Ook de „zwakbegaafde moet door het leven POLITIEKE BRIEVEN MEISJES Voorzichtigheid blijft de moeder van de economie AANSLAG OP OLIETANKS OPSLAGRUIMTE EEN MEDEWERKER ONDER WIJS-EXPERIMENT TE RREDA tTechnische School leidt deze jongelui op voor lonend vak Televisietoren met restaurant Britse begroting ingediend 7?oedewis de deuk uit! j DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 APRIL 1956 55 Opbouw uit praktische ervaring Z. Y, T. M.-bus rijdt weer tot in Zuiddorpe Plan van Friese gemeente Cyprus Beste Eduard, jOver politiek fatsoen - Sen' En Vergelijking van V_) 56 dit werd gesuggereerd, feit is dat gevraagd met een socialistisch stemming is met de stelling van Amice Pieter, Pieter Eduard. winkel met woonhuis TE KOOP H. H. VEEHOUDERS, TE KOOP motorrijwiel Unieke Parijse MODE SHOW „KORENBEURS" Bij PHILIPS in Roosendaal i aricvcn wasserij staan persen om jaloers op te zijn. A VISSER-KOOLE xel 23 van Neder lands jeugd zou zivak-begaafd zijn. Dat is zo nog al tvat. In hoeverre dit per centage juist is, daar over zijn zelfs de ge leerden het niet eens. Het begrip zivak-begaafd tvordt namelijk op allerlei manieren omschre ven en 'n standaard omschrijving heeft men er nog steeds niet voor gevonden. Er zijn er in weten schapskringen die tot een veel lager percentage komen en ook zij zouden gelijk kunnen heb ben. Het ligt hele maal aan de norm, welke men als uit gangspunt neemt om tot een bepaalde definitie te komen. Men sou ook een de finitie kunnen op stellen aan de hand van de praktijk. De heer P. van Dongen, directeur van de ge meentelijke am bachtsschool in Bre da, die sinds enige jaren met technisch onderwijs aan zwak- begaafden experi menteert, noemt de genen zwak-begaafd die zich slechts met moeite door de lage re school tvorstelen maar nooit slagen voor het toelatings examen van de lage re teechnische school (de zgn. am bachtsscholen). Dit is een definitie, die in zoverre hout snijdt, dat zij een basis geeft voor de beoordeling van de jongelui, die niet zo heel best mee kun nen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in de Nederlandse samen leving tot nu toe weinig of niets voor deze kinderen werd gedaan, of schoon zij toch een zeer groot per centage omvatten. Zij werden aan hun lot overgelaten en moesten maar zien zich door de wereld heen te slaan. De moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, zijn legio. Ook de ze jongelui moeten later hun plaats in de gemeenschap innemen en hoe veel zorgen dit de ouders bezorgt kan alleen hij begrijpen, die van dichtbij een dergelijk geval heeft meegemaakt. Zolang de ouders le ven, wordt er voor hen wel gezorgd, maar zijn deze eenmaal uit de tijd, dan drijven deze kinderen soms als losgeslagen door het leven. Zij wor den dikwijls in de gemeenschap niet geaccepteerd en leiden zodoende een leven, dat de normaal-begaafde hen niet benijden zal. Het is de zorg voor deze jeugd, die een viertal jaren geleden leidde tot een experiment, dat door de Ne derlandse onderwijswereld en het be treffende departement met grote be langstelling wordt gadegeslagen. Tezamen met broeder Joachim ves tigde de heer Van Dongen namelijk 'n soort dépendanche van de Bredase ambachtsschool in de B.L.O-school aan de Verbeetenstraat te Breda. Hier zou onderwijs gegeven worden aan degenen, die men zwak-begaafd noemt om te proberen hen althans een vak te leren, waardoor zij later in staat zijn zelfstandig in het le ven te staan. MOEILIJKHEDEN De opzet van het leerprogramma bracht grote moeilijkheden mee. het te betreden terrein was maagdelijk blank en al had men gelegenheid zich in België te oriënteren (waar dit onderwijs reeds veel verder is dan in Nederland), toch