/v Recrutering inheemse priesters meer dan ooit nodig V CES 101.FN COED Vitamine De clerus in Indonesië ORTH Man uit Bussum met een knuppel doodgeslagen Pagbta? Pcüïct» Meningen en Commentaren Verreweg de meest voortreffelijk gerookte Amerikaan SATIJN-WAS AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Gupa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever V3IT idering PRES oermg anden TWEEDE BLAD DONDERDAG 19 APRIL 1956 SCHANDALEN LEEG GEBAAR N Nieuwe bevelhebber NAVO in zuid-Europa Dat doet de Bank voor mij N H M N H H Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Spaanse minister: Herstel monarchie als Franco het wil Geen betrekkingen niet Rusland 5000 Jaar oud graf in Egypte ontdekt Regeringsbeperkingen brengen kerk niet in gevaar Duizend priesters op een miljoen gelovigen JOHNSON'S Tragisch slot van ruzie: Bij jongen mislukt LIKDOORNS W"NDdEeroüe TELEVISIEPROGRAMMA'S door Clarence Rudlnglon Keil and keuze ver- 817-0 roene Kruis ibouw heelt al 1/3 deel haar reke- vorden over inument ter ^slachtoffers it a.s. vrij- vergadering punten, wel- nen zijn het enterekening •gerlijk arm- de bijzon- 1955 en de het openba- '954. Tevens sproken de van wegge- rgse polder, ontslag aan igsveldt als commissie ns het voor- Dct. over '55 vakantieuit- an gemeen- ïbewoonbaar Hoofdweg 8 en subsidie and; herzie- luit van 13 ie aankoop tevens het van diverse de Zand- verkoopprijs duw van wo- een voorstel overgegaan een gedeel- ond de Ned. dden tot ge- de vergade- lieuwe leden inaantal van met 50 pet. nprogramma Vooral de ilm „Tangle- orkest wer- van Beetho- zeer in de ten met een uiver. Jongeren april a.s. ;a en Azië ATHOLIEKE uur precies. Ned. Herv. leden van de b en Jonge sering. e de aanwe- allen die aan 1 deze avond d met volks schetsjes. De >auze op ,,De lijval oogstte. R. Oostra s billen verlie- aede vertol- RING ENBANK nbank hield vergadering Vele leden telling. vas voor de De rekening i ontvangsten 7.187,55, alzo [5.000.000.-, .205.48. Borm, deel- aantal leden irgebouw te roltooiing, zo- •uik zal wor- van Rumste, ie Raad van niet herkies- 'ebracht voor gedurende 30 jank had ge- d gekozen de jur werd bij herkozen de eland gelden 20 april, de len: te Hans uur; te Ter- 3.15 uur; te 22.48 uur. De baas in ielburgs Dilet- Een slechte van de half- yiaamse Opera baard, ouwburg: Het <X>0OOOOC>O<X>O<XXX>OOO<X>OOO<>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO<C> vOOOOOO^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO volwassene onnauwkeurig leest en (Van onze onderwijsmedewerker) WIJ prijzen ons gelukkig, dat wij het onderwerp van dit artikel kunnen aanroeren in een dagblad, dat in de loop der jaren blijk heeft gegeven van een voorzichtig beleid terzake. Daardoor staat de moge lijkheid open, naar een objectief standpunt te zoeken in de kwestie van de houding der pers tegenover schandalen uit de schoolwereld. Allereerst dient de vraag gesteld, of de schoolwereld misschien meer dan vroeger aanleiding geeft tot openbare vermelding van onprettige gebeurtenissen. Laten wij het ze- denschandaal buiten beschouwing - een materie die gelukkig door onze Nederlandse pers nog altijd met kiesheid wordt aangeroerd - dan vraagt vooral het tuchtprobleem on ze aandacht. Nu menen wij, dat he den ten dage minder dan ooit van lichaamsstraf gebruik wordt ge maakt in onze scholen. Als er toch nu en dan ruchtbaarheid wordt ge geven aan onjuiste straffen in de school, dan lijkt de oorzaak hier van veeleer te zoeken in een ver anderde, minder beschroomde, meer zakelijke houding van de buiten wereld tegenover schoolse zaken. De tijd, waarin de onderwijzer qua- litate qua tot de onkwetsbare no tabelen behoorde, raakt steeds meer voorbij. Men kan het toejuichen of betreuren, dit doet op dit ogenblik niet terzake. Zeker is, dat de ouders zich er meer dan vroeger van be wust zijn, dat zij hun ouderlijk ge zag niet ten volle aan