GRUENTHER GAAT HEEN ALS NAVO-COMMANDANT „Om persoonlijke redenen' Spaanse overheid in verwarring door stakingsgolf Beroep op Ben Goerion Het beursgebouw te Wenen door brand verwoest Generaal Norstad wordt zijn opvolger DE BISSCHOP INGEHAALD Rotterdamse stadsbestuur ontving mgr Jansen Arbeiders willen hogere lonen EEN DAG OP HERHALING DAGBLAD VOOR ZEELAND j Lauris Norstad Troepen mogen onderhandelen met rebellenleiders „Teleurstelling" Oostelijke wind DOOD OP DE WEG Midden-oosten BRAND IN K.L.M.-KANTOOR OP LE BOURGET Voor miljoenen schade Furieuze prins Reinier: GEEN FOTOGRAFEN MEER IN HET PA Eerherstel voor maarschalken Openhartige taal wederzijds Brand in opslagplaats van Heineken 1.5 Miljoen flesjes bier verloren Ook de studenten houden zich niet rustig Voor het eerst sinds revolutie ..De kerk is geen machtskerk" Stakers betogen in Denemarken Prijsvorming niet-landbouwgronden voortaan vrij r A 96e JAARGANG No. 22124 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus; Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 14 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (^bureaus: TERNEUZEN, NoordstraaH^I 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) J Generaal Norstad is de jong- J ste generaal van de Amerikaan- se luchtmacht. Hij werd iets lan- ger dan 49 jaar geleden geboren j te Minneapolis in Minnesota. In 1930 verliet Norstad de mi- J litaire academie van Wèstpoint. I Het begin van zijn carrière was weinig spectaculair. Hij diende bij verscheidene groepen bom- menwerpers in de Ver. Staten. J In 1942 werd Norstad adjunct- stafchef van het 12e eskader van j de luchtmachtdat in Engeland de geallieerde landing in Noord- J Afrika voorbereidde. Hij kreeg na deze landing, waarbij hij zich onderscheidde, het bevel van de j operaties van het hoofdkwartier J van de geallieerde luchtmacht J in Algiers. In 1944 werd hij staf- i chef van het 20e eskader van de luchtmacht. In 1950 kreeg generaal Nor- j stad het bevel over de Ameri- I J kaanse luchtstrijdkrachten in Europa. Daarna werd hij staf- j ehef van generaal Gruenther voor de luchtmacht. GENERAAL GRUENTHER lieeft ont- slaji genomen als opperbevelhebber H jÉ van de Navo-strijdkrachten in Europa, ff X? AjlJft Hij gaat zich „om persoonlijke rede- üsJËb 4X11111 nen" uit bet leger terugtrekken. Gruenther zal als chef staf van de Navo rvorden opgevolgd door generaal Lauris Norstad, die thans opperbevelhebber is van de Amerikaanse en geallieerde luchtstrijdkrachten in Europa. De huidige Navo-opperbevelhebber zal zijn functie eerst eind dit jaar aan Norstad overdragen. Op een persconferentie in Parijs heeft generaal Gruenther onthuld, dat hij in november van het vorige jaar Eisenhower al had meegedeeld dat hij met pensioen wilde gaan. Hij zei van oordeel te zijn, dat jongere offi cieren ook een kans moeten hebben. Zijn aftreden was geen gevolg van moeilijkheden met betrekking tot de Navo en zijn gezondheid was uit stekend„Wat de Europese defensie aangaat", zei Gruenther, „ik wil nog eens bevestigen dat wij altijd een zo oostelijk mogelijke linie zullen handhaven." tenant-generaal H. Decker is tot zijn opvolger benoemd. Veldmaarschalk Lord Montgomery heeft aangeboden aan te blijven als onderbevelhebber van de Navo-strijd krachten in Europa. De Navo-Raad heeft vrijdagmiddag eenstemmig zijn vertrouwen in gene raal Norstad, als opvolger van Gruen ther, uitgesproken. De Raad betuigde de scheidende opperbevelhebber zijn dank voor de vele bewezen diensten. Gruenther en achter hem Norstad Premier Mollet: Premier Mollet heeft in een toe spraak tot de Franse persvereniging verklaard, dat de regering haar troe peneenheden in Algerië bevoegdheid zal geven rechtstreeks met de opstan delingenleiders te onderhandelen om sneller tot een staking der vijande lijkheden te komen. De regering is bereid de opstande lingen, die de wapens