MINIATUUR-WALCHEREN WORDT VERDER UITGEBREID Dat moet veranderen... CL In Memoriam Dirk Koets Een tehuis in Vlissingen Denaturatie van oesters Rectificatie 3000 gulden boete geëist tegen bedrijfsleider Romme en Romme, maar wat een verschil M sc\ Overal grote bouwbedrijvigheid Premier Jonckheer voerde overleg Adj.-inspecteur kreeg schoen tegen hoofd Walcheren MIDDELBURG Kamerlid van Meel stelt vragen aan minister Mansholt „Burgervergadering 'in Burgerzaal Hulst dreigt tweederangsstadje te worden Waarom Fraaie handwerken in fraaie Statenzaal Economische politierechter Middelburg Ontslagen boekhouder kroongetuige Jeepexpres naar Oostburg Samenwerking van jeugdgroepen Zuid-Beveland GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN Tussen dijken en dammen DE JEEP-EXPRES Hoogwaterstanden AGENDA Heden W" H DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 APRIL 1936 Op miniatuur-Walcheren wordt thans koortsachtig gewerkt om alles ge reed te krijgen voor de heropening op 27 april. Zoals bekend zal deze herope ning tevens opening van het spoorwegpaviljoen, dat zal worden ver richt door de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. den Hollander. De Spoorwegen hebben voor de in richting van hun paviljoen ook ma teriaal gekregen over de geschiedenis van de Zeeuwse lijn. Dit materiaal werd bereidwillig ter beschikking ge steld door de provinciale bibliotheek te Middelburg en werd fotografisch gereproduceerd. Bovendien zal ter ge legenheid van de opening in deze bibliotheek gedurende veertien dagen een expositie worden gehouden van allerlei documenten met betrekking tot de Zeeuwse lijn. Deze tentoon stelling zal eveneens door ir. den Hollander op 27 april worden ge opend. Het paviljoen van de Ned. Heide Maatschappij zal bijzonder attraktief worden. Er komt een groot aquarium van niet minder dan 5.000 liter, waar in o.a. de teelt van toetwatervissen zal worden getoond. Maar ook de eigenlijke miniatuur zal dit jaar weer de moeite waard zijn: er zijn enkele nieuwe gebouwtjes, o.a. ,,La Tour Eiffel" uit Vlissingen, een nieuwe molen in Domburg enz. Bijzonder aar dig is ook, dat men de beschikking heeft gekregen over een brandweer- in-miniatuur, bezig met de blussings- werkzaamheden bij een brandende schuur te Oranjezon. Door bepaalde lichteffecten wordt 's avonds de in druk gewekt alsof hier een brand weerploeg met de nablussing bezig is. INTERNATIONALE BELANGSTELLING. De bestaande miniatuur-gebouwen zijn stuk voor stuk aan een grondige inspectie onderworpen en zo nodig weer goed in de verf gezet. De be planting is gesnoeid, terwijl er 5000 violen zijn geplant. Ook aan de zomer- beplanting is alle aandacht besteed. Van een uurwerkfabriek werd een grote elektrische klok ontvangen, die thans wordt aangebracht op het Don- Suisse-restaurant. Bij de ingang wordt een nieuwe kassa gebouwd met twee loketten, teneinde de bezoekersstroom zonder stagnatie te kunnen verwer ken. Voorts is het landschap van Miniatuur-Walcheren nog beter ge stoffeerd dan vorig jaar, doordat men de beschikking heeft gekregen over miniatuur-tractoren, bussen, paarden en koeien enz. Om de grote bouw nijverheid op Walcheren ook in het klein te laten zien wordt te Vlissingen bij ,,Bethesda" een miniatuur-bouw put aangelegd met een heistelling-in werking. Er wordt dit jaar weer een stroom van bezoekers verwacht, een ver wachting, die gebaseerd is op de grote belangstelling, die buitenlandse busmaatschappijen enz. reeds nu (Advertentie) De Antilliaanse premier, de heer Jonckheer, heeft gisteren gesproken met minister-president Drees en de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp. Hij heeft de laat ste thuis opgezocht. Het feit, dat de goeverneur, mr. Struycken geweigerd heeft het lands- besluit te tekenen, omdat hij niet wenste dat een advocaat die zijn par ticuliere praktijk niet wenste op te geven, als minister van Justitie zou optreden, heeft een diepgaand con flict aan de dag gebracht. De kern van de vraag is: hoever gaan de be voegdheden van de goerverneur? Is hij slechts een ornament, of heeft hij een beslissende stem in de zaken van het rijksdeel? De kwestie kan vérstrekkende ge volgen hebben. Men zal de gang van zaken zelfs kunnen aangrijpen, om Nederland opnieuw een koloniale mo gendheid te noemen. voor