WIM VAN EST FRAAI DERDE IN EINDKLASSEMENT Eindeloos geduld en veel concentratie „maken" de kampioen-pijp roker HET HUWELIJK TE MONACO Minister Schaeffer zal waarschijnlijk heengaan Gisteren winnaar van tijdrit Franken en Soeterboek knap gestart W": Driedaagse van Antwerpen Vrije beroepen uit oude tijd 13 Wij waren jurylid bij een pijprookwedstrijd 3.3 gram van het edele kruyd Let op die „stillen" Stabilisatiepolitiek bedreigd Uitgaven sullen sterk stijgen BNMO-SPORTDAG OP DE 5e MEI GELLER OPNIEUW AAN DE KOP EXAMENS WATFRSTANDFN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 APRIL 1956 13 (Van onze eigen smoker) J SCHAFTEN ons in een dure sportzaak een fluitje aan, zo'n blinkend ding met een wit koord, net als de marechaussees draden. Wij beproefden het onmiddellijk op de trommelvliezen van de juffrouw, die het ons had aangesmeerd en het flóót inderdaad, zoals de mensen van drie-hoog geheel overbodig kwamen meedelen. Met dat fluitje zijn wij toen naar Rotterdam getogen, waar wij scheidsrechter moesten zijn bij het Nederlandse kampioenschap pijproken. Niet geheel toepasselijk neu- rieënd van de „leeuw op voetbalschoenen" betraden wij er een café, dat zeer toepasse lijk „De Schouw" bleek te heten. En daar hebben wij het fluitje heel diep in onze zak geborgen, er een heel grote zakdoek bovenop gepropt. Want zelfs de volslagen leek, die wij zijn, zag onmiddellijk, dat dit ernst was. Een man, die zich later ontpopte als persfotograaf, staarde diepzinnig in zijn biertje. Een andere man, die wij bij het presenteren van de rekening zouden ontmaskeren als de eigenaar van het café, hield bedachtzaam een glaasje tegen het licht. „Daar doen wij niets mee", zei de man met het glaasje nonchalant. „0 nee?" zeiden wij gcimponeerd. „Het is décor", zei de man met het biertje nonchalant. Toen kwamen de acteurs. Een droeg een indrukwekkend foe draal, dat hij onder de arm klemde, als zat er een Stradivarius in. De ander had een kartonnen doosje bij zich, met een rafelig touwtje er om heen. Maar onvermijdelijk kwamen er pijpen uit, geen museumstukken ditmaal, geen blikvangers uit een eta lage voor Vaderdag, maar pijpen, wie een eervolle staat van dienst zwart in de kop stond gebrarïd. Pij pen met trotse lidtekens, precies als duurbetaalde voetbalbenèn. Dit was géén décor, voelden wij: dit was serieus.... De wedstrijd begon overi gens nog niet. Een van de deelne mers wilde eerst naar de kapper. HAARRESTEN Voor de rest waren er geen mannen; alleen pijpen. Pijpen in alle soorten en matenvan alle kleuren, prijzen en kwaliteiten. Zij hingen aan de wand, lagen op de schoorsteen en bevolkten de tafeltjes: inge togen stilleventjes, sprekend van doorleefd, stil-proevend rookgenot. Er stonden ook asbakken, wat zeggen wij, badkuipen, in kuis-witte overgave wachtend op de streling van de vinder-lichte as. lang niet edel genoeg voor een kam pioenschap. En vergeet niet, dat de winnaar van het Nederlands kam pioenschap niet alleen mee mag din gen in het door de titanen georga niseerde wereldkampioenschap, maar dat hij bovendien zelf een titaantje wordt: erelid van de Maple Leaf Club namelijk. Maar daarvoor moet hij eerst onder het Burley-juk door. En dan het wegen... Dit ritueel vond plaats in een apo theek, twee deuren verderop, en