Nikita Kroestjev kreeg ruzie de Labourleiders met TIJDENS DINER IN LAGERHUIS: De NATO-vloot houdt manoeuvres V.S. zullen voorstellen doen Nederland probeert nu sympathie te winnen" |U TIP-TONIC Negerpredikant in de V.S. met een steen gedood MOTIE MERTENS IN SENAAT AANVAARD «ER IS MIJ NOGAL HEEL WAT IN DE SCHOENEN GESCHOVEN" ANTI-KOU EN ANTI-HITTE DOE HET ZELF.... Vijanden van het volk sullen worden „WIJ ZIJN COMMUNISTEN!" DOOD OP DE WEG Mr. Struijcken op Schiphol Nieuw incident in Israëlische grensgebied Reddingsploeg in gevaar r DAGBLAD VOOR Verruiming NAVO HET BEGON ZO RUSTIG. Het kan verkeren... Djakarta over Jungschlaegers dood: Zitting in de zaak Schmidt uitgesteld Vrij koud Geen vers brood op Koninginnedag Vanuit passerende auto Tweede Kamer akkoord met „ui tverkoopwet" De garantieprijs voor de melk Baron van Lynden secr.-generaal Benelux I In Nederland is het wat koeler. In Zillertal 96e JAARGANG No. 22133 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Uirectie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H A Bruna Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J J. M Mes. Mr R M L. de Rechter, D. J. v t Westende, P. V. M Ver- cauteren Abonn.prijs By vooruitbet 1 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbesteil.) t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 25 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m, m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. berekend. L.osse numm. ió ci muen <,<ootx. ,'.„,nipn/"ouiD/~Westsingel T.le.o.n 1136 - ,,.r Z...w,,t.V„,HULST. Du.b.l. P.or, 7. Telefoon 1.2 - Oübu,.,., TERNEUZEN, Nn.,155,,, T.l 2», - OOSTBUPG: B,T.l. Ml NIKITA KROESTJEV „...beginsel wordt niet prijsgegeven..." Da Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft gisteren meegedeeld dat de Verenigde Staten volgende week, tijdens de ver gadering van de Navo-raad in Parijs, met voorstellen zullen komen voor verruiming van de Atlantische Ver dragsorganisatie. De doeltreffendheid van de Navo, zei Dulles, is door verdeeldheid onder haar leden zeer verminderd. De V.S. zoeken nu naar mogelijkheden om binnen de organisatie meer de nadruk te gaan leggen op politieke en econo mische samenwerking, zonder de mi litaire kanten van de Navo te ver waarlozen. Dulles gaf ook als zijn mening, dat de greep van de Sovjet-Unie op haar satellietstaten losser wordt en dat dit een hoopvol teken is voor de volken van die landen. Het diner dat de Britse Labourpartij de Russische leiders in het Lagerhuis heeft aangeboden, is geëindigd in de sfeer van een ru moerige verkiezingsbijeenkomst. Nikita Kroestjev, die een intelli gent man, maar zeker geen diplomaat is, maakte zich zo kwaad op Gaitskell en Aneurin Bevan, dat hij plotseling alle conventie aan zijn Russische laars lapte en tekeer ging alsof men hem met een steen tegen het hoofd had gegooid. Gaitskell en Bevan hadden erop aangedrongen, dat de Sovjet-Unie 200 sociaal-democraten zou vrijlaten, die in Russische gevangenissen voor hun politieke zonden moeten boeten. Bevan voegde daar nog aan toe, dat het Kremlin die mensen maar naar Engeland moest sturen. Dat was teveel voor Kroestjev. Hij schreeuwde: „Wij zijn communis ten, vraagt ons niet onze beginselen prijs te geven". En nog harder: „De vijanden van het volk zullen gestraft worden DUIZENDEN arbeiders in de metaal industrie te Bilbao (Spanje), die een langzaam-aan-aetie voerden, zijn ge schorst en de betrokken bedrijven ge sloten. DE PRESIDENT van de Haarlemse rechtbank heeft een bewoner van Haarlem niet ontvankelijk verklaard in zijn eis, een buurman tijdens tele visie-uitzendingen het gebruik van elektrische apparaten te verbieden. MENDèS FRANCE heeft als getuige in de Franse „lekkenzaak" verklaard dat deze zaak, die is bedoeld als on derzoek naar spionage tijdens de oor log in Indo-China, veranderd is in een campagne tegen hem en zijn vroe gere politieke collega's. EEN BELGISCHE afgevaardigde op een internationaal congres van over heidspersoneel in Amsterdam heeft de