ZWITSAL Gelukkige vader brengt zoontje Hongarije terug uit l CEYLON gooit het stuur naar links Nieuwe competitie (op papier) gereed Ondergrondse fabrieken in de Verenigde Staten ONGERUSTHEID over olie bleek misplaatst Pers en telegram hielpen tenslotte IVOROL: De Tandpasta van standing PYRODEE HOUTWORM! FAMILIE-REÜNIE NA TIEN JAAR Hij werd mij in de armen gedrukt Hij is de dikste. soep is de beste! WYNAND FOCKINK „Trein-auto" service voor het komend seizoen uitgebreid Waarborgsom: 5000 jr. Gezonde 3ab/es Tsjervenkof afgezet Nieuwe Bulgaarse premier begon als krantenjongen Grote besparing van bijkomende onkosten Beur so ver zicht van 11 t.m. 17 april Verrassing voor Sir John Poujade wil herstel „Staten-Generaal VANMIERLO es ZOON li. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 APRIL 1956 „Dit is een da? van vreugde. Ik zal u op alles antwoord geven want het ïs de pers en de pers alleen geweest, die my myn zoon heeft terug bezorgd", zei een overgelukkige vader op Schiphol, die na een gedwongen scheiding van 3 jaar zijn thans 12-jarig zoontje heeft teruggekiegen. Eens was deze vader een geharde Hongaarse diplomaat, verbonden aan het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken. Nu is hy een genaturaliseerd Brit, die de kost vo-r zyR gezin in Londen verdient als vertegenwoordiger van een reisbureau. Zyn aanleg voor diplomatie bleek duidelijk uit sommige zijner in accentloos Engels "jtgesProJen ^ntw°°rden» maar met al zijn diplomatie was deze 49-jarige Thomas de Marffy Man- tuano toch niet in staat zijn overgelukkig hart het zwygen op te leggen. lady Listowel. Zij bleef er. Waarom? Och, laten we zeggen, dat we het goed voor haar gezondheid vonden. Juist als Judith gingen mijn vrouw en oudste dochter, Edina, toen 12 nu 20 jaar, 2 jaar later, dus begin 1948, op een normaal paspoort naar Londen toe. Nog diezelfde januari maand van 1948 werd ik uit de Hon gaarse staatsdienst ontslagen. Ik had er niets meer te doen en het was zo geworden, dat een langer verblijf in Hongarije ook voor mij bijzonder ongezond zou zijn geworden. Dus ging ik naar Londen". „Hoe?" „Nee, niet normaal. Niet met een paspoort. Ik stapte per ongeluk de grens over". En hier verscheen de diplomaten-glimlach op het gelaat van de heer Marffy. „Waarom bleef de kleine Peter toen achter?" „Peter was toen 4 jaar en lag in een ziekenhuis. Hij leed aan een mergziekte van zijn beendergestel en kon onmogelijk vervoerd worden". „Ik had geen andere keus. Boven dien is het nu ook weer niet zo, dat een joch van 4 jaar iets gedaan wordt. Hij is jarenlang onder de trou we hoede van zijn grootouders in Boedapest gebleven". Die grootouders behoren tot een vooraanstaand en bekend geslacht in Hongarije. Maar zij stierven kort na elkaar in 1954 en 1955. Toen trok de inmiddels 11 jaar oud geworden Peter bij vrienden elders in Hongarije in. GUNSTIG MOMENT „Herkende uw zoontje u nog?" vroegen de journalisten hem op het platform, terwijl ze met vader en zoon, die uit het toestel van Wenen kwamen, naar het restaurant wan delden. „Er was geen tijd voor herken ning", zei de heer de Marffy. „Op het Britse consulaat in Wenen werd hij bij mijn binnenkomst zo in mijn armen gedrukt". het verhaal In het restaurant deed vader de Marffy in het kort het hele verhaal. „In 1946 vertrok mijn jongste doch ter, Judith, toen 6 jaar, nu 16, voor vakantie naar mijn zuster in Londen, (Advertentie) Bij een onlangs gehouden concours om te weten te komen, wie in ons land nu wel de dikste was, is hij als overwinnaar uit de bus gekomen. Velen hebben elkaar de titel be twist, maar centimeter en weeg schaal hebben alle twijfel weg