Jungschlaeger overleden: eis tot doodstraf niet ontvankelijk B. en K. begonnen besprekingen met de Engelse regering Wapenstilstand langs Israëlische grens de H Stoffelijk overschot zal naar Nederland SjmÈ worden overgebracht Minister Cals gelooft in een derde T.H DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweemaal achtereen door beroerte getroffen Vlag halfstok DIT ZO SIMPELE CELUK. W. en W.-pensioen kost 125-miljoen Blijken van deelneming iTXZlTt m het gebied Overwegend droog Artikel 61-bis fel verdedigd Kroestjev voer uit tegen bedrijfsleider Sfeer niet onplezierigmaar zal het zo blijven? Boelganin zag aardig blondje Wij zijn beren... geen De VS in een kwaad daglicht gesteld Amerika stelt H-bom-procf uit r Hogere lonen in landbouw Weerslag op prijs van consumptiemelk Een feilloos geheugen g6e JAARGANG No. 22129 Uitgave H- v- Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eUte werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: j M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem jir. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. M. U de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsi bij niet postbestelL) f ü.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R LI D A G 20 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het drama-Jungschlaeger lieeft een tragi scher slot gekregen dan wie dan ook had kunnen bevroeden. Gistermorgen werd de heer Jungschlaeger tweemaal door een beroerte getroffen. Om 13.45 uur plaatse lijke lijd overleed onze landgenoot in zijn ziekenkamer, bewaakt door twaalf politie mannen. Nadat de eerste aanval hem ge troffen had, zijn hem de H.H. Sacramen ten der Stervenden toegediend. De eerste aanval trof hem om vier uur Ned. tijd. De fatale aanval kwam om zes uur. Zijn vrouw zat aan het sterfbed. De afgelopen maan den, die één lange marteling zijn geweest, en deze tragische en plotselinge dood, hebben van haar een oude vrouw gemaakt. Het conlactcomité Jungschlae ger doet een klemmend beroep op het Nederlandse volk, om zaterdag 21 april de vlaggen van zonsopgang tot zonsonder gang halfstok te hangen. Een Limburgs comité heeft het ini tiatief genomen om de nage dachtenis van Jungschlaeger te eren wegens zijn uitzonderlijk grote verdienste aan de Neder landse nationale zaak bewezen. De gedachten gaan uit naar het oprichten van een hem waardig gedenkteken op een represen tatieve plaats in zijn geboorte plaats Maastricht. Leon Nicolaas Hubertus Jungschlaeger In de SER-commissie, die het ad vies betreffende een weduwen- en wezenverzekering moet voorbereiden, wordt gedacht aan een weduwenpen- sioen van 1200.per jaar en een wezenuitkering van maximaal 1500.- per jaar per gezin. De kosten van deze voorziening be lopen naar raming 125 miljoen per jaar. Een premie van 1,5% van alle inkomens beneden de 6000.zou de kosten kunnen dekken. Het advies zal pas dit najaar gereed kunnen zijn. De SER-commissie v-ceft geen nood voorziening aanbevolen. MINISTER LUNS zal volgende week op een Benelux-ministersconferentie te Brussel, met zijn Belgische colle ga Spaak informele besprekingen voe ren over het waterwegenvraagstuk. Bindende afspraken verwacht nie mand. DE r.-k. schoen winkeliers en de werk nemers in deze branche, zijn het niet eens kunnen worden over een CAO. De werknemers hielden vast aan hun eis, dat etaleurs en chefs ook onder de CAO moesten vallen. WELDRA zal er een Amerikaanse militaire missie in Spanje aankomen om de tweede fase in de Spaans- Amerikaanse samenwerking te be studeren. VOOR DE Hoge Raad zijn gisteren de pensioenaanspraken van de oud- Indische ambtenaren punt van behan deling geweest. Een uitspraak in dit proefproces valt op 3 mei a.s. Het comité van het Jungschlaegerfonds heeft telegrafisch een beroep gedaan op de regering, om medewerking te verlenen tot overbrenging van het stoffelijk overschot van de heer Jung schlaeger naar Nederland. De kosten daarvan zouden worden gedragen door dit comité. Zaterdag wordt in Maastricht een H. Mis van Requiem voor de overledene opgedragen. diepste