4 smaken Luiheid GESTOLEN GOED Vitamine Sensationele ontdekking „De Woorden van Jezus Siroplex K77 SNELPON Meningen en Commentaren reeds drommen AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BEAD pagblaD pc jUtetw DONDERDAG 12 APRIL 1956 O S PROPAGANDA DE DAM IN HET HARINGVLIET DELTAPLAN EN MOERDIIKKANAAL VERPLAATSING MOGELIJK? Elektriciteit in de badkamer Nat King Cole neergeslagen Bijzonderheden thans onthuld Waarom nog geen Weekend-retour er zijn die op een Angst-meineed Een Britse wet tegen luchtverontreiniging Huisvesting van bejaarden J Wraak TELEVISIEPROGRAMMA'S ZAANHAGEL door Clarence Budington Kei land <XXXXX>0<X><X><><X><>0<X>00<>00<>0<X>0<>C><>0<XX><><>00<><><>0<>0<><>00 ■y0c>000c>00c'0c>00000000c>00<x>00000<xx>00000<xxx>0000000 QROOT-BRITTANNIë is wel in een wespennest terecht geko men met de uitnodiging aan het vrolijke tweetal Boelganin en Kroestsjef. De heren hebben blijk baar niet zoveel trek in ernstige ge sprekken. Ze hebben van Malenkov gehoord, hoe het uitdelen van snoep en vredesmedailles op eenvoudige lieden een goede indruk maakt. De medeplichtigheid aan de misdaden van wijlen maarschalk Stalin wordt daardoor gemakkelijk vergeten. De gewone man ziet dan niet meer dan een paar vriendelijke lieden, die erg vlot lachen, graag een bor rel lusten en iedere baby willen knuffelen. In navolging van hun wegbereider Serov willen ze daar mee zeggen: „Zien we er uit als Iwan de Verschrikkelijke?" Inder daad, zo zien ze er niet uit. Maar dat is juist het gevaarlijke. Hun slachtoffers, die voor het vuur- peleton stonden of aan de galg hin gen, zullen het tegenovergestelde evenmin getuigen. Ook niet dege nen, die in de Siberische slaven kampen ellendig ten onder gingen. De heer Eden heeft dit bezoek ge arrangeerd als een gelegenheid om ernstige politieke zaken te doen. Hij moet zich daarvan vooral niet te veel voorstellen. Het is de Rus sische gasten in de eerste, tweede en derde plaats om propaganda te doen. P)E hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat bij de Delta dienst, ir. J. Volkers, heeft voor het departement Den Haag van de Ne derlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel enige bijzonder heden meegedeeld over de afdam ming van het Haringvliet, het eer ste grote werk in het kader van het Deltaplan. Men zal beginnen met midden in de monding een bouwput te maken voor de sluis, waardoor straks het ijs moet worden gespuid. Die bouw put wordt 1400 meter lang en men zal er twee jaar aan moeten wer ken. Voor de sluis zelf, die 17 ope ningen van elk 60 meter krijgt, re kent men op een bouwtijd van 5 jaar en daarna zullen de dammen aan weerszijden van de sluis ook nog eens 5 jaar arbeid vergen. Eerst na 12 jaar zal de eerste grote Deltadam over het Haringvliet dus voltooid zijn. Ir. Volkers deelde mee, dat de rijkswaterstaat nog dit jaar of in de loop van het volgend jaar met het werk aan de bouwput hoopt te kunnen beginnen. Er is inderdaad al eerder sprake geweest van voorbereidende werk zaamheden te Hellevoetsluis, maar men mag zich hierbij toch wel af vragen, of de rijkswaterstaat daar mee dan niet te vroeg van stapel loopt en zijn boekje te buiten gaat. De wettelijke sanctie voor het (Advertentie) telt zijn trouwe 'rokers- met honderd duizenden. Weet U waarom? .Omdat hij goed ist 80 et versin cellophaan Deltaplan moet immers nog ver kregen worden en het ziet er niet naar uit, dat de parlementaire be handeling van de Deltawet in deze zittingsperiode nog voltooid wordt. Zeker niet in de Eerste Kamer. Derhalve zal het wel