genomen. Onder de verpakte soepen zijn er ook vele, die elkaar om het predlcaat,,beste" de titel betwisten, maar er bestaan geen attributen om dit vast te stellen. Hier moet U beslissen, hier zijn het alleen Uw smaak en Uw gevoel voor kwaliteit, die de doorslag geven. Het heeft geen zin of wij beweren, dat OXO soepen de beste zijn; het is aan U om te bevestigen of wij gelijk hebben. Tracteer Uw huisgenoten morgen eens op een bord verrukkelijke OXO soep (U kunt uit 7 soorten kiezen) en wij zijn overtuigd, dat OXO wat betreft smaak, geur en kwaliteit met het predicaat „beste" uit de bus komt. OXO „Chicken"-kippensoep. Torna- tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep. Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Mijn vrouw en ik deden jarenlang alle mogelijke moeite om onze jongste ook uit Hongarije te krijgen, maar tevergeefs. Toen bleef er maar één mogelijkheid over. We voerden om zo te zeggen een operatie uit. We schakelden de pers in". En daarvoor koos de heer de Marf fy zonder twijfel een gunstig moment uit: deze maand, de maand, waarin de Russische leiders Kroestjev en Boelganin in Engeland worden ont vangen. HUP HOLLAND hockey, dat hier gespeeld wordt' zeiden de gezichten van de journalisten. „Ik heb zelf jarenlang het hockey spel beoefend", besloot de vroegere Hongaar, „want ik ben aanvoerder geweest van de Hongaarse hockey- ploeg, die in 1936 op de Olympische Spelen in Berlijn uitkwam. Hup Hol land. zal ik nooit vergeten. De laatste maal, dat ik in het nationale Hon gaarse elftal gespeeld heb. was m 1947. Nu doe ik het niet meer. Ben er te oud voor". Even later vloog de gelukkige ex- internationaal, ex-diplomaat, ex-Hon gaar met zyn teruggevonden zoon in het vliegtuig naar Londen. (Advertentie) (Advertentie) SUPERIOR (40%; per liter f 8,7' EXTRA 07,i%) per liter f 7,60 „Op 12 april deed ik op een pers conferentie een beroep op de Britse bladen mij te helpen. De volgende dag verschenen de artikelen in de kranten. Gelijktijdig stuurde mijn vrouw een telegram aan Kroestjev en de daaropvolgende dag. de 14e, kreeg Peter zijn officiële Hongaar se paspoort met de toestemming, dat hij mocht vertrekken". In het telegram aan Kroestjev had mevrouw de Marffy geschreven: „U komt thans met uw zoon naar Enge land. Zoudt u ons nu willen helpen in onze pogingen ook onze zoon naar Engeland te laten komen door van uw kant een beroep te doen op de Hongaarse regering". De kleine Peter had in de luttele uren, die hij met zijn vader had door gebracht, toch al enige Engelse woor den geleerd, maar vlak voor het ver trek naar Londen bleek, dat de voor malige Hongaarse diplomaat ook een klein beetje Nederlands kende. „Ik heb grote bewondering voor Nederland", zei hij glimlachend, „al was het alleen maar voor het goede De zogenaamde „trein-iauto servi ce", die de Belgische spoorwegen enkele jaren geleden ten behoeve van de toeristen hebben ingesteld, is aan het begin van het nieuwe seizoen aan- zienlyk uitgebreid. Toeristen, die van deze service ge bruik maken, kunnen, wanneer ze in een Belgisch station op de trein stap pen, aan een speciaal loket een auto huren, die aan het station van be stemming op hen staat te wachten. Dit station van bestemming kan zijn: Brussel, Luik, Antwerpen, Charleroi, Bergen, Gent, Oostende, Hasselt, Tir- lemont, Namen, Dinant, Verviers en ■Rochefort. De auto's worden ter beschikking gesteld tegen een vergoeding van drie francs per kilometer, benzine niet in begrepen, met een minimum van 50 kilometer of 150 francs voor de eerste dag en 100 kilometer of 300 francs voor alle volgende dagen. Bij de huur prijs is de verzekering tegen