WILTON I GE; orth State Hoe kwam de kreeft de roeiboot? in Woningtelling komt op toeren in Zeeland O Terneuzense muziekschool weer voor het voetlicht Geen afzet voor consumptie-oesters Eind juni moet men er mee gereed zijn KARPETTEN o e keus van miljoenen ||j cigarettes lS en kwaliteit uit duizenden Agent bij betogingen gedood Op 1 mei start te Goes BELLAMY PARK VLISSINGEN Tien-jarig bestaan der afd. Axel Bond van Plattelandsvrouwen Ouders vormden kritisch publiek De oecumenische beweging Verslag 1955 over ae woningbouw D. Biesbroeck in hoofdbestuur Hocres Walcheren MIDDELBURG ..Zijn afgod"' VLISSINGEN Doktersdiensten DIEREN ARTSEN ZEEJJWS( //- VLAANDEREN TERNEUZEN Hoogwaterstanden LAATSTE NIEUWS Denemarken Zuid-Beveland HULST Contro/eur-met verrekijker wist t echter wel A'oodherstel kerk Jaarvergadering Wit-Gele Kruis AGENDA Heden Vernietiging van miljoenen stuks Morgen Maandag SP A Al DAT de situ van geklap uit de reeds plomatieke bel geruchten ova penzendingen I oosten. In A| dat Amerika mariniers op tioneren. Oo over de overp rikaanse pant: Duitsland naa: de berichten vl later tegenges démenti ten a niers zeker ni Engeland zd der sterke dn houding in h( te nemen. Het rika tot het i treedt, maar nog slechts bd van economise aan de leden verdragsorga: Maar Engel Amerika zich mier Nasser Londen heeft derstreept, d: plichtingen t Israëlisch-Aral eenkomst krai Amerikaanse zal nakomen, de laatste tijc op deze verk Men wilde z: Naties verlate Hieruit blij] Amerika om te interveniër| mascus verluij de Arabische De zag< 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 APRIL 195b In enkele Zeeuwse gemeenten is de woningtelling al volop bezig, o.m. in de hoofdstad; in andere heeft men liever ge wacht tot de Eerste Kamer er ook haar zegen op gaf. Op de Goese secretarie vernamen wij, dat in de Ganzenstad op 1 mei wordt gestart. Tien gepensioneerde ambtenaren zijn aangetrokken en al duchtige geïnstrueerd hoe zij de muiieren met het grote aantal vra gen, moeten hanteren. Bij het aanstellen van de tellers is er vooral op gelet, dat men rustige en tactische mensen kreeg, die over de nodige eigenschappen beschikken om met ieder te kunnen omgaan. Overhaastig is er niet bij! Per formulier is voor de tellers één half uur uitgetrokken en omdat dit zeer ruim is, zullen zij het op hun slofjes af kunnen. Twee maanden krijgen zij de tijd hun zaakjes te doen en moeilijkheden zullen zij in Zeeland, gezien de gemoedelijkheid der bevolking, wel niet ondervinden. In de gemeenten waar men al aan de gang is, ontmoette niemand be zwaren, al was er, vóór de Eerste Kamer ,,ja" zei geen rechtsgrond voor het betreden van woningen. HET DOEL DER TELLING Men vertelde ons te Goes, dat men met de telling beoogt de verzame ling van de jongste gegevens over de omvang en de structuur van de woningvoorraad en de bezetting der woningen met huishoudens en alleen staanden, om op grond daarvan te komen tot berekeningen over de wo ningbehoeften en over de omvang van het woningtekort. T.a.v. de behoeften aan de jongste gegevens, wordt erop gewezen dat door de omvangrijke woningbouw se dert 1947 en de sindsdien plaatsgehad hebbende bevolkingsontwikkeling, de gegevens van de toen gehouden tel ling, sterk zij verouderd. Het wordt dan ook noodzakelijk geacht, dat de gemeente, besturen en de hogere overheidsorganen, die toch een juist bevolkingsbeleid moeten voeren, de beschikking krijgen over de nieuwste gegevens. Daarnaast is het nodig, dat meer uitgebreide bijzonderheden worden verzameld dan men in 1947 verkreeg. De thans bijeen te brengen gegevens zullen nl. niet alleen moeten dienen voor een zo juist mogelijke vaststel ling van het woningtekort per ge meente, doch tevens uitgangspunt moeten zijn voor een nauwkeurige bijhouding van dat tekort, alsmede voor de prognose daarvan voor tijd stippen na de telling. Dit is mede de reden, dat bij de woningtelling ook naar de leeftijd der bewoners wordt gevraagd. Voorts zal de woningbehoefte op een meer gedifferentieerde wijze moeten worden vastgesteld, dan op grond der andere gegevens mogelijk was. Allereerst omdat naast de woning behoefte der huishoudens, ook die