Vitaminen tegen kanker? Zeeuws Portret BOSCH Vlucht naar het „gouden" Westen V' J GARAGE CARL PETERS Elke voet grond in het westen wordt verdedigd Aardgas in Delfzijl? Het geheim van de Silezische lijnolie ,Zorg dat j (óók) in Siberië komt werken Wetenschappelijk onderzoek in de afgelopen jciren heeft zeer inte ressante gegevens aan het licht gebracht over de invloed van lijnolie op de gezondheid, die tot toenemend verbruik van dit produkt hebben geleid De ademhaling der cellen Kroestjef wekt jongeren op De arbeidsonrust in Argentinië Romaans kerkje bij Grave nog niet definitief gered Er is geld tekort Katyn-drama Lastige vraag K" aan B en (E J. Ouwendijk Zilveren Verkenner gouden Jacobsstaf Zeeuws ruiterconcours naar Heinkenszand 1-C J-O Jonge Oostduitsers missen meer dan materiële hulp „IK WAS HIER HELEMAAL ALLEEN' ssMet-te-ïSi ESïïr Te romantisch GENERAAL GRUENTHER Mr. Hoeffelman overleden Joyita vergaan door explosie WATERWEGEN Ook in Antwerpen aandrang tot spoed 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 APRIL 1956 15 li..i i lin die richting: wetenschappelijk on- OLGENS OUD VOKSGELOOF is Silezische lijnolie bevorderlijk voor de gezond 1 derzoek gaande is. Het opnemen van ■m 1 „idrlnlnn nn Vint tMDttll lieid. Dit is de olie natuurlijk niet door de Sileziseke afkomst, want ook uit andere streken afkomstige lijnolie is gezond. Maar liet is het Sileziselie gebruik om lijnolie bij het bereiden van spijzen te gebruiken, dat het eerst de aandacht op de betekenis van dit voedingsmiddel beeft gevestigd. Voor de rest wordt lijnolie alleen in de industrie gebruikt, o.m. bij de fabricage van linoleum, verf en drukinkten. In de „reformwinkels" worden lijnolie-preparaten verkocht, vooral in de zogenaamde „koudgeperste" vorm, d.w.z. dat de olie tot een soort „reuzel" is gestold, die min of ineer als boter-reuzel smaakt. In Duitsland produceert een hele reeks fabrieken dergelijke vetten, die ook met oliën worden vermengd. deze voedingsmiddelen op het menu is dus alleszins aan te bevelen. Lijn olie heeft de beste werking in verse toestand, maar de meeste belangrijke elementen ervan blijven ook bij bra den behouden. VROLIJK DOOR LIJN „BORREL" Met name Prof. Pischinger in Mar burg, Prof. Kaufmann in Munster en diens assistente. Dr. Johanna Bud- wig, hebben zich bijzonder verdiens telijk gemaakt met hun onderzoek naar de invloed en uitwerking van lijnolie. Dit onderzoek beweegt zich in de zelfde richting ais het kankeronder zoek van Prof. Warburg. Lijnolie blijkt belangrijk te zijn voor de adem haling van de cellen. Bij het moder ne wetenschappelijke onderzoek wordt het vraagstuk van de zuurstof huishouding van het organisme het kernpunt van het levensproces ge acht. De door de longen opgenomen zuurstof moet naar de diverse af zonderlijke cellen van 't lichaam worden geleid en door deze worden opgenomen. En pas de ademhaling van de cellen is de eigenlijke adem haling. Daarin spelen verschillende vitaminen een rol, met name de vi tamine F. In het hoge gehalte aan vitamine F ligt nu de betekenis van de Silezische lijnolie; deze olie is bovendien rijk aan vitamine E, het geen al langer bekend is. Vitamine E. wordt als „vruchtbaarheidsvita mine" beschouwd, maar dat is slechts een deel avn de functies van deze vitamine. Deze heeft vooral een oxy- datieremmende, opbouwende werking en wordt door alle cellen benodigd. De nauwkeurige behoefte van het lichaam aan vitamine E is niet be kend, door de normale voeding schijnt echter