I Drie katholieke ministers komen Zeeland spreken m Wederom woningbouw op komst te Goes Vleugel fungeert als hefboom Interessante lezing voor postzegelverzamelaars REISS" - HULST NOVITA - TERNEUZEN Fa. C. WILLEMSEN „Sterns-medewerkers huldigden hun zilveren directeur DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 APRIL 1956 DE VERKIEZINGSACTIES VAN DE K. VP. Ook een lezing door prof. Romme Politieke forums Twee-en-zeventig huizen in west Activiteiten Zeeuwse Rode Kruis Bloedtransfusiedienst leeft op Voor vereniging in Terneuzen Verzamelaar in Rusland naar cel Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Zuid-Beveland GOES Barak voor minder- valide arbeiders ZEEUWS! Tl- VLAANDEREN HULST Inzegening van de kleuterschool Welkom aan Z.T.C. t Jaarverslag der Brede Watering Geen onheilen of grote schade BERGEN OP ZOOM AGENDA Heden Morgen Op de zaterdag in Slot Ostende te Goes gehouden vergadering van de Statenkrxng Goes der K.V.P. kon de voorzitter, burgemeester Andriessen meedelen dat in de afdelingen de goede geest is gevaren om de komende verkiezingsactie intensief te voeren., Spreker noemde dit een zeer gelukkig teken. De grote strijd zal gaan tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. en de K.V.P. zal haar uiterste best doen om als de sterkste uit de strijd te komen wat voor de katholieken en trouwens voor de gehele gemeenschap het beste is. Spreker vertrouwde dat van K.V.P.-zijde hard maar eerlijk gestreden zou worden. verkiezingen te Goes en minister Cals zal 5 juni te Hulst optreden- Boven dien houdt prof. Romme de landelijke lijstaanvoerder der K.V.P. een grote politieke rede te Goes op 21 mei, de Tweede Pinksterdag dus. Om ook de jongeren te trekken zal aan deze politieke demonstratie een attraktie worden verbonden in de vorm van een dansje na, tegen welk luchtig slot prof. Romme geen bezwaar had Verblijdend vond de voorzitter het dat niet minder dan drie van onze ministers naar Zeeland komen. Mi nister de Bruyn spreekt 27 april te Zierikzee; minister Witte op 24 mei te Vlissingen en 12 juni daags voor de Kinnen de kring zullen ook ver schillende politieke forums gehouden worden. Kwadendammer opent a.s. vrijdag de rij met mr dr. Mes. C- Verdaasdonk, mr Stieger en B. de Rechter op 23 april volgt Ovezande; op 28 april Lewedorp en op 13 mei Hansweert. De geluidswagen der K.V.P- zal Zeeland ditmaal niet overslaan en overal heentoeren.. De helikopteractie was voor de rijkskieskring te kostbaar. Voor de propaganda-tocht „Brommen met Romme" is veel belangstelling. Propaganda-materiaal is er genoeg maar de afdelingen moeten vroegtijdig aanvragen. Afdelingen in de Statenkring Goes, die wat moeilijk met de financiën zitten kunnen een bijdrage uit de kringkas krijgen. De voorzitter wees nog op het be lang der voorlichting van de bejaar den: bij de vorige verkiezing bleek n-l. dat velen van hen in de mening waren dat hun ouderdomsuitkering van de beer Drees afhing By de aanvang van de vergadering, die ook werd bijgewoond door de voorzitter van de rijkskieskring, mr. Mes. heeft de heer Andriessen waar derende woorden gewijd aan de na gedachtenis van de heer J. de Kok, penningmeester vn de afd. Goes en de afgevaardigden namen enige ogenblikken stilte in acht. Thans kan worden medegedeeld dat het aantal bij de ziekenhuizen gere gistreerde donores per 31-12-'55 1731 (v.j. 1588) bedraagt, terwijl het aantal transfusies 1650 heeft bedragen. In totaal werden in 1955 aan Landsteiner- penningen 155 en dito plaquette 1 stuks uitgereikt. De afdelingen, die een bloedtransfusiedienst, aangewezen op de zieken huizen, verzorgen, luiden thans: Hulst (i/s met de afd. Hontenisse en St.- Jansteen), Middelburg, Terneuzen, Vlissingen, West Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid Beveland West. De plasma-acties gaan zo langza merhand ook weer opleven in Zee land. Indachtig de voorbeelden der afdelingen St.