samenwerking Economische Bagdad-pac met bredere basis op Scotland Yard heeft zorgen verband met sovjet-bezoek MS. „Altair opgegeven Persoonscultus bezuurt de Bulgaarse premier Premier van de Antillen in ons land gearriveerd Amerikaans plan verwerft instemming Witte Huis blijft zaak Jungschlaeger volgen regenen ruzies in Veel vorstendom Monaco TIEN JAAR „GELE RIDDERS Claridge 's wemelt van de detectives DIT IS GEEN BEWIJS Bezoek in seinhuis DAGBLAD VOOR ZEELAND Afgezant i Na stranding Zoon van beklaagde schreef brief Belangstelling is hoopgevend van Egypte reist voor Hammarskjoeld uit Frans verzoek afgewezen Nog koud In Kopenhagen werkt men weer Oostduitse agent gaf zichzelf aan Beraamde Sta/in joden-deportatie „Generale'5 in de kathedraal Gestolen schilderij terugbezorgd Conflict met de meur no opgelost goeverneur nog met m n Deur van stond in Tass brand Nieuw bankje van twintig r ,)hp JAARGANG No. 22126 U,tgave JM. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J, v.'t Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbesteil.) t Ü.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841. Voor God. Koningin cn Vaderland DINSDAG 17 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GULS, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. TT1T) Zondagavond is het Nederlandse m.s. „Altair", eigendom van de Rot terdamse redery Van Nievelt Gou- driaan, nabij de Braziliaanse haven stad Victoria aan de grond gelopen. Men beschouwt het schip, dat zo snel water maakte, dat het bijna ge heel onder water is verdwenen, als verloren. De kapitein en de negen leden van de bemanning, die nog aan boord waren, zijn gered. Veertien passagiers en een deel van de lading waren al eerder in veiligheid ge bracht. De Amerikaanse soldaat John Jung, een zoon van de heer L. H. N. Jung schlaeger, heeft van het Witte Huis een brief ontvangen van de volgende inhoud: „Ik antwoord op uw brief van enige tijd geleden aan de president, waarin u om bijstand ten behoeve van uw vader, Leon N. Jungschlae- Nog met enige aarzeling heeft Amerika besloten het pact van Bag dad wat duidelijker te steunen dan het totdusverre heelt gedaan. De V.S. hebben namelijk op de bijeenkomst van de Raad van deze orga nisatie verklaard, dat zij willen spreken over een plan voor economi sche samenwerking op bredere basis, dat gecoördineerd kon worden door de verdragspartners. Engeland was vooral ingenomen met dit blijk van toenadering. De meeste leden van het pact van Bagdad drongen aan op volledige Amerikaanse deelneming. Ook volgt men met aandacht de reis van Hammarskjoeld door het midden-oosten. Veelbetekenend is het, dat een speciale afgezant van de Egyptische regering in snel tempo alle Arabische hoofdsteden afreist. Hij heeft tot taak de Arabische sta ten tot een gemeenschappelijke houding te brengen ten aanzien van de vredesmissie van de secretaris-generaal van de VN. Het hangt er nu maar van af, welk standpunt Egypte inneemt. Hammarskjoeld heeft drukke dagen. Israël verzocht de secretaris-generaal met Egypte de kwestie van het blok keren van de doortocht door het Suez-kanaal voor schepen die op weg zijn naar Israël, te willen opnemen. Het verzoek was ondertekend door de premier van Israël, David Ben Goerion. Hammerskjoeld heeft geant woord, dat deze kwestie buiten zijn mandaat valt. Hij moet afwachten of de regeringen er met hem over wil len spreken. Inmiddels heeft Ham marskjoeld, tezamen met generaal Burns, een onderhoud gehad met de leidende figuren in Libanon. Er werd voornamelijk gesproken over de Is raëlisch-Libanese bestandsovereen komst. Vandaag zou Hammerskjoeld naar Israël gaan, 'om in Jeruzalem met de Israëlische leiders te confe reren. Amerika, Engeland en Frankrijk zulien op de komende bijeenkomst van de NAVO-raad, die op 4 en 5 mei in Parijs wordt gehouden, de i risis in het midden-oosten bespre ken. Lrn Frans voorstel, om nog voor de NAVO-vergadcring deze kwestie te bespreken, werd niet praktisch ge acht. CYPRUS. DONDERDAG a.s. houdt de Ned. Kath. Bond van Schoenwinkeliers in Eindhoven zijn