miniatuur-Walcheren aan de dag leggen. Er wordt vrijwel dage lijks om propaganda-materiaal ge vraagd. Inmiddels is er contact op genomen met de radio en het is reeds zeker, dat drie radio-ensem bles deze zomer op miniatuur-Wal cheren zullen optreden. Ook kan nog worden vermeld, dat gedurende de maanden juni, juli en augustus het bekende stads-miniatuur-treintje de verbinding Markt-miniatuur-Walche- ren zal onderhouden. Het bestuur van de stichting Nieuw Walcheren heeft weer de medewer king van de gemeentelijke dienst van sociale zaken ontvangen ter zake van personeel tijdens de zomermaanden. Daardoor is het mogelijk, dat 12 moeilijk plaatsbare arbeidskrachten wederom dienst zullen doen in ver schillende functies. Vanzelfsprekend wordt deze medewerking op hoge prijs gesteld. Met ontroering zullen vele inwoners van Veere en daarbuiten, maar vooral de kunstenaars vernomen hebben dat de schilder Dirk Koets plot seling is overleden. In zijn stoel zittend werd hij dagen na z\jn dood door één zijner vrienden gevonden. De burgemeester van Veere heeft bij de begrafenis gezegd, dat het goed zou zijn indien de bezitters van Koets' schilderwerken, die avond nog eens met aandacht zouden opzien naar deze doeken, die hij ir. zijn grote gulheid voor weinig verkocht of cadeau gaf. acheveerde doe', houden bijna af- Er is met Dirk Koets niet alleen een bezield kunstenaar doch ook een goed mens heengegaan. Hij heeft behoord tot het oude so lide ras, dat geen nijd of jaloezie koesterde jegens zijn collega's. Maar die, integendeel, altijd zichzelve bij hen allen ten achter stelde. En dit behoefde hij allerminst te doen. Wie reeds zijn bekende ploegpaar den kent, waarvan enkele uitsteken de specimina hangen in de Camp- veerse Toren, weet dat hij te doen heeft met een schilder van grote kwa liteiten. Dirk Koets had een volkomen ei gen talent. Een talent dat niet aca demisch gevormd was, zich niet van de wijs liet brengen door tijdelijke tijdstijlen. Maar alleen spontaan reageerde op wat rijn bezieling hem ingaf. Gebo ren in 1895 te Wissekerke na van zijn 16e tot zijn 19e jaar in Amerika te zijn geweest en nadien gewerkt te hebben in de plateelindustrie te Gouda vestigde hij zich in 1921 te Veere. Het waren mejuffrouw Ochs en de bekende criticus Albert Plasschaert die zich toen reeds zeer interesseer den voor zijn sterke originele kunst. Vijf en dertig jaren heeft Dirk Koets in Zeeland geschilderd. Het landschap waarin hij zeer sterk en persoonlijk was, heeft hij veelvuldig en veelkleurig op papier of op linnen gebracht. Indien we hem zouden willen in delen bij een bepaalde groep, dan zouden wij hem expressionist willen noemen. De schilderkunst die hbudt van sterke contrasten en soms hevige kleuren. Bij een expressionist is het stelsel der lijnen zeer sprekend en de com positie, in tegenstelling met de kunst der impressionisten gesloten. Het werk van Dirk Koets was ge sloten d.w.z. 't was niet aarzelend uit lijnen en nuances ongebouwd, maar krachtig en beslist. Zulk een, soms bijna primitieve uiting, doet denken aan die der Franse fauves en het zal op het eer ste gezicht degenen die van het ge- schrikken. Terwijl het voor anderen juist een grote aantrekkingskracht zal bezit ten. Dirk Koets had een veelzijdig ta lent. Hij heeft b.v. een miststemming gemaakt met Arnemuidse visvrou wen en tekeningen van een herfst- bos, welke van grote innige verfij ning getuigen. Koets schilderde weinig portret. Veel stilleven, maar bij voorkeur landschap. Daarin is de enkelgestalte, die zich van het contour losmaakt, bijna sym bolisch voor zijn levensvisie. Dirk Koets was een persoonlijkheid, onafhankelijk en niet te beinvloeden. Men heeft, niet geheel ten onrechte, hem wel eens de Veerse Van Gogh genoemd. Ook toen de nevelen over de geest van van Gogh trokken, schilderde Vincent. Ook Dirk schilderde en hoe groot en hoe visionair! Een eenzame baai aan de dijk, het Zwin bij ebbe in maan of onder don der, de gebroken boom, verdord en verzout in het overstroomde land. De stervende marol met zijn fluwe len veren tegen een jubelend lente land... dat waren de dingen om hem... en deze getuigden in zijn tragische jaren ook van de dingen in hem. Eenzaam en gesloten leefde deze voortreffelijke mens. Sterk en vechtend in zijn prachti ge ploegpaarden, tragisch, versom