-Philipsland en Zuid- Beveland west, hie'd Kapelle - Bie- zelinge - Schore op 23 maart in ge bouw ..Obadja" oen dergelijke avond waarvan het resultaat was dat onge veer 250 mensen hun bloed, ter win ning van plasma, kwamen afstaan. Een prachtig resultaat Ook St.- Maartensdijk der afd. Tholen bracht 143 flessen bloed op. De afdeling Axel en de onderafde ling Bruinisse der afd. Duiveland hebben ook reeds contact met de Bloedtransfusiedienst te A'dam opge nomen teneinde in de komende maan den dergelijke avonden op touw te zetten. Wie volgen Het juiste aantal leden per 31-12-'55 kan. doordat nog niet alle afdelingen opgave verstrekt hebben, nog niet worden medegedeeld. Hoe het zij, dit zal ong. 17.000 bedragen (over In verband met de thans geopende mogelijkheid om met rjjkssteun hui zen te bouwen boven het oude con tingent bouwvolume, hebben B. en W. van Goes een plan laten ontwer pen voor 72 woningwethuizen in west tussen de Tasmanstraat en de gem. Arendskerke. Het plan omvat 7 blokken van boven- en beneden woningen. In verband met de nieuwe bepa lingen moest onderhands aanbesteed worden en men kwa mtot een ak koord met de aannemers C. Priem te Lewedorp en D. v. d. Poel te Oude- lande, die deze huizen willen bouwen voor t 908.650. De grondkosten zijn (Advertenties) ruim een ton. De huizen die een in houd krijgen van 300 m3 zouden thar.s voor f 8-50 per week verhuurd kunnen worden; in verband met eventuele loonsverhogingen en prijs stijgingen zal de huur echter wel iets hoger worden. Dit bouwplan is door B. en W. reeds ingediend bij Wederopbouw te Middelburg, onder voorbehoud van goedkeuring door de raad. Bij de be- spreking aldaar bleek dat bij uitvoe ring ervan het verleende extra vo lume tier vervanging van de 51 bouwvallige fiuizen van „Nieuw Goes" als gerealiseerd wordt be- schouwd; de winst blijft dus 21 hui- zen. Iemand die nooit postzegels heeft verzameld kan nauwelijks begrijpen hoe dit een ontspanning kan zijn. Er verschijnen dagelijks bijna, nieuwe zegels. De ene mooier dan de andere. Maar als je die allemaal in een boek moet plakken dan is je huis in recordtijd te klein. En tenslotte wat heb je d'r aan. Zo redeneert de niet-ingewjjde. Maar wanneer zij hadden kunnen luisteren naar de inleiding van de heer J. Sporenberg uit Breda die voor de Terneuzense verzamelaars vertelde over beeld-filatelie dan zouden hun inzichten op dit punt wel een klein beetje veranderd zijn. 1954; 16.000, 1953; 14.000, alles afge rond). Men zij dus nog lang niet aan de 20.000 toe, hetgeen te wijten is aan het niet doorgaan van ledenwerfac ties van enkele grote afdelingen, waarvan echter plannen daartoe op stapel lagen. In verband met het 90-jarig be staan van het Ned. Roode Kruis in 1957 zal echter in het komende na jaar een grote landelijke actie wor den ontketend, waarvoor uit iedere provincie een vertegenwoordiger zit ting zal nemen in een door het hoofd bestuur opgericht comité ter voorbe reiding van deze grootscheepse le denwerving. Voor ons gewest treedt in dit comité op burgemeester mr. M. Tydeman van Westkapelle, wnd. kringcommissaris voor Zeeland. Het aantal formulieren, dat door huisartsen in Zeeland aan het kring- bureau is aangevraagd en inmiddels verzonden, was de 100 per ultimo maart reeds gepasseerd. Het moet dus als vrij zeker worden aangeduid dat de eerste Zeeuwse boot met chro nische invaliden, welke dus van 25-30 juni de Nederlandse wateren op gaat varen, volgeboekt zal zijn. Gelijk aan de afdelingssecretariaten is medege deeld, kunnen doctoren tot uiterlijk 1 mei e.k. bedoelde formulieren bij de kringsecretaris nog aanvragen. Nadere bijzonderheden omtrent de ze boottocht worden in een afzonder lijk schrijven aan de afdelingsbestu ren bekend gemaakt. (Advertentie) NOORDSTRAAT 39 AXEL Vervolg van pag. 1.) „Stem"-functionarissen Het was tenslotte de heer K. Prins Carnaval. Vooght, eveneens