één prijs: 75 ct Groede en Nieuwvliet: rustoord der er Duitsers Brabanders, Belgen verstopping één kwaliteit: fantastisch goed! ïn 's-Heerenhoek komt bouwbedrijvigheid De Zeeuwse visserij in januari 1956 Besluiten en voorstellen betreffende Plan Zuid Minder kilo's, meer guldens „De terreur was groot" Soekarno eind augustus naar Moskou? Dat wordt hoogst interessant „De Kroon op het Leven" 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 APRIL 1956 Men rekent op een recordseizoer Ook de „Hollanders" Geef de strijd niet op tegei Laatste nieuws De raad van Axel werkte vlot agenda af Straatnamen Egyptische aanval op Israëlische school Vervreemding niet landbouwgronden WYNAND „Half FOCKINK Half" Wachtlokaal voor buspassagiers Gehuwde vrouw krijgt meer bevoegdheden Sovjet-partijblad Vier remise-partijen één afgebroken WEE1* ZEGE VAN PIETER DE JONGH IN BELGIE Bondscoach Grootewal tevreden Over training Janus v. tl. Zantle MARKTEN WATERSTANDEN 11 GVdverteutie; In het kleine en rustige Groede hangt die sfeer, welke ieder, die er komt, aan de vakantie doet denken en doet verlangen naar een ge makkelijk plekje in het duin of aan het stand. En ondanks het gemis uhn alles wat volgens de magnaten der mondaine vreemdelingenindustrie der buitenlandse badplaatsen, het leven van een toerist aan de kust aangenaam en dragelijk moet maken, ondanks de stilte en de louter landelijke sfeer trekken Groede en Nieuwvliet, samen de helft van het west Zeeuwsch-Vlaamse kustgebied bestrijkend, jaarlijks meer mensen. Ondanks? Waarschijnlijk juist dank zij deze omstandigheden. De vakantieganger van deze tijd heeft waarlijk behoefte aan rust en stilte. Het hele jaar lang davert het rond zijn oren en moet alles vooral vlug gaan. Twee weken per jaar wil hij dan wel eens stapvoets leven. maakt: ze is hier niet één rechte Toen Groede en Nieuwvliet, twee afzonderlijke gemeenten, doch nauw met elkaar samenwerkend, begon nen toeristenplaatsen te worden en vele inwoners zich aan de nieuwe tijd en de nieuwe mogelijkheden aanpas ten door pensions in te richten en te exploiteren, toen kwamen de eerste gasten uit de omgeving van Zeeland, veelal uit Zeeland zelf. Over het al gemeen wist de Belg of de (Noord) Nederlander Groede en Nieuwvliet nog niet eens te liggen, laat staan dat men ervan op de hoogte was dat het bijzonder geschikte plaatsen zouden kunnen zijn om er een pri ma vakantie door te brengen. Maar die spaarzame vreemdeling die eens kwam, was de levende re clame voor dit gemoedelijke kustge bied. De eerste „vreemdelingen" wa ren Brabanders. Ze moeten er thuis wel hevig enthousiast van verteld hebben want ieder jaar vermenigvul digde hun aantal en steeds groter woi'den de stapels aanvragen die de post naar de hotels en pensions in dit gebied moet brengen. Soms zelfs is de animo zo groot dat de pension houder er niet toe komt al die post te beantwoorden. En dat is dan geen kwestie van onbeleefdheid, doch van noodzaak. Een van de grootste aantrekkelijk heden van een vakantie in deze streek is het feit dat men er, zelfs als wildvreemde, onmiddellijk thuis is. De bevolking is van nature gulhar tig en gastvrij. In een doorgewinter de toeristenstreek, waar vermaak, drukte en sensatie de trekpleisters moeten vormen probeert men de gas ten de illusie te geven, dat men er notitie neemt van hun persoonlijkheid van hun belangen en wensen. Kort om, men probeert er nadrukkelijk de indruk te vestigen alsof men er de gasten een werkelijk thuis geeft. Dat is natuurlijk schijn. Hier echter niet: hier spreekt men niet van „de gas ten van kamer zoveel" of van „die mensen uit Rotterdam", maar van meneer en mevrouw Jansen en van die aardige van Dalens, die twee jaar geleden ook hier geweest zijn. En de hotel- of pensionhouder weet dan na die twee jaar zelfs nog wat voor soort hond die gasten hadden en zelfs hoe hun kinderen heten. Dit is géén schijn. Dit is de uiting van ware en warme belangstelling voor de persoonlijkheid van de gast. FRAAISTE STRAND. is nier met een lijn met een parallel lopende lijn van de horizon er