De bal geeft menselijke eent geen adoratie Vissende journalisten vingen bot Roomboter Wekelijks tijdverdrijf voor miljoenen, maar L I 'li- kan beter eten! ^lagblad P extent Het leer wordt met de hand tot een rond geheel gemaakt Interessant „maak'-proces Ontslagkwestie in Renkum leidt tot wethouders-crisis ninux FILM Sovjet-B.B. Beide T.H.-ople moeten gelijkwaardig zijn Tien jaar wegenwacht in cijfers en feiten DERDE BLAD VRIJDAG 13 APRIL 1956 Vorstelijke oesters, maar geen beet Camera's j L- „Willem Barendsz" komt thuis en 135 krabben Lege haken Toch wat Geintjes Fel raaclsdebat Omtrek Gewicht .v.v. Nederland blijft achter bij andere landen Neem een pakje extra voor de zondag Witte tanden - frisse adem met GOLGATE Benijd U van die snerpende pijn! Satelliet heeft vertraging EN Er zijn in de sport vele concentratiepunten. Zo de licht dansende dobber voor een hengelaar of de kale schaakstukken voor de meester-denker; het glinsterend ijs en het randje sneeuw voor een lange-afstand rijder en een al of niet kapot geslagen gezicht voor de gehandschoende vuist van de bokser. Toch is er geen enkel concentratiepunt in de opwindende wereld der sport, dat zó de aandacht heeft als de dartele bewe gingen van de bal. De onaandoenlijke róndheid wordt verguisd, gestreeld en geteisterd door ontelbare spelers. De capriolen van de bal houden een wekelijks tijdverdrijf in voor miljoenen toe schouwers, die gillen, joelen en juichen, die zich opwinden of zich gruwelijk zitten te vervelen. Wat weten wij van al die soorten ballen af? Dat ze, op de rugby-bal na, rond zijn. Dat ge er mee kunt trappen, slaan, gooien en smashen. We weten dat een hockey-bal klein en hard is. Dat een voetbal groter is dan een handbal. Maar is het ons bijvoorbeeld bekend, dat de zwaarste voetbal, nog minder weegt dan de lichtste heren-handbal? Het is daar om aardig de bal eens van verschil lende kanten te bekijken. 600 TOT 900 KEER De ronde leren bal (voetbal, hand bal, korfbal, basketbal, volleybal e. d.), wordt in Nederland geheel met de hand gemaakt, uit 12, 13 of 18 banen leer. Voor buitensportballen gebruikt men soepel, sterk en niet wateropnemend leer. Voor een uitge sproken binnensport als volleybal, werkt men met dun chroom-gelooid paardenleer. Het gereedschap van de ballenma- ker is gering en bestaat uit twee sta len naalden (aan de punt afgerond) garen, pek, een stalen els, een spaan (waar hij het werkstuk tussen klemt) en verder een grote dosis feeling". Zonder deze laatste eigenschap zal een ballenmaker nooit een ronde bal afleveren. Zo moeten de rondingen van de lederbaan precies evenwijdig lopen; de steken moeten in één lijn liggen en de draad moet hard en ge lijkmatig hard worden aangetrokken. Eerst wordt het 10-draads linnen garen met pek ingewreven om de rottende invloed van water uit te sluiten. De naalden worden op bijzon dere wijze aan beide uiteinden van de draad bevestigd en het secure werkje" kan beginnen. Het hoofd thema der handelingen is in een paar woorden verteld. De banen leer wor den, met de buitenkant tegen elkaar tussen de spaan geklemd, de els priemt de wibervormige gaatjes in het leer; de naalden worden door de gaatjes gestoken en de draad wordt strak aangehaald. Steeds gaat het zo door. Gaatjes steken, naalden doorhalen en trekken. Voor een 12- baans bal ruim 600, voor een 18- baans bal bijna 900 keer. Als op één naad de bal dichtgenaaid is, kijkt men nog steeds tegen de binnenkant aan. VAN BINNEN NAAR BUITEN De zorg dat het buitenleer ook inderdaad aan de buiten gaatjes priemen, naalden doorhalen, trekken... kant komt, noemt