Na matige le helft, zéér interessante ontmoeting Diende Stalin geheime dienst der tsaren? Van Beurden (2) en Brooymans (1) de (Brabantse) goalgetters Bruinisse tegen uitbreiding van de mosselkweek Oud KNP-ers in de N.O.U. Studenten in het geweer KRUISING TUSSEN RADIJS EN RAMENAS Eerste sectie op mensen in de vierde eeuw verricht Zuid-Nederland-Luxemburg 3-1 LUXEMBURGERS VOCHTEN VOOR EERVOL RESULTAAT STRIJD OM HET DRINKWATER Nijpende armoede onder Spaanse priesters Ier Elliott held van de dag in tweede rit rond Antwerpen 10 11 Wegens tekort aan goede gronden Comité van actie roert de trom Iene Miene Mutte Petitie aangeboden Inbreuk op kwekerspatent Zijn Vreselijk geheim Onthulling van ex-NK VD-man Fresco van de catacombe toont aan: Louis Overbeeke blonk uit Nuntius doet een beroep op de gelovigen Nederlanders bereiden zich voor op de Tour Nederlandse renners voor klassiekers Rik van Looy (gisteren 2) étappe-winnaar Wim van Est 15e Kandidaten-schaak AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 APRIL 1956 KING SIZl iiiiiiiiiiii liiiiniiiii 3e pakje met fit dit pakje rookgenot. i Robinson, niet gauw! verwerkt! e van het ld. Kloeke, zool. het kasteel Bar- ie ondergang red- lift de Jonker. „dat 1. Ik had het zelf :un:ien doen!!" De leden van de mosselkwekers- vereniging Algemeen belang" te Bruinisse hebben zich uitgesproken tegen het voornemen van het be drijfschap voor visserij-produkten om nieuwe mosselvissers tot het bedrijf toe te laten. Reeds nu komt het voor, aldus de protesterenden, dat bona fide mossel kwekers geen leveringsmogelijkheden hebben, omdat zij niet beschikken over goede kweekgrond; jaarlijks gaan daardoor duizenden tonnen mos scis, die niet toekwamen, verloren. Evenals de adviescommissie, ziet men 't liefst geen enkele nieuwe kweker toegelaten. OOK HET DELTAPLAN Ook het Deltaplan speelt hierin een rol. Voor de mosselkwekers, die in de Zandkreek hun percelen kwijtra ken, in verband met het Drie-eilan denplan moeten op de Waddenzee zestig nieuwe percelen worden ge zocht. In de loop der jaren zal dit zich telkens herhalen, net zo lang totdat de tijd aanbreekt, dat men - evenals dat thans met de Zuiderzee vissers gebeurt, de bedrijven zullen moeten worden gesaneerd. Door de gedwongen verplaatsing tengevolge van de Deltawerken van het mossel- kwekersbedrijf uit Zeeland naar het noorden, moet juist gestreefd worden naar inperking inplaats van uitbrei ding van het bedrijf. Maar er schijnt weinig aan te doen te zijn. Daarom werd aangedrongen om zoveel mogelijk mosselzaad van het Groningerwad naar Zeeland te bren gen omdat men Zeeland als mossel leverancier niet kan missen. Verrui ming van de zaadaanvoer zou kunnen worden bereikt door het gehele Gro ninger Wad voor zaadvisserij open te stellen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter De Koning, die voor de eerste keer de vergadering presi deerde mede, dat de heer L. de Waal in de bestuursvergadering tot secre taris was benoemd. Voorts vertelde hij, dat de ijsgang op de Waddenzee op verschillende plaatsen nogal schade heeft aange richt. En zouden verschillende plaat sen zijn, waar in november wel, maar nu geen zaad meer te vinden is. De adviescommissie heeft besloten dat een visser uit Wieringen een on derzoek naar de verschillende plaat sen, waar zaadval te verwachten is, op het Friese Wad in zal stellen. Zijn bevindingen zullen in kaart wor den gebracht, zodat bij openstelling op 2 mei a.s. ieder zijn voordeel met deze onderzoekingen kan doen. Ondanks de formele opheffing van de K.N.P. achten vele oud-KNP-ers, al of niet zitting hebben in