verwachting uitgesproken, dat voor eind 1956 in België de vijfdaagse werk week voor het overheidspersoneel zal zijn ingevoerd. De avond was zo rustig begonnen. Maarschalk Boelganin had in een be minnelijk speechje geantwoord op een vriendelijke begroetingsrede en men liet zich spijs en drank uitstekend smaken. Toen echter het diner tenein de liep, vond Kroestjev het nodig een geïmproviseerde speech te houden. Hij sprak 40 minuten lang en naarmate hij meer op dreef kwam, werden zijn op merkingen scherper en stotender voor zijn gastheren. Boelganin luisterde on verstoord toe. Zelfs tijdens het verhit te debat tussen Kroestjev en Gaitskell bleef hij onbewogen. Hij steunde met de kin in de handen en deed alsof het hem allemaal niet aanging. Kroestjev zei, dat hij de bewapening van West-Duitsland de grote vergis sing van het westen vond, dat de Sov jet-Unie ook gemakkelijk tot handels betrekkingen met de Bondsrepubliek zou kunnen geraken en dat het westen dan niet raar moest opkijken. De westelijke plannen voor inspec tie van en controle op de bewapening vond Kroestjev ondeugdelijk. Rusland zou binnenkort met nieuwe voorstel len komen, die de V.S. en haar bond genoten in een moeilijk parket zouden brengen. Het westen, zei Kroestjev, had de Sovjet-Unie gedwongen, in 1939 een pact met Hitier te sluiten. Die opmerking bracht een ijzige stilte in de zaal. Toen Gaitskell voor vrijlating van gevangen socialisten in Rusland pleitte en gewaagde van Jo denvervolging in dit land, verloor Kroestjev zijn kalmte. Er ontstond een verhit debat. Toen Boelganin dankte voor de ont vangst en de hoop uitsprak, dat hij nog eens in Engeland zou mogen ko men, viel Kroestjev hem in de rede. „Ik hoop", zei hij, „dat de Labourlei ders zich dan vriendschappelijker zul len tonen." „NO SIR" Later waren B. en K. er getuige van, hoe in het Lagerhuis aan Eden vra gen werden gesteld over hun bezoek. De Labour-afgevaardigde Shinwell zinspeelde kennelijk op het rumoerige diner, toen hij Eden vroeg, of er ook verslag zou worden gedaan van de „besprekingen van maandagavond." „No Sir", zei Eden en Kroestjev schoot in een lach. Maar met dat al heeft men nog geen spijkers met koppen geslagen. Eden wilde geen uitlatingen doen over de besprekingen met betrekking tot het midden-oosten. Vrijdag vertrekken de Sovjet-lei ders. De persconferentie, die zij van daag zouden houden, is tot vrijdag ochtend uitgesteld. Men twijfelt er nu aan, of ze wel zal doorgaan. Kroestjev heeft dinsdagavond nog een onderhoud van een uur gehad met Harold Stassen. de speciale adviseur van president Eisenhower voor ontwa peningsaangelegenheden. Een 74-jarige kok die vroeger keukenjongen van Tsaar Alexan der de Derde van Rusland f 1845- 1894) is geweest, zal vandaag een souper voor Boelganin en Kroestjev klaarmaken. De Sov jet-leiders zullen het souper nut tigen in de pauze van de voor stelling van het Sadlers Wells- Ballet in de Koninklijke Opera in Londen. De kok, George Poulsen, die indertijd voor het eten van de wolfshonden van de Tsaar moest zorgen, heeft een aantal speciale gerechten voor de Sovjet-bezoe kers samengesteld, met o.a. ge rookte zalm, kaviaar, eend, kas tanjes en ijs. In een radio-uitzending voor geheel Indonesië, heeft het Indonesische mi nisterie van Voorlichting een ver klaring gegeven over de dood van Jungschlaeger. Hierin wordt gezegd, dat Nederland gebruik maakt van het overlijden van Jungschlaeger om de sympathie van de wereld te win nen. ,,Het mag wel gezegd worden, dat de Nederlanders het gezegde kennen, dat het doel de middelen heiligt", aldus de verklaring, waarin voorts staat: ,.De Nederlanders voelen aan, dat de dood van Jungschlaeger voor delig voor hun is, daar nu niet kan VIJFTIEN vluchtelingengezinnen, uit Griekse kampen zullen don derdagavond op Schiphol arrive ren. Ze worden in het opvangcen trum te Horst-America onderge bracht, totdat de mannen hun scholing hebben gehad als bouw vakarbeiders. DE K.R.O.