75 GESTOLEN GOED North State Knap óp die kale sehnnr met BAto", b'A* verstopping Ambonezen moeten voor zichzelf gaan zorgen dagblad Pc^tew Verreweg de meest gerookte Amerikaan AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO-PROGRAMMAS TWEEDE BLAD ZATERDAG 21 APRIL 1956 Deze week in het buitenland SURPRISES VAN B. EN K. Hammarskjoeld behaalt sukses Eindhoven-Venlo Eerste rit op geëlektrificeerd baanvak Inbraak bij zuster van prinses Gracia 1 Meningen en Commentaren HET DRAMA DE, perscommentaren omtrent de dood van Jungschlaeger onder lijnen alle het dieptragisch aspect van deze onverwachte gebeurtenis. En ze lopen ook over van bittedheid over een procesvoering, die voor deze onschuldige de laatste levens jaren tot een hel hebben gemaakt en zijn sterven tot een verlossing. Het Haagse „Vaderland" verwerpt zelfs niet geheel de veronderstel ling, dat deze dood geen natuurlijke dood is geweest, dat Jungschlaeger „moest verdwijnen". We geloven, dat deze veronderstelling te ver gaat. Maar de Indonesische auto riteiten kunnen er niet van vrij gepleit worden, dat ze deze onschul dige Nederlander hebben belast met spanningen, waaronder ook de sterkste fysieke kracht moest be zwijken. Dit is bijzonder erg, zegt de Nieuwe Rotterdamse Ct„ bijna net zo erg als indien op onvoldoen de bewijsmateriaal een doodvonnis zou zijn uitgesproken en dit ook zou zijn voltrokken. „Het aanzien van Indonesië als rechtsstaat heeft door eigen schuld van de regering een deuk major gekregen waarvan het zich zeer moeilijk zal herstellen". slechts Ct CIGARETTES Sinc/s tientallen jaren aan de spits! Brief van minister van Th iel VEROUDERDE UNIFORM A TIE Zuiveringen in Polen PREMIER VAN PAKISTAN NAAR PEKING Liturgische Kalender Herdegen terug naar o.-Duitsland Geef de strijd niet op tegea TELEVISIEPROGRAMMA'S TELEVISIEPROGRAMMA'S Als U keelpijn hebt., door Clarence Rudingtnn Kei land 30ELGANIN en Kroetsjev zijn niet met lege handen naar Lon den willen gaan. Om de ontvangst te veraangenamen zorgden zij reeds bij voorbaat voor een surprise door te laten aankondigen, dat de Ko minform, het internationale Com munistische Informatie - Bureau, werd opgeheven en dat Sovjet-Rus land steun zou verlenen aan maat-, regelen van de Ver. Naties voor het tot stand brengen van vrede tussen de Arabische staten en Israël. Het moment van deze aankondi gingen was inderdaad goed bere kend om indruk te maken op de Engelsen en de overige wereld, al is de directe ontvangst van de Sovjet-leiders in overeenstemming met het Britse flegma waarschijn lijk koeler geweest, dan zij na hun nieuwe vredesgebaren mochten hchben verwacht. De waarde van deze vredesgeba ren moet trouwens nog blijken. De opheffing van de Kominform, wel ke de communistische partij in de diverse landen onafhankelijk zou moeten maken van de directieven van Moskou, ontleent haar beteke nis wel voornamelijk aan de onder streping hiermee van de verande ring der tactiek, welke zich al lan ger bij de Sovjets aftekende. Zij dient onmiddellijk ter voldoening van Joego-Slavië, dat in 1948, tij dens het bewind nog van de nu zo zeer fout gebleken Stalin, uit de Kominform gestoten werd. En ver der kan zij er ten zeerste toe bij dragen de socialisten aller landen er van te overtuigen, dat er nu wel samen te werken valt met Moskou en de nationale communistische partijen, daar het Kremlin metter daad schijnt toe te geven, dat er meer wegen zijn, die naar de be leving van het Marxisme leiden. Er moet daarom rekening mee worden gehouden, dat de opheffing van de Kominform een twijfelach tig Sovjet-geschenk kan blijken, al leen maar een speculatie op de mo gelijkheid langs deze weg weer een politiek van zgn. volksfronten in de westerse landen in te leiden, waar door hun weerbaarheid van binnen uit kan worden aangetast. fyjET de bereidheid der Sovjets om in het midden-oosten nu vredestichter te gaan spelen is het ook een merkwaardig geval. Tot heden zijn zij het juist geweest, die door het bevorderen of toelaten van wapenleveranties hunner satel- 'ieten aan de Arabische staten, met name aan Egypte, het vuurtje hiel pen aanstoken rond Israël. Vanwaar nu die ommekeer? Is dat plotseling