Verbannen Scheutist vertelt zijn lijdensweg Een smokkelaar van deviezen en wapens PagblaS West-Brabant in de klem TEGEN JOURNALIST 14 DAGEN GEëlST Lening zonder risico Nederlandse communisten kloppen ook op de borst Cor Bruijns zeer bekende roman wordt kleurenfilm Overtuig u met eigen ogen! De Bruyckere op weg naar Australië Cobra ontsnapte in trein Vier jaar in Chinees arbeidskamp Als een misdadiger in de boeien Vele senatoren uiten hun teleurstelling MINISTER LUNS NAAR DEN BOSCH Wegens publikatie Delta-document 't Is goed! Kijk maar'f is GIBELINE Beursoverzicht van 28 maart t.m. 10 april VAN MIËRLO** ZOON m. Sirenes loeiden Kievietseieren en Spencer Het partijbestuur betreurt...... VERONGELUKTE IN DE ALPEN Vertwijfelde vlucht Dodelijke beet „Sil de strandjutter Omstreeks Kerstmis in première HET DELTAPLAN en Nederlandse rechten Matroos uit Dinteloord verdronken DERDE BLAD DONDERDAG 12 APRIL 1956 Pater Oktaaf Devreeze van Tielt vertoefde geduren de vier jaren in een commu nistisch arbeidskamp in de provincie Jehol. De kleine maar flink gebouwde 55- jarige priester moest, tijdens de zeer koude winters van Mandsjoerije, zware vrach ten stenen dragen Gedurende de eerste dagen van zijn gevangenschap moest hij werken in een steenoven. Zonder enige bescher ming voor zijn handen, moest hij da gelijks een bepaalde hoeveelheid ste nen verplaatsen. Hij gebruikte zijn schoenen om zijn handen te bescher men, en op dergelijke wijze de heet- rode bakstenen uit de oven te halen, doch na twintig dagen moest hij het opgeven. Zijn handen, armen en schouders waren toen één brand wond. Hij was veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf, omwille van zijn ver zet tegen de nieuwe grondverdeling. De communisten beschuldigden hem het volk te hebben opgehitst om een districtsleider te vermoorden gedu rende een vergadering betreffende de grondverdeling. Ook zou hij voorspeld hebben dat de communisten de oorlog in Korea niet zouden winnen. Na vier jaar „arbeidsomscholing" in dit kamp van 2000 mensen, onder wie 200 vrouwen, en na zijn beken tenissen te hebben geschreven in het Chinees, Engels, Latijn en Frans, werd hij op 4 november jl. door twee soldaten van uit Mandsjoerije tot Hongkong gebracht. Hij droeg een nieuw blauw pak en een blauwe com munistische uniformpet, die hij daags voor zijn vertrek had gekregen. NEGEN UUR SLAVEN ARBEID PER DAG In het arbeidskamp moest hij dage lijks opstaan te 4.30 uur. Het werk (Advertentie) begon om 7 uur. In kleine groepen werden de gevangenen onder gewa pende geleide naar de werkplaatsen gebracht. Dagelijks moesten zij ver slag uitbrengen over de gepresteerde arbeid. Er waren niet minder dan 45 verschillende reglementen, genoeg om voortdurend in overtreding te vallen Wel kregen de gevangenen gevoerde winterkleiding, doch hun handen wa ren blauw van de koude wanneer ze stenen moesten vervoeren. In de ka mers waar ze de nachten met twintig man moesten doorbrengen, was geen verwarming. Er was juist genoeg plaats om naast elkaar op de grond te liggen. Elke avond was er groepsstudie om de gevangenen van het communisme te overtuigen. Na enkele tijd gaven de communisten alle pogingen op om pater Devreeze te overtuigen, vermits hij zijn geloof niet wilde verzaken. Men vroeg hem hoe het kwam dat God, indien Hij bestond, hem niet uit de gevangenis kwam verlossen. Pater Devreeze draaide de vraag om en vroeg waarom zij de communisten van Amerika niet verlosten. Zijn „opvoe ders" antwoordden hem dat