schade en diefstal inbegrepen. De huurders ftioeten een waarborgsom van 5.000 francs betalen, die na afloop uiter aard gerestitueerd wordt. Onder be paalde voorwaarden kunnen zij van de verplichting tot betaling van een garantiesom worden vrijgesteld. (Advertentie) GOEDER-ZALF-ZEEP - OLIE IflTION 1 Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Tsjervenkof, die zoals gemeld ontslagen is als premier van Bulgarije, was persoonlijk aan wezig bij de zitting van de Bul gaarse volksvertegenwoordi ging toen zijn ontslagaanvrage voorgelegd werd. Volgens het Zuidslavisch persbureau Tan- jug bleef hij volkomen onaan gedaan en zat hij voortdurend met een vel papier te spe len. Zijn ontslag werd eenstemmig aan genomen, evenals de met gejuich be groete aanstelling van Joegof tot pre mier. De 52-jarige Joegof, die tot nu toe eerste vice-premier was, is de zoon van een wasvrouw uit Macedo nië. Hij kwam als emigrantenkind naar Bulgarije en verdiende zijn eer ste geld als krantenjongen. Over het algemeen is men in Zuid- slavië van mening, dat de toestand in Bulgarije zich nog niet gestabili seerd heeft, zodat er nog veranderin gen in de regering en de partij ver wacht kunnen worden. Volgens nog onbevestigde berichten zouden verschillende functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en van de staatsveiligheids dienst gearresteerd zijn, omdat zij in het verleden trouwe partijleden in hechtenis genomen en hen tot beken tenissen gedwongen zouden hebben. In Wenen is men van mening, dat het aftreden van Tsjervenkof een stap in de richting van een Balkan-federa tie is. De nieuwe premier Joegof heeft in de Bulgaarse volksvertegenwoordi ging verklaard dat Bulgarije in ze kere mate geschaad is „door de per soonsverheerlijking die kameraad Tsjervenkof aanhing". In dit verband is de mededeling van de rector van de universiteit van Tiflis (Georgië) noemenswaard. Hij zei, dat er bij de demonstraties te gen de ontluistering van Stalins naam op negen maart in zijn stad „slacht offers" zijn gevallen, doordat „kwa de elementen" de orde hadden ver stoord. Dit was de eerste maal, dat een Sovjet-functionaris heeft toege geven, dat zich bij de betogingen in de hoofdstad van Stalins geboorte land Georgië „excessen" hebben voorgedaan. Door tal van Amerikaanse indus- triën wordt de mogelijkheid overwo gen om in toenemende mate onder grondse fabrieken, krachtcentrales, opslagplaatsen en andere installaties te bouwen. De voornaamste reden voor de hui dige belangstelling in deze nieuwe „bouwwyze" is gelegen in het feit dat dergelijke ondergrondse bedrij ven belangrijke besparingen opleve ren. Zo heeft een grote Amerikaanse onderneming onlangs meegedeeld dat uit opgestelde ramingen blykt dat „ondergrondse" fabrieken tegen lagere kosten uitgegraven, voltooid en onderhouden kunnen worden dan daarmee vergelijkbare installaties bovengronds." De maatschappij heeft het niet bij woorden gelaten, maar haar vertrou wen in de nieuwe gedachte betoond door het nemen van opties op een gebied van meer dan 800 ha grond in de staat Alabama, waar zij voor nemens is een „flinke" ondergrond se fabriek te bouwen. De grootste besparing wordt ge maakt wanneer de fabriek eenmaal in bedrijf is. Zo zijn volgens genoem de firma de onderhoudskosten te ver waarlozen, terwijl er geen uitgaven behoeven te worden gedaan voor ter reinafscheidingen en wakers. Door de constante temperaturen onder de grond is het minder of zelfs in het geheel niet nodig te stoken. Bescher ming tegen brand wordt op eenvou dige wijze verkregen door de lucht uit het bedreigde deel van de instal latie buiten te sluiten. OUDE MIJNEN. Verlaten