volgend jaar worden, voordat men met de Ha- ringvlietdam beginnen kan. ■yiJDENS zijn voordracht over het Deltaplan te Den Haag werd ir. Volkers gevraagd, waarom de Deltacommissie ter vergemakkelij king van de afdamming in het Brouwershavense Gat en in de Oos- terschelde niet liever vooraf een dam wilde leggen in het Zijpe dan in de Grevelingen. Die dam in het Zijpe zou immers veel korter en minder kostbaar zijn. Ir. Volkers heeft hierop geant woord, dat de rijkswaterstaat liever niets doet, wat het Moerdijkkanaal, meer dan nodig is, kan bevorderen. Men vermeed daarom de noodzaak van een sluis in de route Rotter damAntwerpen. Overigens ver klaarde ir. Volkers ook, dat het Deltaplan het Moerdijkkanaal niet geheel van de kaart veegt, maar het werd er ook niet extra door gepousseerd. Het zou dus zo zijn, dat de Delta commissie de Grevelingendam con cipieerde om in het Zijpe een af damming dwars door de Antwerpse Rijnvaartweg te vermijden, welke België naar een andere vaarweg en dan allerwaarschijnlijkst naar het Moerdijkkanaal zou doen vragen. Maar intussen ontwierp de Delta commissie eveneens een Volkerak- dam, die al evenzeer in de Ant werpse Rijnvaartweg komt te lig gen, als dit een dam in het Zijpe zou doen. Men krijgt dan toch wel de indruk dat de Deltacommissie en de rijkswaterstaat, waaruit haar leden praktisch zijn gerecruteerd, niet consequent zijn gebleven en het Moerdijkkanaal, zij het niet extra, dan toch inderdaad hebben gepousseerd met hun plannen. Hun schroom voor een dam in het Zijpe is zo moeilijk te verklaren. JR. VOLKERS ziet als bijkomstig voordeel van de Grevelingen dam, dat men in het westen daar van een zoutwaterbassin zou kun nen handhaven, waarheen de oesr tercultuur ware over te plaatsen. Men onderzoekt nog, of de oesters bij Brouwershaven wel zonder eb- en vloedstroom zullen willen ge dijen. Er zal overigens toch een doorlaat voor zout water in de buitendam van 't Brouwershavense Gat gemaakt moeten worden. Het onderzoek schaadt niet, maar over de uitkomst moet men zich maar geen grote illusies maken. De Zeeuwse oesterkwekers hebben reeds met proefnemingen in de Grevelingen leergeld betaald. Die experimenten hebben zoveel geld gekost en zo weinig profijt opge leverd terwijl eb en vloed nog vrijelijk op de Grevelingen inwer ken dat men in Yerseke alleen maar hoogst sceptisch tegenover de mogelijkheid van een overplaatsing der oestercultuur naar de Greve lingen kan staan. Met alleen een doorlaat voor zout water in de dam van het Brou wershavense Gat zal het wel niet gaan. Het zullen misschien wel per foraties moeten zijn, die de werking van eb en vloed laten voortbestaan. Maar waarom dan geen geperfo reerde dam gelegd in de Ooster- schelde, zodat de oesters kunnen blijven, waar ze tot nu toe alleen goed blijken te tieren? In plaats van de Oosterschelde kan men dan altijd nog de Grevelingen zoet maken. Wie ontberen kan, is op weg naar de onafhankelijkheid. Dezer dagen heeft zich een dodelijk ongeval voo- gedaan door het gebruik van een verplaatsbare elektrische ka chel in een badkamer. Dit^ is het der de dodelijke ongeval, dat in ons land binnen het tijdsverloop van een jaar met een elektrische kachel in een badkamer is gebeurd. Bovendien kwam nog een dodelijk ongeval voor in een douchecel met een elektrische haardroger. Elektri citeitsverbruikers worden er daarom van officiële zijde opmerkzaam op gemaakt, dat het gebruik van toe stellen als bovengenoemd in badka mers en douchecellen gevaar ople vert en daarom volstrekt moet wor den nagelaten. Niet voor