Minister Cals neemt veelomstreden „artikel 61-bis5 terug Mevrouw Bouman„merkwaardige samenloop van omstandigheden" van Verbitterde aanval Dehler op dr. Adenauer Eden hield Russische bezoekers feiten voor Raketontploffing eist vele slachtoffers Tevreden studenten in de ministerkamer Stichting tweede TH. door Kamer aanvaard EERSTE KAASMARKT VAN HET SEIZOEN Beursbonzen hieven het aloude Wilhelmusaan mm Acties richten sich nu op andere arrestanten r Een ,,Johnny"-jubileum DAGBLAD VOOR ZEELAND Melk duurder DOOD OP DE WEG KV P-amcndement ingetrokken Mijnenveger met watervrees Nehroe gaat ook naar Frankrijk Iets zachter Direct daarna „Tien bieden! Tweede Kamer over afbetalings-ontwerp Dictatoriaal Kroestjevs zoon in Lagerhuis Brits geleerde werd gedood Reacties op de dood van Jungschlaeger Medeleven ook in buitenland Rapport-Spaak een basis-document Algerije Openlijk verzet van omroepers Hammarskjoeld naar Beiroet „Seafury" bij start verongelukt 96e JAARGANG No. 22130 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. ti A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen C. J. v. Hootegem. Mr Dr. A. J. J. M Mes, Mr H. M. L. de Rechter, D. J. v. t Westende, P. V. M Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet f 5.85 p. kwartaai, p. post i 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbesteiL) i 0.45. Incasso wordt berekerm l.osse numm 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koninffin en VadertanJ ZATERDAG 21 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau .«O Je Accu* se "p.ioaHon- GOES. Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel, no^oo) Als gevolg van de verhoging van de kostprijs van de melk, door de verhoging van de lonen in de land bouw die op 13 februari 1956 is inge gaan, is de garantieprijs voor alle door de veehouders afgeleverde melk voor de periode november 1955 tot november 1956 verhoogd van 22,4 tot 22.8 cent per kg melk, met een vet gehalte van 3,7 pet. De toeslag van 1,7 cent voor de veehouders in bepaalde gebieden blijft onve: anderd. De nieuwe garan tieprijs leidt tot een verrekenprijs voor de consumptiemelk van "6 cent. Dat betekent een verhoging van de verrekenprijs met één cent, die, met ingang van 29 april a.s. in de melk prijs voor de consument kan worden doorberekend. APELDOORN: Een driejarig meisje stak de straat over, nadat een auto was gepasseerd. Zij be merkte te laat, dat er van de andere kant ook een auto nader de. Zij werd aangereden en stierf later aan de opgelopen verwon dingen. AMSTERDAM: j_ i 67 - jarige vrouw stapte van de tram, in de veronderstelling dat deze ging stoppen. Zij kwam te vallen en raakte onder de baanschuivers van de bijwagen. Ook zij overleed na korte tijd. (Van onze parlementaire verslaggever.) Voor minister Cals is de aanvaarding van het wetsontwerp tot wijziging van het Technische Hoger Onderwijs toch nog een sukses geworden, al bleek de Kamer niet bereid ook het beruch te artikel betreffende de studievrijheid te aanvaarden.. Het arti kel wer dmet 63 tegen 11 stemmen verworpen maar men heeft van alle zijden zijn waardering doen horen over het zeer gevat en boeiend betoog van de oud-jeugdleider Cals, die over de hoof den van de afgevaardigden heen menigte spitse opmerking maakte tot de aanwezige studenten. Drie dagen lang hadden zij de publieke tribunes bezet om de einduitslag te vernemen. Na afloop van de vergadering werd de Minister door talloze studen ten opgewacht, die hun vreugde over de uitslag van het debat niet onder stoelen of banken verborgen. De vrijheid van