van alleenstaanden en van andere speciale groepen van woningbehoe- venden (o.a. ouden van dagen) steeds meer in het middelpunt der belangstelling komen te staan, ter wijl ook in het kader der vergelijking van plaatselijke woningbehoeften cijfers, nader onderzoek nodig is naar het verschijnsel der blijvende samenwoningen en naar dat der zo genaamde traditionele samenwonin gen op het boerenbedrijf en voorts naar de invloed van het forensisme. Ook voor wat de woningvoorraad aangaat zijn uitvoeriger inlichtingen nodig, die gebruikt kunnen worden bij het bepalen van de richting, waarin een verder onderzoek naar de kwaliteit der woningen niet zal moeten bewegen. GEEN ADDERTJE ONDER HET GRAS Ter geruststelling van het door de parlementaire beroering opgeschrik te publiek is het misschien nog no dig, dat de telling niet ten doel heeft na te gaan of inwoning in bepaalde gevallen mogelijk is. Daartoe staan de gemeenten nadere en meer ge- eigende middelen ter beschikking. Trouwens: gedwongen inwoning wordt bijna nergens meer opgelegd, vanwege de daaruit voortvloeiende narigheid. Er wordt zoveel voorzich tigheid betracht, dat onder de tellers niemand mag zijn die met de woon ruimte-verdeling iets uitstaande heeft. Ook achter het informeren naar de welstandsklasse der bewoners, be hoeft men niets te zoeken; de fiscus komt er geen sprankeitje van te we ten! Het zal nog goed zijn, zo zei men ons, dat het gezinshoofd-eigenaar, vóór de tellers komen, op het aan slagbiljet der Personele belasting na kijkt, hoeveel de huurwaarde is, daar ook daar naar geïnformeerd wordt. Enkele andere inlichtingen worden de burgers, even vóór het bezoek der tellers, op 'n klein biljet ver strekt. (Advertentie) KWALITEIT PRIJS De directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provin cie Zeeland heeft thans haar jaar verslag over 1955 het licht doen zien. Kenmerkend was wei het feit, dat het aantal aanvragen voor de bouw met de zogenaamde ..halve premie" meer woningen omvatte dan het ge hele driejaarlijkse richtcontingent van de provincie. De belangstelling voor de bouw in de particuliere sector blijkt toe te nemen. In het verslagjaar is de bouw ge- financieerd van 180 woningwetwonin gen, 44 woningen met volle en 1037 woningen met halve premie, 464 wo ningen als herbouw oorlogsschade en 122 als herbouw watersnoodsehade. Het herstel van de oorlogs- en wa tersnoodsehade werd met kracht voortgezet, aldus het verslag. Aan het einde van 1955 restten nog 664 te rea liseren herbouwgevallen. Drie bejaar dentehuizen zijn gereed gekomen, 2 kwamen in uitvoering. ZWAAR WOLLEN WILTON KARPETTEN zeer vast geweven, hoge pool en extra versterkte rug, in een prachtig en Boghara-dessin. Afm. 285x200 NU ongelooflijk goedkoop, ca. f 40.- lager dan normaal. (Advertentie) Ter gelegenheid van het 10-jarig bstaan van de afdeling Axel van de Nederlandse Bond van, Plattelands vrouwen, werd in het „Centrum" een feestelijke bijeenkomst belegd; de grote zaal was daartoe smaakvol in lentestijl versierd. In de middagvergadering, waar on geveer 100 leden en afgevaardigden van diverse zusterverenigingen aan wezig waren, werd de oprichting en hetgeen deze afdeling in 10 jaar had gepresteerd, door de vroegere en te genwoordige bestuursleden op aan trekkelijke wijze naar voren ge bracht. Er heerste een zeer gezellige stemming. Na deze betrekkelijk korte verga- Verre weg de meest gerookte AmerikaanI toch slechts Cf dering werd een gezamenlijke koffie maaltijd gebruikt, waar verschillen de spreeksters naar voren kwamen. Mevrouw Baronesse Collot d'Escu- ry uit Kloosterzande bood namens de leden van deze afdeling op kernach tige wijze een door de leden zelf geborduurd kleed aan voor de be stuurstafel. Dit was een linnen kleed, waarin het bondsinsigne was gebor duurd met aan elke kant het wapen van Zeeland en Axel. De rand werd gevormd door de in groen geborduur de handtekeningen van de leden. Ook werden verschillende bloemen aange boden. Des avonds was het een gezellige bijeenkomst in dezelfde zaal waar bij de heren van de leden ook aan wezig waren. Op het toneel werd een revue opgevoerd ,,De lift", geschre ven door één der