berd in zijn nachtzee of zijn geteis terd Zeeland, dat hij zo innig en zo natuurlijk-oprecht liefhad. Het is de bedoeling om van het vrij vele nagelaten werk eerlang een tentoonstelling te houden in Veere. Het zal velen verbazen wat in de ze zwijgzame, zo vreemd langsgaan de en toch zo beminnelijke kunste naar heeft geleefd, ook door zijn ziek te heen, aan schoonheidsverlangen, aan zegevierende schildersvreugde boven de tragiek en de beheersing van de vorm die hij het gaf. Veere en Walcheren zullen blijven leven in het werk van deze frenetie ke, hartstochtelijke schilder en zui vere mens. Veere, april 1956. MARTIEN BEVERSLUIS Kalh. Bejaardenzorg Te Vlissingen heeft de oprichting plaats gehad van een stichting Kath. Bejaardenzorg. De exploitatie van een bejaardenhuis zal in studie genomen worden. Voorzitter is F. Schets, secre taris-penningmeester J. de Mooy. Vervolgens hebben in het bestuur zitting genomen de heren E. Dierikx, J. Dellaert en M. Rotelbond. geestelijk adviseur wordt pastoor Rossen. hi Ambonezenoord Nadorst Een verkeersongeval dreigde - de klok wees even na twaalven de rust in het Abonezenwoonoord aan de Na- dorstweg te Middelburg te verstoren. De depressie ontlastte zich in de vorm van een schoen, die naar het hoofd vloog van de adj.-inspecteur van het commissariaat Abonezenzorg de heer G. J. van Boxtel uit Vlissin gen. die hierdoor een onbeduidende wonde opliep. De heer van Boxtel wilde met zijn auto het kamp binnenrijden, toen bij de ingang plotseling een kind de rij weg overstak. Een aanrijding bleek onvermijdelijk: gelukkig kwam het kind met de schrik vrij; de moeder van het aangereden kind wierp de bewuste schoen. Verder bleef het rus tig. De politie stelt een onderzoek in. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 1 mei 1956 des voormiddags van 9—10 uur, gelegen heid bestaat tot kosteloze inenting cn herinenting tegen pokken in het Me disch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst. dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. Middelburg, 16 april 1956 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. GEMEENTE MIDDELBURG. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door B.J. Buijs, wonen de te Middelburg, een verlof A als bedoeld in artikel 38 der Drankwet (Stbl. 1931, nr. 476) is aangevraagd voor enkele lokalen van het perceel Wagenaarstraat nr. 12. Binnen veertien dagen na de dag tekening van deze pubiikatie kunnen bij hun College schriftelijk bezwaren worden ingediend tegen inwilliging van dit verzoek. Middelburg, 16 april 1956. Burgemeester en Wethouders voorn. N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. 816-0 Het Tweede Kamerlid is. C. J. van Meel (K.V.P.) heef aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld: 4. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan me dedelen, welke gevolgen de denature- 1. Kan do minister mededelen, of de berichten juist _,.n, dat het voor nemen bestaat om in Yerseke onge veer drie miljoen oesters te denatu reren tot kalkgrit? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan me dedelen, welke waarde die ongeveer drie miljoen oesters vertegenwoordi gen en wat de opbrengst ervan kan zijn in de vorm van kalkgrit? 3. Wanneer vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen, of men hier te doen heeft met een incidentele overpro- duktie, dan wel of deze zich in vori ge jaren heeft geopenbaard en of in de toekomst gerekend moet worden behoudens abnormale gunstige om standigheden op een overproduk- tie van ongeveer dezelfde omvang? ring van de oesters voor de oester kwekers van Yerseke zullen hebben, met name voor het grote aantal kleinere kwekers? 5. Kan de minister mededelen, of en, zo ja, welke bemoeienissen het hierbij betrokken bedrijfschap in de zen heeft? 