studie is, ook voor de eerste moeilijke jaren, niet aangetast. Slechts een zestal leden van de KVP-fractie, nl. de heren Koersen, Maenen, Lucas, v. d. Weiden, v. d. Ploeg en voorzitter Kortenhorst heb ben hun stem aan het omstreden ar tikel gegeven. Daarbij voegden zich vijf leden van de P.v.d.A. De einduitslag over het eigenlijke wetsontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming beslist. De fracties van de AR en de Staatkundig Gerefor meerden lieten aantekenen, dat zij tegen waren. Hiermede is de beslis sing gevallen. In Eindhoven zal een tweede TH worden gevestigd en beide instituten te Delft en te Eindhoven zullen een grote mate van zelfstandigheid ver krijgen. De Minister zag een nieuwe academische gemeenschap ontstaan, waarin ook de verantwoordelijkheid van de studenten zelf scherp is be paald. De Minister m m een amendement over van de heer Posthumus (P.v.d.A.) waarin die zelfstandigheid van de studenten nog w; t meer werd bena drukt. Hij voerde dit aan als argu ment om de Kamer te overreden om nu ook de beperking van de studie duur door het artikel 61 bis te aan vaarden. Men was echter allerwege huiverig hiertoe over te gaan, ter wijl nog een algehele herziening van de wetgeving voor het gehele Hoger Onderwijs te zijnertijd zal worden aangepakt. Een amendement Stokman KVP om de Technische Hogescholen ook het eigendom van hun gebouwen en terreinen toe te vertrouwen, vond niet voldoende steun en moest wor den ingetrokken. FAIR PLAY De deputatie van studenten, die gis teren aan de Tweede Kamer de pro testpetitie tegen het beperkingsarti kel had aangeboden, is door de Mi nister na afloop van de vergadering in de Ministerkamer ontvangen. Mr. Cals heeft hen daar gecomplimenteerd met het sukses van hun optreden. Fair Play Op een werf in Haarlem stond men gisteren vreemd te kijken toen 'n mijnenveger, de „Steen- wijk", die juist door de echt genote van Steenwijks burge meester was gedoopt, niet te water wilde glijden. De burge- 'i meestersvrouw slingerde de fles t Viyuug is voor ae eerste maal het seizoen weer de beroemde kaas markt gehouden. Reeds op deze eerste dag waren er vele toeristen gekomen onder wie een groot deel uit het buitenland. De foto toont een tafereeltje dat het altijd weer „doet". champagne en riep Steenwijk vaartwel!", maar Steenwijk hield zich van den domme. On danks de hulp van drie sleep boten en de nodige kabels, gaf het schip geen millimeter mee. De autoriteiten zijn toen maar naar huis gegaan. Vanmorgen zou men nog eens proberen het schip in zijn element te krijgen. DE VIJF Noordse landen hebben be sloten tot oprichting- van een commis sie van samenwerking op het gebied van atoomonderzoek en de vreedza me toepassing van kernenergie. DE Amerikaanse democratische par ty heeft een noodkreet laten horen, omdat de propagandafondsen van de partij zo goed als uitgeput zijn. Dit wordt leliji-, want de verkiezingsac ties zijn in volle gang. BOVEN HET gebied van Amazone in Brazilië heeft zich een regenbui ontlast, die verschillende huizen deed instorten. Er zijn doden en gewonden. HET Indonesische parlement heeft 't kabinetsbesluit, om de premier „ge legenheid tot werken" te geven, goed gekeurd. EEN 16-jarig meisje in Rotter dam is van haar school verwij derd en daaraan is zelfs de rech ter te pas moeten komen. De aan wezigheid van het kind bracht zo veel stoornis, dat er in haar klas niemand goed kon leren. De premier van India, Nehroe, zal 17 juli in Parijs aankomen, op uit nodiging van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Nehroe