de pro vinciale staten en gemeenteraden, ge zien ook de huidige koers van de KVP, het noodzakelijk hun beginselen trouw te blijven. Zij hebben zich verenigd in een comité van actie, waarvan het dage lijks bestuur wordt gepresideerd door de heer A. A. J. M. Rademakers, lid van Prov. Staten van Noord-Bra bant en lid van de gemeenteraad van Roosendaal. Overtuigd van de noodzaak, de na tionale oppositionele krachten in Ne derland te bundelen in de strijd tegen het progressief en dirigistisch wanbe leid" heeft het besloten zijn vertegen woordigers op de gemeenschappelijke lijst van de Nederlandse Oppositie Unie (N.O.U.) kandidaat te stellen. Aldus een manifest, dat gisteren werd uitgegeven. De vraag ,,Wat denk jij van arti kel 61-bis?" is in universitaire krin gen de laatste dagen zeer frequent te beluisteren. Men bedoelt het arti kel uit de ontwerp-wet op het Tech nisch Hoger Onderwijs, dat beperking van u studietermijn beoogt, door een zekere examen-dwang. Alom in dèn lande heeft dit grote verontwaardiging gewekt. Toen de De economische politierechter te Middelburg mr. P. van Empel, heeft de zaak behandeld tegen A. van de W., directeur van een zaad- handel te Goes, die ervan werd be schuldigd inbreuk te hebben ge maakt op het kwekerspatent van de firma A, A. R. van der Zwaan en Zoon te Voorburg, door een radijssoort in de handel te brengen, die of grote overeenkomst vertoon de met het kweekprodukt van de Voorburgse firma, of voor het kwe ken dezelfde radijssoort met de zelfde eigenschappen, in welk geval het in de handel brengen onder een andere naam zou zijn gebeurd. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkeniberg van Mierop zowel als de economische politierechter kwa men tot de conclusie, dat door de ge- tyigeiide controleurs en deskundigen nergens, wordt gerept over de iden titeit van de betreffende radijs. De zaak werd daarop verdaagd tot 20 juni a.s. Op die datum zal onder meer als deskundige worden gehoord dr. O. Banga, van het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassen te Wageningen. Uit een onderzoek was komen vast te staan, dat de Goese fir ma het zaad had gekocht bij een Zwit serse firma in Bern Men zou hiermee hebben voortgeteeld en het zaad in de handel hebben gebracht, hetgeen de verd. echter met stelligheid ont kende. De Voorburgse firma had een radijssoort, de cherry belle, gekweekt door kruising met ramenas en het experiment, dat in 1931 al begon en 25.000 tot 30.000 gulden had gekost, had tot resultaat een radijs zonder voze harde punt. De verd. betoogde, dat zijn ras, dat hij „cultuur brilliant" noemde, een uitgesproken roeisoort is met korter loop, een andere blekere kleur en eerder voos. Wel gaf hij toe, dat hij misschien zijn klanten in de waan heeft gebracht, dat dit zaad van het soort cherry belle 'was. Dit le verde hij ook, al kweekte hij het nooit. 55 Een vr igere generaal van het Rode Leger. Alexander Orloff, die nu in de VS verblijft, heeft onthuld, dat wijlen Stalin vroeger agent is ge weest van de Tsaristische geheime politie Orloff, die tevens een hoge functio naris va.i de N.K.V.D. de gehei me dienst van sovjet-Rusland is geweest, zei dat dit „vreselijlke ge- helm" de oorzaak is geweest van de liquidatie van maarschalk Toe- tjatsjefsk;- en zijn vrienden en uit eindelijk ook de aanleiding is van de huidige anti-Stalinistische cam pagne in Rusland. Volgens Orloff is uit oude tsaristi sche documenten gebleken, dat Sta lin lang voor de revolutie inlichtingen over de activiteit van de bolsjewisten verstrekte aan de tsaristische gehei me dienst, de „Okhrana". De huidige