Nieuwe loonvorming verloopt nog niet naar wens De hoop was al opgegeven Enige ontspanning aan grenzen van Israël MINISTERS OP 3 MEI IN PARIJS BIJEEN Straaljager stortte neer in de kom van Woudenberg Te sterke druk van de welvarendebedrijven BINNENKORT GESPREK MOLLET-ADENAUER Reservisten spoedig naar Algerië Als door wonder geen slachtoffers DAGBLAD VOOR Minister Suurhoff in Eerste Kamer: De verkorting van de arbeidsduur DE DOOD OP DE WEG Toetsing der standpunten Von Brentano: Concessies maar niet te veel HAMMARSKJOELD BIJ NASSER Weinig verandering i Loonbesprekingen Nog geen akkoord in de landbouw Ontwerpverdrag Euratom Moordzaak Eindhoven Opperman krijgt twaalf jaar Nieuw-Guinea V.N.? weer in GRENSINCIDENT IN KOREA Kantoorgebouw en twee huizen werden geramd 15 Jaar geëist wegens moord Op Cyprus Brits konvooi in hinderlaag Automobilist redde zich door vol gas te geven CYCLOON RAASDE OVER MOZAMBIQUE Levenslang voor 14-jarige jongen Voor de uitzet Vergoeding voor beroepsmilitairen r STORING 96e JAARGANG No. 22122 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. 5.85 p. kwartaal, p. post 1 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon 2236 Voor God. Koningin eit Vaderland DONDERDAG 12 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OüSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) een voorbeeld van (Van onze parlementaire verslaggever) De eerste aanzet bij een overdracht van bevoegdheden in de loonsfeer naar de bedrijfstakken is naar het oordeel van minister Suurhoff niet erg gunstig geweest. Bij de behandeling van zijn be groting in de Eerste Kamer verklaarde de bewindsman, dat hij aanvankelijk een redelijk vertrouwen had in de houding van de partijen bij de overgang naar een vrijere loonvorming. Door de recente conflicten bij de loononderhandelingen is dat vertrouwen er echter niet groter op geworden. Het gevaar bestaat, dat werkgevers en werknemers onder sterke druk komen van de bedrijven, die in gunstige omstandigheden verkeren. Daarom is het niet denkbeeldig, dat wij afglijden naar een te hoog loon peil, hetgeen, aldus de bewindsman, ons bij een verdere industrialisatie, nog wel eens parten zou kunnen spelen. De minister kon het niet geheel eens zijn met de heer Middelhuis (KVP) dat er voorlopig geen behoefte bestaat aan nieuwe spelregels bij de loonvorming. De suggesties, die door de regering zijn gegeven bij het conflict in de Stichting van de Arbeid vormen nog geen sluitend geheel, zei hij. Ook verdedigde minister Suurhoff tegenover de heer Middelhuis zijn standpunt, dat eerst aan de SER ad vies moest worden gevraagd over de mogelijkheden, alvorens een wijziging in het loonbeleid verantwoord kon worden genoemd. Om zonder gefun deerde gegevens te gaan differentie- OUDE FEKELA: De 52-jarige mo torrijder H. van Dijk kwam in botsing met een vrachtauto, die uit een zijstraat achteruit kwam rijden. Hij overleed kort daarna aan zijn verwondingen. MAASTRICHT; Het tienjarig jon getje S. was met enkele vriendjes op een auto van de gemeenterei niging geklommen. Toen de auto begon te rijden, viel het kind eraf en kwam onder een achterwiel te recht. Het was vrijwel op slag dood. ren leek hem slecht beleid. De mening dat aan de prijsstabilisa- tiepolitiek de hand moet worden ge houden, kon de minister ten volle de len. Staatssecretaris dr. van Rhijn erken de op vragen van de heer Maenen KVP, dat bij de toenemende mecha nisatie en de verhoging van het ar- beidstempo de vraag rijst of men niet moet overgaan tot een verkorting van de arbeidsduur. Dit vraagstuk is echter uiterst ge compliceerd. Een van de moeilijkhe den is het grote gebrek aan arbeids krachten, dat thans w'ordt geraamd op 100.000. De staatssecretaris achtte het dan ook 'n algemene verkorting uitgesloten, zolang dit tekort blijft bestaan. Maar ook al zou de moge lijkheid aanwezig zijn, dan nog zal men moeten overwegen welke maat regel van sociale verbetering de voorkeur verdient. Er zijn immers nog vele andere wensen, die allemaal een extra last betekenen op de nationale economie. De staatssecretaris noemde o.a. de ver hoging van het reëele inkomen, ver betering van de sociale verzekering en de