leden en gespeeld door vele leden, waarin was verwerkt het leven en streven van de afdeling. Ook de vrolijke noot ontbrak niet. Gespeeld door een drietal dames werd een Vlaamse schets voor het voetlicht gebracht. Daarna volgde een toneelstukjein twee bedrijven, getiteld „Aardappelen", hetwelk aller aandacht had en de zaal meermalen deed schudden van het lachen. Tijdens de pauze werd een loterij gehouden zonder nieten, die uiteraard erg in de smaak "iel. Diverse ver snaperingen werden aan de aanwezi gen aangeboden. Al met al was het een zeer geslaagde feestvergadering en avond. Het was reeds laat toen allen zeer voldaan huiswaarts keer den. Magistrale uiteenzetting Dr. Tijssen, priester ir. het aartsbis dom, heeft voor de leden van de St. Adelbertusvereniging te Goes een magistraal betoog gehouden over de oecumenische beweging en zowel de achtergronden als de doelstellingen daarvan op schitterende wijze belicht. Enkele jaren terug heeft kapelaan Tijssen met. dr. v. d. Linden, herv predikant te Middelburg, een reis naar Spanje gemaakt om de positie van de protestanten aldaar te bestu deren. Het door hen na die reis ge schreven boek, trok destijds zeer aandacht. de De heer D. Biesbroeck uit Hulst is benoemd tot lid van het hoofdbe stuur van de landelijke r.-k. bond van hoteliers, caféhouders, restaurateurs en slijters, de „Hocres". In het be stuur vertegenwoordigt hij de bij de ze bond aangesloten leden van de provincie Zeeland. Lokale automatisering telefoonnet Bruinisse Op dinsdag 1 mei a,s. te 13.00 uur zal het telefoonnet Bruinisse lokaal worden geautomatiseerd. Deze auto matisering geldt dus voorshands slechts voor het plaatselijke (lokale) telefoonverkeer. De abonnees van het net Bruinisse kunnen elkaar telefo nisch bereiken zonder tussenkomst van een telefoniste. Interlokale ge sprekken moeten zij echter aanvra gen; zij draaien daartoe het cijfer 9, dat verbinding geeft met het tele foonkantoor Zierikzee. Aldaar wor den de gesprekaanvragen van en voor de abonnees te Bruinisse verder behandeld. VERBOD UITVLIEGEN DUIVEN Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken. nis, dat het op grond van het bepaal de in artikel 25 van de Algemene Po liticverordening van 1 april tot 1 juni 1956 verboden is duiven te laten uit vliegen dit verbod geldt niet tussen 6 en 7 uur en tussen 18 en 19 uur. Middelburg, 12 april 1956 692-o Burgemeester en Weth. voornoemd. N. Bolkestein. Burgemeester- J. Ph. Koene, Secretaris. t In het „Zeeuws landjuweel" kwam „St Paulus" in de Schouwburg uit met het toneelstuk ..Zijn afgod", naar het Engels van Roland en Pertwee. Het is de navrante geschiedenis van Robert Rawley. een rijke, blind ge worden industrieel, die een afgodi sche verering heeft voor zün zoon, die naar hij meent in de oorlog sneu velde. Zijn nagedachtenis wil hij eren door het plaatsen van sportpavil- joens, want zijn zoon was een be faamd cricketter. Vlak voor de ope ning duikt de zoon, een deugniet en deserteur in de ouderlijke woning op. wat leidt tot heftige scenes en in het laatste bedrijf tot een haast adembe^ nemende climax voert- Zo men begrijpt, stelt de opvoering van zo'n dramatisch stuk hoge eisen aan amateurs en dat ,.St. Paulus" het tot een verantwoorde vertolking wist te brengen zegt al heel wat. Het beste speelde de heer J. Wever tevens regisseur als Robert Rawley, de onbuigzame en in zijn afgod zo ver nederde vader. Zijn spel was overtui gend en pakte. Even goed deed de heer A. Constandse het als Simon, de ontaarde zoon; zijn typering was raak- Voortreffelijk acteerden de dames W. Goverde en I. Loontjes, resp. als Kaw- ley's tweede vrouw en de schoon dochter Angela. Mej. H. Jellema wist de geëxalteerde spiritiste Jessica raak te treffen en mej. R. Jellema zette 'n kittig dienstmeisje op de planken. De heer C. v. Hecke. sterk in het hu moristische genre, lag de rol van lord Clandon minder goed. hoewel h\j er nog iets aannemelijks van wist te ma ken. Het zwakste was de heer T. Meyer als militaire arts Oliver. Hij speelde iets te week en zijn Neder lands was niet al te zuiver- De inzet was wat stijfjes; later speelde het ensemble zich los en begon alles