slechts een minimum in het lichaam te worden aangevoerd. Aan vulling door gebruik van lijnolie, een van de weinige stoffen, waarin deze vitamine werkelijk ir grotere hoeveel heden voorkomt, kan, nuttig zijn. TEGEN KANKER bonden atomen koolstof. De toevoer van deze vitamine F oefent invloed op alle cellen van het lichaam uit. Deze wordt bijzonder belangrijk in al die gevallen waar het gevaar van kanker dreigt. Het onderzoek van Prof.Warburg heeft definitief bewe zen, dat bij kanker de ademhaling van de cellen is beschadigd. Lijnolie nu zou vanwege het gehalte aan on verzadigde vetzuren en de daaruit volgende bevordering van de cellen- ademhaling geschikt zijn als afwerend middel tegen kanker. Vandaar, dat in Duitsland vele artsen hun patiën ten aanraden lijnolie als spijsvet te Dag aan dag wordt met moderne middelen de strijd tegen de kanker voortgezet. gebruiken en daarbij eiwit te eten, dat de bovengenoemde sulfhydrylgroe- pen in bijzonder hoge mate bevat. Dit zijn bijvoorbeeld yoghurt en vlees, dat veel amino-zuren bevat. Wie dus veel yoghurt en lijnolie tot zich neemt, gaat kanker tegen. Evenwel reeds bestaande gezwellen, kunnen door deze middelen nauwe lijks worden tegengegaan, hoewel ook Geheel andere functies heeft de groep der „onverzadigde" vetzuren, die onder de naam vitamine F wor den samengevat. Hiertoe behoren oliezuren en het linolenzuur. Chemici kennen deze zuren allang, hun vita mine-houdend karakter werd echter eerst onlangs ontdekt. „Onver zadigd" worden deze vetzuren ge noemd. omdat zij uit een dubbele verbinding bestaan: twee dubbel ver- (Advertentie) £org et voo* Aspirin*! jn huis hebben, moor denk et oom Er bestoof geen Aspirin*! zonder Boyer-kruis *1 gedeponeerd handelsmerk De sovjet-russische partijsecretaris Kroestjef heeft in een rede tot een congres van jonge constructie - ar beiders verklaard, dat er 300.000 tot 500.000 vrijwilligers nodig zullen zijn om de plannen voor de minderontwik- kelde gebieden ten uitvoer te leggen. Hij hoopte, dat deze mensen uit de 18.5 miljoen leden van de .Kom somol", de sovjet-jeugdbeweging zul len voortkomen. Spreker waarschuwde de jongeren voor de moeilijkheden, die hun te wachten staan in gebieden, zoals Si berië en de centra al-Aziatische repu blieken. Anderzijds verklaarde hij, In Buenos Aires zijn 6.000 arbeiders in de nationale vriesinstallaties, die sedert drie april in staking waren, aan het werk gegaan. Drie stakers wier arrestatie een verlenging van de staking had ver oorzaakt. zijn in vrijheid gesteld. De stakers protesteerden tegen een aantal ontslagen. Ongeveer 2.000 arbeiders van de werven van Dodero, die reeds hun 23ste stakingsdag Ingaan, zetten hun staking uit protest tegen het ontslag van een vijftigtal arbeiders voort. Over de bestemming van het ro- maanse kerkje van Velp bij Grave is men het nog steeds niet eens ge worden. Dit kerkje, toegewijd aan St.-Vin- centius, dateert uit de vijfde of zesde eeuw. Tot voor de oorlog heeft het als parochiekerkje gediend voor de kleine gemeente Velp. Daarna is echter een nieuwe kerk voor de pa rochie gebouwd, die dichter bij de weg Nijmegen-'s-Hertogenbosch na bij Grave is gelegen. Het oude Romaanse kerkje raakte steeds meer in verval. Canadese sol daten huisden er tijdelijk, hetgeen de bruikbaarheid van het kerkje niet ten goede kwam. De Europese christelijke werkge meenschap vestigde onlangs weder de aandacht op dit historische bouw werkje, dat reeds veel eerder bijzon dere belangstelling genoot van rijks