de school de legeren. En hieruit achten wij het verklaarbaar, dat thans meer be kendheid wordt gegeven aan de schaarse onenigheden op het ter rein der schooltucht, dan voorheen aan een veel groter aantal gebeur tenissen, die zich tot discussie zou den hebben geleend. Neemt men nu aan, dat een kind op school door een leerkracht gestraft werd op een wijze, die de betrok ken ouders niet wensen te accep teren, dan kan zich aan de pers de vraag voordoen of hiervan melding dient te worden gemaakt. Vanzelfsprekend wordt deze kwes tie pas dan werkelijk actueel, wan neer er sprake komt van een rechts geding. Welke houding meent men nu van de dagbladpers te moeten verwachten: verzwijging, summiere vermelding of uitvoerige bericht geving? Alvorens positie te kiezen willen wij enkele uitgangspunten vaststel len. Op de eerste plaats moet van ieder publiciteitsmiddel kunnen worden verwacht, dat geen onno dige aanleiding wordt gegeven tot misverstanden. Als de inhoud of vorm der berichtgeving aanleiding zou zijn tot veralgemening of over drijving in de geest van de lezer, heeft men de grens overschreden. Op de tweede plaats dient de be richtgeving te voorkomen, dat in het bijzonder de jeugdige lezers ge kwetst worden in hun geesteliike groei naar het juiste besef der le venswaarden. Voortijdige of rauwe onthulling der levensrealiteit kan al te gemakkelijk de jeugdige geest frustreren in haar geleidelijke groei. Op de derde plaats gebiedt de naas tenliefde een voorkomende voor zichtigheid, stellig niet het minst wanneer het gezagsdragers betreft, die uit hoofde van hun positie bij zonder kwetsbaar zijn. Op de vierde plaats mag een pu bliciteitsmiddel het recht opeisen, de realiteiten namens de lezer te constateren en er hem overeen komstige melding van te maken. Passen wij deze beginstelen toe op het „school-schandaal", dan dient vooreerst het recht erkend, ook hieromtrent te berichten. Wij zou den het voor iedere groep personen betreuren, wanneer de hedendaag se poenale sanctie der openbare be richtgeving voor hen wegviel. Wie pretendeert, aan de ouders een op voedingshulp te zullen verstrek ken, moet niet anderzijds de toe zegging eisen, dat mislukkingen klakkeloos zullen worden aanvaard. Wij stellen ons daarom op het standpunt, dat bedoelde berichtge ving niet alleen geoorloofd is, doch zelfs gewenst. En dit laatste van wege de preventieve betekenis en vanwege het beginsel der sociale rechtvaardigheid. Het spreekt echter vanzelf, dat wij het van wezenlijke betekenis achten, dat deze geoorloofde en ge wenste berichtgeving zner omzich tig moet geschieden. Niet alleen, omdat ook kinderen de krant le zen, maar evenzeer omdat menige somtijds oordeelt vanuit een voor oordeel. Vindt men het normaal, dat een inbreker voor het gerecht zoveel mogelijk getuigen a dechar ge rond zich verzamelt, men noemt het getuigen voor een aangeklaag de onderwijsdienaar al te spoedig ..spelen onder één hoedje", enz. Dit alles zou ertoe leiden, om trent de onderhavige berichtgeving het volgende te concluderen: de pers heeft het volle recht, van vast staande feiten en redelijke veron derstellingen melding te maken. Wetende echter dat sommige on derwerpen (zoals ook het hier be sprokene) al te geredelijk voor de lezer aanleiding zijn tot misver stand, generalisering of voorbarige conclusies, zien wij het als ideaal, dat berichtgeving op dit terrein ge combineerd wordt met voorlichten, de interpretatie. Wie zich beperkt tot interpretatie, maakt geen aan spraak op de naam dagbladpers; doch wie zich beperkt tot objec tieve berichtgeving, maakt aan spraak op de naam „sensatiepers" voor men het bedoeld of beseft heeft. £)E Kominform bestaat dan ook al niet meer. Een mooi gebaar, nu B. en K. hun besprekingen met Eden gaan beginnen. Doch ook niet meer dan een gebaar. We hebben iets dergelijks beleefd tijdens de oorlog. Toen heeft Stalin de Komintern ontbonden, nadat