campagne is, volgens Orloff, het gevolg van het feit, dat Kroestjef en zijn v '.gelingen van het „geheim" op de hoogte zijn gebracht waarschijnlijk door generaal Zoekof. Deze laatste zou dit geheim sinds de grote zuivering van 1937 angstvallig hebben bewaard en het nu hebben onthuld om de huidige Russische lei ders te dwingen hun zienswijze te ver anderen. De huidige anti-Stalinistische cam pagne heeft, volgens Orloff, slechts één doel: de Russische openbare me ning voor tc be.eiden op de onthul ling van dit „geheim" betreffende het werkelijke verleden van Stalin. Deskundigen hebben verklaard dat jl® medische sectie op het menselijk lichaam voor onderwijsdoeleinden on geveer een duizendtal jaren eerder werd toegepast dan tot nog toe werd aangenomen. De deskundigen zijn t -e conclusie gekomen na de be studering van een fresco dat dateert uit de vierde eeuw en dat onlangs in de catacombe aan de Via Latina te Rome is ontdekt. Volgens dr. Proskauer nam men totnogtoe aan, dat de eerste bekende sectie op een menselijk lichaam voor onderwijsdoeleinden in 1281 in Italië werd verricht: Waarschijnlijk hebben er voor die tijd in het geheim ook wel secties plaatsgevonden, maar 1281 werd aangenomen als het officiële jaartal. De datum hiervan is terug te vinden in de archieven van Bologna, doch de naam van de man die de eerste offi ciële sectie verrichtte is niet bekend, wet belang van de nieuw ontdekte fresco is, dat het de eerste schilder kundige representatie is voor de ge neeskunde van zo'n sectie en tevens een voorstelling hoe in die oudheid de ontleedkunde werd aangeleerd. De oude Egyptenaren en Grieken en ook de Romeinen verrichtten ope raties, doch zij sneden het lichaam met open voor onderwijsdoeleinden. De Egyptenaren waren zeer bedreven balsemen en zij leerden zo doende bij de voorbereidingen van het balsemen veel. Een figuur op de gevonden fresco "wijst naar het lichaam terwijl de les gever waarschijnlijk de woorden van Galen voorleest of die woorden uit zijn geheugen citeert. Claudius Galen gal ae geschriften van Hippocrates, de vader van de geneeskunde, uit en maakte zelf aantekeningen bij de sec tie op varkens. Sectie voor onderwijsdoeleinden werd een algemene praktijk in het Europa van de veertiende, vijftiende en zestiende eeuw. Zo had Leonardo da Vinei een vriend die bij zijn ana tomische studie sectie toepaste. Tweede Kamer gisteren het wetsont werp behandelde, puilden de tribunes bijna uit door het grote aantal stu- c'mten. Vijftig Utrechtse hoogleraren hebben officieel geprotesteerd. In Am sterdam, Delft, Tilburg en Leiden werden protestvergaderingen belegd en in Wageningen klonk de kreet: ,,Iene miene mutte, vier jaar Rut ten, vier jaar Cals, dat is vals!" Gistermiddag is aan de Tweede Ka mer een petitie over de examenkwes tie aangeboden, ondertekend door ca. veertienduizend studenten. De Tweede Kamer heeft vrijwel unaniem in de redevoeringen met de studenten medegedemonstreerd. Na een beschouwing van de socialistische woordvoerder Posthumus, de enige die een flinke slag om de arm hield, hebben all sprekers zich tegen de vrijheidsbeperking uitgesproken. ^ater Stokman wees er echter op, dat deze formele rechtsbescherming niets nieuws inhoudt. Bovendien vond hij de maatrege* zelf overbodig en zag hij verschillende bezwaren. Hij vond het iet name pedagogisch on juist om zulke krasse maatregelen te treffen, doordat alle studenten die hun eerste examen moeten doen on der psychische druk komen staan. Minister Cals interrumpeerde bij dit deel van pater Stokmans' be schouwing en wees er op dat'er alleen de mogelijkheid