jaarvergadering. Ter gelegenheid daarvan wordt een show gehouden. EEN wervelstorm heeft zondag in de Amerikaanse staat Alabama grote verwoestingen aangericht. Negentien mensen verloren het leven. MGR. A. CREMERS, apostolisch ad ministrator te Hollandia (N. Guinea) keert vandaag naar ons land terug. Hij kwam op Nieuw-Guinea in 1946. ANTHONY van Kampen gaat weer een reis door Nieuw-Guinea maken. Ditmaal blijft hij vier maanden weg. Hij zal de gebieden langs de grens van Australisch Nieuw - Guinea door vorsen. DE Nederlandse dirigent van het fil harmonisch orkest van Calgary (Ca nada) Henri Plukker, wiens verzoek om een vestigingsvergunning om on bekende reden werd afgewezen, heeft besloten maar in dit geval te berus ten. ger, die thans in Indonesië terecht staat, verzoekt. Ik begrijp en sym pathiseer ten zeerste met uw ge voelens als een zoon, die door af stand en omstandigheden van zijn vader is gescheiden in een periode van moeilijkheden en een ernstige crisis. De Amerikaanse regering ont vangt rapporten over de gebeurte nissen met betrekking tot uw va der in Djakarta, die zijn gebaseerd op het bijwonen in dc afgelopen acht maanden van de rechtszittingen door een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade. Ik heb vit deze rapporten begrepen, dat de verdediging de laatste fase van haar pleidooi nog niet heeft vol tooid en dat daarna de rechter de zaak nog moet beschouwen, voordat het tot een uitspraak komt. De zaak is dus nog steeds voor de rechter en daarom geloof ik dat onder deze omstandigheden het geen nut zou hebben, als ik een mening uitspreek. Ik twijfel er echter niet aan. dat de Indonesische regering zich bewust is van de belangstelling, waarmede dit proces wordt ge volgd zowel in openbare als in officiële^ kringen, hier en in een groot aantal andere landen. Ik wil u verzekeren, dat een ambte naar van onze ambassade in Dja karta voort zal gaan met het bij wonen van de rechtszittingen en dat onze regering alle toekom stige ontwikkelingen met betrek king tot deze zaak, waarbij u in zo grote mate bent betrokken, met nauwe en sympathieke be langstelling zal volgen. Hoogachtend, Sherman Adams." IN PRACHUAB (bij Bangkok) liet een militair vliegtuig bij ongeluk een bom vallen op een sportter rein, toen daar jv.ist een voetbal wedstrijd aan de gang was. Er vielen zesentwintig doden. DE autobussen in Kaapstad (zuid- Afrika) hebben speciale afdelingen voor gekleurde passagiers gekregen. De negers zijn hierover zeer ontsticht en 4.000 mensen hebben besloten het vervoersbedrijf te boycotten. DE regeringsartsen op Malta hebben gisteren allen tegelijk hun ontslag ge nomen. Zij vinden de omstandigheden waaronder zij moeten werken te slecht. Bovendien wil men hen het voeren van een eigen praktijk verbie den. ..Koninklijke Petroleum" zal over het boekjaar 1955 een dividend van in totaal 20% in contanten uit beta len. Vorig jaar werd 16% uitgekeerd. IN FRANKRIJK zullen waarschijnlijk hogere belastingen worden ingevoerd om de verhoogde militaire uitgaven m Algerije kunnen bestrijden. NEDERLANDERS, die in de loop van 1J57 naar Canada willen emigreren behoeven evenmin als hun voor gangers dit jaar te voldoen aan de beroepseisen, die Canada vroeger placht te stellen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen J droog weer inet overdrijvende 0 wolkenvelden, maar ook opklarin- gen. Overw gend matige noorde- lijke wind. Dezelfat temperate.1 en als gisteren of iets hogere. i Vandaag: zon onder 19.43, maan In Nicosia (Cyprus) hebben zich gisteren weer incidenten voorgedaan. Tijdens de begrafenis van de zondag door verzetslieden vermoorde Cypri sche politie-inspectcur Kyriakos. moest de politie de lijkkist verschil lende keren als het ware ontzetten. Twee familieleden van de vermoorde renden achter de auto. die het stoffe lijk overschot vervoerde, aan en één hunner wist in de wagen te klimmen Op de kist viel hij flauw. Tijdens de uitvaartdienst in dc kerk probeerden familieleden het deksel van de lijkkist op te lichten, om een laatste blik op de vermoorde te wer