werd verricht door 'n juffrouw, die er een extra-witte schort voor had aange schoten. Zij wilde niet op de foto, wat denkt U wel meneer? Geflankeerd door een bruine pot met kaliumper- mangaat aan de linker-, een bruine pot met ortho-benzeendicarbonzuur aan de rechterkant, schudde zij de tabak op een weegschaal. Een weeg schaal die blonk met de onverbidde lijkheid van een chirurgisch instru ment. Zij nam er een kruimeltje af deed er twee kruimeltjes bij en trad zwijgend terug. Nu was het de beurt aan onze collega - scheids rechter. Hij boog zich over de schaaltjes, keek... keek nog eens, trad op zijn beurt terug tot "aan een punt, waar zijn adem de krui mels niet kon beroeren en fluister de daar: ,,3,3 gram. Het is in orde". Dat was voor ons het sein, om naar een minuscuul puntzakje te grijpen en er de inhoud van het schaaltje o zo voorzichtig in leeg te schudden. De eerste maal vonden wij dat schitte rend, verichtten wij onze bescheiden taak met overgave, doordrongen als wij waren van haar belangrijkheid in het protocolaire geheel, dat pijprook- wedstrijd heet. Maar bij het tiende zakje begon het ons gruwelijk de keel uit te hangen. En er waren achttien deelnemers.... „SSSST Een boeiend probleem vonden wy dat. Een collega - scheidsrechter waarschuwde ons, vooral te letten op verbrande baarresten tussen de as. Het kan de beslissende seconde zijn, meende hij. Haren zijn taai. Maar wy geloofden dat nauwelijks; wy hiel den het er op, dat dit een strategisch kneepje was, een valstrik in de geest van; ,,houd vooral geen rekening met mij, heren. Ik denk amper aan de wedstrijd; ik denk aan de kap per. Jawel, en straks zou deze man fris geknipt tussen zijn ongeknipte rivalen, met het kampioenschap gaan schuiven. Wij vonden het een mees terlijke schijnbeweging; wij hadden de Lenstra van het pijproken ont dekt. Wij werden niet beëdigd en dat vonden wij jammer. Maar ter com pensatie mochten wij het afwegen van de tabak controleren. Denk daar niet te licht over, oningewijden, want dit was het grote werk. Dit was het vakwerk, al durfden wij ons fluitje nog steeds niet gebruiken. Neem alleen de tabak al. Zij was speciaal uit Canada aangevoerd. Ca nada, het land, waar de super-pijpro kers wonen, de titanen, die ieder jaar het wereldkampioenschap orga niseren. Zij hebben zich verenigd in de Maple Leaf Club en gebruiken die naam als dekmantel voor zeer baanbrekende activiteiten. Zo hebben zij uitgemaakt, dat een pijp met kampioensaspiraties precies 3.3 gram tabak moet bevatten. Wij weten dat nog, omdat die 3 achter de komma ons bovenmate intrigeerde. Er kwam ook nog een vochtigheidsgraad bij te pas, maar die zijn wij vergeten. Wees er echter van overtuigd, dat daar ook iets achter de komma heeft ge staan. Zij gaan namelijk niet over een nacht ijs, de titanen uit Montreal. EDEL KRUID deelnemers waren toen nog druk aan het kampen. En wat deed deze ont troonde kampioen? Hij haalde de me daille uit zijn knoopsgat en stak hem in zijn zak. Ontroerend was dat. No bel. MINACHTING Daarom moest de tabak ook persé Burley zijn. Dat is geen merk, hebben wij begrepen, maar een sóórt. DE soort. In Nederland kun je hem niet krijgen; daar rookt men baai of mixture. Ze vinden die baai en die mixture in Canada ook tabak, dat wel maar