Mr. P. VAN MEERWIJK VERLAAT ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND „Ik sal nog vaak „Het Eeuwig Misverstand voor Z.V.U.-Terneuzen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 APRIL 1956 En de streek verliest in hem een toegewijd werker r Een prachtstreek Boerenleenbank te Sas van Gent Lof voor directeur E. Coene N.Y. Gasmaatschappij „Midden-Zeeland" Zeven Coese vertegenwoordigers C Diepstraten 25 jaar op het seminarie Mijnenveger „Axel kiest ligplaats in Terneuzen Het gemotorizeerde rijwielbedrijf Sectie voor Zeeland en w.-Brabant Gevolg van teleurgestelde liefde Flessentrekkerij te Middelburg en Roosendaal Eerste deel onderhanden GOES Financiële commissie zegt neen Tweede televisie-toestel uitgereikt BEJAARDEN-MIDDDAG Een geestig en hartveroverend spel Meer dan blijspel Oriënteringsdag ARKA te Breda Hoogwaterstanden ZEEÜWSi H- VLAANDEREN TERNEUZEN Benoemingen OOSTBURG AGENDA Heden Morgen 2 Op 1 mei a.s. verlaat mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, kantonrechter te Terneuzen en Oostburg, na een periode van 13 jaar Zeeuwsch- Vlaanderen. Toen minister van Oven hem bij zijn benoeming bij wijze van grapje vroeg of hij nu „geen zucht van verlichting slaakte", ant woordde mr, van Meerwijk beslist „positief niet!" Want hoewel hij uit eigen vrije wil, om persoonlijke redenen, naar Hilversum vertrekt, zal Zeeuwsch-Vlaanderen hem toch nooit loslaten. Hij gaat, naar hij ons verzekerde heen met een uitermate prettige herin neringen aan alle mensen met wie hij mocht samenwerken.... ook aan de genen die voor hem verschenen als verdachte en die hij vaak beboeten moest! En we mogen er zeker van zijn dat ai degenen die bij kantonrechter mr. van Meerwijk ter verantwoording verschenen, bij die gelegenheid waar dering en eerbied hebben gekregen voor deze rechtshandhaver, die al tijd de menselijke kant in het oog hield. Die niet schroomde krachtig op te treden waar dat nodig was, maar in het geval van de verdachte die zonder opzet in strijd was geko men met een of andere wetsbepaling ook begrip toonde. Hij toonde zich als kantonrechter een mensenkenner, het geen ene kantonrechter die immers zo uiteenlopende „zaken" te behandelen krijgt en bijna nooit wat men een „misdadiger" kan noemen voor de tafel krijgt, doch meestal de goedwil lende maar (veelal onopzettelijk) in de netten der wet verstrikte mens, ook wel moet zijn. Ambtelijk heb ik het in Zeeuwsch- Vlaanderen ook uitstekend getroffen, zei ons mr. van Meerwijk. De grif fies van Terneuzen en Oostburg waren prima in orde en daardoor heb ik uitstekend kunnen samenwer ken. Van „samenwerken" gewaagt de scheidende rechter ook met betrek^ king tot de verdachten, waaronder hij in die dertien jaren nooit iemand aantrof, wiens gedrag in het aange zicht van Vrouwe Justitia ergernis heeft gegeven. Integendeel, typerend voor de gemoedelijkheid in deze streek is wat menige veroordeelde, soms met een gepeperde boete ge straft, bij het weggaan zei: „dank u wel, meneer!" Het kan niet anders, of een kan tonrechter in wiens werk zich het rijkgeschakeerde leven zelf weerspie gelt, moet een bijzondere voorliefde hebben voor één of meer van alle rechtsterreinen waarop hij zich be weegt. Zo heeft de heer van Meer wijk altijd veel belangstelling gehad voor pachtzaken, in de behandeling waarvan hij altijd met bijzonder veel plezier heeft kunnen samenwerken met de Pachtkamer. Met meer dan gewone gestrengheid trad hij op tegen de baldadige jeugd, die in dit gebied de neiging vertoont zich in het verkeer onordelijk te ge dragen en anderen daardoor in ge vaar te brengen. Daaraan heeft hij paal en perk gesteld door eens ste vig toe te slaan, soms met een von nis dat de schrik er danig erin bracht Sindsdien is hierin ook verbetering gekomen, zo kan de politie nu mel den! ZIJN PRIESTERWERK. De heer van Meerwijk slechts als kantonrechter af te schilderen zou zijn persoon ernstig tekort doen. Want hoewel zijn verblijf in Zeeuwsch- Vlaanderen betrekkelijk kort was, heeft hij in die tijd toch een enorm stuk werk verzet op maatschappelijk sociaal en cultureel gebied. Hoewel dit op zichzelf nog geen maatstaf is moge hier volgen in welke functies mr. van Meerwijk zich verdien- heeft gemaakt: hij was voorzitt het