te leven. Het interieur, schitterend verzorgd, gaf mede het stuk iets gedistingeerds. De heer M. Elzenga, die de avond opende, vroeg voor „St. Paulus" steun en sympathie. De Schouwburg was zo goed als gevuld. EEN BOTSING Een wielrijder, die vrijdagmiddag het gevaarl'jke kruispunt Paul Kru- gerstraatScheldectraat passeerde om zijn weg naar de Singel te ver volgen, werd eensklaps gegrepen door een bromfiets. Niet verlenen van voorrang was oorzaak van dit ge beuren, schade aan beide rijwielen én een bekeuring het gevolg. schillende kwekers die hun pannen laten liggen en meer lonend werk hebben opgezocht. Verwacht kan worden dat deze zomer minder pan nen zullen worden uitgezet dan vo rige jaren. Rilland VERGADERING GROENE KRUIS Onder voorzitterschap van burge meester J. C. W. Jobse werd de al gemene ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis gehouden. Volgens de secreta ris was het ledental in 1955 met 13 toegenomen, terwijl er een batig sal do was van bijna 3000 gulden. Het voorstel om de contributie met één gulden per jaar te verhogen, werd met algemene stemmen aanvaard. Na de vergadering werd de film „Gevangenen 'an he! verleden" ver toond. Ook het koninklijk bezoek aan de west kwam op het doek. Ook de dames der leden waren aanwezig. Te Goes wordt zondag de dienst waargenomen door dokter Weiten. te Middelburg en Vlissingen resp. door de doktoren Simons en Boone; te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter v. Maar.en en op oost Z.-Beveland door dokter Arends te Hansweert. Dokter Luyekx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom. Voor Zoutelande, Koudekerke en Westkapeile wordt de dienst waar genomen door dokter H. Frima te Zoutelande (K 1186—282). Op Zuid-Beveland wordt de zon dagsdienst gedaan door de heren M. Gaakeer, Ovezande en A. Elzerman te Goes. PAARD OP HOL. Doordat het paard van de groente boer G.R D. in de Rozenstraat plot seling schrok sloeg het met de ach terpoten een stuk met ijzer beslagen hout van de bok. De voerman kreeg dit in het gezicht en liep daarbij een gebroken neusbeen, een gescheurde lip en een lichte hersenschudding op. De doktoren Nijster en van de Griek boden de eerste hulp. Dokter Nijsten liet het slachtoffer naar het zieken huis brengen. In de voortuintjes van de Rozenstraat kwam het paard tot stilstand. MANTEL ACHTER HET STUUR. Toen mej. L.B. met haar auto van de Axelsestraat in de Emmalaan reed, bleef naar zij later verklaar de haar mantel achter het stuur zit ten zodat zij dit niet ver genoeg kon omdraaien en tengevolge waarvan zij tegen een muurtje opreed dat ge deeltelijk werd omgeduwd. De snel heid waarmee de bestuurster reed was niet erg groot zodat de schade aan de auto nogal meeviel. Philippine VERFRAAIING PAROCHIEHUIS eerste voorbereiding van het Als as. priesterfeest Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 15 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.39 en 18.07 uur; te Ter- neuzen om 4.56 en 17.25 uur; te Vlis singen om 4.26 en 16.52 uur. Voor maandag 16 april zijn de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.25 en 18.52 uur; te Terneuzen om 5.45 en 18.12 uur; te Vlissingen om 5.15 en 17.38 uur. Ook nu weer is de Terneuzense muziekschool gedurende twee avon den voor vele belangstellenden (voor namelijk de ouders der leerlingen) in het Concertgebouw opgetreden in een aantal „openbare lessen". De eerste avond werd bijgewoond door burgemeester Teilegen die door zijn aanwezigheid daadwerkelijk toonde wat hij al zo vaak gezegd heeft n.l. dat hij trots is in zijr. ge meente een muziekschool te hebben die zich steeds meer in de belang stelling mag verheugen en die met een aantal docenten werkt die moeite noch tijd sparen om de leerlingen in de geheimen van de muziek weg wijs te maken. Doordat het aantal leerlingen is gestegen tot meer dan 350, konden de leerlingen van de eerste klas niet optreden maar daarvoor zal, zoals de voorzitter, de heer C. L. de Smidt in zijn openingswoord zei, een aparte avond voor gehouden worden. De heer Smidt bleek zeer dank baar voor de steun van het gemeen tebestuur. VORDERINGEN. ding van de directeur, de heer J. Meyers, en