medeleven jegens de weduwe koesterde. Hij zou alle medewerking ver lenen, opdat het stoffelijk over schot naar Nederland vervoerd wordt. Dit was door mevrouw Jungschlaeger verzocht, zo zei hij. Sunario zei, dat Jungschlaeger de beste medische verzorging verleend was. Voorts zei hij, dat hem een zo eerlijk mogelijke berechting was gegeven. Zes dagen heeft de heer Jungschlae ger in het ziekenhuis gelegen. Tot het laatste moment heeft Sunario la ten blijken dat hij tegen opneming in een openbaar ziekenhuis was. De heer Jungschlaeger had in het hospitaal van de Tjipinang-gevangenis ver pleegd moeten worden, zo beweerde hij woensdag nog, in verband met mogelijke ontsnappingspogingen. BEWIJSMATERIAAL. Hare Majesteit de Koningin heeft telegrafisch haar deelneming aan me vrouw Jungschlaeger betuigd. Onmiddellijk is de vraag gerezen welke de gevolgen van de dood van Jungschlaeger zijn voor het schijn proces, dat tegen hem is gevoerd. Van juridische zijde vernamen wij, dat het recht op strafvervolging zal vervallen en dat de rechter formeel een vonnis zal kunnen wijzen, waarbij het openbaar ministerie niet meer ontvankelijk is in zijn eis. Men verwacht dit vonnis op 27 april de dag waarop uitspraak zou wor den gedaan. De Indonesische officier van justi tie, Sunario, heeft verklaard, dat de dood van Jungschlaeger „zeker zeer onaangenaam" is. Hij zei, dat hij gevoelens van het Bijzonder tragisch is de omstandig heid, dat Mieke Bouman, de dappere verdedigster van Jungschlaeger, juist OP DE Rijksweg bij Oegstgeest veroorzaakte een Belgische auto eeri botsing met twee andere au to's, die totaal vernield werden. De bestuurders werden gewond. De Belg was zo beleefd er tussen uit te gaan HET FRANSE parlement heeft weer een Poujadist van zijn zetel verval len verklaard, wegens onregelmatig heden bij zijn verkiezing. De hele Poujadistische fractie verliet de Mar seillaise zingend, de zaal. BIJ DE ambassade van Paraquay in Buenos Aires zijn gisteren twee bom men ontploft, waardoor nogal wat schade werd aangericht. Men gelooft dat dit een repressaille door studen ten is, die in Paraquay zijn aange vallen. IN DE HAVEN van Calcutta is voor drie maanden een noodtoestand afge kondigd. naar aanleiding van een ha venstaking. die zondag is uitgebro- Ken. De aanleiding was een vertra ging m de betaling van overwerk- geld. IN noord-Spanje zijn weer 22 fa brie- leen gesloten. De directies van die ondernemingen hadden hun personeel loonsverhogingen toegezegd, maar het is verboden overeenkomsten aan te gaan met stakers... seicmnf AIJGELES registreerde een v«dVchr^LSravVa°„nd hel" OP 76-jarige leeftijd is in Den Haag overleden, mr. J. Th. Goossens, oud® vanMhet Va" vet tvt ^""gerechtshof van het voormalig Nederlands Indië, OOSTENRIJKSE deskundigen en no- litiemanne, zoeken naar een groep van acht toeristen, die woensdag- avorH door een law - in het ZiUe?- aal m Tyrol is bedolven. I Weersverwachtin geldig tot vanavond: Ha'f tot zwaar be- i en overigens droog. Zwak- - u!' "lat,Rr "ind o noordelijke richtingen. Weinig verandering in i temperatuur. J Vandaag: zon onder 19.48, maan op 14.40 uur. Morgen: zon op 5.33 maan onder 15.58 uur. De tribunes in de Tweede Kamer waren overvol bezet met studenten, toen minister Cals gistermiddag be gon aan de verdediging van zijn ont werp wijziging op de onderwijswet. De minister sprak zijn vreugde uit over het feit, dat thans een princi piële beslissing kan worden genomen om de Tweede Technische Hogeschool op te richten. Hij voegde er aan toe, dat het zeker tot de reële mogelijkheden behoort dat er nog een derde bij zou komen. Het zou mogelijk nog enige tientallen jaren kunnen duren, voor de voor die beslissing staan, maar de indu striële ontwikkeling van ons land wijst toch in die richting. De bewindsman was van mening, dat Twente dan in aanmerking zou komen als plaats van vestiging. Met redelijke zekerheid kan worden aan genomen, aldus minister Cals dat in september een uitstekend korps van hoogleraren ter beschikking zal staan om in Eindhoven