Boelganin en Kroestjev zijn de grote expeditie begonnen Stem -medewerkers huldigden hun zilveren directeur Alles klaar voor ghmlach-offensief Enkele Spaanse fabrieken geven de arbeiders toe Hammarskjoeld bereikte resultaat in Egypte Frans offensief richt in Algerije slachting aan Immigrantendochter gaat vol hoop naar Zweden DAGBLAD VOOR ZEELAND Zullen zij het Brits patentontdekken Achter hun rug laat men de vredesduif klapwieken De H. Vader over pl an-economie Minder koud Stalin weer een treed je omlaag Lt. Gen. Bajetto overleden 1 op-uitslagen voetbal j Feestdag eindigde in Carnavals-sfeer Andere fabrieken zijn gesloten Gast van de Kelly s zou bestolen zijn Geld voor operatie stroomde binnen Opvolger van Cruenther Wilskracht en doorzettingsvermogen onder de moeilijkste omstandigheden Grüntlier kandidaat voor Amerikaanse presidentschap? Maar de rust is te zoeken nog ver Rebellen in een val gedr even 96e JAARGANG No. 22125 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 6.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841. Voor GodKoningin en Vaderland oblaJ MAANDAG 16 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Boelganin en Kroestjev (in de wandeling beter bekend als ,.B" en „K") zijn gisteren hun reis naar Engeland begonnen. In Baltisk zijn zij aan boord gestapt van de 12.800 ton metende kruiser „Ortsonikidze", die hen woensdag ijs en weder dienende in Portsmouth zal afleveren. Zij zullen tien dagen in Engeland blijven en zij hopen daar evenveel populariteit te verwerven als in het verre oosten. Of dit zal lukken is een tweede maar B. en K. hebben er veel voor over. In Moskou ,bij het afscheid zei Kroetsjev tegen de Britse zaakgelastigde: „Wist u wel dat onze kameraad Malenkov bijna besloten had In Engeland te blijven? Hoe hebt U dat klaargespeeld?" De Brit zei droog: „Dat is een Engels patent. Wij kennen het en Malenkov misschien ook. Maar u kent het waarschijnlijk niet". In een toespraak tot Italiaanse za kenlieden heeft de H. Vader een vorm van volkshuishouding, met een volstrekt centrale leiding van de pro- duktie, veroordeeld. De Paus zei, dat sommige landen enkele doelen met dit stelsel hadden bereikt, doch dat het gepaard ging met „grote vernietiging, veroorzaakt door een krankzinnige en destructieve ijver, waardoor gerechtvaardigde individu ele vrijheden zijn getroffen". DE GRIEKSE reder Onassis heeft besloten het schieten op levende dui ven in Monte Carlo te verbieden. Hij deed dit na een brief van prins Rei- nier, die zei: „Een verbod op het duiven-schieten is het mooiste hu welijksgeschenk, dat ge me kunt ge- een". ZATERDAGAVOND is de walvis vaarder „Willem Barendz", na een lange reis door de koude zeeën, in Rotterdam weergekeerd. IN ALABAMA zullen in de toekomst waarschijnlijk drie soorten scholen zijn, één uitsluitend voor blanken, één voor gekleurden en één voor blanken èn gekleurden. Een wet is hiervoor ingediend. IN HET Pamirgebergte (noord-Af- ghanistan) heeft een hevige aardbe ving plaats gegrepen. Drie plaatsen zijn getroffen. Men vreest voor het verlies van een groot aantal mensen levens. DE BRITSE Philips-maatschappij heeft de Britse autoriteiten voor atoomenergie van patentinbreuk be ticht. Het gaat hier over isotopen- produktie. GENERAAL BACUT, de laatste be velhebber van de opstandige Vietna mese Hoa Hao is gevangen geno men. Bacut was als boer vermomd. Hij probeerde de politie, die hem ar