bezitsvorming. Het is niet uitgesloten, dat te zijner tijd de arbeidsduur bij de zeer zware beroepen, zoals de mijnarbeid, kan worden verkort los van de andere be drijfstakken, aldus dr. van Rhijn. Maar ook dan moet men de conse quenties in het oog houden. Zo zou een verhoging van de kolenprijzen het vrijwel onvermijdelijk gevolg zijn. Te Parijs is woensdag vernomen, dat de Franse premier Mollet en de Westduitse Bondskanselier Dr. Ade nauer zeer binnenkort een samen komst zullen hebben. .Voordien, op 3 mei, vindt een ont moeting plaats tussen de Franse mi- DE Bei van Tunis heeft woensdag ochtend Habib Bourguiba geïnstalleerd als premier. Bourguiba is leider van het „Nationale Front", dat 98 zetels kreeg in de nieuwe Constituante. DINSDAG ONTSTOND op de New- Yorkse effectenbeurs de grootste koersdaling sedert zes maanden. Voor vele hooggenoteerde aandelen bedroeg de daliing 1 tot 5 dollar. HET Indonesische leger heeft in zuid- Celebes honderden dorpelingen be vrijd, die werden vastgehouden door de Darul Islam. DE HERTOG van Edinburgh zal, als hij voor het openen, van de Olym pische Spelen naar Australië reist, ook bezoeken brengen aan Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland. DE WERELDPRODUKTIE van olie heeft vorig jaar alle records gebro ken. Zij lag 11,5 procent boven het hoogtepunt dat vorig jaar werd be reikt. DE ZWEEDSE premier Erlander is woensdag uit Leningrad naar Stock holm vertrokken. Hij heeft een be zoek aan de Sovjet-Unie gebracht. DE MINISTER van Buitenlandse Za ken van Thailand, prins Wan, heeft meegedeeld, dat zijn land voornemens is, een legatie voor de Beneluxlanden te vestigen in Den Haag. HET protestantse seminarie in Ma drid, dat in januari j.l. op last van de overheid gesloten werd, is weer heropend. OP HET terrein van de Shell in Per mis raakte de 51-jarige isoleerder W. Schoonmade onder een spoorwagon. De linkervoet en het reehteronder- been werden hem afgereden. Radio-Caïro heeft woensdag avond bekend gemaakt, dat alle „zelfmoordcommando's", die in 'Israël opereerden, op hun bases zijn teruggekeerd. Volgens het Egyptische radiostation gaat het om driehonderd man. Woensdagochtend is nog een Israëli sche militair gewond toen een vracht auto op een Egyptische landmijn reed nabij Nirim, ten oosten van de grens bij Gaza. De toestand is iets hoopvoller ge worden, doordat de Arabische Liga de leden-landen om steun voor Ham- marskjoeld heeft gevraagd. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, die waar schijnlijk tot vrijdag in Cairo blijft, is zijn besprekingen begonnen met de Egyptische premier .kolonel Nasser. Hammarskjoeld, die zich onder een sterk veiligheidsescorte naar Nasser begaf, was vergezeld van generaal Burns, de chef van de V.N.-bestands- commissie. Ook de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, Fawzy, woonde de besprekingen bij. nister van Buitenlandse Zaken en diens Westduitse ambtgenoot von Brentano. De twee voornaamste onderwerpen van besprekingen tussen Mollet en Adenauer zullen zijn de toekomst der Franse economisohe belangen in het Saargebied en het vraagstuk van de Duitse hereniging. Premier Mollet heeft kortelings gezegd, het Russische standpunt te delen dat „ontwapening" moet prevaleren boven de besprekin gen over Duitslands hereniging. Von Brentano. heeft in een inter view met het dagblad „Die Welt" ver klaard, dat ontwapening over de ge hele wereld inderdaad niet als voor waarde moet worden gesteld voor een Duitse hereniging. Hij zei dat zijn regering bereid is „iedere gerechtvaar digde concessie te doen en zich op offeringen te getroosten" indien deze ertoe zouden bijdragen om ontwape ning over de gehele wereld mogelijk te maken. Dooh, zo voegde hij eraan toe, zulk een ontwapening mag niet worden bereikt ten koste van het vitale be lang van het Duitse volk: „Duitse eenheid moet er een onderdeel van vormen". GRACE KELLY wordt morgen in Monte-Carlo verwacht. Prins Rai nier zal haar met zijn jacht te gemoet gaan en haar in volle zee aan boord nemen. TOT UITERLIJK maandag a.s. heeft men nog gelegenheid oude zilveren guldens om te wisselen bij de post kantoren en de agentsohappen van de Nederlandse