oprechte vredesge zindheid of moet men de verkla ring voor de gewijzigde houding vooral zoeken in het kader, waarin Moskou thans bereidheid toont vre- desacties in het midden-oosten te steunen? Dat kader vormen de Ver. Naties en de Veiligheidsraad, waar de Sov"jet-Unie een vetorecht heeft. Binnen dit kader kan Sovjet-Rus land niet alleen meespreken, het kan ook iedere maatregel, welke het niet bevalt, tegenhouden. Dit kan de Sovjet-Unie niet bij maatregelen, welke de drie grote westerse mogendheden zouden ne men krachtens hun verklaring van 1950, waarbij zij de bestandsover eenkomst in het midden-oosten ga- vandeerden. In tegenstelling met Frankrijk en de Ver. Staten heeft Engeland tijdens de jongste span ning aangedrongen op een straffere houding in het midden-oosten op grond van deze verklaring. Frankrijk kon praktisch niets bijdragen aan die straffere hou ding, omdat al zijn krachten in be slag genomen worden door de si tuatie in Algerië. Het zocht con tact met Sovjet-Rusland en Egypte om tot een ontspanning te komen. De Ver. Staten bleven ook hui verig voor ingrijpen in het midden oosten ten gunste van Israël. Dit zou hun o.a. in conflict gebracht hebben met Saoedi-Arabië, waar zij oliebelangen hebben. Bovendien zou dergelijk ingrijpen de Sovjet- Unie geprikkeld hebben nog meer directe of onderhandse steun te ge ven aan de Arabische staten. De Ver. Staten wilden daarom ten uiterste trachten de oplossing voor het midden-oosten in het kader van de Ver. Naties tot stand te brengen, Vandaar ook de bemiddelingsop dracht aan secretaris-generaal Ham marskjoeld. Maar in de Ver. Naties komen zich dan tevens de Sovjets in de kwestie mengen en dit hadden de Britten juist liever willen voorko men. Het is daarom de vraag, of juist Eden met het vriendelijk aan bod van Moskop om in het midden oosten ook te helpen met vrede stichten erg verguld kon zijn. JNTUSSEN heeft de secretaris-ge neraal der Ver. Naties weten te bereiken, dat Egypte en Israël het vuren aan de bestandslijn staken. Het gaat er nu verder om aan die bestandslijn maatregelen te treffen welke een gemakkelijk weer op vlammen van strijd kunnen verhin deren. Daarvoor wil men een nie mandsland tussen beide partijen afbakenen en ook het aantal waar nemers van de bestandscommissie vergroten. Over die maatregelen kan ook nog allerlei meningsver schil ontstaan en Hammarskjoeld zal nog wel enig werk hebben te verzetten, voordat zijn zending volledig met sukses bekroond mag heten. Op donCerdac 31 mei om 11.29 zal een elektrische trein uit Eindhoven naar Ven'- vertrekken met als passa giers o.a. de directeur van de Ned. Spoorwegen, dr. ir. F. Q. der Hollan der met diens staf. Dit zal de eerste officiële treinrit met elektrische trac'ie zijn op het baanvak EindhovenVenlo. Na een kort oponthoud op de tus senstations arriveert men te 13.17 te Venlo, waar de offijlële in gebruikne ming van de geëlektrificeerde lijn met enige plechtigheid besloten zal wor den. De politie van Philadelphia heeft donderdagavond ontdekt, dat inbre kers hebben gepoogd de woning van mevrouw George Liddell Davir, een zuster van prinses Gracia van Mo naco. binne i te dringen. De ramen varen al geforceerd. De woningen van de mensen, die ter gelegenheid van het vorstelijk hu welijk op het ogenblik in zuid-Frank rijk zijn, worden nu extra bewaakt. o<xxxx><xxxx><xxxxxx>o<x><xxxxx>oooooooooooooooooo<x>oo 0 o X>00000000000000000000000000000000000000000000000 Ook professor van Bemmelen wijst er in „De Telegraaf" op, dat dit overlijden voor het aanzien van Indonesië een zware slag betekent: Ware Jungschlaeger gestorven na een veroordelend vonnis, dan zou het mogelijk zijn geweest daarvan een herziening te vragen, doch nu bestaat er geen enkel rechtsmiddel om aan te tonen, dat Jungschlaeger ten on rechte is vervolgd. Geen rechter kan hierover meer een uitspraak doen. In Nederland zouden de erfgenamen van de verdachte schadevergoeding kun nen vragen voor de schade welke ge leden is ten gevolge van de ten on rechte ondergane voorlopige hechte nis. Doch deze mogelijkheid bestaat volgens de Indonesische wet niet. Het meewarig commentaar, dat de officier van justitie