mijnen bieden een prach tige localiteit voor het bouwen van ondergrondse installaties. Kalksteen groeven lenen zich hiertoe het best omdat zij „bijzonder droog en hoog van verdieping zijn en betreden kun nen worden zonder een diepe schacht af te dalen." Enkele grote en bekende Ameri kaanse ondernemingen hebben reeds hun bedrijven met sukses naar onder grondse localiteiten verplaatst. Zo heeft de Standard Oil Company of Ohio in twee grotten op 135 meter diepte onder haar raffinaderij in Li ma, Ohio, opslagplaatsen aangelegd voor vloeibaar propaan. Volgens de ze maatschappij zijn de kosten ver bonden aan aanleg en onderhoud van deze installaties slechts een kwart van wat een dergelijke installatie bo ven de grond zou hebben gekost. In Bonner Springs, Kansas, heeft de Natural Storage Company in een oude kalsteengroeve een enorme op slagplaats ingericht, die, volgens de maatschappij, het grootste particulie re „koelhuis" in de Verenigde Sta ten is. Volgens een woordvoerder van de Natural Storage Company bedragen de bouwkosten van deze opslagplaats met inbegrip van het koelsysteem per vierkante meter ongeveer een tien de van wat een dergelijke installa tie boven de grond zou hebben gekost. Het koelhuis is aangesloten op een zijspoor van de spoorwegen met een laadperron, waarlangs plaats is voor 40 wagons; in het koelhuis zijn on geveer 375 man werkzaam. Naar schatting bevinden zich el- Op de conferentie van Afri kaanse en Aziatische landen, die vorig jaar in Bandoeng ge houden werd, won premier Ko- talewala van Ceylon de dank baarheid van de westerse we reld door in een gezelschap van communisten en neutra listen te betogen, dat het goed was het kolonialisme te be strijden, maar dat men daar bij dan niet moest vergeten dat Sovjet-Rusland momenteel een van de belangrijkste im perialistische mogendheden mag worden genoemd. Wat de woorden van Sir John Kotalewaka nog belangrijker maak te, was het feit dat hijzelf voor een groot deel achter de ideeën van Nehroe stond en een tegen stander was van de Zoavo (de Zuid-oost-Aziatische Verdragsorga nisatie). Nehroe was met de toespraak van Sir John maar matig ingeno men. Hij had minister Tsjou En Lai van communistisch China in een sfeer van louter welwillend heid willen ontvangen en de op merking omtrent aard en wezen van de Sovjet-staat paste niet di rect in die sfeer. Sir John verraste de wereld met zijn onverwachte openhartigheid. Vo rige week echter werd hijzelf ver rast. door de houding van zijn land genoten. Toen hij het parlement ont bond en nieuwe verkiezingen uit schreef om het volk vertrouwen te vragen, verwachtte niemand grote moeilijkheden. De Verenigde Natio nale Partij van Kotelawala was 25 jaar aan het bewind geweest, en zij bezette 54 zetels ir. een parlement van 95 leden. De oppositie leek niet zo sterk. Zij bestond uit een Boeddhistische groe pering, een partijtje van Trotskisten en de Ceylonese Vrijheidspartij, Die verkiezingscoalitie had propaganda gemaakt met eisen als de nationalisa tie van alle thee. en rubberplantages die nog in Britse handen zijn en het vertrek van de Britse strijdkrachten van het bij het Britse Gemenebest aangesloten eiland. (De marinebasis in Tricoma lee en de vliegbasis van Negombo zijn de enige overgebleven Britse bases tussen Malaka en het midden-oosten). VERRASSING. Sir John, die zelf een welgestelde planter is, had voornamelijk politieke steun gezocht bij de middenklassen. De oppositie richtte zich tot de armen, de dorpelingen in de excentrisch ge legen gebieden en in het algemeen tot de ontevredenen. De verkiezings campagne ontaardde tenslotte m wat op 'n godsdienstige