hij bondgenoot van de westerse mogendheden was geworden. Het stond toen te gek, officieel een ondermijningsapparaat in de landen van deze bondgenoten te handhaven. Maar die ondermij- ningsarbeid zelf werd niet stop ge zet. Na de oorlog werd hij zelfs met kracht aangevat. In 1947 kreeg het verband van communistische sta ten weer officieel gestalte in de Kominform. Onder haar auspiciën werden grote stakingen in Frank rijk en Italië georganiseerd. Uit haar midden kwam het idee van de Berlijnse blokkade. Tito werd als ketter uitgestoten. Moskou ver strekte via de Kominform de in structies aan de vazalstaten. „Ze zijn nu rijp voor zelfstandigheid", verklaart men in Moskou. Maar het orgaan van de Italiaanse communis tische partij „Unita" heeft al ver klapt: „De bij de Kominform aan gesloten partijen zullen hun werk zaamheid voortzetten en nieuwe vormen voor het onderhouden van contact met elkaar vinden". Niet duidelijker kan worden gezegd, dat de opheffing van de Kominform maar een leeg gebaar is. Sinds ver leden jaar bestaat trouwens het pakt van Warschau, dat Rusland en de satellieten een nieuw apparaat van samenwerking schonk. In di plomatieke taal zegt men het in Londen aldus: „In het verleden heeft men zich in officiële kringen altijd sceptisch getoond ten aan zien van meningen dat de opheffing van de Kominform ook beëindiging van de gecoördineerde internatio nale communistische activiteit zou betekenen...." Ondiplomatiek ge zegd: We vliegen er niet in. Niemand heeft recht zich genot te verschaffen, dat aan anderen verdriet en smart veroorzaakt. De Amerikaanse viee-admiraal Ro. bert P. Briscoe is, met ingang van juli, benoemd tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in zuid- Europa. Briscoe was in de tweede wereldoorlog bevelhebber van een flottielje torpedobootjagers en later van een speciale vlootgroep in het verre oosten. (Advertentie) (Advertentie) N K M „De financiële verantwoordelijkheid deel ik graag met deskundigen" Mijn waardepapieren zijn even veilig opgeborgen als mijn sieraden: in een safe van de Nederlandsche Handel- Maatschappij. De bank administreert mijn vermogen: zij helpt mij ook mijn geld goed te beleggen. Zij verricht mijn periodieke betalingen. En hoeveel meer voordelen biedt deze band met de bank nog! ALLE BANKZAKEN OVER DE GEHELE WERELD AGENTSCHAP BREDA Catharinastraat 8 Telefoon 9943 Correspondentschap Oosterhout Heuvelstraat 1 Zitdag te Princenhage: Heilaarstraat 22 Martin Artajo, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft dins dag in New York verklaard, dat htf een voorstander is van het herstel van de monarchie in Spanje, ,,als Franco daartoe besluiten zou op een tijdstip dat hem gunstig lijkt". Hij voegde hieraan toe: „Indien het staatshoofd (generaal Franco) voor zijn sterven of voor een eventueel af treden wenst te beslissen op welke wijze dat herstel plaats moet vinden, dan is het aan hem om dat te zeg gen". Over de betrekkingen met de Sov jet-Unie zei de Spaanse diplomaat dat zijn regering geen plannen heeft om de diplomatieke betrekkingen met dat land te herstellen. Een Britse oudheidkundige, die on geveer 30 km ten zuiden van Cairo opgravingen verricht, heeft een 5000 jaar oud koninklijk graf uit de tijd van het eerste Farao-geslacht gevon den. Het graf is van koningin Hernit. Het is dertig meter lang, twaalf me ter breed en bestaat uit een gekan- teelde mastaba. De mastaba (stenen graftombe) is verdeeld in kamers waarin aardewerk en albast gevonden zijn. „De beperkingen van de Indonesische regering op de toelating aan missionarissen hebben meer dan ooit een intensievere recrutering van de inheemse clerus nodig gemaakt. Gelukkig beweegt zich het aantal roepin gen gedurende de laatste vijftig jaar in stijgende lijn". Aldus de H. Con gregatie, de Propaganda Fide, in een overzicht van de situatie der missie in Indonesië. De H. Congregatie komt daarbij tot