Actiecomité van het Rode bestuurslid van de afdeling van Rode Kruis, voorzitter van het Wit- Gele Kruis, bestuurslid van het Prov. Zeeuwse Rode Kruis, van het Inter parochieel Charitatief Centrum, voor zitter van de werkgroep van de Z.V. U., van het Universiteitsfonds, van de afdeling der K.V.P. en van de St. Willibrordusslichting, curator van het Hondius Lyceum, plaatsvervan gend lid van de Kamer van Toezicht op Notarissen en kandidaat-notaris sen en tenslotte was hij kantonrech ter plaatsvervanger te Zierikzee. Uit al die functies heeft hij thans ontslag genomen en voor al die ver enigingen en instellingen is dit een gevoelig verlies. Want de heer van Meerwijk was er niet de man naar zich gemakkelijk van iets af te maken Wat hij aanvaardde, daaraan wijdde hij alle kracht die hij bezat. Om zijn activiteit op velerlei ter rein te kenschetsenmoge het voor beeld worden aangehaald van het priesterwerk, dat hij persoonlijk aanvatte, in Terneuzen organiseerde en dat nu is uitgegroeid over al twintig parochies, ook in Brabant, en dat nog steeds meer wordt na gevolgd. De nood die er in vele pastorieën heerste, waar een pas toor voor een meer dan gewone aankoop bij familie moest aanklop pen, waar een kapelaan niet in staat was noodzakelijk studiemateriaal te kopen, die nood trof mr. van Meerwijk zo hevig dat hij snel en krachtig een actie op touw zette... en slaagde. De opzet welke hij ont wierp, gebaseerd op de door St.- Paulus gesignaleerde plicht der ge lovigen hun priesters te onderhou den, wordt overal waar dit werk toordf nagevolgd, precies eender toegepast. MEER EN MEER BEWUST. Zo heeft hij ook voor het Wit-Gele Kruis, dat in Terneuzen vele grote plannen heeft, veel werk verzet, ho pelijk met het resultaat dat in 1956 of 1957 aan de bouw van het grote gebouwencomplex kan worden begon nen, dat de gewone diensten alsook M.O.B., geestelijke volksgezondheid enz. moet herbergen. De heer van Meerwijk, het blijkt uit wat hij deed, draagt Zeeuwsch- Vlaanderen een goed hart toe. Hij houdt van de streek, die hij nog vaak zal opzoeken, naar hij zei. Hij trof hier mensen aan die zich meer en meer bewust worden van de eigen kracht, die zich thans reeds krachtig voorbereiden om Zeeuwsch-Vlaande ren, dat straks in de Benelux een grote kans krijgt, omhoog te stuwen. Met die mensen heeft hij veel kunnen samenwerken en hij is ze gaan waar deren. „Het is een prachtstreek" zo besluit de scheidende kanton rechter en hij voegt eraan toe dat zij, ondanks de handicap van het isolement, een goede toe komst tegemoet kan gaan, om dat zij mensen herbergt die zelf bewust zijn en bereid te werken voor hun doel: de materiële en geestelijke opbloei van Zeeuwsch-Vlaanderen In Hotel „Modern" te Sas van Gent werd de algemene ledenverga dering (jaarvergadering) van de Boerenleenbank gehouden, waarvoor een behoorlijke belangstelling be stond. Uit het jaarverslag van de kas sier, de heer G.A. van den Hemel, bleek dat de bank over het afgelo pen jaar weer uitstekend „geboerd" had, getuige de volgende cijfers: Ingelegde spaargelden in 1955 755970,38 in 1954 649824,49. In 1955 meer ingelegd of gespaard 106000.— (afgerond). Omzet op lopende reke ning over 1955 904622.60. Over 1954 810328,93. Meerdere omzet over '55 94000.(afgerond). Uitstaande voorschotten op 1 januari 1956: f 182158,96. Op 1 jan. '56 291737,03. Vermeerdering van voorschotten in Op de statuten van de N.V. Gasmij. „Midden Zeeland" is de verklaring van geen bezwaar ontvangen, zodat de bestuursorganen der N.V. thans hun werkzaamheden kunnen aanvan gen. Daar de gemeente Goes tien aandelen heeft, zo schrijven B. en W. aan de raad, kunnen door Goes tien stemmen op de algemene vergadering worden uitgebracht. Om nu de invloed van de gemeente raad op de gang van zaken in de nieuwe N.V. zo veel mogelijk te ef fectueren, achten B. en W. het ge wenst, dat uit elke raadsfractie een lid wordt aangewezen als vertegen woordiger van de gemeente in de algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Voor elke vertegen woordiger moet echter tevens een plaatsvervanger aangewezen worden. Dit levert moeilijkheden op voor de vertegenwoordigers, welke gekozen worden uit één-mans-fracties, zoals die van de SGP, de WD en de Mid denstandspartij. Hierbij