resteerde, af te leiden, door bank biljetten te strooien. OP 15 MEI zal „General-Motors" een nieuw soort automotor demon streren, die als brandstof walvis traan, aardnotenolie of andere plant aardige of minerale oliën gebruikt. De motor heeft geen draaiende delen. DE WESTDUITSE minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft verklaard, geen bilaterale besprekingen met de Sovjets te wil len beginnen over de Duitse eenheid, ontwapening en de Europese veilig- neid. IN EEN Deens hotel, waar ex- premier Attlee (Labour-man en niettemin „Lord") logeert, sprak het personeel de gast aan met „Herr Mister Lord Attlee". Men constateerde verbaasd, dat Attlee een Eden-hoed droeg DE HOOFDREDACTEUR van „De Tijd de heer W.A.M. van der Kal len, dm in februari bij een auto-on geluk ernstig werd gewond, heeft za- teïu 8 het ziekenhuis mogen verla- mrnïïi.heeft het voorstel van premier Nehroe, om de kwestie Kasj- ri» h??a-e lo®sen> do°r het land langs verworpen bestandsl«n te verdelen. ?af nn SEHE-ïjE spoorwegpersoneel het tnei atP Voorzover de dienst het toelaat vrijaf krijgen. Op 5 mei wordt gewoon gewerkt. DE 5000 werknemers van de N.V. P. 4 nte" eruen Zn' kriJgen binnenkort uitgekeerd. 1955 verdiende ZUlD-SLAVIe wil president Soekarno voor een officieel bezoek aan Belgra do uitnodigen. DE REGERING heeft in een M. v A aan de Eerste Kamer meegedeeld dat aan H.K.H Prinses Beatrix niet de titel van „Prinses der Nederlan den zal worden toegekend. f Weersverwachting, geldig tot 5 vanavond: t Wisselende bewolking en later mogelijk enkele verspreid optre- dende buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Iets minder koud. Vandaag: Zon onder 19.41 uur. Maan op 9.29 uur. Morgen: Zon op 5.41 uur. Maan onder 1.51 J Verschillende sympathieke maat regelen in het communistische gebied zijn keurig gesynchroniseerd met de reis van B. en K. Zo laat oost-Duitsland onverwachts 228 oorlogsmisdadigers vrij, die in december uit Rusland waren terug gekeerd. In Tsjecho-Slowakije is Ar thur London, die onderminister van Buitenlandse Zaken is geweest, op vrije voeten gekomen, hoewel hij in 1953 wegens hoogverraad tot levens lang werd veroordeeldTwee an dere Tsjechen, medebeklaagden in het proces Stansky zullen binnenkort op vrije voeten komen. Een historisch tijdschrift in Rusland heeft Stalin beroofd van de lauwer krans, die men hem eens op het hoofd had geplant, omdat hij de bezieler zou zijn geweest van de politiek, die leid de tot een samenvoeging van de sov jet-republieken. „Het was Lenin, die het deed", schrijft het blad. In Geor gië, Staling geboorteland, zijn pam fletten verspreid, waarin de aanvallen Op 75-jarige leeftijd is in Den Haag overleden, de luitenant-gene raal b.d. van het KNIL en oud- Tweede Kamerlid, M. L. F. Bajetto. Generaal Bajetto was voor de oor log militair deskundige van de r.-k. Staatspartij en als zodanig afgevaar digde naar het parlement. Na de oor log trad hij op als voorzitter van het dagelijks bestuur van de Kath. Nationale Partij van de heer Weiter. Da overledene was o.a. Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. op Stalin worden verklaard en gemo tiveerd. De communistische partij in Albanië heeft nu ook toegegeven, dat in de eerste jaren van het rode bewind fouten zijn gemaakt. Een aantal rijke boeren werd veroordeeld op overdre ven beschuldigingen. Albanië zal nu ook het collectieve leiderschap gaan invoeren. In Bulgarije is Traitcho Kostof, die in 1949 werd gedood wegens verraad in zijn functie van vice-president en partij-secretaris, postuum van alle blaam gezuiverd. Zijn medebeklaag den, die alleen maar gevangenisstraf fen hadden gekregen, zijn vrijgelaten. De huidige premier werd aangeval len .omdat hij zijn persoon laat ver heerlijken. De uitslagen van de wedstrijden, 5 die de hoofdklassers gisteren speelden, luiden: HOOFDKLASSE A J J Roda Sport - Fortuna '54 2—3 J Limburgia - Eindhoven 3—3 DOS - Excelsior 43 Amsterdam - ADO 3—5 VVV - Ajax 1—0 NAC - NOAD 0—1 Sparta - HVC 00 Vitesse - Rigtersbleek 21 1 EBOH - Stormvogels 5—1 i HOOFDKLASSE B J Alkmaar - S.C. Enschede 0—1 Willem II - De Graafschap 11 Emma - Feyenoord 06 J De Volewijckers - DFC 32 BW - EDO 2—1 Schev.-Holl. Sp. - Elinkwijk 23 2 (gestaakt) t MW - GVAV 1—1 PSV - Rapid JC 4—1 i J Sittardia - SW 43 J Voor verslagen mogen wjj U ver- J wijzen naar onze sportpagina's 5? Enkele industrieën in noord-Spanje hebben vrijwillig de lonen van hun personeel verhoogd, met het oog op een stakingsgolf, waarbij nog onge veer 20.000 arbeiders (in San Sebas tian en Barcelona) zijn betrokken. De autofabriek Enasa in Barcelona is zaterdag op regeringsbevel geslo ten. De arbeiders, die eerst gestaakt Mevrouw McCloskey, een gast van de ouders van Grace Kelly, die met hun dochter in Monaco zijn, heeft verklaard, dat uit haar hotelkamer juwelen ter waarde van ruim 170.000 gulden zijn gestolen. Ex-koning Faroek van Egypte, die ook als bruiloftsgast is uitgenodigd, heeft gevraagd of zijn gewezen echt genote, Narriman, ook mag komen. Golf van onrust vaart door Denemarken Twintigduizend arbeiders hebben zaterdag gedemonstreerd in de Deen se hoofdstad Aalborg, waar vrijdag een politie-agent is gedood bij een botsing met stakers. Het merendeel van de Deense ar beiders nam zaterdag deel aan een proteststaking van 24 uur. Inciden ten zijn niet gemeld. In Odense (de stad van Andgrsen) werd zondag te gen de anti-stakingswet van de re gering gedemonstreerd. De demon stranten werden door de politie ver spreid, toen zij probeerden auto's op de kop te zetten. hadden, doch met hangende pootjes terug kwamen, keken lelijk op hun neus. Het bevel tot sluiting van fabrie ken waar nog gestaakt werd, was vrijdagavond door de Spaanse rege ring, die onder voorzitterschap van generaal Franco had vergaderd, ge geven. In de Spaanse enclave Sidi Ifni in Afrika hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. De betekenis ervan is nog steeds niet duidelijk, door de strenge censuur. Officieel wordt ge zegd, dat het hier een gewone ruzie had betroffen. Het achtjarige Nederlandse meis je, Marieke van Dijk, dat gisteren op doorreis naar Zweden op Schiphol was, komende van Australië gelóóft in mensen. En niet ten on rechte. Zij lijdt aan een hersentumor en de dokters in Australië waren er niet in geslaagd, haar kwaal te ver helpen. Haar ouders hoorden van een Zweedse hersenchirurg, zekere dr. Kirk, die dergelijke operaties met veel sukses pleegt uit te voeren. Het meisje moest geholpen worden en haar ouders, immigranten in Aus tralië stonden op het punt om hun huis te verkopen, teneinde de kost bare reis te kunnen betalen. Maar toen hoorden de mensen in hun buurt daarvan en er werd een spontane actie ingezet, die zoveel opbracht, dat Marieke en haar moeder naar Zwe den konden vliegen. Marieke is vol vertrouwen. ,,Ik slaap als het ge beurt", vertelde