achter. Neen, rechts rijzen de machtige duinen van Wal- cherens Zuidkust op, geflankeerd door de machtige kranen van Vlissin- gen en de statige Lange Jan van Middelburg, hier goed zichtbaar. Dit decor wisselt steeds: als de zon er op straalt, is het blinkend wit. Han gen er donkere wolken, dan wordt die duinenrij blauw en als de zon ondergaat staan ze in lichterlaaie. Het is ook een levend decor: de gehele dag door schuiven er statige zeekastelen langs. Kortom, het is fascinerend. En dan, daar liggend en genietend, te weten dat dit nu zon der overdrijving 't fraaiste en breed ste strand is dat men in ons land kan vinden. EIGEN SFEER BEHOUDEN. In de rug ligt een sympatiek pol derlandschap in de zon. Kleine kerk torentjes, van Groede en Nieuwvliet, nog kleinere in de verte en de lichte watertoren van Oostburg aan de ein der, knipogen als het ware tegen de vakantiegast, vertrouwelijk en gemoe delijk. Ze vertellen van de bereidheid om zich, met behoud van eigen aard en karakter, toch zo veel mogelijk aan te passen aan de verlangens van de gasten. Groede heeft zich gedurende de laatste jaren in het nieuw gesto ken: fraaie, brede straten en wegen, wat versiering en modernisering. Nieuwvliet, het kleine Sinte Pier, zo als de West Zeeuwsch-Vlaming zegt, is niet achter gebleven. Het heeft de winter benut om zijn gehele straten plan grondig te vernieuwen, tegelijk met de riolering en de aanleg van een zuiveringsinstallatie, die binnen kort gereed zal zijn. De dorpen gaan mee met hun tijd. Maar altijd zal er die gemoedelijke sfeer blijven, die toch driekwart van de aantrekkingskracht vormt. En dat is een groot geluk. Want het moet, zo het ooit mogelijk zou zijn, hier geen Nice of Miami, zelfs geen Knok- ke worden! (Advertentie) Het zal dit jaar een recordjaar worden. Daarover is men het ook in Groede en Nieuwvliet eens. Geen on dernemen in het toeristisch bedrijf uit deze plaatsen die nog tam-tam maakt om gasten te trekken: de zaak is vol. Vol met Brabanders, in groten getale. Vol ook met Belgen, die meer en1 meer dit gebied ont dekken en er de ideële maar ook de economische waarde van gaan begrijpen: in verhouding tot plaat sen als Knokk, Oostende enz. Spot goedkoop en... even dicht bij de cen tra van mondain vermaak,' dichtbij het mooie en trekkende Walcheren. Een nieuwe categorie gasten vor men de Duitsers. Eerst hebben ze Nederland ontdekt, nu ontdekken ze de West Zeeuwsch-Vlaamse kust. Vo rig jaar waren ze er al, nu zullen er nog veel meer zijn, naar uit de aanvragen blijkt. Ze kunnen het hier best wennen. Wat wellicht nog belangrijker is: ook uit ..Hlland", het bovenrivierse Nederland, begint deze streek te waarderen. Geen wonder: wie de vol_ maakte rust van duin en strand zoekt kan aan de kusten van Noord- en Zuid-Holland al niet meer terecht. Wie daar aan het strand wil zonne baden moet enkele mensen beleefd verzoeken een eindje op te schikken. Hier heeft men een heel strand voor zich alleen. En wat voor strand! Breed en schoon, blinkend wit, alsof het elke dag een goede beurt krijgt van een enorme ploeg werksters, Maar het is de zee die de zaak zo schoon houdt... en de rust welke on danks de hard groeiende belangstel ling nog altijd aanwezig blijft. De zee, die hier, voor het oog van de gast althans, een gezellig bochtje (Advertentie) DIT IS d® manier ora verstopping t® overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glaa water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elk# avond twee Carters pilletjes 2e week: elke avond één 3e week: om de andei# avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voo» de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen t® ontlasten; z® maken bovendien dat d® Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carter# jjeverpiUetjes u helemaal van hardlijvig- t u is een mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weet Verreweg de meest gerookte Amerikaan! De raad van de gemeente Axel kwam in openbare vergadering bij een. Hoewel de agenda 19 punten telde, ging het ene stuk na het an dere zonder veel woorden