J INTERNATIONALE AVONTURIERS TREKKEN WEG UIT TANGER Het Rotterdams Toneel komt naar Zeeland Het nieuwe „Charitas" te Roosendaal Verklaring overgelegd van Britse ambassadeur De afwezige kreeg ongelijk KICK SMIT VOETBAL-LERAAR Complex wordt wellicht met zes lokalen uitgebreid 14 Het gouden tijdperk is voorbij .DE HANDELLIGT OP STERVEN RECHTBANK MIDDELBURG Von Brentano waarschuwt Dupliek van mevrouw Bouman Als U keelpijn hebt.TL OP 27 APRIL HET VONNIS Veertien gewonden bij ontploffing van mijngas Bisschop van Leeds over bezoek Sovjet-leiders Noord-Vietnam wil tweede „Genève" ,Het eeuwige misverstand Lagere landbouwschool te Middelburg KOSTEN 2 TON Kandidaten- schaaktoernooi Grand Prix dit jaar in Schijnt' Koudekerke J-SPORTint K0m*è kampioen MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 APRIL 1956 Roer- witser- ;r enz. u: «lieuwe izoen en hef UREAU IS- er en ïr- de S. 55j (Van onze Parijse correspondent) „Mijnheer hoeft het niet te proberen bij een andere bank. Ook andere banken zijn gesloten. Alle banken sluiten twee uur vroeger. Zaken gaan slecht. Geld groeit niet meer in Tanger Daarom wisselden we maar wat geld in een bank. We zaten er alleen en de Noorse barkeeper glom van blijdschap, dat hij tenslotte een kersverse Europeaan bad gevonden, tegen wie bij zijn gemoed kon luchten. „Das Lied ist aus' Zo begon hij. En daarna: „C'est ftni..." In vloeiend Engels vervolgde de Noor: „Iedereen gaat weg. Alle mensen, die geld weten te maken zijn doende Tanger te verlaten. Hun huizen staan leeg. De huren zijn in drie maanden tot op twee derden terug gevallen. Je koopt hier glimmende limousines al of niet met speciaal gepantserde carrosserie voor een appel en een ei. Ziet u daar dat luxe jacht in de ha ven? Het moet zestig duizend Ameri kaanse dollars hebben gekost en ik maak me sterk, dat het nu voor vijf duizend te koop is. De zaken zijn dood, monsieur; de gouden tijd is voorbij. Nu bent u de enige klant. Maar nog zes maanden geleden zaten er hier rond deze tijd van de dag twintig of dertig personen, die zwaar verteer den, omdat het toch niet op kon..." En zo is het. De cocktails smaken er bitter. „Maar er is toch nog geen uit tocht?" informeer ik langs de neus weg. „Toch wel, monsieur. Vele ambte naren hebben hun vrouwen en kinde ren al naar Europa laten gaan. Tal van zakenlui hebben hun voorbeeld gevolgd. Vrijwel iedereen ls doende nog te redden wat te redden valt en het zinkende schip te verlaten. Ik ga ook weg. Over vier weken zit ik in Dakar. Wie het onderste uit de kan wil hebben krijgt het deksel op zijn neus...' Rond deze tijd van het jaar heerst er al een aangename temperatuur in Tanger, de stad, die in 1923 een in ternationaal statuut kreeg om daar mee een einde te maken aan de her rie der grote mogendheden. Maar de 160.000 Marokkanen die nimmer heb ben willen vergeten, dat hun stad 'n deel was van 't grote Marokko, zien hun droom nu in het Franse en het Spaanse deel verwezenlijkt, door in lijving bij het grote Marokkaanse rijk. Er zitten hooguit 25000 Europeanen in „Tandsja". SMOKKEL VIERT HOOGTIJ dergelijks weten te organiseren kan deze havenstad straks het illegale ar senaal worden. Maar ook Bill R. uit de U.S.A., die bij de film mislukte, zich vergreep als notarisklerk en na het uitzitten van zijn straf een „nieuw leven" be gon in Tanger voelt er weinig voor: „Ik gelooft niet. dat de Marokka nen hier gevaarlijk worden. Ze we ten te goed, dat er zonder ons hier geen welstand kan zijn. Wij verdie nen bergen geld en we slingeren het vlot rond ons heen; de zaken lopen nu wat minder, maar de Mohamme danen in Tandsja (inlandse naam voor Tanger) genieten nog altijd een betrekkelijke welstand, die