Bouw nieuw ziekenhuis „Charitas deze is nog zomer mogelijk Reinaertdagen te HulstKeur Reinaertgebe urtenissen van CE! ZUID-BEVELAND Goed nieuws voor Roosendaal Minister in principe vóór Enorme besparingen M Eenvoudige constructie Optocht uitgesteld tot september Een Luxemburgse „Rènert", vossenfilm, Een Frans-Vlaamse dag. tentoonstelling... Een èclile Benelux Walcheren MIDDELBURG Visserij op de Zeeuwse stromen bij Financiën Pro gramma Zeeland in KOB hield culturele studiedag Katholiek kerkje te Haamstede? 27 mei a.s. Credo Pugno dag te Roosendaal Hoogwaterstanden ZEEUWSC //- VLAANDEREN HULST telefoon Aardenburg wordt geautomatiseerd GOES 55 AGENDA Heden Morgen TILi EEA' 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 APRIL 1956 Langzaamaan naderen de Pinksterdagen, die sedert vorig jaar voor Hulst en omgeving betekenen: de Reinaertdagen. De opzet der Vossenfees- ten van dit jaar is enigszins anders dan het jaar daarvoor (het mag ook niet telkens hetzelfde zijn), maar het ziet er thans toch al wel naar uit dat het voor alle vrienden van Reinaerde een uitstekend feest zal worden. De Reinaertoptocht evenwel zal niet in het programma van de Pinkster dagen worden opgenomen. De nog korte tijd welke rest voor de organisatie enz. maakt het volledig slagen van dit toch wel belangrijk onderdeel afhankelijk van toevallen en geluk. Hetgeen te gevaarlijk is. Daarom heeft men besloten die Reinaertoptocht te verschuiven" naar september. Op de bevrijdingsdag van Hulst, zo is de bedoeling, zal nu de stoet uittrekken, wellicht als hoofddeel in nog andere feestelijkheden. De Reinaertdagen beginnen op za terdag voor Pinksteren, 19 mei a.s. Dan wordt om half drie in het Hul- gters Stadhuis de Reinaertzitting ge opend, Deze academische zitting is nu eens een ware Beneluxzaak. Men praat over Benelux als het ons land en België betreft, maar het ,,lux" aan de staart van het modewoord duidt er toch nadrukkelijk op dat ook Luxemburg erbij hoort. Welnu, de eerste spreker van deze bijeenkomst is prof. dr. Paul Hoff mann, officieel vertegenwoordiger van Luxemburgs minister van onder wijs. Hij behandelt de Luxemburg se „Rènert" van Michel Rodange. Van dit Luxemburgse Reinaertver- haal is zojuist een Nederlandse ver taling gereed gekomen, van de hand van de heer Remarque. Het ver droot hem dat Rodange's verhaal door het kleine taalgebied geen be kendheid had. Ongetwijfeld zal er voor de vertaling veel belangstelling zijn. Het geeft de Rènert" weer in vijftien zangen en ze getuigen van een uitstekende weergave. Dan spreekt prof. dr. P. de Key- ser uit Gent over ,,De Reinaert en de Reinaertfabels" en prof mr. B. Hermersdorf uit Nijmegen behan delt „Reinaert in' de advocatuur", waarvan men iets bijzonders goeds mag verwachten! Het Hulster da meskoor o.l.v. de heer Jo Ivens luis tert de zitting op. CONTACTEN Op Tweede Pinksterdag wordt de letterkundige dag „oost Vlaanderen - Zeeland" gehouden. De organisatie hiervan is nog in voorbereiding. Zo als men weet is er een comité van bekende literatoren opgericht, onder wier auspiciën deze dag wordt ge houden. Er zal waarschijnlijk een fo rum worden gehouden waaraan twee Vlaamse en twee Zeeuwse schrijvers deelnemen. Ook staat een verbroe deringsmaaltijd op het program. Dinsdag 22 mei is de Frans-Vlaam- se dag. tijdens welke aandacht wordt besteed aan het andere „buitenland se Vlaanderen" n.l. dat stukje Noord- Frankrijk dat zich op veel gebied sterk met het Belgisch Vlaanderen verbonden voelt en nog zo weinig in het streven naar meer contact begre pen wordt. Andre Demedts en Dezet- te zullen hier spreken. De laatste, eveneens een Frans-Vlaming, zal over de folklore in deze streek spre ken. Het Ceciliakoor o.l.v. de heer W. Bartz zal Frans-Vlaamse liede ren zingen. Woensdag daarop zal Joost Noy- dens zijn bekende solotoneel-opvoe ring „van den Vos Reynaerde" geven. Een lage toegangsprijs zal stimulerend werken om er vele men sen heen te trekken, want dit is de gelegenheid om de Reinaert te leren kennen. Het wordt voorgedragen in modern Nederlands. BOEIENDE FILM Dan wordt donderdag daarop een voorstelling gegeven van de Zweed se film „Het grote avontuur", een meesterlijke natuurfilm van Zucks- dorf, waarin