hij kin derachtige praat vertelde en er met hem niet te redeneren viel. Gedu rende honderd dagen werd pater De vreeze in de boeien geklonken. Hij zag andere gevangenen die met voet boeien nog stenen moesten verplaat sen. Gedurende de grondhervormingen werden alle goederen van zijn kerk verdeeld en alle boeken verbrand. De kerk bezat 800 morgen land en daar mede kon pater Devreeze 50 weeskin deren van de H. Kindsheid onderhou den. Het volk sympathiseerde met hem en verlangde geenszins de ker kelijke goederen te bezitten. Een districtsleider dreigde een lei der van de boerenbond te vermoor den. Pater Devreeze bracht die be schuldiging voor de hogere autoritei ten. Daarop had er een massaverga dering plaats en het volk was zo op gewonden, dat het de districtsleider wurgde. Later werd pater Devreeze beschuldigd, het volk tot die moord te hebben opgezweept. Na zijn aanhouding werd het wees huis ontbonden en de kinderen wer den in verscheidene huizen opgeno men Juist vóór zijn vrijlating zeiden de communisten hem, dat hij flink had gewerkt, maar dat zijn gedachten nog niet waren veranderd. Om vrijgelaten te worden moest pa ter Devreeze een bekentenis onder tekenen, die zeer diplomatisch was opgesteld. Hij schreef dat hij vroeger tegen de communisten was geweest omdat zij op hun beurt tegen de Kerk waren. Daar echter de rechter zei dat de communisten niet meer tegen de Kerk waren, kon hij, pater Devreeze, ook niet langer tegen het communis me zijn. Bij zijn gevangenneming waren er in de provincie Jehol nog zestig ker ken. Thans zijn er nog hoogstens twee met Chinese priesters. Alle vreemde missionarissen zijn reeds sinds enkele jaren verbannen. Vele Eerste Kamerleden spreken in het V.V. over de begroting van Waterstaat er andermaal hun teleur stelling over uit, d. de zo noodzake lijke waterstaatkundige voorzieningen in west-Noord-Brabant nog steeds niet tot stand kunnen worden ge bracht in verband met het trage ver loop der onderhandelingen met Bel gië. Verscheidene andere leden gaven blijk van verontrusting over de plan nen welke van Belgische zijde zijn gepubliceerd betreffende de wegen, waaraan prioriteit zal worden ver leend. Enige leden stelden de vraag hoe het staat met de oplossing van het vraagstuk van de Belgisch - Neder landse waterwegen. Minister Luns zal op donderdag 19 april te 's-Hertogenbosch op uitnodi ging van de Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde (,,V.I.R.O.") een rede houden over de Verenigde Na ties. Voor de Haagse rechtbank is dins dag de zaak behandeld tegen de 26- jarige journalist J. D., die ervan be schuldigd wordt in oktober 1955 een vertrouwelijk gestencild, afschrift van een door het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan H.M. de Koningin gericht schrijven betreffende de z.g. Deltawet te hebben gepubliceerd in een te Rotterdam verschijnend och tendblad. Tegelijkertijd werd de zaak behandeld tegen de 43-jarige archief- bediende W. K. L., werkzaam bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die dit afschrift ter hand had gesteld aan genoemde journalist. L. kende de journalist nog uit de tijd dat deze op het secretariaat en bij de afdeling voorlichting van het desbetreffende ministerie werkzaam was. De officier van justitie vroeg zich af of hier wel sprake is van het af geven van geheimen daar het betref fende stuk op geen enkele wijze als dusdanig was gekenmerkt. L. heeft geen bijzonder voordeel genoten van zijn daad en hij is er eigenlijk ingelopen De