tot uitsluiting wordt gegeven. Maar dit werd door pater Stokman van de hand gewezen. Of wel de bepaling heeft reëel betekenis ofwel ze is een wassen neus en ook in dat geval moeten we dat niet in de wet hebben. In Delft vond een massale demon stratie van studenten plaats. Uit al le hogescholen- en universiteitssteden waren studenten naar Delft 'gekomen en trokken de aanc'acht met leuzen, welke zij op allerlei wijze met zich mee voerden. Met hun, Delftse collega's trokken zij in groepen door de straten en oyér de graphten, soms met hoempa- muziek. De studenten hadden zich getooid met hoge gekleurde hoeden, parapluies met opschriften, aanplak biljetten op de over- of regenjas enz. Kortom ze hadden niets onbeproefd gelaten om de aandacht te trekken. DEN BOSCH, woensdagavond. Twee doelpunten van drie, waarvan er een n juweel mocht heten, zijn gescoord door de B.V.V.-er Max van Beurden. Ge begrijpt dat „de Vliert" (met de goede 30.000 toe- schouwers praktisch vol) nu het een Bos schenaar tvas die de overwinning voor Zuid- Vooral na de rust vormden zij de daverende motoren in de aanval, Appel kwam pas los toen hij met Koopal niet zo erg schotvaardig vanavond van plaats had verwisseld. En Koopal voelde zich op zijn beurt niet zo best thuis op die linkerwing. Over het algemeen heeft de midden linie met uitzondering van Cor van der Hart, die weer schitterde wel haar mannetje gestaan, maar uitblin kende dingen, bleven aan deze kant toch achterwege. Ook de backs v. d. Hurk (BW) en Claus (Helmondia) op het laatst rem- placanten voor de geblesseerde Kuijs en Wiersma, waren er nog al eens uit en het geharrewar voor het doel was deswege niet zelden. Uit een dier situaties, onmiddellijk nadat Zuid-Nederland door van Beur den de leiding genomen had (in de le minuut na de hervatting) kon Lus- senburg door linksbuiten Letsch de gelijkmaker scoren. Het is dus 3-1 ge worden, want hoe geweldig de Lu xemburgers zich ook hebben inge spannen ze hebben dat in feite tweemaal drie kwartier gedaan de Munck kon nadien toeh niet meer worden verrast. Oók wel, omdat na die 11 stand de Zuiderlingen pas goed aan gingen pakken. Te mooi Voor de rust wilden Klaassens c.s. het' veel te mooi doen. Zij speelden te zelfbewust en... werden dus onop houdelijk door de bezoekers fel op de huid gezeten. Die wilden per sé tegen dit Zuid- Nederlands elftal, waarin nu dus „slechts" zes oranjetruidragers ston den opgesteld een goede beurt maken in doelpunten! Zij zijn naar het Groot- De Pauselijke Nuntius in Spanje heeft een dringend beroep gedaan op regering en gelovigen om een einde te maken aan de nijpende armoede, waarin vele Spaanse priesters vooral op het platteland leven. Tijdens een bijeenkomst van de hulp organisatie voor priesters, het „Aarts bisschop Claret Instituut" te Madrid verklaarde de Nuntius, dat de Spaanse clerus de laagst bezoldigde sociale groepering is. „In een gemeenschap, die uit oogpunt van sociale rechtvaar digheid streeft naar voldoende lonen en ouderdomsvoorzieningen, is het met rechtvaardig de priesters in hun armoede te laten zitten. De regering behoeft niet alles te doen, al zijn diens verplichtingen duidelijk. Ook de gelo vigen hebben een ernstige verant woordelijkheid ten aanzien van het levensonderhoud der priesters". Het Aartsbisschop Claret Instituut werd vier jaar geleden opgericht met het doel noodvoorzieningen voor priesters te treffen. Tot dusver ont ving het instituut 20.000 verzoeken om hulp, terwijl 2511 priesters geholpen konden worden. De hulp strekt zich ook uit op cultureel niveau. Vorig jaar werden bijna 200.000 pe