zouden als plaatsvervangers aangewezen kunnen worden personen, behorende tot deze partijen, doch geen raadslid zijnde. Daar het evenwel, zoals reeds gemeld, juist de bedoeling is om zo veel mo gelijk de invloed van de gemeente raad tot gelding te brengen, achten zij dit minder gewenst. Zij zijn daar om van oordeel, dat het aanbeveling verdient om de plaatsvervangers van de genoemde drie vertegenwoordigers te kiezen uit de andere raadsfracties. Dat de vertegenwoordiging der ge meente dan niet meer alle groepe ringen in de gemeenteraad omvat, zal aanvaard moeten worden. Dit be zwaar achten zij echter niet zo groot, aangezien het hier slechts plaatsver vangers betreft, die naar alle waar schijnlijkheid slechts zelden als zo danig zullen moeten optreden. Aangezien op deze wijze voor de gemeente Goes 7 vertegenwoordigers worden aangewezen en de gemeente 10 aandelen bezit en derhalve in de algemene vergadering van aandeel houders 10 stemmen uitbrengt, moet tevens nog geregeld worden de ver deling van het aantal aandelen over de vertegenwoordigers. Het lijkt ons redelijk, dat de drie grootste raads fracties ieder twee aandelen vertegen woordigen en de overige vier ieder één aandeel. B. en W. stellen daarom de raad voor. als vertegenwoordigers der ge meente Goes in de algemene verga dering van aandeelhouders van de „Midden Zeeland" aan te wijzen, resp. één lid van de KVP-, PvdA_ en CH-fracties, ieder twee aandelen en van de overige vier fracties één lid met ieder één aandeel. Tevens stellen B. en W. voor om voor ieder vertegenwoordiger een plaatsvervanger aan te wijzen. 1955 109000.(afgerond). Reserve op 31 dec. 1954 21587,16. Winst over 1955 2601,77. Reserve op heden 24188,93. De bruto-winst bedroeg 3241.77, de netto-winst echter slechts 2601.77 nu een bedrag ad. ƒ640.werd over geboekt naar de post: Toe te voegen aan de belastingreserve. wegens over 1955 vermoedelijk te betalen vennoot schapsbelasting ad 20 pet. van de winst. De spaargelden op de dag van de vergadering waren blijkens de dag boeken reeds gestegen met een be drag ad 15.000.terwijl de om zet over de lopende rekeningen ook mooie cijfers vertoonde. Terecht mocht de kassier dan ook concluderen, dat de Boerenleenbank het volle vertrouwen geniet van de leden der bank zelf en van de an dere inwoners der gemeente, spaar ders der bank. waardoor de beleg ging bij de instelling steeds groter worden. Een woord van lof liet de kassier vooral horen voor de heer E.A. Th, M. Coene, directeur van de bank, die, zoals hij zeide, wij moeten waarderen voor het vele werk, dat hij voor de bank verricht en de opoffering die hij zich daarvoor getroost. „Hij is iemand rr.et een helder inzicht en kan doortastend optreden, hij weet werk te waarderen en het is zeer aangenaam met hem te mogen sa menwerken." De heren E.A. Th. M. Coene en L.J. van Waterschoot werden resp. als directeur van de bank en als lid van de Raad van Toezicht herkozen. Na afwikkeling van de gewone agenda, die naast de wijziging van verschillende artikelen der statuten en wijziging van het huishoudelijk reglement, geen bijzondere punten vermeldde, zaten de aanwezige le den nog geruime tijd gezellig bijeen, waartoe ook een aangeboden feest maal veel bijdroeg. Zilveren Koos De heer C. Diepstraten heeft het heugelijke feit herdacht dat hij ge durende 25 jaar werkzaam is op het seminarie Ypelaar. In 1931 kwam de heer Diepstraten op het seminarie. Bij het overlijden van de heer P. Jansen werd Koos tuinbaas. Or.der genoemde naam is hij het beste bekend bij leraren en studenten. Een en twintig jaar heeft hij gewerkt onder het regentschap van mgr. P. Sweere en 4 jaar onder de huidige regent. Op het seminarie is dit feit eerst plechtig herdacht met een H. Mis en later met een gezellige koffietafel in de leraren- refter, waarbij de regent, dr. de Lep- per, hem in een kort woord prees om zijn voorbeeldige en plichtsgetrouwe arbeidszin. Het feest is verder in huiselijke kring gevierd. Naar wij vernemen is by het gemeentebestuur van Axel bericht binnengekomen van de Comman dant van Hr. Ms. mijnenveger „Axel",, de Luitenant ter Zee 2 OC, V.F. Th. Plas, dat deze mijnenve ger, teneinde in contact te komen met de gemeente Axel, van 20 april a.s. om ongeveer 16.00 uur tot 23 april