officier meen de dat men in dit geval kan volstaan met een kleine geldboete van 40 gul den, subs. 20 dagen en een voorwaar delijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Verdachte die vervolgens voorkwam, was van oordeel dat hij slechts zijn taak als journalist had vervuld. President: „Maar dit is op een niet oirbare wijze geschied. U had vooral als gewezen voorlichtingsambtenaar moeten begrijpen dat u door deze pu blikatie L. in moeilijkheden bracht. Ik begrijp dat een journalist gaarne met primeurs voor de dag komt, maar het is jammer dat deze primeurs niet altijd op scrupuleuze wijze worden verkregen." D. verdedigde zich door er op te wijzen dat het journalistieke beroep dikwijls eist dat men inlichtingen langs omwegen verzamelt. GEVANGENISSTRAF De officier van justitie achtte het betreurenswaard dat D. op het stand punt staat dat het doel de middelen heiligt. Verdachte geeft blijk van een betreurenswaardige helersmentaliteit, zei hij, wanneer hij zegt dat de ver antwoordelijkheid voor deze zaak bij L. zelf ligt. Spreker eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen De verdediger van D., mr. Mijs, Oit GIBELINE waarborg- etiket in regenkleding en sportkleding geeft u de zeker heid, dal u de beste kwaliteit krijgt, gemaakt van echte GIBELINE, dus weerbestendig zelf-ventilerend kleurecht ^'ff/TilENT. Door de omstandigheid dat er in de vorige wekelijkse periode de Paasdagen vielen, omvat dit bericht de gebeurtenissen, welke gedurende twee weken plaatsvonden. Om nu maar met het laatste nieuws te be ginnen, de minister van financiën heeft aangekondigd, dat hij zal over gaan tot uitgifte van 409 miljoen gul den 31/2% obligaties tegen een koers van 99%. De aflossing zal beginnen in 1957 en bedraagt voor iedere 3 op volgende jaren 3,4 en 3% zodat per 3 jaren 10% wordt afgelost en de le ning dus een looptijd heeft van 30 jaar. Van het bedrag is 100 miljoen voor- geplaats bij de rijksfondsen, zodat er voor publieke Inschrijvers slechts 300 miljoen overblijfi. Het prospectus zal waarschijnlijk 13 april verschij nen en de storting moet vermoedelijk op 1 mei plaatsvinden, aangezien de lening voorzien wordt van cou pons vervallende 1 mei en 1 novem ber. De minister heeft blijkbaar met deze lening geen risico's willen ne men, gewaarschuwd als hij was door de feitelijke mislukking van de vo rige 3%% staatslening. Algemeen wordt verwacht, dat er voldoende fc 'angstelling voor deze lening zal bestaan. Desalniettemin bracht de aankondiging een zwakke stemming op de obligatiemarkt me de en de meeste staatsleningen wer den dan ook lager genoteerd, hoe wel de verliezen zich toch nog tot iets boven één procent uitstrekten. Wat de aandelenmarkt betreft, heeft de beurs zich regelmatig in een vas te stemming mogen verheugen, niet op de laatste plaats omdat ook New- York steeds van een zeer vaste stem ming blijk gaf, zodanig zelfs, dat het Dow Jones gemiddelde kon stij gen tot iets boven de 520. De laatste twee dagen heeft zich echter onder invloed van de spanningen in het nabije oosten een onbehaaglijke stem ming ontwikkeld, welke gisteren spe ciaal in Amerika tot vrij gevoelige verliezen leidde, zodat het Dow Jo nes gemiddelde in twee dagen tijds van iets boven de 520 tot iets bo ven de 510 daalde. Ons hoofdfonds mocht zich na een opening van 715 regelmatig in de belangstelling van de arbitrage verheugen en bereikte met 745 een hoogtepunt, alhoewel in de nabeurs op 749 werd gehandeld. Dit hoge peil kon niet gehandhaafd