men het „ke ren" en de kneep van het vak is hier een eerste vereiste. Wij hebben het ook geprobeerd. Drie keer, zonder dat het wilde lukken. De ballenmaker doet het onwaarschijnlijk snel. Het enige wat hij nodig heeft is de rechtop staande paal, die schijnbaar verloren in een hoek van de werkplaats staat. Hij 0jËi drukte het stugge leer door de nauwe opening van tien tot vijftiij centimeter; door de ene naad die nog open gebleven is. Ook het bevestigen van de binnen- bal kost hem weinig moeite. Een patent-binnenbal uiteraard, die de lastige en soms gevaarlijke veter overbodig maakt. Het venti de binnenbal wordt door een klein stukje leer (waar een gat in is ge maakt) getrokken en geplaatst vóór het gat, dat in de buitenbal geponst is. Het stukj eleerw ordtt em e(8 is. Het stukje leer wordt met rubber- lijm aan het binnenleer van de bui tenbal gehecht. De laatste naad wordt toegenaaid en we hebben nu alleen nog maar een beetje lucht nodig om van het werkstuk een echte bal te maken. Een béétje lucht mogen we eigenlijk niet zeggen want de span ning moet ongeveer 2 atmosfeer zijn. Uitgezonderd de volleybal, die zoveel spanning niet kan verdragen en die door leken meestal te hard wordt op gepompt. IN 3 UUR KLAAR (Advertentie) Friese beschuit FABRIEKEN TE LEEUWARDEN (Van onze speciale verslaggever) weer had teruggeblazen, Omdat het zo lekker uitkwam „Plaat" waarop de strijd zou worden te, halÊn. zouden we ^dssen W waren er tocK gestreden, voortijdig weer was onder- De vangsten werden met geweldige geestdrift begroet. Ze moesten nu niet denken dat zo'n lange rij volwas- zodat de sen vissers helemaal niks wist op gelopen. Het vertrouwen in eigen kunnen steeg nog, toen Brabants VW-ttian Zaalhandbal! Sprong in de cirkel. Het ventiel van Doelpunt? De bal is onmisbaar en neutraal. Moeilijk? De geroutineerde ballen maker zegt: „Als ik doorwerk is de bal na 3 uur kant en klaar en voor je een eerste klas bal kunt maken, moet je anderhalf tot twee jaar in het vak zitten." Hij zegt ook nog: ..Als ik al mocht denken dat een bal rond is, kan het best gebeuren, dat de eerste beste collega beweert dat het niet zo is." Het is alleen maar: „hoe kijk je er tegen aan." Een bal is beslist niet rond als hij bij een poeier recht omhoog (bij het voetballen kun je dat soms zo prachtig beleven), dié op en neer gaande beweging maakt, die men nog het best met steigeren" kan betitelen. In kennerskringen zegt men „nukken" of „snukken". HOCKEY EN TENNIS De fabricage van niet-leren ballen gaat meestal machinaal. Eenvoudiger en sneller dus. De hockeybal bij voorbeeld bestaat slechts uit kurk en rubber. Als het ding uit de vorm komt en even later wit gespoten vooi- ons ligt heeft het een gewicht van 155 gram, terwijl de omtrek 22.5 cm bedraagt.' Dat een hockeybal, hoe klein ook, onaangenaam hard aan kan komen zal iedere rashockeyer u we ten te vertellen. Minder hard, veerkrachtiger en on geveer even groot is de tennisbal. Zij zwaaien hun rackets trouwens weer, de tennis-mensen. „Ready?" „Yes, oh yes Nette sport. Beleefde mensen. De bal zoeft of huppelt over het net. Soms juist tegen het randje en dan toch nog erover. „Sorry, hoor". De bal komt ook verschrikkelijk veel in het net. Het balletje kan er njets aan doen. Het bestaat slechts uit rubber met een bekleding van twee 8-vormige banen linnen. Het zou ondoenlijk zijn alle ver schillende soorten ballen onder de loep te nemen. Er zijn zo veel de tails. We nemen het ping-pong-balle- tje, ons daarbij bewust van het min derwaardige, dat in het woord „ping pong" schuilt. Behoudens het feit, dat ze