Bank. IN INDIA is men begonnen met het bouwen van een brug over de Ganges, die vier kilometer lang wordt. Het werk zal meer dan 100 miljoen gulden kosten en in 1959 gereed komen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Veranderlijke be- wolking met nu en dan opklarin- J gen, maar hier en daar ook kans J op wat regen. Zwakke veranderlü- ke wind. Ongeveer dezelfde tem- j peraturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot matige wind uit richtingen tussen west en noordwest. Bewolkt met i opklaringen, maar ook enige re- gen. Vandaag: zon onder 19.35 uur, maan onder 21.49 uur. Morgen: zon op 5.50 uur, maan op 6.42 uur. Er is in Iandbouwkringen geen eensgezindheid over de houding van het Landbouwschap tegenover de loonsverhoging in de landbouw. Het dagelijks bestuur heeft voorgesteld, een loonsverhoging van 3 procent toe te staan en de uitkering ineens over 1955 over te laten aan het oordeel van de boeren zelf. Menen zij dat de be drijfsresultaten gunstig genoeg zijn, dan kunnen zij de uitkering doen. De Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond heeft onmiddellijk een protest laten horen. De bond is voornemens, van 1 mei af geen con tracten meer af te sluiten in de akker bouw-, weidebouw en veehouderijsec tor. Op 18 april zullen de loonvoorstel len in het bestuur van het Landbouw schap worden behandeld. De A.N.A.B. beweert, dat aan het Landbouwschap is gevraagd, naar de regering te gaan en deze te vragen of zij bereid is de loonsverhogingen in de prijzen te verdisconteren. Het Landbouwschap zou dit advies gene geerd hebben. Drie arbeiders, Andre Michellod, Bert Rey en CeUen Jaquier. wer den tijdens werkzaamheden bij de bouw van een nieuwe stuwdam bij Nendaz in Zwitserland door enor me massa's steen bedolven toen er op een nabijgelegen berghelling een lawine ontstond. Hoewel de colle ga's van de drie mannen onmiddel lijk met alle beschikbare zware ma teriaal aan het uitgraven begon nen, leek dit aanvankelijk een ho peloos karwei. Na 55 uur evenwel vond men de drie mannen onge deerd in een bedolven stuk tunnel, waarin zij beschutting tegen het vallend gesteente hadden gevon den. De joto links geeft een beeld van het reddingswerk. Rechts de geredden v.l.n.r. Michellod, Rey en Jaquier. De Franse Ministerraad heeft zich woensdagavond verstrek kende volmachten toegekend om eventueel maximaal 200.000 re servisten, ter versterking van dé reeds m Afgerië aanwezige troe pen, op te roepen. De besluiten van dé Ministerraad zullen donderdag openbaar gemaakt worden. De eerste reservisten, in de leef tijdsgroepen, van 20 tot 24 jaar, zul len reeds donderdag onder de wape nen geroepen worden. In de kabinetszitting waarop deze besluiten genomen werden, zou Mendès-France Mollet scherp ge kritiseerd hebben, omdat hq niet ge noeg nadruk zou leggen op politie ke hervormingen in Algerië. Hij was echter niet tegen het oproepen van reservisten. De ministers besloten ook het Alge rijnse parlement te ontbinden. Dit parlement bestond uit 60 Europese en 60 Mohammedaanse afgevaardigden. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen zul len op 3 mei te Parijs bijeenkomen ter bespreking van een ontwerp-ver- drag tot oprichting van de Euratom, de voorgenomen Europese gemeen schap voor kernenergie. Het Euratom-plan en het plan voor een gemeenschappelijke markt, waar op geleidelijk de tariefbelemmeringen voor de handel tussen de aangesloten landen zullen verdwijnen, is woens dag door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, aan de zes betrokken regerin gen toegezonden. De regeringen, welke de Euratom- overeenkomst zullen sluiten, moeten nog een beslissing nemen, of de Eu ratom zich zal beperken tot het vreedzame gebruik van kernenergie en over de vraag, of het gezagsorgaan van de Euratom de enige eigenaar van splijtbaar materiaal zal worden. Van de zijde der commissie werd woensdag medegedeeld, dat de des kundigen een compromis hebben voor gesteld, volgens hetwelk de brandstof gedurende de eerste vijf jaren uit sluitend voor vreedzame doeileinden gebruikt zal worden. De deskundigen hebben ook voorgesteld, dat 'het splijt bare materiaal verpacht of verkocht