Eisenhower: De Sovjets hebben het onrecht niet hersteld TERWIJL B EN K MET EDEN SPRAKENop-uitslagen voetbal Vervanging Mr. Struijcken de enige oplossing? Ook Rakosi ten offer aan nieuwe koers? AAN ONRECHT MOET EEN EINDE KOMEN Noodlottige brand te Wouw Oxford ontving de Sovjet leiders met donderbussen .Poor old Joe en Het rommelt in Hongarije „Fondsoesters zullen worden vernietigd BELGIE bepaalde zijn standpunt Herverkiezing voor Dehler DAGBLAD VOOR ZEELAND In Chili.' Bus stort 100 meter omlaag Bezoek aan koningin Elisabeth De moeilijkheden op de Antillen Uitvaartdienst van Jungschlaeger Een moordenaar en een Judas Vrij zonnig Beslissing gevallent Regering over Indonesië: Weer slachtoffers in Granada Waterwegen PEKING LIET 167 PRIESTERS VERMOORDEN In Tirol: Reddingsploegen geisoleerd Nieuw militair pact in het midden-oosten Betogingen in Damascus Loonsverhoging slagcrsbedrijf Gaat Franco aantal functies neerleggen Borstkruis van Mgr. Nierman r Proefvaart met „karnemelk 96e JAARGANG No. 22131 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, jje,gerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad J. M. A C. v. Dongen C J. v. Hootegem Mr. Dr. A. J. J. 1V1 IVies, Mr H. M L. de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct Postrek 278841. Voor God. Koningin en Vaderland MAANDAG 23 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0-85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, W.«wl .8, 2236 - v.o, HULST. Dub-.le Po.,, 7. T.I..OO. UB - TERN EU ZEN, NMrd,,r,„ M. T.L 28.1 - OOSTBURG: Nl.u.,,,,,. 4.. T,l._n,. 3» 1 De uitslagen, die de hoofdklas- Alsof hij zo juist een bokswedstrijd had gewonnen, zo groette Boelga- nin de menigte die hem in Oxford verwelkomde. Naast Boelganin staat de burgemeester van Oxfordj, de heer Marcus Lower. In noord-Chili zijn zaterdag 30 arbeiders om het leven geko men toen de vrachtauto, waarin zij vervoerd werden, van een brug reed en van 100 meter hoogte in een rivier stortte. Terwijl zaterdag de Russische leiders tegast waren op het bui tenverblijf van premier Eden van Engeland, waar zij ook gelo geerd hebben, hield president Eisenhower een rede, waarin hij zei, dat de vrije wereld moet pogen „met alle vreedzame middelen het Sovjet-blok ertoe te brengen, de bestaande onrechtvaardighe den te corrigeren en oprecht vreedzame doelen na te streven in zijn betrekkingen met andere landen." De Amerikaanse president stelde vast, dat het nieuwe Sovjet-regiem nog steeds dictatoriaal is, ondanks het collectieve leiderschap en de ver oordeling van Stalin. De rede, die Eisenhower hield voor de hoofdredac teurenvereniging in de V.S., werd over alle radio- en televisiezenders uitgezonden. De president merkte op, dat veel van het onrecht, dat Stalin tegenover andere landen had gepleegd tijdens het bewind van zijn opvol gers nog bestaat. Hij noemde de deling van Duitsland, het bestaan van de Oosteuropese „satellieten" en de deling van Korea. MOEDER JACOMINA, overste van het klooster te Valmer (B.), die in de zaak Beekman in hoger beroep werd vrijgesproken, is dezer dagen in het klooster teruggekeerd en heeft de leiding ervan weer op zich geno men. MGR. F. R. LAFITTE, aartsbisschop van Cordoba, is benoemd tot aposto lisch administrator van Buenos Aires. Kardinaal Copello had in verband met zijn gezondheid om ontheffing van al zijn functies gevraagd. DE BEKENDE Franse auteur Daniel Rops is benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius. ER IS EEN „Landelijke Stichting voor Katholieke Gerepatrieerden- zorg" opgericht. Haar taak zal in de eerste plaats een coördinerende zijn. WEGENS HET bespionneren van dr. Otto Speulbeck, apostolisch admini strator van het bisdom Meissen, en andere geestelijken, is een 31-jarige Oostduitser door een westberlijnse rechtbank tot 18 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De president voegde eraan toe, dat de belangen en doelen van de Ver enigde Staten en de vrije wereld niet in strijd komen met de rechtmatige belangen van de Russische natie of de verlangens van haar bevolking. Eisenhower noemde drie hoofdricht lijnen voor het uitstippelen