behorend tot het technisch personeel, die namens al len het geschenk aanbood, waartoe allen volgaarne hadden bijgedragen; een perzisch tapijt. „Het is een vlak! pers", voegde hij eraan toe, daarbij een technisch begrip tot een grapje verwerkend. DE JUBILARIS DANKT. en d. „Ik heb het er warm van gekregen", aldus begon de heer Brader zijn dankwoord, „dit is een morgen, waar van ik heel erg onder de indruk ben gekomen". Bijzonder had het hem getroffen, dat de ondergrond van het gesprokene bij allen dezelfde was ge weest: goede verstandhouding en vriendschap. Hij releveerde de vertrouwde sa menwerking met Dr. Hermens en gaf te kennen niets te hebben kunnen presteren zonder de medewerking van allen. Een heel groot deel van de hem toegezwaaide lof gaf hij daarom door aan de vele medewerkers in het bedrijf. „Ik zal mijn best doen om het rustig aan te doen", gaf hij even daarna te kennen, maar aan de toon, waarop hij dit zeide, was al op te maken, dat dit hem heel erg moeilijk zou vallen. Hij dankte hartelijk voor het kost baar geschenk. Ieder van de tientallen medewer kers heeft daarna de zilveren jubila ris van harte de hand gedrukt. En het officiële gedeelte eindigde in een genoeglijk onderonsje, waarop koffie met gebak rondging en men in een gezellige sfeer nog geruime tijd bij een bleef. Des middags verenigden zich in Hotel De Kroon de jubilaris en zijn echtgenote samen met de heren Her mens, v. d. Weijer, Mr. Jacobs, gede legeerd commissaris, de hoofdredac teur, de chefs van de buitendienst en de technische afdeling aan een fees telijke maaltijd, waarbij ook nog me nig hartelijk woord is gesproken. De gehele dag door werden er ten huize van de jubilaris en „op kan toor" bloemen bezorgd, in zo'n mate, dat men zich op „Keukenhof" kon wanen. Stapels felicitatie-telegrammen kwamen binnen en ook aan cadeaus ontbrak het niet. DE FEESTAVOND. Het speelde zich zaterdagavond af in de zaal „Regina" aan de Ginne kenweg te Breda. Vanwege het jubi leum van de heer Brader kreeg het personeel van ons blad een feestavond aangeboden en die heeft het, om het initiatief een beetje in handen te houden, toen zelf maar verzorgd ook. Er was een „Brader-ie" met 14 stands, waar administratie en tech nisch personeel, in innige samenwer king, zang en toneel verkochten van uitstekende kwaliteit al zeggen we het zelf en er was een redactionele revue in vestzakformaat, die „Zwaar uit het lood" heette en de problemen van de nieuwsvoorziening met onbe daarlijke ernst behandelde. Er kwam nog een krant uit ook. Een kleintje volledig buiten verantwoordelijkheid van directie en hoofdredactie. Tenslotte hielden de „Brader-ie" standhouders een grote opruiming en toen dat zo'n beetje gedaan was, trad Sinterklaas op het toneel. Hij trad er weer af ook en we hopen tegen 6 december eens te vernemen wat hij eigenlijk kwam doen. Prins Bert kwam tenminste met duidelijke vol machten. Die had de confettiprijs in zijn zak en de Blaospoepers in zijn kielzog. Hij kwam met onderscheidingen smijten. De heer Brader werd opper- opperhoofderigerarekrantenkwibus of iets dergelijks. De heren Hermens en Bruna en nog ettelijke anderen kre gen ook hoge, althans blinkende on derscheidingen. En dat alles omdat „De Stem" tijdens Carnaval-1956 de grootste hoeveelheid confetti op straat heeft laten neerdwarrelen. Tenslotte kreeg de fa. Gladinus nog een bekroning. Deze heeft prins Bert met carnaval symbolisch bedolven onder het puin van zijn eigen huis. „DOE HET SAMEN". Dan zouden zij weten dat het op bouwen van een verzameling post zegels naar eigen inzicht en smaak; het verkrijgen van de zegels, de con tacten die men legt met mensen uit vele andere landen tenslotte een on gekend genoegen geeft. De heer H. A. Lyppens te Terneu zen is als voorzitter der vereniging een verwoed verzamelaar die uiter aard interessante bijzonderheden over het verzamelen van