-televisie verzorgt dinsdag 8 mei een complete uitzending van de bisschopswijding van mgr. M. A. Jan sen, de bisschop van Rotterdam. De uitzending begint om half negen. VOLGENS EEN Amerikaanse senaats commissie moet General Motors zijn prijzen gaan verlagen. De maatschap pij maakt namelijk uitzonderlijk ho ge winsten. GRAAF ATTLEE, voormalig leider van de Britse Labourpartij, is door Koningin Elisabeth tot Ridder in de Orde van de Kouseband geslagen. VOOR DE tweede maal binnen enkele weken heeft de bissohop van Berlijn, mgr. W. Waskam, geprotesteerd tegen de maatregelen van de Oostduitse autoriteiten tegen het godsdienston derwijs op de scholen. HET NATIONAAL weekend voor dis- trictsbesturen van de Nederlandse Gid- senbeweging vindt dit jaar plaats op 28 en 29 april in Huize „Bergen" te Vught. worden bewezen, dat deze Neder lander de leider is geweest, van een ondergrondse organisatie. Maar dit zal uitkomen bij de gerechtelijke ver volging tegen de subversieve elemen ten. die thans terecht staan". De 46ste zitting in de zaak Schmidt, die gisteren zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 mei. In de rechtszaal deelde re-hter Rochjani mede, dat de getuigen niet aanwezig waren. Hij voegde hieraan toe, dat twee getuigen ziek waren en dat de derde te laat was opge roepen. Deze drie getuigen zijn in arrest sinds januari 1954, toen zfj samen met 34 andere Nederlanders werden aangehouden. Zjj zouden vandaag voor het eerst sedert hun arrestatie voor de rechter zijn verschenen. Het zijn de heren P. J. H. Wiersma, die een zenuwinstorting zou hebben ge had, H. de Braai en Dumais, die naar wordt vernomen aan hoge bloeddruk zou lijden. Mevrouw Bouman verklaarde, dat zij tenminste zeven getuigen a dé charge zou oproepen. De biechtvader van Jungschlaeger. pater Cornelis Droog, heeft in de St.- Josephkerk te Djakarta een H. Mis gelezen voor de zielerust van Jung schlaeger. Zij werd bijgewoond door de weduwe Jungschlaeger, de plaats vervangend hoge commissaris. Her man Hagenaar, leden van zijn staf en door vele stafleden van het hoofd kantoor van de KPM. Een beeld van de grote NATO- oefening die in het Middellandse Zee-gebied wordt gehouden. Terwijl een aantal grotere schepen opsto- men, razen patrouilleboten met hoge snelheid om het eskader heen. De foto werd in de buurt van Malta gemaakt. (Advertentie) De nieuwste tip voor Uw long drink: n TIP VAN BOOTZ In het bakkersbedrijf zal op Konin ginnedag, 30 april niet worden gebak ken en bezorgd. Ook de winkels zul len op deze dag zijn gesloten. In ver band hiermede kunnen de bedrijven, die sluiten, gebruik maken van de speciale arbeidsvergunning, welke nor maliter geldt voor Pasen. Op 5 mei zal het bakkersbedrijf nor maal werken. ELSPEET: Op een kruispunt te Uddel is de Utrechtse handelsrei ziger H. met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. Men vermoedt dat hij eerst in aanraking is jgekomen met een andere auto. ANDEL: Toen de 75-jarige J. van Wijngaarden zich per fiets van zijn land naar huis begaf, werd hij door een personenauto aan gereden. Hij overleed kort na het ongeval. Vier blanken zijn maandag in Huntsville (Alabama, V.S.) ge arresteerd, nadat zij een neger predikant met een zware steen hadden doodgegooid. Een der arrestanten heeft reeds be kend dat hij vanuit een passerende auto een steen van ongeveer vijf kilo gram naar de wandelende predikant heeft geworpen. Deze laatste werd aan het hoofd getroffen en overleed in het ziekenhuis. De plaatselijke politiechef verklaar de te geloven dat de daders „het meer De Tweede Kamer heeft zich vandaag zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met het nieuwe ontwerp uitverjropenwet. Volgens dit ontwerp komen er twee maal per jaar seizoenopruimingen van ten hoogste negentien dagen. De minister van Economische Zaken zal in overleg met het bedrijfsleven de opruimingsperiode vaststellen. Daar naast blijven uitverkopen in verband met opheffingen, verbouwing e.d. mo gelijk doch met toestemming van de Kamer van Koophandel. Op de industriële Textielbeurs in Londen, kon