wedstrijd gelijkt, als we die term gebruiken mogen. De ene partij wilde zich al Boeddhisti- scher tonen dan de andere. Op de verkiezingsauto's die hun weg door de rijstvelden zochten, zaten eerbied waardige Boeddhistische monniken en de ene partij beschuldigde de andere ervan dat zij met „valse priesters" werkte. De verkiezingen waren over drie dagen verdeeld en Sir John rekende erop, dat de eerste uitslagen auto matisch propaganda voor hem zouden maken. Het pakte echter anders uit De eerste uitslagen spraken name lijk van een schitterende overwin ning van de oppositie. Toen alles voorbij was, bleek Kotalewala's partij acht zetels te hebben verkregen. De rest was aan het oppositieblok en aan de communisten toegevallen. De nieuwe regering zal onder leiding staan van een zekere Ban ders in de wereld ongeveer 75 hy- dro-elektrische krachtstations onder de grond. In Zweden bevindt zich een uiterst ingewikkeld stelsel van onder grondse installaties in de rotsbodem- fabrieken, opslagplaatsen, vliegtuig hangars en krachtcentrales. De Zwe den hebben daarbij in het algemeen geen gebruik gemaakt van verlaten mijnen, maar zij hebben de benodig de ruimten in de harde graniet uit gehouwen. Hoe reageren de mensen nu op het werken onder de grond? De Zweden hebben bij dit soort arbeiders een grote produktiviteit geconstateerd, zodat de efficiency van de bedrijven hoog is. De constante temperatuur en de droge lucht hebben in tal van gevallen er toe bijgedragen de ge zondheidstoestand der arbeiders gun stig te beinvloeden. (Advertentie) Gevecht met socialisten en communisten De Franse anti-belastingleider, Pou jade, heeft verklaard dat hij in hel begin van mei de Franse „Staten- Generaal" bijeen wil roepen. Dit is een lichaam waarin alle klassen en beroepen vertegenwoordigd zijn, doch het is niet bijeengekomen sinds 1789, na de Franse revolutie. Poujade ziet deze Staten-Generaal als een vervanging voor het huidige parlement en als een wondermiddel voor Frankrijks moeilijkheden. Hij maakte dit bekend tijdens een toe spraak te Guingamp tot een gehoor van vierduizend personen. Vóór de vergadering raakten vijfhonderd com munisten en socialisten slaags met de poujadisten, waarbij echter slechts één gewonde viel. Reeds in ons vorige overzicht moes ten wij melding maken van een mi neurstemming voor de aandelen Kon. Petroleum. Mede onder invloed van Amerika zette zich in de loop van deze week deze stemming voort en zij bereikte haar hoogtepunt j.l. maandag toen de beurs zich raadsel tjes opgaf omtrent de hoogte van het dividend dat door het concern zou worden uitgekeerd. Men was er blijk baar niet gerust op en de koers daal de tot iets boven de 700. Maandag avond echter kwam het grote nieuws los en de gepubliceerde cijfers maak ten een dermate imposante indruk, dat mede onder invloed van de vraag de koersen dinsdag weer tot 725 kon den stijgen, terwijl nabeurs zelfs weer 745 werd gehaald. Het moet gezegd worden, de cijfers welke gepubliceerd zijn, mogen er zijn. Het dividend wordt verhoogd van 16% tot 20% en schrik niet, het bedrag van de bruto-inkomsten bedraagt meer dan 21 miljoen, een record, dat nog nimmer werd bereikt. De wereld- afzet van olie van de groep was in 1955 10% hoger dan het jaar tevoren en hiermede bereikte men een netto winst welke van £134.5 miljoen met 19% tot 160 miljoen steeg. Van dit nettoresultaat van 160 miljoen zijn over het boekjaar 1955 33.4 miljoen (in 1954 26.8 miljoen) uit gekeerd aan de beide moedermaat schappijen, de Kon. Ned. Petroleum Mij. en de Engelse Shell Transport Trading Company, zodat er ruim 126 miljoen aan het bedrijfsver mogen werd