KOMINFORM OPGEHEVEN de Nog voor kruiser heeft aangelegd: HET BRUIDSPAAR EN MONACO ZIJN KLAAR VOOR HET FEEST Mertens (KVP) vraagt royaler prijsbeleid DRAMA VEENESTRAAT rechtbank voor Haagse Verrassend beroep van Kremlin op de landen het midden-oosten het van „Ik sal nooit meer sterke drank gebruiken DAGBLAD VOOR ZEELAND Algerië Zware slagen voor rebellen DOOD OP DE WEG ZORGVULDIG „GETIMED" Nieuw „bankje" van twintig Aanhoudend koud Gasten werden voorgesteld Viering 5 mei GEEN VRIJ voor overlieids personeel Radiotelescoop in gebruik In Spanje: Stakingsactie verloopt In België Drie doden bij autobotsing Marga Klompé J Europa mag niet aarzelen PLEIDOOI VOOR DE BOEREN Vijf jaar geëist tegen Rotterdammer Officier achlle doodslag bewezen Daar gaat dief de i,6e JAARGANG No. 22127 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841. Vo". f id, Koninffin en Vaderland WOENSDAG 18 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 -Ttoeau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, NoordstraTt 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het bliksemolfensief van de Franse troepen tegen de Algerijnse opstan delingen blijkt een zware slag te heb ben toegebracht aan het moreel van dsze laatsten. Het aantal terreurdaden is de laat ste dagen sterk afgenomen. Op ver schillende plaatsen hebben Franse strijdkrachten de achtervolging van de rebellen ingezet. Te Graram, bij Constantine, sneuvelden 121 rebellen. Zestien Arabische en Aziatische sta ten hebben de voorzitter van de Vei ligheidsraad een brief gezonden, waarin de aandacht van de Raad wordt gevestigd op ,,de toestand in Algerië, die de vrede en veiligheid in gevaar brengt". WIERINGEN: Het 9-jarige zoon tje van de familie de Raaf werd door een autobus gegrepen, toen hij spelend de betonweg over stak. Het knaapje was onmiddel lijk dood. IN DEN HAAG heeft gisteren de plechtige uitvaart plaats gehad van het stoffelijk overschot van luitenant- generaal M.L.F. Bajetto. In de O. L. Vrouwekerk aan de Elandstraat werd een stille H. Mis van Requiem opge dragen. EEN VROUW in Amsterdam gilde dat zij in het water zou springen en ze deed het ook. Een voorbijganger trok haar op het droge. Een uur la ter kwam hij bij de politie aangifte doen dat zijn portefeuille „waarschijn, lijk gestolen" was. DE Nationale Raad van de Franse anti-belastingpartij heeft zijn vertrou wen in partijleider Poujade uitgespro ken. TOT VOORZITTER van de Tunesi sche Grondwetgevende Vergadering is met algemene stemmen gekozen Djel- loeli Farres, minister van Onderwijs in de voormalige regering Ben Am- mar. LEIDEN heeft een vijfjaarlijkse prijs ingesteld van 5000 voor kunstwerken op het gebied van schilderkunst, gra fiek en eventueel ook beeldhouw kunst. DE BRANDWEER van St.-Peter Port, op het kanaaleiland Guern sey, heeft een ruim moeten leeg pompen van het Nederlandse schip „Da Capo". Men had geen last van water, maar van port wijn, die rit tien grote vaten stroomde, welke tijdens een storm waren stukgeslagen. Terwijl op de kruiser, waarmee Boelganin en Kroetsjev de reis naar Engeland maken, de glazen werden geheven op de jarige Russische partijsecretaris - Kroetsjev werd giste ren 62 jaar, - verraste Moskou de westerse politici met een tweetal nogal opzienbarende verklaringen. Ze kwamen hierop neer: a) De Kominform wordt opgeheven b) De Sovjet-Unie doet een beroep op de landen in het midden-oosten om van verder geweld af te zien en zij zal de V. N. steunen hij haar missie in dit gebied. Tijdens een receptie op de ambassade van Syrië, ter gelegen heid van de onafhankelijkheidsdag van dit land, stond een goed geluimde Molotov de westerse journalisten te woord en vice- premier Mikoyan, al even opgetogen, bevestigde de ontbinding van de internationale organisatie der communistische partijen. De Kominform werd in 1947 opge richt door de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Polen, Zuid-Sla- vië, Bulgarije, Roemenië, Frankrijk en Italië. In feite betekende die oprich ting eerherstel voor de Komintern, die in 1943 op aandringen van de gealli eerden ontbonden was. De