Koninklijk praalgraf gevonden in zuid-Irak Het Indiase missiegenootschap landgenoten werkt onder zijn Een Franse" Tijl Uilenspiegel AVO-werkplaats te Oostburg nadert haar voltooiing Ontdekking van Duitse prof. Huwelijk in ruil voor een gedempt moeras Meeste moorden worden saterdagsavonds gepleegd Negen jaar wegens moord 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 APRIL 1956 met Visserij-dag gaat niet door „Niet alleen voor de blanken Opleiding is aangepast aan volksgebruiken Hoogwaterstanden Ouder dan mausoleum van Ur Het kwam toch nog goed terecht Sinister rapport Middelhuis Loonoverleg nog niet naar wens Erevelden in West-Duitsland Ontmoeting met Gérard Philipe GELLER HEEFT DE LEIDING K.N.V.B. afd. Zeeland Zondagcompetitie 15 april Rol won in Belgisch Koewacht AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN De schaduw uur: Al- 8 uur: Film- 8 uur: Storm lamse Opera, Duwburg 7,30 Japoletano, iMacoumha, met het to- i 20 uur. Madame But- Qdal. Aan het Ledelplein te Oostburg verrijst een nieuw gebouw: de AVO- werkplaats, waar straks de minder- valide arbeiders van West Zeeuws- Vlaanderen een ruim, riant en hoogst modern onderkomen zullen vinden. De aannemersfirma de Ruysscber uit Hoofdplaat is reeds zo ver ge vorderd met de bouw dat men kan schatten de werkzaamheden in juni te kunnen voltooien. In deze nieuwe werkplaats zullen 45 mensen een plaats kunnen vin den. Het gebouw wordt hypermodern ingericht, beantwoordend aan letter lijk alle eisen welke aan dit soort werk kunnen worden gesteld. Het la ten verrichten van passend werk door mensen die door een of ander lichamelijk gebrek gehandicapt zijn, is niet zo erg eenvoudig. Anderzijds is het echter een hoogst dankbare onderneming, omdat ze degenen die nog niet zo lang geleden om hun (soms kleine) gebrek uit de maat schappij werden weggerangeerd, een nieuwe dosis levensgeluk verschtft. VOLLE ONTPLOOIING. Om die reden is het dan ook een compliment waard, wat hier in Oost burg gebeurt. Het gemeentebestuur heeft in deze een bewonderenswaar dige activiteit ontplooid. Zoals men weet wordt de AVO-werkplaats reeds enige tijd gedreven in een nissenhut aan de provinciale weg naar Schoon- dijke. Thans heeft rnen ook een naastgelegen gebouwtje in gebruik. De situatie is daar uiteraard zo, dat men met ongeduld wacht op het ge reedkomen van de nieuwbouw, waar het werk zijn volle ontplooiing zal krijgen. De werkplaats zelf wordt ingericht met de meest moderne hulpmiddelen. Verder krijgen de mensen die er werken tot hun beschikking: douches, een garderobe, waslokaal, schaftlo kaal, een keuken enz. Een kantoor voor de leider geeft uitzicht op alle delen van het gebouw. Do werk plaats wordt uitgerust met stofafzui- gers. De door Zevibel op 17 februari j.l. uitgeschreven Visserij-dag is destijds vanwege de strenge vorst uitgesteld. Dit uitstel gaat afstel worden, althans voor dit jaar, want door allerlei om standigheden ziet het bestuur van Zevibel geen kans om de Visserij-dag in 1956 opnieuw te organiseren. „De beste wtfze om het katholicisme tot de bevolking van India te bren gen is de geloofsprediking door eigen Indiase priesters en leken-apostelen. Daarom hebben wjj sedert enige jaren het Indiase missiegenootschap, waarin priesters en leken op gelijke voet samenwerken voor de bekering van hun landgenoten", zei mgr. Jos E. A. Fernandez, Indiase bisschop en algemeen overste van het missiegenootschap, toen hij sprak over mogelijkheden en moeilijkbeden van de kerk in zijn land. Mgr. Fernandez vertoeft enige dagen in Nederland om aan zijn speciale bekeringswerk bekendheid te geven en zich op de hoogte te stellen van de apostolaats- methoden in ons land. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 12 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.43 en 16-17 uur; te Ter- neuzen om 3.04 en 15.26 uur: te Viis- singen om 2.33 en 14.58 uur- Onmetelijk werkterrein Het missiegenootschap, aldus mgr. Fernandez, is ontstaan uit de bijzon dere omstandigheden, waarin zowel de kerk in India als de Indiase be volking verkeren. ,,Het Indiase volk is een beetje bang om de katholieke godsdienst te ieren kennen. Van de andere kant wordt zij door de ka tholieke kerk geboeid als de kerk, die niet alleen voor blanken is". De kerk heeft in India een onme telijk werkterrein voor zich. Het land telt een vijfde der wereldbevolking, doch de helft van de nog heidense wereldbevolking. Zij wordt echter ge handicapt door de moeilijkheden der visa-verlening aan missionarissen, Bq opgravingen in zuid-Irak zijn sporen gevonden van een koninklijk praalgraf van hetzelfde type als het mausoleum, dat Sir Leonard Woolley dertig jaar geleden te Ur heeft bloot gelegd. In dit graf werden twee ko ninklijke figuren gevonden, omgeven door honderd geslachtofferde jonge meisjes, krijgers en dienaren. De spo ren van bet „nieuwe" graf werden gevonden door de Duitse professor Heinrich Lenzen, die opgravingen doet te Warka, het voormalig Uruk, dat ,in het Oude Testament Ereeh heet. In de ploeg van Lenzen werkt ook een Nederlandse archeoloog. Warka ligt aan de benedenloop van de Eufraat, het is een nederzetting van de Sumeriërs, een volksstam, die het oude Babyion bewoonde voordat de Semieten daar binnenvielen. De graf- sporen, die thans zijn blootgelegd, moeten afkomstig zijn van vierdui zend jaar vóór Christus; zij zijn en kele eeuwen ouder dan het mausole um van Ur. Prof. Lenzen, die sinds 1929 bijna onafgebroken in Irak heeft gewerkt, durfde nog niets met zekerheid te zeggen. Maar, zo zei hij, er is grond genoeg voor de allerhoogste verwach tingen. Volgens dr. Naji el Asil, di recteur-generaal van de nationale oudheidkundige dienst in Irak, is het praktisch zeker, dat de archeologen op een nieuw praalgraf zijn gestoten van hetzelfde soort als dat van Ur. De jonge meisjes in het mausoleum van Ur droegen met goud en zilver getooide hoofddeksels. In de nabijheid van de lijken lagen harpen, ingelegd met lapis lazulli, rijk versierde strijd- waSeQSJSl~A3ï5£iSPüjke hoeveelheden andere voorwerpen-van grote archeo- logiscj»? waart»*:,* De ontdekkingen van Warka (80 kilometer ten westen van Ur) werden i gedaan bij de uitgraving van een tem pelhof. De archeologen vonden dicht onder de oppervlakte een rechthoekig stenen bouwwerkje van 18 bij 20 me ter. Dit bestond uit een centrale ruim te, omgeven door gangen. Twee in gangen waren dichtgemetseld, maar er was geen dak over gebouwd. Deze structuur moet uit het jaar 2000 vóór Christus stammen. Professor Lenzen en zijn assistenten vermoeden dat het gebouwtje net als bij de ontdek kingen te Ur het bovenste deel is van een serie onder elkaar liggende kamers. De veel oudere koninklijke grafkamer zou dan helemaal onder aan moeten liggen veertien meter onder de oppervlakte. Het zal zeker nog twee jaren duren, voordat deze bodem bereikt is. Maar de archeolo gen hopen in hogere lagen reeds be vestigingen van hun theorieën te vin den. SOORT GIPS. die aan stringente bepalingen gebon den zijn. Missionarissen krijgen slechts toestemming het land te be treden, wanneer zij gaan werken als arts, leraar, sociaal werker e.d. DOCTOR IN THEOLOGIE Het Indiase