seta's besteed voor de aankoop van boeken. Een belangrijk aandeel van de hulp aan priesters bestaat in het meubileren en aankleden van de meestal kale pastorieën. Een vorig jaar gehouden enquete wees uit, dat de armoede onder de Spaanse pries ters dikwijls nijpend is. cs m Overal in het waterwingebied van Amsterdam zijn werken aan de gang, die een vl-otte en overvloe dige watervoorziening van de hoofdstad zullen moeten garande ren als zij eenmaal zijn uitgevoerd. Men rekent de capaciteit van de drie waterwinplaatsen; de duinen onder Vogelenzang, de Loender- veense plas en de heide bij Hilver sum, zo te kunnen opvoeren, dat rond het jaar 2000 negentig miljoen kubieke meter water per jaar kan worden geleverd. Hiertoe zal men o.m. water uit het Amsterdam-Rijn kanaal van Jutphaas naar de dui nen bij Zandvoort pompen, waar het na te zijn bezonken en geabsor beerd door het zand, weer zal wor den gewonnen. De foto geeft een beeld van het leggen van enorme buizen tussen Breukelen en Maarssen. hertogdom inderdaad met dit predi kaat terug mogen reizen. Technisch waren de Zuid-Nederlan ders hen verre de baas ook vóór de thee maar de gasten wonnen het in vurigheid, doortastendheid èn volhouden. Terwijl ook hun aanvallen meestal ingeluid door de niet meer zo jonge maar zeer handige links binnen Letsch heus niet zo slecht wa ren. Een uitstekend speler bleek óók de spil, Lettel, een lenige jonge man, die pas 20 lentes telt! Hij heeft daar een keurige partij voetbal weg staan geven. In kwaliteit behoefde zijn doel man. Michaux, voor hem niet onder te doen. Hij heeft diverse uitstekende reddingen verricht, welke zelfs de Munck tot ere zouden hebben ge strekt. Eervolle nederlaag Zo bezien is het voor de Luxembur gers een eervolle nederlaag geworden, want wat zij aan technische kwalitei ten en tactiek tekort kwamen, werd door die andere instelling: per sé een eervol resultaat boeken en zich daar toe tot het uiterste inspannen, ruim schoots vergoed. Nederland mee hielp behalen, daverde van het gejuich. En tóch tvas die van Beurden de beste niet uit onze voorhoede. Daarop mochten Brooymans, die de 2e goal scoorde en Overbeeke, reeds spoedig na 't begin voor de geblesseerde Heymans (B.V.V.) inge val/en, méér aanspraak maken. ven en beperken we ons tot de tweede drie kwartier. Z. Ned. leidt Reeds in de tweede minuut kon de Hongaarse arbiter Zsolt de bal weer naar de middenstip dirigeren Appel nam de aan ons toegekende vrije schop en bracht de bal bij de doclmond. Brooymans zeer leven dig en attent gaf hem een tikje; de Luxemburgse defensie was even van de kook door de teweeggebrachte si tuatie, waarvan van Beurden, vrijge- lopen, onmiddellijk gebruik maakte en met een zuiver, hard schot de Lu xemburgse keeper liet vissen (10). Vlak na de aftrap stormden de gas ten op ons net af, met zulk een snel- Matige le helft Was de wedstrijd, in rillerige koude en aanvankelijk met een stevige wind van doel tot doel, niet zo bar interes sant, na de thee werden de toeschou wers (vooral de zeer talrijke aanwe zige jeugd liet zich gelden) ruim schoots vergoed, omdat toen pas de goede, aanvallende geest in het Zuid- Ned. team gevaren was, en de inter essante. spannende momenten aan on ze kant niet te tellen waren. - Daarom kan een „behandeling" van j perfecte wijze een hoekschop. Brooy- die eerste helft rustig achterwege blij- mans sprong boven alle tegenstanders heid en doortastendheid, dat de Z.