toegevoegd. Zoals bekend werden deze dividenden in de verhou ding van 60% voor de Kon. en 40% voor de Shell uitgekeerd en uit haar aandeel keert dan de Kon. 20% divi dend op haar eigen kapitaal uit. Het grote in het bedrijf gehouden bedrag moet uit de aard der zaak gezien worden tegen de achtergrond van de toenemende investeringen, welke in 1955 283 miljoen bedroegen tegen over 226 miljoen in 1954. Over de laatste 5 jaren bedroegen de kapitaal uitgaven dan ook ruim 1000 mil joen. Ondanks de gestegen bedrijfs omvang, die waarschijnlijk tot het vastleggen van meer middelen in voorraden en debiteuren heeft geleid, bleven door het aanzienlijke bedrag dat aan afschrijvingen en reserverin gen werd ingehouden, de kasmiddelen nagenoeg even groot als per eind 1954, n.l. 344 miljoen tegen 346 miljoen in 1954. Met 3.5 miljoen liquiditeiten moet de kans op een emissie, waarmede men ter beurze wel rekening hield, uiterst klein wor den geacht. De koersstijging van de aandelen, welke zich gisteravond vol trok, was in hoofdzaak te wijten aan de vele geruchten, die in New York de ronde doen en welke in de hand worden gewerkt door de uitkerings- politiek van de zustermaatschappij de Shell Transport Trading Com pany. Deze heeft n.l. niet haar divi dend verhoogd, doch haar aandeel houders verblijd met een bonusuit kering van 25%, waardoor automa tisch het dividend in dezelfde mate stijgt als dat van de Kon. Petroleum. Het is begrijpelijk, dat men dus vroeg of laat ook een verrassing van de Nederlandse tak van de groep tege moet kan zien en dat alle mogelijke geruchten hieromtrent de ronde doen en een gretig oor vinden. ANDERE WAARDEN Verder werden deze week gepubli ceerd de cijfers over het eerste kwar- Advertentie) hèt middel tegen Vraag tfw drogist of woninginrichter. I Voor grote objecten gratis inlichtingen KLEINE S CHEMISCHE FABR. LEIDEN RADARANAIKF ..Britten moeten weg.. daranaike, een rijke landeigenaar, die samen met Sir Anthony Eden in Oxford heeft gestudeerd. Hy heeft deel uitgemaakt van het voormalige Ceylonese kabinet, maar hij nam tussentijd ontslag om de Vrijheidspartij op te kunnen richten. Zijn program voor Ceylons buiten landse politiek behelst o.a. het aan knopen van vriendschappelijke be trekkingen met« communastisch- Chir.a, het tegengaan van „blokvor ming" en vriendschap tussen alle na ties, overeenkomstig de gedachten van premier Nehroe. „BINNEN EEN JAAR In een interview, dat hem na de verkiezingsoverwinning door een westelijk journalist werd afgenomen, voorspelde hij, dat Ceylon binnen een jaar een republiek zou worden, ofschoon de band met het Brit.se Ge menebest behouden zal blijven". Inmiddels heeft hij ook het ver trek van de Britse strijdkrachten geëist. „Maar toch", zei de nieuwe premier, „wij zijn niet anti-westers Ook met Amerika willen wij goede betrekkngen onderhouden. Hoe zou ik vijandig kunnen staan tegenover een land dat. Mark Twain heeft voortgebracht?" Het sectiebestuur betaald voetbal heeft, nu de tweede helft van de competitie al weer een stuk „op streek" is, een volledig overzicht gegeven van de nieuwe competitie-indeling. Zoals bekend wordt er een ere-divisie van 18 clubs ingesteld. Daaronder volgen twee eerste divisies van 16 clubs en twee tweede divisies van 15 clubs, allemaal „betaald" en allemaal voor het seizoen 1956-1957. Voor de ere-divisie komen in aanmerking de nummers 1 tot en met 8 van de huidige hoofdklassen, terwijl daaraan zullen worden toegevoegd de nummers één en twee van de volledige promotie-degradatie-competitie, die tussen de nummers 9 van de hoofdklassen en de kampioenen van de drie huidige eerste klassen wordt gespeeld. In