onder de voorzittershamer door. Enige dis cussie werd gevoerd over het geven van straatnamen in plan zuid. Van de ingekomen stukken noemen wij het bericht aan gedeputeerde staten, dat geen bezwaar wordt gemaakt tegen de bouw van de restauratieruim te en urinoirs op het parkeerterein bij het busstation. nomen. Vervolgens votéerde de raad 8 cent per inwoner voor subsidie in het exploitatietekort van de helicop- terdienst op Rotterdam. Dit voor de periode var. 1 mei tot 1 november a.s. Het tekort voor genoemde perio de bedraagt f 9.500,—. De gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hier van een derde deel dienen bij te dra gen. Medewerking werd verleend aan het bestuur van de christelijke natio nale school voor de aanschaf van banken en boeken voor de nieuwe Uloschool. Tevens werd goedgunstig beschikt op de verzoeken van de be sturen van de bijzondere scholen om een voorschot voor het jaar 1956. Egyptische commandotroepen heb ben woensdag bij een aanval op een Israëlische school drie jongeren ge dood en vijf gewond, zo heeft een Is raëlische woordvoerder bekend ge maakt. De Egyptenaren deden ecu overval °P een school te Tzifrija, nabij Sjafrir, en openden niet automatische pistolen het vuur op dertig leerlingen die in gebed waren verzonken. Volgens ooggetuigen hadden enige leerlingen, die de Egyptenaren hadden zien aankomen, nog gepoogd de deur te barricaderen. Twee Egyptenaren forceerden echter de voordeur en de anderen drongen het gebouw aan de achterkant binnen. Adhesie werd betuigd aan de mo tie van het gemeentebestuur van Terr.euzen inzake de Vrije Veren. Aangedrongen zal worden dat de Vrije Veren over de Westerschelde zullen worden gehandhaafd en dat van enige veTslechtefing iiï de pas- sagiersaccomodatie voor de tweede klasse op de veerboten, nu en in de toekomst, wordt afgezien. In verband met het feit dat in Plan,Zuid reeds enige woningen in aanbouw zijn en in de naaste toekomst bewoond kunnen worden, is het no dig de in die buurt geprojecteerde straten namen te geven, waarmee voor sommige straten niet langer ge wacht kan worden met het oog op de huisnummering. In verband met de ligging onmiddellijk bij het bos werd door B. en W. de voorkeur gegeven aan namen van bomen, welke in het bos voorkomen. Het betreft hier de naamgeving van 9 straten. De heer Oggel vindt dergelijke na men nietszeggend en voelt meer voor historische namen, waar daar immers Axels historie in spreekt. De heer Oggel krijgt daarin bijval en na enige discussie wordt het voorstel van B. en W. teruggenomen en aan gehouden tot de volgende vergade ring. Intussen zal dan de heer Oggel enige historische namen verzamelen en aan de raad voorleggen. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten tot vaststelling van de grondprijzen in Plan Zuid. Voor de expoitatie van de perce len bouwgrond, welke aangekocht zijn in Plan Zuid, zijn na de diverse investeringen in dit terrein deze per celen in diverse vakken verdeeld en grondprijzen bepaald van f 5.25 tot f 5.75 per M2. Tevens werd delegatie verleend aan B. en W. om deze per celen aan belanghebbenden te verko pen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aankoop van enige percelen in de Oude Wijk ten behoeve van de sanering van dat gedeelte der gemeente. Uit een oogpunt van ver keersveiligheid werden de percelen Kerkdreef 2 en 4 afgekeurd. D€ be doeling hiervan is deze panden te zijner tijd te slopen. HAMERSTUKKEN. Aangezien de sedert 1939 vastge stelde verordening op de keuring van waren verouderd is en wettelijk niet meer voldoet werd een nieuwe over eenkomstig het ontwerp vastgesteld. Ook werd een nieuwe verordening op de heffing van opeenten op de koopsom der grondbelasting aange- Tweede Kamer: (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer is begonnen aan een debat over de vervreemding van niet-!andbouwgronden. Het doel van de wet is om de prijsbeheersing voor deze gronden af te schaffen, daar hier voor nog altyd de basis geld van mei 1940. De heer Droesen (KVP) vertolkte als standpunt van zijn fractie, dat prijs