Kominform, zo werd indertijd gezegd, zou een „informatiebureau" zijn, maar het was duidelijk dat de organisatie dezelfde taak kreeg als haar voorgangster, namelijk het coör dineren van de communistische acti viteiten in het buitenland overeenkom stig de vigerende partijlijn. Aanvankelijk had de Kominform haar zetel in Belgrado. Het bureau werd echter naar Boekarest verplaatst, toen maarschalk Tito ging rebelleren en de Zuidslavische partij uit de orga nisatie werd gestoten. Vandaag zou de opheffing van de Kominform uitvoerig worden gemoti veerd. MILDE TAAL. Men twijfelt er niet aan, of beide besluiten van Moskou zijn zorgvuldig „getimed" in verband met het bezoek van B en K aan Engeland. Wat de verklaring over het midden oosten betreft: Molotov zei glim (Advertentie) 'k Ben 80, nog lang niet versleten, Maar 'k drink dan ook TIP vóór het eten, Want dat. is een drank Waar 'k niet voor bedank, Dit laat ik H. Booty. gaarne weten! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J 1 fl. TIP B. Ontv. 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. GEEN ENKEL stuk van de Verenig de Naties over dwangarbeid blykt tot- nutoe melding te hebben gemaakt van het protest der 80 missionarissen te gen het concentratiekampensysteem in communistisch-China. MR. DR. Ch. A. van Haren, hoofd redacteur van het Katholiek Archief, is benoemd tot Ridder in de orde van de H. Gregoriu3. Prof. Teilegen, voorzitter van de K.A. in Nederland heeft hem de onderscheiding uitge reikt, HAROLD STASSEN, hoofd van de Amerikaanse delegatie in de ontwape ningssubcommissie van de V.S. gaat morgen in Parijs over de ontwape ning spreken met premier Mollet. ?JLp„Tur.eur generaal op de Ne- Antillen, mr. Ellis, heeft de ontslag televen.h6m P" °kt°ber pimip vfn^-mei' maar eerst aan het vJn 2;e.maand zullen de minis ters van „klein Europa" gaan verga- vanelHo0Xpr Pannen tot vorming Kernenergr!ISuraweenSChaP V°01' Eng?land bebben over eenstemming bereikt over de voor aarden, waaronder tijdelijk bij het Arabisch- Legioen gedetacheerde of ficieren dienst kunnen blijven doen Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Perioden met zon, maar in de middag enkele ver spreid optredende buitjes. Matige noordelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen al- gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige wind u het noorden. Bewolkt met brede opklaringen. Nog enke le plaatselijke buien. Ongeveer dezelfde temperatuur. Vandaag: zon onder 19.45 uur, maan op 12.02 uur. Morgen: zon op 5.37 uur, maan onder 2.56 uur. lachend dat zij wellicht kon dienen als basis voor besprekingen tussen de Russische staatslieden en Sir Anthony Eden. Totnutoe heeft de Sovjet-Unie os tentatief de zijde der Arabische sta ten gekozen. In de nu uitgegeven verklaring wordt geen enkel land in het midden-oosten beschuldigd. YV?1 wordt gezegd dat de westerse „blokvorming" oorzaak is van de moeilijkheden. Tegelijkertijd echter krijgen Engeland, Frankrijk en de V.S. een pluim voor hun huidige pogingen om het oorlogsgevaar te keren. Minister Dulles liet zich op zijn persconferentie nog niet tot commen taar verleiden op het Russische ge baar. „We moeten eerst de kleine let tertjes eens bestuderen", zei hij. „HET" BEZOEK. De Nederlandse Bank zal binnenkort naast de thans circulerende bank biljetten van f20.- bankbiljetten met dezelfde waarde, doch van een geheel nieuw model in omloop bren gen. De foto toont de voorzijde van het nieuwe biljet, dat bij doorzicht als watermerk de beeltenis van Hip pocrates en enige malen het getal 20 vertoont. Op de voorzijde, waar van de voornaamste kleuren, paars, bruin en groen zijn, staat rechts een portret van Boerhaave, uitgevoerd in paarse kleur en in het midden een rozet in de kleuren groen en paarswelke de achtergrond vormt voor de woorden „twintig gulden". In het paleis van Monaco heerste gisteren een even ner veuze stemming als in ieder Nederlands huis waar men aan de vooravond van een bruiloft staat. Er werden jurken gepast en geïnspecteerd, het tafelge rei kreeg een goede beurt en zowel prins Rainier als miss Grace die nu