bleek het geen sinecure, een voorlopig pro gramma op te stellen, dat in de loop der jaren aan de praktijk zou worden getoetst. Men koos vier vakken: gieten en vormen, constructie bankwerken, schoenmaken en schilderen. De twee eerste ambachten koos men in ver band met de industrie in de stad Breda en haar omgeving. Het is na melijk wenselijk dat de jongelui, wan neer zij eenmaal afgestudeerd zijn, zoveel mogelijk in hun omgeving te werk worden gesteld. Daar kwam nog een tweede over weging bij, toen men tot deze leer vakken besloot. In de industrie dreigt namelijk een tekort aan half-geschool_ den wegens de sterke uitbreiding van het normale technische onderwijs. Want verder dan half-geschoold bren gen deze jongelui het in deze vakken meestal niet. De meesten van hen toch kan men amper aan het ver stand brengen hoeveel 2,5 x 5 is. Dat neemt echter niet weg, dat de school kans gezien heeft van deze jongelui prima vaklui te maken. Zij zijn in doorsnee wel niet hoog-be- kwaam, maar zijn hun plaats in het leven waard. Het vak schoehmaken heeft men gekozen, voor degenen, die zich in de samenleving moeilijk kunnen handhaven. Zij voelen zich niet thuis op een fabriek, zij worden daar als het ware onder de voet gelopen. Be ter ligt hun de intieme sfeer van het schoenmakersgezin, waar het rus tiger is en zij niet verloren dreigen te gaan in de massa. Bij een ideale werkgever worden zij een deel van het gezin, waarin zij zich thuis gaan voelen. Tenslotte is er het vak schilderen. Dit is speciaal in het leerplan opge nomen voor de jongens zonder enige wiskundige aanleg maar die wel be schikken over esthetisch talent. AANTREKKEN VAN LEERKRACHTEN jongelui gevraagd en een onnoeme lijk groot geduld. De wijze, waarop het onderwijs moest worden gegeven, was onder werp van lange discussies en in de praktijk komt 't hierop neer, dat de leraar zich volkomen moet aanpas sen aan de intelligentie van de jon gen. Iedere leerling vergt zodoende zijn eigen onderwijs. Van belang is het, dat de jongeman zijn eigen keu ze weet te maken voor het te leren vak, ofschoon speciale tests het ma ken van een beroepskeuze ondersteu nen. Met deze tests heeft men over het algemeen zeer goede ervaringen. Bij het onderwijs worden zoveel mogelijk de zintuigen ingeschakeld, terwijl het doceren van de exacte vakken door de leerlingen beter ver werkt wordt als ze direct gekoppeld worden aan de opdrachten bij het onderwijs in de praktijk. De ervaring heeft ook geleerd, dat dit onderwijs een eigen klimaat nodig heeft. Zodoende is 't praktisch uit gesloten, dat men dit onderwijs onder brengt in de gewone lagere techni sche school. Er moeten speciale scholen voor gesticht worden, waar de jongens onder hun gelijken zijn en waar zij niet weggedrukt worden door de normaal-begaafden. DIT IS HUN KANS Uiteraard was het aantrekken van de leerkrachten een moeilijkheid apart. Men zal zich namelijk kun nen voorstellen, dat het onderwijs op deze school op geheel andere basis gegeven wordt, dan aan een lagere technische school. Van de leraren wordt inzicht in de psyche van de Intuïtief voelen de leerlingen, dat hun hier een kans geboden wordt. Zodoende is de ijver, waarmee de lessen gevolgd worden groter dan op een normale school. Zij doen hun uiterste best tot prima resultaten te komen en voelen zich door de bijzon dere sfeer op de school zeer op hun gemak. Merkwaardig is het overigens, dat ongelukken met machines in verhou ding minder voorkomen dan op de gewone school, terwijl de animo om te leren dusdanig groot is, dat de leerlingen een middag ijsvrij minder appreciëren dan een middag nor maal onderwijs. In het streven van onderwijskrin gen het leerprogramma aan