blijven en de laatste dag was het fonds dan ook teruggelopen tot 735 welke koers nabeurs niet gehand- haaid kon blijven, Dinsdag nabeurs werden Olies dan ook gevoelig lager op 726 verhandeld, terwijl de New- Yorkse slotnotering overeenkwam met 722 Amsterdams usance. Wat Philips betreft, waarvan wij in ons vorige overzicht de belangrijkste resultaten mededeelden en waarbij wij de vraag stelden hoe de beurs op deze cijfers zou reageren, moet nu worden geconstateerd, dat de cijfers het publiek zijn tegengevallen. De eerste dag al reageerde het fonds 7 punten en sloot na een vorig slot van 348 op 341 en na een kortstondige ver betering liep de koers regelmatig te rug, zodat de periode op 326s/. werd afgesloten. Vanzelfsprekend zijn voor deze koersdaling eveneens de gebeurtenis sen van het midden-oosten aanspra kelijk. Ook de preferente aandelen, die op alle mcffeelijke geruchten ge ruime tijd vast in de markt lagen, zijn van 224 tot 210 gedaald. De nieu we aandelen bewogen zich in dezelf de richting als de oude en liepen per saldo van 342 tot 321 terug. Uni levers, die steeds vast in de markt lagen en van 375 via 370 een hoog tepunt van 378 bereikten, konden zich evenmin aan de onbehaaglijke stem ming onttrekken, zodat het slot op 365% kwam. Aku's hielden zich nog het beste. H vorige slot was 327%, de laagste koers 321 en het slot 325% Het bestuur van AKU heeft medege deeld, dat zal worden overgegaan tot uitgifte van 10.286.000.— gewo ne aandelen tegen een koers van 150 in de verhouding van 1 op 10 en dat zal worden uitgegeven 29.400.000.— converteerbare obligaties, welke uit sluitend ter beschikking' zullen ko men van oude aandelen in de ver houding van 2 op 7. Dit is de eerste aandelen-emissie. die sinds 1941 plaats vindt en AKU heeft het weten te presteren de geweldige expansie van na de oorlog zonder kapitaals uitbreiding te financieren, en de thans voorgenomen kapitaalsuitbrei ding door het plaatsen van aandelen en converteerbare obligaties mag dan ook nog steeds als zeer matig worden bestempeld. Per 31 decem ber 1954 bedroegen de liquide mid delen nog bijna 60 liljoen doch in middels zal in de loop van 1955 uiter aard een grote verschuiving hebben plaatsgevonden, zodat het nodig was tot versterking van de liquide mid delen over te gaan. Wat onze druk verhandelde binnen landse industriëlen betreft, steeg Van Berkei's Patent van 185 tot 189, ëokker van 315 tot 321%. Van Gelder die intussen Koninklijk is geworden, deed het niet koninklijk. Het fonds daalde van 274% tot 263%. Hoog ovens stegen voor wat de nieuwe be treft van 310% tot 3161/j terwijl de oude aandelen te weinig verhandeld werden, om hierop een koersverge- lijking te baseren. Nederlandse Ka bel liep van 234 tot 230 terug. Wilton Feyenoord kon per saldo nog 4 pun ten verbeteren en sloot op 307. De koersen van Cultuurwaarden veran derden slechts weinig. Amsterdam Rubber liep per saldo van 115% tot 113 terug; H.V.A. van 135 tot 132»/,; Verg. Deli van 151 tot 150, terwijl Senembah op lOOi/j onveranderd bleef. SCHEEPVAARTWAARDEN steeg op deze laatste mededeling van 225 tot 229. Speciaal dient verder nog vermeld te worden het animo, dat blijft be staan voor aandelen Kon. Nederl. Zoutindustrie. Wij hebben ten tijde van de emissie hieraan enige rege len gewijd, doch intussen kon in deze 14 dagen de koers van 362 tot 395 oplopen. Aandeelhouders behoeven van hun bezit geen spijt te hebben. (Advertentie) De druk verhandelde scheepvaart waarden waren zeer