niets wordt voorgeschreven, dat in badkamers en douchecellen geen stopcontacten mo gen zijn aangebracht. De neger zanger-pianist Nat King Cole is door een groep van zes blan ken op het toneel neergeslagen. Cole gaf een concert, voor blanken en zou later nog voor negers optreden. Bij zijn tweede lied stormden zes man nen op het toneel en sloegen hem en de microfoon tegen de grond. Een tiental politiemannen snelde hem te hulp. Enkele der aanvallers zijn naar het politiebureau overgebracht. (Advertentie) AMERICAN VIRGINIA HALF ZWAAR ZWAAR De viering van het 64ste lustrum van de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft een voorspel gehad in een lus trumsamenkomst in de Pieterskerk. De hoogleraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan het College dq France" te Parijs, prof. H. Ch. Puech die behoort tot de zes buitenlandse hoogleraren aan wie bij de 320ste diesviering een eredoctoraat wordt verleend, heeft naar aanleiding van de jongste ontdekkingen een rede gehouden over „De woorden van Jezus" te Nag Hamadi gevonden. Prof. Puech zei, dat zijn ontdek king van het geschrift ,,De woorden van Jezus" (of wel „Het Evange lie van Thomas") min of meer sen sationeel is. Hij wilde zijn rede be schouwen als een dankbetoon en een bewijs van eer aan de rijksuniver- Advertentie) Blijf niet doorlopen met die Bheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen R»it«. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij uw apo theker of dr-ogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. Vele Eerste-Kamerleden toonden zich minder tevreden over het ant woord van minister Algera inzake 't afwijzen van het nu reeds sinds enige jaren herhaalde verzoek om weer over te gaan tot het invoeren van weekend-retours en goedkope va kantietarieven op de spoorwegen. Nu er een belangrijke uitbreiding van dit vakantie-vervoer is te ver wachten en het aantal ter beschikking komende zitplaatsen bij de N.S. groter is geworden, heeft dit bedrijf, naar hun mening ook hierin zijn so ciale taak te vervullen, dat het dit vervoer verricht tegen tarieven, die aangepast zijn aan de draagkracht van deze mensen. De N.S. kunnen er op deze wijze mede toe bijdragen dat duizenden landgenoten in de ge legenheid worden gesteld hun eigen land beter te leren kennen. Naar het oordeel van deze leden moet het voor de N.S. mogelijk zijn hiertoe hun bij drage te leveren zonderdat dit invloed heeft op de gewone reizigerstarieven. siteit te Utrecht, die hem het ere doctoraat zal verlenen. Thans krijgen we, aldus prof. Puech, een volledig nieuwe belich ting van het probleem. In 1945 werd te Nag Hamr.di in opper-Egypte een Gnostische bibliotheek gevonden wel ke ongeveer 48 onbekende geschrif ten bevatte. Spreker heeft ontdekt, dat een daarvan bestaande uit enige tientallen bladzijden, een volledige tekst bevat van de „Woorden van Jezus" in het Koptisch. Dit geschrift draagt in zijn Koptische vertaling de titel „Evangelie van Thomas" en begint aldus: „Dit zijn de geheime woorden die Jezus de Levende gesproken heeft en welke Didymus Judas Thomas op geschreven heeft." Dit is precies de inhoud van de papyrus Oxyrrhyncos 654. De volledige „Logia Jesou" zijn volgens spreker dus ontdekt. Hij acht het nu mogelijk om de verminkte passages van de reeds bekende frag menten met volkomen zekerheid te herstellen. Het blijkt, dat aanvullin gen der geleerden bijna alle onjuist waren, aldus prof. Puech. Hij gaf daarna een korte analyse van de in houd, welke bestaat uit spreuken, za ligsprekingen, gelijkenissen