alleen voor in de huiskamer, De tussentijd doodden wij met het °P afstand houden van de klanten, die juist dit moment schenen uit te kiezen, om hun voorraad likdoorn- pleisters en pinkpiHen aan te vullen. ,,Ssssst" sisten wij dan, een vinger op de mond, ,,dit is een kampioen schap" Het werkte onfeilbaar; de klanten maakten hoofdschuddend dat zij wegkwamen. Eén keer trachtten wij de sfeer wat te ontspannen. ,,Doe er eens iets in dat straks begint te knallen", bliezen wij de onversaagd wegende juffrouw in het oor. Als blikken konden doden, zouden wij dit verhaal niet meer heb ben kunnen schrijven. En toen kon de wedstrijd nog niet beginnen. Onder de deelnemers be vond zich namelijk de Nederlandse kampioen 1955, die in dat gedenk waardige jaar ztfn pijp 102 minuten en 30 seconden brandende had ge houden. Ter staving van, dat feit droeg hij in zijn knoopsgat een me daille ter grootte van een uit de kluiten gewassen theeschoteltje. Welnu, toen wij hem het puntzakje overreikten, stond hij erop, zelf te controleren of er 3,3 gram tabak in zat. Opnieuw ondernamen wij dus de gang naar de vermaledijde apotheek. Per slot van rekening waren wij scheidsrechter. Wie weet was de man van plan, heimelijk een scheutje or- tho-benzeendicarbobzuur door de ta bak te doen. U weet, wat dat bete kend zou hebben Ons wantrouwen heeft de 'man ge knakt. Na een klein half uur reeds gaf zijn pijp de geest. De meeste Wij zijn de loop der historie even voorbij gebeend, om dit tragisch- grootse moment te kunnen boeksta ven. Maar keren wij terug tot het begin van de wedstrijd. Wij kregen een chronometer in de handen gedrukt: een groot, hatelijk- starend cyclopenoog. Daar moesten wij op drukken, werd ons uitgelegd. Wij drukten erop. maar het was fout. Wij mochten er pas op drukken, als de pijp van de ons toegewezen deel nemer het begeven had. En het eerste uur konden wij gewoon ons horloge gebruiken. Voor prestaties beneden het uur had men slechts een beleefd verborgen minachting, daar in ,,De Schouw". En toen begon het. De achttien deelnemers schudden de tabak in hun pijp, terwijl de achttien scheidsrech ters met argus-ogen toekeken. Som mige van d? aspirant-kampioenen maalden de kruimels eerst fijn tussen de handen. Dat mocht niet alleen, het was zelfs sluw. Je zag de deelne mers, die dit ceremonieel niet ken den, beangst toekijken. Zij hadden de tabak zonder meer in de kop gedaan, haar op conventionele wijze aan gedrukt. Waren ze nu verloren? De fyn-wrijvers glunderden. ,,Zaai verwarring- en g-ij zult een medaille oogsten", was kennelyk hun de vies. Ondertussen moesten wij letten op de lucifers. T?dere deelnemers had er twee. Ging de ene uit, dan mocht hij het met de tweede proberen, maar deed de ene het, dan was het onze taak, om de tweede te vernie tigen. Vernietigen... het reglement zei het letterlijk. Bij de ons toegewezen deelnemer dééd de ene het. Wij pakten de twee de op en zagen ons onmiddellijk voor een probleem gesteld. Vernietigen, ja, maar hoe vernietig je eigenlijk een lucifer? Het is ermee als met een scheermesje, ontdekten wij: laat je het op de wastafel liggen, snijdt de werkster zich; gooi je het in de vuilnisbak, loopt de vuilnisman ge vaar; werp je het in het water, trapt een badgast erin of iemand van de