prinses Gracia Patricia wordt waren aan een lichte overspanning toe. De bruid van het jaar zag zich ook nog voor de taak gesteld, een van haar bruidsmeisjes te troosten, wier juwelen waren gestolen. In- plaats van haar het traditionele ge schenk voor de bruidsmeisjes na het feest te overhandigen, gaf ze liet haar nu maar. Het was een gouden sieraad en mevrouw Arvid Pamp het slachtoffer was er inderdaad mee getroost. De prins, bleek en vermoeid, heeft de verzuchting geslaakt dat hij maar het liefst naar een heel stil plekje zou gaan. waar niemand hem kan vinden. Maar tussen droom en daad staan wetten en bezwaren. Hij bleef dus waar hij was en verleende een groot aantal audiënties, 's Avonds, stelde hij de belangrijkste gasten aan zijn bruid voor. De komst van ex-koning Faroek heeft tot een pijnlijk incident aan leiding gegeven. Hij tekende name lijk in het gastenboek met „Faroek, koning van Egypte". Even later wil de de Egyptische ambassadeur het boek tekenen en hij zag dat. Verder commentaar is overbodig. Iedere gast op het feest zal een verguld zilveren medaille krijgen met een. portret van het bruids paar. Gisterenavond hebben 400 zangers en musici een serenade gebracht aan prins Rainier en zijn bruid. Even tevoren had miss Kelly toezicht ge houden op het passen der jurken van de vier bloemenmeisjes. Koningin Juliana en prins Bern- hard schenken het bruidspaar een grote Delftse vaas met Nederlandse bloemen. Paus Pius 12 heeft zijn pauselijke zegen aan het bruidspaar doen toekomen. De persoonlijke boodschap van de H. Vader zal door mgr. Marella aan de prins en zijn bruid worden overhandigd. Intussen gaat men in Engeland ver der met het treffen van veiligheids maatregelen in verband met het Rus sische bezoek. In „Claridge's", het hotel waar B en K logeren, wordt iedere bezoeker zorgvuldig gecontro leerd en leden van de Britse en Rus sische veiligheidsdiensten zijn begon nen met alle routes zorgvuldig na te gaan, die de Sovjet-leiders de komen de dagen zullen volgen. Twee kogel vrije auto's, die voor het laatst zijn gebruikt bij het bezoek van Tito aan Londen, worden de Russen ter be schikking gesteld. Overigens blijken B en K het tij dens hun reis goed te hebben ge maakt. Ze hebben zich vriendschap pelijk onderhouden met de beman ning van de Russische kruiser en mensen op andere schepen zo wordt gezegd doen niets dan wui ven. Inmiddels heeft Bulgarije een nieu we premier gekregen. Het is Anton Yoegof. Hij volgt Tsjerwenkof op, die het te bont heeft gemaakt met zijn „persoonlijkheidscultus". (Van onze parlementaire verslagg.) De regering is niet van plan om aan de overheidsdienaren op 5 mei een vrije dag te geven. De minister president, dr. W. Drees heeft in de Tweede Kamer dit besluit gemoti veerd met de opmerking, dat hem was gebleken, dat de geestdrift voor een vrije dag op die datum niet groot is. In het Georganiseerd Overleg was n.l. een voorstel gedaan om een vijf tiende vakantiedag, die dit jaar voor het eerst aan de ambtenaren zal worden gegund, voor dit doel aan te wenden. Dit heeft het G.O. afgewezen. Dr. Drees herinnerde er aan, dat de ambtenaren, vergeleken met twee jaar geleden, reeds drie extra-vakan tiedagen hebben gekregen. De verklaring van dr. Drees was het gevolg van de interpellatie van de heer Koersen KVP, die de rege ring nog eens had gewezen op de mo tie van november 1955 waarin de Tweede Kamer zich met 51 tegen 30 stemmen uitsprak vóór een vrije dag op 5 mei. Dinsdagmiddag heeft H.M. Konin gin Juliana 's werelds grootste ra diotelescoop in gebruik gesteld. De enorme telescoop, die in hoofdzaak gebruikt zal worden voor onderzoe kingen in verband met de zon en het melkwegstelsel, is gebouwd in Dwingelo (Drente). Men verwacht, dat men door middel van de nieu we apparatuur belangrijke weten schappelijke gegevens kan verkrij gen. Op de foto ziet men de Konin gin, in gezelschap van prof. J. H. De stakingsbeweging, die vijf dagen geleden in San Sebastian is uitgebro ken, schijnt af te lopen. Talrijke ar beiders begaven zich gisteren naar hun werk. In de haven van Pasajcs is de toe stand