van het beleid der V.S. In de eerste plaats diende een collectief schild tegen agressie gehandhaafd te blijven opdat de vrije volken hun doeleinden in vei ligheid zouden kunnen nastreven. Het tweede richtsnoer voor de Ame rikaanse buitenlandse politiek om schreef de president aldus: „Binnen de vrije gemeenschap moeten wij een behulpzame bondgenoot zijn bij het scheppen van omstandigheden waarin de vrijheid zal gedijen." Op de derde plaats kwam -dan het streven om de Sovjets tot andere ge dachten te brengen. De Verenigde Staten zouden alles doen wat in hun vermogen ligt om te verhinderen, dat men in het midden oosten tot geweld zijn toevlucht neemt. Protestmars In Londen hebben gisteren duizen den oosteuropese bannelingen een pro testmars gehouden tegen de dictatuur in de door het Kremlin gedirigeerde staten. Zij liepen van een katholieke kerk in west-Londen, waar een ge bedsstonde gehouden was, naar het oorlogsgedenkteken bij het parle mentsgebouw. Incidenten deden zich niet voor. Zaterdag, voordat zij naar Edens buitengoed gingen, hebben Boelganin en Kroestjev het atoomcentrum bij Harwell bezocht. Tijdens dit bezoek gaf Kroestjev een kregelig en ontwij kend antwoord op de vraag van een vakbondsleider, of de arbeidersbewe ging en de kerken in Rusland thans meer vrijheid konden verwachten. De beide Russische leiders hebben zaterdag ook een bezoek aan Oxford gebracht. De vrij luidruchtige ont vangst werd gekenmerkt door het zin gen van de negro-spiritual „Poor Old Joe", een pijnlijke toespeling op de ontluistering van Stalin. Studentenvrolijkheid uitte zich in het afsteken van een donderbus, waardoor de Britse en Russische lijf wachten kennelijk even uit hun even wicht raakten, en in de teksten van spandoeken, zoals: „Stalin als profes sor" en „Grote Broer ziet U" (dit laat ste slaat op de dictator uit Orwells ro man „1984") Aan het Claridge-hotel werd zater dag een pakje bezorgd voor Boelganin. Er zat iets in dat tikte. Groot alarm natuurlijk. Toen men het pakje voor zichtig openmaakte, bleek het een oude wekker te bevatten. Zondag, op hun terugreis naar Londen, hebben B. en K. op het kasteel Windsor hun op wachting gemaakt bij koningin Elisa beth. De uitslagen, die de hoofdklas sers gisteren boekten, luiden als volgt: HOOFDKLASSE A: StormvogelsFortuna '54 15 EindhovenRoda Sport 0—3 ExcelsiorLimburgia 01 ADO—DOS 5—3 AjaxAmsterdam 11 NO ADVW 0—6 HVCNAC 4—1 RigtersbleekSparta 03 HOOFDKLASSE B. SVVSpel. Enschede 23 de GraafschapAlkmaar 01 FeyenoordWillem II 01 DFCEmma (o.p.v. DFCi 12 EDOde Volewijckers 12 Elinkwijk—BW 1—1 GVAV—Schev. Holl. Sport 3—0 Rapid JC—MW 2—2 Sittardia—PSV 2—2 Voor verslagen mogen wij u ver wijzen naar onze sportpagina's. Volgens Antilliaanse zegslieden in Den Haag zouden de moeilijkheden die gerezen zijn tussen gouverneur Struycken en het kabinet van de An tillen slechts kunnen worden opgelost door een zo spoqedig mogelijk ver vanging van de gouverneur. Het overleg van premier Jonckheer van de Antillen met de regering in Den Haag is zaterdag voortgezet. Er waren al enige tijd moeilijkhe den tussen de gouverneur en het ka binet, maar die zijn in een acuut sta dium geraakt door de weigering van mr. Struycken, de minister van Justitie zijn advocatenpraktijk te la ten. Hij stelt zich op het standpunt, dat de ministersfunctie daarmee niet kan samengaan. Van Antilliaanse zijde neemt men het de gouverneur ook kwalijk, dat hij zich bij het vooroverleg niet heeft uitgesproken tegen de heer van der Meer als minister van Justitie, en niet duidelijk kenbaar heeft gemaqkt, dat hij het besluit tot de reorganisa tie van het Antilliaanse kabinet, niet zou ondertekenen. Van een eventueel naar Nederland ontbieden van gouverneur Struycken zoals in sommige berichten is ge meld hadden genoemde zegslieden niets vernomen. Het leek hen echter niet waarschijnlijk, dat in dit geval de Antilliaanse premier bereid zou zijn, het gesprek met mr. Struycken te hervatten. De heer Jonckheer is im mers naar Nederland gekomen, zo wordt gezegd, omdat hij in de Antil len niet meer met mr. Struycken kon praten. In de St. Servaaskerk te Maastricht werd