- Ned. verdediging op haar beurt uit het lood werd geslagen. De Munck dacht de bal door rechts back v. d. Hurk te zullen zien weg werken, maar deze bleef werkeloos staan en tussen deze en de Munck rolde het leer in ons doel (11). Zoals reeds gememoreerd: dit bracht de Zuidelijken tot het besef, dat har der en beter aangepakt diende te worden. We kregen nu onophoudelijk van vloeiende combinaties te genieten. Louis Overbeeke, zeer op dreef en bliksems handig, had daarin een spre kend aandeel. Een zéér harde schui ver van zijn voet, op het nippertje door Michaux gestopt, verdiende in de 5e minuut vermelding. Doelpuntenhonger Toen kregen zijn collega's plotseling allemaal doelpuntenhonger en vooral Appel deed in de volgende fase van zich spreken. Zijn kanjers waren ech ter voor een deel onzuiver of te hoog gericht Eén vloog juist over de lat, een ander er bots tegenaan, .zoals in de 10e minuut. De situaties, werden nu voortdurend meer precair voor het Luxemburgse net en de gasten moch ten toen al heel erg van geluk spre ken dat hun doel niet nog eens een paar maal doorboord werd. Het was intussen duidelijk, .dat er goals aan die kant möektën Tallen. Dat gebeurde echter pas in dg 22e minput. 2—1 Koopal nam van zijn vleugel op Er zijn onderhandelingen gaande om een Nederlandse ploeg van tien man te laten deelnemen aan de Ronde van België, welke van 10 tot en met 13 mei wordt gehouden. Vervolgens zullen Nederlandse renners starten in de Ronde van Italië, welke 19 mei begint en in de Ronde van Zwitserland, waarvan de data 16 tot 23 juni zijn. Daarna wil Pellenaars een aantal „mogelijken" voor de Ronde van Frankrijk „ergens op de Veluwe" tezamen brengen om hen daar ook mentaal voor te bereiden voor de Tour, welke 5 juli begint met de etappe Reims-Luik. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de renners uit het „Veluwse kamp" bij wijze van training en verkenning naar de Alpen zullen gaan om daar te oefenen op de reeds vastgelegde Alpenetappes van de Ronde van Frankrijk. uit en kopte ongelooflijk hard en zui ver langs Michaux (21). Bij de Luxemburgers moest toen rechtsback Brenner worden vervan gen. De gasten bleven zich prachtig teweer stellen en pas ongeveer vijf minuten voor tijd slaagde Max van Beurden er in, met een fel schot zijn stadgenoten opnieuw te laten juichen (3—1). Daarbij is het gebleven! Een interessante attraktieve wed strijd waaraan het publiek veel ge noegen heeft beleefd. Op 5 mei wordt de klassieke weg wedstrijd de Waalse Pijl gehouden en op de volgende dag staat de tweede wedstrijd van het jaarlijkse Ardennen- weekeinde. Luik-Bastenaken-Luik op het programma. Een sterke Nederlandse ploeg zal aan de beide klassiekers deelnemen. Wagtmans (St.Willebrord), de Groot (Amsterdam), van den Brekel (Echt), Nolten (Elsloo), van Breenen (Am sterdam) en Hinsen (Ryckevorsel, België) zullen in deze wedstrijden uit komen. De mogelijkheid bestaat, dat van der Pluim (Dussen) en Schoenmaker (Eindhoven), beiden nog onafhanke lijke, ook worden ingeschreven, even als de Amsterdammer Donker. De tweede etappe van de drie daagse van Antwerpen over Beveren, St.-Niklaas, Dendermonde, Mechelen naar Turnhout en vervolgens via Broeekem en Borstbeek terug naar de Scheldestad, is gereden by fraai, zon nig weer. Onmiddellijk na de start werd er een flinke vaart in gezet, wat niet wegnam dat in de kop de ene demar rage op de andere volgde. Adriaens- sens, Scodeller en Huyskens liepen 't eerst weg, maar de laatste twee zet ten niet door, in tegenstelling tot Adriaenssens die op z'n eentje hard bleef fietsen doch even voorbij Ter- monde (38 km) achterhaald werd. GROEIENDE VOORSPRONG Het bleef onrustig in de gelederen, en na de 68e kilometer sprong Cal- laerts weg, spoedig gevolgd door de Feyter