minstens viermaal hoger ligt dan die in de rest van Marokko. Maar ja. ik wil toch liever het zekere voor het on zekere nemen. Toen de sultan in Marokko terug kwam en het dus duidelijk werd, dat de éénwording van Marokko zich ging te dol. Ze hebben toen nog niet ge schoten, maar ik voel er niets voor tijdens een volgend vreugdefeest als schietschijf te dienen. Ik ga terug naar de States 's Avonds zitten de bars en restau rants vol. De Europeanen uit alle windstreken verhalen elkaar het laat ste nieuws, maar er wordt niet veel meer bij gelachen. Het bier schuimt niet, de wijn is duur en de whiskey bitter. En in ieder gesprek duikt steeds dezelfde vraag op: blijven we? vertrekken we? Dan worden de mogelijkheden be sproken, de nieuwe mogelijkheden. Velen denken aan Zuidamerika; an deren aan de Oriënt. Daar moet nog emplooi liggen voor hun zakelijke ta lenten SLUIERS EN NYLONKOUSEN. Maar overigens lijkt alles als vroe ger. Het licht in de nachtbars is even gesluierd als de vrouwen in de smal le straten. Als teken van welstand dragen ze nu een bont bestikte ny lonsluier en onder hun lange, ruime gewaden komen vaak keurige Euro pese schoentjes te voorschijn met erg hoge hakken. Ook de vrouw van de Arabische bootwerker draagt hier ny lonkousen. Maar het goud dryft weg over zee om ander emplooi te zoeken. De ban ken hebben hun personeel ingekrom pen, de geldwisselaars van de straat hebben niets meer te doen. Nieuw kapitaal waagt zich niet meer in de stad en iedereen kan u vertellen dat voltrekken was de bevolking me hier de hande| op sterven ligt. Onze Parijse correspondent M. Brooks bracht dezer dagen een kort bezoek aan Tanger. de witte stad op de Afrikaanse kust, waar de internationale avonturiers thans doende zijn hun kapitalen in veiligheid te brengen. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, heeft de westerse mogendheden vrijdag op een persconferentie te Bonn gewaar schuwd tegen het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie, die gegrondvest zou zijn op de verdeling van Duitsland. „Ik zeg niet, dat wü een dergelijke overeenkomst zouden verbieden, want daar missen wij het recht toe. Doch ik waarschuw wel tegen het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst, die het zaad van nieuwe moeilijkhe den in zich zou bergen", verklaarde De Bondsregering zou binnenkort aan Moskou haar standpunt in de kwestie van de hereniging uiteenzet ten en suggesties doen. De sigarettenindustrie werkt onder hoogspanning om nog binnen te ha len wat er te halen is. Met schepen vol worden de rokertjes naar Europa gesmokkeld omdat de internationale stad belastingvrij is en niemand er pijnlijke vragen stelt kon zich hier een welvarende smokkelhandel ont wikkelen. Maar voor de groten, die hun duistere praktijken vanuit een luxe flat dirigeren heeft de smokkel niets immoreels. Het is zuivere han del met extra risico en dat risico wordt prima gedekt door de krankzin nige winstmarge. Nergens ter wereld is er zoveel geld verdiend als in Tan ger. Alles ruikt er naar gemakkelijke winst, maar die aangename geur wordt nu weggeblazen door de Ma rokkaanse onafhankelijkheid. EX-ZWARTE PIETEN. Laat in de avond ontmoeten we een Nederlandse Belg of een Belgi sche Nederlander. Dat was ons niet duidelijk, maar zijn verhaal is zo klaar als een klontje: „Man, wat wil je. In de bezettings tijd heb ik knap zwart geld gemaakt, maar omdat ik de zuiveringspoppen- kast wel zag aankomen schoot ik tij dig naar Tanger. Het duurde even voor ik er tussen kwam. Maar vanaf 1948 had ik drie eigen jachten, snel als de weerlicht. Ze zijn iedere poli- tieboot te vlug af. Mijn mannen ken nen iedere baai en iedere vierkante meter kust. De