zal, na besprekingen met Pieau en premier Mollet, nog dezelf de dag voor een officieel bezoek naar Bonn vertrekken. Een en ander maakt deel uit van een reis waarop hij ook Londen en Washington zal be zoeken. AAN DE ïiling te Zaltbommel zijn gistermorgen de eerste aardbeien aangevoerd. Zij brachten vijftig cent per stuk op. Neem 'ns een slof! AMSTERDAME keurmeesters heb ben enkele partijen imitatie-chocola- i j in bëslag genomen. Deze choco lade smaakte namelijk naar zeep. IN EEN Duits stadje hebben onbeken den een oud joods kerkhof geschon den. Elf grafmonumenten werden om gegooid. De bevolking toonde zich over het algemeen verontwaardigd over deze schanddaad. DEZER DAGEN is het gehele aan delenkapitaal van de N.V. C. Kegs groothandel te Zaandam overgeno men door Albert Heijn N.V. De ge bouwen van Keg zullen voortaan door Albert Heijn worden gebruikt. Kegs groothandel wordt dus niet voortge- OP SCHIPHOL zijn twee „opstap- S=iga ns T«voor Passagiers in dienst ge sierd Deze wagens zijn laag ge vloden' r brenge de passagiers naar a c°mfortabel van het vliegtuig keerd statl°nsgebouwen of omge- k<f (5q|A<dSE kerkmusicus Jaap Fran- ovwlerien un? 5" langdurige ziekte nna tfer HlJ heeft tal van Miscom- pos hes, oen Te Teum, een Stabat ken ke.i no.® tal van andere stuk- keikmuziek op zijn naam staan. a°nHM,n n "}Vate™an". die op 23 stemrü' rdlln vertrekt, met be- 71 flnfl.1 w jStra11®' bevindt zich de 0.600ste Nederlander, die sinds 1950 nieuw Va,n onze 'egenvoeters als nieuw v- Ierland verkiest. I Weersverwachting, geldig tot avond: .Wolkenvelden maar ook opkla- "ngen. Overwegend droog weer. t «ogere middagtemperaturen dan t t S'steren. Zwakke tot matige wind i J u,t zuidelijke richtingen. J Vandaag: zon onder 19.50, maan t °P 15.58 uur. i Morgen; zon op 5.31, onder 19.52, maan op 17.14, onder 4.03 uur. Maandag: zon op 5.29, maan onder 4.24 uur. Op de derde dag van hun bezoek aan de hoofdstad hebben koningin Juliana en prins Bernhard gisteren de fototentoonstelling „Wij mensen" bezocht. De vorstin had vooral veel belangstelling voor de talrijke kin derfoto's die op deze unieke exposi tie te zien zijn. Gistermiddag werden de effecten beurs en de koopmansbeurs bezich tigd. Het koninklijk paar arriveerde, op een moment, dat de bedrijvigheid groot was. Zodra de koningin en haar man echter op de galerij verschenen, verstomde het financiële gedruis en hieven honderden sonore mannen stemmen het „Wilhelmus" aan. De laatste juichkreet was nog niet ver klonken, of een lange uithaal „tien bieden!" luidde de hervatting van de beursbedrijvigheid in. Het was voor koningin Juliana de eerste maal. dat zij dit aparte wereldje, waar het eco nomisch verkeer over een voorrangs weg voortsnelt, van nabij kon bekij ken. Ook werd 's middags een bezoek gebracht aan het theater „Kriterion" waar door middi' van films een beeld werd gegeven van het leven van de werkstudenten. Het wetsontwerp tijdelijke regeling van het afbetalings ./ezen heeft blij kens het voorlopig verslag, bij de Tweede Kamer slechts matige stemming gevonden. Men is het er vrywel eenstemmig over eens, dat een regeling voor een steeds groeiend probleem noodzakelijk is, maar aan de uitvoering ontbreekt nog wel iets. Met name heeft de regering, zo wordt van verschillende zijden be toogd, te weinig aandacht geschon ken aan het sociale aspect en zich verder uitsluitend beperkt tot de be ïnvloeding van de conjunctuur. Niet temin is men, juist omdat het slechts een tijdelijke regeling betreft, die te zijner tijd gevolgd zou moeten wor den door