Het afscheid van mgr. Huibers „De indringster" door Studio te Hulst Zuidhollandse en Zeeuwse clerus bijeen Deken Nieveen troondiaken tijdens pontificale H. Mis Eindles aan de Rijksland- bouwwinterschool te Goes Geslaagde modeshow van een drietal firma's Parijse mode-show te Goes Programma in Zeeland WALCHEREN §*JUIUWSTE PLATE h.' ZUID-BEVELAND Cl Zakken gingen schuiven Gave voorstelling in programma van de Kunstkring Psychologisch stuk krab niet Werkloosheid smelt weg in Zeeland Pastoors kregen bouwvolume Kerken in Etten en in Breda Scholieren de beste propagandisten Terncusenaar geslipt bij Bergen op Zoom Een vleugje Parijs in Terneuzen Uitverkochte zalen St. Gerardus- Retraitehuis te Seppe Hoogwaterstanden MIDDELBURG VLISSINGEN GOES ZEEUWS(H- VLAANDEREN CAMERAS AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 APRIL 1956 HAARLEM, 19 april 1956 (KNP) Op dinsdag 24 april zal de Zuid- Hollandse en Zeeuwse clerus plechtig afscheid nemen van Haarlems bisschop. Mgr. Johannes Petrus Huibers, draagt om 11 uur in de kathedrale basiliek Sint Bavo te Haarlem, een Pontificale H. Mis op en wordt daar bij geassisteerd door Mgr. G. Kerk vliet, pastoor van de St.-Elisabethpa- rochie te Rotterdam en deken R. Nie veen van Dijkum, van Middelburg, als troondiakens. Mgr. J. H. Niekel, erekannunik van het Haarlems kapittel en deken van Rotterdam zal als presbyter assiste ren Voorts assisteren rector H. Sondaal, rector te Oegstgeest als diaken en pater A. Pompen o.f.m. pastoor van de St,-Antonius van Paduakerk te Den Haag. als subdiaken. Dr. M. de Jong, secretaris van het Rotterdamse bisdom, treedt op als ceremoniaris. Leider van de Schola is rector C. de Wit. De verdere assistenties worden ver vuld door elf priesters, een uit elk der scheidende dekenaten. Velee tientallen priesters in toga en superplie nemen op het hoogkoor plaats; de overigen rond het hoogkoor. EEN GESCHENK Bij het begin der offerande wordt middels een sierlijk album door vier priesters o.a. pastoor J. Ruhe, ere- kannunnik, en deken W. Bokeloh, het geschenk een schildering in de VOOR DE VELE WARE LIEFHEBBERS van goed toneel is de opvoering van „De indringster" door de Toneelgroep Studio wellicht het belangrijkste agendapunt geweest van het seizoenprogramma van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde". De bioscoopzaal te Hulst was weliswaar niet tot de laatste plaats bezet, doch „Studio" heeft aan deze driekwartzaal toch een goed publiek gehad, dat een astistieke prestatie op de juiste waarde wist te schatten. „De indringster'' van Edwin Bron- ner is in meerdere opzichten een merkwaardig toneelstuk. Het is een, wat vele amateurs nog noemen; een praatstuk, een genre dat om deze reden vaak vermeden wordt. Ondanks dat echter geschiedt er een reeks gebeurtenissen welke hun spanning, tevoren reeds voelbaar maken: een knap stuk toneelschrijfwerk. Dit ge hele Stuk is zuiver psychologisch, maar wordt gelukkig niet te „kli nisch" een toneelzaal is nu een maal geen psychiatrische inrichting met toeschouwers als studenten. Het «tuk blijft levend. De enige tegen spraak welke misschien psychologisch moeilijk verklaarbaar is, lijkt ons het feit dat een meisje dat ir. een zeer (Advertenties) direkt met DÉBRQUÜE Ongeval in aardappelloods In de aardappel-sorteerloods van de firma Brouwer te Colijnsplaat, heeft zich een nogal ernstig ongeval voorgedaan. Een hoop opgestapelde baaltjes aardappelen ging aan het schuiven en bedolf de 18-jarige J. Gouloze. Met een gebroken arm en verwondingen aan het hoofd werd hij onder de zakken met aardappelen weggehaald. Nadat de dokter eerste hulp had verleend, is de jongeman naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. De laatste weken is de werkloos heid weer sterk afgenomen in Zee land. Op 16 april stonden bij de ver schillende gewestelijke arbeidsbureaus nog 1387 mannelijke werkzoekenden ingeschreven, waarvan er nog 882 aanvullende werkgelegenheid hadden. Per 15 maart j.l. waren die cijfers resp. 2466 en 1078. De onderverdeling over de verschillende bureaus was; Goes 148 tegen 542 op 15 maart j.l.; Middelburg 205 (299)Terneuzen 840 (1093) en Zierikzee 196 (532). Aan vragen van werkgevers waren er 803 tegen 609. Het aantal ingeschreven vrouwelijke werklozen liep terug van 265 tot 185, terwijl het aantal aan vragen opliep van 295 tot 310. zorgvuldig opgebouwde dromenwe- reld leeft en die met geslepen raffi nement verdedigt tegen aanvallen van- buiten, naast haar in haar ge steldheid verklaarbare sluwheid en hypocrisie ook een zo louter reëel ingestelde neiging tot chantage be zit. Deze belangrijke rol werd gaaf en doorleefd gespeeld door de jonge en temperamentvolle Ingeborg Ugt den Boogaard, die uistekend werk leverde in deze veel van haar ver gende rol. Onmiddellijk daarna moet genoemd worden Jar.ny van Oyen, die de blinde grootmoeder vertolkte: eveneens een zware rol, die sympa thiek gespeeld werd. De stiefmoeder, gespeeld door Betty van Brussel, moest eerst even aan haar stem doen wennen die geaffecteerd leek, het evenwel niet zijnde. Bab Wijsman gaf een rustig be heerst en volkomen natuurlijk spel te zien, waar naast de enig overige mannelijke speler. Har. Surink, in zijn nerveuse verlegenheid vrolijk afstak. De zaal onthaalde de spelers na af loop op een donderend applaus, daar mee behalve hen verdiend huldigend voor het gave spel, tevens iets goed makend van de kennelijk aan de spe lers bezorgde ergernis tijdens het sto rend binnenkomen uit de foyer na de pauze. Een avond van hoog toneelgenot, die Hulst in dit seizoen nog best kon gebruiken. Martelaren van Gorcum-kapel sym bolisch aangeboden aan de bisschop. Na de H. Mis worden Kerk, Paus en Bisschop volgens een eeuwenoud for mulier Laudes „zegewensen" toegezon gen; door allen: „ad muitos annos" nog vele jaren! De kerkejijke plechtigheid is voor iedereen toegankelijk. Na afloop hiervan geeft de bisschop aan de scheidende priesters een be sloten receptie, waar Mgr. J. H. Nie kel namens de priesters de Bisschop toespreekt. Het programma van deze historische dag is in klassiek Latijn gesteld en op voorname wijze gedrukt. Voor het schilderstuk in de Marte laren van Gorcumkapel is een prijs vraag uitgeschreven onder drie kun stenaars: Frans Brakkee, (Rotterdam): Antoon Winkel (Dordrecht) en Bob Zijlmans (Rotterdam). Naar wij van officiële zijde vernemen is aan de bouwpas toors C. A. J. Soffers en P. L. H. Vermeulen toestemming ver leend om met de bouw van hun kerken te beginnen, die respec tievelijk in Etten en in het Boei- meerkwartier te Breda zullen komen. Tegelijkertijd is aan pastoor R. A. C. van Kessel vergunning verleend de wederopbouw van zijn kerk te Moerdijk te laten beginnen. Gistermiddag: had in het gebouw der R.L.W.-school te Goes de eind les van de cursus 1954-'56 plaats, wel ke, behalve door de leerlingen, ook door verschillende ouders was be zocht. Nadat de eindles door de docenten was gegeven en bekend was ge maakt dat 26 van de 28 tweede jaars het diploma hadden behaald van één is het examen uitgesteld wegens ziekte werden de nuttige „papiertjes" uitgereikt door de voor zitter der commissie van toezicht, de heer D. Lindenbergh, die vervolgens de geslaagden complimenteerde. Spreker gaf hun enige wijze woor den mee voor hun verdere leven en hóópte dat de toekomst, dank zij ook het genoten onderwijs, goed .voor hen zou zijn. Tenslotte dankte hij di recteur en leraren. Ir. J. Versteeg, de directeur, wees de geslaagden op de belangrijkheid van de dag en wekte hen op tot dankbaarheid jegens hun ouders, die de offers, verbonden aan de oplei ding, wilden brengen. Spreker wekte de jonge boeren op, zich waardige leerlingen te tonen van de R.L.W.S. want de beste propagandisten voor een school zijn de scholieren. „Ver geet de school niet", zei spreker, „di recteur en leraren staan steeds voor jullie klaar en geef de verworven kennis door. Aan de drie beste leerlingen, n.I. de heren P. Bom uit Nieuwerkerk; C. Klap uit Wissekerke en W. Min- naard uit 's H. Abtskerke, werd een boekwerk van de Z.L.M. uitgereikt. De heer de Jager deed dit namens de CBTB aan no. 4, de heer J. Wol- fert uit ColjjnsplaaJ.. Het woord werd verder gevoerd door de heren Markusse en Polder man resp. namens de