pen. Twee familieleden vielen flauw, terwijl een zuster van de vermoorde zich in haar wanhoop de haren uit het hoofd trok.. De menselijke kant van een tragisch, politiek conflict. Minister Molotov en de eerste vice premier Mikojan hebben maandag in Moskou voor een verrassing gezorgd door te verschijnen op de receptie van De arbeiders van Kopenhagen heb ben maandagochtend het werk her vat. Slechts de zeelieden staken nog. Het is nog niet bekend, hoe het met de werkhervatting buiten Kopenhagen is gesteld. Alle dagbladen zijn echter weer verschenen. Geen moordenaar De westduitse autoriteiten onder zoeken een verhaal, dat een 30-jarige oostduitser, Wolfgang Wildprett, hen heeft verteld over een politieke moord die hij in opdracht van de oostduitse veiligheidsdienst, in Frankfort moest plegen. Hij had bevel gekregen om zekere dr. Wladimir Poremsky, het hoofd van een organisatie van uitgeweken Russen, dood te schieten. Dit moest op 30 december gebeuren. Een dag daarvoor meldde Wildprett zich ech ter bij de politie. de Israëlische ambassade ter gelegen heid van de Israëlische onafhankelijk heidsdag. Het was de eerste maal dat leiders van het Kremlin een derge lijke ontvangst bijwoonden. Met de Israëlische ambassadeur dronken Molotov en Mikojan op de Israëlische onafhankelijkheid. In de Sovjet-pers is de laatste tijd scherpe critiek op Israël geleverd. TWEEDE T. H. Regering vraagt 5.5 miljoen (Van onze parlementaire verslaggever.) Een eerste krediet van 5!2 miljoen ten behoeve van de Tweede Tech nische Hogeschool te Eindhoven is door de regering bij de Staten-Gene- raal aangevraagd. Van deze 5!£ mil joen zal circa drie miljoen worden besteed aan de bouw van collegezalen. 1 laboratoria, werkplaatsen, kantoren e.d., alles in een paviljoenencomplex, j Een bedrag van circa 2 miljoen zal worden besteed voor de aanschaf van apparatuur, meubilair e.d. Het over blijvende halve miljoen is over een aantal kleinere posten verdeeld. Het is mogelijk in september 1957 het onderwijs direct in een permanent gebouw te beginnen. De Bulgaarse eerste minister Tsjer- wenkof, heeft besloten ontheffing van zijn functie te vragen, nadat hy zes jaar de eerste man in het land is geweest. Tsjerwenkof tekende in 1948 de resolutie tot uitstoting van zuid- Slavië uit de Kominform. Sinds de persoonsverheerlijking veroordeeld is staat Tsjerwenkof aan ernstige kri tiek bloot. Uit Rusland komen nu weer be richten, dat Kroestjev zou hebben be weerd. dat Stalin enkele dagen voor zijn doe. van plan was alle joden in de sovjet-unie te deporteren naar de noordelijke gebieden. Miko jan, Molotov en president Worosjilof waren hierover verontwaardigd waar op Stalin een woede-aanval kreeg. Hij haatte de joden, sedert het be kende „artsen-complot". Stalins dood kwam net vroeg genoeg om uitvoe ring van het duivelse plan te verhin deren. Het Nationaal Comité ter bestrij ding: van het concentratiekamp-sys teem heeft een open brief gepubli ceerd, gericht aan het dagblad „De Waarheid". In de brief wordt gezegd dat de „Waarheid" weliswaar erkent het Nederlandse volk verkeerd te hebben voorgelicht, maar dat het dag blad met de simpele mededeling „er zyn personen op valse gronden ge straft of zelfs terechtgesteld" de za ken wel wat te laconiek voordraagt. Het gaat hier om tien miljoen mensen die ten onrechte zyn omgebracht. Ruim 15 miljoen mensen zitten in communistische landen ortl vermeen de misdrijven gevangen. Mikojan heeft beweerd, dat de mensen die nog gevangen zitten criminele gevallen zijn. In dat geval zou Rusland een staat van misdadigers moeten zijn. Het Comité vraagt vervolgens of een internationale commissie in Rus land een onderzoek mag instellen naar de juistheid van de feiten. De filmster Grace Kelly en prins Rain,ier van Monaco hebben maan dag in de kathedraal ter plaatse „ge nerale repetitie" gehouden van hun huwelijk, dat donderdag zal worden voltrokken. De elfjarige prins Edward Egon Furstenberg en zijn zesjarige broertje Sebastian, die als bruidsjonkers zullen optreden, boden Grace Kelly met een diepe buiging hun