postzegels en over de postzegels zelf weet te vertellen. Hij volstond dan ook niet alleen met de verzamelaars uit Terneuzen en omstreken in „Lunchroom Koene" een woord van welkom toe te roepen. Hjj hield een korte inleiding over het ontstaan van de postzegels, het begin van het postzegelverzamelen en de verdere ontwikkeling. Dit als opening van hetgeen de heer J. Spo renberg verder over beeldfilatelie in het bijzonder ging vertellen. Toen in 1849 de eerste postzegels in Engeland verschenen en in 1852 in Nederland dacht men niet zo direct aan verzamelen, maar toch vrij spoe dig waren er mensen die dit wel inte ressant vonden. Nu was het niet zo erg moeilijk om de uitgegeven series te bemachtigen. Zoveel waren er niet. Later werden het er meer en toen men begon met het uitgeven van postzegels voor liefdadige doeleinden en de staat in de gaten kreeg dat dit geen onbelangrijk winstobject was, toen werd het bijna onmogelijk van alle postzegels die werden uitgege ven een exemplaar te bemachtigen. Men ging zich toen specialiseren. Eerst verzamelde men de zegels van een bepaald land. Maar ook dat was geen sinecure. Dan ging men Rode Kruiszegels verzamelen, post zegels met afbeeldingen van monu menten, kleederdrachten, schepen, kinderzegels, zomerpostzegels, bloe men, planten enz. Zo ontstond de beeld-filatelie. INTERESSANT EN GOEDKOOP In een eenvoudig en zeer begrijpe lijk betoog hield de heer Sporenberg een inleiding over het verzamelen van zegels, nadat hij zijn inleiding was begonnen met een inzicht te ge ven over de psychologie van het ver zamelen. Geeft het verzamelen van postze gels in het algemeen al een grotere algemene ontwikkeling doordat men landen en steden leert kennen, bij de beeld-filatelie is dit nog veel sterker en vooral voor de jeugd is dit een zeer aangename vorm van het ver zamelen van postzegels. Immers voor beeldpostzegels betaalt men nooit de fantastische prijzen die men voor zeldzame zegels geeft. De beeldzegel moet niet zomaar verzameld worden maar de verzamelaar moet volgens zijn goede smaak en inzicht zijn col lectie opbouwen. Dat is nog maar één (zij het belangrijk) onderdeel van de beeld-filatelie. Het interes santste is dat de verzamelaar van Iedere afbeelding iets en liefst zo veel mogelijk te weten komt. De heer Sporenberg die zelf een toegewijd en zeer kundig verzamelaar is vertelde over zijn eigen collectie. Spreker be schikt over een verzameling van beeldzegels die alle betrekking heb ben op dichters en schrijvers. Niet alleen dat hij al deze zegels bezit, en er vaak op interessante wijze is aan gekomen, maar hij heeft ook op al lerlei manieren getracht van deze kunstenaars bijzonderheden te weten te komen en tenminste iets van hun werken te lezen. Begrijpelijk geeft dit een grote ontwikkeling op letterkun dig gebied. Zo is dit ook mogelijk met beeld houwers, schilders, musici. Men kan ook bloemen_ en dierenzegels verza melen. Maar men moet dit nooit doen zonder dat men iets van het onder werp bestudeert. GEVAARLIJK Zo vertelde de heer Sporenberg over zijn ervaringen met een verza melaar van achter het ijzeren gor dijn. Spreker ruilde regelmatig zegels met deze postzegelvriend en toen hij hem op zekere dag een brief stuurde kreeg hij zelfs na herhaald schrijven geen antwoord. Langs allerlei rela ties kwam de heer Sporenberg te weten dat de goede man, die enige inlichtingen had willen geven over bepaalde rode schrijvers en dichters gearresteerd was omdat hij inlichtin gen had verschaft aan het Westen en nu al zes weken in de gevangenis zat. De heer Sporenberg heeft zich ge haast zich per brief in verbinding te stellen met een studentenvereniging en hoorde dat de man kort daarna was vrij gelaten. Dat kan natuurlijk ook. Na deze interessante inleiding, waaruit duidelijk naar voren kwam welk een grote invloed het verzame len kan hebben op de algemene ont wikkeling, vooral bij