monumentenzorg. Laatstgenoemde instantie vermoedt, dat zich onder de huidige grondslagen van het kerk je nog fundamenten van oudere da tum bevinden. Dank zij burgemeester Haymakers van Grave is het kerkje 5? dat deze streken veel natuurschoon hebben en rijk zijn aan grondstoffen. „In de tijd van de tsaren diende Siberië als dwangarbeidskamp als deportatie-oord. Vroeger maakte' men de mensen bang met Siberië en men heeft het ware beeld van dit land op grove wijze vertekend", aldus Kroestjef, die Siberië nu een „op merkelijk en uiterst rijk gebied" noemde. Vitamine F wordt als zalf voor uitwendig gebruik en als capsules voor inwendig gebruik bij de behan deling van huidziekten gebruikt. De ze vitamine heeft sterke uitwerking op de huid, en neemt ook deel aan de stofwisseling van het vet. Vol gens het onderzoek van Johanna Bud- wig is lijnolie ook „neutrotoop", dat wil zeggen, dat het invloed heeft op de zenuwen. Gebruik van deze olie schijnt tot een meer evenwichtig, op geruimd gemoed te leiden, waar schijnlijk door de invloed die zij heeft op de ademhaling der zenuwcellen. De onverzadigde vetzuren zijn het voornaamste bestanddeel van het in 1946 voor het eerst vervaardigde „Lutz-serum". Dr. F.Lutz won uit paarden, die op bijzondere wijze wer den behandeld, een eiwitvrij serum, dat een veelzijdige, geneeskrachtige werking heeft en het gehele organis me prikkelt. Prof. Pischinger stelde vast, dat de onverzadigde vetzuren van dit serum de oorzaak van zijn genezende werking zijn. Het zijn in hoge mate onverzadigde, d.w.z. dub bele verbindingen bevattende vetzu ren van een tot dusverre in het bloed onbekende soort, zij zijn van te voren al „geactiveerd" d.w.z. bevatten sul- fhydrylgroepen. Zeer grote invloed heeft het Lutz- serum op het aantal en soort der witte bloedlichaampjes, die voor de afweer van ziekten van zo grote be tekenis zijn. Dit serum is een che misch familielid van de Silezische lijnolie. Prof. Pischinger, die zijn tijd tussen de universiteiten van Marburg en Graz verdeelt, heeft aan Oosten rijkse geneeskrachtige moeras- modder overeenkomstige stoffen we ten te onttrekken. lp water oplos bare, onverzadigde vetzuren, die snel door het lichaam worden opgenomen. De geneeskrachtige werking van deze modder schijnt voor een deel te berusten op dit gehalte aan vet zuren van de vitamine F-soort. 4,J Het Britse hoge commissariaat te Ottawa heeft 2.500 briefkaarten ont vangen van Canadezen van Poolse afkomst met het verzoek de Britse premier, sir Anthony Eden, te vra gen om er bij het komende bezoek van de Sovjet-leiders op aan te drin gen alle Polen, die zich nog in kam pen bevinden, vrij te laten. Ook dient de premier om opheldering te vragen over de massamoord by Katyn. Het hoge commissariaat heeft het ver zoek doorgezonden naar Londen. Adres samenwerkende middenstandsbonden De commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het wetsontwerp tot vervallenverklaring van het ver- vreemdingsbesluit niet-land-houw- gronden, wijziging van de onteigen nings-wet, van de wederopbouwwet en van de wet op de vervreemding (Advertentie) De heer J. P. H. Ouwen- dijk te Oostburg moge dan geen Zeeuw van geboorte zijn hij is een Rotter dammer hij heeft toch niet geaarzeld alle werk kracht welke hem naast de uitoefening van zijn opti- ciensberoep nog restte, aan te wenden voor de be langen van Zeeland en dan speciaal voor die van de verkennerij. Dat deed hij al sedert 1930 te Goes, waar hij woonde en toen hij zich in 1938 in Oostburg vestigde als opticien, hevelde hij vanzelf sprekend ook zijn verkenners- werk over naar west Zeeuwsch- Vlaanderen. Die streek kon best een injectie gebruiken: de ver kennerij moest hier hoog nodig op touw gezet worden en dat re kende de heer Ouwendijk zich tot taak. Er was van katholieke ver kennerij geen sprake. Direct na de bevrijding startte de heer Ou wendijk, tezamen met kapelaan van Waes, de St.