a.s., ligplaats zal kiezen te Terneuzen Op zaterdag, 21 april a.s., zal er tussen 13 en 16 uur voor de inwo ners van Axel gelegenheid bestaan deze mijnenveger te bezichtigen. Op dezelfde dag zal om 16 uur te Axel een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal, samenge steld uit de bemanning van de mij nenveger en een Axels elftal. Des avonds zal op de muziektent een concert worden gegeven door de muziekvereniging „Mondaccordeo- la", aanvang 8 uur. Ook zal deze dag een miniatuur treintje door Axels straten rijden. Uit naam van de Axelse bevol king zal de bemanning een cadeau worden aangeboden. Tc Goes is op een vergadering, be legd door de algemene Nederlandse bond van ondernemers in het rijwiel, kleinbedrijf, voor Zeeland en West- Brabant een speciale sectie gemotori- zeerd rijwielbedrijf opgericht. Nadat de heer J. de Roos uit Vlis- singen het openingswoord had ge sproken, zette de heer v. Uxem, even eens uit de Scheidestad en tweede voorzitter van de bond, de noodza kelijkheid van zo'n sectie uiteen. Be halve de handel kan ook het publiek ervan profiteren, vanwege de ver beterde service. Na nog enkele on derdelen te hebben belicht, wekte hij de aanwezigen op lid te worden van de sectie, waaraan de meesten ge hoor gaven. De 24-jarige dragline-machinist W. V. uit Oost en West-Souburg stond voor de rechtbank te Maastricht te recht wegens oplichting. Hij had o.a. bij benzinepomphouders te Middel burg en Roosendaal hoeveelheden benzine gekocht en in café's te Roo- se .daal en Maastricht allerlei verte ringen gemaakt zonder dit alles te betalen. Het merkwaardige bij deze flessentrekkerij was, dat de man over al zijn adres had achtergelaten. Een psychiatrisch rapport over de jongeman constateerde een ongewo ne hang naar zwerven en een zwaar moedig piekeren als gevolg van moeilijkheden over een teleurgestel de liefde. Het rapport concludeerde tot verminderde toerekeningsvat baarheid. Conform het advies van dit rapport vroeg de officier van jus titie mr. C. Nuis, zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest van dezelfde tijd, en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering nut onmiddellijke opneming in een tehuis. De jongen had als dragline-machinist een ruim inkomen van 90 tot 100 gulden per week en hij heef bovendien geld ge spaard, zodat er geen noodzaak was van schulden maken. De rechtbank wees de ge-raagde onmiddellijke in vrijheidstelling af en bepaalde de uitspraak op zaterdag 29 april. Het bestuur van de sectie werd als volgt samengesteld: J. de Roos, Vlis- singen, voorzitter; M. Jansen, Zuid- zande, secretaris; J. Dieriks, Sluiskil; C. Lindhout, St. Maartensdijk en N var. Bergen, Kattendijke. commis sarissen Weg Hoofdplaat-Breskens Het verkeer tussen Hoofdplaat en Breskens is thans nog wel heel wat ingewikkelder dan het was, maar het is nu aan een verheugende omstan digheid te wijten, en dus te dragen. Deze beruchte weg is ni. onderhan den genomen. Hij krijgt een prima wegdek van koud asfalt, hetgeen de vervulling betekent van een reeds talrijke jaren lang geuite wens. Nodig was het be paald ook wel. Tot nog toe werkt men aan het gedeelte Nummer Een (125 m. be westen de brug) tot aan de hofstede van de heer Calon. Ook de T-krui- sing wordt tegelijkertijd aangepakt. Dit stuk zal deze winter gereed ko men. Het resterende gedeelte, tot de kom van Hoofdplaat, zal in het vol gend seizoen worden gedaan. Het werk geschiedt nl. in DACW-verband. Het verkeer voor de gehuch ten Nummer Een en Slijkplaat heeft nu enkele moeilijkheden te overwin nen, doch die worden met uitzicht op een spoedige ideale toestand - graag aanvaard. De nieuwe bepalingen voor de loodsdienst Ongewenste toestanden Enige leden van de vaste commis sie voor de scheepvaart uit de Twee de Kamer hebben de regering in hun voorlopig verslag over het wetsont werp houdende een aantal nieuwe be palingen voor de loodsdienst voor zeeschepen, gevraagd of eventuele achterstand in de Nederlandse lonen bij het loodswezen tot ongewenste toestanden heeft geleid. Deze leden van de vaste commissie zouden hier over gaarne tot in bijzonderheden worden ingelicht et»> tevens willen vernemen welke maatregelen de re gering zou willen treffen om evt. on gewenste toestanden te