de eerste divisie zullen worden opgenomen de nrs 10 t.m. 18 van de hoofdklassen, de nrs 3, 4 en 5 van de bovengenoemde promotie-degradatie competitie en de nrs 2 t.m. 5 van de eerste klassen A en B en de nrs 2 t.m. 4 van eerste klasse C. In de tweede divisie komen de overige eerste klassers. TOTAAL BEELD. Het totaalbeeld voor het seizoen 1956-1957 wordt: Ere-divisie: Gepromoveerde hoofdklassers 2x8 De nummers 1 en 2 van promotie-degradatie-competiti. Eerste divisie: Gedegradeerde hoofdklassers 2x9 De nummers 3 t.m. 5 van de promotie-degradatie-competitie De nummers 2 t.m. 5 van A en B plus 2 t.m. 4 van C Twee afdelingen van 16 clubs. Tweede divisie: De gedegradeerde eerste klassers te weten: De nrs 6 t.m. 14 van de afdelingen A en B De nrs 5 t.m. 16 van de afdeling C 32 Twee afdelingen van 15 clubs. 30 BIJZONDERE REGELS. Wanneer voor een plaats op de ranglijst, welke beslissend is voor de indeling in één der in te stellen divisies, meer clubs in aanmerking komen omdat zij met gelijk aantal punten zijn geëindigd, dan spelen deze verenigin gen een halve beslissingscompetitie op onzijdig terrein. De betreffende plaatsen op de ranglijst zijn de nrs 8 en 9 van de hoofd klassen, de nrs 1 der eerste klassen, de nrs 5 van de eerste klassen A en B en nr 4 van de eerste klasse C. Wanneer voor de twee eerste plaatsen van de beide hoofdklassen even eens meer clubs in aanmerking komen op grond van een gelijk aantal pun ten, dan zal ook via een halve competitie op onzijdig terrein worden uit gemaakt welke clubs aan de kampioenscompetitie zullen deelnemen. taal van de AKU. De totale omzet bedroeg 53.2 miljoen gulden tegen 50.9 in 1955 en de nettowinst, welke in de bedrijven werd gehaald was 8.6 miljoen tegen 8.7 miljoen in het vo rige jaar. De dividenden en interes ten van deelnemingen, alsmede di verse baten en lasten bedroegen 1.4 miljoen tegenover 1 miljoen in 1955, terwijl de belastingen 400.000.— min der vroegen, zodat in 1956 een netto resultaat van 6 miljoen gulden over bleef tegenover 5.3 miljoen in 1955. Belangrijker dan deze hogere netto winst is wel, dat de nettowinstmarge van de bedrijven belangrijk hoger lag dan in het 4de kwartaal 1955. De winst bedroeg n.l. achtereen volgens: 1ste kwartaal 1955 17.1%, 2de kwartaal 1955 14.8%, 3de kwartaal 1955 17.6%, 4de kwartaal 1955 14.5%, het jaar 1955 16%, 1ste kwartaal 1956 16.2%. Veel deed dit echter aan de koers ontwikkeling met af. Per saldo is de koers sinds de vorige week met ruim 5% gedaald. Het slot kwam op 320%. Ook Philips was per saldo iets la ger, n.l. voor de oude aandelen 3241 na een vorig slot van 326V, en een tussentijdse hoogste notering van 329>/, en voor de nieuwe 3193/, tegen 321%. Ook Unilever moest deze week een veer laten en verloor per saldo 6'/, punt en sloot op 359. Onveranderd was Van Berkel's Patent, terwijl Calvé uiteraard Unilever volgde met een koersdaling van 4% tot 312. Fokker heeft een minder goede week gehad en daalde van 323,'/. tot 305. Hoog ovens deden het beter en boekten per saldo een winst van li/t punt. Van Gelder Papier daalde van 263,% tot 255 en Nederlandsche Ford daarente gen kon 6 punten aan haar vorig slot toevoegen. Nederlandsche Kabel daal_ de van 330 tot 329, terwijl Wilton Feyenoord van 307 tot 309 steeg en ex dividend nog geen notering kreeg. De stemming voor cultuurwaarden was gezien het verloop van de beurs zeker niet onvriendelijk. Amsterdam Rubber daalde van 113i/2 tot 113. HVA was praktisch gelijk op 132%. Java Cultuur kon zelfs 21/2 punt tot 82 stij gen, terwijl Nisu ex dividend (3%%) slechts l3,» punt verloor. Deli Mij. ver loren ruim 2 punten, slot 147, terwijl