verbetering van de Drie Gezustersdijk brengt moeilijk heden met zich, maar mogelijk is hier de oplossing te vinden in een variant op het oorspronkelijke plan. Als de wegsverbetering eenmaal een feit is, zal Boschkapelle ook zeker zijn busdienst krijgen. Deze medede lingen van de heer Dikötter werden met een warm applaus beloond. Zeer interessant was ook de vraag of ook na de verkiezingen de sa menwerking met de P. v.d. A. zou behouden blijven, waarbij van de zij de van de vragensteller werd be toogd, dat de P. v.d. A. tot nu toe wel altijd de „prettige" ministeries bezet hield, waaruit de nodige propa ganda kon worden gemaakt. Het fo rum bracht het verschil in mentali teit tussen de grootste twee politie ke partijen in Nederland duidelijk tot uiting en wees er op, dat met de be staande toestand in ieder geval meer bereikt is, dan wanneer de P. v.d. A. als oppositiepartij had gefungeerd. Hoe de kaarten na de verkiezing zullen liggen, is nog niet bekend, maar in ieder geval kan iedere ka tholiek meewerken aan de overwin ning door op de K.V.P. te stemmen. Aan het slot van deze middag werd door voorzitter de Bakker de hoop uitgesproken, dat een dergelijk forum niet tot één beperkt zal blijven, maar dat in de toekomst regelmatig deze vruchtbare vorm van uitwisseling van gedachten zou plaats vinden. De le den van de K.V.P. werden opgeroe pen om in grote getale de a.s. mee tings bij te wonen. Rest ons nog te vermelden, dat in het forum zitting hadden de heren G. Dikötter, lid van Ged. Staten; J. van Dongen, burgemeester van Aar denburg, P. Vercauteren, burgemees ter van Clinge, J. v.d. Voorde te Sluiskil en D. v.d. Walle te Hulst. Tijdens de plechtige diploma-uitreiking aan de r.-k. Landbouwwinter- school te Huist heeft de directeur der school, ir. J. P. M. v. d. Wolf, twee van de meest klemmende problemen aangesneden waarmee men bij dit on derwijs te maken heeft: in de eerste plaats het toenemende financiële vraag stuk van de school en ten tweede het eveneens steeds moeilijker wordende probleem van de emplooi-loze boerejeugd. Naar hij zei kan men veilig aannemen, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen alleen reeds minstens 500 katholieke boerezoons zijn, die geen bestaansmo gelijkheid bezitten, die niet op een bedrijf kunnen rekenen en die ook over jaren nog geen kans zullen maken zich zelfstandig als boer te vestigen. De heer v.d. Wolf, die de nog steeds in uitvoering zijnde verbou wingen aan de school en de herin richting ervan memoreerde, merkte in dit verband op, dat een dergelijke modernisering het be stuur voor grote zorgen stelt. Die financiële zorgen zijn bijna niet meer te dragen, worden van jaar tot jaar zwaarder te dragen. Ondanks de steun van gemeenten en boerenleen banken, wier bijdragen goed en ve le zijn, wordt de behoefte aan rui mer middelen steeds groter. Daar uit concludeerde ir. v.d. Wolf dat het hoog tijd wordt dat er een wettelij ke regeling komt voor het landbouw- winter-onderwijs, welke tot gevolg zal hebben dat de zeer zware finan ciële zorgen van het bijzonder onder wijs verlicht worden. Vervolgens wees hij op het aantal geslaagden, elf, dat men klein kan achten, doch dat in verhouding tot de omstandigheden, volgens de di recteur, zo gering nog niet is. De oorzaken althans enkele daarvan welke debet zijn aan de huidige kleinere leerlingentoeloop zocht hij slechts voor een zeer gering gedeel te in onbegrip van ouders, die het nut van landbouwwinteronderwijs niet inzien, doch veeleer in de leef tijdsopbouw van de Zeeuwsch-Vlaam- se boerenbevolking. „Er zijn minder jongens van deze leeftijd", zo ver klaarde hij Bovendien gaan er reeds vele boerezoons naar andere beroepen over, wetend dat er toch geen kans is op een eigen bedrijf. Welk een tragiek dit soms mag inhouden, de ze ontwikkeling is verheugend, om- Niettemin: verreweg de meesten van hen zijn op een leeftijd dat zij een eigen bedrijf zouden moeten gaan opbouwen en ook een eigen gezin kunnen gaan stichten. Ze wachten echter, wachten zonder