de conclusie, dat wil het apostolaat zich normaal ontwikkelen het nodig is om meer mission narissen en vooral deskundige professoren voor de seminaries naar In donesië te zenden. Op het ogenblik telt de Kerk in Indonesië op een miljoen gelovigen bijna duizend priesters, van wie 133 Indonesiërs. Op de zes grootsemina ries bereiden zich 92 Indonesische studenten op het priesterschap voor. Vijftien jaar geleden telde het land 637.000 katholieken en op 565 priesters 16 inheemsen. Deze toeneming acht de H. Con gregatie hoopgevend, vooral wan neer men weet, dat eerst in 1914 de eerste priester-kandidaten naar Ne derland kwamen om hier hun studies te maken. De tweede wereldoorlog legde de gehele priesteropleiding lam. De on afhankelijkheid van Indonesië bracht enige tijd volledige godsdienstvrijheid. De groei van de Kerk was daarmede evenredig. De ontwikkeling van het onderwijs, zowel openbaar als bij zonder, maakte een grotere keuze van de priesterlijke staat mogelijk. Toen de Indonesische regering spoe dig daarna de visa voor missionaris sen begon te weigeren werd het werk voor de binnenlandse roepingen met nog grotere ijver aangepakt, zij het dan om de leegvallende plaatsen aan te vullen. ROEPINGEN De meeste roepingen in Indonesië zijn afkomstig van de Middelbare schooljeugd. Op het ogenblik studeren 1159 studenten op de 11 kleinsemina ries. Dit betekent een sprong van 928 studenten vergeleken met 1941, toen de Japanse inval het apostolaats- werk voor jaren stillegde. Op de zes groot-seminaries van Jogjakarta, Ba- tu en Tjitjirug (2) op Java, van Le- één kwaliteit: P^75ct I CIGARETTES dalero op Flores en van Pinelang op Celebes studeren 92 Indonesiërs. Het zevende groot-seminarie te Rombang van de paters lazaristen is tijdelijk wegens te weinig studenten gesloten. Verder studeren nog enige Neder landse priester-studenten in Indone sië, en enige Indonesiërs in Europa: verder zijn er nog 33 novicen. Zij (Advertentie) brengen het totaal van hen, die zich op het priesterschap voorbereiden, verder omhoog tot 169. De Kerk in Indonesië is thans ver deeld in 25 kerkelijke gebieden. Zij telt 984.235 gedoopten en 70.082 Ca techumenen, een totaal van 1.054.317. Het apostolaat onder hen wordt uit geoefend door 929 priesters, van wie 796 buitenlandse missionarissen. Van de laatsten hebben er zich 20 laten naturaliseren. De 133 Indonesische priesters er bevinden zich enkele Chinezen onder, die voornamelijk werkzaam zijn onder hun landgenoten in Indonesië zijn verdeeld in 42 seculieren en 91 regulieren. Van de kerkelijke bestuurders zijn er 3 van Indonesische nationaliteit. De Congregatie van de Propaganda Fide concludeert, dat het bestaan van de Kerk niet door de beperkingen op het apostolaat in gevaar wordt gebracht. Wanneer de katholieke we reld dan al niet meer missionarissen kan zenden in verband met de visum moeilijkheden. acht de Congregatie der Propaganda Fide het echter wel noodzakelijk, dat de Kerk in Indo nesië bij de recrutering en opleiding van de inheemse clerus zoveel mo gelijke steun uit het buitenland ont vangt. Reinigt en glanst in één behandeling! vraagt veel minder tijd is driemaal zo zuinig kost veel minder moeite Verkrijghaa hij Uw drogist, kruidenier, huishoud- en meubelzaak. Bij een ernstige vechtpartij is dins dagavond de 32-jarige ongehuwde houtbewerker B. D., wonende aan de Floralialaan te Bussum, met een knuppel doodgeranseld, dit was het tragische slot van een woordenwis seling. Tegen omstreeks acht uur waren kinderen aan het voetballen achter een woning in genoemde straat, in een gang die uitkomt tegenover de woning van mevrouw D. Reeds vaak had zij last van het voetbalspel on dervonden en ook nu weer tikte zij tegen het raam om de jongens het spel te doen staken. Toen hieraan niet direct werd voldaan kwam haar zoon met een grote zaag naar buiten. Dit werd opgemerkt door de 25-jarige ongehuwde