neerleggen, ze kere garanties te geven. Dit geldt al leen degenen, die zich niet aan mis daden hebben schuldig gemaakt. Binnen drie maanden na herstel van orde en rust zullen vrije verkiezingen worden gehouden. Zowel in Washington als in Londen en Parijs heeft men gezegd, het be sluit van generaal Gruenther ten zeer ste te betreuren. Ook minister Staf, die al lang van Gruenthers voorne men in kennis bleek, liet zich in die zin uit. Eisenhower zei, dat „de be kendmaking van het ontslag met gro te teleursteling zou worden ontvan gen door de Europese geallieerden en door het Amerikaanse volk." Hij noem de generaal Norstad, die de huidige commandochef van de Navo opvolgt „een officier v?.n opvallende be kwaamheid." Generaal Gruenther zal waar schijnlijk eind mei naar de Ver enigde Staten reizen voor belang rijke besprekingen op het ministe rie van Defensie. Hij zal met de re gering overleg plegen over de stand van zaken in west-Europa op mili tair gebied en op kwesties die on middellijk betrekking hebben op zijn vervanging als opperbevelheb ber. De generaal van de Amerikaanse luchtmacht, Orval Cook, is op eigen verzoek ontheven als plaatsvervan gend opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa. Lui- OP DE groenteveiling te Roelofsa- rendsveen zijn gisteren de eerste glas aardbeien aangevoerd, namelijk vier doosjes van 150 gram. De aardbeien brachten 41 cent per stuk op. EEN Sovjet-diplomaat heeft voor Amerikaanse studenten gesproken over de kritiek op de Stalin-cultus. Het 'beleid van Stalin, zei hij, had tot onderdrukking geleid. TOT RAADSHEER in de Hoge Raad der Nederlanden is benoemd mr. C. W. Dubbink, thans rechter in de ar rondissementsrechtbank te Arnhem. IN DE zuivelfabriek „Hollandia" te 't Zandt (NH), is gisteren een amoni- akketel ontploft. Een timmerman werd licht gewond. Het brandje, dat de ex plosie veroorzaakte, kon spoedig wor den geblust. HET BESTUUR van de wereldfede ratie ter bescherming van dieren heeft geprotesteerd tegen het plan van prins Reinier, om bij gelegenheid van het huwelijk in Monaco wedstrijden te houden in het schieten van duiven. BU K.B. is een bedrijfsschap voor de lederindustrie ingesteld, dat in Am sterdam wordt gevestigd. IN CANADA zijn vijftig parachu tisten bij een oefensprong gewond geraakt doordat zij door een har de wind in de stad Preston terecht kwamen. De mannen belandden op daken, in telefoondraden en in bloemperken en één van hen kwam in een vijver terecht. VRIJDAGMIDDAG zijn in de bergen ton zuid-westen van Nicosia een Brit se militair doodgeschoten en twee ge wond, toen een brug waarover zij met hun jeep reden, in de lucht vloog. DE BISSCHOP van Groningen, mgr. P. A. Nierman, zal op 22 juli in de kathedrale kerk te Groningen de priesterwijding toedienen aan drie priesterstudenten uit het nieuwe bis dom. Verwachting van het KNMI tot vanavond: Overwegend zwaarbe wolkt met plaatselijk enige regen. Overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige wind uit richtingen van zuid tot west Zwaarbewolkt tot betrok ken. Na opklaringen in de ochtend opnieuw aanhoudende regen. Vandaag: Zon onder 19.38 uur. Morgen: Zon op 5.46 uur, zon onder 19.40 uur, maan op 8.22 uur, maan onder 0.10 uur. Maandag: Zon op 5.43 uur. maan I op 9.29 uur, maan onder 1.06 uur. Drachten: Te Nijtap is de 73-ja rige heer P. Nicolai, toen hij on verwacht per fiets de weg over stak. door een vlak achter hem rijdende militaire auto geschept en een aantal meters meege sleurd. De man was op slag dood. Dag Hammarskjoeld, de se cretaris-generaal van de V.N., heeft in een ietwat ongeduldige brief de Israëlische premier, Da vid ben Goerion, meegedeeld, dat deze het gegeven woord Van premier Nasser moet aanvaar den. Nasser heeft Hammarskjoeld beloofd, dat de Egyptenaren zich van oorlogsdaden zullen onthou den. Ben Goerion heeft die verzeke ring nog niet