te pas sen aan het kind, is dit Bredase expe riment er een, dat door tal van auto riteiten met intense belangstelling ge volgd wordt. Want van het welslagen van dit experiment (en daaraan be hoeft thans na vier jaar nauwelijks meer getwijfeld te worden) hangt het af hoe het onderwijs voor deze grote categorie van jongelui in de toekomst geleid gaat worden. Inge geven door een groot gevoel van naastenliefde voor het geestelijk ge brekkige kind heeft men hier een type onderwijs opgebouwd, dat wel licht richtinggevend zal zijn voor ve le jongens, die anders niet in staat zijn, zich in het leven te handhaven. Het is een resultaat, waarvoor men de congregatie van Huybergen en in het bijzonder Broeder Joachim wel zeer dankbaar mag zijn. Deze laat ste op zijn beurt heeft met de direc teur van de Bredase ambachtsschool de heer P. van Dongen, intens sa mengewerkt om tot enig resultaat te komen en ook deze technische on derwijsman is de bewogenheid, welke Broeder Joachim bezielde, zeker niet vreemd. Liefde voor de evenmens schiep zodoende een mogelijkheid tot ontplooiing van de zgn. zwak-begaaf- de in de maatschappij van heden. Het woord ..zwak-begaafde" is ove rigens een term, die in de praktijk allesbehalve voldoet. Het woord is namelijk niet alleen pijnlijk voor de jongelui zelf, doch ook en vooral voor de ouders, die soms bepaalde weerstanden moeten overwinnen om hun jongens naar deze school te zen den. Liever zou het b.v. de heer Van Dongen zijn, indien men dit nieuwe type doodgewoon lagere technische school zou noemen. EXPERIMENT GESLAAGD De waarde hiervan kan men niet hoog genoeg aanslaan, omdat het hier een groot deel van Nederlands jeugd betreft, die thans de kans ge kregen heeft, zich zelfstandig door het leven te slaan. Dat de na-zorg een probleem is, dat niet mag worden verwaarloosd, zal na het voorgaande zonder meer duidelijk zijn. Het gaat er daarbij om de jongelui in de hand te hou den, en na te gaan in hoeverre zij erin slagen zichzelf te vinden in de maatschappij, waarbij de vraag in hoeverre zij zich weten te handha ven intregerend belang is. De nieuwe weg Zuiddorpe - Over slag is thans zover gereed, dat de Z.V.T.M.-bus weer voor het eerst sinds maanden rijdt tot in de kom van Zuiddorpe en het verkeer met Axel, langs de hoofdweg zo lang om gelegd, is voor alle vervoer vrij ge geven. Het gemeentebestuur van Ooststel- llngwerf (Fr.) wil van de televisie- mast, die ten zuiden van Appelscha gaat verrijzen, een toeristische at- traktie maken van de eerste orde. Nu er toch een toren van 200 meter komt. zeggen B. en W. moet het met een maar een betonnen toren worden, met bovenop een restaurant. De minister had aanvankelijk be zwaar, maar het provinciaal bestuur voelt wel voor het plan, als de ge meente zich garant wil stellen voor de door de P.T.T. als ^bezwaarlijk gevoelde bouwkosten. Vandaar dat er nu een voorstel aan de Raad wordt gedaan tot het voteren van een kre diet van 15000 gulden. ,,Die kosten zijn er binnen een jaar uit", menen B. en W. en ze konden wel eens ge lijk hebben ook. Minister MacMillan heeft gis teren in het Britse Lagerhuis zijn begroting ingediend. De opkomst van de parlementsleden was zo groot, dat velen op de vloer moesten zitten. In het afgelopen jaar blijkt Enge- land een nadelig saldo op de beta lingsbalans te hebben gehad van 103 miljoen Pond. De goud- en dollar reserves daalden met 229 Pond Ster ling. Minister MacMillan zei, dat 1955 een jaar van grote voorspoed was geweest, maar dat Engeland het voorzichtig aan zou moeten doen. Enkele voorstellen voor het komen de jaar zijn: a. Beperking van het lenen van gelden door de genationaliseerde industrieën en andere onderne