6. Wanneer vraag 1 bevestigend wordt beantwoord en wanneer een voortdurende overproduktie zou moe ten worden verwacht, kan de mi nister dan mededelen of naar zijn mening doeltreffende maatregelen zouden kunnen worden getroffen om tot een eventueel gewenst geachte sanering van de oesterteelt te ko men en zo ja, welke? i) 5 Vanavond wordt in de Burgerzaal van het stadhuis te Hulst een open bare bijeenkomst gehouden, waarbij een van de belangrijkste stedelijke pro blemen zal worden besproken: de activiteiten, welke Hulst meer bekendheid moeten geven, het toerisme, kortom:'t vraagstuk van „hoe Hulst voor be zoekers attraktief te maken". De heren F. de Meurichey, drs. L. Lockefeer en J. H. Stolte hebben het initiatief genomen tot deze vergadering, waarto» de gehele bevolking van Hulst wordt opgeroepen. In een circulaire, waarin deze drie heren de Hulstenaren oproepen mee te werken, wordt de toestand waarin de oude vestingstad Hulst begint te verkeren, kernachtig weergegeven. De stad mist iets, zo zegt men, ze mist een evenement dat tot de ver beelding der toeristen spreekt, dat in staat is de vreemdelingen in groten getale naar Hulst te trekken. En waarom?, zo vraagt men zich af. Waaraan ligt het? Het kan zijn dat men opziet tegen het werk dat onvermijdelijk is ver bonden aan het meer attraktief ma ken van Hulst, het kan persoonlijk „isolement" zijn, het kunnen ook me ningsverschillen zijn, die men maar niet kan vergeten. „De keerzijde daarvan" zo zegt men, „is echter dat de positie van Hulst steeds slechter wordt, het aan-, w.in» ni„t zien van de stad daalt en Hulst «o- In" g doende een tweederangsstadje dreigt1 voorkomen, te worden". Om daarin verandering te brengen dienen eerst alle vooroordelen tegen welke gebeurtenis ook terzijde te wor den gelegd en moeten alle menings verschillen voor altijd diep begraven worden. Standenverschil mag geen beletsel zijn tot samenwerken. Wijzend op de mogelijkheden welke toch ook in een kleine stad aanwezig zijn, haalt men het voorbeeld van Sluis aan, waar men toch ook klein begonnen is. Ongetwijfeld zal er voor de bijeen komst van vanavond grote belangstel ling bestaan, vooral nu er door ini tiatiefnemers openhartige woorden zijn gesproken! Onlangs hebben wij melding gemaakt van een auto-ongeval, dat zich tussen Perkpolder en Kloosterzande had voorgedaan. Daarbij schreven we dat de heer J. W. waarschijnlijk geen acht heeft geslagen op het achter hem komende verkeer, zodat H. v. G., chauffeur van een zware vracht- meer kon Na onderzoek Is thans gebleken, dat onze berichtgever zich vergist Vandaag voor het laatst Telkenjare staat de „Provincie" de fraaie Statenzaal - die op zich reeds een bezoek waard is! - twee dagen af als expositieruimte voor de „vrou welijke handwerken", waaraan een grote verloting is verbonden en waar van de opbrengst ten goede komt aan diverse sociale instellingen. Het is merkwaardig, dat men ie der jaar weer een groter aantal fraai uitgevoerde handwerken ter beschik king krijgt. Een kleine 300 prijzen liggen er uitgestald in de Statenzaal; een expo- sitie, waarin vele technieken zijn ver tegenwoordigd. Heden, donderdagmiddag, is de ten toonstelling nog te bezichtigen van twee tot vijf uut. Vermeldenswaard is ook, dat door een medewerkster in de Zeeuwse klederdracht een kant klosdemonstratie wordt gegeven; de pianist J. den Hollander geeft - zoals dit met alles het geval is belan geloos zijn muzikale medewerking. De trekking van de loterij is reeds vrij dag a.s., door notaris R- Batten. NIEUW WIJKGEBOUW TE NIEUWLAND Dank zij gift uit het buitenland In de jongste raadszitting deelde burgemeester van Randwijk mee, dat via het Rampenfonds, toezegging is gekregen voor een belangrijke gift aan het Groene Kruis voor de bouw van een wijkgebouw. Voorwaarde is echter, dat de gemeente zelf twin tig procent in de kosten bijdraagt Een boete van f 3000.subs. 6 mnd. hechtenis eiste de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkcnberg van Mierop tegen de 23-jarige I. L. K. procuratiehouder en bedrijfsleider van een te Middelburg gevestigde re visiewerkplaats. K„ werd ten laste- gelegd, dat hij te hoge prijzen bere kend zou hebben voor reparatiewerk zaamheden aan draglines. Deze zaak diende reeds eerder op 29 november van het vorig jaar maar werd toen, nadat de verdediger, mr. F. \V. Adriaanse, een troef op ta fel gooide in de vorm van pakket werkbriefjes. die, tesamen met een liefdesbrief achter 'n brandkast wer den gevonden, teruggegeven aan de rechter-commissaris voor nader on derzoek. TE MOOI. Voor de verdediger stond het. vast. dat deze werkbriefjes door de hand van de kroongetuige in deze zaak, Van H., die ir. de tijd. dat de over tredingen werden begaan, boekhou der bij de werkplaats was, achter de brandkast zijn gekomen. De