een vossenfamilie de hoofdrollen speelt. Een van de zeld zame films die een zuiver beeld ge ven van het leven in de natuur, van het leven der dieren en van dat van de vos in het bijzonder. Hier ziet men hem in zijn ware gedaante, niet alleen als de wel sym- patieke sluwaard, maar ook als de felle, als 't nodig is wrede snoo daard, de rover en de moordenaar. Het is een gelukkige vondst geweest deze filmvertoning in het programma van de Reinaertdagen in te lassen. Zaterdag 27 mei wordt de grote tentoonstelling van beeldende kunst geopend, waarbij werken ten toon gesteld zullen worden van kunste naars wier naam wereldklank heb ben: zo komt Zadkine met drie beelden en verder zullen vele beken de (en ook minder bekende, maar veelbelovende) Vlaamse en Zeeuwse kunstenaars deelnemen. Ook de bei de Hulsterse kunstenaars, de schil der Hugo Metsers en de beeldhou wer van Ravels, zullen werken ex poseren. GEM. MIDDELBURG. Niet bevredigend vindt minister Maiisliolt In antwoord op vragen van Eerste Kamerleden, of minister Mansholt van Landbouw en Visserij het juist acht dat het Bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen nog steeds ressorteert onder het departement van financier., heeft de minister ge antwoord. dat inderdaad oester, en mosselpercelen in de Zeeuwse stro men werden uitgegeven door een daar toe door de minister van financiën ingesteld bestuur. Elders (de Wad denzee, de Z.-Hollandse stromen) ge schieden dergelijke uitgiften door de diverse inspecties van domeinen, dus zonder inschakeling van een bestuur. Dit verschil houdt verband met het feit. dat de werkzaamheden van het bestuur verder gaan dan alleen het regelen van de uitgifte van domein gronden. Het verrichten van werkzaamheden ter bevordering van een behoorijke uitvoering van de visserijwet en tot verbetering van de visserij behoort tot de taak van de minister. Niettemin zijn in het reglement voor de visserij in de Zeeuwse stromen diverse be voegdheden aan het Bestuur van de Zeeuwse stromen opgedragen. De mi nister acht inderdaad de huidige si tuatie niet geheel bevredigend. De samenwerking tussen de weten- Bioscoopgebouw Hulst en Centrum Axel brengen beide deze week „He lena van Troje", de einemascope- kleurenfilm naar de bekende episode uit Homerus' Ilias: het gevecht om d« stad Troje, met het legendarische houten paard. De film is een machtig schouwspel, waarin aar. Homerus geen geweld wordt aangedaan. De fil mers hebben zelfs heel wat tramme lant gehad met het nagemaakte hou ten paard (van 20 ton) dat per onge luk in de regen gestaan had en daar door het verloop van de klassieke geschiedenis dreigde te wijzigen. Een film vol spanning, romantiek en hevige gevechten in een stijl die onze wereld wel heel vreemd is ge worden. (14 jaar). Axel geeft als bijfilm „De over loper", een avonturenfilm die een In- dianengevecht te zien geeft (14 jaar). Terneuzen, Luxor, draait „De privè- oorlog van majoor Benson" (a.l.)een gezellige en humoristische film, waarin vrouwelijke charme en solda tenhumor een bulderende comman dant moeten tegenstreven. Met sukses uiteraard. In Concertgebouw is het „A. en C. en de mummie", een nieuwe zotternij van Abott en Costello, die deze keer in mysterieuze piramides verzeild raken, woestijnschonen op hun pad vinden en de raarste capriolen ver zinnen. Een gegarandeerde lachfilm. (14 jaar). Sas van Gent, Olympia: „Het kind van de sloppen", een fraaie Italiaan se film van gehalte. Een verdoolde man, die zonder het te willen een moord begaat, een klopjacht door de stad en de enige vriend van de man: het jongetje. Een verhaal van mense lijke ontsporing, knap verfilmd en ontroerend zonder nochtans sentimen teel te zijn. Dat is een geheim van de Italiaanse filmkunst (18 jaar riet voorbeh.) Verder Jacht op Blond, een spannende en goed gemaakte de tective van de bekende Spillane, thuis in dit genre. Knap in elkaar ge zet, vol spanning en met een pakkend slot. De moeite waard. Tenslotte „George verovert de vloot" met de filmkomiek George Formby, die er deze keer met een hele vloot op pad gaat, niet bang en zich hoewel val lend en opstaand door alle rare situ aties heenworstelend. Voor wie eens plezier wil hebben (a.l.) Dan in