de jeugd, werd er nog enige tijd van gedachten ge wisseld. B. en W. schrijven de raad: De werkplaats voor minder valide arbeiders heeft met een enorm ge brek aan ruimte te kampen, zowel voor het onderbrengen van de arbei ders als voor de opslag van het te verwerken materiaal. De plannen voor de bouw van een nieuwe en grotere werkplaats verkeren in een vergevorderd stadium van voorberei ding, doch het zal nog wel geruime tijd duren, voordat het nieuwe ge bouw betrokken kan worden. In af wachting daarvan is het dringend noodzakelijk, een tijdelijke voorzie ning te treffen ter oplossing van het ruimtegebrek. De mogelijkheid hier toe is aanwezig, doordat de heer C. Westdorp een houten barak van 13 x 15 meter voor dit doel te huur heeft aangeboden. Deze kan geplaatst wor den bij de bestaande werkplaats vol gens de ter inzage gelegde tekening. De huur bedraagt f 1400 voor het eerste jaar of gedeelte daarvan en daarna f 40.ij per r»aand. Hierbij ko men nog inrichtingskosten groot f 1165.—. B. en W. zijn van oordeel, dat, deze noodoplossing verwezenlijkt moet worden, aangezien momenteel geen arbeiders meer geplaatst kunnen wor den en de omstandigheden, waaron der thans gewerkt wordt reeds niet meer verantwoord zijn. Gedurende de laatste maanden konden ver schillende werkopdrachten niet ge accepteerd worden in verband met ruimtegebrek. Sluiskil KRINGVERGADERING KAB. Alhier werd een kringvergadering gehouden van de KAB. De bondsvoorzitter H. Jacobs heette allen hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte heer tot de geestelijk adviseur. In deze vergadering sprak de bondssecretaris C. v. d. Eeden over de eenheid op politiek gebied van alle katholieken en over de zeer vele arbeidersbelangen, die via de politiek verwezenlijkt kunnen worden. Philippine NIEUWE SCHOOL BIJNA GEREED Twee ijverige schildershanden zijn nog bezig om de laatste lijntjes te trekken en dan is het interieur van de nieuwe school alhier gereed. Eén van de mooiste en modernste van het gewest. Het architectenbureau van Zantbeek en Schoonis uit Sas van Gent heeft begrepen dat het tegen woordige kind een ruimte moet heb ben waar het zich thuis voelt. De klassen (3 boven en 2 gelijk vloers), zijn centraal verwarmd. Voor de garderobe zijn 2 aparte hallen, de beide gangen blijven dus geheel vrij. Voor schoolarts en tandarts is een aparte kamer die tevens dienst doet als ontvangkamer an het hoofd der school. Op de opening der school moet nog even gewacht worden. De commissaris van de provincie Zeeland die deze school komt openen is de gehele meimaand afwezig. Sas van Gent gemeentegrond in erfpacht- aan de hoek Watermolenstraat-Bolwerk en een verzoekschrift van het bestuur der woningbouwvereniging Vooruit om gemeentegrond in erfpacht aan de Zandstraat voor de bouw van 2 wo ningwetwoningen en beschikua.i. stelling van de daarvoor benodigde gelden. Voor de wijk Zandstraat was het gisteren een bijzondere dag. Een be perkt aantal genodigden woonde n.l. de inzegening van de nieuw gebouwde r.-k. Bijzondere Kleuterschool bij. On der de aanwezigen bevonden zich o a. het Kerkbestuur tevens schoolbestuur van de Parochie van de H. Maria Hemelvaart, het voltallige college van B. en W. met de gemeente-secretaris, de inspectrice van het Kleuteronder wijs. mej. Glaz, Pastoor de Bie van Philippine, kapelaan Vaarten, de hui dige „pastoor" van de wijk Zandstraat, kapelaan R. Verdurmen, voorganger van kapelaan Vaarten, de architecten A. J. C. J. van Zantbeek en Ch. Schoonis, de aannemers van het bouw werk, gebrs. R. en A. Claeyssens en de leidster van de school mej. Ver hoeven. Nadat het gezelschap zich had ver zameld ging pastoor F. J. W- Smeltzer over tot de inzegening van het nieuwe fraaie gebouw. Na de inzegening hield hij een toespraak, waarin hij in gloei ende bewoordingen dank bracht aan verschillende instanties en personen; de inspectrice voor het