ongeanimeerd en per saldo waren de koersen over de gehele linie lager. Holland Ame rika Lijn daalde van 207% tot 203%; Kon. Java China Paket van 205 tot precies tweemaal pari. Kon. Paket liep van 196 tot 195% terug, terwijl Rotterdamsche Lloyd van 188 tot 185 daalde. Scheepvaart Unies verloren 2% punt en sloten op 203%, terwijl Stoomvaart Mij. Nederland van 218% tot 215 terugliep. K.N.S.M. was op de dividendverhoging" en de bonus van 6%% tijdelijk hoger. Toch heeft dit niet geholpen, want per saldo liep het fonds toch nog van 209 tot 207% terug na een hoogste koers van 214. Van Ommeren maakte een uitzondering en steeg van 304 naar 315. Men heeft altijd nog de hoop, dat ook Van Ommeren nog wel eens met een verrassing zal komen. Na de verrassing van Nievelt Goudriaan waarvan de koers intussen tot 645 steeg, volgde gedurende deze perio de de Furness. De maatschappij doet het voorstel tot uitkering van een dividend in contanten van 25%, terwijl daarnaast een bonusaandeel van 50% beschikba-r wordt gesteld. Reeds eerder wezen wij op een voortdurende stijging, welke in het koersverloop werkzaam was, doch thans lien de koers op van 536 tot 600 bieden tot 635, waarbij werd af gedaan. Een bijzonder feit vormde deze week ook de dividend-declara tie van Stokvis, welke maatschappij oorspronkelijk 14% dividend zou uit keren op de oude en 7% op de nieu we aandelen en 'liervan resp. 10 en 5% in de vorm van stockdividend. Hiertegen rezen in de gehele finan ciële pers bezw ren, aangezien dit een bevoordeling van de oude aan delen ten opzichte var: de nieuwe in hield, Hierop is door de directie het dividendvoorstel herzien en wel in die zin, dat een dividend zal worden uitgekeerd van 9 resp. 4%% op de oude en nieuwe aandelen, terwijl bei de aandelen een bonus krijgen van 10% uit de agioreserve. Hiermede is de ongelijke behandeling van de aan deelhouders van de baan. De koers Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 27/3 '56 3 Nederland '62-'64 99 1/16 3-3»/i% Nederland 1947 98 5/5 3 Ned. '47 (doll.l.) 963/4 3 Nederland 1937 96 1/8 3 Ned. Inv.cert. 98 3 4 3 Gr.boekobl. '46 96 5/16 3 Ned.-Indië 1937A 96 3/8 3s/4% Nederland 1955 102 3/8 AANDELEN Amsterdamsehe Bank 249 Rotterdamsche Bank 225 De Twentsche Bank 237 1/2 Nationale Handelsbank 152 Nederl. H an del-Mij. 223 1/2 Alg. Kunstzijde Unie 327 1/2 v. d. Bergh en Jurgens 302 Machinefabriek Breda 206 Van Gelder Zonen 274 1/2 Unilever 3751/4 Nederl. Kabelfabriek 342 G.B. v. a. Philips' Gl. 348 Kon. Ned. Hoogovens 320 1/2 Wilton Fijenoord 303 Int. Gew.beton Bouw 160 Internatio 157 Billiton Mij. n 312 Kon. Ned. Petroleum 726 Rubbercult. Mij. A'dam 119 1/4 Bandar Rubber Mij. 171 Holland Amerika Lijn 207 1/2 K.N. Stoomb. Mij. N.B. 209 Ned. Scheepvaart Unie 203 Rotterdamsche Lloyd 188 Kon. Java-China p\ L. 205 1/8 Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 45 Handelsver. Amsterdam 1381/2 Ned.-Ind. Suiker Unie 82 1/2 Ver. Deli Mijen 151 Senembah 99 3/4 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. 