een definitieve, bereid dit ontwerp te aanvaarden. Het Koninklijk, Paar bezoekt „Wij mensenWe zien hier tijdens de rondgang v.l.n.r.: H.M. de Koningin de Amerikaanse ambassadeur in ons land M. H. Freeman Matthews, Z.K.H. Prins Bernhard en de direc teur van 't museum, jhr. Sandbergh Op een congres Van de westduitse Vrije Democratische Partij, dat werd bijgewoond door 227 afgevaardigden heeft partijvoorzitter Dehler op ver bitterde toor dr. Adenauer aangeval len. Hij beschuldigde de Bondskan selier van dictatoriale ambities en nietsontziende pogingen om zijn coa litiepartners te vernietigen. Dehler kreeg luid applaus. Hij zei o.m. dat Adenauer zijn woord heeft gebroken. Hij zou geen diplomatieke betrekkingen met de Russen aangaan, indien dezen niet zouden instemmen met de Duitse her eniging. Hij zou verder spionnen heb ben hebben gestuurd naar interne bij eenkomsten van de vrije democrati sche partij en ook had hij het plan gehad om de partij te doen uiteenval len, door subversie van binnen uit. Voorts zou Adenauer de Grondwet hebben geschonden, om ongrondwet telijke macht te krijgen. Dehler betoogde, dat de Bondsre gering talrijke kansen om Duitse her eniging te verkrijgen, door onderhan delingen met de Russen, voorbij had laten gaan. Zoals bekend is de vrije democrati sche partij in februari j.l. uit de re geringscoalitie getreden. De beide sovjet-leiders Boelganin en Kroestjev hebben gisteren in Lon den besprekingen gevoerd met de Britse regering, waarbij hen naar uit bevoegde kringen wordt verno men is verteld, dat de huidige crisis in het midden-oosten te wijten is aan het optreden van de sovjet unie. De Russen beweren dat de span ning een direct gevolg is van het sluiten van het Bagdad-pact. Eden heeft voort B. en K. om opheldering gevraagd over de laatste Russische verklaring, dat de pogingen van de VN om de vrede in het midden-oos ten te herstellen, zouden worden ge steund. Ook de ontwapening was on derwerp van gesprek. B. en K. gebruikten gisteren .in het Londense stadhuis het middagmaal met het stadsbestuur van Londen. Boelganin zei in zijn tafelrede o.m. dat een verbetering in de Brits - Russische kringen zich stap voor stap zou moeten voltrekken. Dit bezoek kon een goed begin zijn, zei hij. Sergei Kroestjev, de 22-jarige zoon van de Russ'sche partijsecretaris, die zijn vader op de Engelse reis ver- De Australische regering, heeft be kend gemaakt, dat James Edward Lister, een vooraanstaande Britse natuurkundige, die de leiding had van raketproeven te Woomera in De plotselinge dood van Leon Jungschlaeger heeft vooral mevrouw Bou man, de vasthoudende verdedigster van de heer Jungschlaeger, diep ge schokt. Zy heeft verklaard het een merkwaardige samenloop van omstandig heden te vinden, dat haar cliënt is overleden één dag voordat volgens het oorspronkelijke plan, uitspraak in zyn zaak zou worden gedaan. Rechter Maengkom zou eerst gisteren uitspraak hebben gedaan, maar later deelde hij mee, dat hij de slotzitting had uitgesteld tot 27 april. Mevrouw Bouman voert nog steeds de verdediging van kapitein Schmidt, wiens zaak nauw met die van Jungschlaeger was verbonden. Veel getuigen in beide processen zijn dezelfde. De volgende week wordt de volgende zitting in de zaak-Schmidt gehouden. schokt door het doodsbericht. Het proces was een deel van hun dagelijks leven geworden. Van het hoofdkantoor van de KPM. in Djakarta hing de vlag halfstok. (Zoals bekend was de overledene chef van de nautische dienst van de KPM). Deze maatschappij plaatste een advertentie van het overlijden