met het onderwijs te beginnen. Ondanks de raad die de minister van de heer Tilanus had gekregen om het befaamde artikel 61 bis (vrij heidsbeperking van studenten) maar in te trekken, heeft hij dit artikel fel verdedigd. Hij zag de rechtszeker heid voor de studenten juist verhoogd nu de regeling van uitsluiting van universitaire examens in de wet wordt vastgelegd. Het artikel spreekt bo vendien alleen van de ,,de bevoegd heid" om de tudenten van examens uit te sluiten. Tenslotte is ook nog beroep op de minister mogelijk. „Wij gaan de hogescholen meer eigen verantwoordelijkheid geven" al dus minister Cals, „zij krijgen rechts persoonlijkheid en oo'. de verantwoor delijkheid van de studenten neemt toe. De wetsbepaling is bovendien getrof fen na ampele overwegingen met de meeste deskundigen uit het hoger on derwijs. Dat de maatregel pedago gisch onverantwoord zou zijn, kon de minister niet aannemen. Hij wees daarbij op de nog veel scherpere op vatting van zijn voorganger profes sor Rutten. gisteren het materiaal aan de rechter heeft overhandigd, waardoor weer en kele leugenverkïaringen van de getui gen a charge in het proces worden weerlegd. Zo is onomstotelijk vastgesteld, dat de heer Jungschlaeger op een tijdstip, dat hy op Java heette te zyn, 5 foto's van zichzelf heeft laten maken in Maastricht. De loop van het monster proces zou er waarschijnlijk niet door veranderd zyn DEELNEMING. De Amerikaanse ambassadeur heeft een telegram van deelneming gestuurd aan de zuster van mevrouw Jung schlaeger, en via mr. Luns, de weduwe van de heer Jungschlaeger. De Nederlandse regering heeft de weduwe van de heer Jungschlaeger haar deelneming betuigd. De Tweede Kamer wijdde gisteren enkele minu ten stilte aan de overledene. De bur gemeester van Maastricht heeft de schoonvader van de heer Jungschlae ger bezocht om hem te condoleren. In Maastricht hingen veel vlaggen half stok. Mr. Bouman heeft gezegd, dat ons na deze gebeurtenis slechts het zwijgen past. „Laat ons zijn lijden ge denken", zei hij. Nadat het nieuws van het overlij den via de beide Hilversumse zenders was verspreid, wijzigden de omroep verenigingen hun programma's. Een demonstratie, die op 21 april in Den Haag zou worden gehouden, is uiter aard afgelast. Het nationaal comité Jungschlaeger riep het Nederlandse volk op, de vlaggen halfstok te hangen. De initiatiefnemers van het „Mani-1 fest der Zeven" hebben meegedeeld, dat de actie (het verzamelen van zo veel mogelijk handtekeningen) onver minderd doorgaat. In Djakarta worden reeds nieuwe processen voorbereid, waarvan bij voorbaat vaststaat, dat zij een zelfde doel en opzet hebben als het proces-Jungschlaeger. Pater C. Droog, de geestelijke van de Tjipinang-gevangenis, waar Jung schlaeger de laatste twee jaar door bracht, heeft meegedeeld, dat de over ledene, in het bijzonder de laatste tijd, opgewekt bleek. „Zichtbaar gesterkt door de kracht van zijn geloof, had hij een houding van rustig afwachten aangenomen", zo zei hij. Hij had Jungschlaeger eens per week bezocht in de gevangenis. Hem was ruim gelegenheid gegeven, zo voegde hij hieraan toe, om daar con tact met beklaagde op te nemen. Hij had Jungschlaeger leren kennen als een rechtschapen en goed mens. Israël en Egypte hebben on voorwaardelijk ingestemd met een verzoek van V.N. secreta ris-generaal Dag Hammars- kjoeld om een wapenstilstand langs hun gemeenschappelijke grenzen te handhaven. Intussen deed zich aan de Jordaans-Is- raëlische grens een incident voor, waarbij zeven gewonden vielen. Engeland heeft hét opperbevel over zijn troepen in het' midden-oosten toevertrouwd aan één van zijn be roemdste generaals, Sir Geoffrey Bourne. De afgelopen twee jaar heeft deze éénarmige krijgsman op Malakka grote resultaten bereikt. Het aantal rebellen op Malakka slonk aanzienlijk, maar tegelijkertijd steunde Sir Geoffrey het streven naar onafhankelijkheid van de Maleiers. In hem hoopt Engeland nu de stra teeg-politicus te hebben gevonden, die de crisis in het midden-oosten vraagt. De VS zijn intussen toegetreden tot