-Eloygroep. Dat was juist op 23 april 1945, St.- Jorisdag. Het Oostburgse initiatief, sloeg ook in overig west Zeeuwsch- Vlaanderen activiteiten los en thans is deze streek een district met 5 groepen, nl. in Sluis, Aar denburg. IJzendijke, Oostburg en Sasput. En de verkennerij bloeit hier nu. Alleen is er een groot gebrek aan leiders. Des te meer waarde krijgen mensen zoals de heer Ouwendijk. des te groter wordt hun waarde voor het jeugd werk en des te slechter kan men hen missen. Dat men hem op ander terrein evenzeer waardeert, blijkt ook uit het feit dat hij in de plaatselijke V.V.V. bestuurslid is en sedert zeven jaren raadslid voor de K.V.P. Dit jaar werd hij districtcom missaris der verkenners der ka tholieke jeugdbeweging in west- Zeeuwsch-Vlaanderen en die ver diende benoeming viel gelukkig samen met zijn zilveren jnbileum als verkenner. Dit jubileum werd tevens een algemene huldiging, want deken A. Lievegoed kwam hem de „Gouden Jacobsstaf" uit reiken, een in verkennerskringen bekende hoge onderscheiding. De heer Ouwendijk is nog jong: wellicht juist, omdat hij verken ner is. Daarom kan de katholieke jeugdbeweging nog lang plezier van hem beleven, 't Zal hem wel licht de grootste voldoening ge ven als hij spoedig mag beleven dat de Oostburgse St.-Eloygroep een goed onderkomen krijgt. Het plan is: een blokhut, ergens buitenaf, waar behoorlijk speel- gelegenheid is, te bouwen. Maar hoe komen de Oostburgse ver kenners aan het nodige geld? Misschien dat de eens te vormen plaatselijke jeugdraad een in alle opzichten te verwezenlijken sub sidiëringsmethodiek kan opstellen en wellicht dat dan de gemeente weer zo goed in de bekende slappe was" zit, zodat de jeugd beweging uit de eerste moeilijk heden geholpen kan worden. van landbouwgronden. Dit wetsont werp is thans in de kamer in behan deling. De bonden doen een beroep op de Tweede Kamer om in de discussies over genoemd wetsontwerp het daar heen te leiden, dat de regering in de naaste tpekomst voor de huurder/ onderhuurder, met name van be drijfspanden, de totstandkoming van aanmerkelijk betere aan de huidige moeilijkheden aangepaste voorzienin gen zal bevorderen. Hierbij wordt dan verwezen naar de verbetering, die de positie van de huurder in de agrarische sector (nl. de pachter) bij deze schadeloos stelling heeft ondergaan. Jaarvergadering Oranje vereniging Als de voortekenen niet bedriegen zal dit jaar voor het eerst het Zeeuw se ruiterconcours in Heinkenszand worden gehouden, zulks op initiatief van de plaatselijke Oranjevereniging. De besprekingen hierover zijn gaan de en de hoofdvoorwaarde is wel dat het gemeentebestuur akkoord gaat met een garantstelling. Het concours zal dan de hoofdschotel vormen van een op 28 juli a.s. te organiseren oranjedag. Dit was het voornaamste onder werp van de onder voorzitterschap van burgemeester Derckx gehouden jaarvergadering van de oranje-ver eniging. Door de vrij grote uitgaven waarvoor de vereniging zich in ver band met de festiviteiten van vorig jaar geplaatst zag, zal het program ma van 30 april a.s. moeten worden