draglinemachinist J. H., die een grote knuppel hanteerde. Tus sen beide mannen ontstond een woor denwisseling, waarbij D. met de zaag in de richting van H. sloeg. Hij raakte diens gelaat en verwondde ernstig de rechterpink van H. Deze ontstak hierover in dusdanige woede, dat hij met de knuppel op D. lossloeg, totdat deze ineenzeeg. Ook toen diende H. hem nog enige slagen toe. Het slachtoffer zag nog kans zijn woning binnen te strompe len. Een geneesheer achtte onmiddel lijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. In de loop van de avond is D. overleden. H. is in arrest ge steld. Overplanting hoornvlies De overplanting van het hoornvlies van een der ogen van de Italiaanse geestelijke Don Carlo Gnocchi, die de vorige maand overleed, op het 12- jarig jongetje Sivio Colagrande, een van de beschermelingetjes van Don Carlo, is mislukt. Het hoornvlies heeft zijn doorzichtigheid verloren. Het blinde meisje Amabile Battis- tella, dat het hoornvlies van het an dere oog van Don Carlo kreeg, heeft inmiddels het ziekenhuis verlaten. Haar gezichtsvermogen is aanzienlijk verbeterd door de operatie. STRAF Tijdens een toneelvoorstel- ling in het Amerikaanse Phi- J ladelphia deed zich een scène voor, die er helemaal niet bij- J hoorde. Toneelspeler Hugh Marlowe moest op een be- J paald moment zijn tegenspeel- ster kussen, waarna ze nog lang en gelukkig zouden le- ven. Na de zoen kreeg onze J Hugh echter van de actrice een zware dreun op zijn ge- zicht. Daarna liep ze boos weg. Nadien heeft ze verklaard: dat Hugh haar veel te over- J dreven had willen kussen, t Hij moet niet overdrijven"J zei ze. Taal Om een beetje voorbereid te zijn op het bezoek van de Russische lei ders Boelganin en Kroestjef, is een Engelse krant begonnen met een bliksem-cursus in de Russische taal. De krant gaat uit van de veronder stelling, dat de Russen als naar ge woonte weer wel met allerlei men sen willen praten. Tot dusver kon den de Britten niet anders doen dan vriendelijk lachen, maar nu kunnen ze ook zeggen: „Hoe gaat het met U?" (Zdrastvootye?) of „Het is koud vandaag" (Sevodnya holodna). Kat Juffrouw Mary Dunn, die in Coal ville woont en elke dag met haar auto naar haar werk rijdt, dacht de zer dagen, dat haar (zwarte) kat wat eenzaam zat te kijken. „Kom", dacht ze, „ik neem het beestje maar eens voor één keertje mee". Onder weg moest ze zoveel aandacht be steden aan de kat, dat ze tegen een boom reed. Ze liep ernstige verwon dingen op. Haar wagen lag totaal aan diggelen, maar de kat mankeer de niets. Bang In Elbeuf (Normandië) hebben drie jongemannen aan de politie gemeld dat zij op 8 april gedurende 25 minuten een vliegende schotel hebben waargenomen. Zij waren er zo bang van geworden, dat zij er niet eerder over hadden durven spreken. Dienst De 26-jarige Martin Lind, luite nant in het Amerikaanse leger, heeft zichzelf tot veertien dagen licht ar rest veroordeeld. Hij bemerkte dat hij de kazerne had verlaten zonder zijn schoenen afdoende te hebben gepoetst. Dierentuin Met een vliegtuig, dat onlangs op het vliegveld van Londen landde, kwamen in Engeland aan: drie py thons, een orang-oetan, een luipaard, 300 aapjes, een krokodil en een op Modellen Ongeveer 200 Russische vrouwen, verdrongen zich dezer dagen in een modehuis te Moskou, waar een week lang Blitse modellen getoond zullen worden Men had enige moeite om mannequins te vinden die slank ge noeg waren om de Engelse model len te tonen. Bont Poppenmaakster Violet Gradwohl uit Apple Valley is begonnen met het vervaardi gen van bontmanteltjes voor poppen. De kledingstukjes kosten dik duizend gulden per stuk. Ze worden grif ver kocht. Politiek Nadat zij elkaar geruime tijd moed hadden ingepraat klopten de schooljongens David Cook en Ro bert Awfaitis aan bij de Russische ambassade in Washington. Zij wilden wel eens weten, hoe het daar ging, zodat ze er een mooi opstel over konden maken. De jon