vermijden. Eerder in het verslag was, indien de loodsgeldtarieven van Nederland en België gelijk zouden worden ge steld, de wenselijkheid bepleit dan ook de lonen in het Nederlands loods wezen gelijk te trekken met die in het Belgische. Voorts vroegen enige leden van de commissie of het niet een stap terug zou betekenen als de nieuwe wet de mogelijkheid zou ope nen loodsen op arbeidscontract aan te stellen en waarom een, zij het wel licht gereduceerd loodsgeld zou moe ten worden betaald als zich aan boord van een schip twee loodsbrevethou- ders bevinden. De financiële commissie uit de raad heeft haar zegen gegeven op alle raadsvoorstellen behalve op dat tot bouw van een middenstandswoning in combinatie met de bouw van een ge lijksoortig buis onder één kap door de heer v. d. Vreugde, aan de van Dusseldorpstraat. Zij schrijft: „De financiële commis sie is van mening dat het niet op de weg van de gemeente ligt om wonin gen met een zo hoge huur te bouwen, te meer, daar de verwachting gegrond is dat de huur, voordat de woning be woonbaar is, nog hoger zal worden. Gelet op het grote verschil tussen de huren van deze woning en de al daar eerder gebouwde 8 woningen is dit voorstel onaanvaardbaar. Tevens acht zij door wisseling van huurders het risico voor de gemeente te groot." De jury, .welke voor de Goese mid denstanders, die deelnemen aan de verkoopactie, de slagzinnen beoor deelt, kende maandagavond het tele visie-toestel toe aan de heer D. v. Damme in de Marijkestraat. Gistermorgen tien uur hebben de heren de Valk, Evers en Gerritsen van het actie-comité, de waardevol le prijs, met hun felicitatie aan de heer en mevrouw van Damme over handigd, die natuurlijk zeer verheugd de glanzende kijkkast accepteerden. Er werd nog 'n tijdje gezellig na gekaart over het sukses van de actie, die zo men weet nog vier weken duurt en iedere week 'n klant van de Goese zakenlui, die zich bij de actie aanslo ten, met een televisie-toestel geluk kig maakt. Op verzoek van de jury worden voortaan de winnende slagzinnen niet meer gepubliceerd. AMATEURFOTOGRAFEN VERGADERDEN De amateurfotografenvereniging ,,de Bevelanden" hield in ,,de Landbouw'' een bijeenkomst, waarop de voorzit ter, de heer J. v. d. Brink, o.m. de uitslagen bekend maakte van de vier maandelijkse foto-wedstrijd. De wis selbeker was voor de heer H. v. d. Vrie te Kapelle met 141 punten; de gouden medaille kreeg de heer B. v. Wingen te Kapelle met 129 punten en de tweede en derde prijzen werden resp. gewonnen door de heren H. Her inga en v. d. Linde te Goes. Ovezande In het kader van de gezondheids week werd een bijeenkomst gehou den voor de bejaarden. Deze bijeen komst was uitermate goed bezocht en werd georganiseerd door de plaat selijke afdeling van het Wit-Gele Kruis. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der afdeling, bur gemeester Andriessen. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat zovele (James, de heren aan de oproep hadden gehoor gegeven en hij belichtte de bedoeling vhri deze volksgezondheids- week, welke bijzondere aandacht seherikt aan de bejaarden. Door het vertonen van enkele filmen, speci aal omtrent reuma en voeding wer den mogelijkheden getoond om het de mensen die aan reuma lijden het leven dragelijk te maken, terwijl de voedingsfilm aantoonde de waarde van de voeding voor de mens. Door Zr. Vernimmen werd een toelichting gegeven. Gedurende de pauze werd de bezoekers koffie aangeboden, enz. hetgeen bijzonder werd op prijs ge steld. Uit de opkomst en de aandacht waarmede dit alles werd gevolgd bleek wel dat een dergelijke middag door de bejaarden zeer op prijs werd gesteld. Ï5 De bezoekers van het Concertgebouw te Terneuzen, waar, op initiatief van de Z.V.U., het Rotterdams Toneel" een vertoning gaf van het blij spel in drie bedrijven door J. M. Barrie, ,,Het eeuwig misverstand", zullen op de eerste plaats geen spijt hebben gehad en vervolgens zich dit char mante en geestige blijspel nog lang heugen. Het gebeurt jammer genoeg, niet zo heel vaak, dat de toneelbezoeker een blijspel krygt voorgeschoteld dat als blijspel volledig is geslaagd. Meestal heeft de fantasie van de auteur dan situaties en verhoudingen bijgehaald die sommige serieuze toneelbe zoekers wel eens huiverig maken