huwelijksgeschenk sieraden in een groene juwelen- doos, waarop een prinselijke kroon en de letter ,,G" waren aangebracht aan. De prins reed met zijn bruid in stro mende regen naar de kathedraal, ter wijl honderden journalisten en foto grafen op uitnodiging van de prins een repetitie van de gala-voorstelling in de opera van Monte Carlo door de operaballetten van Parijs en Londen, bijwoonden. Toen de persmensen echter merkten, dat zij door de prins om de tuin geleid waren, ijlden zij naar de kerk, waar zij nog net ge tuige waren van de aankomst van het paar. dat niet vrolijk keek. Het weer is erbarmelijk slecht, doch de weerkundigen verwachten beter weer. Het slechte weer is cr mede de oor zaak van, dat het humeur van de bruiloftsgasten, uit 50 of meer ver- Maandag is, zoals gemeld, in Mo naco de generale repetitie" gehou» den van het huwelijk tussen Prins Rainier en Grace Kelly. Terwijl de bruidsjonkers geduldig staan te wachten, bespreken de prins en zijn a.s. echtgenote de gang van zaken met de chef van het protocol, graaf d'Allières Nices in de kerk. schillende landen, niet erg best is. In de dure hotels worden lange, felle ruzies uitgevochten over voorrang en voorkeur. Uit een hotel in Monte Carlo zijn juwelen ter waarde van 10.000 dollar gestolen van mevr. Arvid Pamp, een van de bruidsmeisjes van Grace Kelly. De Ier.se ambassadeur in Londen, Boland, heeft maandagavond het schilderij „Zomerdag" van de Franse impressioniste Berthe Morisot, dat verleden week donderdag door Ierse studenten gestolen was uit de Lon- dense „Tate Gallery", terug gegeven aan dr. John Rothenstein, de direc teur van het museum. Het schilderij dat 100.000 gulden waard is, was eerder op de dag door een vrouw op de Ierse ambassade be zorgd. Sir John verklaarde dat de toe stand waarin het stuk verkeerde „uit stekend" was. Ter gelegenheid van het feit, dat de Wegenwacht 10 jaar bestaat, zullen 'de „gele ridders" in de komende week in de journaalprogramma's in de bioscopen te zien zijn. We zien hier het opnemen van het journaal op de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht. De premier van de Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer, is gisteren in ons land aangekomen, voor bespre kingen met de regering. Hij weigerde beslist ook maar enig commentaar te geven op berichten over een tussen de Antilliaanse regering en gouver neur Struycken gerezen conflict. op 10.44 uur. Morgen: Zon op I 5.39, maan oiuler 2.37 uur. Op de zitting van 12 april in het proces tegen de heer Jungschlaeger te Djakarta overhandigde de ver dedigster mevrouw M. Bouman een aantal documenten aan rechter Maengkom (links) zoals de foto laat zien. De documenten werden ech ter niet erkend als bewijsmateriaal doch werden door de rechter als informatie geaccepteerd. Men mug degenen die in En geland iets te maken hebben hebben met het aanslaande bezoek van Boelganin en Kroestjev, zeker niet benij den. Het bezoek kreeg al een boos voorteken. Zondag avond namelijk, bleek de buitendeur van 'f Londense kantoor van „Tass" in brand te staan. Onbekenden had den de deur met benzine be sprenkeld en er een lucifer bijgehouden. De schade valt mee, maar Scotland Yard heeft zo het vermoeden, dat dit nog maar een begin is. De aandacht van de rechercheurs Is vooral gericht op het hotel waar B. en K. zullen logeren, „Claridge's", waar presidenten en vorsten bekende verschijningen zijn. Op de eerste ver dieping van het hotel zijn vijftig ka mers voor de Russische delegatie ge reserveerd. Degenen die zondag nog in de kamers logeerden, moesten an dere vertrekken zoeken. De twee staatslieden bewonen een suite, waar in een grote concertvleugel staat. Er branden open haardvuren in de ver trekken. Dit is wel romantisch, maar ook gevaarlijk. De politie moet er nu namelijk op letten, dat er in de ko lenkitten geen handgranaten verbor gen zijn. Dan is r het schoenenprobleem. Het hotelpersoneel van deze deftige zaak, is namelijk gewoon de schoe nen uit de kamers van de gasten te halen, om die een beurt te geven. De poetsjongens vrezen