Kleuteronder wijs. aan het gemeentebestuur van Sas van Gent; aan het architecten bureau van Zantbeek en Schoonis te Sas van Gent. aan de aannemers fa. Gebrs. Claeyssens terwijl hij en pas sant ook wijlen de vroegere secretaris van het Kerkbestuur herdacht, die een der iniatieinemers is geweest tot de stichting van een kleuterschool in de Zandstraat. Ook mej. Glasz hield een interes sante rede. Zij complimenteerde het gemeentebestuur met het onderwijs beleid, dat in Sas van Gent wordt ge voerd. Burgemeester R. A. J. den Boer sprak namens het gemeentebestuur en zeide. dat ook het gemeentebestuur verheugd was over de nieuwe kleuter school, omdat de door de gemeente verleende medewerking veeleer moest worden gezien als een uiting van het voornemen van het gemeentebestuur om de Zandstraat gaandeweg tot een volledige dorpsgemeenschap te maken. RAADSVERGADERING. Donderdag zal de raad van or.ze gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Zandstraat met bebouwingsvoorschriften. Een ver zoekschrift van A. C. de Pauw om In Nieuw-Sulst: De nieuwe woonwijk in wat offici eel „plan oost" heet maar naar analo, gie van de actieve buurtvereniging „Nieuw-Hulst" wordt genoemd, heeft thans zijn eerste industriepand gekre gen, een feit waarmee deze na-oor- logse wijk in zijn schik is. Om dat te tonen, werden de nieuwe Nieuw- Hulstenaren van de Zeeuwse Textiel- comhinatie verwelkomd met een voetbalwedstrijd op het gemeentelijk sportpark, die uitliep in een 21 overwinning voor Nieuw-Hulst. De baten van deze, onder onsympatieke weersomstandigheden gespeelde match, waren bestemd voor het Roode Kruis. De Nieuw-Hulstploeg had de post. ordermannen een klinkende neder laag toegedacht, maar deze dappere ZT.C.-ers gaven toch zó goed partij dat een overwinning der textiellieden niet eens onwaarschijnlijk leek. Ze maakten althans na een met dubbel blank ingegane rust, het eerste doel punt en toen de gelijkmaker er een maal was, ondernamen ze hevige aan vallen die echter veelal in pech om kwamen. Zelfs ondanks het formida bele dribbelwerk van dokter Casparie en het taktisch werken langs de lijn van de heer Warnier, die een uitste kende hand van ingooien bleek te hebben, onvervaard zijn onvermoede proporties tegen de bal aanwierp en die door de supporters aan de kant ervan verdacht werd een verdekte re. servebal in petto te houden. Toen de heer de Schutter met een tot ver in de omtrek hoorbaar scheurende kleine teen-spier het veld uitgedragen moest worden was het natuurlijk met de textielploeg gedaan, want wat is een voetbalploeg zonder schutter. De ver lenging van de strijd leverde dan ook een beslissend doelpunt voor Nieuw- Hulst op. Deskundige insiders gaven uiting aan hun teleurstelling over het feit dat men niet de kijkers aan de kant in het veld had opgesteld, aan gezien daar zó vakkundige en van voetbalirizieht getuigende opmerkin gen werden gemaakt dat men tot de slotsom moest komen dat de ware voeballers werkeloos hadden moeten toezien- Bij de heer Nijs in de Zoute- straat verenigden na de strijd de beide ploegen zich, waar de heer P. de Schutter ondanks zijn zware ver wondingen de eerlijk verdiende wissel beker overhandigde aan de aanvoer der van Nieuw-Hulst. de onverschrok ken heer J. B. de Brouwer waar een delegatie uit de KNVB-keuzecommis- sie verwoede pogingen deed de ZTC- crack P. Warnier uit te kopen voor het Nederlands elftal eri waar ten slotte dokter Casparie tot zijn eigenlij ke stiel terugkeerde door alle aanwe zigen een zij het niet onaangenaam smakend drankje voor te schrijven. In het jaarverslag van bovenge noemd waterschap over 1955 wordt gezegd, dat de peilingen vrij bevre digend waren; onheilen aan dijken en oevers zijn niet voorgekomen en ook de schade aan de zee-weringen was zeer gering. De hoeveelheid neerslag bedroeg aanmerkelijk minder dan in dezelfde periode van verleden jaar, waardoor de binnenwaterstanden over het al- Op een gegeven moment kon den we nauwelijks meer gelo ven dat het echt was. 