en Vlaeyen. Deze drie renners losten elkaar regelmatig af aan de kop. met het gevolg dat hun voor sprong geleidelijk groeide. Dank zij een spoorwegovergang bij Bouwel, waar het peleton een halve minuut moest wachten en uit zijn candans raakte, bedroeg het verschil bij Wes- terlo (111 kmi ruim 4 minuten, en bij Geel zelfs 5 minuten 20 sec. Dit werd de hoofdgroep toch wat te erg. Een verwoede achtervolging werd ingezet, met het gevolg dat het pele ton in minder dan 20 kilometer een minuut op de vluchtelingen inliep. Bij Turnhout (144 km) ontsnapten uit de hoofdgroep Vannitscn, van Looy, de Rtjcke, Impanis, de Bruyne en Pianckaert, die er na een furieuze jacht in slaagden bij Zoestrem (164 km) de leiders te achterhalen. GEEN VAN EST Zo werd een kopgroep van negen man gevormd met 1 min. 40 achter stand volgde de Ier Elliott en nog weer 50 sec. later kwam het peleton. Elliott, die geen moment verslapte, haalde eerst Callaerts in, die wat was teruggevallen, maar lag toen nog 1 mi nuut achter op de kopgroep. In de laatste fase van de strijd viel deze groep uiteen. Van Looy- Planckaert en Vlaeyen stoven naar vo ren maar Vlaeyen kon het tempo niet bijhouden terwijl Elliott, in grootse vorm, zich bij het groepje Impanis voegde, en vervolgens aliepn achter Vlaeyen aan ging. Van Looy won deze etappe met een lange eindspurt voor Pianckaert en Elliott, de held van de dag, slaagde er in Vlaeyen te kloppen voor de derde plaats. Onze landgenoot Wim van Est ein digde als vijftiende in het grote pele ton. DE UITSLAG De uitslag van de tweede rit over 200 kilometer luidt: 1 Van Looy (B) 5 uur 14 min. 55 sec.: 2 Pianckaert (B) zt.; 3 Elliott (Ierland) 5 15 13; 4 Vlaeyen (B) z.t.; 5 de Bruyne (B) 5 17 24; 6 Impanis B z.t.; 7 Van Nitsen (B) 5 18 40; 8 Hendrickx (B) 5 19 07; 9 Moser (It) 5 19 09; 10 Vliegen (B) 5 19 16; 11 Sterekx iB) 5 19 25; 12 Verachtert B5 19 26; 13 van der Eist (B); 15 Wim van Est (Ned); 16 de Cock (B); 17 Adriaenssens (B); 18 Lauwers (B); 19 van Gompel (B); 20 Truye (B); 21 van Steenbergen (B); 22 Schotte (B); 23 van den Branden (B) allen in de- zefde tijd. De schaakmeesters uit het Kandi datentoernooi, dat in Amsterdam wordt gespeeld, hebben zich gisteren bezig gehouden met het spelen van de twaalfde ronde. De partij tussen de Russen Petrosjan en Smyslov ein digde na tien zetten in remise, op voorstel van Petrosjan. Petrosjan had 45 minuten van zijn bedenktijd ge bruikt en zijn tegenstander 25 minu ten. De korte duur van deze partij betekende een record in dit toernooi De Argentijn Panno gaf op, nadat er 33 zetten in zijn partij tegen de Rus Geiler waren gedaan. De partij tussen L. Szabo (Honga rije) en dr. M. Filip (Tsjecho-Slowa- kije), werd na 43 zetten remise. De partijen tussen H. Pilnik (Ar gentinië) en P. Keres (Rusland), en tussen B Spassky en D. Bronstein (beiden Rusland) werden na de regle mentaire speeltijd afgebroken. INGELAST zondagcomp afd. Zeeland 22 april le klasse: Lewedorpse Boys 1Walcheren 1. MILITAIRE WERKEN. In het gebouw van de Genie aan de Wouwsestraat te Bergen op Zoom had woensdagmorgen de aanbeste ding plaats voor de uitvoering van verfwerken aan de militaire gebou wen te Roosendaal en Rucphen, te Ossendrecht en Putte, in het district Vlissir.gen en te Bergen op Zoom. De inschrijvingen op de werken waren als voigi Militaire gebouwen te Bergen op Zoom; W. van Broekhoven, Steen bergen f 26.800; A. Weisters, Bergen op Zoom f 29.400; firma Lindhoudt, Oud-Vossemeer f 29.400. fa. Kamp huis en Bosch te Arnhem f 32.000. fa. Antonissen, Breda f 32.300; A. de Goede, Rotterdam f 39.950. J. Mer- tens, Amsterdam 