missiegenoatschap is ont staan uit deze moeilijkheden, doch ook uit het psychologisch wel ver klaarbare verlangen, slechts met de godsdienst in kenni te willen komen via priesters en leken u.'t eigen land en van eigen ras. De priesters, die er in meewerken, behalen naast hun seminarie-oplei ding allen een doctorstitel in de theo logie. Zij werken op basis van ge lijkheid samen met de lekenaposte len. Omdat het bekeringswerk zich uitstrekt over drie volkomen verschil lende groepen von godsdiensten, na melijk de Hindoes, de protestanten en de orthodoxen, ontvangt iedere pries ter of leek een opleiding, die geheel is aangepast aan de godsdienstige groep, waaronder hij gaat werken. In navolging van de Indiase ash ram een soort retraitewerk heelt mgr. Fernandez centra opgericht, die bestaan uit een gebouw omgeven door kleine huisjes, waar de Indiërs, die belangstelling hebben voor de katholieke godsdienst, enige dagen verblijven en zelf voorzien in hun levensonderhoud. CHRISTELIJKE LITERATUUR Omdat India nog geen christelijke literatuur kent, worden de belang rijkste christelijke werken van de gehele wereld door de priesters en broeders vertaald en gepubliceerd. Over het gehele land organiseert mgr. Fernandez speciale retraites voor ka tholieken, die de apostolische activi teit van hen moeten bevorderen. Jon ge leden van de vereniging worden naar Europa gezonden om aan de universiteiten van België, Zwitserland en van Rome te studeren. Mgr. Fernandez eindigde het ge sprek met te wijzen op het verheu gend hoge aantal priesterroepingen. Alleen heeft de kerk van India niet voldoende middelen om hen op te leiden. Hulp van buitenaf is hiervoor noodzakelijk. Hij prees dan ook het St.-Petrus Liefdewerk, dat zijn eigen opleiding had bekostigd. Op een sociologisch congres te Mi laan is een rapport voorgelezen be treffende een studie van moorden te Parijs, waaruit o.a. blijkt, dat in bijna negen van de tien gevallen de moordenaar zijn slachtoffer kende. Als 't meest gebruikelijke tijdstip voor moorden wordt de zaterdag vlak na acht uur genoemd. Bij de meeste moorden spelen alcohol en diefstal een rol. Moorden van mannen op hun vrouwen zijn veel talrijker dan die van vrouwen op haar mannen. Het rapport is gebaseerd op een studie betreffende 805 mannen, die wegens moord gedetineerd zijn ge weest in de gevangenis van Fresnes bij Parijs. Uit het rapport blijkt, dat op zater dag meer misdaden worden gepleegd dan op andere dagen van de week en dat de helft van de moorden plaats vindt tussen des avonds acht en des morgens twee uur. In 64 procent van de 895 gevallen had ofwel de moorde naar of zijn slachtoffer gedronken en 49 procent van de moorden werden gepleegd, hetzij tijdens een diefstal, hetzij om die identiteit van een dief te verbergen. Tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering heeft de Rechtbank te Rotterdam de 25-ja- rige werkloze G. S. veroordeeld. Hij had in de nacht van 19 juni 1955 de 66-jarige G. van S. uit Rotterdam om het leven gebracht met de bedoe ling hem daarna te kunnen beroven. Het slachtoffer bleek echter geen geld bij zich te hebben. De Officier van Justitie had twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek ge eist. Van de vrouwelijke slachtoffers werd 41 procent vermoord door haar echtgenoten, maar slechts 11 procent van de mannelijke werd vermoord door hun vrouwen. Uit de cijfers blijkt verder, dat slechts in 12 procent van de gevallen liet slachtoffer zijn moordenaar vol komen onbekend was. In 28 procent van de gevallen was het slachtoffer een intiem vriend, in 25 procent