gens werden met open armen ont vangen. Ze mochten de ambassa deur de hand schudden, het ge hele gebouw zien en werden ten slotte vergast op heerlijkheden als koffie en gebak. Bij het hartelijke afscheid nodigde de Russen de twee uit eens gauw terug te ko men en bij die gelegenheid hun vriendjes mee te brengen. David en Robert hebben dit graag toe gezegd. Natuurlijk gaf ik meer geld uit dan je tot nu toe verdiende, man komend leeuwtje. „Ik hen blij, dat nie, maar ik heb een blind ver- ik er vanaf ben", zei de piloot. trouwen in je. VRIJDAG, 20 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,4o School radio 10,05 Gram. 11,00 V.d. zieken 11,40 Instr.octet 12,00 Angelus 12.03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij vrouwen van het land 12,40 Hammondor- gelsp. 12,55 10-Jarig bestaan v.h. Centrum v.d. Nederl. Kath. Vrouwenbeweging, rep. 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,0O Strijkork. 14,35 Lichte muz. 15,00 Schoolradio 15,30 Piano en viool 16,00 V.d. zieken 17.00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,35 Siport- praatje 17,40 Koersen 17,45 Pianorecital 18,05 Amus.muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 Gram. 18,55 Prof. Romme spreekt 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.: Rubr. Verkla ring en toelichting: B. M. van Griet- huysen: Meer ruimte in de vakantie'19,20 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: H. A. van Luyk: Het emigratiepraatje 19.30 Gram. 20,20 Act. 20.35 De gewone man 20,40 Lichte muz. 21,00 Politiek forum 21,30 Amus.muz. 21,55 Grootouders, kinderen en kleinkinderen, caus. 22,05 Symf.ork. en soliste 22,45 Avondgebed en "lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gra-m. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgen wijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Gram. 10,50 Orgelspel 11,15 Voordr. 11.35 Volksliederen AVRO: 12,00 Orgel en viool 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Pianorecital 14,20 Litterair progr. 14,40 Sopr. en piano 15,00 Gevar.progr. 15.50 Act. VARA: 16,00 Muz. caus. 16,30 V.d. jeugd 17,00 Muz. (Advertentie) (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pon weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (50) caus. 17,40 Instr. kwint. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Accordeonork. en solist 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing 19,00 V.d. kind. 19,10 Kiezen of kelen, klankb. over het stemrecht VPRO: 19,30 Dertig jaar geleden 19,45 Rotterdam-Ahoy 20,00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20,10 Vioolduo 20,30 Benelux 20,45 Rembrandt VARA: 21,00 Ritmisch strijkork. 21,30 Etherforum 22,10 Buitenl. weekoverz. 22,25 Instr. kwart, en soliste VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22,45 Avondwijding VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Kamerork. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16.00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Twee violen 18,00 Ka- mermuz. 18,10 Voordr. 18,20 Kamermuz. verv) 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ontmoeting met Mozart 20,15 Ork.conc. 21,10 Kunstkaleidoscoop 21,25 Ork.conc. (verv.) 22,00 Nws. 22,15 Cau serie en clavecimbelrec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Lichte muz. 13,Oo Nws. 13,30 Lichte muz. 14,00 Gram. 15,00 Mitridate, rè di Ponto, opera 16,05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17.30 Zang en piano 17,50 Gram. 18.38 Idem 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 21,15 Graan. 21,55 Idem 22,00 Nws. 22,55 Idem. VLAAMS-BELG.: 17,00 Lenteprogr. 