beheersing wel wenselijk kan zijn, maar dan op een behoorlijke en bruik bare basis. De huidige is volkomen onbillijk geworden. De heer Ten Ha gen (PvdA) echter vond het „onchris telijk" de consequenties van opheffing van de prijsbeheersing op te roepen. Hij had zelden een zo onbevredigend stuk over een zo ernstige zaak gele zen, zei hij, als deze wet van minister Witte. „Pardon, van vier ministers, waai onder drie van uw partijgenoten", verbeterde de heer Droesen. KAPITAALSWERKEN. Voor de financiering van de vol gende kapitaalswerker.: 1 riolering van van D„ tweede gedeelte f 210.000; 2 bouw en inrichting nieuwe open bare lagere school f 166.000.3 bouw en inrichting nieuwe bijzon dere school te Spui f 73.000.4 uit diepen ijsbaan c.a. f 61.000,werd in afwachting van het aangaan van een langlopende geldlening besloten, een kasgeldlening aaan te gaan van f 500.000.Tenslotte werden gelden gevoteerd ten bedrage van f 13.000. voor de riolering van de wedstzijde van de Nieuwendijk. f 7.6O per fles (een heel genoegen!) een dubbele verraising door tmaak en geur I In de jongste raadszitting te 's- Heerenhoek nam men o.m. de vol gende besluiten: vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees met Goes en de overige ge meenten van westelijk Zuid-Beveland; aanvulling van de gemeenschappe lijke regeling voor schoolartsendienst met een bepaling dat de commissie van beheer bevoegd is rekening-cou rant-overeenkomsten aan te gaan en tot het garanderen t.a.v. de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten van de hypothecaire lening aan de heer C. de Jonge, alhier, voor nieuwbouw, groot ƒ12.169.13. Verder is mededeling gedaan over de stand der bouwbedrijvigheid, met name de woningbouw door particu lieren, en over de bereikte overeen stemming met het polderbestuur voor het omleggen van de polderleiding in verband met de riolering. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de heer C. P. Verbeem, alhier, om ontheffing van het verbod een woning te bouwen buiten de kom der gemeente aan de Goesestraatweg, daar dit in strijd ic met de eisen welke door Ged. Staten worden ge steld aan de gemeentelijke uitbrei dingsplannen. Vervolgens wordt besloten de vol gende percelën grond in het uitbrei dingsplan (Burg. -. Horsighstraat), ondershands te verkopen aan: wed. Koens-de Vos 169 m2 a 5. 845.Hendrik Balleur 165 m2 a 5.825.Wilhelmus Witkan 300 m2 a 5.— 1500.—. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft prof. van Oven als minister van Justitie de kans gegeven om zijn levenswerk te gaan voltooien en een wetsontwerp te maken, waarin de gehuwde vrouw volledige handelingsbekwaamheid zal worden gegeven Volgens de richtlijnen die hij in de Kamer heeft uitgestip peld. Deze richtlijnen komen hierop neer, dat de vrouw naast de man het be heer zal voeren over de gemeenschap pelijk^ eigendommen van beiden. Hoe dat precies zal geschieden en of het zal worden twee schepen met ieder een kapitein of twee kapiteins op één enkel schip, zal moeten worden afge wacht. De minister hoopt in ieder ge val de Kamer aan te tonen, dat zijn wet geen verzwakking zal betekenen van de gemeenschap van man en vrouw. Prof. Gerbrandy bleef tot het eind tegensputteren en stemde met de ge hele A.R.-fractie tegen. Zo deden ook vier leden van de C.H., de heren Tila- nus, Beernink, Schmal en de Ruiter alsmede de Staatkundig Gereformeer de heer van Dis. De minister zal, naar verluidt, reeds binnen een week zijn wetsontwerp in dienen. Uit de pas verschenen gegevens kwekers waren over de visserij op de Zeeuwse stro men in januari jl. blijkt dat de vangst in gewicht veel minder was dan in januari 1955 maar de opbrengst 50.000. hoger. De totale aanvoer beliep 5.331.000 kg. (7.360.000 kg) en de opbrengst 1.798.000.— 1.744.000.—). De ha ringvangst bleel ongeveer gelijk, n.l. 3.633.000 kg. met een opbrengst van 1.021.000.In tegenstelling met 'n jaar daarvoor was er nog 'n flin ke vangst van garnalen, wat 85.000— in het laatje bracht. De oesterverzending was hoger n.l. 178.104 kg, 140.210 kg. tegen 476.236. 