van een blijspel. ,,Het eeuwig misver stand" was hier een gelukkige uitzondering op. Het stuk handelt over een familie waarvan vader en moeder gedurende enige jaren in Indië zijn geweest en de kinderen een meisje van 18, een jongen van 16 en een baby van 1,5 jaar hebben moeten achterlaten. Nu op de dag dat zij terug keren in de bewoonde wereld, maken we kennis met de kinderen en een vriendinne tje die zich alleen hebben ontwik keld en dus zonder de steun en de raad der ouders. Deze zien wel een beetje tegen de thuiskomst op, om dat zij niet weten op welke wijze zij door hun kinderen zullen worden ont vangen. De kinderen zelf hebben zich ook een beetje een rare voorstelling gevormd van het weerzien en wan neer het eenmaal zo ver is dan be gint het pas. Barrie heeft dit allemaal op een zeer luchtige en charmante manier verteld maar toch niet zó luchtig dat hij niet telkens weer iets meer laat zien dan de oppervlakte. Zo tussen door voelt men iets van de vervreem ding, voelt men ook dat Barrie dui delijk iets dieper wilde gaan. Dit alles maakt dit stuk zo bizonder sympa thiek. VERTOLKING. Zoals het gezelschap dit alles op diende was hartveroverend. De moeder van Ans Hasekamp die een beetje luchthartig leek maar dolveel van haar man, bizonder goed ge troffen door Adolf Rijkers, en kinde ren hield. De dochter van Marianne Rector, kinderlijk en dromend van de grote alles-offerende heldin werd bizonder raak getypeerd. De zoon Cosmo van Manfred de Graaf was die van een 16-jarige knaap waarvoor het leven geen geheimen meer heeft. Peter Holland als de vriend Steve Rollo onhandig en trouw was uitstekend. Ook de overigen hebben zeer veel bij gedragen tot deze uitstekende vertol king. Erie van Ingen had een voortref felijke regie en was een charmant en vlot verteller. De décors en costumes van Frisco Wiegersma waren zeer voornaam en gaven de nodige sfeer. De Z.V.U. heeft deze keer wel bi zonder raak geschoten en het moge aanleiding zijn om nog meer belang stelling voor dergelijke toneelevene- mentcn te wekken, want hoewel de zaal behoorlijk bezet was. hadden er toch nog wel meer van dit bizondere goede toneel kunnen genieten. Degenen, die er wel geweest zijn, bewezen dit door een zeer langdurig en hartelijk welverdiend applaus. Door het hoofdbestuur van de Al gemene Rooms Katholieke Ambtena- renvereniging (ARKA) is gisteren op kasteel Bouvigne te Breda een oriën teringsdag gehouden voor de afde ling noordwest-Brabant, Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Oosterhout, oost en west Zeeuwsch-Vlaanderen, Rotterdam, Etten, Roosendaal en Zee land-noord. Er werden een drietal inleidingen gehouden, t.w. over „de structuur van de ARKA", over ..de betekenis van de KAB in deze tijd" en over „or ganisatiebeleid en georganiseerd over leg". Naar aanleiding van deze in leidingen hadden discussies plaats. Deze discussies werden in de vorm van een forum der sprekers gehou den, onder leiding van de leider van de kaderdag, dr. W.J. J.Dijsselbloem. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 19 april, de volgende waterstanden: te Hansweert om 9.38 cn 22.12 uur; te Terneuzen om 9.07 en 21.47 uur; te Vlissingen om 8.39 en 21.19 uur. Kwadendamme OUDERAVOND. Voor het eerst werd voor de belde scholen een ouderavond gehouden, waarvoor een tamelijk grote belang stelling bestond. Spreker was pater J. Aarninck, s.j. uit Maastricht, die over het onder werp „Eucharistie" een boeier.de en zeer inslaand betoog gaf in de lijn van de zeer nodige samenwerking van gezin - kerk en school. Rilland Groene Kruis in zorgen Onder leiding van burgemeester Jobse vergaderde het Groene Kruis alhier. De bijeenkomst was flink be zocht. De voorzitter deelde mee, dat uit het Rampenfonds nog een flinke gift te wachten is, waarmee de schuld, welke nog op het vereni gingsgebouw rust, kan worden af gelost. (Advertentie) Anti-Hanger-Actie Bond Zonder Naam Tarwe en roggebrood met zegels is morgen 19 april te Goes ver krijgbaar bü bakkerij Verschuurc, Willem Zelleweg 31, Goes, Tel. 2813. 