82 3/8 Bethlehem Steel Corp. 165 1/4 General Motors 47 1/2 International Nickel 94 Republic Steel Corp. 49 1/4 U.S. Steel Corp. 59 172 Cities Service Comp. 68 5/8 Shell Union Oil Comp. 81 Tide Water Ass. Oil C. 47 3/4 Southern Pacific Comp. 60 Union Pac. Railroad C. 186 3/4 10/4 '56 98 3 4 98 7/16 96 3/16 96 1/2 98 5/8 95 1/2 97 102 5/16 247 222 1/2 237 147 3/4 219 1/2 325 1/2 304 208 3/4 263 1/2 365 1/3 330 326 3/4 328 307 160 151 305 735 3/4 113 1/2 167 203 1/4 206 1/2 200 3 4 185 200 44 3 4 132 3/4 149 7/8 100 1/2 80 5/16 165 1/2 45 1/4 93 5/8 43 3/4 60 5/16 64 1/4 80 1/2 44 3/4 57 1/8 182 1/2 wees er op dat D. niet doordrongen is geweest van het vertrouwelijke ka rakter van de documenten. D. is jour nalistiek nog wat onervaren en de controle door zijn hoofdredactie op deze wijze is evenwel volgens de jour nalistieke moraal geoorloofd Nederlander in België omgekomen Bij een ontploffing in een drogerij in Antwerp: n is een aldaar werkza me Nederlandse arbeider, de 55-jari- ge heer W. Geven, die ook te Ant werpen woonachtig was, om het leven gekomen. Hij werd ernstig gewond bij de brand, die na de ontploffing ontstond. Later is hij in het zieken huis aan zijn brandwonden bezweken. Diegenen, die er nog aan getwij feld hadden, weten het nu zeker, Sjef de Bruyckere zal niet meer op de Nederlandse voetbalvelden spelen. Woensdagmorgen vroeg is hij te Til burg in de bus gestapt, op weg naar de „Johan van Oldenbarnevelt", die hem en zijn vrouw en zoontje naar Australië brengen. Bij zijn bagage is een kostbaarheid, die hij zorgvuldig bewaart, het oranjeshirt, dat hij zondag in de ,,Hel van Deurne" gedragen heeft. De Bruyckere heeft zijn voetbalschoenen niet in Nederland achter gelaten, want in Melbourne zit de Nederlandse kolonie om hem te springen. De Ne derlandse emigranten hebben in Aus tralië een voetbalvereniging die ,,Wil- helmina" heet. Zij spelen in een oranje shirt en witte broek. Geen vreemde kleur dus voor De Bruycke re. De vereniging speelt in de tweede klasse. De Bruyckere wordt hier spe ler-trainer. Voor het afscheid in Til burg bestond grote belangstelling. Velen waren gekomen om De Bruyc kere nog even de hand te schudden. De Willem Il-er had dinsdagavond al afscheid genomen van zijn clubmak kers. Terwijl de bus vertrok, loeiden de sirenes van de Tilburgse brand weer en stonden de brandweerman nen in gelid opgesteld. De Bruyckere heeft nl. deel uitgemaakt van de Tilburgse brandweer. De Tilburger gaat in Ringwood wonen, op 15 km van Melbourne. (Advertenties) OVeR CE KLElNe GêVoEGeNS DEJ LEVENS He middeleeuwen had de koning des lands recht op de eerste exemplaren van alle voorjaarslekkernijen. Dat recht is al lang in 'I vergeetboek geraakt. Maar de traditie is blijven leven in de jaarlijkse aanbieding van het eerste kievietsei aan de Koningin. Gelukkig voor ons zijn de andere kie vietseieren even lekker als het eerste. Dat hebben ze trouwens met Uiv Spencer sigaretten gemeenook die zijn9 dank zij de speciale controle (let op 'I stem peltje: Quality controlledjaar in jaar uit onveranderlijk goed. En9 net als de kievietseiereneen genotdat een tradi tie werd. Het partijbestuur van de Neder landse C.P.N. heeft nu in een lange resolutie ook een schuldbelijdenis af gelegd ten aanzien van zijn Stalin- verheerlijking. Eerst is er nog een doekje voor het bloeden: ,,De figuur van Stalin zal de geschiedenis ingaan als één van de bekwaamste denkers en orga nisatoren van de Marxistisch-Leni- Een kort vóór de tweede wereldoorlog genaturaliseerde Franse financier, Frédéric Ebel, die door de Parijse politie werd gezocht wegens malversaties, is tijdens het afgelopen weekeinde met twee gidsen in een hevige sneeuwstorm om het leven ge komen. Het drama had zondag jongstleden reeds in Chamonix opschudding ver wekt, doch men wist toen nog niet waarom de Parijse toerist ondanks de slechte weersgesteldheid twee er varen alpengidsen er toe had overge haald, hem te vergezellen op een moeilijke bergtocht. Het