gemeentereinigin'g. Wij stonden met de lucifer in onze vingers en keken hulpeloos rond. Toen kwam de inspiratie. Wij grepen een luciferdoosje en streken de luci fer af. Hij verkoolde helemaal; het kostte ons een blaar op de vinger. Maar vernietigd was hij: de aan ons toegewezen deelnemer kon niet meer terug. Hij moest doorworstelen. Wij hadden de schepen achter hem ver brand. LAAT 'NS ZIEN Naar gisteren te Bonn bekend is geworden heeft de westduitse mini ster van Financiën. F. Schaeffer, uit kringen van de Bank Deutscher Laen- der en van de ministers van Finan ciën der Duitse landen ,,de vriend schappelijke raad" gekregen zyn af treden te overwegen. Men neemt aan, dat de minister de ze moelijkheid zorgvuldig zal onder zoeken, daar het niet uitgesloten word geacht dat hij de mening is toegedaan, dat hij zijn politiek van maathouden" niet meer kan voort zetten. V, °ez,. overw-gmge- zijn na grote belastingdebatten in de bondsdag naar voren gekomen. De coalitiepar tijen, de S.P.D. en de F.D.P. hebben voorstellen tot verlaging van de be lastingen gedaan, die, wanneer zij alle worden verwezenlijkt, de belas tingopbrengst van de Bondsrepubliek jaarlijks met ongeveer 3,34 miljard D.M. zullen doen dalen. Bovendien is er een uitgavenstij ging van 1,308 miljard D.M. te ver wachten, de steun voor de mijn bouw, de verzorging van oorlogs slachtoffers en het invoeren van. nieu we sociale voorzieningen. Gezien deze inkomstendaling t uitgavenstijging is men van oordeel, dat de begroting van de bondsrepubliek in het finan ciële jaar 1956-1957 slechts moeilijk in evenwicht te brengen zal zyn. Men beschouwt een sluitende begro ting voor het jaar 1957-1958 als on mogelijk. Minister Schaeffer zal wellicht tot de slotsom komen, dat hij zijn naam zal verliezen, indien hij bij een derge lijke situatie op zijn post zou blijven. pijp nauwlettend in de gaten en zei den om de vijf minuten streng: ,,laat eens zien Dan produceerde hij een minuscuul rookwolkje en wij konden weer vijf minuten gerust zijn: de pijp brandde nog- x Een half uur ging dat prima, maar toen begonnen wij ons ineens af schrikwekkend te vervelen. Waarom liepen wij eigenlijk niet even naar de bar? Op een van de krukjes zat een meisje achter een glas vermouth: een blond meisje. Wij moesten haar toch eens vragen, wat zij op een pijprook wedstrijd deed. Zij was er met haar vader en zij rookte geen pijp, alleen sigaretten, hihi. En zij hield van zeilen, net als wij, vooral op de Friese meren, ook al net als wij. En zij danste graag, ja, en ,,Let op. Zijn pijp is uit". Inderdaad: de pijp van de aan ons toegewezen deelnemer was uit. Ik drukte af op 65 minuten, maar daar waren een paar seconden bij voor het schrikken. Het kampioenschap is er niet mee gevallen. Verschillende deelnemers rookten gelukkig nog. Een zette bij de 100 minuten zijn pet af als be groette hij een mijlpaal. Zijn dasje was bij de zestig minuten al uitge gaan. Er was ook een mevrouw on der de rivalen. Zy haalde amper 30 minuten en liet zich daarna vertroe telen door de scheidsrechters aan de bar, wat beslist bete" by haar paste. Op de derde en laatste dag van de driedaagse wegwedstrijd van Antwerpen, tenslotte door de Belg Rik van Looy gewonnen, met een zeer fraaie derde plaats voor Wim van Est, is er