zal kunnen worden aan industriële verbruikers van kernenergie, doch dat de sterk verrijkte kembrandstof niet voor verkoop in aanmerking zal kunnen komen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de 33-jarige opperman M. van der V. uit Eindhoven wegens dood slag op zijn echtgenote veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De Rechtbank in 's-Herto genbosch had van der 'V. tot een ge vangenisstraf van 15 jaar veroordeeld. Op deze foto, gemaakt na de aan komst van Hammarskjoeld op het vliegveld van Tel Aviv, ziet men v.l.n.r. generaal Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie van de V.N. in het midden-oosten; Ham marskjoeld, een onbekend Isra ëlisch functionaris en Raphael Gi deon de adviseur voor de V.N. van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken. De mogelijkheid bestaat, dat Indo nesië ernaar streven zal het geschil met Nederland over westelijk Nieuw- Guinea dit jaar voor de AJgemene Vergadering van de Verenigde Naties te brengen, aldus politieke waarne mers in Djakarta. De kwestie is in 1955 en in 1954 op de agenda van de Algemene Vergadering geweest. Gevraagd naar de mogelijkheid ver wees de woordvoerder van de rege ring naar de regeringsverklaring van maandag j.l., waarin wordt gezegd, dat de „anti-koloniale machten moeten worden gemobiliseerd voor de strijd van Indonesië ten aanzien van west- Irian. De Zuidkoreaanse regering heeft verklaard, dat dinsdag „meer dan vijf" Noordkoreaanse soldaten de demarca tielijn overschreden hebben en ten noorden van Seoel een Zuidkoreaanse stelling hebben aangevallen. Er ont stond een vuurgevecht, dat een uur en tien minuten aanhield. De Noordko- reanen trokken zich later terug. De advocaat-generaal bij het Ge-1 rechtshof te 's-IIeftogenbosch, mr. W. i de Vries, heeft een gevangenisstraf j van vijftien jaar met aftrek van het voorarrest en onvoorwaardelijke ter- beschikkingstelling van de regering j geëist tegen de 32-jarige stucadoor J. van S. uit St. Michielsgestel, wegens moord op zijn 18-jarige stiefdochter J. W. de H. Van S. heeft het meisje op 6 fe bruari van het vorig jaar met een pistoolschot dermate gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. Hij werd door de Rechtbank in 's-Herto genbosch tot vijftien jaar en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling ver oordeeld. Tegen dit vonnis, had ver dachte reeds dezelfde dag beroep aan- gètekend, omdat hij de straf te zwaar achtte. Terroristen en Britse veiligheids krachten hebben bij het dorp Kalop- sida, 50 kilometer ten oosten van Ni cosia, hoofdstad van Cyprus, een vuur gevecht geleverd. Hierbij werd een Britse militair gedood. In berichten uit Kalopsida wordt ge zegd dat verscheidene Britse leger voertuigen op de hoofdweg van Nico sia naar Famagusta, in het centrum van Kalopsida, in een hinderlaag zijn gelopen. Bij een scherpe bocht in de weg werden de voertuigen van ver schillende kanten plotseling onder vuur genomen. De aanvallers maakten gebruik van automatische wapens en geweren. Een straaljager van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Soesterberg, is woensdagmiddag in de kom van de gemeente Woudenberg neergestort. Het vliegtuig viel op het kantoorgebouw van het waterschap „Heiligerberger- beek aan de Stationsweg en ramde twee andere panden. Het gebouw van het waterschap werd totaal verwoest, een van de twee woonhuizen brandde af en het tweede raakte ook in brand, doch kon gedeeltelijk worden behouden. Onder de bewoners vielen geen slachtoffers. Ook de bestuurder van het Meteor-vliegtuig, tweede-luite nant-vlieger W. Oldhoff, wist er het leven van af te brengen. Hij maakte gebruik van zijn schietstoel en kwam aan zijn parachute behouden aan de grond, enkele honderden meters van de plaats van het ongeval. Hij kreeg echter een shock. Omstreeks kwart over twaalf vloog boven Woudenberg een formatie van drie straaljagers. Een van de toestel len liet opeens een rookspoor achter zich en kwam omlaag. Het toestel ging vlai. over de Stationsweg en boorde zich in het gebouw van het waterschap, waar het was lunch tijd niemand aanwezig was. De brokken van het toestel vlogen ver in het rond en ook