var. de heer Leo Riemens, 18 jaar en tweede concertmeester bij het Rotterdams Kamerkorkest. Twee groepjes leerlingen speelden enkele aardige wijsjes op guitaar en mando line onder leiding van de docent J. Tollenaar. Naast de eenvoudige melo dieën kwamen zij al voor de dag met „Der Vogelhandier" van Zeiler. MEESTERWERKEN. De betogingen naar aanleiding van het besluit /an het Deense parlement een einde te maken aan de stakin gen heeft aan één politieman het leven gekost. Een chauffeur van een ambulance werd ernstig gewond. De politieman werd gewond bij een ge vecht tussen de politie en jonge de monstranten, die in een buitenwijk van Aalborg een barricade hadden opgeworpen. De agent overleed op weg naar het ziekenhuis. Heinkenszand Geslaagd. Voor het diploma koordirigent slaagde te 's Gravenhage mej. P. Neulblok, alhier. Yerseke van van onze pastoor, hebben verschillende K.A.B.-mannen gemeend het parochiehuis eens een goede beurt te moeten geven. In hun vrije uren gaan ze deze grote zaal in een nieuw kleed steken. Vóór de pauze toonden de leerlin gen van de 2e klas wat zij in het af gelopen jaar zoals hadden bijgeleerd. En dat was warempel niet. weinig. De verschillende werken die op de piano werden uitgevoerd getuigden daarvan en bewezen ook dat de beide docenten met op de eerste plaats mej, J. van Puy-velde en mej. de Jonge, (die nog niet zo lang aan de school is verbonden) een paar leer krachten zijn waarop de muziek school zuinig moet zijn. Ook de aar dige volksdansen en volksliedjes die op de blokfluit werden gespeeld, wa ren hartveroverend. Daarbij werd ook gedanst door de kinderen. De violisten traden op onder lei- Denkt U vooral niet dat er geen groot verschil bestaat tussen de 2e en je klas. Na de pauze opende de heer J. Meijers met een 14-tal leerlingen op blaasinstrumenten. De spontaan en met verve gespeelde werken wer den met een krachtig aaplaus be loond. Voor de „Harmonie Terneu zen" belooft dit wat voor de toe komst. Onder leiding van de heer G. de Wijs werden op het harmonium werk jes gespeeld van Mozart, Beethbven, Bungart en Bach en het klonk lang niet onverdienstelijK. Ook mandoline en accordeon staan onder leiding van deze docent en de leerlingen zijn helemaal niet bang werken van Beethoven, Bach, Schubert en Bizet te spelen. De beide damesdocenten deden met haar leerlingen niet onder voor de herer. en lieten horen dat zij haar leerlingen rustig Beethoven, Schubert, Moszkowski en Paderewski laten studeren. De vele aanwezigen gaven op en thousiaste wijze van hun instemming, blijk. Voor de 2e maal hebben de ouders kunnen ervaren dat hun kin deren met liefde voor de muziek wor den opgeleid. Dat zij de waarde leren ervaren die de muziek geven kan. En dat het beoefenen van de muziek niet zo maar een tijdverdrijf zonder meer is. De 69-jarige P. P. uit Ierseke was in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter waarbij hy was veroordeeld tot tweemaal f 25, boete, wegens het vissen op kreeft in gesloten tyd. Een lijdzame verdachte was P. niet. Met grote heftigheid ontkende hij schuldig te zijn, vandaar zijn be roep. De president nam deze verklaring met 'n korreltje zout, daar het pro cesverbaal 'n andere taal sprak. P. beweerde bij hoog en bij laag van onrechtmatige handelingen niets af te weten. „Maar er zijn toch zeven kreeften en nog drie onder de maat in je bootje gevonden", wierp de presi dent op. Verdachte krabbelde echter om niet, zoals de kreeften doen, achter uit en zei dat deze schaaldieren er misschien al hadden gelegen voordat hij met zijn broer uit gondelen ging. De controleur A. de Lange als ge tuige opgeroepen, zei dat hij zijn pro cesverbaal handhaafde. Volgens hem zit P. altijd te stropen, maar is moei lijk te snappen. Op 31 augustus had hij, echter ge luk gehad. Met zijn verrekijker had hij de twee heren op 'n paar hon derd meter afstand bezig gezien. Eerst porden zij de kreeften op en dan deed het schepnet de rest. Verdachte gaf duidelijk te kennen: dat de controleur fantaseerde. „Dan heeft hij zeker aldoor het hoofd omgedraaid als er geschept werd", merkte de president op. Getuige sloeg de bodem in van P.'s bewering, door