Soenaria nu ten beste meende te moeten geven vond al bij voorbaat afwijzing in deze scherpe woorden van het Al gemeen Handelsblad: „Twee jaar lang heeft de Indone- sische Justitie hem moreel gepijnigd. De man die hem in rechten moest vervolgen, heeft hem vervolgd met zijn haat en zijn argwaan ook de haat van het grauw van het Indone sische volk, dat hij vertegenwoordig de in zijn zielige onbekwaamheid, ook toen dit grauw de dood van deze mens eiste. Zij hebben hun zin ge kregen. Jungschlaeger is dood". We zouden kunnen blijven cite ren, maar we willen volstaan met een buitenlandse stem. die van de gezaghebbende Daily Telegraph (ontleend aan De Volkskrant): Jungschlaeger heeft door zijn dood zijn vervolgers verslagen en de tra gedie beëindigd met een noot van diepe en ironische droefenis. Maar wat gebeurt er met de twintig andere gevangenen, onder wie de heer H. Schmidt die wegens gelijke beschul digingen gearresteerd zijn en wier gevallen niet zoveel publiciteit heb ben gekregen? Zij mogen niet ver- Advertentie) geten worden. Indonesië heeft nog tijd aan te tonen, dat het openbare ver volgingen kan behandelen in over eenstemming met de gepaste wette lijke procedure. Een naargeestige pa rodie van gerechtigheid mag niet nog meer slachtoffers eisen. Dat is het inderdaad wat ons voor de naaste toekomst het eerst moet bekommeren: het lot van de Nederlanders, die nu nog in de greep van het Onrecht zitten en door een tergend langzame proces gang ook kapot gemaakt dreigen te worden. gINDS enige tijd verblijdt ons de ambassade van de USSR in Ne derland met de regelmatige toezen ding van een Informatie-bulletin. Niet in bloedrood, maar in hemels blauw zijn de sierlijke letters van het opschrift gevat, blijkbaar be doeld als aanpassing aan de co ëxistentie-gedachte, welke de voor Rood terugschrikkende lezer op zijn gemak moet zetten. Men kan dan vernemen, hoe goed en mooi het al lemaal gaat in de Sovjet-Unie, hoe gelukkig de mensen er leven. Het komt ons echter voor, dat de am bassade-heren aan de Andries Bi- ckerweg te Den Haag het tempo van de veranderingen in de leer niet helemaal kunnen bijhouden. In het bulletin van 18 april wordt na melijk een loflied gedicht op de grote Russische geleerde Iwan Mit- sjoerin, die de grondslagen legde voor een progressieve biologische wetenschap en de academicus Tro- fim Lysenko, die de leer van Mit- sjoerin verder „uitwerkte" en „be wees", dat deze ook volkomen van toepassing is op het gebied van de zoölogie. Op alle scholen, in de Sovjet-Unie, is deze biologie nu leervak en de leerlingen werken geestdriftig mee aan de proeven, op haar grondslag verricht. Nu is ech ter juist in deze dagen uit Mos kou bericht, dat de „progressieve" biologie in de ban werd gedaan. Lysenko moest aftreden als voorzit ter van de Akademie van Land bouw. Vavilov, zijn voorganger, die de progressieve biologie als weten schappelijke kwakzalverij had be streden, kwam weer in ere. De man zelf heeft er niets meer aan, want Stalin verbande deze bestrijder van zijn gunsteling naar Siberië en dat overleefde Vavilov niet. Een feit is intussen, dat de „westerse" erfe lijkheidsleer van Mendel weer als de juiste is erkend in de Sovjet- Unie. Alle jongelui op de Sovjet- scholen hebben hun aandacht en geestdrift verspild aan wetenschap pelijke humbug, waarop een pro gressief vlaggetje was gestoken. Het zal ons benieuwen, wanneer en hoe de ambassade der USSR ons daar over zal informeren. De minister van Maatschappelijk Werk heeft regelen bekend gemaakt voor geldelijke uitkeringen ter voor ziening in de kosten van levensonder houd van Ambonezen die in een woon oord verblijf houden. De grondslag voor deze regeling is de wenselijk heid, dat de in woonoorden verblijf houdende Ambonezen een eigen huis houding voeren onder eigen verant woordelijkheid. In een schrijven aan alle Ambone zen, die in woonoorden verblijven, zegt de minister, dat de overheid be sloten heeft tot zelfzorg van de Am- boneze gezinnen, ingaande 13 mei a.s. De Ambonese vrouwen zullen dan zelf de maaltijden voor haar gezin gaan bereiden in de gezinskeukens die haar ter beschikking gesteld zijn. Verder zullen alleen die