risicofactor is maar klein. In al die jaren ben ik maar zes boten kwijt geraakt. Maar wat moeten we nu beginnen? Nee. Ik ga weg. Ik ben nu doende m'n zaken te liquideren en ik hoop over een maand of drie in Argentinië te zitten. Er zijn er een paar, die nu in wapenen gaan doen. Maar ik voel er niks voor straks met m'n eigen geweren te worden uitgeroeid HANDEL IN MOORDTUIG. De wapenhandel is inderdaad de laatste hoop der desperado's, die ge vangen zitten in een compromite- rend verleden en een te gemakkelijk heden. Noordafrika zal de eerste ja ren nogwel onrustig blijven. Dat eist machinegeweren, munitie, revolvers, mortieren, granaten en.... lichte vliegtuigen. Omdat er de avonturiers van we reldvermaardheid wonen, die iets Onlangs was de uitgever L. van B. uit Breda door de kantonrechter te Middelburg vrijgesproken van een door hem b.egar.e verkeersovertre ding te s-Heerenhoek op 27 augus tus j.l. De ambtenaar O.M was daar van in beroep gegaan en gister dien de de zaak voor de rechtbank Verdachte liet verstek gaan; wel waren drie getuigen opgekomen. Stuk voor stuk legden zij voor v. B. be zwarende verklaringen af en omdat v B. zelf zijn stem niet kon laten horen, kon de officier al niet veel anders doen dan vernietiging vragen van het vrijsprekend vonnis van de kantonrechter en daarvoor f 30, boete voor in de plaats stellen. Uitspraak 25 april. BROM-AVONTUUR GOES. TE De Goesenaar J. C. was. beschul digd met zijn bromfiets op de Patijn- weg twee wielrijders getorpedeerd te hebben, na ze met een duw uit hun koers te hebben gedreven. C. gaf een heel andere lezing van het incident dat. een dissonant had opgeleverd aan dg deftige Patijnweg. Volgens zijn zeggen zouden de twee „getorpedeerden" ondanks zijn her haalde signalen niet voldoende heb ben willen uitwijken. Na enig aarze len schoot hij ze toch voorbij, waar bij een der fietsers met zijn voorwiel tegen het spatbord van de brommer was gekomen. Toen C. omkeek zag hij de twee mannen, die met hengels uitgerust waren „achterover op hun rug" liggen, producerend een aantal zeer lelijke woorden, 's Avonds had den de „getorpedeerden" hem, vol gens zijn zeggen, opgewacht en nog een robbertje willen boksen. Daar het tweetal, dat als getuigen was gedagvaard verstek had laten gaan. werd de zaak aangehouden tot een volgende keer. Benoeming Z.H.' Exc. de Bisschop van Breda hèeft benoemd tot districts-aalmoe- zenjer van het Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk in het district Gilze de Weleerw. Heer M. de Kroon, kape laan te Gilze. (Advertentie) >1 Mevrouw Bouman heeft gisteren dupliek gehouden in de zaak-Jung- schlaeger, waarover men elders in dit blad uitvoerig kan lezen. Zij las ook een verklaring voor van de Britse ambassadeur in Indonesië, de heer O. E. Morland, waarin staat, dat er nooit Britse vliegtuigen zijn gebruikt voor het afwerpen van wapens, munitie of voorraden in Indonesië ten behoeve van opstandelingen, zoals door getui gen a charge is beweerd. Rechter Maengkom heeft medege deeld, dat hij op 27 april vonnis zal wijzen Mevrouw Bouman kondigde aan, dat zij een verklaring zal overleggen van de Amerikaanse schout-bij-nacht W. R. Sheely, waarin wordt aangetoond, dat tussen augustus 1951 en februari 1953 nooit een passagier, genaamd Ma- noch, aan boord van een Dakota van de Amerikaanse ambassade is geweest. Toen mevrouw Bouman de verkla ring van de Britse ambassadeur voor- Gisterenochtend vroeg heeft zich in een kolenmyn te Tileur (België) een mijngasontploffing voorgedaan, waar bij drie arbeiders zwaar en elf licht werden gewond. Onder de gewonden bevinden zich, behalve Belgen en Italianen, ook de Nederlanders Josef Houssen uit Heer len, Jacobus