zaterdagochtend een plechtige Requiemmis gecelebreerd ter nage dachtenis van wijlen Leon Jung schlaeger. Zij werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de re gering, door de Commissaris der Koningin in Limburg en de Maas trichtse loco-burgemeester. Deze foto werd gemaakt tijdens de plech tigheid in de kerk V.l.n.r.: de heer W. Jungschlaeger, een broer van de overledene; mevrouw Vankan- Jungschlaeger, een zuster van de overledene; mevrouw J. Verkade, de heer P. Jungschlaeger, eveneens een broer van de overledene en de heer P. Vankan, zwager van wijlen de heer Jungschlaeger. DE TIENJARIGE Lenny Ross heeft zaterdagavond in Amerika een televisieprijs van 100.000 dol lar gewonnen. Hij beantwoordde vragen op finaneieel-technisch ge bied. Zijn vader Is accountant in California. KROONPRINS EMIR Seif El Islam Mohamed El Badr van Yemen gaat binnenkort 'n bezoek aan de Sovjet- Unie brengen. De lieden die hem hier en daar moeten voorstellen zijn te be klagen. DE 56-JARIGE marktkoopman W. K. te Amsterdam is door gasverstikking om het leven gekomen. Zijn zoon ont dekte dat er uit de keuken een sterke gaslucht kwam, maar toen hij maat regelen kon gaan nemen was het al te Iaat. ALLE FRACTIELEIDERS van het Indonesische parlement hebben een resolutie getekend, waarin stopzetting van proeven met alle kernwapens wordt gevraagd. DE LEMSTER AAK, die aan prinses Beatrix als verjaarsgeschenk is toege- zegddoor het comité „Varend Neder land", zal „De Groene Draec" heten, net als het admiraalsschip van Piet Hein. PRINS RAINIER van Monaco en prinses Gracia zijn met hun jacht op Majorca aangekomen. Men v(erwacht dat het paar enkele dagen op het eiland zal blijven. MARGARET_ TRUMAN, de dochter van de Amerikaanse oud-president, is zaterdag in het kerkje van Indepence (Missouri) getrouwd met de 47-jarige journalist Clifton Daniel van de „New-York-Times". Na uitvoerige besprekingen is door het bestuur van het Be drijfschap voor Visserijproduk- ten in Den Haag de beslissing genomen de aanwezige con sumptie-oesters in de fondsput- ten te vernietigen. 2 1/2 miljoen grote consumptie-oesters zullen verbrand en tot grit vermalen worden. Verschillende voorstellen van de Ad- viescommissie o.a. uitzaaien op een perceel enz. bleken, na diepgaand on derzoek door het Bedrijfschap, geen goede oplossing voor het vraagstuk van de overproductie. Dit overschot zou dan nog boven de markt blijven hangen en een gevaar opleveren voor het volgend seizoen, zo wordt gezegd. Mocht de vernietiging stagneren, dan gaan de oesters naar het munitie-kerk hof onder Zierikzee. Daar staat on geveer 60 meter water, zodat ze daar „goed opgeborgen" zijn. De Nederlandse regering is van me-, zal kunnen vinden in een uitspraak ning, dat de fundamentele menselijke i ra" de Indonesische rechter, geeft rechten en vrijheden van Nederlan-i a?n J1?' overlijden wel een diep tra- gisch karakter, aldus de ministers, ders in Indonesië niet buiten gevaar I zijn. Alleen de Indonesische regering - I" Djakarta wordt nog steeds de ge- zelf kan de noodzakelijke rechtsbe scherming geven. Effectieve middelen om haar te dwingen bestaan niet. Al dus de ministers van Buitenlandse Za ken in hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Verscheidene landen, die zowel met Indonesië als met Nederland vriend schappelijke betrekkingen onderhou den, zo wordt gezegd, hebben aan de Indonesische regering doen blijken van hun bezorgdheid betreffende de rechtsbescherming, welke aan Neder landers in Indonesië wordt verleend, terwijl thans ook in het buitenland de pers in toenemende mate kritiek uitoefent op het onrecht, waaraan de ze Nederlanders zijn blootgesteld. De regering blijft steeds attent op moge lijke andere middelen, die door haar nog zouden kunnen worden aange wend om aan dit onrecht een einde te maken. Het feit, dat het door het vervol gingsapparaat aan Jungschlaeger ge heimhouding over de verblijfplaats van het stoffelijk overschot van de heer Jungschlaeger gehandhaafd. Het Indonesische socialistische dag blad „Pedoman" schrijft in een hoofd artikel het te betreuren, dat de verho ren in de