en ant woorden op vragen, waarin geen en kel plan is te bespeuren. De verzameling „Woorden van Je zus" is vólgens hem in ieder geval ouder dan de derde eeuw en waar schijnlijk geschreven tussen 130 en 140 na Christus. Er is niets speciaal Gnostisch in. Waarschijnlijk was de oudste vorm van dit geschrift niet Gnostisch, maar kerkelijk min of meer orthodox, aldus prof. Puech. Prof. Pech deelde mede dat hij voor het eerst deze bijzonderheden heeft bekend gemaakt. Hij hoopt dat vele geleerden, ook uit Utrecht er toe zullen meewerken om deze op zienbare vondst nader te bestuderen. (Advertentie) SCBUWl'USt. Zwaarmoedige gedacntefl, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en I emmen U weer moedig en rustig. In Birmingham is een man tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het ver waarlozen van zijn drie kin deren. Op de rechtszitting werd van hem gezegd, dat hij te lui was om het geld op te halen als hij iets verdiende. (Advertentie) Bromfiets kopen? Dan zonder risico dus: Simplex, vanouds gerenommeerd! Tegen de 36-jarige vrouw A. B. uit Enschedé is voor de rechtbank te Almelo vier maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd, wegens meineed. Op 16 februari j.l. had zij als ge tuige in de zaak tegen J. H. U. ver klaard, dat U. bij een vechtpartij niet de eerste klap had gegeven. Dit bleek naderhand onjuist te zijn. Zij gaf thans toe een onjuiste verklaring te hebben afgelegd uit angst voor U. Verdacht van uitlokking van mein eed stond U. daarna terecht. Tegen hem werd vier maanden gevangenis straf geëist met directe gevangenne ming. Dit laatste verzoek werd door de rechtbank ingewilligd. Uitspraak in beide zaken over veertien dagen. Het Britse Lagerhuis heeft een wet aangenomen tegen luchtverontreini ging in Londen en andere grote cen tra. Met bepaalde uitzonderingen mag geen donkere industrierook wor den vrijgelaten en moet er tegen ge waakt worden, dat roet vrijkomt. De bepalingen zullen zo spoedig moge lijk uitgevoerd worden. Zij hebben ten doel de kansen op „smog" de beruchte Londense mist tot een minimum te reduceren. Tengevolge van de smog het woord is een samentrekking van de Engelse woorden voor rook en mist smoke en fog overlijden jaarlijks vele mensen. (Advertentie) Het Tweede Kamerlid Maenen heeft minister Witte gevraagd of de huren voor afzonderlijke woningen voor be jaarden, welke met steun uit 's rijks kas worden gebouwd, de financiële draagkracht van zeer vele, zo niet de meeste bejaarden niet te boven gaat? Is de minister niet van mening, al dus de heer Maenen, dat de huren voor deze afzonderlijke woningen voor bejaarden relatief aanmerkelijk hoger zijn dan de huren voor grotere woningen, welke zijn bestemd voor de huisvesting van normale gezinnen? Acht de minister het niet gewenst de beschikking bijdragen woningwet- bouw 1950 en de premie- en bijdrage regeling 1953, een en ander voor zo ver betreft woningen voor bejaarden, spoedig aan een herziening te onder werpen?, zo vraagt het Kamerlid. W J Een van wrok vervulde Ja- J 0 panse zakenman, die na failliet 0 te zijn verklaard aan de drank J 0 was geraakt, heeft zeven 0 J brandstichtingen bekend. Hij J 0 heeft de huizen van drie voor- 0 J matige concurrenten in brand J 0 gestoken, omdat hij hen aan- 0 J sprakelijk stelt voor zijn fail- J 0 lissement en vier bars omdat 0 J zij hem geen krediet meer J 0 wilden geven. 