Saes^ uit Simpelveld en Nicolaas Erens uit Nieuwenhagen. Al leen Houssen zou ernstig letsel hebben gekregen. De bisschop van Leeds, Mgr. Dr. J. J. Heenan keert zich deze week in de katholieke „Universe" tegen het bezoek van Boelganin en Kroestjev aan Engeland en schrijft onder de ti tel: „Onze gasten" het volgende. „Moge de vijanden van God eens duidelijk gezegd worden, dat wij geen vertrouwen hebben in hun woorden, maar op hun daden letten. Laten zij de honderdduizenden die in de straf kampen aan wegen en kanalen zwoe gen, vrij laten. Als zij dan de vrijheid zozeer be minnen, laten zij dan het IJzeren Gordijn afbreken en de Sovjetonder danen de wereld in laten gaan." las, maakte de rechter hiertegen be zwaar, zeggende', dat in deze fase van het proces geen nieuw bewijsmate riaal kan worden aangevoerd. Maar hij aanvaardde de verklaring van de ambassadeur als inlichting. Na haar dupliek overhandigde me vrouw Bouman nog een document aan de rechter, waarin een Neder landse horlogemaker verklaart, dat hij voor beklaagde een horloge heeft gerepareerd, in de tijd, dat hij volgens de getuigen a charge in Indonesië is geweest. Jungschlaeger voelde zich heden op de zitting kennelijk niet goed. Hij zal morgen een dokter raadplegen, daar hij te hoge bloeddruk heeft. Na de dupliek van mevrouw Bou man hield Jungschlaeger zelf een kort pleidooi. Hij zei tot de rechter: „Ik vertrouw, dat God u als handhaver van de wet de juiste weg zal wijzen." De minister van Buitenlandse Za ken van Noord-Vietnam zou een nieu we conferentie van Genève bijeenge roepen willen zien, met deelneming van de internationale commissie van toezicht op het bestand in Indo-China. Op deze conferentie zouden verdere maatregelen besproken moeten wor den voor de uitvoering van de over eenkomsten der eerste conferentie. Engeland heeft de Sovjet-Unie la ten weten, dat het tegen een tweede conferentie is en dat Zuid-Vietnam zich niet gebonden hoeft te achten aan het voorschrift van de algemene ver kiezingen. Op' de eerste plaats is het nodig, aldus het Britse standpunt, dat de vrede in Indo-China gehandhaafd blijft. Noord-Vietnam echter meent, dat daar nu juist de verkiezingen voor nodig zijn. MM V] „Maandag in Terneuzen, dins dag in Goes en woensdag in Zie- rikzee" staat er op het program ma van het Rotterdams Toneel, dat op die dagen in de komende week met het blijspel „Het Eeuwig Misverstand" van J. M. Barrie naar Zeeland komt. De oorspronkelijke titel luidt: Alice sit by the fire, en de namen van Jan Teulings, Bob de Lange, Ton Lutz en Hans Tobi, die de leiding hebben, zeggen toch wel iets. Geen wonder dus dat de stichting Zeeuwse Volksuniver siteit er trots op is een dergelijk evenement aan de Zeeuwse be volking te kunnen presenteren. Het verhaal speelt zich af in een gezin, bestaande uit 3 kinderen, een meisje van 18, een jongen van 16 (Advertentie) en een baby van 1.5 jaar. In het eer ste bedrijf komen de ouders, die in de binnenlanden van India verbleven, voor goed naar Engeland terug. Hoe na de lange scheiding alles wat vreemd en onwennig is en hoe na tuurlijk de problemen niet uitblijven, vertelt James Barrie - op zijn - best. In dit blijspel gaat hij telkens even dieper in op de menselijke even dieper in op de menselijke ver houdingen zodat 'n fijn geconstrueerd spel ontstaat met volledig verant woorde karakters. De afgebroken partjj uit de negen de ronde tussen D. Bronstein (Rus land) en dr. M. Filip (Tsjechoslowa- kije, werd na 58 zetten door Bron stein gewonnen. STAND NA NEGEN RONDEN. I Gelier 6 punten; 2 en 3 Keres en Bronstein 5.5 punt; 4 Smyslov 5 pun ten; 5 Petrosjan 4.5 punt; 6, 7 en 8 Filip, Spassky en Szabo ieder 4 pun ten 9 Panno 