bond van oud leerlingen en de ouders, waarna de Chauffeur ongedeerd Giseravond slipte, tengevolge van het gladde wegdek, een grote vracht wagen uit Terneuzen in de bocht ter hoogte van voetbalterrein van Nieuw- Borgvliet aan de Antwerpsestraatweg. De vrachtwagen, die beladen was met groenten en fruit gleed naar de rech terkant van de weg en kantelde. De chauffeur kwam er met enkele lichte verwondingen af. Van de lading werd nog gered wat te redden viel. In een tweetal modeshows die de heer W. Bliek (Noordstraat) in samen werking met de firma's Nobels-Mol- ducci (handschoenen-hoeden en sjaals) en van der Ree (byouterieën) in de benedenzaal van „Hotel Rotterdam" te Terneuzen heeft gegeven, hebben de talrijke dames gedurende enkele uren kunnen zien wat in het voorjaar en de zomer van 1956 de grote mode is. De firma Bliek liet door vier zeer charmante mannequins tonen wat zij zoal van de wereldvermaarde Bous- sac-stoffen in petto heeft en het is ge bleken dat deze voorraad niet gering is. Deze zeer verzorgde show, toegelicht door de heer Bosboom en muzikaal begeleid door de radio-pianist de heer Edmondo Sanchez maakte bij de aan wezigen grote indruk door de fantas tische kleur- en lijnencombinaties. Voor de dames was het een grote geruststelling te horen dat van iedere stof slechts voor twee of drie toilet ten in voorraad is en ook de prijzen behoeven werkelijk geen bezwaar te zijn. De eerste Parijse modeshow welke de fa. Foley te Goes gistermiddag en gisteravond in de Korenbeurszaal gaf trok honderden dames. Beide demon straties gingen voor een „uitverkocht huis" en de show voor vandaag is al evenzeer in trek. „De beste show welke de fa. Poley tot nu toe bracht," zei ons de heer N. Bosboom die op animerende wijze voor de explicatie zorgde en de vier mannequins wist te inspireren, de nieuwe Parijse modellen van de For- terie, de la Sayette en Max Sarian op 'hun voordeligst... en op hun elegantst te laten uitkomen. KATOEN DE GROTE MODE Uit wat vol verfijning en met veel variatie werd gebracht, werd dadelijk duidelijk dat katoen de grote mode is en wat de Boussac-stoffen op dit gebied brengen, dwingt bewondering af, niet alleen om de schitterende kleuren doch ook om de rijke en speelse fantasie welke uit de vorm sprak. De tekenaars hebben zich laten inspireren op alles wat zich in lucht en water, op en in de aarde bevindt en grepen zelfs in de historie door Napoleon te paard te modelleren. Als voorjaarsstof bleken de lichte tweed en jacquard-stoffen opgeld te doen en de heer Bosboom vergat niet te ver tellen, dat de meeste Boussac-stoffen de goede eigenschap hebben van kreukherstellend te zijn. ORANJE BOVEN! De oranje kleur treedt dit seizoen bijzonder op de voorgrond, zelfs de accessoires. Meer dan vijftig verschil lende modellen werden met gracie en zwier de aanwezigen getoond. Separables rok en bloes maak ten 'n groot deel der collectie uit. De aandacht trok „Reseda". een „robe de campagne", bedrukt met bi zarre motieven. Bewondering wekten de cocktail- en avondjaponnen met goud-opdruk. Het imponerend slot werd gevormd door een défilé der avondjaponnen, dat een feest van kleur werd. Sfeer-versterkend was de muzikale begeleiding van de pianist E. Sanchez. De heer Meeuwse van de fa. Poley dankte de dames voor hun belang stelling en beloonde het verzorgde optreden der mannequins met een doos bonbons voor ieder van hen. De accessoires waren afkomstig van het hoedenmagazijn De Vlinder en het Paraplu-huis. Wanneer de heer Bosboom niet tel kens met nadruk had verzekerd dat de stoffen allemaal katoen imprimés waren zou men het werkelijk niet kunnen geloven. Deze stoffen hebben het grote voor deel dat zij allen kreukvrij zijn en bij normale behandeling zeer goed kun nen worden gewassen. VERRASSENDE DESSINS heer Wolfert, als tolk der leerlin gen, directeur en leraren stuk voor stuk bedankte. De heer Lindenbergh sloot daarop de bijeenkomst na een apart dank woord tot de heer Eversdijk, die tien jaar als leraar aan 4e school was verbonden en nu pensioen gaat. Mei 1956: dinsdag 1-4 mei Echt paren; zaterdag 5-8 mei Heren Vin- centianen; vrijdag 11-14 mei KAB IV (uit de steden)zaterdag 19-21 mei (Pinksteren) Verloofde paren; dins dag 22-30 mei Eerw. Zusters; woens dag 30 mei-2 juni Jongens St.