van de heer Jungschlaeger. De directie zegt hierin: „Wij zijn altijd over tuigd geweest van zijn onschuld." Ook in het buitenland heeft Jung- schlaegers dood reacties uitgelokt. Het Witte Huis zond een condolean- tiebetuiging aan de zoon van Jung schlaeger, die in het Amerikaanse leger dient. De initiatiefnemers tot het „Mani fest der Zeven" willen ervoor blijven ijveren, dat de zaken van de Neder landers, die nog in Indonesië gevan gen zitten, voor het internationale ge rechtshof worden gebracht. Nu Jung schlaeger is gestorven blijkt dit nog méér nodig. De actie, die aanvankelijk voor Jungschlaeger was ingezet, gaat onverminderd voort, nu met het doel de andere arrestanten te helpen. Over de begrafenis van de heer Jungschlaeger betracht men zowel in Indonesië als in Nederland de streng ste geheimhouding. Het stoffelijk overschot is ter beschikking van de familie gesteld. De Nederlandse ge- 'meenschap in Djakarta was diep ge- De Engelse bladen „Manchester Guardian' 'en „Daily Telegraph" schrij ven, dat afgezien van de vraag of Jungschlaeger al dan niet schuldig was de wereldopinie is geschokt, doordat het proces op onbevredigende wijze is gevoerd. Ten aanzien van nog andere Nederlanders moet Indonesië nu tonen, dat het ook legale proces sen kan voeren. De „Daily Telegraph" zegt: „Deze armzalige parodie van rechtspraak mag niet nog meer slacht offers eisen." De Indonesische kranten reageren rustig op ae onverwachte dood van Jungschlaeger. Het nationalistische blad „Suluh Indonesia" vraagt zich al leen af, of Jungschlaeger wel een natuurlijke dood is gestorven. „Was er wel voortdurende controle op zijn voedsel?", zo vraagt het blad. PROTEST. Een woordvoerder van de diploma tieke vertegenwoordiging van Indo nesië in Den Haag heeft het onjuist geoordeeld, dat minister Luns op een herdenkingsbijeenkomst in 's-Herto- genbosch beschuldigingen heeft geuit inzake de rechtsgang in Indonesië. Had men in 1953 de raadgevingen van Indonesische autoriteiten dat de heer Jungschlaeger Indonesië zou verlaten ter harte genomen, dan zou er nooit een zaak-Jungschlaeger zijn geweest, zo werd gezegd. Nederland heeft geantwoord, dat het algemeen bekend is, dat de Neder landse regering sedert jaar en dag heeft geprotesteerd tegen de metho den, die zijn gebezigd bij de tegen de heer Jungschlaeger ingestelde ver volging, zodat minister Luns in dit opzicht niets nieuws heeft gezegd. Aan Jungschlaeger is in december 1953 medegedeeld, dat hij Indonesië moest verlaten. Hij heeft getracht zijn vertrek te regelen voor de hem ge stelde termijn verstreken was. Hij heeft daaraan niet kunnen voldoen, aangezien hij, voordat de termijn ver streken was, werd gearresteerd. zuid-Australië, overleden Is aan ver wondingen, die hij eergisteren door het ontploffen van een projectiel had opgeiopen. Verder werden onder meer ernstig gewond twee ingenieurs van de Britse vliegtuigfabriek de Havillands. John McLoughlin en Herbert William Hart en de hoofdopzichter bij de proeven James Stanley Price. Price is een door de Britse regering ..uitgeleende" officier. Australiërs, die bij de ontploffing ernstige verwondingen opliepen, zijn dr. John Johnstone Graydon van de ..Common -ealth Serum Laborato ries" te Melbourne cn een lid van de Australische luchtmacht, Horace Charles Adams. gezelt, heeft het Lagerhuis bekeken. Hij woonde o.m. een deel van de de batten by. HALFSTOK In een r.