te verzekeren, dat hij de twee varensgasten had zien scheppen. Ook de opwerping van P. dat hij boven zijn eigen perceel gedobberd had, verwees getuige naar het rijk der fabelen. Op verschillende perce len had hij het tweetal bezig gezien. De officier was lang niet te spreken over het z.i. nodeloos appeleren van P. Spreker zei, dat verdachte niet gunstig bekend staat en achtte een stevige boete op haar plaats om P. de jachtlust te benemen. Hij eiste nu tweemaal f 50,boete of twee weken hechtenis. Zwaar mopperend verliet P. de rechtzaal. De uitspraak werd bepaald op 25 april. Pastoor Kuypers schreef in „Sur- sum Corda" van deze week: De toestand van onze kerk is het gesprek van de dag. De tussenkomst van de bisschoppelijke bouwinspectie was reeds aangevraagd, toen het on geluk gebeurde. Voor de veiligheid was reeds besloten de preekstoel te verplaatsen en de communiebanken niet te gebruiken. Deze voorzorgs maatregel bleek niet overbodig. Het is een zware tegenslag voor de pa rochie- Er zullen kostbare herstel werkzaamheden moeten plaats heb ben. te beginnen bij het dak. In ieder geval zullen we eerst zorgen, dat alle losse stukken worden weggehakt en dat aan de veiligheid van de paro chianen geheel zal worden voldaan. We hopen dat as. zondag ons kerkje weero zinder enig gevaar of risic zal gebruikt kunnen worden. ZAAI- EN STEEKOESTERS. Verschillende grote kwekers zijn overgegaan tot aankoop van zaaioes- ters tegen een gemiddelde prijs van 60 cent per kilo. Doordat Frankrijk geen afnemer van zaai-oesters blijkt te zijn en ook Engeland en Denemar ken geen kooplust vertonen is de ge boden prijs te laag. Ook de onzeker heid wat er het volgend seizoen gaat gebeuren heeft invloed op deze prijs. Komt er geen regeling dan gaan de prijzen voor de consumptieoesters met 50 pet. naar beneden. Komt er wel een regeling dan zal hiei een heffing van 40 a 50 pet. te verwach ten zijn. In het afgelopen seizoen is duidelijk gebleken dat een heffing van 20 pet. en een inleveringsplicht van verkochte oesters niet voldoende is om de kwekers maar enige ze kerheid van een behoorlijke bedrijfs- uitkomst te verzekeren. Vele kwe kers moeten hun produktie noodge dwongen verkopen om hun bedrijf gaande te houden en aan hun ver plichtingen te kunnen voldoen. De pannenleggers zijn zo zachtjes aan begonnen met het afsteken van hun broedpannen met oestertjesbroed 1955 De aanslag is over het algemeen zeer goed, maar tamelijk klein, zodat per dag weinig pannen afgestoken Batig saldo Tijdens de algemene ledenverga dering van de afdeling Hulst van het Wit-Gele Kruis heeft de penningmees ter een verheugend geluid kunnen doen horen: er was voor 't eerst se dert enkele jaren sprake van 'n be hoorlijk batig saldo. Het verschil tus sen baten en lasten bedraagt meer dan duizend gulden welke waarschijn lijk ten goede zullen komen aan de uitbreiding van het magazijn van uitleenartikeien. Het jaarverslag gewaagde van tal rijke werkzaamheden, zowel van de functionarissen van het Wit-Gele Kruis als van het bestuur. Zo werd deelgenomen aan de invalidendag te Terneuzen, waarbij de afdeling ook financieel steunde. Het ziekentridu- um heeft ca. 140 zieken uit de deke naten Hulst en Hontenisse getrokken. Het ledenaantal, dat in het begin van het verenigingsjaar was terug gelopen, is thans nagenoeg weer op het oude peil, circa 900, teruggeko men. In deze vergadering werden de aan de beurt van aftredende be stuursleden mr. H.C.M. van Son, R. Malcontent en J. Fruijtier bij accla matie herkozen. Deken Koopmans, die al eerder blijk gegeven heeft een sterke belang stelling voor het Wit-Gele Kruiswerk te hebben, woonde deze bijeenkomst bij. Van de zijde der leden was nu niet bepaald een overweldigende int- resse voor de vergadering merkbaar. Raadsvergadering In de vergadering van de gemeen teraad heeft de heer J- van Mierlo de verklaring afgelegd dat hij zich van nu af beschouwt, te behoren tot de KVP-fractie in de gemeenteraad. Hij wilde niet „oud zeer ophalen", waarmee hy doeide op zijn uittreden uit de KVP en indienen van een vrije katholieke lijst. Naar hij verklaarde heeft men meermalen gepoogd hem terug in de K.V.P. te