een verwant, in 10 procent een minnaar en in andere gevallen een kennis. Niet één van de 895 moordenaars was een gestudeerd man of iemand, die aanspraak kon maken op het bezit van een hoge graad van ont wikkeling en slechts 5 procent had meer dan een gemiddeld onderwijs genoten. In de gangen van het thans bloot gelegd© bouwwerk lagen aan één «ij- de de resten van enkele honderden ceramische vazen, waarvan de groot ste 60 centimeter hoog zijn geweest. Er was een buitengewoon mooi exem plaar van rood marmer b\j. Tegen over de vazen hebben houten voor werpen gestaan, die thans tot stof zijn vergaan. Dit zyn waarschijnlijk kis ten geweest, rijk versierd met inge legde stenen. Midden in de grote kamer vonden we de witte as van een offervuur, dat uitsluitend met hout van fruitbomen was gestookt, vertelde prof. Lenzen. „Rooksporen tonen aan, dat tijdens het branden een zuidelijke wind over de open kamer waaide. De kamer werd van bovenaf dichtgegooid, ter wijl het vuur nog niet gedoofd was, De archeologen hebben monsters genomen van de aarde onder de vloer. Het staat al vast, dat ook daar een ruimte is volgegooid. In de monsters werden onder andere resten gevonden van een soort gips. De opgravingen namen een lange tijd in beslag, omdat alles centimeter voor centimeter met de grootste nauwkeurigheid onderzocht moet wor den en vastgelegd op papier en film. De archeologen kunnen daarbij slechts vier maanden per jaar aan de opgra vingen werken. In een orgaan van de Verenigde Naties heeft de voedsel- en land bouworganisatie zich bijzonder prij zend uitgelaten over een jonge, on dernemende Nederlanse vrouw, Je anne Bouman, uit Roermond, die reeds twee jaar in opdracht van deze organisatie de bewoners van Egypti sche dorpen in het gebied van de Sirs-el-Layyan moderne huishoud- methoden en hygiëne tracht bjj te brengen. Hoewel zij zich naarstig aan het bekwamen is in het Arabisch, wordt zij op haar tochten steeds vergezeld door een Egyptische assistente, die alle plaatselijke dialekten kent. Me juffrouw Bouman komt uiteraard nog al eens voor vreemde situaties te staan. Zo heeft onlangs een sheik, die zij verzocht een voor de volksge zondheid schadelijk moeras te laten dempen, haar verklaard dit graag te willen doen, qp voorwaarde echter dat zij met hem zou trouwen. De .Nederlandse wilei e daar eerst nog wel een nachtje over slapen en vertelde dit de sheik via haar assistente. Het dorpshoofd ging echter nog een stap je verder en vroeg de Egyptische (van onze parlementair* verslaggever) De differentiatie in de loonvorming is niet uitgevallen op de manier zo als de katholiek* »n christelijke or ganisaties dat wensten. Dit heeft de heer Middelhuls (KVP) gisteren in de Eerste Kamer verklaard bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Nog stp»ds is het zwaartepunt niet voldoende verlegd van de centrale organisaties naar het bedrijfstaksge wijze overleg, aldus de heer Middel huis. De heer Middelhuis wilde zioh voor lopig bij de huidige situatie neerleg gen. Hoofdzaak vond hij dat de prijs stabilisatie gehandhaafd blijft. De twee laatste erevelden voor de Nederlanders, die tijdens de laatste wereldoorlog in Duitsland zijn omge komen, zullen in juli a.s. in gebruik worden genomen. Op 10 juli zal de opening van het ereveld te Frankfort geschieden, op 12 juli die van het ere veld te Diisseldorf. Op het herdenkingsveld in Diissel dorf zullen de stoffelijke resten van ruim 1200 omgekomen Nederlanders worden begraven. De grote gedenk steen zal de namen dragen van onge veer 300 slachtoffers, wier lichamen niet zijn