officier vond de ontdekking „te mooi om waar te zijn"; mr. Adriaanse repli ceerde dit door te zeggen, dat Van H., indertijd na een ruzie met veel spoed de zaak „uitgeschopt" is; hij heeft toen geen tijd gehad de werkbriefjes te verwijderen voorts liet hij zijn vi sitekaartje er bij achter in de vorm van een liefdesbrief. De werkbrief jes waren uiteraaard van belang bij het vaststellen van de reparatie-kos ten aan de bewuste draglines. De zaak kwam aan het rollen toen enkele klanten over te hoge prijzen hun be klag deden MEER OP FAKTÜUR De economische politierechter, mr. P. van Empel, wees er Var. H„ op, dat zijn verklaringen in deze zaak van het hoogste belang zijn. Hierna werd de erg gedetailleerde tenlaste legging puntsgewijze doorgenomen. Van H., wist op vele punter, een aan merking te maken, een aanmerking, die hieruit bestond, dat. iets minder was geleverd, dan op de faktuur werd berekend. De vorige keer nam de behandeling vier uur in beslag de tenlasteleg ging was een strook papier, enkele meters lang ditmaal was dit slechts weinig korter. Het enige aardige détail tijdens de behandeling werd gevormd door het „urenschrift' van de onderneming, met een zekere juffrouw Day op de kleurige omslag. Het juffertje dat zich anders voornamelijk bezighoudt met het voordragen van te sentimentele balladen, vormde thans een fris beek je, dat vrolijk door het dorre ambte lijke moeras van prijzenbesluit en calculatie klaterde. Een controleur, die de bescheiden van de onderneming onderzocht, ver klaarde als getuige, dat ook te hoge uurlonen werden berekend. REQUISITOIR VAN EEN UUR. De officier liep in zijn requisitoir, dat bijna een uur duurde, alle posten na. In zijn resumé opperde hij de vraag: „Is er geknoeid of zo nu en dan een kleine vergissing begaan?" Hij wees tenslotte nog op de verkla ring van een kantoormeisje, dat bij de vorige zitting getuigde. Hieruit bleek n.l. dat v. H. en K. samen de rekenin gen „in elkaar knoeiden". De officier gaf toe, dat van het aanvankelijk tenlastegelegde veel is komen te ver vallen „er is echter genoeg over voor een aanzienlijke knoeierij". Al dus kwam hij tot zijn eis. Ook mr. Adriaanse liep alle punten na. Hij bepleitte, dat verdachte heeft gehandeld naar voor hem oncontro leerbare gegevens. Hem kan niet wor den verwezen, wat hem wordt tenlas- tegelegd, aldus de raadsman. Dinsdag 24 april a.s. zal schrifte lijk vonnis worden gewezen. Wie mocht menen dat by de ka tholieke jongeren in west Zeeuwsch Vlaanderen zo langzamerhand alle initiatieven gedood zijn, heeft het toch wel hij het verkeerde eind. Wan neer wij alle door hen georganiseer de evenementen op sociaal, cultu reel en ontspannjngsgebicd hier wil den resumeren, zou een volle pagina van dit blad niet voldoende zijn om slechts van de hoofdzaken enkele bij zonderheden te vermelden. In plaats van deze opsomming wil len wij alleen even stil staan bij het belangrijke evenement dat zaterdag a.s. onder auspiciën van de R.K.J.B, en de K.V.C.O. aan alle katholieke jongeren van Zeeuwsch Vlaanderen geboden wordt. Door samenwerking zijn genoemde verenigingen er in ge slaagd ,,De Jeepexpres" naar Oost burg te loodsen. Dit houdt in dat de Jongeren in staat zullen zijn kennis te nemen van de ervaringen van Jan Glissenaar en Peter Pennarts, op gedaan gedurende hun laatste 27 maanden lange reis door grote de len van Afrika en Azië. Daar deze werelddelen momenteel in het mid delpunt van de belangstelling staan en genoemde personen hun ervarin gen hebben op talrijke terreinen, zal het de organiserende verenigingen zeker niet aan belangstelling ontbre ken, te meer daar de heren Glisse naar en Pennarts hun voordracht zullen illustreren met tijdens de reis gemaakte lichtbeelden. Als meest gelukkig verschijnsel van dit initiatief menen wij te mo gen zien de groeiende samenwer king tussen de verschillende groepen van de jeugdbewegingen in deze streek. Reeds meerdere malen kon den wij deze samenwerking tussen genoemde verenigingen constateren. Het is te hopen dat deze zich nog zal uitbreiden en op die manier tot voordeel van de katholieke jongeren kan strekken. „Het eeuwige misverstand" Het Rotterdams toneel gaf ook hier evenals in Terneuzen een opvoering van James Barrie's blijspel „Het eeuwige misverstand", dat fijn-gees tig van inhoud, op