gezinnen nog uitkeringen ontvangen, waarvan de man ondanks pogingen daartoe geen werk heeft kunnen vinden. Voor het verkrijgen van die uitkerin- (Advertentie) Volgens radio-Warschau zijn in Po len enkele vooraanstaande functiona rissen van hun functie ontheven. Het zijn de Poolse procureur-generaal, de minister voor de Staatsboerderijen, Stanislaw Radkievvicz, en de procu reur-fiscaal. Radkiewicz is vervangen door Mieczyslaw Moczar, tot dusver voorzitter van het presidium van de Warschause volksraad. Procureur-generaal Stefan Kalinowski werd ontslagen in verband met de onthulling van ernstige tekortkomin gen in de afgelopen jaren bij het bu reau van de procureur-generaal op het gebied van het toezicht op het werk van veiligheidsorganen. De procureur-fiscaal Stanislaw Za- rakowski is vervangen in verband met gebleken onregelmatigheden in het werk van zijn bureau en „ontoelaat baar gemis aan toezicht op de onder zoekende taak van militaire inlich tingsorganen van het Poolse leger". Premier Mohamed Ali van Pakistan zal volgende maand een bezoek van twee weken aan communistisch-Chi- na brengen, zo is te Peking bekend gemaakt. Het zal de eerste maal zijn, dat de eerste minister van een Aziatisch land dat verbonden is met het westen China bezoekt sinds de communisten daar in 1949 aan dc macht kwamen. Mohamed Ali wordt op zeventien mei te Peking verwacht. Aangenomen wordt dat hij verscheidene delen van China met inbegrip van het noordelij ke industriegebied zal bezoeken. ZONDAG 22 APRIL. Wit. 3e zon dag na Pasen. 2e gebed (in stille Missen) H.H. Soter en Cajus. Credo Prefatie van Pasen. MAANDAG 23 april. Rood. H. Ge- orgius. Prefatie van Pasen. DINSDAG 24 april. Rood. H. Fi- delis van Sigmaringen. Prefatie van Pasen. WOENSDAG 25 april. Litanie van Alle Heiligen. Rood. H. Marcus. 2e gebed uit de boetemis van de Kruis dagen. Credo. Prefatie van de Apos telen. Of: Paars. Boetemis van de Kruisdagen zonder Gloria of Credo. Prefatie van Pasen. DONDERDAG 26. Rood. H.H. Cle- tus en Marcellinus. Prefatie van Pasen. VRIJDAG 27. Wit. H. Petrus Cani- sius. Credo. Prefatie van Pasen. ZATERDAG 28. Wit. H. Paulus van het Kruis. 2e gebed H. Vitalis. Pre fatie van Pasen. IH 11 FLEURIGE TINTEN. MAT E R EN GLANZEND gen moeten dan aanvraagformulieren worden ingediend. De geldelijke uitkeringen zullen va riëren van 20.voor alleenstaande tot 50.voor gezinnen met 12 kin deren. Bovendien wordt kwartaalsge- wijs een uitkering gedaan, die als spaargeld is bedoeld en die varieert van 2.40 tot 24. Professor Johannes Herdegen, een Oostduitse parlementaire afgevaar digde, die in november met zijn gezin politiek asiel in het westen zocht, is naar Oost-Duitsland teruggekeerd. De 52-jarige lector werd in het westen niet als politieke vluchteling erkend en genoot derhalve geen fi nanciële steun van betekenis. Advertentie) DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink morgens vroeg er s avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilietie.s 2e week: elke avond ëën 3e week om de ander» avond één. Daarna niets meer Want Carters Leverpilletjes zorgen voos de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen it» ontlasten; ze maken bovendien dat d» Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht u I ater door zorgen, d oor te veel eten, overver- moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paac Carters pilletjes voldoende om u vlug weef op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f L20 per flacom. VLUG De W&stduitse politie is t thans op zoek naar de 34-ja- J rige vlieger-luitenant Kurt Geuther, de eerste deserteur J uit de nieuwe Westduitse strijdkrachten, aldus heeft het J ministerie van defensie te Bonn bekend gemaakt. De J luitenant is onlangs opgeleid voor het vliegen met mocler- J ne Amerikaanse straalvlieg- tuigen. Hij kan dus nog eens t vlug uit de voeten ook. Plaats Onlangs verhuisde de kruidenier John Simpson uit het kleine zij straatje van Shotton naar de hoofd straat. Hij deed het met een hele boel tamtam, want zijn winkel was daar heel wat moderner en nieuwer en deftiger. De kruidenier heeft thans echter alle reden om de ver huis te betreuren, want zijn