ze. Vroeger had ik vaak hoofdpijn en soms kon ik mijn evenwicht niet bewaren". Marieke blijft nu enige dagen in Nederland en dan begint het tweede deel van de reis, die haar moet brengen bij de man, die haar kan redden. Redden.... Ceylon bedankt voor Britse decoraties De nieuwe linkse regering van Ceylon zal koningin Elizabeth van Engeland verzoeken, om in het ver volg geen onderscheidingen van het Britse rijk meer te verlenen aan in woners van Ceylon. De nieuwe regering wil een droog leggings-politiek volgen. Te zijner tijd zullen hoge functionarissen van Cey lon in het buitenland, bij officiële ge legenheden geen stérke drank meer schenken. De bars van het parle ment in Colombo zullen worden ge sloten. Dit is generaal Lauris P. Norstadt, chef-luchtmachtstaf bij het hoofd kwartier van de Navo, die op voor dracht van president Eisenhower door de Navo-raad is benoemd tot opvolger van generaal Alfred M. Gruenther als opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten. Maarschalk Boelganin schudt de hand van een der vele diplomaten die de Russische premier en de partijsecretaris uitgeleide deden. Onder: de kruiser waarmee zij de reis maken. (Radio-foto) i =83 Links de officiële huldiging. Dr. H. Hermens, directeur- ^eneraal van de N.V. „Neerlandia" wenst de jubilaris geluk. Onder: onze directeur wordt gevierd als confetti-kampioen in zaal „Regina", waar behalve Sinterklaas ook Prins Car- •aval verscheen.Van links naar rechts: de confetti-kampioen, e voorzitter van de Raad van Elf, E. Nicolas, Z.K.H. BertI, en de heer H. Akkermans, lid van de Raad van Elf. Vanaf het hoofdgebouw van ons bedrijf in de Bredase Reigerstraat hing zaterdag j.l. languit de vaderlandse driekleur uit. Daarbinnen kleurden de lentebloemen in een veelvoud van tinten in de administratieruimte, langs de trappen en porta len, die leiden naar de grote vergaderzaal, waar die mor gen de huldiging zou plaats vinden van onze directeur, de heer E. Brader, die 25 jaar aan het bedrijf verhon den was. Van overal uit de Zeeuwse en Bra bantse gewesten waren de medewer kers van de krant komen opdagen om met hun aanwezigheid luister bij te zetten aan een dag. waarop het gehele personeel zich reeds weken te voren had verheugd. Een verdekt opgesteld dubbel-man- nen-kwartet uit het eigen personeel heette de jubilaris, zijn echtgenote en vier jongens die morgen bij het be treden van het gebouw welkom. Het was de eerste (maar niet de laatste) hulde aan de man, die in de jaren, dat hij leiding geeft aan de moderne uitbouw van onze krant, zich boven dien een bijzondere plaats veroverd heeft in de harten der velen, met wie hij samenwerkt. Zijn kwaliteiten in velerlei opzicht zijn hem deze morgen op ondubbel zinnige wijze voorgehouden en de eer ste, die daarvan getuigde was de di recteur-generaal der N.V. Neerlandia, Dr. H. Hermens. Hij tekende aller eerst de levens'oop van de zilveren In Washington doen berichten de ronde, dat generaal Grünther, die zal aftreden als NAVO-opperbevelhebber zich beschikbaar zal stellen als de mocratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap. Voorlopig zou hij figureren als „compromis kandidaat". De democraten moeten namelijk kiezen tussen Kefauver en Stevenson. Mocht geen van beiden worden uitverkoren, dan wil men Grünther naar voren schuiven. KRUPP-ONDERNEMING IN ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam voeren besprekingen met