Ledel Theater, Oostburg „La Strada", eveneens een Italiaan van klasse. Beklemmend bijna in de strakke karaktertekening van de ker- misworstelaar, die niemand denkt nodig te hebben en tenslotte het meisje dat zich als enige taak heeft gesteld hem van nutte te zijn en te helpen, verlaat. Om te ervaren, dat hij er zijn geluk mee van zich wierp. Een vrij simpel verhaal maar uitste kend verfilmd. (18 jaar). Hofzicht Theater. IJzendijke, brengt „De zigeunerbaron" (a.l.) een moder ne bewerking van Johann Straus operette. Alle populaire wijsjes en walsjes komen er in voor. Het Grand Theater in Goes geeft „Cel 2455" (18 jaar). In Middelburg zijn de K.F.C.-keu- ringen: „The Americano" in schouw burg voor 18-jarigen. In Electro „Magdalena, de zondares" (18 jaar). Vlissingen tenslotte. Alhambra ver toont „Onderbroken melodie" voor alle leeftijden en „De spelbrekers" in Luxor voor 18-jarigen met voorbe houd. Inleiding van de heer J. Audenaerde De K.O.B. van het bisdom Breda had een culturele studiedag voor zijn leden belegd, die donderdag j.l. op Bouvigne werd gehouden. In leider op deze bijeenkomst was de heer J. Audenaerde, die het onder werp „De onderwijzer en de volkscul tuur" aan een beschouwing onder wierp. Hij zette in een uitvoerige beschou wing allereerst het woord cultuur uiteen om aan de hand van het daar over gestelde het begrip volkscultuur voor zijn gehoor te ontwikkelen. Concreter werd zijn uiteenzetting toen hij de handenarbeid, dans en spel als onderdelen van de volkscul tuur aan een nadere precisering on derwierpen en deze drie elementen mede noodzakelijk achtte voor de geestelijke volksgezondheid in het al gemeen. Hij schilderde de nood van de mo derne kleuter, die te weinig speeige- legenheid heeft en van de puber en adolescent, die in geestelijke nood verkeren wegens gebrek aan bezig heid. Van de daaruit voortvloeiende excessen noemde hij verschillende voorbeelden. Bovendien schilderde hij de nood van de volwassene, waar door de ontplooiing van de volkscul tuur onmogelijk wordt gemaakt. Spre ker constateerde over een te veel aan decadentie en een tekort aan goede, actieve scheppende en herschepen- de ontspanning. Bij het onderwijs vond hij (alle goede bedoelingen ten spijt) een teveel aan intellectualisme en te weinig gelegenheid tot wat hij gemoedsuitstraling noemde. Er is nog steeds een teveel aan huiswerk en een tekort aan tijd om het gemoeds leven te ontwikkelen. De behoefte van de mens om te scheppen en van het kind om te spe len wordt in deze tijd schromelijk tekort gedaan en dit spel is inhae- rent aan de cultuur en er zelfs fun damenteel voor. Zodoende kwam de heer Auden aerde er tenslotte toe gedachten te ontwikkelen over handenarbeid, Je volksdans en het volkslied, waarmee hij de essentie van deze culturele studiedag benaderde. DEMONSTRATIES. schappelijke bacterioloog van genoemd Bestuur en het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek heeft steeds in goede harmonie plaats gevonden. De ze bacterioloog heeft een controleren de taak. Hij is verantwoordelijk voor de bacteriologische zuiverheid van oesters, die aan de afnemers worden verkocht- De minister vindt geen aanleiding om stappen te doen, dat deze werk zaamheid wordt ondergebracht bij het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. Op het uitbreidingsplan van Haamstede op Schouwen is ook een katholiek kerkje geprojec teerd, en wel 150 meter van de Hoge Zoom af en aan de weg, die aansluit op de Kloosterweg. Er bestaan ernstige plannen, zo vernamen wij, om spoedig tot de bouw van zo'n kerkje te komen. Het zou een uitkomst zijn voor de katholieken in de Westhoek en ook voor de hon derden katholieke vakantie-gangers, want de noodgelegenheid, waar nu 's zomers de zondagsmis wordt opge dragen, is uiterst primitief en veel te klein. Zondag wordt in de parochiekerk van Zierikzee,waaronder Haamstede kerkelijk ressorteert. een speciale collecte voor het bouwfonds gehou den. Op 27 mei a.s. wordt te Roosendaal de Bredase diocesane Credo Pugno- dag van de KAB gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zal o.m. het woord worden gevoerd door de heer Schui- velaer. bestuurder van het Belgisch Christelijk Vakverbond. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 14 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.02 en 17.32 uur; te Ter- neuzen om 4.14 en 16.42 uur; te Vlis singen om 3.44 en 16.11 uur. WET AUTOVERVOER PERSONEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij tot 1 januari 1957 aan de N.V. „Stoomtram Walcheren" vei- gunning hebben verleend tot het ver voeren van schoolkinderen van de stichting „Kinderzorg" aan de Veer- sesingel naar de b. 1. o. school aan de Piet Heinstraat op maandag, dins dag. woensdag donderdag en vrijdag Burgemeester en Wethouders voornoemd, Middelburg, 12 april. 543-0 N. BOLKESTEIN Burgemeester W.F. VAN RIET. Secretaris wnd CAUSERIE VOOR Z.V.U. In de kleine zaal van de concert en gehoorzaal heeft de heer C. Sip- kes op uitnodiging van de Z.V.U. een causerie gehouden over het nationa le park „Gran Paradiso" in de Ita liaanse Alpen. Op onderhoudende wij ze vertelde de heer Sipkes over dit gebied, dat men voor „cultivering" heeft weten te behoeden: een opper vlakte van bijna drie maal Walche ren. Bij de behandeling van flora en fauna wees de heer Sipkes die het gesproken woord met kleuren film en lichtbeelden verduidelijkte er op, dat dit onder bescherming ge stelde gebied de laatste plaats in Europa is, waar de steenbok nog in het wild voorkomt. LEZING OVER KOOPVAARDIJ Nadat hij was ingeleid door de adj- dir. van de technische school, de heer W..J Braam, heeft de heer A. H. Voetelink, adviseur der Ned. Re ders Vereniging voor leerlingen van het voortgezet en middelbaar onder wijs een lezing gehouden over de mo gelijkheden, die de koopvaardij biedt. Het was de heer Voetelink opge vallen, dat het aantal Zeeuwen, dat zijn broodwinning op zee kiest, lang zamerhand belangrijk achteruitgaat. Dit bevreemdde hem uiteraard. Hij somde de nadelen van de „"Du- de romantiek" van het zeilschip op en de voordelen van de perfectione ring van de stoommachine. Tenslotte belichtte hij de verschil lende functies, die men bij de koop vaardij kan gaan bekleden, waarbij hij niet vergat te spreken over de (hoge) gages.. Hierna werden nog lantaarnplaat jes en een film over de koopvaardij vertoond. IJzendijke TAFELTENNISCLUB OPGERICHT. Onder leiding van zuster Scott, de heer Bun en de heer A. Hendriksen werd er in het parochiehuis een ta feltennisclub opgericht. Een dertig tal liefhebbers gaven zich hiervoor reeds op. Er werd besloten de zater dagavond als oefenavond te houden. MOEDERCURSUS. In het Wit Gele Kruisgebouw wordt er door zuster Vernimmen een moe dercursus gegeven. Daar het reeds zeven jaar geleden is dat er een dergelijke cursus in IJzendijke gegeven werd, valt het te begrijpen dat de belangstelling hiervoor erg groot is. WIT GELE KRUIS ZAL MIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN VERZORGEN. In het kader van de gezondheids- week van 15 tot 21 april heeft het bestuur van het Wit Gele Kruis aan geboden de middag voor de ouden van dagen in die week te verzorgen. Westdorpe VERKENNERS NAAR ZUIDDORPE Op 14 april a.s. gaat de Westdorpse verkennersgroep naar Zuiddorpe, om aldaar in het parochiehuis een revue op te voeren, getiteld „Vliegende Schotels". Deze revue zal worden opgevoerd des namiddags om 4 uur voor de kinderen en des avonds om half acht voor de groten. Het pro gramma zal bestaan uit muziek, to neel. zang en fantasie. De Westdorp se verkenners bezoeken Zuiddorpe onder de groet „West (d) groet Zuid (d). VERBETERING WEG IN DE „PLATTE KILLE" De weg in de Platte Kille, die voor heen bestond uit kinderkopjes en grind, is met een laag asfalt over dekt, zodat ook thans deze polder weg er keurig uitziet. Dit betekent vooral in verband met de wegomlegging vanwege het on derhoud van de weg in de kom een grote verbetering. Zuiddorpe VLIEGENDE SCHOTELS. Ook in onze gemeente zal het on gelooflijke gebeuren dat er vliegende schotels komen en wel op zaterdag a.s. 14 april. Zij zullen bemand zijn door een verkennersgroep van West- dorpe die per vliegende schotel een reis rond de wereld maken... natuur lijk op het toneel. Het programma zal vergezeld gaan van muziek, zang en fantasie. Des namiddags zullen ook de kinderen het kunnen zien. Al les heeft plaats in het parochiehuis itó-I RAAD VERGADERT. Vanavond komt de gemeenteraad bijeen. Op de agenda staat een voor stel tot het invoeren van een ver- plaatsingskostenbesluit, een voorstel tot het verlenen van subsidie in ver band met de Reinaertdagen, 'n voor stel tot aanleg van riolering en be strating in plan-oost en het geven van opdracht in verband met de bouw van 40 woningwetwoningen. DIPLOMA-UITREIKING LANDBOUWWINTERSCHOOL. Maandag 23 april a.s. worden in ed r.