gegeven, kennelijk omdat hij de Egyptische verkla ring van betrekkelijke waarde acht. Hammarskjoeld heeft nu gezegd, dat hij na ontvangst van de Israëli sche verklaring aan beide partijen bevestiging zal vragen, dat de or ders ook inderdaad worden uitge voerd. Egypte heeft voorgesteld, dat de troepen van beide partijen zich een kilometer achter de bestandslijn zul len terugtrekken, waardoor een gede militariseerde zone van twee kilome ter ontstaat. Het is niet onmogelijk, dat de Vei ligheidsraad zeer binnenkort in Euro pa bijeen zal komen om het ver slag van Ham --r'kjneld aan te ho ren. De kantoren van de K.L.M. en de Sabena op het Parijse vliegveld Le Bourget zijn gisteren door brand ver woest. De beide maatschappijen heb ben tijdelijk een ander onderkomen gevonden. Het imposante beursgebouw aan de gebouwen neer. Bij het bestrijden van Ring te Wenen is gisteren voor een groot deel door brand verwoest. Het vuur was tot op 10 kilometer afstand te zien en honderden brandweerlie den hebben getracht, de vlammen te bedwingen. In de ochtenduren dacht men de brand onder de knie te heb ben, maar even later laaide hij op nieuw op. Er werd voor niet minder dan dertien miljoen schade aangericht. Het gebouw werd sinds de oorlog niet meer uitsluitend gebruikt voor beurszaken. Het Oostenrijkse persbu reau en vele handelskantoren zijn er in gehuisvest. Bovendien was een ge deelte van het complex in flats omge bouwd. De bewoners daarvan konden zich allen tijdig in veiligheid bren gen. Een enorme tentoonsteling van Weense artikelen, die op de bovenste verdieping van het gebouw was inge richt. is geheel verloren gegaan. De brand is op die verdieping uitgebro ken, waarschijnlijk door het onklaar raken van de apparatuur die een rol trap in beweging hield. Een regen van vonken kwam in de vroege ochtenduren op de omringende 55 Prins Reinier van Monaco heeft vrijdagavond, in een min of meer furieuze stemming, alle fotografen de toegang tot zijn paleis ontzegd, nadat een van hen bijna een ongeluk veroorzaakt had. Toen het vorstelijk paar terugkwam van een bezoek aan de zuster van de prins, wierp een Franse persfotograaf zich voor de auto om een foto van het paar te nemen. Prins Reinier, die zelf de wagen bestuurde, moest hevig remmen, doch kon niet verhinde ren dat de fotograaf toch nog even geraakt werd. Indien het verbod van de prins gehandhaafd blijft, zullen woensdag slechts twee fotografen van de regering van Monaco bij de huwelijks plechtigheid aanwezig mogen zijn. De Grimaldi's, die sedert de dertiende eeuw over het staatje Monaco heersen, en de Kelly's uit Philadelphia, die afkomstig zijn uit het Ierse graafschap Mayo, hadden vrijdag hun eerste familiebijeenkomst in Monaco. het vuur werden een tiental brand weerlieden en politiemannen gewond. De inventaris van het persbureau en meubilair van woningen en kantoren konden nog in veiligheid worden ge bracht. Het beursgebouw, waarvan het mid dengedeelte nu geheel verwoest is, werd in 1873, in neo-r.enaissance, ge bouwd. Het bleef in de oorlog voor verwoesting gespaard. De foto, die een vooraanzicht geeft van de Weense beurs, laat zien hoe vlammen uit de gevel en het dak slaan. Twee maarschalken van het Rode Leger, Waily Blucher en Alexander Jegorof, die in 1937 na het proces te gen maarschalk Toekatsjefski door Stalin „weggezuiverd" werden, zijn vrijdag in het openbaar gerehabili teerd als „bijzonder goede bevelheb bers". Dit geschiedde in het jongste van een serie artikelen over de Stalin-cul tus in het tijdschrift „Geschiedkundi ge vraagstukken". Donderdagavond heeft katholiek Rotterdam op feestelijke wijze zijn nieuw benoemde bisschop, mgr. M. A. Jansen, ingehaald. We zien de bisschop hier (midden) geflankeerd door pastoor Konijn (rechts) en mgr. Kerkvliet, luisterend naar het welkomstwoord, uitgesproken door de deken, mgr. J. H. Niekel. In de nacht van