3.5 punt en 10 Pilnik 3 punten. Wijziging wedstrijdprogramma Twee wedstrijden, voor morgen vastgesteld in de 2e klasse B. K.N.V.B. vinden geen doorgang, te weten RA.C.Dongen en W.V'O.Desk. Opnieuw Ned. fabrieks- ploeg gevormd Thans heeft ook de „Magneet" rij- wielfahriek een ploeg samengesteld van profs en onafhankeljjken voor het komende wegseizoen. In die ploeg zün opgenomen: Adrie Voorting (Haarlem i, Gijs Pauw (Utrecht), Manus Brinkman (R'dam), Jos Suykerbuyk (Breda), Adrie van Steenselen (Mijnsherenland), Arend van 't Hof iSassenheim), Henk van den Broek (Breukelen), Tini Wolfs (Vlijmen). Wim Snijders (Halfweg), Adrie Braspenninckx (Zundert), Ber- tus Lute ('s Graveland), André Rijn- ders (A'dam), Jan Konln.gs (Breda), en Jan Looyen (Steenbergen). Rijnders en Wolfs zijn thans nog amauteur, maar zullen vóór het ein de van deze maand overgaan naar de onafhankelijken. Ploegen uit deze groep renners zullen deelnemen o.m. aan de Drie daagse van Duinkerken, een etappe wedstrijd in de Eizas en de Ronde van België. Technisch leider is de heer W. Einthoven te Den Haag. De mogelijkheid wordt thans on derzocht dit houdt verband met een wettelijke regeling inzake het landbouwonderwijs om de chr. la gere landbouwschool van de Z.L.M. aan de Koudekerkseweg te Middel burg aanzienlyk uit te breiden. Wanneer deze plannen doorgang zullen vinden dit hangt af van een rijkssubsidie van ƒ200.000.- zal de bestaande school worden uitgebreid met zes lokalen, waaronder één grote re ruimte voor het geven van onder richt in handvaardigheid. Eén leslokaal is in het verlengde van het bestaande gebouw (in de richting Koudekerke) geprojecteerd, terwijl haaks hierop drie lokalen zul len worden gebouwd. Hiermee ver bonden zullen twee lokalen verrijzen, die parallel lopen met het bestaande gebouw. Met een kleine verbinding is hieraan het grote handvaardigheid lokaal gedacht, dat dus ongeveer ach ter de bestaande school komt te lig gen. Omdat het bouwsel, dat in het verlengde van de bestaande school komt, door een muur hiermee zal worden verbonden, zal het gehele complex een U-vorm krijgen. Er worden reeds proeven met der gelijke scholen genomen, die zowel het zevende en achtste leerjaar (alge meen vormend onderwijs) omvatten als 'n negende en tiende waarin spe ciaal aandacht aan het landbouwon derwijs wordt geschonken. In het land bouwonderwijs bestaat thans een ten- denz in die richting. De Middelburg se school zal met zes lokalen een „dubbele" school zijn; een dergelijk schooltype krijgt in het algemeen drie lokalen. Het vak „handvaardigheid" is bedoeld om de leerlingen elementai re kennis van het metselen, timmeren, melken, e.d. bij te brengen. 4>£AENHUI9 roosfnc (Motorcrosssport) Telt mee voor Europese kampioenschap Voor het eerst zal dit jaar de m«- torterreinvvedstrijd om de Grote Prijs van Nederland in het zuiden worden verreden. Na Markelo en Norg is thans de heurt aan Schijndel, waar op 13 mei a.s. de meest befaamde Europese motorterreinrijders aan de start verschijnen, vooral, daar deze wedstrijd meetelt voor het Europese kampioenschap. In 1952 werd de Grand Prix voor het eerst in Italië verreden. Daarna volgden wedstrijden in België, Lu xemburg, Zweden, Frankrijk en En geland. In dat jaar won de Belg G. Leloup de Europese titel. Pas in 1953 nam ook Nederland aan deze grote Europese krachtmee ting deel, door de wedstrijd in Norg. Wederom legde een Belg, A. Min- geis beslag op het Europese kam pioenschap. Ook in 1954. toen in Nederland te Markelo de Grand Prix verreden werd. werd de Belgische suprematie bevestigd. Deze onafgebroken suksessen wer den pas in 1955 tot staan gebracht, toen na hevige strijd de befaamde Brit Johan