zaak-Jungschlaeger zo lang zaam zijn gevorderd, dat de beklaagde gedurende een jaar onder constante psychologische druk is geweest, „het geen uiteindelijk fataal voor hem is geworden." Rakosi, de eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, zal wellicht de volgende kleine Stalin" zfjn die ten val komt. Dit is de ver wachting van gewoonlijk welingelich te kringen in Budapest. Rakosi staat reeds geruime tijd bloot aan hevige kritiek en op districts-vergaderingen van de partij is hij openlijk een .moordenaar" en een „judas" ge noemd. Men verwacht, dat de huidige on derminister voor Buitenlandse Han del, Zoltan Vas, door het Kremlin als de opvolger van Rakosi aangewezen zal worden. Op een vergadering van de vereniging van Hongaarse schrij vers heeft een bekende auteur, Lu- kacsy, Rakosi een Judas genoemd wegens zijn houding ten aanzien van Rajk. Partijdeden probeerden een mo tie van afkeuring tegen Lukascy aan genomen te krijgen, doch verwierven slechts 20 van de 200 stemmen. De vergadering werd verdaagd en een 'week later werd bekend gemaakt, dat (Advertentie) Zaterdag zijn 21 mensen bedolven door instorting van enkele hutten aan de oevers van de rivier de Beiro, aan de rand van Granada. De fundamen ten van de woningen waren naar men vermoedt verzwakt door de aard schokken, die zich de laatste tijd in het gebied hebben voorgedaan. Tot pleegde onrecht geen tegenwicht meer dusver zijn vijf lijken geborgen. Lukascy uit de partij gestoten was, „wegens gebrek aan discipline". De Poolse Staatsraad heeft de mi nister van Justitie, Henrijk Swiat- kowski, en de minister van Cultuur, Wlodzirneirz Sokorski, van hun func ties ontheven. In een Tsjechisch blad is gelegd, dat het leger nie£ nauw genoeg met het volk verbonden is. In dit ver band werd kritiek geuit op de minis ter van Defensie, generaal Alexej Cepicka. Er gingen al eerder geruch ten, dat hij uit de gratie zou zijn ge raakt. Op het ministerie van Buitenlands* Zaken is dezer dagen een nota va» de Belgische regering ontvangen, waarin deze haar standpunt meedeelt met betrekking tot de waterwegen kwesties, die in het rapport Steen- berghe-van Cauwelaert zijn behan deld. De nota wordt thans door de Nederlandse regering bestudeerd, ten einde na te gaan welke gedragslijn thans gevolgd dient te worden. Dit delen de ministers van Buiten landse Zaken in hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee. Gedurende de laatste tien jaren van communistische overheersing zijn in China 167 priesters vermoord en 400 gevangen genomen. 200 Chinese en 12 buitenlandse priesters worden thans nog in con centratiekampen vastgehouden. Aldus een verklaring van de bisschop van Hongkong. Mgr. Bianchi. Op Formosa is het aantal katholie ken in 5 jaar tijds gestegen van 10.000 tot 40.000. De stad Hongkong telt 80.000 katholieken en 8000 cate chumenen. Nieuwe lawines in het Ziliertal (Ti- rol) hebben 80 leden van de reddings ploegen die op zoek waren naar acht toeristen die drie dagen geleden on der een lawine werden bedolven, van de buitenwereld afgesneden. Men maakt op het ogenblik ge bruik van vliegtuigen om contact met hen te onderhouden. Nieuwe reddings- ploegen zijn er nog niet in geslaagd j zich door de sneeuwmassa heen te werken. Men maakt thans gebruik van hon den om de verongelukte toeristen, zes Oostenrijkers en twee Duitsers, op te sporen. De toeristen zijn bedol ven onder een laag sneeuw van on geveer 20 meter dik. II1III1IIIIIII1I NAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Dr. Thomas Dehler is herkozen als voorzitter van de Westduitse Vrije Democratische Party. Dehler werd met meer dan twee derde der uitgebrachte stemmen her kozen. Zijn herverkiezing betekent dat de Vrije Democratische (liberale) Partij de uitspraak van Dehler c.s. van vrijdag jl. heeft onderschreven, volgens welke de partij zich in de algemene verkiezingen van het vol gende jaar tegen Adenauers rege ringscoalitie zal keren. Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond: Droog en schraal weer met wat overdrijven de bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Over het algemeen iets Ia- gere middagtemperaturen. I Weersverwachting van het Bel- l gisch weerkundig instituut: Lich- l te tot matige oostenwind. Meer I bewolking maar nog vrij zonnig. J Vrij zacht overdag. Vandaag: zon onder 19.53 uur, maan op 18.29 uur. Morgen: zon op 5.26 uur, maan on- der 4.47 uur. i Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen hebben zaterdag in Djeddah een mili tair pact getekend. Volgens artikel twee van de overeenkomst zal een ge wapende aanval op een der landen be schouwd worden als een aanval op alle drie. De leiders van de drie landen heb ben ook van gedachten gewisseld over plannen om de ontwikkeling van eco nomische, culturele en technische be trekkingen te verzekeren. In de hoofdstad van Syrië, Da mascus, is zaterdag een demonstratie gehouden tegen de Franse politiek in Algerië. Verscheidene duizenden, meest studenten, namen eraan deel. In Aleppo drongen betogers het Franse lyceum binnen. Zij staken de deuren en vensters in brand en ver nielden het meubilair. Vóór de komst Het georganiseerde overleg in het slagersbedrijf heeft besloten de loons verhoging van 6 procent over 1956 ook voor deze bedrijfstak door te voeren, i evenals de verhoging van de vakantie. toeslag van 2 tot 4 procent, met dien verstande, dat de helft van deze toe slag zal worden uitbetaald bij het ingaan van de vakantie cn de andere helft in de derde loonweek van de cember. Voorts werd besloten de werkge vers in het slagersbedrijf te advise ren, de 3 procent loontoeslag over 1955 uit te keren aan die werknemers, die over 1955 een loon hebben ontvangen volgens de richtlijnen van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het slagersbedrijf. Volgens de correspondent van de „Sunday Times" in Madrid is gene raal Franco van plan binnenkort z\jn functies van leider van de regering, wetgevende macht en de Falanx neer te leggen. Hij zou slechts staatshoofd en op perbevelhebber blijven. Over een jaar zou een volksstemming gehouden wor den voor de grondwetwijziging, die daarvoor nodig is. De correspondent schrijft, dat de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Gonzales, waarschijnlijk Fran co zal opvolgen als hoofd van de re gering, terwijl de onlangs benoemde secretaris van de Falanx, Arrese, lei der van de partij zou worden. Het borstkruis voor Mgr. Nierman, bisschop van Groningen, dat edel smid Leo Brom te Utrecht heeft ont worpen en vervaardigd, en dat de parochie van St. Vitus te Hilversum, aan Mgr. Nierman aanbiedt, is in massief goud uitgevoerd en toont in het centrum een medaillon met een in reliëf uitgedreven Christuskop, ter wijl de kruisarmen bezet zijn met donkerrode, in verschillende vorm ge slepen Almandinen en paarlen. De achtergrond tussen de edelstenen heeft de kunstenaar bewerkt met fijn filigrainwerk. De achterzijde bevat in emaille het wapen van Mgr. Nierman, omgeven door de wapenspreuk: ..Deus Refu- gium et Virtus" in goudgranulatie. van de politie waren de daders ver- .•ui.Hn.HtMiniHtMmKHMiu* dwneetk Bij een brand in de woning van de familie Moerkens te Wouw is een achtjarig meisje om het leven ge komen. Hierboven een foto van het I gen om het kind te redden. Voor uitgebrande huis. De gaten links in verdere bijzonderheden zie men het dak zijn gemaakt bij de poetise-1 pnm— u "N De 23-jarige Haarlemmer J. Hogenhout, die een nieuw soort brandstof heeft uitgevonden voor een speedboat, heeft te Haarlem een proefvaart ge maakt. Het resultaat van de proefvaart was, dat men kon vaststellen, dat een liter van de door de Haarlemmer samenge stelde brandstof te gebruiken is voor bijna tien uur varen. On der normale omstandigheden heeft men voor het varen gedu rende die periode 28 liter brandstof nodig. Na het sukses van deze dag is de lieer Hogenhout voorne mens octrooi aan te vragen, ook op de door hem geconstrueerde motor. Hogenhout vertelde, dat de prijs van zijn vloeistof, die hij voorlopig maar „karnemelk" heeft genoemd, f 6.20 per liter bedraagt. Dat betekent, dat hij voor zestig cent per uur in zijn speedboat kan varen en als hij een liter gebruikt heeft, heeft hij een afstand van 950 km. af gelegd.

de Stem | 1956 | | pagina 1