men naast elkaar deze fel contrasterende pakken zien: links een beschermend kostuum voor hen die in felle hitte moeten werken, gemaakt van asbest met een laagje aluminium erover; rechts de ware dracht voor ijzige streken, vervaardigd van katoen met nylon aan de buitenkant, om de wind te gen te houden en van binnen ge voerd met „nylon-bont". Verwachting van het KNMI tot vanavond: Veranderlijke bewol- kin? met enkele verspreid optre- dende buien. In het binnenland S weinig wind, in de kustprovincies zwakke tot matige wind uit noor- S J delijke richtingen. Aanhoudend S vrij koud. Verwachting van het Belgisch J j weerkundig instituut: Kalme tot lichte veranderlijke wind. Licht tot zwaar bewolkt met enkele ueerslagvlagcn. Nu cn dan op- a klaringen. Zeer nevelig. Vandaag: Zon onder 19.57 uur, J maan op 20.54 uur. Morgen: Zon J op 5.22 uur, maan onder 5.44 uur. Het comité van Benelux-mi nisters, dat gisteren in Brussel vergaderde, heeft dr. C. D. A. Baron van Lynden aangewezen als secretaris-generaal van de Benelux. Tijdens de bijeenkomst werden ook weer een aantal besluiten genomen, die de groei van de economische sa menwerking der drie landen ten goe de zullen komen. (Van onze parlementaire verslaggever) De motie van het Eerste Kamer lid Mertens (KVP) over de garantie prijs voor de melk is gisteren met 32 tegen 11 stemmen door de Senaat aanvaard. De motie nodigt de re gering uit de garantieprijzen te wij zigen in de geest van de voorstellen van het landbouwschap. Dit zou neer komen op een verhoging voor de zandgronden van 0.8 cent, terwijl de prijs voor de bedrijven op de weide gronden overanderd zou blijven. Al- Mr. A. Struycken, de gouver neur van de Nederlandse Antil len, is gisteravond met een K.L.M.-v liegtuig op Schiphol gearriveerd. Hij zal in Den Haag overleg plegen met de regering naar aanleiding van het geschil over de benoeming van de heer van der Meer als minister van Justitie in het Antilliaanse ka binet. De heer Struycken werd verwel komd door de chef van de directie Suriname en de Nederlandse Antillen van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, drs. A. Jonkers, en door mr. N. Debrot, als vertegenwoordiger van de gevolmachtigd minister der Nederlandse Antillen. Op een vraag van de journalisten antwoordde de gouverneur, dat hij naar Nederland gekomen is op uitno diging van de Nederlandse regering. Op de vraag of de gouverneur een tussenweg ziet tussen ondertekenen of met-ondertekenen van het besluit, waarbij mr. van der Meer tot minister van Justitie wordt benoemd, ant woordde de heer Struycken: Ik geloof met, dat ik daarover op het ogenblik een mening behoef te hebben. Waar ™LUL ,ils' ,1S ee? weg' En dan moet men bedenken: Het is in Nederland altijd nog wat koeler dan in de West. Misschien dat dit tot een oplossing van het gerezen meningsverschil kan bijdragen. Wat betreft het al of niet tekenen üe» Struycken: „De situatie is zo, flat ik alleen maar de goedkeuring van het besluit in beraad heb gehouden, omdat ik vooralsnog niet mijn mede werking kan geven aan het totstand komen van dit besluit. Overigens heb ben de persberichten over deze kwes tie, met name over mijn gestes, mij wel ietwat verbaasd, namelijk dat men zoveel over de gestes van de gouver neur blijkt te weten zonder hem zelf te hebbel, gehoord en zonder dat hij iets heeft kunnen zeggen. Er is mij de laatste dagen heel wat In de schoenen gesehoven...." In Willemstad beschouwt men de reis van de gouverneur als een uiting van de behoefte zijnerzijds, om deel te nemen aan een discussie, die te Willemstad behoort te worden ge voerd, doch in Den Haag wordt ge houden. Het verschil van mening, zegt men, is een Antilliaanse zaak, waarbij ten onrechte de positie van de gouverneur in het geding is ge bracht. Sommigen achten het niet juist, dat de heer Jonckheer deze aan gelegenheid in Den Haag is gaan be spreken. Nu dit echter eenmaal is ge beurd, meent men. moet het geen een zijdig gesprek worden. leen de partijgenoten van minister Mansholt