omzet is al met de helft terug gelopen. Het zit 'm alleen in het feit, dat de huisvrouwen niet meer met krul spelden en met de schort voor in zijn winkel komen. In het kleine zijstraatje ging dat. Maar voor een tocht naar de hoofdstraat moeten ze zich netjes opmaken en kleden. En dat is teveel moeite voor een kilo suiker, die haastig gehaald moet worden. V rede 11.500 Schoenmakers en hun bazen hebben in Londen een lekkere maal tijd gehouden, terwijl er 's avonds nog een feestprogramma was. Dit diende allemaal ter viering van de irbeirfsvrode, die in dit beroep heerst. Het was namelijk precies zestig jaar geleden, dat de schoen makers staakten. Bezuiniging De Franse minister van Buiten landse ZakenPineau, heeft op zijn ministerie het goede voor beeld gegeven tot bezuiniging. Hij heeft een bedrag van zijn begro ting laten schrappen, dat was uit getrokken voor de voeding van de kat die altijd op het departe ment rondloopt. Oplos clopedie naar de spelling van een eiland in de Stille Oceaan met een lange naam, maar hij kon niet vin den wat hij zocht. Ten einde raad wendde hij zich tot Tom jr., die op dat eiland geweest was met de luchtmacht. Zoonlief trok onmiddel lijk zijn hemd over zijn hoofd en wees naar zijn borst. En daar stond het. foutloos getatoueerd: „Kwaja- lein". Roosteren Camberwell, één van de Lon- dense gemeenten, is op zoek naar een paar flinke mannen die een os kunnen roosteren. Het dier zal worden genuttigd tijdens een ge meenschappelijke maaltijd ter ge legenheid van het carnaval. Tot nu toe heeft nog niemand zich opge geven voor dit lang niet makkelij ke karwei. Men is nu van plan Amerikaanse soldaten te vragen, of zij misschien ervaring hebben in het roosteren van ossen. Zwaar De Amerikaan W. D. Cowlan, die beweert 320 kilo te wegen, heeft een geschikte huwelijkspartner ge trouwd, althans wat haar gewicht betreft. De bruid, Mabel Ruth Wat- kins, is wel veel „lichter" dan hij, maar haar 170 kilo mag er ook we zen. Lift en De Russische ruimtegeleerde prof. A. G. Karpenko heeft onthuld brie ven te hebben gekregen van school jongens waarin zij vroegen zodra het mogelijk was mee te mogen met een reis naar de maan. Als tegenprestatie beloofden zij goed hun best te doen op school. issing Tom Dille sr. uit American Falls Dat is nog niets! Dan moet je (Idaho) zocht ijverig in zijn ency- hem hóren spelen! ZONDAG, 22 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Mannenkwart. 10,00 Reref. kerkd. 11,30 Gram. 11,43 Dis cantgamba, tenorgamba en orgel KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologie 12,40 Liehte muz. 12,5ö Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 KRO dansclub 13,40 Boek- bespr. 13,55 Gram. 14,00 V.d. jeugd 14,30 Zang en piano 15,00 Strijkkwart. 15,30 Studentenork. 15,55 Lichte muz. 16,15 Sport 16.30 Vespers IKOR: 17,00 Jeugd dienst 18.00 De Kerk aan het werk, rep. plm. 18,20 Overpeinzingen van een dorps dominee plm. 18,30 Filmrubr. plm. 18,45 Kerklied, plm. 18.50 Even napraten op de studeerkamer van Ds. P. J. de Gee- ter NCRV: 19,00 Boekbespr. 19,10 Sa menzang 19 30 Het evangelie- in- een draaikolk, de brieven aan de Corinthiërs caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 De ge wone man 20,05 De springplank 20,25 Act. 20.35 U bent toch ook van de Partij? caus. 20,45 Pianospel en gram. 21,10 Mist, hoorsp. 22,00 Promenade ork. en sol. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23.15 Symf.ork. en soliste 23,50-24,00 Gram. Hilversum ii. 298 m. vara: 8.00 Nws. en postduivenber. 8,18 Voor het platteland 8,30 Gevar.progr. 9,45 Gees telijk leven, toespr. 10,00 Componisten portret 10,40 Met en zonder omslag 11,10 Lichte muz. AVRO: 12,00 Nederl. muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen. Heren! 12,45 Orgelspel 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 Gevar. progr. v.d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Kamerork. en blaastrio 15,20 Ontmoeting der levens overtuigingen, disc. 15,45 Koorzang 16,00 Dansmuz. 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Strijkens. 