810-O De secretaris zei in zijn jaarverslag dat de financiële toestand zorgwek kend is te noemen. Om die reden heeft het bestuur de contributie van vijf op zes gulden per jaar gebracht. Niettemin kon de penningmeester goede jaarcijfers publiceren. De in komsten hebben n.l. f 11.018 bedra gen, zodat het batig saldo steeg van f 228 tot f 2810. Nadat nog twee films waren ge draaid, o.m. die van het koninklijk bezoek aan Suriname en de Antillen, sloot burgemeester Jobse de verga dering met enkele opwekkende woorden. Bij beschikking van de staatsse cretaris van O.K. en W. zijn aan de afdeling r.h.b.s. van het Petrus Hon dius Lyceum: le benoemd tot leraar in vaste dienst in een volledige be trekking M.J. Renrud, thans tijdelijk leraar: 2e wederom benoemd tot tij delijk leraar in een volledige betrek king voor de cursus 1955-1956 T. Lek- kerkerker; 3e wederom benoemd tot tijdelijk leraar lerares voor de cursus 1955-1956 B.A. Gietelink. A.M. Cohen, P.A. Dick. P.P.J. Dogge, F. Goed hart, H.P.M. Hendrikx, ir. W.D.G. Toorenman en mevrouw W. A. den Decker-Zijlstra. Philippine 2e LUSTRUM GIDSEN In tegenwoordigheid van de aal moezenier, burgemeester van Hoek, talrijke ouders en genodigden heb ben de gidsen van de Bernadette- groep hun 2e lustrum gevierd. De gidsen hadden een a.b.c. sa mengesteld waarin ze in 25 letters hun gehele gidsenleven uitbeelden. Het was keurig in elkaar gezet. Al leen voor de letter X kon men geen passend verhaal vinden. Deze letter nam de aalmoezenier voor eigen re kening. Ook de districtsleidster mej. Stal- laert sprak nog enkele woorden. In de pauze kwam natuurlijk de traditionele koffiepot met koekjes op tafel en de verloting van vele mooie dingen. De gidsen vertoonden na de pauze het spel „Revolutie in een warenhuis" Het 2e lustrum is waardig en ple zierig gevierd. Zuiddorpe kalfvaarzen aangehouden. In de avond trachtten smokkelaars een tweetal kalfvaarzen, welke per auto werden aangevoerd, over de «grens te brengen. De ambtenaren der I. en A. kwamen echter tussen beide. Auto en vaarzen vielen hun in handen. De drijvers en de chauf feur kozen het hazenpad. St.-Jansteen De burgemeester en Wethouders van de ge-ieente St. Jansteen bren gen ter algemene kennis, dat al het vee dat dinsdag 24 april a.s. op de veemarkt te St.Jansteen wordt aan gevoerd, in het bezit zal moeten zijn van een certificaat waaruit blijkt dat dit vee ingeënt is tegen mond- en klauwzeer. Deze inenting moet min stens 14 dagen tevoren en niet lan ger dan 6 maanden hebben plaats gehad; van de zijde van de Veeart- senijkundige Dienst zal kontrole wor den uitgeoefend. Burgemeester en Wethouders, Mr. J.I.M. Reuser, burgemeester F.E. Francken, secretaris. 131-o Clinge VERGADERING WIT GELE KRUIS. De plaatselijke afdeling van het Wit Gele Kruis heeft besloten mor gen haar jaarlijkse algemene verga dering te houden in het St. Aloysius- patronaat. Op deze vergadering zul len verscheidene bijzonderheden wor den meegedeeld betreffende het nieu we wijkgebouw. Verder zal er ver kiezing gehouden worden in verband met het periodiek aftreden van twee bestuursleden. Tot slot zal kapelaan Gielliet een paar interessante films vertonen over de volksgezondheid in Amerika. Graauw ZOMER FESTIVAL. Het ligt in de bedoeling van het bestuur onzer fanfare om deze zo mer een groot muzikaal festival te organiseren. Men is het nog niet eens kunnen worden over de datum, waarop de festiviteit zal kunnen doorgaan, al was oorspronkelijk de laatste zondag van juli bepaald. RAADSVERGADERING Vrijdagavond ome zeven uur komt de raad van onze gemeente bijeen, ter behandeling van een agenda waar op o.a. een voorstel tot overname van de weg vanaf woning Uitterhoeve D.J.M Poppe, in bruikleen afstaan van grond aan de heer E.Vael, de motie inzake de veren van Terneu zen en enkele subsidie-aanvragen, waaronder die inzake de helikopter- dienst. BENOEMD Met ingang van 16 april is op het kantoor der posterijen alhier als lo kale kracht te werk gesteld Mej. J.v.d.Velde alhier. Beëdiging en of ficiële benoeming worden eerstdaags verwacht. Zij komt in de plaats van Mej.Mies de Koning, die de dienst heeft verlaten. Graauw verliest in mejuffrouw De Koning een ambte nares, die steeds als devies scheen te huldigen: „Altijd en voor ieder klaar". Men ziet haar node vertrek ken. Geslaagd Aan de Veeartse nijschool te Utrecht slaagde voor het eerste deel doctoraal onze dorpsge noot de heer C.Steyaert. Stoppeldijk HERSTEL KERKGEBOUW. Het herstel van onze parochiekerk is momenteel in volle gang. Een en ander zal overigens wel heel wat tijd in beslag nemen, want er staat heel wat op het programma. Men is thans doende met het r.emen van maatre gelen om de vochtigheid van het kerkgebouw te bestrijden. Ook het leidekken vordert gestaag. Het kerk gebouw zal o.m. opnieuw beschil derd worden. TWEEDE LUSTRUM V.K.A.J. De plaatselijke afdeling van de V.K.A.J. vierde haar tienjarig be staan. 