0 Luid De gevangenen van de Britse ge vangenis te Dartmoor zingen zo luid, dat zij de tonen van het oude orgel in de kapel geheel overstemmen. Er is hun nu echter een verras sing bereid. Zij krijgen een nieuw instrument en al zingen ze nog zo hard het geluid van dit orgel is niet te overstemmen Dat is tenminste de mening van de gevangenisautori teiten. Honderd Toen dezer dagen de heer en me vrouw Mark Carey uit Sydney Mines (Canada) werden verblijd door de geboorte van een baby, werd mevr. Robert Carey voor de honderdste maal grootmoeder. De 72-jarige dame heeft negen zonen en negen dochters, die allen getrouwd zijn. Er zijn nog 87 van haar kleinkinderen in leven. prijsstop in te stellen voor be grafenissen. Als reden gaf hij op: „Sterven wordt in Chili veel te duur. Koud De Russen betogen, dat Oimyakon in de Sovjet-Russische republiek Yakut, de koudste plaats ter wereld is, met temperaturen die tot 94 gra den onder nul dalen. Dit werd mee gedeeld in het bulletin Sovjetnieuws, dat door de Russische ambassade in Ottawa wordt verspreid. De laagste temperatuur, die ooit in Canada ge meten is, is 83 graden onder nul in Snag, Yukon. Opgegeten Een rechter in New York sprak verdachte Frank Richards vrij, die zich had schuldig gemaakt aan de volgende overtreding: het los laten lopen van een haan. Toen Richards voor de groene tafel stond, vertelde hij, dat hij de haan bij zijn laatste zondagse maa! had opgepeuzeld. De rechter zei: „Geen bewijs, geen zaak. Vrijspraak!" Kussen De Amerikaanse acteur Marlon Brando is tijdens een bezoek aan Manilla zo veelvuldig omhelsd en gekust, dat de bejaarde Philippijnse senator Apolonio V, Gener er hevig van is geschrokken. Hij wil, dat er een eind komt aan al dat' gekus. „Wat scheelt onze meisjes toch?", zei hij, „en wat denken zij wel van vreemdelingen?" Onze mannen zijn romantischer en mannelijker dan elke andere man." Museumstuk Het museum voor Schone Kun sten van Philadelphia in de Ame rikaanse staat Pennsylvanië heeft bekend gemaakt, dat het de bruidsjapon van Grace Kelly krijgt. Na de voltrekking van het huwelijk tussen Grace en prins Rainier III van Monaco zal de moeder van de bruid de japon meenemen naar de V.S. Het bruidskleed zal dan worden opge nomen in de afdeling mode. Excuus In de Britse stad Brighton is een vrouw gearresteerd, die in een wa renhuis een paar kousen had ge stolen. Zij had naar haar eigen me ning een goede verontschuldiging voor haar daad: Op de kousenafde ling van het warenhuis stond een bord met de mededeling: „Neem een paar nylons mee voor moederdag." Duur Hu loopt nou al een week of zes...! De burgemeester van Valpa- Tjonge! Wordt dat kind dan niet raiso heeft voorgesteld om een es moe? VRIJDAG 13 APRIL HILVERSUM I 402 m - NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. huisvrouw 9,35 Waterst. 9,40 Metropole ork. 10,15 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Zang en piano 11,30 Gram. 12,00 Salonork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Meisjeskoor 12.53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 13,20 Zigeunerkwintet 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Radio Fil- harm. ork. 15,05 Gram. 15,15 Voordr. 15,35 Vocaal ens. 16,00 Tuinb. praatje 16,15 Blaas-ens. 17,00 Voordr. 