17.25 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. VPRO: 18,30 Korte Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19,00 V.d. kind. 19,30 De anderen en wij, gespr. AVRO: 20,Oo Nws. 20,05 Gevar. muz. 20,50 Voordr. 21,00 Gram. 21,40 Her- sengym. 22,00 Lichte muz. 22,20 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23.15 Act. of gram, 23,25-24,00 Lichte muz. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Amus.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera en Belcanto- conc. 15,30 Gram. 16,00 Sport 16,45 Gram. 17,00 Pianoree. 17,30 Sportuitsl. 17,25 Gram. 17,45 Sportuitsl. 18,05 Madrigaal koor 18,20 Beiaardspel 18,30 Godsd.half- uur 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,Oo Gevar. progr. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz.progr. 14,30 Gram. 15,00 Ork.conc. 15,50 Gram. 16,45 Idem 17,00 Nws. 17.05 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 21,35 Idem 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23,55 Nws. NTS: 16,00-17,00 Eurovisie: Sportrep. uit Parijs IKOR: 17,00-18,00 Herv. kerkd. FRANS-BELG.: 15,45 Testbeeld 16,00 Sportact. 17,00-17,30 Eurovisie: Sport 18,45 Testbeeld 19,00 Familie Album 19,30 Weekjourn. 20.00 Act. 20,15 Nws. 20.40* Cabaret plm. 22,00 Pop-Corn, film Hierna: Wereldnws VLAAMS-BELG.: 14,30 Juniorsclub 15,00 Reisroutes 15,30 De week in beeld 16,00-17,00 Sportrep. uit Parijs plm. 17,00 Wielerrep. uit Brus sel 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19,30 Ope ningsbeeld 19,31 Nws. 19,50 Quiz 20,20 Turn back the clock, film 20.45 Tele- visite 21,45 Nws. en sportact. MAANDAG, 23 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9.40 Mastklimmen 10,25 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,20 Gevar.progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,33 Negro-spirituals 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Salonork. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gram. 14.45 V.d. vrouw 15,15 Amus.muz. 15,40 Gram. 16,00 Bijbel lezing 16,30 Kamermuz. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Schaken 17,35 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: J. Gemmink: Bevolkings onderzoek in Suriname 18,00 Vrouwen koor 18,20 Sport 18.30 Gram. 18,40 Engel se les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Or- gelconc. 19,30 Volk en staat caus. 19,45 Kamermuz. 20,00 Radiokrant 20,20 Ork. conc. 20,45 Dat zij mij niet verrassen hoorsp. 21,45 Cello en piano 22,25 Oude muz. 22,45 Avondoverdenk. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,40-24.00 Evang.-uitz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,18 Sportber. en muz. 8,30 Strijkork. 9.00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. VPRO: 10,00 Voor de oude dag, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 Gevar.muz. 11,00 Gram. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land. en tuinb. meded. 12,33 Voor het platteland 12,38 Dansmuz. 13.00 Nws. 13,15 Voor de mid denstand 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Goedenmorgen, juffr. Duif, hoorsp. 15,30 Zestig min. voor boven de zestig 16,30 Gram. 17,00 Instr. trio 17,25 Lichte muz. 17,50 Mil.comm. 18,00 Nws. en coram. 18,20 Act. 18,25 Orgelsp. 18,40 Pari.verz. 18.55 V.d. jeugd 19,05 Jeugd- conc. 19,45 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: 1 met een kunstmestblazer het bos in; 2 het weideplan 1956 20,00 Nws. 20,05 De fam. Doorsnee, hoorsp. 20,35 Het hangt aan de muur en het tikt 21,00 Dansmuz. 21,35 Het volle pond, caus. 21,50 Con- certgeb.ork. 22,45 Gram. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. 12,42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,20 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V.d. zie ken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Gram. 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18.25 Caus. 18,30 V.d. sold. 19,Oo Nws. 19,40 Gram. 20,00 Instr.ens. 20,40 Gram. 20,50 Idem 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Omr. ork. en solist 22,00 Nws. 22,15 Vocaal kwart. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,15 en 13,45 Gram. 14,15 Ka mermuz. 14,55 Gram. 15,00 Ork.conc. 15,30 Gram. 16,O'S Lichte muz. 17,Oo Nws. 17,15 Gram. 17,30 Pianorec. 