-k. Landbouwwinterschool de diplo ma's uitgereikt aan de geslaagden van de cursus 1954-1956. Aan de uit reiking zal een openbare les voor afgaan. te houden door de heer C.J. Vercauteren. St.-Jansteen 50-JARIGE ECHTVERENIGING. Het echtpaar C. Cocqheijt - van Avermaete te Absdale vierde zijn 50- jarige echtvereniging, 's Morgens werd in de parochiekerk een H. Mis tot dankbaarheid opgedragen terwijl verder de dag in intieme gezelligheid werd doorgebracht. Om 8 uur 's avonds bracht het muziekgezel schap van St. Jansteen een serena de. 900 KG- BOTER 1NBKSLAGGENOMEN Op dienst zijnde ambtenaren van I A hebben bij de slager R. V. in de Wilhelminastraat 900 kg. boter inbeslaggenomen. die u"stemd scheen te zijn voor export Bosch kapelle de de Geslaagd Onze dorpsgenoot, heer G. Magnus, behaalde aan r.-k. nijverheidsschool te Roosendaal het vakdiploma timmeren. Graauic Geslaagd Onze dorpsgenote mej. zuster M.M van Itegem slaagde aan de r.-k. Verpleegstersschool „Vrone- stein" te Voorburg voor het diploma „voortgezette opleiding" voor staf verpleegsters. Koenacht Avond van Steunt Wettig Gezag S.W.G. hield in Don Bosco alhier een avond met het doel aanwerving van leden voor het korps luchtwacht dienst te Koewacht. Hierbij waren aanwezig burgemeester van Hoote- gem van Hontenisse als voorzitter van de Kring van S.W.G.. burgemees ter Dierick van Koewacht, pastoor en kapelaan van Koewacht, leden van de gemeenteraad en het gemeenteperso- neel. De opkomst van de genodigden was jammerlijk niet meer dar. 25 per sonen. Het is zeer spijtig te noemen dat in onze gemeente, waar toch zeer vele buitengewoon dienstplichtigen zijn, deze het nut van het korps lucht wachtdienst nog steeds niet begrij pen. Het woord werd gevoerd door kapitein var. Banningen, comman dant der luchtwachtgroep Breda. De kapitein vertelde in geure'n en kleuren het doel cn het nut van het korps luchtwachtdienst en een goede B.B. op een gemeente. Eveneens sprak pastoor Ligthart enige woorden tot de aanwezigen en spoorde de jongens aan zich bij dit prachtige korps aar. te sluiten. Tijdens de pauze bood burgemees ter Dierick die als voorzitter van deze avond fungeerde, de aanwezigen een consumptie aan. Als slot van de avond werden door sergeant Schets enige films vertoond over: „De taak van de luchtwachter". „De NATO vliegdemor.straties op Soesterberg" en „Opleiding van Piloten in Amerika". Tijdens de pauze hebben zich weer enige aanwezigen als luchtwachter aangemeld. Stoppeldijk TIENJARIG BESTAAN V.K.A.J. De plaatselijke afdeling van de V. K.A.J. viert zaterdag 14 april a.s. haar tienjarig bestaan. Om half ze ven zal in de parochiekerk een H. Mis uit dankbaarheid worden opge dragen. 's Avonds wordt in het Ver enigingsgebouw een ouderavond be legd, die door de leden van de afde ling zal worden verzorgd. Voor deze speciale middag van de bejaardensociëteit worden ook de be jaarden die slecht ter been zijn, en andere dinsdagmiddagen niet kunnen komen, uitgenodigd. Zij zullen met auto's gehaald en weer thuisgebracht worden. Aardenhurg Momenteel is men bezig in de ge meente Aardenburg met de automa tiseringswerkzaamheden voor de tele foon. Het staat thans vast dat deze in het 3e kwartaal van dit jaar vol tooid zal zijn. Dan zal het mogelijk zijn om lokale gesprekken automa tisch te voeren. In tegenstelling tol thans, nu de verschillende dorpen on der eigen nummer bereikbaar zijn, zullen alle nummers worden gewij zigd en zullen Sint Kruis en Eed» bereikbaar zijn onder Aardenburf nummer zoveel. De nieuwe katholieke school in West Het kath. schoolbestuur ontving van de inspecteur L.O. het bericht, dat door de minister op de urgentie- lijst scholenbouw-1956 thans ook is geplaatst de uitbreiding met drie extra lokalen van de in West te bou wen school. Zo