het Krupp-concern te Essen over de vestiging van een overslagbedrijf, dat een Nederlandse N.V. moet worden, doch dat wordt opgezet te Krupp. jubilaris, waarbij hy opmerkte dat de heer Brader reeds vroeg blijk had ge geven over bepaalde capaciteiten te beschikken, waardoor toen reeds de aandacht op hem viel. Lange tijd stond hij stil bij de moeilijke oorlogs- en na-oorlogsjaren, toen de heer Brader blijk gaf van een mateloze wilskracht en doorzettingsvermogen onder alle omstandigheden. Gij hebt U als het ware weten te personifiëren met het bedrijf, zeide hij en hij prees de koopmansgaven van de jubilaris. Uw eigen werkkracht heeft deze carrière opgebouwd waar bij de oorlogs- en na-oorlogsjaren veel van U hebben gevraagd. Dr. Hermens bracht speciaal dank vóór de steun, die de jubilaris toen aan de leiding had gegeven. Hij releveerde voorts de materiële opgang van de krant, zodat men kan spreken van een verdubbeling van het abonnementenaantal sinds 1931. De papiermoeilijkheden tijdens de oorlog en daarna waren een bron van zorg voor de jubilaris, zorgen, die hij ech ter grandioos het hoofd wist te bie den en in de vernieuwing van het be drijf in Breda, die nog niet is voltooid (de vergunning voor de bouw van een nieuwe rotatiehal is aangevraagd en een nieuwe drukpers besteld) nam de jubilaris een daadwerkelijk aan deel. De ziekte, die U in 1954 overviel, ,is wellicht niet helemaal vreemd aan het arbeidzame leven, dat ge achter de rug hebt. God heeft U voor ons gelukkig behouden. Eén van de me dische eisen is echter, dat U zich on verschilliger zult moeten tonen. Zo kunnen wij ons geen van allen de heer Brader voorstellen, maar toch hoop ik. aldus Dr. Hermens. dat ge een harmonieus evenwicht zult weten te vinden tussen de eisen, die de dok ter U stelt en de eisen van het be drijf. OFFERS. Als iemand veel voor een bedrijf betekent, aldus besloot de directeur- generaal, betekent dat ook dat er of fers gevraagd worden. Met deze woor den richtte Dr. Hermens zich speciaal tot de echtgenote van de heer Bra der (haar waren rode anjers aange boden bij het begin van de plechtig heid). Bij het werken voor de krant zïjt gij Uw man tot een dergelijke steun geweest, dat men in dit ver band zou kunnen spreken van een tvcc-eenheid. Met een warme handdruk overhan digde Dr. Hermens de jubilaris ten slotte een gesloten enveloppe en te vens een geschenk van de oud-direc teur-generaal, de heer F. Herold. Als vertegenwoordiger van de fa milie Van de Weijer en als represen tant van het college van commissa rissen en adviseurs sprak daarna Mr. E. van de Weijer. „In de afgelopen 25 jaar hebt U zich ontzaggelijke ver diensten voor het bedrijf verworven", aldus zeide deze o.m., „en liever dan nog enkele jaren intensieve arbeid, is het ons, dat ge nog vele jaren rus tig arbeidt voor de krant". EéN GROOT GEHEEL. De hoofdredacteur van Dagblad De Stem, de heer J. Bruna, kwam spe ciaal te spreken over de verhouding directie-redactie. Het prettige is, dat wij als het ware in elkaar zijn geval len, waardoor verschillen van mening altijd prima werden opgelost. Mooi is Uw opvatting, die het gehele bedrijf als één groot geheel ziet. Samen ma ken wij een krant, wij horen allen bij elkaar. Hij releveerde tenslotte de actie voor de Poolse kinderen, die voor de heer Brader een enorme drukte-extra betekende. Mr. F. M. J. Pompen sprak als se cretaris van de heer Brader een per soonlijk