17,50 en 18.40 Gram. 19,30 Nws. 20,30 Muz.raadsels 21,00. Koor zang 22,00 Nws. 22,55 Idem. FRANS-BELG.: 18.45 Testbeeld 19,00 Sport 19,30 Kookpraatje 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Trente-Six Chandelles. Hier na: Wereldnws. (Advertenties) doo:;<3 85 38) Jongeman, je hoeft mij niets te vertellen over linnen en damast. Ik ven het tot in de kleinste bijzonder- ïeden. Mi. kunnen ze niet beetne men." Mevrouw Passerini. geheel opgaand in hear onderwerp, begon een uitvoe rige uiteenzetting over prijzen, soor- te i en kwaliteiten. Zij luisterden een h lf uur lang. Toen kwam mevrouw Passerini eensklaps tot de conclusie dat ze haa, dochter kwijt was en ze stond op om haar te gaan zoeken. sherry nam Roger mee naar een marmeren bank opzij van de tennis baan. adame De Spain" zei ze. „Precies." ..Linnen in onbeperkte hoeveelhe den. En ben jij van mening, Roger, dat madame ie Spain over genoeg kapitaal beschikt zo'n grote lin nenaankoop te financiëren?" ..Hat geloof ik nie4 zei Roger. ,,En ik geloof ook niet, dat een fabrikant zo n Erote partij consignatie zou geven." ».Wat is dat?" informeerde zij. ,,Dat is als de leverancier goede ren aan een handelaar stuurt, met de conditie, dat hij voor een bepaal de datum eventueel bereid is de goe deren terug te nemen. Sherry trok haar wenkbrauwen op. „Wil dat zeggen, dat je desnoods al les kunt terugsturen, of alleen een gedeelte?" „Dat h^ngt natuurlijk af van wat je met de leverancier bent overeen gekomen" zei Roger. „Wat reuze - makkelijk!" zei Sherry. „Ik bedoel als je wilt zwen delen." Ze stapte over op een ander onder werp. „Het was erg verstandig van mama om ons aan te raden met me vrouw Passerini te ;jaan praten. Ma ma heeft oen bijzonder fijne neus." ,,Het is fantastisch" zei Roger. „Maar heel goed mogelijk" zei Sherry. Ik twijfel er niet aan, dat mevrouw Passerini gestolen waar gekocht heeft. En dat kan haar heel wat narigheid bezorgen, vooral met die aanstaande bruiloft van haar dochter. Het is bijna n«zo erg als wanneer de bruidegom niet in de kerk zou verschijnen. Ze is erg aardig en vrien delijk al is ze dik. Maar het is beter te voorkomen dan te genezen." „Wat wil je daarmee zeggen?" vroeg Roger. „Dat we mevrouw Passerini daar voor behoeden moeten. Dat ze het damast koopt dat van Prothero ge stolen is. Ze zou 'n belachelijk fimur slaan." ,,Maar we kunnen immers niet be wijzen dat het van Prothero is" zei Roger. „Voor mij is het voldoende bewijs" zei Sherry zonder aarzelen. „En voor jou net zo goed, alleen doe jij graag overdreven voorzichtig. Er moet iemand een kijkje gaan nemen in dat oude gebouw. Waar die gorilla uitkwam. Want daar hebben ze het gestolen linnen verstopt, dat kan niet missen. Herinner je je die grote deu ren, waar met gemak een vrachtau to door kon?" „Als je het soms in je gekke hoofd gehaald hebt, op je eentje dat pak huis te gaz.n verkennen, dan raad ik je ernstig ai-n het dadelijk weer uit je hoofd te zetten" zei Roger. „Jij en ik wij samen" pleitte ze. „Ik zou helemaal niet bang zijn als jij er bij was. Vooral niet nu ik je heb zien boksen." „Geen snrake van, duifje" zei hij vastberaden. „Pat Evans". „Maar het zou zo leuk zijn als we iedereen konden verrassen. En jij zou met de eer gaan strijken. „Wat een flinke dappere jongen" zouden ze allemaal zeggen. Misschien word je wel bevorderd tot inkoper." „Nee", zei hij, „en daarmee uit." „Goed", gaf zij t „Dan maar Pat Evans. Morgenochtend." „Dit is een zaak voor Pat, en voor de politie. Die weten precies hoe ze zoiets moeten aanpakken", zei Roger. „Het is alleen jammer, dat ze ons gezien hebben" zei Sherry. „Nu zijn ze op hun hoede. Ze weten dat we verdenking koesteren tegen dat oud gebouw. Zouden ze het niet er gens anders proberen?" Sherry", zei hij ernstig, „we kun nen allee.i maar gissen. We hebben zelfs geen enkel tastbaar bewijs. Wie weet werken we onszelf hoe langer hoe dieper in de put." .Onzin", zei ze. „En nu spreken we niet langer over de zaak, maar doen net als mensen, die voor hun plezier uit zijn. Ik hoop, dat je heel goed kunt croquet spelen, want ik ga op je wedden en ik ben van plan veel geld te winnen." Roger speelde croquet en hij bleek een hele