een charmante- levendige en zuiver-uitgebalanceerde wijze werd gespeeld. De zo goed als volle zaal van ,,de Prins" reageerde spontaan met vro lijkheid en applaus. De Z.V.U. maakte weer een goede beurt met het engageren van dit en semble. Lewedorp Lustrumfeest kalh. bouwvakarbeiders De afdeling van de kath. bouwvak arbeidersbond ..St-Jozef" vierde opge wekt haar 10-jarig bestaan. De voor zitter de heer Jac. Traas, kon behalve de geestelijk adviseur, districtbestuur. der en genodigden een groot getal le den met hun dames verwelkomen. Daarna memoreerde hij de voornaam ste gebeurtenissen sinds de oprichting. Het ledental is verdrievoudigd en de parochie telt geen enkele ongeorgani seerde meer. Hij richtte zich vooral tot de jongeren, die 47 proc. van de afdeling uitmaken en wekte hen op trouw te blijven aan de organisatie en vooral de diverse cursussen te volgen; hiervoor riep spr. ook de medewer king der ouders in, omdat dit voor het latere leven der jongens van grote be tekenis is. De muziekvereniging van de KAB luisterde de avond op met nummertjes die er in gingen en enkele leden der toneelclub brachten een één-actertje. De districtbesuurder, de heer van Kaam feliciteerde bestuur en leden met het tweede lustrum en stelde de afd. ten voorbeeld van vele ande ren. Hij dankte de bestuursleden voor de ontplooide activiteiten en ook voor de prettige samenwerking met hem. Spr. liet enkele cijfers de revue pas seren en vertelde o.m„ dat de afdeling jaarlijks voor f 5000 omzet aan va kantiebonnen: W.W. en contributie verhandelt. Ten slotte sprak pastoor Wolff een opwekkend woord, wat zeer werd gewaardeerd. Na de gezellige koffiemaaltijd stak de voorzitter nog een vriendelijke speech af en daarna heeft het duo Bordui-Franke uit 's Heerenhoek met muziek en voordrachten het gezel schap nog enkele uren prettig bezig gehouden. Kruiningen RAADSAGENDA. Vrijdag, zal de gemeenteraad ver gaderen. De agenda vermeldt naast een aantal minder belangrijke pun ten een voorstel tot het overnemen door de gemeente van het badhuis dat de afdeling Kruiningen - Hans- (Advertentie) in een verrassend grote keuze ver krijgbaar bij 817-o weert - Schore van het Groene Kruis tegelijk met een wijkgebouw heeft gesticht. De gemeente zal 1/3 deel der stichtingskosten voor haar reke ning nemen. Verder zal gesproken worden over de plaats, waar het monument ter herinnering aan de rampslachtoffers zal worden opgericht. Rilland-Bath Openbare vergadering De gemeenteraad komt a.s. vrij dagavond in openbare vergadering bijeen. De voornaamste punten, wel ke op de agenda voorkomen zijn het vaststellen van de gemeenterekening 1954, rekening van het burgerlijk arm bestuur, vergoeding voor de bijzon dere lagere scholen over 1955 en de werkelijke uitgaven voor het openba re onderwijs over 1953-1954. Tevens zullen dan worden besproken de voorstellen tot ruiling van wegge deelten met de Reigerbergse polder, het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. van Harkingsveldt als lid van de plaatselijke commissie voor schoolverzuim, tevens het voor stel tot uitkering van 3 pet. over '55 en de verhoging van de vakantieuit kering van 2 tot 4 pet. aan gemeen- tepersoneel. Voorts het onbewoonbaar verklaren van het pand Hoofdweg 8 en het verlenen van een subsidie aan de E.T.I. voor Zeeland; herzie ning van het raadsbesluit van 13 januari 1956 inzake de aankoop krotwoning Hoofdweg 46, tevens het voorstel tot aankoon van diverse percelen bouwgrond aan de Zand- baan en bespreking verkoopprijs bouwgrond en over de bouw van wo ningen aldaar. Tevens een voorstel tot het goedkeuren dat overgegaan wordt tot onteigening van een gedeel te van de boomgaard rond de Ned. Herv. Kerk. Sluiskil OUDEN VAN DAGEN KWAMEN BIJEEN In het kader van de volksgezond heidszorg werd door het Wit Gele Kruis in het parochiehuis een gezellige middag aangeboden aan de ouden van dagen. Zuster Pedro presenteerde de oud jes de ziekenhuisfilm. Hierna volgde een gratis verloting. Ook werd op deze middag door enkele van de oud jes een voordracht ten beste gegeven. Na deze gezellige middag dankte de heer Mechielsen namens de ouden van dagen van andere gezindte en de heer Simoen, namens de katholieke ouden van dagen. Sas van Gent EXCELSIOR SPEELT „EN ZIE, WIJ LEVEN". Na de grote belangstelling, welke de r.