's Morgens werd in de paro chiekerk een H.Mis uit dankbaarheid opgedragen, 's Avonds boden de Ka- jotsters van de jubilerende afdeling de ouders een gezellige avond aan. Deze ouderavond mag zeer geslaagd worden genoemd. Boschkapelle PRIJSPIERINGEN VOOR ZIEKEN. Ook dit jaar zijn er in ons dorp weer verschillende acties onderno men ten bate van enkele zieke jon geren uit onze parochie. Zo zijn er verschillende prij spieringen gehou den, die ook nu weer goed geslaagd zijn. Dank zij het feit, dat er dit. jaar gelukkig maar weinig zieken te verzorgen zijn, kon er zelfs een ge deelte van de opbrengst in kas ge reserveerd blijven. Niet 21, maar 84 reizen De voorjaarsactie van de Oostburg- se Winkeliersvereniging, waarvoor in tussen reeds duidelijk merkbare be langstelling is, heeft niet, zoals wel licht verondersteld kan zijn, 21 prij zen in totaal, doch per week. De hoofdprijs, een reis naar Zwitser land waarbij de winnaar nog iemand op kosten van de Winkeliersvereni ging mag meenemen (ook met zak geld!), komt daar nog eens bij. zodat er in totaal niet minder dan 84 reis jes te winnen zijn. De derde week is er nog een, welke ten bate van de plaatselijke gemeen schap Oostburg wordt gehouden. Sehoondijke DIPLOMA-UITREIKING Donderdag 3 mei a.s. wordt in de Rijkslandbouwwinterschool een open bare eindles gehouden, waarna aan de leerlingen der eerste klas de rap porten worden uitgereikt en aan de geslaagden van de afgelopen cursus de diploma's. IJzendijke „KEIZER" IN SCHUTTERS- WERELD OVERLEDEN In de ouderdom van 82 jaar over leed de heer E.Anker. De heer An ker was in de schutterswereld een zeer bekend figuur. Hij was een van de zeer weinige schutters, die zich het z.g. Keizerschap had weten te verwerven, door in 1921 en de daarop volgende twee jaar zich koning te schieten. De bijna 100 jaar bestaande schut- tersociëteit „St.-Sebastiaan" is sinds de oprichting in zijn café gevestigd geweest. SUKSESRIJKE SLOTAVOND „ELMARE" De katholieke culturele kring „EL- MARE" heeft zijn tweede, seizoen op gelukkige wijze besloten met een ca baretavond van Jan van Ostades ge zelschap onder de titel „Volle Maan" Drie uren lang hebben de toehoor ders genoten van de prestaties van de diverse solisten, waarvan vooral de chansonnière Henny de Klerk uit blonk. Jan van Ostades creaties van „de zwerver" en „de honderdjarige" wa ren opmerkelijk. De conference van Pierre van Os- tade maakte van de zestien program manummers een vlot en vloeiend ge heel, dat geen tijd liet voor iets anders dan vrolijkheid en amu sement. Dit cabaret heeft bewezen dat het ook kan zonder banale of platvloerse pret. Het was beschaafd en artistiek. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS De jaarvergadering van het Wit- Gele Kruis alhier zal morgen gehou den worden in het parochiehuis. De agenda bevat naast de gewone huis houdelijke punten een inleiding van wijkverpleegster mei.M.Scott. over de betekenis van het Wit Gele Kruis ter plaatse. Ter afwisseling worden en kele films gedraaid, o.a. ..Met de wijkzuster op stap" en een film over de reuma-bestrijding. GOES Grand: Piraten van Tripolis- MIDDELBURG Electro: Engelen zon der Vleugels. Schouwburg: Toneelvoor stelling Middelburgse Dilettanten. OOSTBURG Ledel 8 uur: La Strada. SAS VAN GENT - Olympia 8 uur: Het kind van de sloppen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De privé- oorlog van majoor Benson. VLISSINGEN Alhambra: Het kasteel in de schaduw. Luxor: De vrouw van de halfbloed MIDDELBURG Electro: De baas in huis. Schouwburg: Middelburgs Dilet tantentoneel. VLISSINGEN Alhambra: Een slechte vrouw. Luxor: De vrouw van de half bloed ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur. Ariane en Blauwbaard. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het spel van de eer.

de Stem | 1956 | | pagina 2