motief was des te moeilijker te raden, omdat Frédéric Ebel onder een andere naam door de politie werd gezocht. Nu blijkt, dat de voortvluchtige fi nancier zich in Italië in veiligheid wilde stellen. Hij en zijn twee gidsen zijn in het hooggebergte overvallen door een zware sneeuwstorm, die hen heeft gedwongen hun tocht te onder breken. Op de gletsjer, waar zij zich be vonden, konden de drie mannen ech ter geen dekking vinden tegen de snijdende kou van meer dan dertig graden onder nul. Volkomen van de bewoonde wereld afgesloten zijn zij daar doodgevroren. Frédéric Ebel heeft na de oorlog naam gemaakt als hoofd van een ben de goudsmokkelaars. Hij heeft in die tijd reusachtige kapitalen verdiend, die hem in staat stelden, villa's te kopen in Frankrijk, Engeland, Italië en Zwitserland. Hij bezat bovendien grote eigendommen in Tanger, hield er een eigen jacht en drie auto's op na en beschikte zelfs over twintig vliegtuigen. Voor de vorm exploiteerde hij een particuliere luchtvaartmaatschappij met behulp van oude Amerikaanse legervliegtuigen. Doch het trok ook de aandacht van de autoriteiten, dat deze vliegtuigen zelden of nooit pas sagiers vervoerden en dat zij her haaldelijk noodlandingen moesten maken in dunbevolkte streken. Het raadsel van al die noodlandingen werd verklaard toen bleek dat Ebel zich van de vliegtuigen bediende om goudladingen clandestien van het ene land naar het andere over te bren gen. Sinds deze goudsmokkel aan het licht is gekomen, heeft Ebel zich toe gelegd op andere clandestiene han deltjes, voornamelijk in wapens en deviezen. De politie zat hem op de hielen, doch enkele uren voordat hij in Cha monix gearresteerd zou worden, kreeg Ebel er de lucht van, dat men hem op het spoor was gekomen. In een laatste vertwijfelde poging om aan zijn achtervolgers te ontkomen besloot hij zich clandestien naar Italië te begeven. Dat besluit is zyn dood geworden. In Marseille is een slangenbezweer der overleden aan de gevolgen van de beet van een cobra. Hij wilde het dier in de trein wat melk geven. Zijn medepassagiers vluchtten in panische schrik uit de coupé, toen de slang uit haar doos ontsnapte. De slangenbe zweerder werd gebeten, toen hij het dier weer wilde grijpen. Bij aankomst in Marseille het ongeluk had kort voor de aankomst van de trein in Marseille plaats werd de slangen bezweerder naar het ziekenhuis over gebracht waar hij overleed. De bekende roman van Cor Brujjn, de thans 72 jarige Hilversumse au teur zal, zo is vast komen te staan onder Italiaanse regie worden ver vaardigd als kleurenfilm. Binnenkort zal mën op Terschelling beginnen met het maken van proefopnamen. Men hoopt onder de eilandbewoners vertolkers te vinden. Cor Bruijn heeft het contract met de Leidsche onderneming „Standaard Films" getekend. Het schrijven van het draaiboek zal echter niet door hem geschieden. Wel zal hij de pro- duktie als adviseur meemaken. De muziek bjj de film zal worden ge componeerd door Francisco Dila- vagnino. Hij zal gebruik maken van Terschellingse volkswijsjes. Aan de camera komt Gabor Poga- ny, en de „cutter" van „Fietsendie ven" Haraldo da Roma zal de film monteren. De opnamen zullen worden gemaakt tussen eind augustus en half oktober. Het boek waarvan in 1939 de eer ste oplage verscheen bereikte een op lage van 200.000 daarnaast zijn er vertalingen in Scandinavië, Finland, Duitsland, Frankrijk cn Italië uitge geven. nistische beweging. De nagedachtenis aan zijn toewijding aan de zaak van het socialisme