-k. Toneelvereniging Excelsior" in onze gemeente vorig jaar mocht ondervinden bij de opvoering van het toneelstuk „Vandaag is Morgen", komt zij thans weer de aandacht vra gen voor een uitzonderlijk stuk, dat op zaterdag 21 en zondag 22 april a.s. in zaal „Reseda" alhier ten to nele zal worden gebracht. Het is ditmaal een toneelspel in 3 bedrijven van de bekende Neder landse schrijver Jan Naaijkens, met als titel „En zie, wij leven". Met dit hoogstaande stuk wordt tevens me degedongen in het „Zeeuwse Land juweel", 2e klasse. MIDDENSTANDS- GEZINSAVOND. De door de afdeling Sas van Gent van de Kon. Ned. Middenstandsbond in zaal „Reseda" alhier georganiseer de middenstands-gezinsavond mocht zich een in behoorlijke belangstelling verheugen. De zaal was nagenoeg be zet, toen de voorzitter van de Ver eniging van Sasse Neringdoenden, de heer P. de Ridder, de aanwezigen een welkom toeriep en in het bijzon der de heren mr. D. Kluiver, gede legeerde van de K.N.M.B. voor Zee land, en de heer Bach van de Ame rikaanse Ambassade te 's-Gravenha- ge, begroette. Hij gaf hierna het woord aan Mr. D. Kluiver, die in zijn kwaliteit van juridisch adviseur van de K.N.M.B. een propagandisti sche speech hield en de niet-leden uit de middenstand aanspoorde zich bij de landelijke organisatie aan te heeft. De toedracht van de zaak was en de benodigde grond beschikbaar juist andersom: de chauffeur van de zware vrachtwagen wilde namelijk links afslaan cn lette niet op de auto van J.W. Deze laatste treft derhalve geen schuld. stelt. B. en W. stelden voor dit te accepteren. Na uitvoerige discussies besloot de raad in principe de gevraagde me dewerking te geven. J.l. zaterdag vergaderde te Goes de Statenkring Goes van de KVP en het gewest Zeeland van de PvdA; de twee grootmachten in de poli tiek waartussen het straks bij de stembus zal gaan. Natuurlijk was die verkiezings strijd op beide vergaderingen hèt onderwerp van de dag en stippelde men de lijnen uit, waarlangs men de propaganda wilde voeren. En heel opmerkelijk was in die twee bijeenkomsten de grote man op de achtergrond, pro). Romme. Hier houdt de overeenkomst echter meteen op, want terwijl op de KVP-vergadering prof. Romme niet alleen naar voren werd gebracht als de lijstaanvoerder der KVP en alle rijkskieskringen maar ook als de grote, bekwame en nobele poli ticus van formaat, nam men hem in de PvdA-bijeenkomst als de boe man op de korrel. Getrouw aan het de vorige week uitgegeven parool om door zich te richten tegen Romme, communis tische stemmen te winnen, heeft de heer Geert Ruygers deze staatsman verweten weleer als minister van sociale zaken de werklozen te heb ben dwarsgezeten, omdat zij eerst „hun met zweet verworven wonink je" moesten oppeuzelen, aleer zij werklozensteun kregen. Deze vrien delijkheid was bedoeld prof. Romme van het stokpaardje der bezitsvor ming te stoten, welk stokpaardje de professor momenteel volgens spreker berijdt. Vermoedelijk zal er te Goes hartelijk zijn geapplaudiseerd over deze „fijne zet". Op de K.V.P.-vergadering zou men wellicht ook vreugdebetoon hebben kunnen veroorzaken door dr. Drees te gaan schilderen als het stiefva- dertje. dat op de ouderkomsuitkering kortingen liet toepassen indien de kleine man, die gespaard had, rente of inkomsten uit dit „met zweet ver worven" bezit trok. Nog groter hila riteit had men daar kunnen bereiken indien met dezelfde gekleurdheid de houding van de socialistische minister Suurhoff in het geding was ge bracht die in zijn wet op het bodem- per.sioen de verworven rechten op het gebied der pensioenen negeerde, zich niet dan na stug verzet enige concessies liet ontwringen en toen het K.V.P.-kamerlid, mr de Kort, met recht en reden naar billijker regeling streefde, met zijn porte feuille begon te rammelen om oppo santen op de vlucht te jagen. Nochtans gebeurde er niets van dit alles bij de Zeeuwse K.V.P.