de nodige sensatie geweest in de voorlaatste etappe, een tijdrit (in dividueel) van Antwerpen naar Herenthals, over een afstand van 50 kilometer. Aanvankelijk was Rik van Steenbergen als winnaar uitgeroepen, terwijl Wim van Est de tweede plaats innam. Na afloop van deze rit tegen het uurwerk werden echter tal van protesten ingediend bij de wedstrijdcommis sarissen, die daarop de Fransman Scodeller van verdere deelneming uitsloot, omdat deio zich aan een auto had vastgehouden. Twee minuten straf werd opgelegd aan van Steenbergen, Forestier, Darrigade, Truye, Rossel, Lauwers, Couvreur, Schroeders en Planckaert. Een en ander had tot gevolg, dat Wim van Est de hem onbetwistbaar toekomende eerste plaats ten deel viel. Van Looy werd tweede, Anquetil der de, Impanis vierde, de Ryckp vijfde, En er was iemand van 90 jaar, hele maal uit Spange gekomen, dat wij nog steeds niet weten te liggen. Hij rookte zich door vijftig aware minu ten heen en klopte toen,' nog kernge zond, aijn pijp leeg. Op het laatst stonden wij allemaal op eikaars schouders te kloppen en uit eikaars glazen te drinken. Het werd reuze gezellig; niemand zei meer, dat het stil moest zijn en dat het niet mocht tochten. Maar in een hoekje zat een heer. Niemand had hem eigenlijk opge merkt, want hij hoorde niet bij de fijn-wrijvers, de na-wegers, de pet afnemers en de sssst-roepers. Wij aan de bar hadden hem al lang en breed vergeten. Na op de kop af 102 minuten doofde zijn pijp en was hij kampioen. Zijn naam was Chr. Kagenaar en hij komt uit Rotter dam. zeggen ze Hij nam het gelukkig sportief op, zoog aan zijn pijp als een kind aan limonade-en-een-rietje en deed, alsof wij niet bestonden. Wij hielden zijn Ze zijn voor 't merendeel dood. Van de meeste zijn zelfs de namen ver geten, maar sporen zijn er van ge bleven, ook in Brabant en Zeeland. Weet u nog ergens 'n Vetermaker, 'n Vijzelaar, 'n Vilder, 'n Vlechtster, 'n Zalfverkoopster, 'n Zwaardveger, 'n Water- en Vuurverkoopster, te wo nen? 'n Zoetelaar soms? We kennen nog 'n Vroedevrouw, maar die heet tegenwoordig heel anders. Ziehier 'n spoor van 'n Roosendaalse water- en vuurnering: Water en Vier Verkoop ik hier, Nog moet ge weten Dat men hier kan eten. 'n Ander had boven z'n zaakje 'n Zon geschilderd en daaronder 'n vuur test en 'n keteltje..en vermeldde. In de Zon en öm de centen Verkoop ik twee elementen. Het „villen" scheen de Vilders uit de oude tijd niet rijk gemaakt te heb ben. Ze deden er nog andere kar weitjes bij: Hier vilt men paarden en honden gewis, Menig mensch word gevild terwijl hij nog levend is. Hier woont Roel Janszen. U.L. Dienaar valjant Schoorsteenen en stilleveegen doe ik met mijn hant. Die hand moet er lek'ker hebben uitgezien! Ziehier wat 'n Vetermaker eigen lijk uitvoerde: In 't vetermaken uit koeiestarten Met blik beslagen, wil ik ieder tarten: Ik maak ook zijden, op 't nieuwst fatsoen, Gaat bij geen ander, heb je iets van doen. De rijmelarij-kunst bloeide in die oude tijd als geen andere kunst. Geen vrij beroep of het 'beval zich aan in dichtmaat, 'n Versierster maakte be kend: Hier maakt men bloemen na ieders wenschen Om te verderen de doode menschen Die rein gestorven zijn behoort deze eer, Ook bruidjes, die trouwen, en nou zeg ik je niet meer. In Bezooien boven 