Draper de Europese ti tel verwierf. Op 6 mei a.s. zal Genève (Zwi.) de rij van Grand Prix 1956-wedstru- den openen. Zeven dagen later volgt Schijndel. Ned. wielerploeg voor Warschau gewijzigd De ploeg Nederlandse onafhanke lijke» voor de wegwedstrijd War schauBerlijnPraag, die van 2 tot en met 15 mei a.s. verreden wordt, is gewijzigd. Van Steenselen en Pauw, die oor spronkelijk uitgenodigd waren, zullen namelijk uitkomen in de driedaagse van Duinkerken. De ploeg van Warschau bestaat uit: André Rijnders (A'dam), Arend van 't Hof (Sassenheim), Tonnie Pe ters (Haarlem). Adrie Braspenninckx (Zundert), Krijn Post (Nieuw Ven nep) en Tini Wolfs (Vlijmen). Trautmann niet onder Duitse lat Bert Trautmann, de Duitse doelman van Manchester City, die onlangs door de Britse voetbaljournalisten tot .voetballer van het jaar" is ge kozen, zal niet worden uitgenodigd voor het Duitse elftal dat op donder dag 24 mei te Berlijn tegen Enge land speelt. Sepp Herberger, aan wie werd ge vraagd of hij de bedoeling had, een beroep op Trautmann te doen. heeft dit verklaard. Herberger vindt het niet juist, tegenover de in- Duitse clubs spelende keepers, die jaren lang trainen om voor een plaats in het nationale team in aanmerking té komen. Kick Smit, oud-Haarlemspeler, oud international en de laatste jctren trainer van deze club, heeft „Haar lem" verlaten om de profclub Alk maar te trainen. We zien hem hier op de eerste avond in zijn nieuwe junctie bij het doornemen van de theorie: v.l.n.r. Rademakers, Los, E. Smit{, doelman Snabeli, Kick Smit, de heer Schouten, trainer van Wijhe, Putten en v.d. Sluis. (Zeeuwse schaakcompetitie) De omgekeerde arbiters )-wereld Dat voetballers in hun geest drift een scheidsrechter mole steren, is helaas een herhaalde lijk voorkomend euvel op de sportvelden; een rechtspreker, die zijn woede koelt op spelers, behoort gelukkig nog tot de uit zonderingen. In het district Hamburg is I West-Duitsland blijken het ech ter juist de arbiters, die heet ge bakerd zijn. Een scheidsrechter uit Hittfeld zag zijn hardhandig optreden met zes maanden schorsing bestraft, omdat hij een I speler met stompen en slagen de svelregels had willen verklaren. Een van zijn collega's uit Tostedt kreeg eenzelfde straf, omdat hij de aanvoerder van TSV Nenn- dorf geslagen had en daarna, al ■lan niet wijselijk, het terrein had verlaten. Zo komt het nieuwe ziekenhuis Churitaste Roosendaal er uit te zien. Na de goedkeuring op het plan door het secretariaat van de mi nisteriele ziekenhmscommissie zat met de bouio begonnen ivorden op het terrein in de hoek Parklaan Waterstraat, Het ziekenheeft, zoals wij reeds schreven, een capa citeit van 300 bedden. OOK DE studentenraad heeft nu ge protesteerd tegen het wettelijk vast te stellen tijdslimiet met betrekking tot de studie aan een Technische Ho geschool. „Niet alleen omwille van het principe der vrijheid, maar ook we gens de grote psychologische druk die dit wetsartikel op de student zal leg gen". VOOR HET KANDIDATENSCHAAK- TOERNOOI, dat in Friesland wordt voortgezet, werd de afgebroken party uitgespeeld uit de achtste ronde tussen O. Panno (Argenti- nië) en D. Bronstein (Rusland); de partij eindigde na 75 zetten in remi se. IN HET CAFé de „Harmonie" van de heer Brandenburg te Hansweert. is een vriendschappelyke biljartwed strijd gespeeld tussen de Ambtena- renvereniging „Inter Scaldis" cn OKG. OKG won met 532 punten Inter Scaldis 336 punten. In de Zeeuwse schaakcompetitie is de laatste beslissing gevallen. In de tweede klasse A zag Vlissingen 3 zich in, eigen huis met 37 geklopt door Koudekerke, dat door deze over winning kampioen werd. In de eerste klasse behaalde Goes een gemakkelijke