-Petrus ULO R'dam. Juni: zaterdag 2-5 juni Meisjes MULO St. Lucia R'dam; dinsdag 5-8 juni Gehuwde dames; zaterdag 9-12 juni Dames; woensdag 13-16 juni Da mes Middenstand; zaterdag 16-19 juni Heren; dinsdag 19-22 juni Gehuwde Dames; dinsdag 26-29 juni KAV IV (uit de steden)zaterdag 30 juni- 3 juli Dames. Juli: dinsdag 3-6 juli Meisjes MULO St. Lucia R'dam; zaterdag 7-10 juli Heren; dinsdag 10-13 juli Gehuwde Dames (beneden 50 j.); zondag 15-20 juli Priesterretraite II (cum recr.); zondag 22-27 juni Priesterretraite III (in continuo sil.zaterdag 28-31 juli Heren. Augustus: woensdag 1-4 aug. Dames onderwijzeressen; zaterdag 4-7 aug. Heren onderwijzers; dinsdag 7-10 aug. Ongehuwde Dames (boven 30 j.)za terdag 11-14 aug. Heren; dinsdag 14- 17 aug. Verloofde Paren; zondag 19- 24 aug. Priesterretraite IV (cum recr.); maandag 27-30 aug. Dames onderwijzeressen. September: zaterdag 1-4 sept. He ren; dinsdag 4-7 sqpt. Dames; zater dag 8-11 sept. Dienstplichtigen; dins dag 11-14 sept. Dames Middenstand; zaterdag 15-18 sept. Verpleegsters I. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 21 april, de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 12.17 uur; te Terneuzen om 11.51 uur; te Vlissingen om 11.24 en 23.46 uur. De Franse textielkoning Boussac bezit een ongeëvenaarde collectie por selein en een even beroemde Eenstal. Schoteltjes en paardjesmotieven even als scheepjes, medaillons en oosterse figuren, waren vaak op verrassende wijze in de dessins verwerkt. Vele daarvan waren bovendien nog met goud-opdruk wat een buitengewoon voornaam effect gaf. Zo zagen de dames in onafgebroken opeenvolging de meest elegante mo dellen van zomertoiletten, cocktailjur ken en de grote Parijse mode van dit jaar: de „séparable": een combinatie van blouse en rok in hetzelfde dessin en meestal in verschillende kleuren. De bijzondere avondtoiletten die In het laatste gedeelte geshowd werden gaven een beeld van hetgeen met ka toen van Boussac is te bereiken. HANDSCHOENEN, HOEDEN EN ACCESSOIRES De firma Nobels-Molducci had zich bij deze zeer exclusieve stoffenencol- lectie uitstekend aangepast met hoe den, handschoenen en sjaals zonder dewelke het meest flatteuse toilet toch niet tot zijn recht komt. Droegen de mannequins wel vaak grote hoeden bij deze toiletten, zij lie ten daarbij toch ook zeer dikwijls de voor ons klimaat beter geschikte kleine modellen zien en deze waren werkelijk verrassend. De uiterst modieuze „Lamböck" handschoenen dwongen vaak de be wondering af. Opvallend was vaak hoe een dame bij hetzelfde toilet ver schillende handschoenen kan dragen. Ook de sjaals speelden een stérk geprononceerde rol in dit lijn- en kleurenfeest. De firma van de Ree bleek over een bijzondere collectie byouterieën te be schikken. Een accessoire waarvan bij de completering van een toilet veel afhangt. Deze drie Terneuzense firma's heb ben weer eens bewezen dat een dame in Terneuzen zeer goed terecht kan en geen grote reizen behoeft te maken om goed gekleed te gaan. De prachtige kleurencombinaties die hier getoond werden waren daarvan een sprekend bewijs. Het Bioscoopgebouw te Hulst ver toont de reeds besproken film „Huis van bamboe" (18 j.de in Tokio spelende gangsterfilm waarin een aantal Amerikaanse deserteurs de stad onveilig maken en onschadelijk gemaakt worden. Een zeer spannende en goed gemaakte misdaadfilm. Voor wie wil lachen is er ook „Abbot en Costello in stofzuigers", waarin de twee komieken op het handelspad gaan. Beproefd lachrecept (a.l.). In het Centrum, Axel, draait „Mag- nificent obsession" (14 j.een ver filming van een bekende roman, met Jane Wymqn in de hoofdrol. Verder „De onderwereld van Montmartre", een goede misdaadfilm waarin een handige kraak een enorme buit op levert, zo groot dat zelfs de jongens van het „milieu" ervan schrikken. Een knappe film in dit genre. (volw.). Luxor, Terneuzen, geeft „Love me or leave me", waarbij van het eerste uiteraard meer sprake is