't Veerhuis maakte de Veerman bekend: In dit Veerhuis, heel. plesant Ziet men de scheepjes aan alle kant, Het Maasje op en neder varen; Godt wil dit huis van leed bezwaren Hier Tapt men Genever, Brandewijn en Bier. De „Wagenaar" van vroeger heet te genwoordig taxi-verhuurder, maar bo ven de garage van deze laatste zal men niet lezen: Die met dezen tvagen wil rijden of jagen Vraagt na Klaas Krol of zijn knecht Al ziet hij scheel hij rijdt toch recht. Wie van de twee scheel zag, de baas of de knecht, stond er niet bij. Natuurlijk bleef Vlaanderen niet achter. In Leuven vermeldde 'n stam- meneebaas op z'n gevel: Hij moet gou zijn, die wil tappen en wijn verkopen. Maar nog gouwer, die met het gelag deur wil loopen. 'n Ander die op z'n uithangbord 'n ..Kraantje-lek", dat is 'n vat met 'n kraan, waar de drank uitloopt, ge schilderd had, maar alleen z'n naam en geen rijm er onder geschilderd had, werd op 'n morgen verrast doo-r 'het volgende, dat op z'n bord geschre ven stond: De kraan maakt Jasper rijk: hij wil bij 't tappen blijven. Geen wonder! hij wint veel met tappen, meer met schrijven. 'n Stovenmaker (ook al 'n mors dood vrij beroep) had op z'n luifel geschilderd: Hier verkoopt men stoven, de zonnen der vrouwen, Schoon dat zij dien glans meest onder haar hou en. U ziet: de goeie oude tijd kon wel eens ondeugend doen, maar men durf de daar openlijk mee voor den dag komen. Donderdagochtend werd het kerke- ïüh. i,,,. ,„7"j - .Prins Rainier en Grace Kelly in de U k huwelifk voltrokken tussen kathedraal van Monaco. Op de foto ziet men de bruid en bruidegom l zitten en op de achtergrond aantal bruidsmeisjes. en van Steenbergen 6e enz. De tijd van Wim van Est was 1 uur 14 min. 30 sec. Een beste tijd, gezien de weersomstandigheden. In het algemeen klassement stond IJzeren Willem toen op de vierde plaats achter van Looy, Impanis en van Steenbergen. LAATSTE RIT. WIM VAN EST Dik in forme De slotetappe over 140 kilometer leidde van Herenthals met een om weg terug naar Antwerpen. Winnaar hiervan werd de Belg Willy Truye in 3 uur 27 min. 35 sec. Hij had een grote voorsprong op de rest. Wim van Est en 28 andere renners, onder wie van Steenbergen, Ockers, Impanis, de Bruyne en Anquetil werden 16 ex aequo geplaatst, alle in 3 uur 38 min. 41 sec. Insiders vatten wel, wat er in de slotfase aan de hand is geweest.. HET EINDKLASSEMENT. 1 Rik van Looy, 15 uur 37 min. 03 sec., 2 Impanis, 15.40.41; 3 Wim van Est 15.41.29; 4 Schotte 15.42.58; 5 van Steenbergen 15.43.04; 6 de Bruyne 15.43.20; 7 ex aequo Vannitsen en Mo- ser (It.) 15.44.08; 9 B. Gauthier (Fr.) 15.45.17; 10 Planckaert 15.47.43; 11 De Rycke 15.47.54; 12 van der Eist 15.48.03; 13 Viayen 15.48.11; 14 Anquetil (Fr.) 15.49.12; 15 Truye 15.49.48; 16 Marien 15.49.49; 17 Zagers 15.50.00; 18 Ockers 15.51.23; 19 Elliott (Ierl.) 15.51.37; 20 Adrienssens 15.51.47. De Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers wil de 5e Mei veroveren. Dit jaar en in de toekomst. En het wil daarbij gaarne op deze dag ook beslag leggen op het Olympisch stadion in de hoofdstad. De me dewerking van tal van zijden is daartoe reeds verzekerd. Zoals bekend, wordt de eerste grote sportdag van de BNMO op zaterdag 5 mei a.s. gehouden... Er homt niet air- leen een voetbalwedstrijd, waarvan