weer normaal. Daarentegen wordt in de fabrieken van die plaats evenals in die van Renteria nog ge staakt. Te Tolosa is het merendeel der ar beiders nog in staking. Oort. voorzitter van de stichting ..Radiostraling van Zon en Melk weg'* het terrein van de nieuwe sterrenwacht verlaten. Te Fleurus, in België, heeft zich een verkeersongeval voorgedaan, dat drie mensen het leven heeft gekost. Een grote vrachtauto met aanhang wagen stond, wegens motorpech, aan de kant van de weg. Een takelwagen trok de auto een eindje weg, waarna de motor opnieuw aansloeg. Noch de bestuurder van de vrachtauto, noch die van de takelwagen hadden ge merkt, dat het achterlicht van de aanhangwagen niet meer werkte. Een kleine wagen kwam plotseling in zicht en reed n volle vaart tegen de aanhangwagen op. Door de schok vlogen de coupédeuren open en twee inzittenden, een inwoner uit Fleurus en zijn elfjarig dochtertje werden naar buiten geslingerd. De bestuur der van de auto, een broer van de ander, bleef vastgeklemd achter het stuur zitten. Alle drie waren vrijwel op slag dood. Er dreigt op het ogenblik een groot gevaar, dat Europa zijn laatste kans zal verliezen tengevolge enerzijds van het toenemende nationalisme in de verschillende landen en an,derzijds van de nieuwe sovjet-diplomatie die het algemene vredesverlangen van de volkeren tracht uit te buiten. Dit ver klaarde mej. dr. Marga Klompé dins dag in het parlement van de Raad van Europa. Bij het indienen van haar voorlo pig rapport over het hernieuwde stre ven naar Europese eenmaking wees zij er op, dat de sovjet-economie met reqzeschreden de westeuropese eco nomie aan het inhalen is en dat daar van westelijke kant weinig anders tegenover staat dan aarzeling. Mej. Klompé besloot haar rede met een beroep op de Raad van Europa om er bij de regeringen op aan te drin gen. met de grootste spoed tot actie inzake de samenwerking op het ge bied van kernenergie en op dat van de gemeenschappelijke markt over te gaan. (Van onze speciale verslaggever.) Bij de behandeling van de begroting van landbouw in de Eerste Kamer heeft de heer Mertens (K.V.P.) gespro ken over de toenemende ontevreden heid in landbouwkringen als gevolg van het feit, dat de boeren ondanks de regeringsgaranties „soms minder verdienen dan een landarbeider". De heer Mertens pleitte daarom voor een royaler prijsbeleid om investeringen mogelijk te maken die voor de door voering van een verdere rationalisatie noodzakelijk zijn. Evenals- de heer Louwers (V.V.D.) en Kolf (C.H.U.) eiste de katholieke senator een redelijk inkomen voor de 55 55 Vijf jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren geëist tegen de 22-jarige Rotterdamse behan ger A. L., die in september van bet vorig jaar dronken met een auto door de Veenestraat in Den Haag jakkerde en twee vrouwen doodreed. Negentien mensen moesten tengevolge van de dronke- mansrit zwaargewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Sommigen van hen worden daar momenteel nóg verpleegd. erdachte was primair opzettelijke doodslag en zware mishandeling ten laste gelegd en secundair het schuldig veroorzaken van zwaar licha melijk letsel, het rijden onder invloed van sterke drank en joy-riding. Beklaagde gaf onmiddellijk toe, dat hij dronken was geweest. Hij had minstens tien glazen cognac en 4 glazen bier gedronken. Hij had niet meer naar huis durven gaan en wr.s gaan rondzwerven. Op een parkeer terrein zag hij een ,,Opel" staan. Hij stapte c in en reed naa. het café waar zijn vrienden zaten. ,,Uw vriend D.A. reed toen met U mee", zei de president. ,,Van wie was het plan om naar Den Haag te rijden?" ,,Van A.", zei verdachte, die verder verklaarde, dat hij zich minder goed was gaan voelen en dat hij zich na een botsing met een auto in de Wa genstraat te Den Haag van de rit niets meer kon herinneren. Hij wist ook niet meer, zei hij, dat de mensen tegen hem tekeer waren gegaan. Wel echter bleek hij zich te herinneren, dat hij tegen zijn vriend had gezegd, dat deze moest ophou den met claxoneren. Verdachte be weerde nooif eerder cognac te hebben gedronken. Dat klopte