-ers te Goes. Voorzitter, burgemeester An- driessen vermeed dergelijke onfrisse persoonlijkheden, hield zich bij de zaken en maande met overtuiging aan de verkiezingsstrijd eerlijk te voeren. En dit was o.i. nog wel het groot ste verschil tussen de beide Goese samenkomsten, waar de schaduw van prof. Romme over heen viel. de Z. sluiten. Zijn woorden hadden tot ge volg, dat zich staande de vergade ring nog verschillende nieuwe leden opgaven, zodat het ledenaantal van de afdeling Sas van Gent met 50 pet. steeg. Een interessant filmprogramma vulde verder de avond. Vooral de indrukwekkende muziekfilm „Tangle- wood", waarin door vol orkest wer ken worden uitgevoerd van Beetho ven en Andriessen, viel zeer in de smaak. De avond werd gesloten met een kort woord door Mr. Kluiver. (Advertentie) Katholieke Jongeren op zaterdag 21 april a.s. In OOSTBURG. Reiservaringen uit Afrika en Azië met lichtbeelden. Zaal KATHOLIEKE KRING. Aanvang19,30 uur precies. Entree f 1, Biervliet Geslaagde uitvoering In de zaal van het Ned. Herv. Jeugdgebouw gaven de leden van de meisjesclub, jongensclub en Jonge Kerk een geslaagde uitvoering. Ds. J. Evenhuis heette de aanwe zigen welkom en dankte allen die aan het tot stand komen van deze avond hadden meegewerkt. De avond werd gevuld met volks dansen, declamaties en schetsjes. De senioren voerden na de pauze op „De Toverappels". dat veel bijval oogstte. De Jonge Kerk speelde R. Oostra's „Wie zijn leven zou willen verlie zen". Het werd een goede vertol king. JAARVERGADERING COOP. BOERENLEENBANK De Coöp. Boerenleenbank hield haar jaarlijkse algemene vergadering in ,,'t Hof van Holland". Vele leden gaven blijk van belangstelling. Het afgelopen jaar was voor de bank weer zeer goed. De rekening sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 17.847.187,55, alzo een omzet van ruim ƒ35.000.000.-. De winst bedroeg 13.205.48. De kassier, dhr. W. P. Borm, deel de verder mee, dat het aantal leden ruim 300 bedroeg. Het nieuwe kantoorgebouw te Hoofdplaat nadert zijn voltooiing, zo dat het spoedig in gebruik zal wor den genomen. Dhr. A. van Rumste, die aftrad als lid van de Raad van Toezicht en reglementair niet herkies baar was, werd dan', gebracht voor de wijze, waarop hij gedurende 30 jaren de belangen der bank had ge diend. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Francke. Tot lid van het bestuur werd bij enkele candidaatslelling herkozen de heer F. A. Ceulenaere. Voor de provincie Zeeland gelde" voor morgen, vrijdag 20 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.02 en 23 34 uur; te Ter- neuzen om 10.38 en 23,15 uur; te Vlissingen om 10.12 en 22.48 uur. MIDDELBURG Electro: De baas in huis. Schouwburg: Middelburgs Dilet tanten toneel. VLISSINGEN Alhambra: Een slechte vrouw. Luxor: De vrouw van de half bloed ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur. Ariane en Blauwbaard. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het «pel van de eer. ooooc- vOOOOCl (Van het kunnen dat in difl gegeven terzake, lijkheid standpurl van de ll schandal I Allereil of de self dan vroI openbare I gebeurte I denscharl een mattl Nederlai kiesheid vraagt voj ze aandac den ten I lichaamss I maakt in I nu en dar I geven aa: I school, d; I van veelc B anderde, il zakelijke I wereld tel De tijd, wl litate qua tabelen btl voorbij. IVB betreuren I niet terza I zich er rr.l wust zijn.l zag niet tl legeren. ïB verklaarbiB kendheid I schaarse I rein der il aan een vl tenissen, <1 den hebbil Neemt mei school dol werd op I ken oudel teren, darl vraag voel dient te vl Vanzelfsl tie pas dal neer er spl geding, wl nu van dl I verwachte I vermeldin; I geving? I Alvoren: I wij enkele I len. Op df I ieder pu I worden v(l dige aanle misverstan I vorm der I zou zijn to I drijving inl heeft men I Op de twcl richtgevincl het bijzond I kwetst wol groei naar I venswaardi I onthulling I te gemakkl frustreren I Op de derdl tenliefde zichtigheidl wanneer hl die uit hotl zonder kwl Op de vil bliciteitsm I de realiteil constatereiB komstige rfl Passen wl het „schoil vooreerst I hierom trerl den het vol betreuren, se poenale richtgeving pretendeert voedingshu J ken, moet zegging e: klakkeloos Wij steil, standpunt, ving niet al zelfs gewer wege de p: vanwege h I rechtvaardiI Het spre I wij het vt I achten, dat wen§te bei| tig moet omdat ookj zen. maar 36) „Ze is z| mevrouw !fl stem. Je ze zal meJ licht ironial het een pif aan de an gesteld. agenten zijij sen. Je ha te komen. Roger st' openhartigh „Nee." ai „Hoe hee „Ze deed „Daar is vrouw MaJ een assistel een bloem Maar je ziJ van Sherry dat haar v. pentailles." „Moeder! Madigan. toch i.iet z. „Dat is n

de Stem | 1956 | | pagina 2