mingen. b. Handhaving van de kredietbe perkingen voor particulieren. c. Het stimuleren van de spaarzin der bevolking. d. Verhoging van de tabaks- en winstbelasting. e. Belastingverlichting voor kleine zelfstandigen. f. Verhoging van de kinderbijslag voor het derde en volgende kin deren. Het afgelopen jaar, zei de minister, had Engeland de les geleerd dat het zich niet kan permitteren dat er meer arbeidsplaatsen zijn dan het met arbei ders kan vullen en over meer orders beschikt dan de industrie kan uit voeren. Terroristen hebben dinsdagochtend vroeg een poging ge .an om te Xeros 52 kilometer ten westen van de hoofd stad van Cyprus, Nicosia, twee olie tanks op te blazen die toebehoren aan de Amerikaanse mijnbouvvmaatschap- PÜ „Cyprus Mines Corporation". Er deden zich drie ontploffingen voor, doch er werd slechts lichte schade aangericht. Het gebied werd onmiddellijk door troepen afgezet. Het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Britse rege ring gewaarschuwd, dat terechtstel ling van de tel dood veroordeelde Cy prische student Michael Karaolis een ongunstige invloed op de Brits - Griekse betrekkingen zal hebben. Een aantal parlementsleden va alle Brit se politieke partijen heeft een „voor lopige vrzoenmgscommissie voor Cyprus" gevormd. S verschillen over ae wijze, waarop "de suggestie volkomen in overeen- gaan als de socialisten de baas wer- nu kan men van mening verschillen over de wijze, waarop Ik ben dan in het vaderland te rug en ik heb mijn neus in de kou de lucht gestoken, om weer poli- ^nip-verkouden,^daf^uikt ^meiPdie manifest - Waar blijft braak houdt niet op bij de politiek. wel. Uit alle propagandakeukens 2 J j,0? ls, J?°i^ le imrge" stijgen nu de geuren op en het zijn de zelfkritiek? - Humor j lts'je nu in feite het oITangs niet allemaal verkwikkende aeu- A1S, Je nu /eite net oniangs _i verschenen officiële partijmanifest de suggestie volkomen in overeen- vooraanstaande socialisten- de door niet allemaal verkwikkende geu ren. In een verkiezingstijd hoort men heel veel praten over „politiek fatsoen". Iedereen slaat zich op de borst, dat hij toch zo'n uiterst cor rect mens is, maar die lelijkerds van de andere kant....! De PvdA is er al ongeveer een jaar mee be zig, de pers in het zuiden en met name in Limburg af te schilderen als een kwaadsprekend en leugen achtig instrument, dat de brave so cialisten als maar met modder over giet. Ik lees nogal wat bladen en ik kan niet zeggen, dat ik ooit ge choqueerd ben door aard en toon van de polemieken. Het staat niet allemaal op even hoog peil, natuur lijk niet. Maar dat kan men net zo goed zeggen van andere propagan da. 056 heb ik met vele anderen een vergissing gevonden, doch ik vond het zo'n gezond verschijnsel, dat dit ook openlijk in de eigen kring gezegd werd. Dat heeft de kwade indruk geneutraliseerd. Dit nu mis ik maar al te veel. Zelfkri tiek is met name in de PvdA uit den boze. Het manifest, tot de com munisten gericht, bevatte minstens zulke ongelukkige passages als 056. Een woord van verontschuldiging en spijt kan zelfs een Drees niet over de lippen komen. Ik geloof, dat het weinig zin heeft, de propagan da van anderen alsmaar keurend te onderzoeken. Laat men maar eens lachen om dikke woorden en versleten leuzen. En verder zijn eigen gang gaan met het naar vo ren brengen van de eigen daden en plannen. Waar ik ook naar snak, dat is de humor in de propaganda. Het is vaak zo heel erg serieus, wat men de menigte voorschotelt. Het politieke leven heeft echter ook zijn vrolijke kanten. Een lachende mens is al een half ge wonnen mens. Is er geen katholiek cabarettier, die men den lande rond kan sturen? Je denkt misschien dat ik met zulke