429.483.—). De con sumptie-mosselen maakten het min der goed. De omzet was 135.400. 279.900.De schardijn bracht 64.500.op. OESTERS EN MOSSELEN. Aan de oestervisserij werd in ja nuari j.l. door 41 vaartuigen onre gelmatig deelgenomen. Deze maand werd regelmatig op consumptie-oes ters gevist behoudens de laatste dag toen stagnatie optrad door zeer stren ge vorst en buitengewoon lage wa terstand. Door het Bedrijfschap voor Visse- rijprodukten werden ongeveer 2 mil joen oesters van de grootste soorten aangekocht. Enkele vissers hielden zich bezig met het vissen op zaaioesters. De handel daarin was echter slap, het geen overigens met de andere oes ters ook het gevat was. De verzending van consumptie oesters naar buiten- en binnenland was in januari 1956 hoger dan in ja nuari 1955 In totaal werden er 281.002 stuks meer verzonden dan in januari 1955. De mosselvisserij werd door 68 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. Aangezien de consumptiemosselen op de percelen in de districten Ham men. Oosterschelde w.d. en Zand- kreek ver waren opgevist, was er op de percelen weinig drukte. Enkele bezig hun halfwas mosselen te verzaaien. In het district Grevelingen werden de laatste consumptiemosselen opge vist waardoor de percelen goed schoon kwamen. In de maand januari werden van de percelen 3.400 ton consumptiemos selen afgeleverd. Vérzaaid werden nog 1.100 ton groot mosselzaad. Van uit de Eendracht werden 400 ton groot mosselzaad en halfwasmosselen naar andere districten overgebracht. Het mosselzaad en de halfwasmos selen op de percelen zagen er zer mooi en gezond uit; het uitgezaaide goed getrost. Onder Yerseke werden maar ma tig consumptiemosselen aangevoerd waaronder uit de Waddenzee. Per schip en auto werden 554.500 kg. Deense en 492.500 kg. Duitse con sumptiemosselen aangevoerd, welke naar België en Frankrijk werden geëxporteerd. Drie mosselinleggerijen te Yerse ke, één te Bergen op Zoom en twee te Tholen waren regelmatig in be drijf. De garnalenvisserij werd door 50 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. In de Westerschelde geschiedde zulks door een klein aantal vissers. De oesterverzending in maart Lichte teruggang In maart jl. werden van Zeeland uit 1.949.800 oesters verzonden, tegen 1.993.300 stuks in maart 1955. De onderverdeling was: Nederland 179.455 100.945) stuks België 1.500.757 (1.605.610) stuks Engeland 107.400 107.650 slpks Duitsland 61 530 75.130) stuks Frankrijk 82.000 andere landen 18.730 40.988) stuks Getracht zal worden om 4 woning wetwoningen gebouwd te krijgen voor de gemeente of voor de woningbouw vereniging, uit het extra contingeht voor opvoering der bouwproductivi- teit. Definitief wordt afgestapt van het plan om het wachtlokaal voor auto buspassagiers in de Hoofdstraat te bouwen. Besloten is dit nu te plaatsen in het dijktalud tussen de Molendijk en de afrit naar de r.-k. kerk. Op hun verzoek is aan de heren A. Faes en L. Traas ontslag verleend als lid van de adviescommissie in gevolge de woonruimtewet. Velen van hen die in de Sovjet-Unie ten onrechte als „vijanden van het volk" tot gevangenisstraf veroordeeld werden, zijn nu volledig gerehabili teerd. Dit is gezegd in een gezagheb bend blad van de Sovjet-communisti sche partij. Het blad schrijft dat Stalin de schuld was van veel onrechtvaardig heid, en dat de rehabilitatie van de slachtoffers van deze onrechtvaardig heid nog steeds voortgang vindt. Dit is voor het eerst dat officieel er kend wordt dat slachtoffers van on rechtvaardigheid gerehabiliteerd zijn, hoewel er reeds geruime tijd geruch ten in die zin de ronde deden. (Elders in ons blad kan men lezen van de rouwmoedige schuldbekente nis, die het partijbestuur van de C.P.N. heeft afgelegd). President Soekarno van Indonesië zou de uitnodiging om naar Moskou te komen officieel aanvaard hebben. Waarschijnlijk zal hij eind augustus naar Rusland vertrekken. De Sovjet-Unie blijkt Indonesië ook economische hulp aangeboden te heb ben. De voorstellen hiertoe hebben o.a. betrekking op de ontwikkeling van de landbouw en de