keerden zich tegen de mo tie. De geestdrift van de Eerste Kamer voor de uitbreiding van de beide kamers van de Staten Generaal is no'g steeds niet groot. Van verschil lende zijden werd betoogd dat het voornaamste argument waarom de meeste leden zich bij de regerings voorstellen zouden aansluiten wel is, dat de Tweede Kamer tot tweemaal toe zich wel met grote meerderheid ervoor had verklaard. Desondanks verklaarden zowel de heren Kropman (KVP) als In 't Veld (PvdA), dat verschillende leden van hun fracties hun standpunt nog niet hadden bepaald. Mr. Kropman ver raste naar aanleiding van een ar tikel over het bestuur in de nieuwe IJsselmeerpolders de Kamer met de stellige verklaring dat er volgens zijn fractie maar één oplossing is voor de provinciale indeling, namelijk géén twaalfde provincie, maar onmiddel lijke aansluiting bij het oude land. Hij grondde dit standpunt vooral op de overweging, dat de polderbewo ners, wanneer er niet onmiddellijk een provinciale indeling komt, tot in lengte van jaren verstoken blijven van de voornaamste burgerrechten. als een kwajongensstreek bedoeld had. den." De autobusmaatschappij van Mont gomery heeft bekend gemaakt, dat de rassenscheiding in haar bussen zal worden beëindigd. Deze beslissing werd genomen naar aanleiding van het besluit van het opperste gerechts hof van de V.S., waarbij rassenschei ding, in welke der 48 staten ook, on grondwettelijk werd verklaard. De burgemeester van Montgomery heeft echter verklaard: „Toch zullen wij volharden in de rassenscheiding op de bussen." Negerleiders in Montgomery hebben zich nog niet uitgelaten over de hol ding, die zij nu zullen aannemen, do de boycot van de bussen is nog ste van kracht. Vier Israëlische burgers zijn ge dood bij een overval op hun auto aan de Jordaans-Israëlische grens. Het in cident geschiedde even voordat Dag Hammarskjoeld. de secretaris-gene raal van de V.N., in de Jordaanse hoofdstad Amman arriveerde. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, heeft on middellijk een dringende boodschap aan Hammarskjoeld gezonden en ge zegd, dat er blijkbaar opnieuw terreur- commando's in actie zijn. Het is nog niet uitgemaakt of Jordaniërs dan wel Egyptenaren de overval hebben ge pleegd. Syrië heeft zich inmiddels bereid verklaard, het staakt-het-vuren langs de grens met Israël in acht te nemen, als laatstgenoemd land de verzeke ring geeft dat de resoluties van de Veiligheidsraad nageleefd zullen wor den. De reddingsploeg van 80 man mi litairen, politie en alpinisten die in het Zillertal (Oostenrijk) heeft ge zocht naar acht vermiste skiërs, is zelf in moeilijkheden geraakt. Zij heeft nog voor twee dagen voed sel en 27 man lijden aan uitputting en sneeuwblindheid. Bovendien wordt liet lawinegevaar elk uur groter. Door zware sneeuwval kan men hen niet bereiken. Vliegtuigen heeft men tot nu toe wegens de harde wind ook niet kunnen gebruiken. Er bestaat echter goede kans, dat het weer spoedig gun stiger zal worden. De hoop voor de acht skiërs waar naar gezocht werd, is opgegeven. >4 „Dan doen we het zelf maar", zeiden vier energieke Fransen. De tien televisie-ontvangtoestel len in hun dorp bleken name lijk slechts dood meubilair te zijn, omdat een berg in de na bijheid de uitzendingen van de Franse televisie onderschepte. Toen het wachten op de PTT- ingenieurs erg lang duurde en het dorp zich als achtergeble ven gebied begon te beschou wen, besloten een fabrikant, een garagehouder, een elektri cien en een arbeider zelf het heft in handen te nemen. Wekenlang gingen zij de 1200 meter hoge Mont Peloux op en af, ezeltjes droegen de aange schafte televisie-uitrusting naar boven en in weer en wind, soms in verblindende sneeuwstormen, bouwden de vier dapperen hun eigen televisie-doorzendstation. De Staat voelt zich echter ge passeerd en na alle volharding en technische prestaties lopen de vier Fransen nu de kans dat hun station als een „piraten zender" beschouwd zal worden, die dan afgebroken moet wor den.

de Stem | 1956 | | pagina 1