drijven, waar toe hij thans had besloten. Hij sprak de hoop uit dat zijn opvolger straks hetzelfde standpunt zou innemen en eveneens tot de fractie der K.V.P. zal toetreden. In deze vergadering is aan twee architecten opdracht gegeven tot het opstellen van een plan voor de bouw van veertig woningwetwoningen in plar. Oost. Ook is er voorzien in de aanleg van riolering en bestrating aldaar. De raad besioot voorts om voor de Reijnaarddagen een subsidie van f 500,te verlenen en een af zonderlijke bijdragen voor de tijden* de Reinaardfeesten te houden ten toonstelling var. beeldende kunst ten bedrage van f 250,—. Naar de voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer, meedeelde is er thans zo goed als volledige zekerheid dat de restauratie van de molen op de wallen in mei a.s. zal worden aan gepakt. De restauratie zal enkele maanden vergen en dus nog wel dit jaar gereedkomen. Ir. de rondvraag werd kritiek uit geoefend op een artikel in „Dagblad het gemeentebestuur en miskenning van zijn aktiviteiten meende ie moe ten zien. Op deze en andere in deze raadsvergaderng behandelde zaken komen wij nog uitvoeriger terug. STUDIO SPEELT „UE INDRINGSTER". Woensdagavond a.s. treedt de to neelgroep Studio in De Koning van Engeland op met het familiedrama ..De indringster" (The intruder) van Edward Bronner. Deze toneelvoor stelling, in het programma van de Kunstkring „Van den Vos Reinaer- de", zou in januari reeds zijn gege ven, doch toen moest de opvoering op het laatste moment afgelast wor den daar de toneelgroep, op reis naar Hulst zünde, pech had gekregen. Uit de kaartverkoop bleek toen reeds een grote belangstelling voor dit stuk en ongetwijfeld zal ook nu de interesse groot zijn. St.-Jansteen J aarmarktcomité opgericht In samenwerking met burgemeester en wethouders is door een aantal ge- inviteerden een jaarmarkt-comité op gericht, dat vanaf volgend jaar de jaarmarkt wederom tot grotere bloei zal proberen te brengen. Door dit jaarmarkt-comité, waarvan tot voor zitter werd gekozen de heer R. E*i-- gheijn, tot secretaris A. Reijns, tot penningmeester P. v. Duijse, is reeds de toestemming aangevraagd om volgend jaar de jaarmarkt te houden op de eerste donderdag van de maand maart. Tevens is aan het gemeente bestuur een subsidie aangevraagd, terwyi daar naast een grote loterij op touw zal worden gezet. Het is ver der de bedoeling van het comité om voor deze jaarmarkt prijzen beschik baar te stellen zoals men deze ner gens vindt. Het is nl. een vaststaand feit, dat de handelaren en landbou wers grote onkosten moeten maken om hun vee op deze markt aan te voeren en dat de liefhebberij om naar een jaarmarkt te komen gaat ver dwijnen wanneer er door de belang hebbenden geregeld geld moet wor den bijgepast. AXEL: Het Centrum 6.30 en 9 uur: Helena van Troje. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: O, mijn Papa. GOES Grand: Cel 2455. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: He lena van Troje. MIDDELBURG - Electro: Magdale- na de zondares, Schouwburg: The Americano. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: La Strada. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jacht op blond. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: A en C en de mummie. Luxor 8 uur: De privé-oorlog van ma joor Benson. Vissingen Alhambra: Onderbro ken melodie. Luxor: De spelbre kers. IJZENDIJKE Hofzicht-theater: De Zigeunerbaron. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Ope ra. 8 uur: Adriane en Blauwbaard. kunnen worden. Wegens de geringe' De Stem" over het tourisme, waarin vraag en de lage prijs zijn er ver- men afkeuring van het beleid van In opdracht van het Bedrijfschap is te Yerseke een partijtje consumptie-oesters uit de fondsput, waarvan de schelp was aan getast door polydora, naar de gritfabriek vervoerd en aldaar ver nietigd. In de fondsputten bevinden zich nog ongeveer 2 1/2 mil joen zeer grote oesters. Hiervoor is geen afzetgebied. Besloten is ook deze te vernietigen. Dit besluit moet echter nog door het bestuur van het Bedrijfschap be krachtigd worden. Over deze be stemming van de oesters zijn de me ningen van de kwekers zeer