17,20 Lichte muz. 17.4o Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Stem men van overzee 18,15 Mandoline ork. 18,35 Cabaret 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Regeringsuitz.: Rubriek verklaring en toelichting 19,20 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek. Emigratiepraatje van H. van Luyk 19,30 Gram. 19,45 Radiokrant 20,05 Opening algemene vergadering van de VVD 21,00 Radio Filharm. ork. en groot koor 21,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 22,00 Amus. muz. 22,20 Klankb. over de Wegenwacht 22,45 Avondoverden king 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid 23,3-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V. d .huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V. d. kleuters 10.40 Gram. 10,50 Orgelspel 11,15 Het hangt aan de muur en het tikt 11,40 Sopr., bas en piano. AVRO: 12,00 Theaterork. en solist 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Dansmuz. 13,55 Beursber. 14,00 Strijkkwart. (plm. 14.25- 14,45 Boekbespr.). VARA: 16,00 Muzikale caus. 16,30 V. d. jeugd 17,00 Muzikale caus. 17,40 Roemeens ork. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing 19.00 V. d. kind. 19,10 Kinderkoor. VPRO: 19,30 Dertig jaar geleden, caus. 19.45 Nws. v. d. VPRO 19,50 Ahoy-nws. 20,00 Nws. 20,05 Boek bespr. 20,15 Voordr. 20,30 Benelux 20,45 Rembrandt, caus. VARA: 21,00 Gevar. muz. 21,40 Zij willen u wel helpen, klankb. 22,10 Buitenl. weekoverz. 22,25 Lichte muz. VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22,45 Avondwijding. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Omr. ork. BRUSSEL 324 m: 12,00 Omr .ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nwsi 13,15 Gram. 14,00 Idem 14,20 Kamerork. 14,40 Vlaamse muz. 15,00 Graim. 15,15, 15,35 en 15,45 Idem 16,00 Koersen 16,02 Operamuz. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Kamer- muz. 18.30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gr. 19,45 Mozartprogr. 20,00 Kamerrok, en sol. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Symf. ork. 22,00 Nws. 22,15 Int. Radio universi teit en clavecimbelrecital 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,30 Lichte muz. 14,00 en 14,30 Gr. 15,00 Operamuz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Pianorecital 19,30 Nws. 20,00 Gev. pro.gr. 21,15 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. VLAAMS België: 17,00 Progr. over weersvoorspellingen 17,30 V. d. vrouw 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19,30 Ope ningsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Schipper naast Mathilde 20,30 Filmfragmenten 21,00 Sportuitz. 21,45 Nws. (Advertentie) Traeteer uw gezin ep De echte chocoladekorrels van echte chocola 150 gram in attractief strooipakje 63 cent Vervaardigd van de donkere Cacao.de Zaan met het :acao-aroma 30) Het was een geruststellend teken, dat ze nog logisch kon denken, al was ze bang. Dat was tenminste iets. Zo lang zij in deze kamer wa ren, kon zij bepaald niets onderne men. Ze was te klein om het met geweld te proberen. Clem bevond zich tussen haar en de deur, zodat er geen mogelijkheid was langs die weg te ontsnappen. Maar buiten op straat openden zich misschien nieuwe mo gelijkheden. Op het ogenblik had ze weliswaar geen enkel idee maar je kon nooit weten. -.Als ik de hele nacht wegblijf" zei ze „dan moet ik 't een en ander inpakken." „Wat je maar wilt schatje" zei madame De Spain, „ik zal je even helpen". Ze gingen samen naar haar slaap kamer en pakte enige noodzakelijke dingen in een klein valies. Clem wachtte voor de deur. Klaar?" vroeg hij ongeduldig. Hij pakte haar arm in een stevige greep en zij gingen de trap af naar beneden, waar Clem de buitendeur opentrok. Een taxi met aangezette motor stond te wachten. Sherry ver moedde dat de chauffeur wel op de hoogte zou zijn. Er waren nog heel wat voetgan gers op Madison Avenue, en er was een onafgebroken stroom verkeer in beide richtingen. Zij staken het trottoir over, maar ofschoon er