meester in het spel te zijn. Sherry danste bijna van opwinding, want ze had elf dollar gewonnen. Er werd reusachtig gegeten. Daarna re den Roge»* en Sherry terug naar het huis van de familie Madigan en mijn heer en mevrouw waren erg blij haar heelhuids terug te zien." „Mama", zei Sherry, toen zij op het terras zaten, „ik geloof, dat wat mevrouw Passerini vanmiddag ver teld heeft, de deur dicht doet." „Het leek me tenminste erg ver helderend" zei mevrouw Madigan... „Sherry loop eens vlug naar je ka mer en doe iets aan je neus hij is helemaal verbrand van de zon. Ik wil met Roger spreken." „Hola mama, geen apekool" fcei Sherry op waarschuwende toon, maar ze verwijderde zich toch gehoorzaam. „Kom hier naast me zitten, Ro ger" zei mevrouw Madigan. Het was duidelijk, dat zij een en al ernst was. „Ik ben blij, dat Sherry je meege bracht heeft" begon ze. „Niet dat ik niet op haar oordeel vertrouw. Daar in is ze even onfeilbaar als ik. Maar toch overtuig ik me altijd graag per soonlijk Sherry schijnt haar hand in 'n wespennest gestoken te heb ben." „En een erg gevaarlijk wespen nest" bevestigde Roger, „Misschien denk je dat haar va der en ik ons er weinig van aantrek ken. Vergis je aarin niet. We houden erg veel van Sherry. We wil len als het moet, alles doen om haar te beschermen." x „Ik kan me dat wel voorstellen, mevrouw Madigan." „Toen het er op aan kwam, ben je snel en krachtig opgetreden" zei mevrouw Madigan „Dat heeft me gerustgesteld. Ik hoop dat je dat ook in de toekomst zult doen." „Wat zoveel betekent mevrouw Ma digan," antwoordde Roger, ..als dat u mij verantwoordelijk stelt voor Sherry's veiligheid." „Niet verantwoordelijk" zei ze. „Daartoe heb ik het recht niet. Sher-, ry is verantwoordelijk voor haar ei gen daden. We hebben haar altijd voorgehouden dat ze zelf de gevol gen van haar doen en laten zal moe ten dragen. Ik wil e een vraag stel len, Roger: een vraag die je me in normale omstandigheden zeker kwa lijk zou mogen nemen. Heb je enige reden om bezorgder voor haar te zijn dan voor een ander meisje?" „Ik heb zo'n red~n" zei Roger ernstig. „Nu ik dat weet, zal ik rustiger kunnen slapen, Roger" zei mevrouw Madigan. „Mag ik op mijn beurt ook een vraag stellen?" zei Roger. „Ga je gang" zei mevrouw Madi gan. „Kan een jongen van mijn afkomst en met mijn positie denken aan een huwelijk met een meisje van Sherry's afkomst?" In een oogwenk was mevrouw Madigan weer de oude. „Doe niet zo idioot" zei ze vinnig. Hangt het sukses van een huwelijk soms af van afkomst en positie? Mijn man en il: hebben het een en ander van het leven gezien en we zijn warempel geen vreemden in Jeruzalem. Maar rang of stand hoeft geen beletsel te vormen voor een goed huwelijk" Ze spro overeind en greep haar kata- pult. „Die verwenste kat weer!" riep zij, en ze liet een kiezelsteen over het grasveld suizen. Er klonk een rauwe kreet. Ze le^de haai wapen neer. „Je moet er jarenlang voor oefenen" zei ze. „Toen mijn dochter zestien jaar was" vervolgde zij, „heb ik haar ge dwongen Montaigne's essay over het huwelijk te lezen..." Rnger wist van het bestaan van dat meesterwerk niet af maar hij be sloot het zo spoedig mogelijk te lezen. „Dus u gelooft wel dat het goed zou kunnen gaan?" vroeg hij. Er klonk gerucht achter hen en mijnheer Madigaan verscheen op het terras. „Roger" zei hij, „toen ik mijn vrouw voor het eerst zag, was ze bezig met appolf.ap. n naar een eta lageruit te gooien. Ik werd aange trokken door haar behendigheid. Ik geloof dat zo'n kennismaking voor niemand kwaad kan." „Luistervink" zei mevrouw Madi gan. „Maar" Rcer aarzelde en keek naar mevrouw Madigan. „Maar ze is toch een echte dame." „De beste dames worden niet als dames geboren" zei mijnheer Madi gan, ..ze maken zichzelf zo." „Jc moet er de slag van te pak ken krijgen" zei mevrouw Madigan bescheiden. „Maar om met appelflap pen te kunnen gooien, moet je heel W cu oe*enen» d3* verzeker ik je Sherry kwam naar buiten in 'haar ui- J?e ^leren gekleed. „Sta al je- Diieft niet zo op te scheppen ma ma zei ze. „Roger, we moeten gaan hoor als we morgenochtend op tijd op de zaak willen zijn." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5