echter niet met een der getuigenverklaringen en schoorvoetend bekende hij toen, toch ook eerder wel een^ een glaasje te hebben geproefd. Een boekbinder, die met zijn brom fiets in de Grote Marktstraat door L. was aangereden en nu kwam ge tuigen, zal waarschijnlijk nooit meer geheel herstellen van de armbreuk die hij hierbij opliep. De man had al eerder een been verloren. Stuk voor stuk waren het trieste verklaringen die voor de rechter wer den afgelegd. Sommige van mensen, die juist uit het ziekenhuis kwamen. De jongeman, die met L. was mee gereden, de 22-jarige stratenmaker D.A., stond in korporaalsuniform te recht. Hij zei L. nog gewaarschuwd te hebben o.a. door aanhoudend te claxoneren. Hij was verre van nuch ter geweest; van alles had hij door elkaar gedronken. Een der deskundigen, dr. Tolsma, meende dat L. zich niet heeft gerea liseerd dat hij ongelukken zou ver oorzaken. Psychisch zou hij in een chaos hebben verkeerd. Dr. Tolsma zei in een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, met toe zicht van het bureau voor alcoholis me, wel enig heil te zien voor L. ..Is het niet afschuwelijk, verdach te". zei de presidenttwee doden e.i twee mensen die nooit meer hele maal beter zullen worden!" L. boog het hoofd. Hij zei dat het hem speet en dat hij zich had voorgenomen nooit meer sterke drank tc gebruiken. La ter wilde hij bij zijn vader in de zaak komen. REQUISITOIR De officier van justitie noemde L. een jongen, die sinds zijn schooljaren al ,,dik" wilde doen, anderen wilde overtroeven. Al eerder heeft hij we gens een roofrverval terecht gestaan. Nu wilde hij een auto hebben en zijn vader wilde hem die niet geven. Hij stal een auto en wilde zijn vrienden laten zien vat hij kon. Toen hij de ri begon, aldus de of ficier, wist hij welke verantwoorde lijkheid hij op zich nam. In Den Haag heeft hij nog een beredeneerd plan gemaakt om op de juiste weg te ko men, nadat hij verkeerd was gereden. Hij had terug kunnen gaan, maar hy reed door, ofschoon hij wist hoe ge vaarlijk het was. Doodslag en het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel achtte hij bewezen. De verdediger besticcd dit laatste. Hij meende dat er bij L. slechts een ..vaag richtingsbesef was gebleven, te vergelijken met slaapwandelen. Hij noemde verdachte een arbeidzame jongen, die plotseling in zichzelf ge keerd werd en gin* drinken, omdat hij zijn lievelingswens. het bezit van een auto, niet vervuld zag. Pleiter achtte een straf voor joy riding en het onder invloed besturen van een auto volledig verantwoord. Verder meende, hij moch alles min of meer een evsrchrikkelijke samen loop van omstandigheden worden ge noemd. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. i boerengezinnen. Het is niet juist, al dus de heer Mertens, dat de boeren een gegarandeerd bestaan hebben zo als men wel eens hoort beweren. Voor tal van belangrijke produkten als aardappelen, groenten, fruit en eieren bestaat geen enkele garantie. Het is niet nodig, als maar wordt voorko men. dat de prijzen te diep zinken. Bij het huidige stelsel van garanties wordt uitgegaan van een gemiddelde kostprijs met het gevolg dat de boe ren op duurder producerende gron den steeds aan' het kortste eind trek ken. De exportstop op aardappelen kon de heer Mertens billijken, mits de regering bereid is de boeren te be schermen als de binnenlandse prijs te laag zou worden. Speciale aandacht is daarbij gewenst voor de boeren in Brabant en Limburg. Sprekende over het melkprijsbeleid drukte de Limburgse afgevaardigde zijn misnoegen uit over het feit, dat de minister steeds in vertrouwelijk beraad schijnt te zijn, wanneer de Kamer eens een melkprijsdebat wil houden! Een dezer dagen werd door twee nationalistische Ieren een schilderij gesto'en vit de bekende Tate Gall ery te Londen. Zij waren van oor deel dat hel schilderij (ter waarde van f 100.000) eigendom was van het Ierse volk. Er was, blijkens dit plaatje, ook een fotograaf in het komplot. De foto toont de jonge Ier met het schilderij terwijl zijn vriend (boven aan de trap) de aftocht dekt

de Stem | 1956 | | pagina 1