men weet wordt deze school een efklassige, waarvan zeven voor het ager onderwijs, drie voor het voortgezet lager onderwijs (huis houdelijk) en een handarbeidlokaal. De beschikking van de minister be tekent nog niet, dat terstond begon nen kan worden. Verschillende offi ciële instanties moeten eerst hun toe stemming nog geven. Wel is goedge vonden, dat de architect, de heer Loo- nen uit Breskens, bestek en tekenin gen gaat kaar maken. Het gebouw wordt een zogenaamde halschool een der laatste van dit type dat gebouwd mag worden en krijgt ook een bovenverdieping. Kat in de Kade 't Was gistermorgen aan de Goese Kade een hele beroering. Wie op het eerste gezicht de uitgebreide red dingsmaatregelen zag, die daar plaats hadden, dacht minstens aan een se rie drenkelingen. Het was gelukkig minder tragisch. Door onopgehelderde oorzaak was een kat te water gesukkeld en had na vergeefse pogingen tegen de steile kademuur, standplaats genomen op een eindje rioolbuis. Een politieman, die de benarde positie van het beest zag, organiseerde een hupverlening, die, waarschijnlijk tegen zijn bedoe ling in, met de minuut groeide. Na enkele minder gelukkige proe ven met reddingsmateriaal, had men eindelijk sukses, met een ladder, welke men bij een schildersbedrijf had geleend. En de kat maakte benen Een miljoen geleend Het voorstel van B. en W. om op voordelige voorwaarden van een niet genoemde geldschieter één miljoen te lenen, werd gisternamiddag door de raad, die daarvoor in spoedeisende zitting was bijeengeroepen, aanvaard. 't Geld is bestemd voor het grond bedrijf. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina, dv Q. v- d. Lin de en A. v. Sabben. Ondertrouwd: J. Lepoeter 24 j. en C. van Paassen, 24 j.; M. Tiiroe, 24 j. en D. van Dalen, 21 j.; N. Muller, 28 j. en C. Duijnhouwer, 24 j. Gehuwd: E- Lenstra. 50 j. en W. Lenstra. 49 j.; J. de Kok, 20 j. en J. Schillemans. 22 j. Overleden: L. de Vrieze, 2 dagen: R. Schregel, 14 j.; M. Zweedijk, echtg. van G. Wilschut. 's-J/eer Arendskerke Tot adjunct-commies le klasse ter gemeentesecretarie van 's Heer Arendskerke is benoemd de heer J. Jongepier uit Middelburg, die thans werkzaam is ter Provinciale Griffie van Zeeland. Er was na de lunch volop demon stratie om het gesprokene van de morgen te onderstrepen. Een kleuterklas bracht bewegings spel en ditmiek, het kinderlied werd gedemonstreerd door een klas van de lagere school, terwijl ritmische gym nastiek het eerste deel van de stu diedag besloot. Na de thee ging men tot de prak tijk over. waarbij de voornamelijk uit vrouwelijke deelneemsters bestaande aanwezigen gezamenlijk enkele vor men van volksdans en volkslied be oefenden. Ook het kinderlied werd deze middag in praktijk gebracht. Een tentoonstelling, die betrekking had op het behandelde onderwerp, maakte deze dag voor de deelneem sters nog interesanter. Audiënties Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 15, 16, 17, 18 en 19 april a.s. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft de principiële vergunning verleend voor de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis te Roosendaal. Het bestuur van het ziekenhuis „Charitas" in Roosendaal heeft dit bericht kort geleden ontvan gen. Het nieuwe ziekenhuis, dat, zoals bekend, op terrein in de hoek Parklaan-Waterstraat gebouwd zal worden, krijgt een capa citeit van ongeveer 300 bedden. Onmiddellijk na de bekendmaking van dit heuglijke besluit van de minister, is het schetsontwerp bij het secretariaat van de ministeriële ziekenhuiscommissie - de hoofdinspectie op de volksgezondheid - ingediend, om de goed keuring op het plan te verkrijgen. Reeds is bij het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting het benodigde bouwvolume aangevraagd. Het plan, dat ontstaan is door nauwe samenwerking tussen het ar chitectenbureau Margy en Jacobs te Rotterdam en het Nederlands advies bureau voor ziekenhuisplanning J dracht van het bestuur reeds zo ver gereed, dat, na toezegging van het bouwvolume, onmiddellijk met de bouw kan worden begonnen. Bij de bedrijfskundige indeling der platte gronden, die door het adviesbureau is uitgewerkt, wordt niet alleen ge streefd naar een efficient en com pact bedrijf, maar