1 40,900. Militaire gebouwen te Roosendaal en Rucphen: fa. Lindhoudt, Oud-Vos semeer f 14,400; W. van Broekhoven, Steenbergen f 15.400; fa. Antonissen, Breda f 16.400: A. Weisters, Bergen op Zoom f 16.500;; fa. Kamphuis en Bosch, Arnhem f 16.700; J. Mertens, Amsterdam f 21.700; A. de Goede, Rot terdam f 21.800. Militaire gebouwen te Vlissingen: A. Weisters, Bergen op Zoom f 11.900; W. van Broekhoven, Steen bergen f 13.000; M. v. d Boogaard, Nijmegen f 14.409; G. Buitelaar. Vlis singen f 14,565; J. Mertens, Amster dam f 18.700; A. de Goede, Rotter dam f 18.990. Militaire gebouwen te Ossendrecht en Putte: A. Weisters, Bergen op Zoom f 8.390. W. van Broekhoven, Steenbergen f 9.990; D. Lindhoudt, Oud-Vossemeer f 10,400; J. Mertens, Amsterdam f 12.100. A. de Goede, Rotterdam f 12,200. DEN BOSCH, 18 april. Op de markt van heden zijn aangevoerd 6963 stuks vee, zijnde 3713 runderen, 349 vette kalveren, 779 nuchtere kal veren, 48 fokzeugen, 338 slachtvar- kens, 51 lopers, 1447 biggen, 142 scha pen, 79 lammeren en 17 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 750-1120, guiste koeien 680-885, zware soorten boven notering, kalfvaarzen 685-1075, klamvaarzen 575- 620, guiste vaarzen 610-720, pinken 485-575, graskalveren 265-415, nuch tere fokkalveren 90-140, nuchtere slachtkalveren 35-48, zware soorten 58-80, lopers 75-87, biggen 44-60, drach tige zeugen 275-350, vette schapen 90- 125, ooien met lammeren 160-215. Aanvoer van slachtvee 916 stuks. Prijzen: le kw. vaarzen 3.10-3.30, pri ma boven notering, 2e k. 2.80-2.90, 3e kw. 2.55-2.65. vette stieren 2.75-3.00, worstkoeien 2.40-2.55, alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 2.50- 2.85, vette kalveren middenklasse 2.20- 2.40, vette kalveren lichte soorten 1.85- 2.10, nuchtere slachtkalveren 1.15-1.25, zware soorten 1.45-1.675, slachtzeugen 1.42-1.46, jonge slachtvarkens 1.52-1.56, alles per kg lev. gew. Grote aanvoer van rundvee. De han del in verse melkkoeien willig met stijf-duurdere prijzen. Kalfvaarzen en kalfkoeien handel traag doch voor de goedsoortige dieren niet goedkoper. Zeer groot aanbod van guiste koeien en weidevee, de zware soorten wer den prijshoudend verhandeld. Grote aanvoer van jongvee, vlotte handel met hoge prijzen, eveneens voor de fokkalveren. Minder aanbod van vette kalveren, handel stroef met iets la gere prijzen. Nuchtere slachtkalveren handel traag en niet geheel prijshou dend. Matig aanbod van vette scha pen en ooien met lammeren, handel redelijk doch niet goedkoper Korter aanvoer van fokzeugen, handel vlug en ruim-prijshoudend. Iets minder aanvoer van lopers en biggen, handel lui-duur. Korter aanbod van slacht vee, de handel verliep over het geheel iets stroef doch niet goedkoper, even eens voor de vette stieren en worst- koeien. Minder aanvoer van slacht zeugen, vlotte handel met hogere prij zen. GOES, 18 april Groenten; krop sla Al 16, A2 21, BI 14, witlof A2 56- 58, BI 44-59, afw. 46, radijs 1 14-16, 2 16. rabarber 61-66, prei 43-62, spinazie 83-92, bosselderij 12. TERNEUZEN, 18 april. Sla 16.10- 17.30, radijs 15-18, eigenheimers 1 13- 13.60, andijvie 2 74-81, prei 57-71, ra barber B2 36-46, knolselderij D 33, spinazie 91, witlof A2 41-61, B2 53-61, 40 74 30*56' koolraPen 3-4, sla p, kg Mannheim 336 51), Kaub 263'(+44) Trier 420 51), Koblenz 330 (+56)| Keulen 301 (+67), Ruhrort 482 (+58), Lobith 1064 43). Nijmegen 828 (+40) Arnhem 841 (+36), Eefde 335 (+14), Deventer 241 (+11), Namen la Plante 181 (-14), Maastricht hoofdsluis 4384 (-8), Borgharen 4036 (-9), Belfeld 121 (+12), Grave 491 (-25).

de Stem | 1956 | | pagina 11