alle kenners van dit spel zullen smul len, nl. tussen de beroemde Brazili aanse ploeg Vasco da Gama en het Engelse elftal van Sheffield Wednes day, maar er zullen ook demonstra ties worden gegeven door de oorlogs gewonden zelf. LEVENSBLIJHEID Het financiële saldo van deze sport dag is voor de bond zeer welkom, maar toch secundair. Hoofdzaak is het verschaffen van levensblijheid aan de oorlogsgewonden. Zo zullen invaliden in hun rolstoe len basketbal en een soort volleybal spelen en zal men aan boogschieten en turnen doen. Op deze manier kan het grote pu bliek en zo kunnen ook burgerlijke invaliden kennis nemen met de mo gelijkheden, welke de gewonden zijn overgebleven. Ten overvloede zij nog eens ver meld dat de KNVB bij het organise ren van deze sortdag zeer grote mede werking heeft verleend en dat het Olympisch Stadion belangeloos ter beschikking wordt gesteld. De BNMO hoopt en verwacht, dat op de 5e mei het Olympisch Stadion uitverkocht zal zijn en dat vanaf die dag zijn kring van vrienden aanmer kelijk zal zijn uitgebreid. ,,Ajaxkocht Bleijenberg De hoofdstedelijke hoofdklasser Ajax heeft Wim Bleijenberg, oud-midvoor van het Nederlands elftal, die de laat ste tijd in Rigtersbleek speelde, ge kocht. Bleijenberg zal met ingang van het seizoen 1956-1957 voor de Amsterdam mers gaan spelen. Waarschijnlijk zal hij naar Amsterdam verhuizen, waar hij een nieuwe werkkring hoopt te vinden. T oetbullezing te Goes De Technische Commissie van de KNVB afdeling Zeeland organiseert op donderdag 3 mei a.s. des avonds 8 uur een lezing in „De Landbouw"ê, Grote Markt te Goes met als onder werp: „Een beschouwing over het Zeeuwse voetbal". Deze lezing wordt verzorgd door de heer A. P. M. van de Ven jr. uit Til burg, oud-secretaris van Willem II, die o.m. bekendheid verwierf door zijn boekje: drie jaar voetbalconcentratie. De heer v. d. Ven maakt deel uit van het districtsbestuur van Zuid I (ama teurs), en staat bekend als een prettig spreker. Op de bijeenkomst is ieder welkom, doch wel in het bijzonder de clubbesturen, trainers. elftal- en jeugdcommissies der voetbalvereni ging op Walcheren en Zuid- en Noord- Beveland. Beslissingen in afdelings voetbal In de eerste klasse A van de afdeling Zeeland yan de K.N.V.B. kan Dom burg zondag Lewedorpse Boys het kampioenschap bezorgen door het be zoekende Schoondijke minstens een deel van de buit te ontnemen. In de lagere klassen van de afdeling zijn ditmaal geen beslissingen te ver wachten. Veldlooj) te Middelburg Zaterdagmiddag organiseert E.M.M. te Middelburg een veldloop op Mod- deroord. Er wordt aan deelgenomen door senioren en junioren en de start is om vier uur. Er bestaat bij de atleten grote belangstelling voor deze loop, zodat 'n flink aantal deelnemers aan de start verschijnt en een span nende strijd in de verschillende klas sen te verwachten is. Belgisch Vlaanderen zwemt tegen Zeeland Vorig jaar nam Bruinvis te Sas van Gent het initiatief tot een zwemwed strijd tussen vertegenwoordigende ploegen van Zeeland en Belgisch Vlaanderen. De ontmoeting werd door"» Bruinvis georganiseerd in Sas van Gent en door Zeeland gewonnen. Gezien het sukses van deze wed strijd werd besloten er een jaarlijks evenement van te maken. Tijdens een dezer dagen té "Gent gehouden be spreking