dan van het laatste ,want niemand minder dan Doris Day zegt het. Een musical, dat de geschiedenis van dansster Ruth Etting weergeeft (18 j.). Verder „Ge vaarlijke ontvoering" (14 j.), dat een ontvoering van achter het IJzeren Gordijn behandelt (14 j.l. In het Con certgebouw draait men „Het zwarte schild", een ridderfilm vol ridderlijk heid en gevechten (14 j.). Olympia, (18 j. met voorbehoud)f een misdaadthriller met de garantie voor sensatie (van gehalte) van Peter Cheyney's naam. Humor, maar ook rauwe gevechten en rake klappen, een handige Lemray Caution (de „Holmes' van Cheyney) en twee knappe maar gevaarlijke schietijzers spelende juf frouwen. Verder „Casanova's nacht van avontuur", een romantische ge schiedenis, vol avontuur uit het Itali aanse Parma in de achttiende eeuw. (14 j.). Ledel Theater, Oostburg, vertoont de grote film „Quo Vadis", uitvoerig besproken. Een niet alleen machtig imponerende film, vooral door de massale figuratie, maar ook een stuk prima acteurswerk (14 j.). Hofzicht Theater, IJzendijke brengt „Marcella, een circuskind" (14 jaar). Een wonderkind (7 jaar) eveneens, dat moet koorddansen in een circus. Zij houdt het niet uit en wordt ver vangen door een ouder meisje, dat tweedracht weet te zaaien, tussen Marcella en haar moeder. Alles komt toch nog terecht. Tenslotte geven wij nog de volgen de K.F.C.-keuringen: Goes: Grand „Onderbroken melodie" (a.l.). Zondagmiddag: „Het kasteel in de schaduw" (14 j.). Vlissingen. In Luxor „Lavastroom over Java" (14 j.l. In Alhambra: „Barricade" (14 j.). Electro in Middelburg geeft „De woestijn leeft" (a.l.) terwijl Schouw burg met „20.000 mijlen onder zee" (14 j.) voor de dag komt. „Het Maimion-Mysterie" Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan geeft ,,IIet Middelburgs Di lettanten Toneel" een drietal opvoe ringen van ,,Het Mannion Mysterie" in de Middelburgse Schouwburg. Het is een brok zuiver toneel geworden, waarin over het algemeen sterk spel te zien werd gegeven; een waardige jubileumopvoering, die door de toe schouwers werd beloond met 'n lang durig applaus. De schrijver plaatst zijn figuren in de zitkamer van een oud landhuis aan de kust van Cornwall; een deels romantische, deels sinistere omge ving, die de verdwijning van een sa distische echtgenoot het —"'eiste vleugje mystiek geeft. De heer B. A. van Verre waakte voor een strakke regie, waardoor overdrijving van de gemakkelijk te forceren scenes werd voorkomen. Land en volk van Noorwegen Over het onderwerp „Land en volk van Noorwegen" heeft de heer W. Louwaarts uit Dordrecht in de Con certo en Gehoorzaal op uitnodiging van de samenwerkende Ned. Reis Ver. en de Z.V.U. een uitermate boei ende causerie gehouden. Hij behan delde daarbij op zeer verhelderende wijze de geschiedenis van dit nog vrij jonge Koninkrijk. Daarbij kwa men uiteraard de hoedanigheden van dit land, dat 'n imponerende schoon heid van een geheel eigen karakter bezit, goed naar voren. Ook de flora en de fauna besprak hij. De visserij neemt in dit land dit bleek uit de geprojecteerde films - nog steeds een grote plaats in. Dit deel van Scandinavië is ook voor het toerisme bijzonder aantrekkelijk. Het skiën is hier uitgegroeid tot een nationale sport; de Noren kunnen op dit ge bied ook bogen op internationale prestaties. Al met al een onderhoudende avond waarop de aanwezigen zich een goed beeld van het land van Grieg en Ibsen konden vormen. Meevallers voor het Schelde- personeel Alle werknemers bij de Mij. „de Schelde" alhier, die van april 1955 in dienst waren, zullen eind van deze maand drie procent van hun in 1955 verdiend loon extra ontvangen. De zes procent loonsverhoging is reeds ingegaan. (Advertentie) Cy0 gyaUPS'DECCA-TELEFUNKEH'COWHBIA.PABlOPHONE' Gezellige middag voor bejaarden Deze week, men weet het, wordt bijzondere aandacht besteed aan de bejaardenzorg. Daarom had de afdeling Goes van het Wit Gele Kruis in samenwerking met het Kath. Soc. Charitatief Cen trum voor de katholieke inwoners van Goes boven de 65 jaar een ge zellige middag belegd in De Land bouw. Een veertigtal bejaarden had aan de invitatie gevolg