ook naar een een voudige constructie. Zo is o.m. mo gelijk gebleken het betonskelet zeer eenvoudig te houden. Voor de bekis ting wordt een soort Prefab systeem Schooneman te Den Haag is in op-gebruikt, dat een besparing oplevert van vele arbeidsuren. Immers, on der „prefab" verstaat men de ver vaardiging van grote bouwelementen in de fabriek. BESPAREN. Het bestuur en de directeur-genees heer van het ziekenhuis „Charitas" hebben trouwens ook bij andere on derdelen van de bouw nauwgezet toegezien, dat de architecten de fac tor „man-uren" zoveel mogelijk zou den bespreken. Het bestuur wil na melijk onder geen enkele voorwaar de, dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis een belemmering op gaat leveren voor de woningbouw in Roo sendaal. De architecten hebben daarom ge zocht en zijn daarbij gekomen tot talrijke oplossingen, die vooral een vermindering betekenen voor de man-uren van metselaars en stuca- doors. Zo zullen alle buitengevels worden uitgevoerd volgens het reeds genoemde prefab systeem. Voor dc binnenwanden gebruikt men grote blokken of gehele wanden. De plafonds zullen voor het meren deel uit prefab-raamwerk bestaan. Hierop worden geluiddempende pla ten of tegels aangebracht. ENORM. Voor de aldus verkregen besparing op het metselwerk (de man-uren zijn teruggebracht tot op ongeveer 1/6 van de uren. die bij normale bouw nodig zijn!) houdt men zoveel ar beidsuren op de bouw van het zie kenhuis over, dat, wat het metsel- Kruininger RIOLERING EN STRAATVERLICHTING De rioleringswerkzaamheden waar aan de fa. K. en T. den Ouden uit Biervliet onlangs is-begonnen, wor den met grote voortvarendheid uitge voerd. Begonnen bij het kruispunt Hoofdstraat - Meidam is men thans zover dat de buizen reeds gelegd zijn tot en met de Markt. De enkele me ters diepe sleuf ligt op sommige plaatsen nog open voor het aanbren gen van de verbindingen der zijtak ken. Thans is men reeds bezig aan de Achterstraat. Het verkeer is om gelegd. De route van de busdienst Rilland - Goes loopt thans via de Slotstraat en de Meidam. Ook de langverwachte verbetering van de straatverlichting is thans ter hand genomen. In verbazingwekkend tempo is de PZEM bezig een groot aantal lantaarns te plaatsen. Als de ze alle zijn aangesloten hoeft nie mand er aan te twijfelen of het ver- lichtingsvraagstuk in Kruiningen zal deze winter zijn opgelost. BRANDWEERWEDSTRIJDEN De kring Noord- en Zuid-Beveland van brandweerkorpsen heeft besloten om dc jaarlijkse brandweerwedstrij den dit jaar te doen houden in Kru;- ningen op 2 juni 195". Omdat tot nu toe deze wedstrijden niet aan de verwachtingen beant woordden, is besloten om nu alle deelnemende korpsen te plaatsen in klasse II, omvattende het zgn. „on verwachte element". Men hoopt hier mee te bereiken, dat de wedstrij den de brandbestrijding ten goede ko men. Borssele werk betreft, hier ongeveer 365 wo ningen voor kunnen worden gebouwd. De totale besparing aan man uren is enorm. Zij bedraagt bij na de helft vergeleken bij de traditionele bouw. Dit betekent overigens niet, dat het ziekenhuis voor de helft van de prijs kan worden opge trokken. Het aksent is immers verlegd van geschoolde bouw vakarbeiders op het werk naar gedeeltelijk geoefende arbeiders in de fabriek. OPTIMISTISCH Met deze aanzienlijke besparing be reikt men dus dat de nijpende wo ningnood niet in het gedrang komt, terwijl anderzijds de bouw van zie kenhuizen e.d.. die toch ook onont beerlijk zijn, doorgang kan vipden. Al deze factoren tesamen en met de principiële toestemming van de mi nister in de zak, is het bestuur van het ziekenhuis optimistisch gestemd over de toezegging van het bouwvo lume. Daar onmiddellijk met de bouw begonnen kan worden wordt, gezien de verstrekking van bouwvergunnin gen aan alle ziekenhuizen die bestel- klaar zijn in de eerste helft van dit jaar, verwacht men, dat het optimis me ten aanzien van de verlening van het bouwvolume niet op losse gron den staat. Touwtrekken om 'n huis In een spoedeisende vergadering van de raad is na enige discussie be sloten het beschikbare bouwvolume te reserveren voor een mettertijd te bouwen huis voor de rijkspolitieman en niet voor een onderwijzer der christelijke school. Daar