in no-time kapot geping-pongd worden, bestaat er in Nederland geen enkele fabriek die deze ballen maakt. Nog een junior onder de ballen: de kastiebal. Wist u dat ze daar paardehaar in stoppen? Tot besluit nog een enkele bijzonderheid van de leren bal. Een volleybal is van binnen bekleedt, terwijl de handbal zélfs uit twéé lagen leer bestaat. En dat alle maal om maar aan het vereiste ge wicht te komen. Zo zijn omtrek en gewicht voor de verschillende bal- soorten lang niet evenredig. Onder staande ..standenlijstjes" laten dit overduidelijk zien. Let vooral eens op de handbal, korf- en volleybal. (Advertentie) De Nederlandse walvisvaarder „Wil lem Barendsz" keert in de vroege uren van zaterdag terug van zijn eer ste reis naar de Zuidelijke IJszee. De „Willem Barendsz", het tweede schip van deze naam, zal de haven van Vlaardingen binnenlopen na een reis, die vorig jaar oktober begon. Het schip heeft ruim zeventien en een half duizend ton traan en spermolie aan boord, dat is bijna 7000 ton meer dan de vorige „Willem Barendsz" van zijn laatste reis in het seizoen 1955-1956 thuisbracht. Bovendien brengt het schip onge veer 1700 ton vleesmeel mee, een produkt, dat voor veevoeder wordt gebruikt. Dit is iets nieuws. De vo rige walvisvaarder had hiervoor niet de machines. We waren vlak bij het water waar j"*e"""^unt er nog wej op", zei v. Jacobs blakend van triomf een ma- Tholen tweede Pinksterdag dat 1 Heugterli „maar dan sta je tot je kreel aan de haak kreeg. De ma- geven De Zeeuwse en Brabantse schouders in het water en dat is las- kreel bleek nog meteen gestoofd te vOTm.nnpn 3™ de infwnallsten bÜ het inwerpen." zijn ook. Dit was listig gedaan. daarover vertellen. Dat kon. En de Xt'"6vroe gin'dekopstukken Mcn had de hen9elaar. met veel journalisten wilden van de gelegen- maakt, vroeg d p goede woorden van zijn plekkte heid gebruik maken om te vissen. weggelokt en terwijl men een stukje Dat kon óók „ui Bot eil ZO verderop ernstig met hem stond te „Het wordt lollig, jongens had „roten hadden andere samenzweer- collega v. Heugten gezegd. „Er zit- Het terrein, waar de strijd om de P J 10 ten van die zware binken. Daar gaan zoveelste titel voor vissende journa- d-ers de makreel aan de naak oe- wij fijntjes met ons werphengeltje listen zou worden gestreden, werd vestigd. Toen begonnen zij wild te op". noodgedwongen naar de dijk verlegd, roepen, dat er „beet" was. De ar- Zo'n uitnodiging klinkt goed. Voor- geloze Jacobs kwam als een haas _i„ terug rennen. Na een heldhaftig al als ze komt uit Zeeland, waar ze van de eenvoudigste hartelijkheid met oesters en wijn iets vorstelijks L1 octrinmrlP- ma LrPP weten te maken en waar gastvrijheid uCblUOIUUC HlilIMLCl een van de eerste deugden is. De oesters vormden een konings maal, de wijn glansde en de gastvrij heid was gróót, maar niks geworden. De ournalisten dach- pevecht met de elementen had hij de bink aan de dijk. Nadien heeft hij zijn hengel geen moment meer uit het oog verloren. uu KMiviu* En krabben. Krabben werden er dat vissen is met bosjes gevangen. Men wilde zelfs met enig ceremonieel vertoon ten een vet zootje bot te vangen. Van daar gin'g het aas naar de bo- de 100ste gevangen krab begroeten, Ze vingen bot, maar zeker geen dem. En daar werd het ook meteen maar eer dit plan dooi gang koni vin- echte.... duidelijk dat de poging te vermetel den. was men al aan de 135ste toe T-. U xt i .