't Is ge woon een nachtmerrie, dachten we. Welk zinnig mens immers zou niet aan zichzelf gaan twij felen als hij in één uur tijds op het toneel ziet verschijnen: a. Sinterklaas; b. een jubilerende directeur; c. een aantal andere Laten we vaststellen dat er deze avond gelachen is. En dat de jubilaris tevreden was. Daar was het op slot van rekening maar om te doen. Ach ter al wat lachend gezegd werd, stak de solide sympathie voor een direc teur die zijn mensen, van hoog tot laag, altijd heeft doen verstaan dat men iets samen doen moet om het goed te doen. We hadden nu samen eens niet een krant, maar een revue gemaakt. De heer Brader zal er de symboliek van hebben willen ver staan! De heer Hermens verstond die ook Hij gewaagde in zijn dankwoord na mens de jubilaris van het gemeen' schapsgevoel van de „Stemfamilie' Aton Plasman en zijn mannen hebben voor de dansmuziek gezorgd, de Blaospoepers voor de hosdeunen. Om twee uur geloofden we niet al leen maar dat de jubilerende direc teur en mevrouw Brader gekregen hadden wat hun toekwam, maar we gemeen laag bleven en de gemalen weinig dienst moesten doen. Het machinaal delven van water gangen werd op grote schaal voort gezet, doch het zuiveren van water afvoerkanalen kon wederom niet vol ledig voor de gestelde tijd worden uit gevoerd. Onder de belangrijke werken die dit jaar tot stand zijn gekomen be horen te worden genoemd: Het in eigen beheer vernieuwen van enkele glooiingvlakken onder Kat- tendijke en Yerseke, tot een bedrag van 73.540.—; het ingieten van 3800 m2 vilvoordse glooiing met be ton, op de zeewering te Wemeldinge en Yerseke, opgedragen aan de heer Jac. Haringman te Goes voor een bedrag van 77,760.het in eigen beheer uitgevoerde herstel van de schade aan de steenglooiingen, ver oorzaakt door de storm van 16 ja nuari 1955, tot een bedrag van 14.000.Het verbeteren van 25 km wegen; totaalkosten 164.000.en het delven van 3100 meter van de nieuwe leiding, dat 12.220.kost te. Het onderhoudswerk aan de sluizen en peilschalen werd als gewoonlijk op> gedragen aan B. Smits te Kattendijke dit j aar voor een bedrag van 1.545.-. Door de technische dienst van het waterschar werd een plan voor het verhogen cn verzwaren van de zee dijk langs de Westerschelde klaarge maakt, welk plan ter goedkeuring aan Ged. Staten van Zeeland en de rijkswaterstaat is ingezonden. Ge hoopt wordt dat dit werk, hetwelk wordt begroot op ca. 4.000.000.in 1956 tot ui .voering zal kunnen komen. De schuldenlast van het water schap bedraagt per 31 december 1955 1.154.800.en de rekening over 1955 sluit met een overschot van 125.328,84. VIER MILJOEN VOOR ZEEDIJK IV. SCHELDE Bij het maken van een noodlanding in de haven van Genua, verloor de ze Engelse „Solent"-vliegboot de waren bijna geneigd weer aan Sinter- \hnkerdrijver. Onmiddellijk werd om klaas te geloven ook. 'assistentie gevraagd, en in afwach- ting van die hulp gingen beman- blijven. De hulp kwam na tien mi ning en passagiers, 39 man sterk, nuten en allen konden zonder letsel. vp de rechtervleugel zitten, om zo doch een spannende ervaring rijker voor een tegenwicht te zorgen, zo- gered worden, dat de machine in evenwicht zou Voor het verhogen en verzwaren van de zeedijk langs de Westèrschel de Is een definitief plan gereedgeko men en op 24 oktober 1955 ter goed keuring ingezonden aan Gedeputeer de Staten en de hoofdingenieur-direC' teur van de Rijkswaterstaat in Zee land. Genoemd werk. dat naar gehoopt wordt in 1956 tot uitvoering zal ko men is met inbegr i van de uitga ven voor aankoop enz. van ca. 7 ha bouw- en weiland en 11 ha zee- en binnendijken begroot cp ca 4.000.000. IJsendijke OUDSTE INWONER OVERLEDEN. In de leeftijd van 94 jaar overleed de oudste inwoner van IJzendijke de heer I. Schijve. De heer Schijve woonde heel zijn leven in ons dorp waar hij eerst, een slagerij en daarna een kruideniers winkel dreef. OUDE BEGRAAFPLAATS GEVONDEN? Bij graafwerkzaamheden voor de bo- terfabriek meenden de arbeiders op 'n vroeger kerkhof te zijn gestoten. Her haaldelijk werden beenderen en sche dels opgegraven. Volgens de heer J. Cornells, voor wie de opgravingen van grote waarde zijn voor de studie van de geschiedenis van van IJzendijke, moeten de opgegraven geraamtes af komstig zijn van belegeraars, die rond 1600 de vesting IJzendijke bestook ten en daarbij het leven lieten. FILMAVOND ST.