uitzicht, en de moeilijkheden worden steeds gro ter, de kansen om aan een eigen be drijf te komen van jaar tot jaar klei ner. Ir. v.d. Wolf noemde dit een sociaal probleem van de eerste orde en naar ziin mening dient er spoe dig iets te gebeuren. De vraag „wat dan" is niet zomaar te beantwoor den. De boerenorganisaties zullen zich erover moeten gaan beraden en vooral de jongeren zelf zullen zich in het vraagstuk moeten ver diepen en mogen zeker niet in een zekere apathie vervallen, welke de heer v.d. Wolf soms meende te heb ben opgemerkt. Zij zelf. de jonge ren, dienen in dit probleem het mees te te doen. Deken A. Koopmans van Hulst, die later de diploma's uitreikte en de geslaagden en hun ouders geluk wen ste, merkte in dit verband op dat de teruglopende belangstelling voor emi gratie het gesignaleerde vraagstuk uiteraard vergroot. „Zjj die boer wil len blijven en hier geen kans ma ken, zullen toch de keuze moeten maken: iets anders of naar het buitenland!" zo zei hij. dat ze nu eenmaal door de feiten noodzakelijk gemaakt wordt. VELE GASTEN. Zonder ook maar énig ogenblik acht te slaan op eigen leven sprong de 67-jarige vissersman J. de Nooyer in het koude water van de Vissershaven, toen hij hulpgeroep van een kind hoorde. De drang om hulp te bieden was zó groot dat hij zich geen ogen blik bedacht, hoewel hij de zwemkunst niet meester is! Op de kademuren waren een aan tal kinderen aan het spelen. Het 4- jarig jongetje Van der Linden uit de Beursstraat gleed uit en viel in de Vissershaven. De heer de Nooyer. die zich aan boord van één der vissers schepen bevond sprong het kind on middellijk na en wist het te grijpen. Door uiterste krachtsinspanning wist hij het kind en zichzelf zo lang boven water te houden, totdat andere mannen beiden uit het water konden halen. De voorbereiding der plannen voor de bouw van een openbare kleuter school in het plan Bonedijk, zo schrij ven B. en W„ de tegen vrijdag a.s. bijeengeroepen raad, heeft de eerste plaats betroffen deze het verkrijgen van het vereiste bouwvolume door plaatsing op de urgentielijst en in de tweede plaats het verkrijgen van de goedkeuring op de bouwplannen, welke mede stagneerde door de tot standkoming van de inmiddels in werking getreden Kleuter-onderwijs wet. B. en W. verwachten, dat deze moeilijkheden thans zijn overwonnen, zij het met dien verstande, dat voor lopig zal moeten worden volstaan met een kleuterschool, bestaande uit twee werklokalen en een speellokaal. Na hieromtrent gepleegd overleg met de organisaties, welke oorspron kelijk het verzoek tot stichting van een kleuterschool in genoemd stads deel indienden, is als plaats van ves tiging dezer kleuterschool het ter rein, gelegen aan het einde van de Schuitvaartstraat, gekozen. Een schetsplan voor het te stich ten schoolgebouw alsmede een situa tieschets worden hierbij ter kennis making overgelegd. De totale kosten van de benodig de grond, de bouw en inrichting der school worden geraamd op 159.000 - welkte ten laste van de Kapitaal- dienst der gemeentebegroting zullen worden gebracht en in 60 jaar wor den afgeschreven. B. en W. stellen de raad voor zijn goedkeuring aan dit voorstel te hech ten. Oost. en West-Souburg GESLAAGD. Te Breda slaagden voor Landma- chinist A theoretisch gedeelte de heer H. F. Wagenaar, alhier en voor Landmachinist B theoretisch gedeelte de heer J. Heijnsdijk, alhier. Philippine RAADSVERGADERING. Morgenavond om half acht komt de raad in openbare zitting bijeen. O.m. zal voorgesteld worden om van de Rijkswaterstaat het weggedeelte, lopende var. de grote weg tot het einde van de spuikom, in onderhoud over te nemen. Verder is er een voorstel tot mede werking aan de helikopterdienist Zeeuwsch-VlaanderenRotterdam. Graauw De eindles welke aan deze diploma uitreiking verbonden was, werd verzorgd door de heer C. Vercau teren, en hij had er een bijzonder werkstuk van gemaakt, dat ener zijds de leerlingen nog een stuk ge degen landbouwhistorie en landbouw- economische bespiegeling op het exa men toegaf, en