- n-V w 7. was om en toen was de actualiteit er natuur- De sombere voorspelling van Nol- was. Dat het te gewaagd was om len, dat er geen óns vis zou worden te veronderstellen, dat de bot en zo J gevangen op de heentocht naar de speciaal voor deze dag zo'n eind de Scherpenissese dijk gekenschetst als kou zou inzwemmen om de journalis- Revanche loos - gepraat - van - de - typische - ten een plezier te doen. Het was nog De u fen zaten dapper de he. leek werd bewaarheid. te vroeg in het seizoen. En die wind j blevpn tot het laatst Onze redacteur had dat niet van was ook al fout. De optimisten, die J hebbcn in de zagers die zichzelf. Hij had de avond tevoren hun lijn met vertrouwen het water j (initiatiefnemer voor de'zee- stiekum getelefoneerd met intieme in hadden gegooid, gingen schielijk hen|elwedstri:d met Pinksteren) als vis-relaties in Bergen rp Zoom en die omkijken. Ze kregen het door: hier «pvanern hadden gezegd, dat de wind west en zat niks. Hier kon onder de gegeven aas nacl £evanë het water koud wa „De vissen lig- omstandigheden niks zitten. Het was gen nu al te rillen van het lachen", de eerste les, die hen over de nieu- zeiden ze. „Het idee. Bót willen ze we sport van het zee-hengelen werd vangen". geleerd. j-.„ïi De aller - allergrootsten vingen na- nmoflo mtirin aln S a "If1] tuurlijk toch wat. Sehrijner haalde opgang maken aan boord van het een jompie" uit 'iet water van zeker zoen een heel eind in de goede rich- f,C= T gebroeders Schot-Baay, npgen centimeter en Wasser bracht ting is gevorderd, komt evenwel de waarmee wil naar een heel kalm pen serjeug harsmannetje aan de revanche. En dan zal er stof zjjn kant. voor hele grote verhalen.... Aan de zagers mankeerde niks. Aan de vissen lag het evenmin. En aan de journalisten lag het helemaal niet. Het lag aan dat water, dat te koud was en aan de wind, die te hard uit het westen blies. Op tweede Pinksterdag, als het sei- Advertentie) stukje Zeeland werden gevaren. Men kon zich zelf stilletjes prijzen voor de gedachte om absoluut geen spullen mee te nemen om zo in 't zondagse pak naar de nederlagen van iemand anders te kunnen kij ken. Men kon dunnetjes grijnzen en andere verstandigen veelbeteke nende knipoogjes geven. Zie je wat aan m'n hengel?" vroeg Stöpetie op het laatst. Haha". zeiden de verstandigen. „Daar zien wij integendeel niks aan. En aan je haken zullen we helemaal niets zien, zelfs niet als je ze drie dagen onder water houdt". Stöpetie en die andere geweldig vissende journalist Sehrijner, begon nen onraad te ruiken. Ze hoorden, dat de westenwind het water te vlug Woensdagavond laat hebben de wet houders van Renkum na een langdu rig en fel debat in de gemeenteraad hun portefeuilles ter beschikking ge steld. Er was onenigheid ontstaan tussen de Raad en B. en W. over het toekennen van wachtgeld aan twee eervol ontslagen ambtenaren. Reeds in de gemeenteraadsvergadering van 21 maart werd langdurig in besloten vergadering over deze kwestie ge sproken. Woensdagavond kwam op voorstel van B. en W. wederom de kwestie van het verlenen van eervol ontslag met het toekennen van wachtgeld tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd aan de heren J.M.S. en J.K.. beiden hoofdcommiezen ter se cretaris (J.M.S. was tevens ambte naar van de burgerlijke stand) ter sprake. Beiden vroegen in december van het vorige jaar met ingang van 1 mei aanstaande eervol ontslag. De heer Erkens, (fractievoorzitter KVP), diende een motie in, om het vereiste wachtgeld ten bedrage van 150.000 gulden te ramen door wijzi ging van de begroting 1956, zich be roepend op force majeure, onder uit drukkelijke afwijzing echter van het beleid van B. en W. en de gevolgen van dien. Deze motie werd verwor pen met lf .egen 4. Afzonderlijke moties tot toekenning van