er eerst nogal oppositie was tegen deze gang van zaken, trokken B. en W. zich even terug ën kwamen toen met het compromis het normale huis te bouwen voor de politie en dan medewerking te geven -voor de bouw van een halve premie-woning voor de chr. school. Dit werd aan vaard. De raad verklaarde zich vervolgens akkoord met het voorste van B. en W. om medewerking te verlenen aan de heer J. Ars voor het aansluiten van zijn woning aan de Monsterweg op het laagspanningsnet. In de rondvraag wees de heer A- B. de Koeyer op de wenselijkheid dat op elk paaltje op de graven de naam van de overledene staat vermeld, ter wijl de heer Nieuwenhuysen vroeg om bij feestavonden en vergaderingen in de openbare school voor een schoongemaakt lokaal te zorgen. Oudelande REALISERING UITBREIDINGSPLAN De raad besloot over te gaan tot gedeeltelijke realisering van het uit breidingsplan-oost. Dit omvat aan koop. van twee percelen bouwgrond van de heren P. Remijnse Wz. en Jac. Moerdijk; aanleg van een straat met trottoirs en riolering over een lengte van circa 150 meter aanslui tend op de Schoolstraat; dempen en rioleren van de sloot achter School straat en Wilhelihinastraat en indie ning van plannen voor de bouw van zes woningen. De nodige kredieten (totaal 100.000) werden beschikbaar gesteld. Ingewilligd werden drie verzoeken om 'n premie voor woningverbete ring. Het beschikbare krediet is daarmee uitgeput. Voor de laatste week van februari j.l. zal nog een extra brandstof-toeslag worden ver leend aan de minder draagkrachti- ■gen. Men besloot verder het gemeente- personeel een vakantieverlof van 15 dagen te geven: de vakantie-uitke ring wordt verdubbeld en over 1955 zal een uitkering ineens van 3 pro cent worden gegeven. GOES Grand: Cel 2455. MIDDELBURG Electro: Magdalene de zondares. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jacht op blond. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De privé- oorlog van majoor Benson. VLISSINGEN Al'hambra: Onderbro- melodie. Luxor: De spelbrekers. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uut: Helena van Troje. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: O mijn papa. GOES Grand: Cel 2455. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: He lena van Troje. MIDDELBURG Electro: Magdalene de zondares. Schouwburg: The Americano. OOSTBURG Ledel-fcheater 8 uur: La Strada. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jacht op blond. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: A en C en de mummie. Luxor 8 uur: De pnvé-oorlog van majoor Benson. VLISSINGEN Alhambra: Onderbroken melodie. Luxor: De spelbrekers. IJZENDIJKE Hofzicht-theater: De Zi geunerbaron. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Adriane en Blauwbaard. OOOOOQ vOOOO<X (Van onz LIET is 1 leden kort beri een toch tenis uit doelen hi het Curat nomische twee hoo demici ki taak toeg eerste-jaa vorm en c de van d en: organi sies, verzc studiebela Wij noe langrijke niet gezei meur spr, buiten- al reeds de f geschied ei kent zelfs gebied var den gespr besluit va rium void- overvloed den betrel derwijs, d- positieve Er wore over het sitaire stu- gen studie delijke tijo in vroege wellicht vo het bestaa „boemelstu diagnose leiden. Het is e de school, aantreft to servatisme van eniger men het de eenmaal deren aan te geven, het consert terwijl de enige syster ken. Deze van elk sch realiteit eet aannemen, men soms standiging i zij haar die verloochene: school mag ding aannei maar op eif ten, de sto Integendeel souplesse be dent tegerm Hier ligt e de huidige s vernieuwing het kind opc de onderwijs leerstof, le aanpassen a de individu( mesure", de de leerling. Tilburg z stap op deze wij oprecht onderwijsin: gezet. Het i dig met get de studiere; schooltype niveau ligg elkeen rege tieken hierq Het lijdt nc of grote aai ten-blijvers 31) En terwij pen, duwde tier open en de boog de verkeer doo; ze geen jacl Rogers ge onbuigzaam, beurd?" vro „Alleen we klinkt," zei „Madame „De eigen sailles," zei Mixis en doen en wa Portmans „1 vrindjes van heer Spee is betekent mo< afdeling," stelligheid, ze dat lukt voor mijnhe» mening zijn ken heeft gel „En voor „Omdat ik r ...im.»

de Stem | 1956 | | pagina 2