tamelijk veel mensen in de buurt waren, durfde Sherry niet te schreeuwen. Ze was echter op haar qui vive. Clem opende het portier van de taxi en duwde Sherry naar binnen, waarbij hij haar arm losliet. Een ogenblik was zij alleen binnen en buiten zijn bereik. Hij was lang en moest zich bukken om binnen te ko- waarbij hij allebei zijn handen nodig had. Sherry deed alsof zij strui kelde. En toen, terwijl zij zich met een hand aan de leren zitting vast- u ld» trapte zij kwaadaardig met haar hoog hakje naar achteren. Ze had geluk. Haar hak trof Clem Precies op zijn knieschijf en een ogen blik kromp hij ineen van pijn Van dat ogenblik maakte zij gebruik om naar de deurkruk te grijpen en het portier aan de andere kant open te rukken. Clem wilde haar vastpakken, maar door de pijn aan zijn knie kon hij niet snel genoeg handelen, en voor dat hij haar pakken kon, was Sherry naar buiten geglipt en stortte zij zich tussen het voorbijsnellende ver keer. Een auto passeerde haar rakelings maar zij bereikte veilig het midden van de straat, waar zij even hijgend bleef staan. Zodra zij de kans schoon zag, rende zij naar het trottoir aan de overzijde. Een paar chauffeurs riepen haar een ruwe .verwensing toe toen zij vlak voor hun wielen sprong maar zij kwam heelhuids over en stond hijgend en duizelig stil. De taxi stond nog aan de overkant. Clem stond ernaast op straat, Ma dame De Spain op het trottoir. Ze schenen erg uit hun humeur te zijn. Sherry voelde zich wel gerechtigd tot een klein, triomfantelijk gebaar, en zij wuifde vriendelijk naar de over zijde. Toen streek ze haar kleren glad en stapte snel weg. Ze was niet bang meer, want ze wist dat ze veilig was. Althans voorlopig. „Dat is heel knap gedaan" zei ze goedkeurend tot zichzelf. En een beet je verschrikt voegde ze er aan toe: „Lieve help, nu hebben ze mijn kof fertje met nachtgoed." Ze ging een helder verlichte café- taria binnen en belde het nummer van Roger Newsome. Hij kwam zelf aan de telefoon en ze zei: „Ik ben zo blij dat je thuis bent, en ik ben praktisch uitgehongerd. Kun jij het nog betalen? En ik ben me dood geschrokken. Ik tril als een espen blad. Hoor je m'n tanden niet klap peren?" „Waar ben je en vanwaar die schrik?" „Kidnappers" zei ze, „en ze legde hem uit waar ze was. „Ik blijf hier wachten tot je komt." „Waar heb je het over?" vroeg Ro ger. „Je moet me komen halen om te eten en wel dadelijk. Er is iets ge beurd en ik heb dringend geleide no dig. Het is dodelijke ernst." „Ik kom" zei hij en zij smaakte de voldoening een zweem van bezorgd heid in zijn stem te bespeuren. Ze haaldo een klein spiegeltje te voorschijn maar kon er zich nauwe lijks in bekijken. Ze was regelrecht van kantoor gekomen en had geen kans gekregen zich te verkleden of zich zelfs maer wat te wassen en haar gezicht te verzorgen. Ze kon niet stilzitten terwijl ze wachtte, maar drentelde van de ene vitrine van de cafétaria naar de an dere. Niet omdat ze rusteloos was maar omdat ze alleen goed kon na denken als ze in beweging was. Hoe vervelend was het, dacht ze, dat ze zoveel dingen kon vermoeden of aan voelen, zonder ook maar één ervan te kunnen bewijzen. Ze kon zelfs geen bewijs geven voor wat haar een mi nuut of wat geleden in haar eigen woning was overkomen. Haar „ja" was evenveel waard als hun „neen". Als zij de politie bijvoorbeeld alles vertelde wat er gezegd en gebeurd was, dan kwam het op weinig an ders neer dan op een uitnodiging voor een logeerpartijtje. Waarbij mijnheer Clem hoogstens een beetje onwelwil lend was opgetieden. „Hij deed