17,30 Varia 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20.00 TV-spel 21,30 Filmfragmenten 22,00 Nws. 36) „Ze is zo'n kleine deugniet," zei mevruuw Madigan met een heldere stem. Je weet nooit van tevoren wie ze zal meebrengen". Ze lachte even licht ironisch. ,,A„n de ene kant is het een pak van mijn hart, maar aan de andere kant ben ik teleur gesteld. „Vrachtrijders en verkeers agenten zijn zulke interessante men sen. Je had eigenlek geen zin om te komen, nietwaar?" Roger stond perplex. Maar haar openhartigheid stond hem aan. „Nee," antwoordde hij. ,,Hoe heeft ze je overgehaald?" „Ze deed erg zielig," zei Roger. ,,Daar is ze erg goed in," zei me vrouw Madigan. „I1- was bang dat ccn assistent-inkoper een fatje met een bloem in zijn knoopsgat zou zijn. Maar^je ziet er steviger uit. Je kunt van Sherry in elk g, val niet zeggen dat haar voorkeur uitgaat naar wes pentailles." „Moeder!" protesteerde mijnheer Madigan. „Drijf mijnheer Newsome toch ï.iet zo in het nauw". ,,Dat is mijn taktiek," zei mevrouw Madigan. „Hoe zou ik anders met al die dikdoeners uit onze buurt moe ten omspringen.... Heeft Sherry je al een lanzoek gedaan?" vroeg zij. „Nog niet," antwoordde Roger. Hij voelde zich nu helemaal op zijn ge mak en amuseerde zich werkelijk. „Wat zou ze hebben?" vroeg me vrouw Madigan. ,,'t Klopt niet met haar tempo." „Ik probeer hem eerst in mijn net ten te drijven," zei Sherry. „Het zijn twee types," zei mijn heer Madigan. „Ze wedijveren met elkaar in buitenissigheid. Ik leef nu al dertig jaar met haar samen. Iedere morgen staat ze op en denkt n hoe excentriek ze vandaag wel zal zijn. Ze ziet er uit als een porse leinen prinsesje, maar zc heeft de ziel van een actrice." „Mijn dochter is maar een ama teur," zei mevrouw Madigan, „maar een veelbelovende." „Zou het niet indruisen tegen je opvattingen van gastvrijheid." vroeg mijnheer Madigan. „als ik iets te drinken liet aanrukken?" „Ze mag je wel," zei Sherry te gen Roger, „anders maakte ze niet zoveel werk van je." „Natuurlijk mag ik hem. Zijn uiter lijk althans. Kan hij ook praten?" „Hij zit een beetje onder de druk," zei Sherry, „maar daar genees ik hem wel van. Dat komt door zijn beroep. Assistent-inkopers zijn altijd zo. De inkoper houdt ze onder de duim." Met een vlugge, lenige beweging ■greep mevrouw Madigan iets van het tafeltje naast haar. Roger zag tot zijn verbazing dat het een katapult was. Ze pakte een kiezelsteentje, rek te het elastiek ver uit en schoot. Uit het struikgewas klonk een schrille kreet, en een enorme kat nam over haast de vlucht. „Smerige katten!" zei mevrouw Madigan. „Loeren on de vogels." „Waarom meet je je geen geweer aan, liefje?" vroeg mijnheer Madi gan. „Ik wil ze niet doodmaken," zei ze. „Ik wil alleen hun ijdelheid kwet sen." „Een prachtig schot," zei Roger goedkeurend. Mama is reusachtig sportief," zei Sherry. Roger wist niet goed wat hij er al lemaal van denken moest. Mevrouw Madigan leek zo'n teer, aristocra tisch wezentje, maar ze sprak en ge droeg zich als een straatjongen. Mijn heer Madigan scheen ook van goede afkomst te ziin. Had Roger hem toevallig in een andere omgeving ont moet, dan zou hij hem hebben aan gezien voor een studeerkamertype, dat van buitensporigheden niets moest hebben. Maar hij scheen volko men verzoend met de vreemdsoorti ge gedragingen van zijn vrouwvolk. Hij schepte er zelfs behagen in. „Roger is er" veelzijdig" zei Sher ry. „Vraag eens of hij een paar staal tjes laat zien" zei mevrouw Madi gan. „Ik heb behoefte aan afleiding. „Hij rust nu uit" zei Sherry. „Hij is niet alleen een uiterst bekwame assistent-inkoper, maar bovendien een bokser." „Ik heb gehoord dat de tuinmans jongen uitstekend boksen kan" zei mevrouw Madigan geestdriftig. „Mis schien „Nee, zei Sherry beslist. „Hij moet nu uitrusten. We hebber die men sen gisteravond geschaduwd en ze gingen heel geheimzinnig naar dat oude gebouw. Wij maar drentelen. En ineens stond er zo'n woesteling voor ons. Je hebt nooit van je leven zo'n pracht van een knock-out gezien. Pats-boem. Daar 1 .g-t-ie en dade lijk z'n blafferd grijpen." „Blafferd?" vroeg mijnheer Madi gan. „Z'n knalpijp" lichtte Sherry toe. „O" zei mijnheer Madigan, kenne