gegeven en werd hartelijk verwelkomd door de voorzitter van het ^Wit Gele Kruis, de heer M. Weijens, die uiteenzette dat de afdeling nog te jong is om veel ervaring te hebben op het ter rein, dat nu betreden werd. Toch hoopte hij dat het naaste doel: het brengen van wat gezelligheid aan en het bevorderen van het contact onder de bejaarden, bereikt zal worden met deze bijeenkomst. Van eveptuele tips uit de kring der bejaarden zelf zal dankbaar nota worden genomen. Spr. dankte de sociale werkster, mej. Die- rick voor het voorbereidende werk en het soc. charitatief centrum voor be komen steun. Tenslotte stelde hij de vergadering met een geestig woord de wijkver pleegster zuster Vergeer voor. Mej. Dierick leidde met een enkel woord het program, in Dit bestond uit de vertoning van drie films, n.I. een ori- giele Disney-rolprent over de tbc- bestrijding, de Toscanini muziekfilm en tenslotte een film over de zuivel als voedingsprodukt. Onder de pauze waren er verver singen, welke evenals de films met waardering werden opgenomen. Een gezellige sfeer kenmerkte deze ontspanningsmidag. 's-Heerenhoek WIT-GELE KRUIS KOOS NIEUW BESTUUR. Onder vrij grote belangstelling werd in de Jeugdhoeve de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis gehouden. Besloten werd, zodra de vergunning van de provinciale bouwcommissie ontvangen is, te beginnen met de bouw van een nieuw Wit-Gele Kruis- gebouw op het terrein tussen de Jeugdhoeve en de r.-k. kerk. Daarna stond de verkiezing van een nieuw bestuur op het programma. Eerst werd een voorzitter uit de aanwezigen gekozen. Het bestuur had als kandidaat aangewezen de heer E. Spelier, doch een der aanwezigen kwam met een tegen-kandidaat naar zeer gevaarlijk wegens de elektrische kachels die boven de tafels haast aan een zijijden draadje hangen. Hiervoor werd besloten zo spoedig mogelijk verbetering aan te brengen. W ol pliaartsdijk VERGADERING MIDDENSTAND- BOND. De afd. Wolfaartsdijk van de Ned. Middenstandsbond kwam hier bijeen. Na afdoening van enkele huishhoude- lijke zaken werd het woord verleend aan de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, A. Korstanje, ter ken nismaking met de plaatselijke mid denstand. In de door hem gehouden causerie werden speciaal de instel lingen ten dienste van de middenstand onder de loep te genomen. In het slotwoord dankte de voorzit ter, de heer Korstanje, zeer hartelijk voor de wijze waarop deze de midden stand kennis liet nemen van de vele mogelijkheden, welke momenteel de middenstand ten dienste staan. Als rijksmiddenstandsconsulent, zei hij, wacht ook hier in Zeeland ongetwij feld een zeer zware en moeilijke taak De Zeeuwse middenstand zelf kan die taak aanmerkelijk vergemakkelijken en tevens zijn eigen positie verbeteren door zich te organiseren, uiteraard niet alleen plaatselijk, doch ook bij één van de drie landelijke organisa ties. Alleen dan zal het mogelijk zijn te bereiken datgene wat iedere mid denstander zich voorstelt en het on getwijfeld moeilijk werk van de mid denstandsconsulent aanmerkelijk verlichten, aldus de voorzitter". Yerseke Tekort op liet badhuis Onder voorzitterschap van dr. Pol derman vergaderde de Groene Kruis vereniging „Ziekenzorg". De uit komsten over 1955 waren niet ongun stig, vooral de reorganisatie en de verhoging van de cpntributie hadden een bevredigend verloop. Het leden tal steeg van 973 tot 1190, de contri butie van 1960,50 tot 3280,05. Hij bracht dank aan de beide wijkzus ters voor het vele werk dat in 1955 verricht is. Het wijkgebouw blijkt nog steeds in een behoefte te voorzien. Het be zoek aan het badhuis vertoonde een teruggang van 1226 baden en wel als gevolg van de warme zomer en het af en toe wegvallen van de druk op de waterleiding. Het financiële ver slag vermeldde een voordelig saldo voor het wijkgebouw van 18,80 en voor de Kruisvereniging 2837,03. Het badhuis had een tekort van 336,84. Aan giften is ontvangen 42.50 terwijl enkele verenigingen 594,30 schon ken. Aan de secretaris-penningmeester werd een gratificatie van 200,toe voren en wel de heer C. Rijk van de 's-Heerenhoeksedijk. Deze werd ge kozen met 25 stemmen tegen 17 op degewezen. heer Spelier. De heer W. Poley werd als be- Daarna werd begonnen met de ver—j stuurslid herkozen. De heer Sparren- kiezing van een nieuw bestuur. tak. die zich niet herkiesbaar stelde. Na twee stemmingen zag het er als I werd opgevolgd door de heer B. Kor volgt uit: M. de Vos, P. Paree, P. de Baar,_ J. Westdorp, A. v. 