wachtgeld aan de twee ontslagen ambtenaren tezamen en aan de heer J.M.S. af zonderlijk werden eveneens verwor pen. Burgemeester Mr.tzer van Bloois zei, dat het ontslag van de ambtena ren voortvloeit uit een reorganisatie van de secretarie. Hij achtte deze reorganisatie geheel een zaak van B. en W. Bijna de gehele raad was echter van mening, dat pas thans na het ontslag van deze reorganisatie ge wag wordt gemaakt. Gezien de fi nanciële gevolgen, had de Raad van te voren moeten worden geraad pleegd. Een aantal sprekers sprak van een „slechte geest onder de amb tenaren". Zo merkte een spreker op dat tachtig procent van het aantal ambtenaren ontslag zou nemen, als daartoe de kan,s zou bestaan. De wethouders stellen nu hun porte feuilles ter beschikking. basketbal voetbal waterpolobal korfbal volleybal handbal (heren) handbal (dames) 87-89 cm 68-71 cm 65-68 cm 58-60 cm 54-56 cm basketbal korfbal handbal (heren) waterpolobal voetbal handbal (dames) volleybal 475-525 g 475-525 g 425-475 g 400-450 g 375-425 g 325-400 g 200-235 g In het blad va de „Vereniging: van vrijwilligers voor steun aan de strijd krachten" van de sovjet-unie „Sovjet Patriot", wordt aangedrongen grote aandacht te besteden bij de organi satie van de bescherming van bur gers tegen atoomaanvallen. In de gehele soviet-unie, aldus het blad. dienen organisaties te worden opge richt in fabrieken, regeringskanto ren en woonblokken, voor de bescher ming van burgers. De leden van de „bescherming be volking" in Azerbeidjan zijn reeds geoefend in de verdediging tegen atoomaanvallen doch de training el ders is nog onvoldoende. De boven genoemde publikatie vormt de eer ste officiële erwijzing naar een or ganisatie voor de bescherming van burgers tegen atoomaanvallen in de sovjet-unie. g'f I 4) I I t I I V L i i f. I I Buitenlanders zijn altijd vol bewondering voor de groei en welvaart van Nederland. Zij zien, dat hier hard wordt gewerkt en dat de levensstandaard zeker niet laag te noemen is. Hun bewondering verandert echter in ver bazing als zij horen, dat men over het algemeen in Nederland minder voor goede maaltijden over heeft dan in het buitenland. Zij denken aan hun eigen land, waar zoveel méér roomboter wordt gebruikt. Wordt et in Nederland wel zo goed en lekker gegeten als in andere landen? Ja en nee! Want het gaat beter. Juist de laatste jaren - sinds de enorme stijging van de welvaart - besteden de Nederlandse huismoeders vaker de juiste zorg aan haar maaltijden. Zij denken dikwijls aan vitaminen voor goede gezondheid, aan fijne smaak voor goede eetlust. Zij gebruiken inderdaad veel meer roomboter! Beter eten met room boter kost weliswaar iets meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard. Elke Neder lander kan beter eten met De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België 3,63 x H Duitsland. 2,3 x Engeland 2,1 x „Zwitserland .2,13x Publikatie: Het Nederlands Zuivelbureau, 's-Gra*enhage (Advertentie) Nieuwe heerlijke, smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! I-Ioudt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkocht» tandpasta ter wereld De door het bestuur van het r.