werd als datum voor dit 'tweede internationale treffen vastge steld zaterdag 18 augustus. De orga nisatie werd opgedragen aan de zwemclub te Ieperen. Vissingen zonder Pierre v. d. Schraaf Vlissingen zal het zondag in de be langrijke wedstrijd tegen Maurits in Geleen waarschijnlijk zonder links-» buiten Pierre van der Schraaf moeten stellen. Deze is namelijk nog niet geheel hersteld van de tegen Schijndel op gelopen blessure. Zijn plaats zal in dat geval worden ingenomen door Clarisse, terwijl van Otterloo dan de rechtsbuitenplaats zal bezetten. In titelstrijd klein- biljart 38/2 In Amsterdam is donderdagmiddag het kampioenschap van Nederland hoofdklasse kieinbiljart ankerkader 38-2 begonnen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Lamers (Beverwijk) 400 28 79 14.28 Stalenhoes (Soest) 275 28 53 9.82 Soeterbeek (Kaatsheuvel) 400 29 86 13.79 v. Leeuwen (Nijmegen) 311 29 50 10.72 v. Lochem (A'dam) Broerse (Zaandam) 400 12 115 33.33 138 12 55 11.50 Franken (Tilburg) 400 8 158 50.00 Ligthart (Alkmaar) 260 8 81 32.50 (Kandidatenschaaktoernooi) Donderdag is de dertiende ronde van het kandidaten- schaaktoernooi te Amsterdam gespeeld, waarin de niet-Russen het er niet zo best hebben af gebracht, wat trouwens in de lijn der verwachtingen had ge legen. De Argentijn Pilnik gaf zich na 30 zetten gewonnen in zijn partij tegen Bronstein. Dr. Philip (Tsjechoslowa- kye) deed hetzelfde tegen Gelier, ech ter na 38 zetten. Een suksesje boekte de Argentijn Panno contra Smyslov; deze laatste stelde namelijk na 25 zetten remise voor, waarmede Panno zich akkoord verklaarde. Ok de partij tussen de Russen Spassky en Petrosjan werd remise, na 33 zetten. Eén partij kon niet worden uitge-> speeld, wegens tijdnood; het was die tussen de Rus Keres en de Hongaar Szabo; zy werd na de reglementaire speeltijd afgebroken. De stand luidt nu ,als volgt: 1 Gelier 8 p. 2 Smyslov 7.5 p. 3 Ke res 7 p. en 2 afgebr. partijen. 4 Bron stein 7 p. en 1 afgebr. partij. 5 Pe- trosjan 7 p. 6 Filip 6 p. 7, 8 Szabo en Spassky 5.5 p. en 1 afgebr. partij. 9 Panno 5 p. 10 Pilnik 3.5 p. en 1 afge broken parttij. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL Voor het eindexamen rijkslandbouw- winterschool te Goes zijn geslaagd: C. Bierens, St.-Laurens. P. Bom, Nieuwer- kerk. A. Boonman, Wolf aartsdijk. P. Bruynzeel Rilland. F. Buyze, Wemeldinge. I. Christiaanse, Tholen. C. Dekker, Bors- sele. C. Dekker. Zaamslag. W. Dekiker, Arnemuiden. P. Duvekot, Borssele. A. de Jonge, 's Heer Abtskerke. P. Kallewaard, Kortgene. C. Karelse, Heikenszand. C. Klap, Wissekerke. W. Kuyper, Ouwer- kerk. M. van Liere, Heinkenszand. J. v. d. Maas, Kapelle. W. Minnaard, 's Heer Abtskerke. M. Noordijke, St.-Maartens- dijk. R. Polderman, Kruiningen. P. Re- mijn Bzn., Nieuwdorp. P. Remijn Wzn., Nieuwdorp. J. Rijk Schore. D. Smalle- gange, Krabbendijke J. Steyn, Hoede- kenskerke en J. Wolfert. Colijnsplaat. Mannheim 380 044), Kaub 304 (+041), Trier 453 (+033), Koblenz 382 (+052). Keulen 364 063), Ruhr- ort 548 066), Lobith 1129 065), Nijmegen 885 (+057), Arnhem 887 (+046), Eefde 367 +032V Deventer 266 (+025), Namen la Plante 188 (+007), Maastricht hoofdsluis 4386 (+002), Borgharen 4025 (—011), Bel- feld 1142 (—070), Grave 494 (+003).

de Stem | 1956 | | pagina 11