jolige gedachten het voorjaar in mijn hoofd. heb. Het is echter helaas alleen maar een verkoudheid. Hatsjie! Tot ziens, Als ik me niet vergis, poog je mij in je verkoudheidsstemming uit mijn tent te lokken. En wel voor wat de beoordeling betreft van de befaamde 056 en het officiële ma nifest van het PvdA-bestuur, ge richt tot de communisten. Nu, je krijgt je zin. In de 056 werd in een sfee*- van brand de rode haan kraait vic torie duidelijk gesuggereerd, dat onze katholieke sociale organisaties, ons katholiek onderwijs, onze eigen radio, enz. enz. „er aan" zouden der socialisten op één lijn stelt met de propaganda-folder 056, dan moet ik het deze keer radicaal met je oneens zijn. Dit manifest is zon der meer een minderwaardig geval. Ik betreur dit in hoge mate bij een partij, die ik altijd als bona fide heb beschouwd en nog beschouw. Ik zie er van af, dat in dit offi ciële stuk Prof. Romme geplaatst werd in het gezelschap van de mis dadige Sovjet-machthebbers; het ontbrak er nog aan, dat zijn foto niet mèt ^ie der Russische macht hebbers werd afgedrukt. Maar ik wijs je er wel op, dat het partijbestuur gebruik maakte van de haat, die in een stelselmatige campagne door de CPN bij haar aanhang tegen Romme is gekweekt. Immers zo stelde het bestuur: stem men op de CPN ontneemt kracht aan de PvdA en versterkt daardoor Romme. Vandaar de kop in het manifest: Romme overwinnaar. En bovendien wijs ik je op de ondemocratische stelling uit het manifest, die hier op neer kwam: als de KVP de grootste partij wordt, dan betekent dat een verzwakking van de volksinvloed. De volksin vloed is blijkbaar alleen te vinden in de PvdA. Dus: deze partij en volk zijn één?! Pieter. durf je nr nog een ver gelijking met de 056 aan? Ik hoop van niet. Met hartelijke groet t.t. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Ton v. d. Aa- van Kaam, Bergen op Zoom; Cathelientje Sonnevijlle-de Peijter, 's Heer Hendrikskin deren; Christian Schöfer-de Bont, Aalst; Hein Brackel- Broekman. Tilburg. G e t r o u w d: J. K. Ge vers en T. Verschure. Hil versum, Overleden: Antonetta Wetzer-Kramer, 86 jaar, Vol kei; Petronella Panis-Damen 65 jaar, Tilburg. Dorp in Brabant. Momenteel in, gebruik voor Bromfietsen. Rijwielen en Huishoudelijke art. Grote winkel en werk plaats. Woning heeft grote tuin, voor alle doeleinden geschikt. Br. onder no. 26797 bur, blad, AUTOMATISCHE WEIDEPOMPEN „IPSA" waarmede de dieren zelf hun drinkwater pompen Alle da gen in werking te zien bii Agent Thomas van Eekeren Wouwse Plantage 57 T«L K 1658—479 merk C.Z. 150 cc. Na 6 uur 's avonds. A. v. Dalsen, Dam 1, Yerseke Adverteren doet verkopen TE HUUR GEVRAAGD te BREDA of zeer nabije omgeving: Overdekt en gelijkvloers, aan verharde weg gelegen, oppervlakte 50 tot 200 m2 met inirijmogelijkheid voor Volkswagen-bestel wagen. Brieven onder letter H aan BREEUWER N. V. Stationsstraat 38 ZAANDAM. 117—00 DONDERDAG 19 APRIL 3 uur en 7.30 uur nam. VRIJDAG 20 APRIL 7.30 uur nam. in de GROTE MARKT. Plaatsbewijzen a f 1. verkrijgbaar in de zaal. is plaatsingsmogelijkheid voor in de leeftijden van 18 tot 30 jaar. GOEDE LONEN UITSTEKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR DEGENEN UIT I E R S E K E EN OM GEVING, die interesse hebben voor het Roosendaalse Philipsbedrijf zal op HEDEN, WOENSDAG 18 APRIL 's avonds van 7 tot 8 uur gelegenheid bestaan tot het verkrijgen van nadere inlichtingen in HOTEL „DE OESTERBEURS" te IERSEKE. 798—0 4 Héén btf vooruitbetaling UilsJuiteiiö voor de Zeeuwse >pia>te: 6 regels o1 minder r Jöll. iedere regel meer 15 rt till 6 aefilereet vólgende ge like plaatsingen wordt de lei de plaatsing tegen aail gele oerekena 25 Letters, cijfers of lees- Hkens eelder» voor I regel PERSONEEL GEVR. Flink meisje gevr. voor d. en n. goed loon, meerdere hulp aanw. Mevr. v.d. Made, Pr. Frederik- laan 14, Breda, tel. 9624. 