verdeeld. Hoewel allen het er over eens zijn, dat deze overproduktie opgeruimd moet worden, toch stuit velen de manier waarop, tegen de borst. De ze vernietiging omvat slechts een ge deelte van de overproduktie. De kwe kers niet expoiteurs zitten ook nog met een enorme voorraad onverkoop bare grote oesters. Buiten de leve ring aan het fonds hebben sommige kwekers nog niets of bijna niets ver kocht, terwijl de meeste exporteurs hun eigen voorraad voor een zeer groot gedeelte hebben geruimd. De kwekers zijn zeer ontevreden over deze gang van zaken. Ondanks de mooie woorden van het Bedrijfschap, dat de kwekers vertrouwen moesten hebben en dat er door de verorde ning een tekort geschapen zou wor den, zitten de kwekers, nu met hun onverkoopbaar produkt.' De expor teurs nemen dit overschot nu af te gen 30 40 pet, van de vastgestel de prijzen: Het Bedrijfschap zal zich goed dienen te bezinnen alvorens met nieuwe saneringsmaatregelen te ko men waarvan het bedrijfsleven reeds te voren de vrees uitsprak dat op deze manier de zaak absoluut fout zou lopen. Dijck: AXEL Het Centrum: 8 uur: De Overloper. DE KLINGE Kinema i 7.30 uur: O, mijn papa. GOES Grand: Cel 2455. HULST Bioscoopgebouw: Helena van Troje. MIDDELBURG Electro: Magdale- na, de zondares. Schouwburg: The Americano. SAS VAN GENT - Olympia: 8 uur: Jacht op Blond. TKRNEUZEN Luxor: 8 uur: De privé oorlog van Majoor Benson. VLISSINGEN Alahambra: Onder broken melodie. Luxor: De spel brekers. AXEL Het Centrum: 4.15 Helena van Troje. Het Centrum: 8 uur. De Overlo per. CLINGE 2.30 uur schieting staan de wip. DE KLINGE Kinema v. Dyck: 2.30 uur: O, mijn Papa. Zaal Metz: 6 uur groot bal. GOES Grand: Cel 2455; GRAAUW J. Buijs: 5 uur Biljart match Graauw-Lamswaarde. HULST Bioscoopgebouw: 2 30 uur 5,15 en 8 uur Helena Aan Troje. G. Nijs: 3 uur schieting. ST. JANSTEEN - C. de Kindt: 3 uur Schieting. J. der Weduwe: trit sen ten bate V.V. Steen. KOEWACHT P. v. Hove: 3 uur: schieting staande wip. J. Arens: schieting. LAMSWAARDE ~A. v. Driessche: 3 uur schieting. MIDDELBURG Electro: Magda- lena, de zondares. Schouwburg: The Americano. OOSTBURG Ledel Theater: 2 uur 4.30 en 8 uur: La Strada. SAS VAN GENT - Olvmpia: 2.30 uur: George verovert de vloot. Olympia: 5 en 8 uur Jacht op Blond SLUISKIL Café De Brug: 3 uur schieting op liggende wip. TERNEUZEN Concertgebouw: 8 uur: A en C en de Mummie. LUXOR 4.30 en 8 uur: De privé oorlog van Majoor Benson. Luxor: 2 u. A en C en de Mummie. VLISSINGEN: Alhambra' Onderbro ken melodie. Luxor: De Spelbre- IJZENDIJKE Hofzicht Theater: 5 en 8 uur: De Zigeunerbaron. Parochiehuis 8 uur: Sluiting win- terprogram ..Elmare" met caba retavond. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Ope ra 3 uur: Lucia van Lammermoor 8 uur: De Vledermuis. GENT Kon. Ned. Schouwburg. 3 en 7 30 uur: Het spel van de eer. •Na de pauze: Verboden richting F)E toestan| afgelopei' zonder geva; za aan de den zelfs waarbij tien! gers het lev. Zoals gewl naren en Isr weer de sef| schermutseli: voortzetting den van Egy commando's, op Israëlisch] tage verrich gers doodder De leider missie der VI generaal Bui nige waarnei niet voldoe: heeft telken zocht het vu daaraan de belette dit ni de dag weer wikkeld was alle vrijheid lang Egypte en Egypte houding niet Tijdens de dingen kree raai der Ve marskjoeld, tot taak een stellen naar wapenstilstanl kwam dus dij te staan. Hammarsk; iro in verbii Egyptische zich overigen diplomatieke waaraan de ei grote moge: Zelfs werden naleerd tussi ambassadeur Unie. De Egyptisc do's zijn intus bied terugget als een voorh' vertogen van skjoeld bij d' beschouwen. <A van reumatiek! zenuwpijinen wl Ie verdreven <1 beter middel v baat waar anc, Togal zuivert lelijk voor ha| sndrog. f 0.9! 32) ,,Je ziet het voor lippenstif ky. Het portr filmster, die z te danken hee iets. Of een pl die de toekom gemoet ziet oï ky drinkt." ,,En hoe mc ren met mijn tafel?" vroeg ,,0, heel pi lijk", zei Sher kend iemand reld de eettafi Weddington Waarschijnlijk beide handen publiciteit. Onj dollar nog te Er heerste mevrouw Brix met haar elle| „Ga verder „Mijn Ideal, vrouw Waddirl foto. Van twi

de Stem | 1956 | | pagina 2