't West einde, Aè Faes, L. Boonman en P. Raans. Bij de rondvraag kwam dr. Luycks met de klacht dat het consultatiebu reau slecht verwarmd was en ook stanje. Bij de rondvraag werden en kele huishoudelijke zaken behandeld, zoals onderhoud gebouw en materiaal positie. Behalve het bestuur waren slechts 3 van de 1190 leden op deze jaar vergadering aanwezig. St.-Jansteen EEN BEJAARDENMIDDAG. Volgende week woensdag zal om 2 uur namiddag een bejaardenzorg middag gehouden wordgn in het Jon genspatronaat. Er zal een spreek beurt over de bejaardenzorg gehou den worden door de heer L. v. Thoor en er zullen een paar interessante films worden vertoond door Zuster Vernimmen. ZWINGELSTAL UITGEBRAND Om ongeveer half vier brak brand uit in dc zwingelstal van A. Raes op het gehucht Het Hoekske. De zwin gelstal brandde geheel uit maar de omliggende gebouwen konden worden gevrijwaard. BIERPRIJSOORLOG AFGELOPEN. Nadat door de gezamelijke caféhou ders werd bekend gemaakt dat de prijs van het bier werd verhoogd tot 0,40, schijnt de klant hiertegen erg bezwaar gemaakt te hebben. Immers in alle café's is de bierprijs onder tussen weer teruggebracht op 35 ct. per fles. Graauw K.V.P.-FORUM. Morgen om half vijf zal in het pa tronaatsgebouw alhier een politiek forum worden gehouden. De eerste circulaires zijn reeds verspreid. In een voorbereidende ver gadering hebben de besturen van de diverse stands- en vakorganisaties in de parochie spontaan hun medewer king toegezegd. Alle verenigingen zuL len trachten met een aantal leden aanwezig te zijn. Het forum wordt gevormd door Zeeuwsch-Vlaamse heren, speciaal met de problemen onzer streek be kend. Het zijn de heren: J. A. C. M. van Dongen, kandidaat voor de Tweede Kamer, Alb. Locke- feer, burgemeester van Hulst en voor zitter v. d. diocesane Middenstands bond bisdom Breda, P. Vercauteren, voorzitter N.C.B., Kring Hulst en Em. van Ruymbeke, lid van Provinciale Staten van Zeeland. Als gesprekslei der zal optreden de heer E. F. Poppe, alhier. Lamstvaarde Vadercursus een waar sukses Het heeft indertijd enige moeite ge kost om ook in onze parochie tot een vadercursu, te komen doch dank zij het onvermoeide doorzetten van de wijkverpleegster Zr. v.d. Branden is de cursus er gekomen en dit weer niet zonder de grote medewerking van Zr. Vernimmen de leidende fi guur van het Wit-Gele Kruis in de provincie Zeeland. Beide zusters hebben voor een 20- tal cursisten gedoceerd en met groot sukses van beide kanten. De docen ten deden het goed, maar, en dat is juist zo belangrijk ,,van de zijde der cursisten de jonge vaders be stond een intense aandacht en u;j de talrijke zeer geanimeerde discussies bleek telkens opnieuw hoe de va ders zich de diverse problemen verdieoten. Zij zijn gelukkig met dit door de zusters Vernimmen en v. d. Branden gedane experiment en men hoopt dat zij de volgende win ter over zullen gaan tot een tweede cursus. Ossenisse HOOFD DER SCHOOL WE GENS ZIEKTE VERVANGEN. In verband met ziekte van het hoofd der school alhier, de heer Spiertz, worden diens werkzaamhe den thans waargenomen door een tij delijke leerkracht. Heikant Geslaag. - Bij het te Hulst gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot Martin de Block voor typen snelheid en vaardigheidsdiploma. Hontenisse ROODE KRUIS VERGADERDE. De afdeling Hontenisse van het Ned. Roode Kruis hield in zaal van Leuven te Kloosterzande een alge mene ledenvergadering, die zeer ma tig werd bezocht. Bij de behandeling van de begroting voor 1956 werd o.m. aandacht besteed aan de Zeeuwse boottocht voor chronische invaliden, die deze zomer wordt georganiseerd. Waarschijnlijk zullen ook enkele zie ken uit de afdeling Hontenisse aan deze boottocht kunnen deelnemen, in verband waarmee op de begroting