lijk tevredengesteld. „En Roger schopt 'em weg en ik raap 'em direkt op. En toen leek het me een goed idee om hiei een paar dagen t komen nadenken." Mevrou Madigan schudde haar bekoorlijke hoofdje en scheen het niet helemaal eens te zijn met het gedrag van haar dochter. „Ik weet het zo net nog niet" zei ze. „Moord en dood slag en kidnappers en bokspartijtjes? Nu vraag ik je, papa, past dat wel voor 'n dame? Bedenk wel: toen Sherry iets nuttigs wilde gaan doen. heb ik je direct gezegd dat het niet goed zou aflopen." Het warenhuisbedrijf schijnt een nogal opwindende affaire te zijn" zei mijnheer Madigan nadenkend. „Toen ik Sherry toestemming gaf die be trekking aan te nemen, vermoedde ik niet wat er allemaal bij kwam kijken." „Het is ook niet normaal" zei Ro ger. „Maar het is een prachtige leer school" merkte mevrouw Madigan op. „De eerste vereis'A voor een aan staande vrouw en moeder. Ofschoon ik nog in twijfel verkeer. Het druist te veel in teg. de goede vormen. Ik ben namelijk erg op goede vor men gesteld mijnheer Newsome." „Noem hem toch Roger", zei Sher ry. „Dan went u vast aan de naam." „Je moet niet denken, Roger" zei mijnheer Madigan, „dat we ons niet ernstig ongerust m ken over Sher ry's welzijn. Je zou het aan mijn vrouw misschien niet zeggen. Ze houdt zich alleen maar excentriek. Maar in haar hart is ze doodsbe nauwd." „Volkomen begrijpelijk" antwoord de Roger. „Ik wilde dat u Sherry thuis kon houden." „Dat zou een onoverkomelijke slag voor haar zijn" zei mevrouw Madi gan. „Bovendien is Zl. meerderjarig en zou ze ons waarschijnlijk niet ge hoorzamen. „Maar ik zou in elk ge val beleefd blijven" protesteerde Sherry. „Toen ik haar opbelde en haar ver zocht jou voor het weekeinde mee te brengen" vervolgde mevrouw Ma digan „had ik daar mijn redenen voor. Het was niet alleen omdat ik kennis met je maken wilde. Ik zou willen dat je kennis maakt met di verse mensen en je oren goed de kost geeft... Mayme Passerini staat op het punt om te trouwen, Sherry, Met Hamilton, die jongen met die kromme benen. Te veel paard gere den. Ik verafschuw o-benen.... Ga je morgen naar Maggie?" „Ik denk van wel" zei Sherry. „Maison Versailles zie je. En dan het plezier dat we kunnen hebben... Er is een aank1 cht ingediend tegen haar door Maison Versailles. Je weet wel, Roger Maggie Frazer." „Mayme Passerini en haar moe der komen ook. En de jongen met de o-benen. Stel je hem eens voor in pyjama! Wat een gezicht. Zie je dat je mevrouw Passerini eens over linnen aan h' praten krijgt." „O!" zei Sherry, „speel je croquet Roger?" „Ik ben vroeger kampioen ge weest". „Jeetje" riep Sherry uit. „Tegen geen mens verklappen hoor. Ik wil die weddenschap afsluiten." „Ik heb een hekel aan croquet" zei mijnhee Madigan. Sherry zette een ernstig gezicht. „Ik vrees, da+ dit weekend wel eens niet zo glad zou kunnen verlopen." „Waarom niet?" vroeg haar moe der. „Omdat ik geloof dat we gescha duwd zijn" zei Sherry. Roger keek op: „Wat bedoel je Sherry?" „Op de weg hierheen. Ik zag het voor het eerst op de brug. Een oude tweepersoons auto. Hij is voortdu rend op onze hielen gebleven." „Waarom heb je iat niet dadelijk gezegd?" vroeg Roger. „Dat zou je aandacht van mij af geleid hebben" zei Sherry. „Je begint het te leren" zei me vrouw Madigan, „wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen." Het was niet mogelijk verder in te gaan op Sherry's mededeling want er arriveerde een vrolijk troepje van zes mensen. Roger liet zich gelaten voorstellen en kwam tot de ontdek king dat niemand hem als een soort kalf met twee koppen beschouwde. Maar Sherry was daarmee niet te vreden. „Roger is assistent-inkoper" kon digde zij vastberaden aan. Ze zei het op een toon alsof hij de maharadja van Jodpur was. „Nou en?" zei eer dikke jonge man. met een joviaal knipoogje naar Roger. „Wat is een assistent-inko per?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3