aangepast aan de huidige kaspositie; o.m. zal op die dag voor de jeugd en de ouderen een tweetal filmver toningen worden gegeven van de reis naar de west van het koninklijk paar. Daar 30 april een minder gun stige datum wordt geacht wat be treft de viering van koninginnedag door de landbouwende bevolking, werd hiervoor 28 juli gekozen. Het bestuur werd in haar geheel herkozen echter met de aantekening dat bij geschikte ver -anging de heren H. van Damme en P. Rijk hun respec tievelijke functies zullen neerleggen. Thans een ruime t comfortabele wagen v.a. f. 6375.- 1 Official D.K.W. Dealer Westkade 107 Telefoon K. 1158 - 361 SAS VAN GENT Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag nu ook gekomen onder bijzondere zorg van rector van Helvoirt, de dio cesane architectonische verzorger der oude kerkjes in het bisdom 's Hertogenbosch. Rijksmonumenten zorg heeft de regering geïnteres seerd voor de restauratie. Architect Strik uit Boxtel heeft een begroting opgemaakt voor eventueel herstel. De kosten hiervan raamt hij op f 87.000. Rijk, provincie en gemeente Grave zouden percentsgewijze bij dragen. Ook de bisschop van 's Her togenbosch stelt prijs op behoud. De gemeente Grave zou het gebouw wel in eigendom willen nemen, doch zulks stuit voorlopig nog op bezwa ren van kerkelijke zijde. Buiten de officieel toegezegde sub sidies is nu nog ruim f 15.000 nodig om aan de restauratiewerken te kunnen beginnen. De Europese chris telijke werkgemeenschap schijnt dit bedrag niet op te kunnen brengen. Van particuliere zjjde is er blijk baar niet zoveel belangstelling voor, dat er van die zjjde grote bedragen kunnen worden verwacht. Bovendien weet men nog geen bestemming te geven aan het kerkje, al wordt wel gedacht aan het inrichten van een soort Beerse Maas museum of iets dergelijks voor de Maas-streek. Jongëman^dVbVk^^ ^e .Hoe S ueHch difS™ wefvoMgesVïd'"" hij krijgt geen precies antwoord. Nu jaInders" zeetde'J Wen f""" zinnig. „Ik was hier helemaal alleen'" zefft de Jon«en eigen- „datV uw^Lrfet^rerS'LaM'g^^ ZEEkEt hP tenmmste tot dusver nog niet. Bedoelt U dat?" de beklaagde^knHU wée7 Omdat de jonge man nog nooit met de rechter in aanraking kwam kriiet hu vier weken gevangenisstraf met een proeftijd: hij is vrij R am' kroê:t lijke teleurstelling niet de baas Zij missen het warme hart van een mee voelend mens, een binding, die vaak zo veel belangrijker is dan alle ma teriele hulp. Eigenlijk zou iedere jonge vluchte- hng, voordat hp in de bondsrepubliek aan de slag gaat, een bepaalde perio de van geestelijke heropvoeding moe ten ondergaan, opdat hij het geluk en de gevaren van zijn pieuwe wereld leert begrijpen alvorens hij, in de war door zijn eigen tweestrijd, struikelt. Uit een paar cijfers blijkt de om vang van de taak waarvoor de over heid door de jeugdige vluchtelingen uit de Sovjet-zone staat. In de laatste jaren kwamen meer dan zeventigdui zend alleenstaande jongeren naar w.- Duitsland. Sinds 1949-hebben in totaal, ,,Ik heb me de bondsrepubliek heel anders voorgesteld", dit is een gezeg de, dat men heel dikwijls uit de mond van jonge vluchtelingen kan horen. Zij hebben onder innerlijke strijd alle bruggen achter zich verbrand zeer vaak ook die met het eigen ouderlijk huis, en komen vaak met tamelijk romantische voorstellingen naar „het gouden Westen", waarover zij zoveel wonderbaarlijke dingen hebben ge hoord. Zij kennen de verplichtingen en verantwoordelijkheden van het le ven in de vrijheid niet. Ook wanner zij, hetgeen