anderzijds de vele genodigden vergastte op een uitste kend gefundeerd en leerzaam over zicht, dat geestig werd voorgedragen. Tijdens deze bijeenkomst kon de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P.V.M. Vercauteren, vele gas ten verwelkomen: leden van de raad van Toezicht, van het bestuur, de le raren, de heren A. Jacobs en J. Roes, directeur der rijkslandbouw- winterscholen van resp. Roosendaal, en Schoondijke, ir. M. Sanders, waarnemend rijkslandbouwconsulent, directeuren van lagere landbouw- bouwscholen, deken A. Koopmans, pastoor A. Schoutens (geestel. advi seur van de kring Hulst der NCB) burgemeesters van omringende ge meenten en andere vertegenwoordi gers van gemeentebesturen, ouders enz. Nadat voorzitter, directeur en de ken Koopmans de geslaagden geluk gewenst hadden sprak rector van Ba- vel, moderator van de school, zijn traditoncle pakkende afscheids speech uit, daarbij volgens eigen ge heim recept de diepste ernst ver pakkend in de meest doodgewone en geestige woorden. Namens de leerlingen deed dit Jac. de Kraker, daarbij directeur en leraren dankend en een enveloppe aanbiedend (voor een schoolverfraaiing). RKJB-voorzit- ter F. de Waal wees de geslaagden op hun verplichtingen op het ver dere levenspad, de heer de Kraker uit Boschkapelle dankte namens de ouders der geslaagden en ir. Sanders sloot de rij der sprekers. Voorzitter P.V.M. Vercauteren sloot de bijeen komst. De namen der elf geslaag den zijn: Jac. de Kraker, Boschkapelle, An- toin Daelman, Westdorpe, Cam. Dhaens, Graauw, Cam. v.d. Bilt, Sluiskil, Paul de Deckere, Clinge, Arn. de Feyter, Boschkapelle, Jac. de Feyter. St. Jansteen, Jac. Murre, Axel, Th. de Nijs, Boschkapelle. Arn. Verhage, Graauw en Paul de Waal, Lamswaarde. VOGELPEST. Verschillende landbouwbedrijven in onze gemeente hebben bevel ge kregen hun pluimveestapel op te rui men of op te hokken in verband met mogelijkheden van vogelpest. Geen voordeelte en zeker geen ge mak voor de betrokken bedrijven. JAMMER. Het nieuws, dat de gemeenteraad heeft moeten besluiten over te gaan tot het verwijderen der twee zware hardstenen palen, waaraan het grote hek van het kerkhof is opgehangen, heeft bij vele inwoners een gevoel van spijt opgeroepen. De twee prachtige palen gaven aan de ingang van de dodenakker een stemmig cachet, iets monumentaals, dat volkomen past bij de sfeer van een laatste rustplaats. Men heeft het besluit noodgedwon gen moeten nemen, omdat de palen door stukvriezen een werkelijk ge vaar zijn gaan betekenen. Een zeker 100 kilo zware kop is reeds naar be neden gekomen, gelukkig zonder iemand te treffer.. De palen zullen worden vervangen door zware ijzeren palen die de vorm van ronde masten zullen hebben. Koewacht KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en Wethouders van Koewacht brengen ter openbare ken nis, dat op donderdag 26 april 1956 om 14 uur in de spreekkamer van dokter Melchers gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden worden er op «ewezen. dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939 een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een iaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats ge had moet een ondertekende verkla ring worden overgelegd, waaruit blijkt waarom deze inenting achter wege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden verzocht het trouwboekle of het ge boortebewijs mede te brengen. Koewacht. 19 april 1956. 89-0 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. G. C. E. M. DIERICK De Secretaris A. A. GEERARDS Sluis JAARVERGADERING Z.L.M. In hotel „Balmoral" vond de jaar vergadering plaats van de afd. Sluis van de Z.L.M. De secretaris van de afdeling, de heer F. A. Koltjn, uit Oostburg, bracht, ditmaal op rijm, het jaarverslag uit. De heren A. Lako en Iz. de Bruijne werden bij accla matie tot bestuursleden herkozen. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte werd het woord gevoerd door de heer A. Schlingemann, algemeen secreta ris van de Z.L.M. Deze hield eerst een causerie over de perspectieven van de landbouw in het algemeen. Hij waarschuwde ervoor de toestand niet al te rooskleurig te zien. Hoewel de Zeeuwse landbouw nog kerngezond is, wijzen de verschijnselen welke zich in andere delen van het land voordoen, erop. dat misschien wel een minder gunstige periode zal kunnen aanbre ken. Hij deed een beroep op de land- bouwgemeensehap in het algemeen om eensgezind de agrarische belangen in het oog te houden. Ook wijdde hij aandacht aan de nieuwe algemene ouderdomsvoorziening. Tot slot werd een prachtige kleurenfilm over het leven op een Zeeuwse boerderij ver toond. De heer H. van Iwaarden, voorzitter van de Sluise afdeling, dankte de heer Schlingemann. P.T.T. Met ingang van 1 mei a.s. zal het postkantoor niet meer geopend zijn van 18.00 tot 19.00, maar van 17.30 tot 18.30 uur. (Advertentie) OLYMPIATELMACHINESvmoderr van vorm f-F„blind'l# tebedienen snelle.» aanslag -svol-automatische elektr.Taandrijving!- 9/10 en 11/12 stellig verschillenda^modellen, Olympia-dealer voor w.-Brabant: Dordrecht, Voorstraat 162 tel. 6044 Breda, Tolbrugstraat 2, tel. 8200 Zaterdag a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer L. Bal als kelner in dienst trad bij hotel „Centraal" van de fa milie Molhoek. Voordien was hij ook reeds 15 jaar in het vak, zodat het eigenlijk een 40-jarig jubileum is. Zaterdagmorgen wordt de jubilaris door zijn patroon en personeel ge huldigd en in de middag volgt er nog een receptie en 's avonds een gezellig samenzijn. s-H .-Hendrikskinderen UITVOERING VAN „DE AREND". De gymnastiekvereniging „De Arend" uit 's Heer Arendskerk gaf in het verenigingsgebouw een ge slaagde uitvoering. Het programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Aan het slot van de avond beant woordde een forum o.l.v. ds. S. P. de Roos vragen van allerlei aard. Leden van het forum waren de da mes Fransen van de Putte en de Roos, alsmede dr. Frarsen van de Putte en wethouder Schipper. De vele vragen, die aan het forum wer den gesteld, leverden een zeer geani meerde gedachter.wisseling op. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter van „De Arend", de heer G. M. de Schipper de medewer kenden. Kloetinge RAADSVERGADERING Op de hedenavond te houden raads vergadering der gemeente, zal de raad o.m. een voorstel van B. en W. overgelegd worden om een ge meentelijke vertegenwoordiger aan te wijzen voor het algemeen bestuur van de centrale werkplaats „De Be- velanden" te Goes. Aanbevolen wor den mr. H.N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, burgemeester, en de heer J. Leys, raadslid. Voorts komen B. en W. met subsidie-voor stellen aan de plaatselijke Oranje vereniging over 1956 en aan de stich ting Gzinszorg voor Goes en om streken voor 1955. Rilland-Bath Het echtpaar M. Kok—C. Kok Dronkers te Bath vierde zijn diaman ten bruiloft. Van vele zijden was er belang stelling voor dit zeldzaam feit. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid en zijn nog zeer vitaal. Lewedorp De rentmeester der domeinen te Breda wilde hier vier dubbele arbei derswoningen aanbesteden, die in Quarlespolder gebouwd zouden m/,e- ten worden. De principaal moest on verrichterzake huiswaarts gaan. daar er geen inschrijvingsbiljet was bin nengekomen. Van aannemerszijde vernamen wij, dat dit reeds de tweede maal was, dat de inschrijving plaats had. De eerste keer was er wel animo, maar er had geen gunning plaats, om dat de laagste inschrijving nog te hoog werd bevonden. De aannemers hebben toen de moed laten zakken. GOES Grand: Het kasteel in de scha duw. MIDDELBURG Electro: De onver- schokkenen. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Quo Vadis TERNKDZEN Luxor: Gevaarlijke ont voering. VLISSINGEN Alhambra: Om 50.000 dollar. GOES Grand: Magdalena. MIDDELBURG Electro: Onsterfelijke Mozart. VLISSINGEN AlhambraHet hunke rende hart. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Rigoletto. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: De RegenmaikeT.

de Stem | 1956 | | pagina 2