Senembah's 4% punt lager waren op 96. Scheepvaarten deden het over het algemeen goed. Holland Amerika Lijn -f 1 punt, Kon. Java China Paket 3, Kon Paket daarentegen 5, Rotterdamsche Lloyd 1, evenals Scheepvaart Unies, Stoomvaart Mij. 4>/2, KNSM lag ex dividend belang rijk hoger en sloot op 191%. Van Om meren daarentegen moesten per sal do 7 punten prijsgeven, waaraan het fraaie doch tegengevallen dividend waarschijnlijk schuldig is. Met de claims Nievelt Goudriaan, die theoretisch 165.waard waren, ging het niet naar wens. De eerste notering kwam tot stand op 150. waarna later nog een daling tot 145.intrad, gevolgd door een stij ging tot 147.Ook het fraaie divi- dendvoorstel en de bonusuitkering van Furness, waarover in ons vorige over zicht was gesproken, kon niet ver hinderen, dat de koers van 635 tot 610 daalde, waarna wederom een stij ging tot 624 plaats vond. Tenslotte verscheen deze week het prospectus van de Kon. Papier betreffende de uitgifte van 3 miljoen gulden, welke ten volle delen in het dividend over 1956 tegen de koers van 104%. De theoretische claimprijs laat zich voor een aandeel van 75.berekenen op 20.25, terwijl de claims de eerste dag gevoelig lager op 18.10 werden afgedaan. BETALING COUPONS Het belangrijkste nieuws op de obli- gatiemarkt is het feit, dat de Neder landse regering besloten heeft over te gaan tot betaling van de coupons op de 3% Nederlands-Indische lening, 1937 A. Zoals men weet, heeft Indië verzuimd de hiervoor nouige gelden beschikbaar te stellen, zodat thans Nederland uit hoofde van de aange gane garantieverplichting tot betaling overgaat. Op de obligatiemarkt, voor al die van staatsfondsen, werden steeds lagere koersen genoteerd, en er deden zich deze week verliezen voor van meer dan 1%, terwijl voor de nieuwe staatslening zowel geen overweldigende, dan toch -zeker vol doende belangstelling blijkt te be staan. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES 10/5 '56 17/4 '56 98 3 4 98 7/16 96 3/16 95 1/2 98 5/8 95 1/2 97 247 222 1/2 237 147 3/4 219 1/2 3 Ned. '62-'64 3—3'/»% Ned. '47 3 Ned. '47 doll.l. 3 Ned. '37 3 Ned. Inv.cert. 3 Grootb.obl. '46 3 Ned.-Indië '37 A 3»/4% Ned. '53 AANDELEN Amsterdamsehe Bank Rotterdamsche Bank De Twentsche Bank Nat. Handelsbank Nederl. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie v.d. Bergh's en Jurgens Machinefabriek Breda Van Gelder Zonen Unilever Nederl. Kabelfabriek Philips' Gloeilampen Kon. Ned. Hoogovens Wilton Fijenoord Int. Gew.beton Bouw Internatio Billiton Mij II Kon. Ned. Petroleum Rubbercult. Mij A'dam Bandar Rubber Mij Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepvaart Unie Rotterdamsche Lloyd Kon. Java-China Pak.v. Ver. Vorstenl. Cult. Mij Handelsver. A'dam Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deii Maatschappijen 149 7/8 Senembah ioo 1/2 98 1/8 96 94 1/4 98 94 9/16 94 1/4 102 5/16 101 5 8 247 220 235 3/4 148 3/4 222 1 2 325 1/2 320 1 4 304 208 3/4 263 1/2 365 1/2 330 326 3/4 328 307 160 151 305 735 3 4 113 1/2 167 203 1/4 206 1/2 200 3/4 185 200 44 3 4 132 3/4 304 1/2 206 1 2 255 359 329 324 1 2 322 309 159 1/2 151 299 723 1/2 113 167 204 1 4 191 1/4 201 1/4 186 203 1/8 44 132 1/2 80 5 8 147 1/4 96 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 80 5/16 78 5 8 Bethlehem Steel Corp. 165 1/2 161 1/2 General Motors 45 1/4 44 13,16 Intern. Nickel 93 5/8 90 1/4 Rep. Steel Corp. 43 3 4 48 11/16 United States Steel Corp. 60 5 16 60 Cities Service Comp. 64 1/4 64 1/8 Shell Union Oil Comp. 80 1 2 78 1 8 Tide Water Ass. Oil C. 44 3/4 43 Southern Pacific Comp. 57 1/8 57 Union Pacific Raiir. C. 182 1/2 180 1 3

de Stem | 1956 | | pagina 9