zege op Oostburg, omdat dit tiental verstek liet gaan. Alle beslissingen zijn nu gevallen. Zierikzee werd kampioen van Zee land en promoveerde bij keuze naar de tweede klasse van de landelijke competitie. De plaats van Zierikzee in de Zeeuwse eerste klasse wordt ingenomen door het eerste tiental van Middelburg. dat uit de landelijke tweede klasse degradeerde. Middelburg 2 eindigde in de eerste klasse op de onderste plaats en zal dus moeten spelen om één plaatsje in de eerste klasse met de drie kam pioenen van de tweede klasse, dat zijn Koudekerke (2A), Goes (2B) en Breskens (2C). (Zeeuwse damcompetitie) Vlissingen II blijft in de hoofdklasse Het tweede tiental van de Vlissing- se Damclub, dat op de onderste plaats in de Zeeuwse hoofdklasse was geëindigd, moest twee wedstrij den spelen tegen de kampioen van de eerste klasse, Goes 2. De eerste, gespeeld te Vlissingen, eindigde in een 1010 gelijkspel, doch de tweede, gespeeld te Goes, werd op het nippertje met 9—11 gewonnen door de Scheldestadbewoners, die zich dus in de hoofdklasse hebben weten te handhaven. ,Ons GnoegenAardenburg eerste geëindigd Voor de eerste maal werd dit win terseizoen een competitie gehouden op het golfbiljart voor west-Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan door 6 ploegen deelgenomen werd. Kampioen van west-Zeeuwsch-Vlaan deren werd de golf-biljartclub „Ons Genoegen" uit Aardenburg. Aardenburg werd kampioen met een voorsprong van 10 punten en met 184 gewonnen partijen. De eindstand in deze competitie werd: 1 Aardenburg 64 p. 184 gew. part. 2 Sint Kruis 54—153. 3 Sluis 52—156. 4 Oostburg 48—151. 5 IJzen- dijke 46—139. 6 Draaiburg 36—117. GOES, 13 april Groenten. Witlof Al 60, A2 50-53, BI 45, afw. 38-42. Spi nazie I 80, 2 60-82. Andijvie 1 74-83. Kropsla A2 20-27. B 23. Prei 27-68. Radijs 22-24. Peen 9. Kroten 6. Sja lotten 31. Selderij 12-15. KAPELLE, 13 april Groentenvei- ling: Kropsla A 23, B 13. Spinazie 70- 74. Radijs 15-20. Witlof A 53, B 17-46. Breekpeen 13. LEEUWARDEN, 13 april 85 stie ren 2,65-2,95 p. kg. slachtgew., 450 vette koeien le kw. 2,55-3,07. 2e kw 2,30-2,54, 3e kw. 2.05-2.29; 2775 melk en kalfkoeien 500-995; 425 pinken en graskalveren, pinken noteren 300-490, graskalveren geen notering; 1798 nucht. kalveren 35-47; 483 vette wei- deschapen en lammeren, vette wei» deschapen noteren 85-130, lammeren 60-115; 389 vette varkens, oude var kens noteren 1,40-1,50. vette biggen 1,55-1,60, zouters 1,74 van 85 tot 93 kilo 225 biggen en lopers, biggen noteren 35-56, lopers 57-100: 41 bokken en gei ten geen notering; 93 paarden 500-990, totale aanvoer 6764, Overzicht: Stie ren aanvoer ruimer, stemming willig, ruim prijshoudend. Melk- en kalf koeien aanvoer zeer ruim, stemming willig, ruim prijshoudend. Pinken aan. voer ruimer, veel vraag en duur. Gras- kalveren geen notering. Nucht. kal veren aanvoer zeer ruim, stemming williger, prijzen iets hoger. Varkens aanvoer matig, stemming lui. Oude varkens en vette biggen lager, zou ters gelijk Biggen en lopers aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen geiyk. Schapen aanvoer kort, voor de dood is de stemming rustig, voor de fok meer belangstelling. Voor de dood is de prüs minder en voor de fokscha pen is de prijs hoog. Lammeren aan voer kort, voor de dood rustig, pre zen minder. Paarden aanvoer ruim, stemming willig, prüzen duur. Mannheim 243 (+5), Kaub 173 1), Trier 162 (+7), Koblenz 184 (-1), Keu len 149 (-1). Ruhrort 344 (-2), Lobith 955 (-2), Nijmegen 737 (-3), Arnhem 759 (-1), Eefde 278 (-2), Deventer 190 (-1), Namen la Plante 161 1), Maas tricht hoofdsluis 4385 1). Borgha ren 3920 (+3), Belfeld 1104 14), Grave 479 (-0).

de Stem | 1956 | | pagina 15