de benodigde gelden werden uitge trokken. Tevens zal worden bijgedra gen in een nadelig saldo van de bloedtransfusiedienst, die in samen werking met de afdelingen Hulst en St. Jansteen wordt in stand gehou den. In de loop van dit jaar zullen verschillende propaganda-avonden worden velegd. In elk van de drie gemeenten die onder de afdeling res sorteren, t.w. de gemeenten Honte nisse, Graauw en Langendam en Vo gelwaarde, zal zich een comité be lasten met de verzorging van de jaarlijkse collecte, die eind mei-be gin juni zal worden gehouden. Het bestuur werd uitgebreid met de he ren J. de Vijlder te Kloosterzande en A. Dalmijn te Graauw. Het aantal leden van de afdeling bedroeg per 1 januari 350. Aardenburg UURWERK OP ST.-BAAFSTOREN Men is thans bezig met de plaatsing van het uurwerk op de Sint Baafs- toren. Hiermede wordt de restauratie van deze prachtige kerk na de oor logsverwoestingen voltooid. Door de storm op 28 december 1945, die de toren deed instorten, werd ook het torenuurwerk, dat weliswaar door de oorlog zwaar beschadigd was, doch na reparaties nog verder kon worden gebruikt, geheel verwoest. Als nood maatregel had men later aan de noord zijde van de overgebleven torenstomp een wijzerbord aangebracht, doch dit was slechts voor de inwoners van een klein gedeelte van de plaats zicht baar. Sedert het begin van de toren restauratie in 1954 zat men toen ge heel zonder uurwerk. Thans zijn de wijzerplaten reeds aangebracht. Ech ter is men met de afwerking nog niet klaar. De wijzerplaten zijn aange bracht aan alle vier de zijden van de bovenste trans, doch ze zijn kleiner en wel 1.80 m. middellijn tegen voor heen 2.80 m. Een voordeel is, dat ze thans in tegenstelling tot vroeger des nachts verlicht zijn Evenals vroeger zijn het Gotische cijfers. Eede KOMT ER EEN VRIESBOX-INRICHTING Gezien het sukses. dat in Aarden burg en Sint Kruis met de vriesbox- centrale werd bereikt, heeft men al hier ook plannen gemaakt om tot de stichting daarvan te komen. Er werd een voorlopige commissie gevormd, die een bijeenkomst heeft belegd van alle hoofden van gezinnen en hun echtgenoten in 't parochiehuis „Sanc- ta Maria" op maandag 23 april aan staande. In gezamenlijk overleg zal de mogelijkheid tot stichting onder ogen worden gezien. Er zal daar o.m. worden uitgelegd hoe zo'n installatie werkt en hoe deze zaak kan worden aangepakt. De moeilijkheid zal ech ter zijn om een geschikt gebouw voor de plaatsing van de boxen te vinden. Had men oorspronkelijk het oog op een houten noodwoning, die daartoe zou kunnen worden verbouwd en in gericht, later helde men er echter toe over een meer definitief en stenen gebouw te verkrijgen. Op de bijeen komst zal over een en ander het laatste woord nog wel niet worden gesproken, doch verwacht wordt dat men tot definitieve stichtingsplannen zal kunnen komen. 'Advertentie) GOES Grand: Onderbroken melodie. MIDDELBURG Electro: De woestijn leeft. OOSTBURG Ledel 8 uur: Quo Vadis SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mysterie der twee vrouwen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Love me, or leave me. VLISSINGEN Alhambra: Barricade. Luxor; Lavastroom over Java. AriënsgebouwPropagandavergadering KVP. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Magnificent Obsession. Stadsherberg 7.30 uur: Dansen. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 U.; Magdalena (kind. geen toegang). GOES Grand: Onderbroken melodie- HULST Bioscoopgebouw 8 uur: both en Costello in stofzuigers. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Marcella een circuskind. ST.-JANSTEEN J. Baert 4 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: De woestijn leeft. Schouwburg: 20.000 mijlen onder zee. OOSTBURG Ledel 8 uur: Quo Vadis SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mysterie der twee vrouwen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Love me. or leave me. Concertgebouw 8 uur: Het zwarte schild. VLISSINGEN Alhambra: Barricade. Luxor: Lavastroom over Java. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Fidelio. meer in ledijde 1

de Stem | 1956 | | pagina 2