-k. centrum voar staatkundige vorming ingestelde commissie - Teilegen heeft haar rapport aan het bestuur uit gebracht over de instelling van een tweede technische hogeschool en de wettelijke regeling van het technisch hoger onderwijs. De commissie behandelt uitvoerig het vraagstuk van de grotere zelf standigheid der technische hogescho len. Bij de bespreking van het studie programma, de studieduur en de ge lijkwaardigheid van de bestaande en de op te richten technische hogeschool stelt de commissie voorop, dat de opleiding aan beide hogescholen ge lijkwaardig moet zijn. De gelijkwaardigheid zal minder moeten blijken uit een ongeveer ge lijke programmatische studieduur als wel uit de groepering der studievak ken en vooral uit het niveau der aca demische examens. dij het ontwer pen van de studieprogramma's zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid op elk studieni veau van de ene op de andere ho geschool over te gaan. De commissie vraagt in dit opzicht aandacht voor de kwestie van het studie-rendement, dat vaak als maat staf voor de efficiency van het tech nisch hoger onderwij wordt gebruikt. Naar de mening van de commissie dient bij de hoge schoolgemeenschap gelegenheid te bestaan tot het in winnen van psychologische adviezen. Gedacht wordt aan een hogeschool- psycholoog en mogelijkerwijze aan 'n team van psychologen van verschil lende levensbeschouwing. De com missie meent dat de psychologische adviezen aan de studenten op basis van vrijwilligheid dienen te worden verstrekt. Elke dwang van de zijde der hogeschool acht zij in dit opzicht onaanvaardbaar. (Advertentie) Doof dat murbranden op da maag. Met Kennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrar.d. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd iedereen. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. De eerste Amerikaanse kunstmaan zal begin 1958 e" riet midden 1957 worden gelanceerd, aldus heeft de Amerikaanse onderminister van ma rine, James Smith, verklaard voor een subcommissie van he* congres. Het satelliet-program is een onder deel van de Amerikaanse bijdrage aan het internation le geofysische Volgende week maandag wordt in kleine kring het feit herdacht, (fat de wegenwacht van de ANWB zijn werk na een ministeriële inspectie op het Haagse Binnenhof begon. Zeven man op toenmaals ultra moderne gele motor-zijspancombina- ties daverden over het vermaarde plein voor de Ridderzaal. Thans zou een défilé nog vrij wat meer lawaai maken: 175 wegenwachten, die sa men een net van 250» kilometer sur veilleren, zouden aantreden onder lei ding van tien inspecteurs en een hoofdinspecteur. Hun gezamenlijk da gelijkse traject beslaat de afstand Amsterdam - Athene. Wegen wachten zijn specialisten in het ontdekken van storingen in het tamelijk ir gewikkelde apparaat, dat automobiel heet. "ij hebben in de af gelopen tien jaar 735.000 weigerach tige vehikels weer op gang gebracht. Daarnaast verleenden zij in 12.000 ge vallen eerste hulp, doofden 800 auto- branden en verleenden tussen de be- I drijven door nog 70.000 persoonlijke diensten. Iedere man moet volledig voor zijn taak berekend zijn, zowel moreel als technisch. De opleiding voor de wegenwacht is dan ook zwaar, zodat lang niet alle andidaten, hoe gediplo meerd ook, voor het werk in aan- jaar 1957-'58. merking komen. Nog altijd is het enthousiasme voor de dienst bij de wegenwacht groot. De mamien zijn niet alleen groots op he' khaki-uni form met de blauwe opslagen en de gele zijspan-combinaties, zij zijn ook diep doordrongen van hun dienende taak in het drukke, gevaarlijke, mo derne verkeer en hun verantwoorde lijkheden jegens hun medemensen. De wegenwacht vraagt geen geld voor zijn diensten, die uitsluitend aan de WW-leden en aan buitenlanders worden verleend. Olie, benzine en on derdelen moeter natuurlijk wel be taald worden. Zeshonderd telefoonposten heeft de ANWB langs de wegen om ook in de uren, waarin niet wordt gepatrouil leerd. zo snel mogelijk hulp te kun nen verschaffen.

de Stem | 1956 | | pagina 5