industrie. Vol gens Djakarta wordt het plan thans bestudeerd. IS ederland-België oud-internationals Op zaterdag 21 april a.s. zal in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd wor den gespeeld tussen oud-inter nationals van Nederland en Bel gië ten bate van de actie „De schoen van Bakhuijs." Zoals be kend, is deze actie enige tijd ge leden begonnen met het doel televisietoestellen te kunnen aanbieden aan sanatoria. De wedstrijd op 21 april a.s. zal staan onder leiding van de vroegere internationale scheidsrechter Hans Boekman en is tot stand gekomen op initiatief van de oud-internationals Hans Tetzner en Jan de Boer. Het Olympisch Stadion is voor deze speciale gelegenheid gratis beschik baar gesteld en ook alle spelers ver lenen belangeloos hun medewerking. Men heeft voorts goede hoop onthef fing te krijgen van de vermakelijk heidsbelasting. Inzet van de wedstrijd is een in brons gegoten voetbalschoen van Beb Bakhuijs en het ligt in de bedoeling deze wedstrijd jaarlijks te herhalen, beurtelings in Nederland eri België. Mocht dit slagen, dan zullen de recet tes van de toekomstige ontmoetingen afgestaan worden aan liefdadige in' stellingen in beide landen. Op ver zoek van de Belgen is de minimum leeftijd voor de spelers gesteld op 35 jaar. SAMENSTELLING TEAMS Nederland: Doel; Halle (Go Ahead). Achter: Pellikaan (Longa) en Wil- dei-s (Blauw Wit). Midden: Bas Paauwe (Feijenoord), Schijvenaar (EDO) en Stoffelen (Ajax). Voor: Wels (Unitas), de Vroet (Feijenoord), Roozen (Haarlem), Kick Smit (Haarlem) en Mijnders (DFC). Reserves: Keizer (Ajax) en Stijger (Blauw Wit). België: Doel: de Raedt (La Gantoise). Achter; Aernoudts (Berchem Sp.) en Copp'ens (FC Mechelen). (Hét Kandidatenschaaktoernooi) Gisteren is de negende ron de van het Kandidaten-schaak- toernooi gespeeld, het resultaat was vier partijen remise en één afgebroken. De Hongaar Szabo bracht het na 22 zetten tot remise tegen de Rus Geiler. Pilnik (Argentinië) en Smys- lov (Rusland) hadden evenveel zet ten nodig om de winst te delen. De Rus Spassky en de Argentijn Panno besloten na 36 zetten tot remise. De partij tussen de Russen Keres en Patrosjan eindigde na 41 zetten eveneens in een winstdeling. De ene afgebroken partij op deze dag werd die tussen Bronstein (Rus land) en Filip (Tsjecho Slowakije). STAND NA DF. 9e RONDE Ook dit jaar zal de KRO een Volks- gezondheidsweek houden en wel van zondag: 15 tot en met zaterdag: 21 april a.s. waarby het hoofdthema zal zijn de Bejaardenzorg:. In dit verband is het gehele programma van deze volksgezondheidsweek, dat samenge steld werd in samenwerking met de Nat. Federatie het Wit Gele Kruis en de Kath. Ned. Federatie Bejaarden zorg, getiteld: ,,De kroon op het le ven." Een groot aantal programma's zal deze week gewijd zijn aan godsdien stige, sociale, medisch-psychologische en andere facetten van de Bejaarden zorg, terwijl in de meeste vaste ru brieken aandacht aan ditzelfde on derwerp wordt besteed. Bartali wordt wieier- leraar Gino Bartali, zal de leiding op zich nemen van een „extra sportieve" groep renners, gefinancierd door een grote handelsfirma. Men stelt zich voor, een honderd tal wedstrijden voor amateurs te or ganiseren, met een „finale" van vijf wedstrijden in San Pellegrino; dan pas zal Bartali in functie komen. Het ligt in de bedoeling, met de tien beste amateurs een ploeg te vormen, die dan in het volgende seizoen onder leiding van Bartali in grote koersen voor beroepsrenners zal starten; als voorbeeld noemt men de Ronde van Italië 1 Geiler 6 pnt; 2 Keres 5,5 put; 3 Smyslov 5 pnt; 4 Petrosjan 4,& pnt; 5 Bronstein 4 pnt. plus 2 afgebr; par tijen; 6 Filip 4 pnt. plus 1 afgebr. partij; 7 en 8 Spassky en Sza-bo elk 4 pnt; 9 Panno 3 pnt. plus 1 afgebr. partij; 10 Pilnik 3 pnt. In een wedstrijd over 125 km, gehouden in Overpelt (B.) is iPieter de Jongh uit Made erin j geslaagd een eervolle eerste plaats te veroveren. De tweede ronde was pas ingegaan toen de Jongh plotseling wegsprong, met Bertus Lute uit 's-Gravenland en twee Beigen aan het wiel. Snel werd de voorsprong