stukken van het ge bouw kwamen meters verder terecht. Het gebouw werd totaal vernield. De er naast geleger villa raakte in brand, evenals de woning van een groente handelaar, aan de andere kant van de straat. De villa, die met riet gedekt was, brandde geheel af, ondanks het ingespannen werk van de brandweren van Woudenberg en Scherpenzeel. De ze slaagden er wel in het huis van de groentehandelaar althans gedeeltelijk te behouden. De bewoners van beide panden konden zonder letsel hun hui zen verlaten. Er werden onmiddellijk ingrijpende maatregelen genomen. De Stationsweg werd voor het verkeer afgesloten en de hele Rijkspolitiemaeht in de omge ving werd te Woudenberg samenge trokken. De Commissaris der Konin gin in Utrecht, mr. C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburgh en de bur gemeester van Woudenberg, de heer J. A. Hosang, waren spoedig ter plaat se om zich van het oqgeluk op de hoogte te stellen. De ravage in de omgeving van de plaats van het ongeluk is groot. Be halve de drie geraakte huizen kregen ook andere panden schade, zoals af gerukte dakpannen en gebroken rui ten. De branden trokken grote be langstelling. daar zij van vrij grote afstand zichtbaar waren. Ten tijde van het ongeval was het op de Stationsweg niet druk. Eén automobilist kon zich echter nog maar juist in veiligheid brengen door vol gas te geven, zodat het neerstortende toestel hem net miste, Ooggetuigen vertelden, dat het on geluk veel weg had van het inslaan van een bom. De plaats van het on geval ziet er dan ook uit als na een bominslag. Een wegenwachter van de A.N.W.B., de heer Bliekendaal, die tussen Leusden en Woudenberg reed, zag het ongeluk in de verte gebeuren. Hij gaf gas en reed op topsnelheid naar Woudenberg, waar hij als een der eersten op de Stationsweg was. Hij nam direct maatregelen om het verkeer op de weg te regelen. Men vreest, dat honderden Afrika nen zijn omgekomen door een cy cloon, die de vorige "week een deel van noord-Mozambique heeft ver woest, aldus berichten die thans eerst zün ontvangen. Naar gemeld, is de plaats Memba verwoest en in een gebied van 400 vierkante km staat geen enkele hut meer overeind. De piloot van 'n vliegtuig, die erin slaagde in Memba te landen, verklaar de, dat de bevolking in paniek uit de huizen was gerend, terwijl daken wer den afgerukt en muren van huizen als bordpapier omvielen. De wegen naar Memba zijn nog on begaanbaar. De gewassen zijn ver nield. Memba ziet er uit, als een zwaar gebombardeerde stad. Een 14-jarige Amerikaanse jongen, Tommy Williams, is woensdag te Wheeling (west-Virginia) tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens het doden van de negenjarige padvinder David Powell. Volgens de openbare aanklager had Tommy zijn slachtoffer, die kaartjes voor een lief dadigheidsvoorstelling verkocht, in de kelder van het huis van zyn ouders gelokt om de jongen te beroven. Blijkens een gisteren uitgegeven landmachtorder wordt overwogen een regeling te treffen inzake de toeken ning van schadeloosstellingen aan be roepsmilitairen, die zich tijdens de be zetting hebben onttrokken aan de krijgsgevangenschap. De in overwe ging zijnde bepalingen houden in, dat aanspraak zal worden verleend op een bedrag, gelijk aan de volle militaire bezoldiging, waarop tijdens verblijf in krijgsgevangenschap aanspraak zou hebben bestaan. In opdracht van de Nederlandse kolonie in Monaco heeft de N.V. Koninklijke Glasfabriek Leerdam als huwelijksgeschenk voor prins Rainier en Grace Kelly een 96-delig kristallen drinkservies vervaardigd. Elk glas draagt de initialen R-G en een kroon geslepen in het fijne kristal. De foto toont vier glazen van het servies. "N In het zuid-oosten van het land zat men gisterenmor gen met een storing in het telefoonverkeer. Niemand begreep er iets van, totdat men ontdekte dat langs de Rijksweg Sittard-Roermond 15 meter telefoonkabel was gestolen. De kabel, die daar aan de oppervlakte ligt en over een duiker loopt, werd op twee plaatsen doorgehakt en meegenomen. Het gevolg was, dat zuid-Limburg niet kon telefoneren met de net ten Venlo en Eindhoven. Woensdagavond was de sto ring weer hersteld.

de Stem | 1956 | | pagina 1