donderdag op vrij dag heeft een uitslaande brand de op slagplaats van de N.V. Heinckens bierbrouwerijen in Den Bosch voor een groot deel verwoest. Bij de brand gingen anderhalf miljoen flesjes bier, zijnde een deel van de zomervoorraad, verloren. De schade wordt geschat op ongeveer eert miljoen. De brand blijkt ontstaan te zijn in een naastgelegen magazijn. De Bos sche brandweer heeft de brand direct met groot materieel bestreden en de helft van een grote loods, waarin het bier was opgeslagen, wist zij te be houden. Gebouw en voorraad waren verze kerd. De stakingen in Spanje, die in de Baskische stad Pamplona be gonnen, zijn de laatste dagen overgeslagen naar andere gebieden in noord-Spanje. In Barcelona hebben nu meer dan 5000 arbeiders het werk neergelegd als protest tegen de lage lonen. In San Se bastian ligt al het werk stil. De overheid blijkt door het optreden van de arbeiders in grote verlegenheid te zijn gebracht. Het is niet onmogelijk, dat het stakingsinitiatief van het conservatie ve Pamplona het hek van de dam heeft gegooid en dat slechts de krachtigste maatregelen uitbreiding van de stakingen kunnen tegengaan. het vooruitzicht te stellen. De onte vredenheid van de studenten heeft niets met de lage lonen te maken, maar wel met een gebrek aan gees telijke vrijheid, dat hen enkele maanden geleden ook al tot pro testbetogingen bracht. Overigens verloopt de staking vol komen rustig en de politie heeft ner gens behoeven in te grijpen. AFP merkt nog op, dat een commu niqué van de gouverneur van Barce- Verschillende stakingsleiders zijn al gearresteerd. Bovendien heeft de regering een dreigende staking on der de Madrileense studenten moe ten voorkomen door drastische maat regelen tegen de oproerkraaiers in lona, volgens welke de staking gepro voceerd zou zijn door elementen, die orders van buiten af ontvangen, inge trokken is. De gouverneur heeft niet temin de arrestatie van de aanstokers gelast. Inmiddels was men vrijdagochtend in de hoofdstad Madrid nog niet offi cieel in kennis gesteld van de staking, noch van de arrestatie van studenten en evenmin van de moeilijkheden, waarmee men in een Spaanse kolonie in west-Afrika plotseling te kampen heeft. De Spaanse minister van buitenland se zaken, Martin Artajo, die bespre kingen in Washington heeft gevoerd, heeft daar op een persconferentie ver klaard, dat de stakende Spanjaarden geen gevaar voor hun leven lopen noch honger lijden, „zulks in tegen stelling tot de verklaring van een Amerikaanse vakbondsleider." De correspondent van AFP schrijft uit Madrid, dat de staking in noord- Spanje de eerste van haar soort is sinds het einde van de Spaanse revolu tie. Zij heeft zich immers uitgebreid van Navarre naar de Baskische pro vincie.. Biscaya en Guipuzcao. En ook naar Catalonië. Zo wordt thans in ver uiteengelegen industriegebieden tege lijkertijd gestaakt uit protest tegen de stijging van de prijzen, kort na de loonsverhoging. In Barcelona leidden in 1951 stakingen tot ongeregeldheden. Deze werden toen echter pas twee maanden later door verzet in de Bas kische provincies gevolgd. De nieuw benoemde bisschop van Rotterdam, Mgr. M. A. Jansen is gis terenmiddag door het stadsbestuur van Rotterdam officieel op het stad huis verwelkomd. De burgemeester, de heer G. E. vari Walsum, zei in zijn begroetingsrede ondermeer: „Voor de r.-k. bevolkingsgroep is het uiteraard een feit van bijzondere betekenis en een reden tot bijzondere verheugenis dat zij voortaan een bisschop in haar midden mag hebben, en het komt mij voor dat deze ontvangst voor het ge meentebestuur een passend middel is om uitdrukking te geven voor zijn begrip en medeleven met dit deel van de bevolking. Ik houd mij er van overtuigd dat U, monseigneur, het niet als een on hoffelijkheid mijnerzijds, maar als een uitdrukking van realiteitszin wilt be schouwen, wanneer ik constateer dat het voor niet de gehele bevolking van onze stad een reden tot vreugde is. Laat ik voorop mogen stellen dat dat geheel buiten uw persoon om gaat, maar het is nu eenmaal zo dat velen in de vestiging van deze bisschopsze tel een versteviging van de r.