nu, dat het hen uren zal kosten om alle veilig heidsposten te passeren. Het is dan nog maar de vraag of men zal toe staan, dat zij onder de bedden van B. en K. naar stoffig schoeisel zoe ken. VERMOMD Een klein legertje detectives zal dag en nacht de twee Russen bewa ken. Enkelen zullen vermomd worden als kelner. Wat zal er gebeuren als iemand deze pseudo-kelners om een borreltje verzoekt De detective zal dat dan niet mogen brengen, want dan dreigt een conflict met de vak bond van echte kelners. De detectives, die de moeilijke be wakingstaak hebben, zijn speciaal ge traind. Stuk voor stuk zijn het vaar dige schutters. Geen enkel perso neelslid van het hotel zal de kamers van B. en K. kunnen binnengaan, zonder één van de detectives aan zijn zijde te zien. Scotland Yard heeft zorgen genoeg, temeer nadat er bedreigingen aan het adres van de Russen zijn gehoord. Op 22 april zal er in Londen een beloging worden gehouden, waaraan duizenden Poolse bannelingen zullen deelnemen. De politie heeft dit goed gevonden. Op die dag worden B. en K. namelijk door koningin Elisabeth op het kasteel Windsor ontvangen. VERRAAD De Polen hebben wel alle reden voor een betoging. Boelganin was na melijk in grote mate verantwoordelijk voor de weigering van de sovjets om de Poolse troepen onder generaal Bor-Komorofski, die zich in 1944 in Warschau tegen de Duitsers verdedig den, te hulp te komen. Men beschouwt dit als het koelbloedigste verraad, dat ooit in oorlogstijd is gepleegd. Officieel zullen deze dingen waar schijnlijk niet worden aangeroerd. Boven „Claridge's" zal de rode vlag met de sikkel en de hamer wapperen cn enkele Britse officieren zullen de sovjet-delegatie behulpzaam zijn bij het overvliegen van documenten en kranten van Engeland naar Moskou. Dit conflict gaat over de beschik king der portefeuilles van het kabi net en over de benoeming van een advocaat, zekere mr. van der Meer, tot minister van Justitie. Mr. van der Meer wenst namelijk zijn advoca tenpraktijk niet op te geven. Er gaan geruchten, dat de heer Jonckheer bi; de regering dn Neder land zou aandringen op terugroeping van de heer Struycken, maar desge vraagd verklaarde de premier „Geen commentaar". Wel sprak de premier met beslistheid het bericht tegen, als zou er ook verschil van mening be staan tussen hem en de gevolmach tigd minister van de Antillen in Ne derland, de heer W.F.M. Lampe. De Nedcrlandsche Bank zal bin nenkort naast de thans circulerende bankbiljetten van 20.bankbiljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer brengen. Zij zijn alleen aan de achterzijde genummerd en vertonen bij doorzicht als watermerk de beeltenis van Hip pocrates en porfiel. De voorzijde, waarvan de voornaam ste kleuren zijn, paars, bruin en groen, vertoont rechts een portret van Boerhaave, uitgevoerd in paarse kleur, en in het midden een rozet in de kleuren groen en paars, welke rozet de achtergrond vormt voor de woorden „twintig gulden" en voorts voor een aesculaapstaf en een blader tak. symbolen respectievelijk van de geneeskunde en van de botanie. De achterzijde vertoont tegen een achtergrond van concentrische kran sen van bruine, paarse en groene lus- vormige lijnen, het symbool van de artsenijbereidkunde (een slang die zich om een beker kronkelt) in de kleuren groen cn paars. J.F. Doeve ontwierp het biljet. -\ Ongeveer drie kwartier lang heeft de 55-jarige seinhuis wachter van een post aan de Smeetlandsedijk te Rotterdam zaterdagavond dc seinen niet kunnen bedienen. Verscheidene treinen op de lijn Rotterdam- Dordrecht hebben daardoor vertraging gekregen. De sein huiswachter was al die tijd in een vechtpartij gewikkeld met een man, die onder invloed van sterke drank zijn seinhuisje was binnengekomen. Het bleek later de 28-jarige spoorlegger J. B. te zijn. Toen de seinhuiswachter hem gelast had weg te gaan, was hij hem onder de woorden „Ik draai je de nek om, je gaat er an," te lijf gegaan. Na on geveer drie kwartier moest hij de aftocht blazen. Later kon hij in zijn woning worden aange houden.

de Stem | 1956 | | pagina 1