meestal het geval is, in west-Duitsland gauw werk vinden, worden velen hun inner- dus met en zonder gezin meer dan zevenhonderdduizend jongeren in de bondsrepubliek een nieuw tehuis en bestaan gevonden. De meesten van hen hebben wortels geslagen en zich aan de nieuwe omgeving en samenle ving aangepast. Het percentage van degenen, die een strafbaar feit begin gen of uit persoonlijke teleurstelling terugkeerden is gering. WAT DOET DE OVERHEID? Veel wordt voor deze jonge vluch telingen gedaan. Regering en parle ment hebben besloten nog meer dan tot dusver voor hen te doen. Onder steuning voor beroepsopleiding wordt gegeven, bedragen voor schoolgeld, leermiddelen, werkkleding en gereed schap, verblijf in jeugdtehuizen, be vordering van studie voor gevluchte studenten, en van overheidswege wor den vooral subsidies, die in de miljoe nen lopen verstrekt voor de 1200 te huizen voor jonge vluchtelingen, die aan meer dan 75.000 van hen plaats bieden. Het grootste deel van de jonge vluchtelingen, die hun beroepsoplei ding hebben afgesloten, wordt in de Duitse industrie tewerkgesteld, die al begint te lijden aan gebrek aan jonge arbeidskrachten. Overheid en particuliere instanties werken tesamen met grote ijver om de jonge vluchtelingen tot goede bur gers te vormen. „Wij denken er niet aan Duitsland of Uw land zo maar te ontruimen. Wat denkt men wel? Geen sprake van. Wij vechten. Het gepraat over plannen om ^uidwest-Frank- rijk alleen maar te verdedigen is nonsens. Wij beginnen met aan de Elbe te vechten en wij verdedigen elke voet grond, met een behoorlijke kans op sukses. Wanneer men daarbij nog neemt de mogelijkheden de tegenstander op de krach tigste wijze aan te vallen en zijn onmogelijkheid iets terug te doen, is de situatie niet som ber. In het geheel niet." Deze. uitspraak is van generaal Gruenther tegenover H. A. Lunshof van Elseviers Weekblad. De generaal herhaalde, dat het ver- dedigingsschild van west-Europa nog zwak is en dat het pas over drie of vier jaren op volle kracht zal zijn, maar hij noemde het ook een fatale fout deze verdediging te onderschat ten. Ze is namelijk met tactische atoomwapenen uitgerust. Nu hebben deze atoomwapenen vele eigenaardig heden. Eén daarvan speelt in onze discussie een grote rol en dat is deze: de tactische atoomwapenen zijn ster ker in de defensie dan in de aanval. Woensda^ is te Den Haag op 89- jarige leeftyd overleden mr. E. A. Hoeffelman, oud-president van het hooggerechtshof te Batavia. Emilius Albertus Hoeffelman werd geboren op 26 februari 1867 te Paramaribo. Na omstreeks 1893 zijn studie in de rechtswetenschappen aan de rijks universiteit te Leiden voltooid te heb ben, 'egde hij in 1895 het grootambte naarsexamen voor de Indische dienst af. Hij was op Java president van de Landraad in verscheidene plaat sen, werd benoemd tot lid van de Raad van Justitie in Semarang en vervolgens president van deze Raad. Mr. Hoeffelman werd, na enige ja ren lid van het Hooggerechtshof te Batavia te zijn geweest, benoemd tot president van dit gerechtshof. In 1927 ging hij met pensioen naar Neder land. Mr. Hoeffelman was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een commissie van onderzoek heeft vastgesteld dat de „Joyita" die in November drijvende op de Stille Oceaan werd aangetroffen, zonder dat een spoor van de 25 opvarenden werd gevonden, is vergaan door het sprin gen van een leiding van het koel- stelsel. Het verlies aan mensenlevens is te wijten aan de afwezigheid van een