5976 V ertegenwooraiger gevr. voor gemak, te plaatsen art. Hoge prov. Ook geschikt als bij-arti kel. Br. aan J. Vos, Jan Lie- vensstr. 33 Amsterdam-z. 5950 Te Breda ervaren huishoudster gevr. in gez. met 5 kind., waarv. 3 schoolg. Zelfst. kunn. werken en koken, voortdurend hoilip v. ruw werk aanw. Br. no. 5957 TE KOOP GEVR. Het slepende, vermoeiende strijken met smoorhete schroeiende strijkbouten kent men in de wasserij allang niet meer. In de overhemdenafdeling is het 'n gezellige bedoening en men hoort alleen het opwekkend zacht geluid van 5 speciale model persen en het vrolijk zingen van de meisjes, die deze persen met de grootste zorg bedienen. Voorzichtig worden de mouwen, het achterpand, het voorpand en de boord, ieder in 'n speciaal daarvoor geconstrueerd apparaat geperst. Dan gaat het overhemd via de vouwmachine keurig afgewerkt naar de expeditie. Voor de huisvrouw is het om jaloers op te zijn, want het persen van 'n overhemd is 'n stukje vakwerk van de bovenste plank, dat met 'n huise- lijk strijkijzer zo moeilijk te bereiken is. Het is V geen wonder dat dit 'n ideaal werkterrein is voor y vrouwen en meisjes, die genoeg hebben van on- vrouwlijk fabriekswerk en die naar fijn, kraak zindelijk en echt werk voor vrouwenhanden zoeken. In de wasserij vinden zij Alle inlichtingen worden gaarne verslrehl door de bij de Slichting Wasserij-Voorlichting aangesloten wasserijen en hel SecretariaatCarel Reiniersjkad» 131,0.n Haag. Tel. 773421 Achter dit goede advies staat een bedrijfsgroep met 600.000 vaste klanten, ruim 20.000 personeels leden en een jaarlijkse omzet van meer dan fi. 100.000.000. Oud-holl. dakpannen te koop ge vraagd. C. Pekaar, Bernhardstr. 15 Yerseke. tel. 278. 559 Flink zakenpand te koop v, alle doeleinden gesch, op eerste st. in O.Z. VI. Br. no. 557 Dagblad De Stem, Hulst. 557 2,5 en 3.5 tons luchtbandenwa gens, grote partij bakfietsen - grote dresseerkarren, aanhang- wagentje voor auto, nieuwe ac cu's, zeer laag in prijs autoban den 825x20, 34x7, 15, 16, 17, 18, 19 enz. J. Tijs, Talmastr. 61 Breda, Tel. 4542. TE KOOP AANGEB. 'n Schrijfmachine zonder geld. Geen vooruitbetaling, niets, geen cent. 'n Nieuwe schrijfmachine gratis 5 dagen op proef. Bij koop gaat U (ongelooflijk) pas betalen in juni of juli f 3 p.w. of 24 mnd. Br. ond. no. B 2. Nieuwe schrijfmachines, tel-, reken- en stencilmachines. Door ons nieuw betalings systeem kunt u op lange ter mijn kopen, zelfs zonder rente. Br. ond. no. 5944. Een twee-plaats elektr. komfoor te koop bij E. de Smet, Waran- dastr. 4, St.-Jansteen. 561 Een kinderwagen te koop. Te bez. Tuinstraat 25 Hulst. 560 AUTO'S-MOTOREN Laat uw tractor-motoren vak kundig revideren. Revisiebedrijf P. van Tilburg-Bastianen N. V., Ginnekenweg 15-19 Breda, telef. K 1600 4455. 5847 LANDBOUW 1 Zware 2-wielige vorentrekker te koop en een 2-wielige Li.p- sia (instelbaar) 1,20-2 m. Adres: Zuid weg Smederij, Heinkens- zand. Tel. K 1106-386,20 2 ijzeren rolblokken te koop en 5 ijzeren landhekken, nieuw en gebruikt. Adres: Zuidweg. Sme derij, Heinkenszand, Tel. K 1106- 386. 21 Bü RIJKSINSTELLING te WAALWIJK kan worden geplaatst VereistenMiddelbare opleiding of mulo-diploma. Kandidaten dienen maatschappelijke belangstelling te bezitten. Salaris f. 246.50 tot f. 328 p. m. Schr, soil, onder vermelding van Li 637/044 (in linkerboven hoek env. en brief) aan de Centrale Personeelsdienst, Bezuidenhoutseweg 15. Den Haag. 76-oo Gestreept "haircord" jurkje. Was- en kleurecht. 50 f.0.50 st.p.m. "7*. - v 1

de Stem | 1956 | | pagina 6