-OLOF Onder auspiciën van de r.-k. mid denstandsvereniging „St.-Olof" zal door de U.S. Information Service op 14 mei 8.30 uur in de Hollandse Tuin voor de leden van St.-Olof en de le den van de vak- en standsorganisaties van de N.R.K.M. een filmavond ver zorgd worden die voor bovengenoem- den gratis toegankelijk zal zijn. Voor de pauze zal vertoond worden: 1. Our Timeo (journaal). 2. Country store (dorpswinkel), 3. Rosary of the missions (kleurenfilm over de Spaan- Se missies in Amerika). Na de pauze zal men kunnen genieten van: 4. My Latvia (documentaire over Letland), 5. Transatlantic (kleurentekenfilm). Met Tanglewood (muziekfilm met het Boston Symfonie Orkest) zal deze leerzame avond besloten worden. ISieuiv-V ossemeer BOUW TRANSFORMATIEHUISJE Door de PNEM wordt een transfor matiehuisje gebruwd aan de Roode Kruisstraat hoek Julianastraat. Sinds enige weken is met de bouw begonnen, zodat dit gebouwtje zijn voltooiing nadert. Djjck; AXEL Het Centrum: 8 uur: De Overloper. DE KLINGE Kinema v. 7.30 uur: O, mijn papa. GOES Grand: Cel 2455. HULST Bioscoopgebouw: Helena van Troje. MIDDELBURG Electro: Magdale- na, de zondares. Schouwburg: The Americano. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jacht op Blond. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: De privé oorlog van Majoor Benson. VLISSINGEN - Alahambra: Onder broken melodie. Luxor: De spel brekers. AXEL Het Centrum 8 uur: Helena van Troje. DE KLINGE Kinema van Dijck 7,30 uur: O mijn papa. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Helena van Troje. SAS VAN GENT Olympmia 8 uur: Het kind van de sloppen. I'ERNEUZEN Luxor 8 uur: De pri- vé-oorlog van majoor Benson. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Gravin Maritza. (Van onze Montpari van Gogli weer in ti vechten er atelier. In miéra en demies in zen en de herinneren seau verdr naars-in-sj rond hun zolder gou ten werker onder beke rega huis Café Selel parnasse l „Flore" of nemen: al zodanig wi. er koffie e taurantjes aangepast beurzen va serveren deren - behi met wijn vc franken. W stuk met pc en wijn voo In „Selec sproken en vreemd als prima stoel iets te gebr In onze hc Duits, Enge. Maine Men: beeldhouwst; land verliet te genieten vier meter drinkt met de film mo Boris ons b pen. Behalve c wer René fers gepakt! de Limburf juffertje uit lopig nog kunst beoefe' Amsterdams onder de nai de schoenen Auracostra den maken, boulevard fl ten, die de met hun kof] Ze turen bi beroemdhedt en als ze lange haren wjjn aan... De reisbur fijne neus vc van vraag door de ku ruimte hebb parnasse zit Met Paser krijgen. Vo< alles al ge rants moetei kopen. Probc een kamertj| ken naar ee Veel beter k van de stad aan de zuidzf evenmin noi Dacht u e gende schofe één van de die sinds ko zien zijn. Me pen „Artijl exemplaar is ,fla.ïti". De bas" rust op pootjes, waa lamp zweeft, teriaal word gefilterd. Vc zonders zoe te denken. 33) „Heeft hij vroeg mee En misschiej Spain en Cl. ontvoeren. W het gehoord. Portman's k. bij de deur st hebben ze el met mijnheer ga naar Euro „Reischèqu de hele ont\ te zijn. „Ma zei hjj. „En kelder. News veilig thuiskc van haar af de telefoon oj heer Wente,' Wente? Pat iets met u b me niet aan: delingschefs Sherry ble haastte zich afdeling. Voo rijkste dat R gen dat ze

de Stem | 1956 | | pagina 2