werkende radio-installatie en de afwezigheid van een voldoende uit geruste reddingsboot. Het is nog niet volstrekt uitgesloten, dat zich ergens nog overlevenden bevinden. Burgemeester en wethouders van Delfzijl stellen de gemeenteraad voor een bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden uit te trekken voor de stichting van een aardgasdistributie bedrijf. Het plan tot stichting van een der gelijk bedrijf is gemaakt door ir. A. H. Sirks te Haarlem. Zowel de heer Sirks als de directeur-generaal voor de energievoorziening en het hoofd van de rijksdienst voor gasvoórzie- ning komen tot de conclusie dat een aardgasdistributiebedrijf voor Delf zijl alleszins onomisch verantwoord en financieel rendabel is. Men meent verder dat de stichling van een der gelijk bedrijf zal bijdragen tot een verbetering van het industriële kli maat der gemeente. Een overmachtig leger met tactische atoomwapenen uitgerust is, aanval lend, in de minderheid tegenover een minder sterk leger ook met tactische atoomwapenen, dat verdedigt. Generaal Gruenther noemde voor de eerste tien jaren de B 47, met nucleaire wapens uitgerust, het aanvalsmiddel bij uitnemendheid. Tenzij men zich daartegen kan verdedigen is het be ginnen van een aanvalsoorlog onmo gelijk. De Russen zouden er niets aan hebben over een stuk Europees ter ritoir te lopen, want zij kunnen zich niet tegen B 47 verweren. Ook al zou den de Russen op den duur en het is nog lang niet het geval over dit superieure aanvalswapen beschikken, dan ontbreken hen de middelen om een vergeldingsaanval af te slaan. Het enige gevaar, dat hij vreest, is een aanval bij verrassing. Omdat on ze luchtverdediging en ons luchtwaar- schuwingssysteem nog niet sterk ge noeg zijn. (Advertentie) Reeds meer dan 50 jaar de Bougie voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475- AMSiERDAM-W. - ïft. 86211 (7 IIINEN) De Gazet van Antwerpen dringt nu ook aan op spoed met de onderhan delingen inzake de waterwegenkwes ties. Het blad is het in zoverre eens met de Nederlandse senatoren, die in het Voorlopig Verslag van Verkeer en Waterstaat eveneens haast betoon den. Het Antwerpse blad ziet echter in hun aandringen op spoed een ma noeuvre om het Moerdijkkanaal te torpederen en het noemt het een val se veronderstelling, dat de drie pro blemen, nl. het Moerdijkkanaal, de stop van Ternaaien en het kanaal Gent-Terneuzen, niet meer aan el kaar verbonden zouden zijn. Die pro blemen, betoogt de Gazet, moeten kost wat kost aan elkaar verbonden blijven, „of wij spelen in de kaart van Gerretson en Co. Dat doen wij ook wanneer voortgegaan wordt met het getreuzel. Minister Spaak dient ten spoedigste zijn verantwoordelijk heid op te nemen. De diplomatieke nota's over de waterwegen werden uitgewisseld. Nu is het ogenblik daar om met Nederland voeling te nemen en een datum te bepalen voor de uit eindelijke onderhandelingen. Daarin hebben de senatoren uit Den Haag gelijk: er is haast bij. Maar terwijl zij op spoed aandringen om de zaak des te vlugger te laten mislopen, dringen wij op spoed aan omdat uit stel verlies van terrein is. De nota van de Eerste Kamer is hiervoor een te duidelijk bewijs. Ten slotte zou de minister er ook goed aan doen zich niet langer te verschuilen achter zogezegde verdeeldheid in Antwerpse kringen, daar hij net zo goed als wie ook weet dat die slechts voortspruit uit partijpolitieke motieven. De enige representatieve instantie, het stads bestuur, is voor het kanaal."

de Stem | 1956 | | pagina 11