een tweede commissie van het Bag- dad-pact, namelijk die ter bestrijding van ondermijnende activiteit. Amerika zal voorts een permanent militair ver bindingsbureau in het Pact bezitten. President Eisenhower heeft onder het grootst mogelijke voorbehoud, zijn instemming betuigd met de verklaring van de USSR, dat zij de pogingen van de VN om de vrede in Palestina te herstellen, zal steunen. CYPRUS. De steden op Cyprus lijken, sinds een nachtverbod voor motorvoertui gen is ingesteld en alle amusements- gelegenheden zyn gesloten, als uitge storven. De maatregelen zijn een ge volg van de moord op een Grieks- Cypriotische politie-inspecteur. Woens dag beleefden verschillende steden een golf van bomaanslagen. Er vielen echter geen slachtoffers. Boelganin en Kroestjev hebben geen hoge dunk gekregen van de uitbun digheid van het Engelse volk. Ook gisteren, de tweede dag van hun Britse reis, onmoetten zij waar ze ook keken de ernstige gezichten van het door de kapitalisten geknechte volk. De eerste hartelijke ontvangst wachtte hen op de Russische ambassade, waar Russische kinderen hen bloemen aanboden. Verder sloegen de Britten hen zwijgend gade. Dat was zo, toen B. en K. een krans neerlegden by het oorlogsgedenkteken in Lon.den, toen zyn (voorafgegaan door een stoet politie-agenten op de motor) een rit door de stad maakten cn toen zij weer lig hun hotel kwamen. Intussen hadden de Russen al een gesprek met premier Eden en minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd. Twee mannen en een vrouw zijn al veroordeeld wegens het in het open baar beledigen van de officiële be zoekers. Zij hadden voor het maken van hatelijke opmerkingen een ge luidsinstallatie gebruikt... Een hunner is een zekere Nicholas Tolstoy, die nog een familielid van de beroemde Russische literator is. De sfeer was niet onplezierig, maar het is de vraag of dit zo zal blijven als netelige kwesties aan de orde ko men: de sovjet-wapenleveranties aan het midden - oosten, de hereniging van Duitsland en het storen van de westerse radio-uitzendingen. Wat dit laatste betreft; het is op vallend. dat het storen van de BBC- uitzendingen door de sovjets met 40% is afgenomen, sinds B. en K. in En geland zijn.... Na de besprekingen van gisteren werd een verklaring uitgegeven waar in gezegd werd, dat de Britse en sov jet-staatslieden het er over eens zijn, dat de besprekingen en vorderingen voorlopig geheim moeten worden ge houden. De besprekingen zijn trou wens informeel. HET BEERTJE Een beeld van de betoging tegen het "ekends artikel 61-bis, in Delft. Gebleken is, dat het beertje ,,Nik- ki", dat 11 op de sovjet-ambassade bivakkeert, bestemd is voor konin gin Elizabeth. B. en K. zouden de Britse vorstin ook twee Russische paarden willen aanbieden. Op de eerste dag van hun be zoek bekeken B. en K. de Royal Festival Hall, waar de bedrijfs leider hen iets over de akoestiek van de concertzaal vertelde. „De akoestiek is overal in de zaal het zelfde." zei hij, „behalve natuurlijk als 3000 Russen in dikke bontjassen het publiek zouden vormen"... Kroestjev snauwde de man toe: „Russen gaan niet in een concert zaal zitten met hun bontjassen aan. Wij zijn geen beren!" KNIPOOG „Laat Christus bij U aanwe zig blijven. Hij zal u helpen de eenvoudige vreugde te vinden van een vereend ge zin, zoals gij dat wenst. Alle rijkdommen zijn u gegeven om u te dienen en gij moet uzelf in dienst van een ge heel volk stellen". Deze woor den, uitgesproken door Mgr. Earthen, de bisschop van Monaco, nadat prins Rainier III en prinses Grace Patricia elkaar het K. Sacrament van het Huwelijk hadden toege diend, zullen zeker hun weer klank vinden in de harten van de miljoenen mensen over de gehele wereld, die dit sprook jeshuwelijk in gedachten heb ben mee-beleefd. De bruid was jong en mooi, de bruide gom was moedig en rijk. Moge hen ook dat alledaagse geluk ten deel vallen, dat zo dikwijls onderschat wordt: de oprechte vreugde in el kaar. Dan is dit sprookje het navertellen waard. De plechtigheden in Mo naco, waarover wij elders in