wordt door gemaakte fouten niet aangetast. Het betrof hier beleidsfouten en een overtreding van de communistische organisatiebegin selen". Maar dan komt het: „De reeds genoemde fouten heb ben tot ernstige provocaties geleid, zoals de arrestatie van de dokters, die bij velen in ons land diepe ongerust heid heeft gewekt en de breuk met Joegoslavië, die tijdelijk de zaak van de vrede ernstige schade heeft toege bracht. „Ten aanzien van diverse proces sen, o. a. het proces-Rajk, wordt door de betrokken regeringen thans ver klaard dat er personen op valse gron den zijn gestraft of zelfs terechtge steld. De tijd waarin dit gebeurde, stond in het teken van de actieve oorlogs spanning. zoals o.a. door Foster Dul les is onthuld. Het partijbestuur betreurt deson danks het feit, dat het deze en andere gebeurtenissen tegenover het Neder landse volk heeft verdedigd. Het partijbestuur verklaart, dat het tegen herhaling hiervan zal waken en dat het in de toekomst geen stel ling zal nemen inzake interne gebeur tenissen in andere landen, indien deze aan zijn beoordeling ontsnappen. Het partijbestuur betreurt ook, dat destijds in onze partij de waardering voor de verdiensten van kameraad Stalin is geuit in bewoordingen, die strijdig zijn met de communistische beoordeling van de persoonlijkheid. Ook is een critische beoordeling nodig van kunsttheorieën, zonder zich bij voorbaat neer te leggen bij het standpunt dat hierover in de Sowjet- Unie en de volksdemocratische lan den wordt ingenomen. Het partijbestuur gaat akkoord met de herroeping van de resolutie van het communistisch informatiebureau, uit 1949, betreffende de breuk met Joegoslavië. Het besluit om in het belang van de vrede en het socialisme te streven naar het herstel van de vriendschap pelijke betrekkingen met de Joego slavische communistenbond". Nu zo precies te hebben nagepape- gaaid wat Moskou voorschreef, volgt de verzekering: De C.P.N. is een Ne derlandse partij. Proost! Blijkens het V.V. van de Eerste Kamer betreffende de begroting van Verkeer en Waterstaat waren vele le den van oordeel, dat, daar het inge diende delta-ontwerp te zijner tijd voldoende gelegenheid zal bieden om op diverse gebieden die indirect met deze wet in betrekking staan, met de minister in discussie te treden, het juister geacht moet worden dit ogen blik af te wachten. Sommige andere leden konden zich met deze zienswijze verenigen. En kele leden van deze groep wensten evenwel met de minister nogmaals van gedachten te wisselen over de in verschillende organen geuite vrees, dat de regering buiten voorkennis van de Staten-Generaal en de natie, door een reeks, al dan niet volken rechtelijke verplichtingen medebren gende, maar in elk geval niet aan de Staten-Generaal medegedeeld en door hen niet goedgekeurde verbintenissen, onder de naam van afspraken, ver klaringen, besluiten enz. doende is, de vraagstukken van de waterwegen en het Deltaplan op te lossen met feite lijke loslating van de Nederlandse rechtspositie, en zelfs de lege of de facto aanvaarding van de Belgische rechtspretentie. De 25-jarige ongehuwde matroos L.Mangelaars, afkomstig uit Dintel oord, is in de rivier de Noord ver dronken. Het schip, waarop hij voer, wilde aanleggen, waartoe de matroos met een werpkabel over een ander schip naar voren liep. Toen hij lang weg bleef, ging een andere matroos kijken Nadat M. uit het water was gehaald, werd kunstmatige ademhaling toege past, evenwel zonder resultaat.

de Stem | 1956 | | pagina 9