opgevoerd tot ongeveer 3 minuten. In de laatste 30 km. reed de Jongh een lekke band, waardoor hij een achterstand van een minuut boekte op Lute, die in middels de beide Belgen had losge- reden. Aan de streep zat Pieter de Jongh nog ongeveer 100 meter achter Jute. De beide Belgen waren in de grote groep teruggevallen. Onze landgenoot de Ruiter werd ex aequo 10e geklasseerd. (Biljarten) Z. VI. kampioenschap in oktober te Hulst Het biljartkampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat rond deze tijd te Hulst zou worden uitgevoch ten, is uitgesteld tot oktober. In de eerste plaats moeten deze wedstrijden op prima materiaal ge speeld wordt. Het biljart van de Bruyn's restaurant dient vernieuwd te worden en als men op dit opont houd moet wachten, is wellicht de be langstelling voor de binnensport moei lijk weer op gang te krijgen, nu de zomersporten aan bod komen. De beslissing zal dus pas in het na jaar vallen. Het zal de eerste maal zijn, dat HBC de Z.-Vlaamse kampi oenschappen organiseert. De laatste wedstrijden om deze titel werden in 1952 te Axel gehouden en daar ver overde de Hulstenaar Pr. Freyser toen het kampioenschap. Op de atletiekbaan te Vlaardingen heeft de KNAU bondscoach Grootewal zijn tevredenheid geuit over Puck v. Duyne-Brouwer en de vorderingen van de andere kandidaten. Hij heeft nl. behalve Puck, nog zes andere at leten onder zijn bijzondere leiding na'uurlijk eveneens in samenwerking met de clubcoaches de sprinter Aard van Hardeveld, de tienkamper Eef Kamerbeek, de verspringer Henk Visser, de hoogspringsters Nel Zwier en Dini Hobers en de lange afstand loper Janus van der Zande. Al deze kandidaten neemt hij zo mogelijk eenmaal per week afzonder lijk onder zijn leiding, terwijl zij de overige dagen 4 en sommigen zelfs 5 dagen per week op eigen gelegen_ heid of onder leiding van de club trainer het programma doorwerken. Allen zijn in november reeds begon nen en hebben de gehele winter de training voortgezet. JANUS VAN DER ZANDE. Na de training te Vlaardingen had de heer Grootewal in Den Haag nog een bespreking met de Marathonlo per Janus van der Zande en de heer Mahieu. De laatste is behalve van Puck ook trainer van van der Zande en van Hardeveld. Janus bleek zich eveneens de afge lopen weken trouw aan het program ma gehouden te hebben, dat door bei de trainers voor hem was opgesteld. Hjj loopt meestal in de bossen in de omgeving van Halsteren, een enkele maal ook op de weg over afstanden van 400, 1000 meter en langer. Vijfmaal in de week kan men hem in de Brabantse bossen vinden. Het lopen gaat hem gemakkelijk af en hij voelt zich in prima conditie. Midden: van Alphen (Beerschot), Vercammen (Lyra) en Devos (Beer schot). Voor: van der Wouwer (Beerschot), Voorhoof (Lierse SK), Raimond Brai- ne (Beerschot), van Ingelghem (Da ring) en van Beeck (Antwerp FC). Reserves: Mondele (Daring), Gedopt (Antwerp FC) en Gommers (Beer schot) Dit jaar geen Sclieldebeker- zwemwedstrijd? De internationale Scheldebekerzwem- wedstrijd van Breskens naar Vlissin- gen zal waarschijnlijk dit jaar niet doorgaan. Men heeft namelijk met organisatie-moeilijkheden te kampen en het ziet er niet naar uit, dat deze nog tijdig kunnen worden opgelost. DE ZEEUWSE jeugdkampioen scha ken, Gabe Woudstra uit Middelburg heeft tijdens de te 's-Gravenhage gehouden nationale jeugdkampioen schappen een uitstekende prestatie verricht. Hij eindigde namelijk met drie anderen op de 6e, 7e, 8e en 9e plaats, terwijl hij volgens het Son- nenbergersysteem als zevende werd geklasseerd. DE ZWEMCLUB ,,'t Goese Sas" heeft zich aangemeld als lid van de Kring Zeeland K.N.Z.B., waardoor het aantal aangesloten zwemverenigin gen in Zeeland is gestegen tot ne gen. DE AVONDVIERDAAGSE zal in het rayon Walcheren worden gehouden op 13, 14, 15 en 16 juni. De organi satie is opgedragen aan Astrow in Souburg ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De start en finish zullen dus voor het eerst niet te Middelburg zijn. DE JEUGDIGE Zeeuwse schaker Rudi Ruyg heeft met negen andere Zeeuwse jeugdschakers deelgeno