dit blad uitvoerig berichten, zullen onvergetelijk zijn. Vlaggen en standaarden van het vorstendom en van de VS tooiden de stad. De H. Mis in de kathedraal was indruk wekkend en elk ogenblik, tot het moment waarop de prins en de prinses hun huwelijks reis aanvingen, was voor de duizenden toeschouwers een feest op zichzelf. Deze huwe lijksreis, die gemaakt wordt met het 300 tons jacht „Deo Juvante", eigendom van de prins, ving 's middags aan. Verder legden B. en K. (in ijltempo door Londen gereden) nog wat blik sembezoeken af. Z' weigerden alle aangeboden dranken, maar later ont dooiden zij toch. Boelganin knipoogde tenminste teg_n een paar kantoor meisjes en toonde grote belangstel ling voor een aardig, doch zwijgend blondje, onder de (zwijgende) toe schouwers. In Hyde Park. waar elke Engels man het recht van vrije menings uiting heeft, was op het moment dat B. en K. kwamen kijken, slechts één redenaar aanwezig. Hij sprak tot de vogeltjes, want niemand was er om hem aan te horen. Scotland Yard krijgt nog steeds brieven, waarin B. en K. door onbe kenden worden bedreigd. Alle epis tels worden onderzocht. DULLES VERONTRUST De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft verklaard verontrust te zijn door re cente beweringen dat de V.S. trachten Cambodja te dwingen tot de ZO AVO toe te treden onder de bedreiging; dat anders de Amerikaanse economi sche hulp aan dat land zal worden stopgezet. De minister verwees naar commu-1 nistische propaganda, in het bijzon der uit communistisch China en noord Vietnam. Hij zei „ik betreur het dat deze be weringen zijn geuit omdat zij abso luut onjuist zijn." De proefexplosie van dc Ameri kaanse waterstofbom, die omstreeks één mei teweeggebracht zou worden is wegens technische moeilijkheden tot acht mei uitgesteld. Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat acht mei dc streef datum is doch dat de ontploffing nog wel uitgesteld kan worden, bijvoor beeld wegens ongunstige weersom standigheden. Hoogstwaarschijnlijk zal op 1 mei aanstaande een loonsverhoging van drie percent in de landbouw - C.A. O.'s kunnen worden vastgelegd. In ingewijde kringen verwacht men dat de regering geen bezwaar zal maken tegen de wens van de werkge vers in de landbouw om deze loons verhoging door te berekenen in de prijzen.' Een vraagpunt is, of in de landbouw twee percent extra, dus in totaal vier percent, vakantietoeslag zal kunnen worden betaald. De werkgevers hebben aangetoond, dat deze secundaire verhoging alleen kan worden gegeven, indien ook deze in de prijzen mogen worden verwerkt. Men heeft de indruk, dat minister Mansholt c4eze kwestie' in het kabinet zal brengen. In hoeverre de vraag, of ook in de landbouw de minimum-vakantie van 12 op 15 d gen zal worden gebracht, beantwoord zal worden, is voorshands niet duidelijk. De werkgevers zijn van oordeel, dat ook deze kosten in de prijzen tot uitdrukking zullen moe ten komen. Door één en an,der zal de verreken- prijs voo melk, die voor consumptie doeleinden wordt geleverd, tot 26 cent in totaal stijgen. Op de tweede dag van het koninklijk bezoek aan Amster dam hebben, koningin en prins o.m. het laboratorium van' de Kon. Shell bekeken. De hoge gasten consulteerden een elek tronische rekenmachine. De vorstin vroeg de machine op welke dag prinses Beatrix ge boren was. In keurig Frans antwoordde de machine: „Lun ch" (maandag). De koningin zei: „Dat is waar ook. Ik had nog zo gehoopt dat het een zondagskind zou worden Prins Bernhard stelde het rekenwonder een strikvraag. „Op welke da.g viel 29 februari 1955?" vroeg hij. De reken machine antwoordde gevat: „Nonsence!" De vorstin bezocht later een nieuw zwembad aan de Marmx- straat cn daar beleefde de kleine Charles van Offen, een echt Jordaan-kind. de dag van zijn leven. Niet alleen omdat hij juist gisteren zijn negende ver jaardag vierde, maar bovenal omdat hij in het bad gehul digdwerd in het bijzijn van H.M. de Koningin en leden van de hofhouding. ..Lang zal hij leven in de glo ria," zongen de kinderen.

de Stem | 1956 | | pagina 1