-k. kerk zien en een poging om het katholicis me veld te doen winnen. En als zij daar bevreesd voor zijn dan vindt dat zijn verklaring in de omstandigheid dat de leer van de r.-k. Kerk naar men aanneemt in bepaalde opzichten nog al ver strekkende aanspraken in zich sluit met betrekking tot de vorm geving der samenleving." De burgemeester wenste tenslotte de bisschop toe dat het zo zal worden, dat de bevolking van Rotterdam zich er in haar geheel gelukkig om zal prij zen dat juist mgr. Jansen deze hoge en zware verantwoordelijkheid werd toe vertrouwd. In zijn antwoordrede dankte de bis schop de burgemeester voor de wijze waarop hij was ontvangen en voor de woorden van mr. van Walsum, „In gegeven door hartelijkheid en reali teitszin". Hij vervolgde; „Het zou wel zeer onwerkelijk zijn, wanneer ikzelf niet zou weten dat mijn komst niet voor allen reden tot vreugde zal zijn. Laat ik vooral tegenover hen in de volheid van mijn diepste geloof dit ge tuigen dat de Kerk die ik vertegen woordig geen machtskerk wil zijn maar een kerk zoals ik al zeide de Blijde Boodschap van Christus ver kondigen wil". Na de begroeting werden de wet houders en raadsledep met burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegen woordigers van katholieke organisa ties aan de bisschop voorgesteld. Het Deense parlement heeft beslo ten, de aanvaarding door de stakers van de voorstellen der officiële be middelaars verplicht te stellen. De voorstellen, die reeds door de werk gevers waren aanvaard, voorzien in verbetering van de lonen en arbeids voorwaarden. De vakverenigingen konden er niet mee akkoord gaan. Het regeringsbesluit heeft gisteren aanleiding gegeven tot grootscheepse demonstraties van de arbeiders in Ko penhagen. Zij eisten een algemene sta king. (Van onze parlementaire verslaggever) De P.v.d.A. heeft gisteren in de Ka mer met enige nadruk hoofdelijke stemming gevraagd over het wetsont werp dat de prijsbeheersing van niet- landbouwgronden gaat afschaffen. De uitslag was wel duidelijk, maar de demonstratie is ook wat waard redeneerde men in de socialistische hoek en zo kreeg voorzitter Korten- horst niet gedaan, dat de wet zonder hoofdelijke stemming werd aangeno men. De uitslag was dat communisten en socialisten tesamen 28 stemmen op brachten tegen 37 voorstemmers. In aansluiting is een wetsontwerp in behandeling èenomen, waarbij zal worden bepaald, dat overdracht van onroerend goed slechts bij onderhand se akte kan geschieden. Zestien Tilburgse oud-mili tairen met de gemiddelde leef tijd van 65 jaar, komen woens dag 25 april voor één dag her haling ..onder de wapenen". Dit geschiedt op aandringen van de 16 veteranen zelf. Zij vinden, dat zij het nog best op kunnen nemen tegen de soldaten van 20 jaar. De ovd-gedienden voelen zich mentaal en fysiek volkomen geschikt voor de dienst. Zij heb ben een verzoek gericht tot Prins Bernhard om een maand voor herhaling te mogen opko men. De staf V" dp Prins heeft een uitvoerige brief ter nage stuurd, waarin wordt gezegd, dat de geste zeer op prijs wordt gesteld, maar dat de mannen uiteraard geen maand onder de wapenen kunnen worden oeroe- pen. Wel worden de zestien uit genodigd woensdag 25 april één dag de gast te zijn van het le ger. De mannen moeten opko men bij het vierde bataljon zware tanks in het Boskamp te Amersfoort. Zij worden des morgens om acht uur te Til burg per autobus van het le ger gehaald. De oudste vete raan is 74 jaar en behoorde tot de lichting 1902. de jongste mankte deel uit van de lichting 1910. Zij hebben gevraagd in het oude uniform te mogen komen.

de Stem | 1956 | | pagina 1