men aan een simultaanséance tegen bekende Nederlandse schakers. Hij slaagde er als enige Zeeuw in zijn partij tegen Scheltinga te winnen. EEN VOETBALWEDSTRIJD tussen de nationale ploegen van Wales en noord-Ierland is geëindigd in een gelijk spel, 1-1; bij rust leidde Wa les met 1-0. ANDERLECHT, kampioen van België heeft in Brussel een vriendschap pelijke wedstrijd tegen R.C. Paris met 1-3 verloren; bij rust leidden de Parijzenaars met 2-0. DE ORGANISATOREN van de ron de van Ulicoten hebben besloten dit jaar het wielerfeest niet te hou den met de nakermis op 1 septem ber, omdat op die datum in Zun- dert het corso trekt, doch 19 augus tus, n.l. voor amateurs en nieuwe lingen. DE SLUISE BILJARTCLUB „Krijt op Tijd" speelde een wedstrijd te gen de biljartvereniging „Bres kens". De Sluizenaren wonnen ne gen partijen, verloren er 4, terwijl twee partijen gelijk eindigden. Breskens" maakte 681 „Krijt op Tijd" 647 caramboles. DE VOETBALWEDSTRIJD Zwitser landBraziliëis geëindigd in een gelijk spek 1-1. Dej ruststand was 1-0 in het voordoe! 'van de Zwitsers. GOES, 11 april Groenten: Krop sla 9.50-28. Radijs 25-27. Selderij 11- 12. Witlof 19-52. Rode kool afw. 7-9. Uien afw. 21-25. Spinazie 74-80. An dijvie 62-71, Prei 27-51. Wortelen 6-8. 's-HERTOGENBOSGH, 11 april Op de markt van heden waren aan gevoerd 7523 stuks vee, nl. 3724 run deren, 498 vette kalveren 803 nuoht. kalveren, 94 fokzeugen, 501 slaehtvar- kens, 48 lopers, 1598 biggen, 172 scha pen, 76 lammeren en 9 geiten. De prij zen waren: melk- en kalfkoeien 750- 1115; guiste koeien 670-875, zw. soor ten boven notering; kalfvaarzen 690- 1085; klamvaarzen 575-610; guiste vaar zen 620-725; pinken 485-585; graskal veren 270-420; nucht. fokkalveren 95- 150; nucht. slachtkalveren 36-50, zw. soorten 60-82.50; lopers 70-86; biggen 42-60; drachtige zeugen 250-340; vette schapen 75-120; ooien met lammeren 165-220. Aanvoer van slachtvee 995 stuks, prijzen: le kw. vaarzen 3,15- 3,30, prima's boven notering, 2e kw. 2,75-2,90, 3e kw. 2,50-2,60; vette stie ren 2,70-3,00; worstkoeien 2,50-2,50, al les per kg. gesl. gew. Vette kalveren prima soorten 2,65-3,00. middenklasse 2,30-2,45 lichte soorten 1.90-2,20; nucht. slachtkalveren 1,175-1,275, zw. soorten 1,475-1,70; slachtzeugen 1,30-1,44; jonge slaohtvarkens 1,50-1,54, alles per kg. lev. gew. Overzioht: Zeer grote aanvoer van rundvee. Niettegenstaan de het ruime aanbod van melk- en kalfkoeien verliep de handel willig met hoge prijzen. Grote aanvoer van guste koeien en weidevee, de goede soorten werden vlot verhandeld te gen hoge prijzen. Zeer groot aanbod van jongvee, handel willig en ruim- prijshoudend. eveneens voor de fok- kaiveren. Grote aanvoer van vette kalveren, de lichtere soorten handel stroef, prijzen lager. De prima soorten handel redelijk en ongeveer prijshou dend, Nucht. slachtkalveren vlotte handel met wat hoger in prijs. Nor maal aanbod van vette schapen en ooien met lammeren, handel vlot met stijf-duurdere prijzen. Grote aanvoer van fokzeugen, handel matig, prijzen nauwelijks te handhaven of minder. Ruime aanvoer van biggen, handel stroef en niet geheel prijshoudend. Zeer grote aanvoer van slachtvee, de extra en le kw. vaarzen werden mede door iets te korte aanvoer slepend- duur verhandeld, de mindere soorten handel stroef en niet geheel prijshou dend. Ruime aanvoer van slachtzeu gen, handel kalm ook voor export prijzen gedrukt. TERNEUZEN. 11 april Sla B 18- 18.30, C 16.10-17.40. Radijs 26. Andij vie 1 69-84. Waspeen afw. 10. Kool rapen B 3-5. Stoofsla 66-1.00. Kroten 4.5-5. Rode kool A2 25-27, B2 21-22. Peen 2 2-5. Prei A2 69-75, B2 40. Knol selderij B2 7-20. Witlof A2 56-71, B2 55-59, A afw 23-51. Mannheim 235 (+0,02) Kaub 174 (-0,03), Tner 164 (-0,09), Koblenz 188 (-0,04). Keulen 157 (-0,02), Ruhrort 351 (+0,02), Lobith 959 (+0,02), Nij megen 739 0,00), Arnhem 760 (-0,01), Eefde 280 (-0.02), Deventer 191 (-0.01), Namen la Plante 164 (-0,02). Maas tricht hoofdsluis 4387 (+0,01), Borgha ren 3936 (+0.09), Belfeld Uil (-0.01), Grave 471 (-0,00).

de Stem | 1956 | | pagina 3