woord van hulde en dank tot zijn directe chef, waarna de chef van de buitendienst, de heer J. Huntjens aan het woord kwam, die de heer Brader kenschetste als de stimula tor van zijn afdeling. Wij van de bui tendienst, zeide hij, danken U niet alleen in zakelijk opzicht en in die dank betrok hij ook mevrouw Brader. Het was de heer H. de Klerk, die namens de administratie sprak. Hij schetste de prettige samenwerking in het bedrijf en noemde de heer Bra der iemand met bijzondere kwalitei ten om met mensen om te gaan, ge paard aan een grote opmerkings gave. Voor het technisch personeel sprak de heer Tijssen. „In de loop der vele jaren, die ik hier gewerkt heb", aldus zeide hij, „heb ik vele leidende figu ren zien komen en gaan. Wanneer ooit, dan is bij U het gezegde van toepassing: lest, best. Sinds Uw komst is er een andere geest gekomen in de verhouding tot het personeel". Daar voor dankte de heer Tijssen in warme woorden. (Vervolg pag. 2) De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld die zaterdag in Cai ro met de Egyptische regering heeft gesproken, heeft verklaard, dat hy De Franse kruiser „Guichen" heeft door een intensief bombardement een bende Algerijnse opstandelingen vol ledig vernietigd. Grote leger-eenhe- den, gesteund vanuit de lucht, had den de bende in een val gedreven. De Fransen moesten in het kader van deze operatie een landing uit voeren, in de buur van Bone. Toen de bende in een dorp was gejaagd, waarvan alle uitgangen waren afge sloten, begon het bombardement. Daarna voerden jachtvliegtuigen een ware slachtingsactie uit, met be hulp van raketten en mitrailleurs. Geen sterveling in het dorp heeft deze hel overleefd. De nieuwe Tunesische regering (za terdag goedgekeurd door de Bey), waarin Bourguiba premier en minis ter van Buitenlandse Zaken is, heeft een oproep aan de verzetsbeweging in het land gedaan, om de rust te herstellen. In Frankrijk zelf baart de „Lek- kenzaak" steeds weer opzien. Nu heeft oud-minister Jaquet weer ver klaard, dat de V.S. in 1954 hebben aangeboden, om in de oorlog in Indo- China in te grypen datgene bereikt heeft, waarvoor hjj was gekomen. Men gelooft, dat dit onvoorwaardelijk „Staakt het vuren" inhoudt. Nu moet hij Israël nog be werken. Zondag werd in Israël het feit her dacht, dat acht jaar geleden de on afhankelijkheid tot stand kwam. Lei dende politieke figuren wezen er in hun herdenkingstoespraken op, dat Israjpl nu wellicht voor een nog zwaardere beproeving staat dan in dertijd. Men is echter vastbesloten voor elke klap, twee klappen terug te geven. In de toespraken klonk te leurstelling door over de weifelende houding van het westen ten aanzien van Israels verdediging. Frankrijk heeft echter een begin gemaakt. Er zijn acht „Mysteré"- straaljagcrs geleverd. Tsjecho-Slo wakije daarentegen zal nu waar schijnlijk Soedan gaan bevoorraden. In het Gaza-gebied hebben Israëli sche en Egyptische voorposten elkaar een uur lang met automatische wa pens bestookt. Zeven Israëlische mi litairen zijn gewond, toen hun auto bij Gaza op een mijn reed. Het laatste Britse vliegveld in de Suez-kanaalzone is ontruimd, waar mee het westen op deze strategische plaats letterlijk niets meer te zeg gen heeft. Op Cyprus werd weer he vig gedemonstreerd. Amerika zendt vier torpedobootjagers naar de Mid dellandse Zee. Gezegd werd. dat dit verband houdt met op handen zijnde oefeningen.

de Stem | 1956 | | pagina 1