-k. kerk in het Engelse graafschap Essex wordt zolang het sovjetbezoek duurt elke avond een Kruiswegoefening gehouden voor de vervolgde christenen. Van de toren hangt de Engelse vlag halfstok. Tito heeft de wereld verrast door een ver klaring, waarin hij zei dat er een nieuwe socialistische internationale moest worden opgericht. Messina'" Minister Beyen heeft op een bijeen komst te Amsterdam de resultaten van de EGKS-ministersconferentie in Messina uiteengezet en daarby de voornaamste pun,ten uit het zgn. „Rapport commissie - Spaak" ge noemd. Dit rapport zegt, dat met uitzon dering van de samenwerking op atoom-gebied, de economische samen werking slechts kan worden benaderd vanuit het algemeen gezichtspunt der totstandkoming van de gemeenschap pelijke Europese markt. De markt moet over een periode van 12 tot 15 jaar worden ingevoerd, maar de landen moeten zich van het begin af voor de hele periode ver binden. Er wordt een investerings fonds ingesteld ten bate van de ach tergebleven landen in het zestal, dat aan de markt deelneemt. Inzake de atoomenergie wordt de oprichting van eet- atoomgemeen schap „Euratom" voorgesteld, die het volledige monopolie van alle splijt stof en de controle over alle gebruik van splijtbare stof zal hebben. Het rapport-Spaak is slechts een eerste stap, aldus mr. Beyen. Men moet het zien als een basis-document. Het fanatisme, dat in het gec'ing is in de stryd 0111 Algerye, is giste ren duidelijk gebleken in de Franse hoofdstad. Zes mohammedaanse om roepers van de F": nse staatsradio zijn ontslagen, omdat zij geweigerd hebben oproepen to* kalmte uit te spreken, gericht aan de Algerijnse rebellen. Vijf omroepers zijn Egyptenaren en de zesde is een Libanees. In west- Algerië heeft een groep van 150 op standelingen een Franse patrouille in een hinderlaag gelokt. De Franse verliezen moeten aanzienlijk zijn. Volgens het FYanse legerbericht verloren 222 rebellen het leven. De secretaris - generaal van de VN, Hammarskjoeld, heeft zyn be sprekingen met de Israëlische leiders na drie dagen beëindigd. Hij gaat nu naar Beiroet, de hoofdstad van Liba non. Op Cyprus zijn verschillende col lectieve strafmaatregelen van kracht geworden, wegens terreurdaden die in de afgelopen dagen zijn gepleegd. In Nicosia is een communistenleider die in de gevangenis zat. doch tijde lijk in een ziekenhuis werd verpleegd ontsnapt. Een Hawker Seafury - eenpersoons gevechtsvliegtuig van de marinelueht- vaartdiens' is gistermiddag omstreeks kwart over twee tengevolge van een motorstoring na de start op het ma rinevliegkamp Valkenburg veronge lukt. De vlieger, luitenant ter zee tweede klasse (oudste categorie) J. Bouma uit Katwijk, werd hierbij niet ernstig gewond. Hij is onmiddellijk na het ongeval per marine-helikopter over gebracht naar het marinehospitaal te Overveen. Volgende week donderdag zal Johnny Jordaan twaalf en een half jaar getrouwd zijn. Op de avond van die dag worden de bloemetjes buiten gezet. De Amsterdammers onder de Wes tertoren krijgen op de Palm- grachteen groot feest een variété programma aangebo den. Johnny zelf zal dan een lied aanheffen waarin hij zijn huwelijk begint. In een „aapje" wordt hij met zijn bruid van zijn woning in de Laurierstraat naar het feest gereden. Natuur lijk verschijnt ook een piere ment op de Palmgrdcht. De voltallige „klaverjasclub" komt in origineel Jordaankostuum. Antwerpen, dat zich de tweede vaderstad van Johnny voelt, is eveneens doende ter ere van de liedjeszanger een groot fes tijn aan te richten. Wanneer en waar is nog niet bekend. In middels is Johnny's platen" verkoop de 700.000 gepasseerd. Men verwacht dat het miljoen dit jaar zal worden bereikt!

de Stem | 1956 | | pagina 1