on heilspellend" zei ze bij zichzelf maar dat is iets abstracts. Dat moet je zelf ondervindon: een beschrijving zegt niets." Misschien wilde Roger Newsome haar nog niet eens gelo ven en zou hij denken dat ze last van haar zenuwen had of zoiets. Na wat een hele poos leek. kwam Roger binnen. Zijn gezicht stond streng maar hij was kennelijk geir- riteerd. „Niet schoolmeesterachtig doen als jeblieft" zei ze. „Het is heel ernstig en ik ben erg geschrokken." „Ben je van plan me iedere keer te roepen als je een muis ziet?" vroeg hij maar zijn toon was niet streng. Schijnbaar nam hij maar een houding aan. „Kun je het per itteren me een heel duur exotisch diner aan te bie den?" vroeg zij. „Of de cafetaria?" „Wat heb je het meest nodig?" ,,'t Exotisch diner" zei ze. „Prima" zei hij. „wat-je maar wilt onder de drieëntwintig gulden." „Want ik heb troost nodig" zei ze „en goed eten troost een mens." „Om de hoek is een Frans res taurant zei hij, „eerste klas eten en bediening en geen muziek." „O, creper Suzette. En petite mar- mite. En eendvogel met oranjesaus En daarna babbelen." „Je hebt het voor het zeggen" zei hij, „maar verwacht zoiets niet iede re week. Ik ben maar een assistent inkoper." „Maar zou je me wel iedere week mee uit eten willen nemen?" Hij keek twijfelachtig. „Misschien ga je mij vervelen" zei hij. „Ik ben geen type dat gauw ver veelt" zei ze beslist. „Integendeel, aan mij raak je gehecht." Zij liepen een paar straten en von den onder een luifel de ingang van het Franse restaurant. Sherry was eenvoudig verrukt van het interieur, van de kelner, de kok en het tafeltje voor twee tegen de muur. waar zij naast elkaar aan konden zitten. „Gezellig een beetje keuvelen tot het eten komt" zei ze. Roger sloeg haar geamuseerd ga de, met zoveel smaak viel zij op haar eten aan. Zij had honger als 'n wolf, en zij genoot van de eerste tot de laatste hap. Ze beschikte over een verbazende eetlust en ze at met een overgave, een betere zaak waar dig. Toen de crepes Suzette verdwenen waren, nestelde ze zich tevreden in haar stoel en werd heel ernstig. „Ik denk dat ze spontaan gehan deld hebben" zei ze, „omdat mijnheer Mixis ons gesprek afgeluisterd had." „Wat heeft mijnheer Mixis afge luisterd en wie is mijnheer Mixis?" „Hij hoorde mijnheer Portman vra gen of ik met hem mee naar Euro pa ging," zei Sherry. „O heel cor rect hoor, met trouwring en al. En toen zei ik tegen mijnheer Portman dat ik nooit iemands vlucht zou de len. Ik geloof dat zr het geen leuk idee vonden van mijnheer Portman, om met mij te trouwen of naar Euro pa te gaan." „Wacht even, hittepetit", zei Roger, „wou je me vertellen dat Portman naar het buitenland gaat?" „Een heeft hij jou ten huwelijk gevraagd?" „Niet zozeer uit verliefdheid, ge loof ik," zei ze critisch, „als wel uit tactische overwegingen. Er zat een luchtje aan, want hij had reischéques gekocht om er op elk ogenblik van door te kunnen gaan. En mijnheer Mi xis had ons gehoord." „Goed, maar wat is er nu eigen lijk gebeurd?" „Ze hebben me opgewacht bij mijn deur. Madame de Spain en mijnheer Clem; en ze gingfi met me mee naar boven en zeiden dat ik met hen mee moest gaan. Mijnheer Clem deed gewoonweg afschuwelijk. Het was 'n wanhopige toestand. Daarna namen ze mij weer mee naar beneden, en mijnheer Clem hield heel stijf en gemeen mijn arm vast. Hij maakte het portier van de taxi open er duwde me naar binnen. Het was er erg nauw, maar ruim genoeg om achter uit te trappen. Dat deed ik, en ik raakte zijr knie. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5