teruggevonden of begraven liggen in massagraven. Te Frankfort zullen ongeveer 800 slachtoffers met ere herbegraven wor den. Ik wist dat Gérard Philipe reeds jaren met het plan in het hoofd liep om de legende van Tyi Uilen spiegel, naar het meesterwerk van Charles De Coster, te verfilmen. Dat hü niet eerder met de verwe zenlijking ervan kon van wal ste ken, was hoofdzakelijk een gebrek aan vertrouwen bij de geldschie ters. Gerard Philipe zag de zaken groots, en raamde de kosten van deze TIJL-fllm, die in kleuren moest gedraaid worden, waardig van Breughel, op minstens drie honderd miljoen Franse fr., terwtji de gemiddelde uitgaven die aan een Franse praduktie worden be steed minder dan de helft bedra gen. Ten slotte heeft Gérard Philipe dan maar besloten voor een groot gedeelte zelf de zaak te financie ren, en aldus producer tegen wil en dank te spelen, Wanneer een ar tiest zijn eigen fortuin waagt in een zaak, pleit dat tenminste voor enthousiasme, en meteen voor het vertrouwen dat hij heeft in de on derneming. Dat Tijl Uilenspiegel verfilmd wordt zal wel geen Vlaming on verschillig laten, al zullen velen zich al dadelijk afvragen wat er van de geest van dit epos zal over blijven, als het toch „Fransen" zijn die deze prent zullen verwe zenlijken. We hebben deze bezorgdheid on» imwonden uitgedrukt in een ge- prek dat we hadden met de he iende Franse jeune-premier en aiakterspeler Gérard Philipe, die egt alleen voor de vertolking van e Tijl-rol zal instaan, maar die vens met deze film zijn debuut eót als assistent-regisseur. DE GEEST VAN HET BOEK ..Laat me dadelijk heel eerlijk zeggen, dat we het anecdotische gedeelte van het boek opzettelijk verraden hebben daar waar het geen filmische mogelijkheden bood, maar dat we de geest van het werk op geen enkel ogenblik zullen verkrachten. Integendeel door een boek te slaafs te willen volgen, maakt men niet alleen een slechte film, maar dient men allerminst de hedoeling van de auteur. En het was in de eerste plaats onze bekommernis om deze bedoelingen zo gewetensvol mogelijk te eerbie digen". „Ik heb geen enkele reden om te twijfelen aan de oprechtheid van deze inzichten. Gérard Philipe is inderdaad niet alleen een der grootste toneel- en filmspelers waarover Frankrijk momenteel be schikt, maar hij is tevens een zeer ernstig kunstenaar, voor wie de morele verantwoordelijkheid van de acteur tegenover het uit te beelden werk, geen goedkope stijl figuur is, VOL WIJDING Met het oog op de verfilming van Tijl Uilenspiegel bracht hij trou wens de laatste twee jaren her haaldelijk een bezoek aan Vlaan doren. waar hij in de oude steden de atmosfeer trachtte aan te voe len- Als ik hem hv. over Damme hoorde praten op een toon die be wondering en wijding is tevens, of ik hoor hem geestdriftig historische monumenten, musea en begijnho ven, volksfeesten en ommegangen beschrijven, dan wijkt vanzelf dc twijfel, „Ik meen trouwens U op een factor van betekenis te moeten wijzen die onze bekommernis illu streert om de ziel van uw Vlaams epos ongeschonden te bewaren" ..Zal de geest van het boek ge ëerbiedigd worden? vraag ik hem lc ucwilc„ op do man af. gaat Gérard Philipe verder. „We hebben inderdaad als regisseur van de Tijllilm de grote Neder landse cineast Joris Ivens aange worven, omdat we wel degelijk be seften dat deze taak voor een Fransman een onmogelijke opgave betekent. Het zal aldus de eerste maal zijn dat een man uit „Uw gewesten" een Franse film leidt; dit stemt me gerust". DAMME TE NICE „Wordt de film in Vlaanderen zelf verwezenlijkt?" „We zouden niets beter gewenst hebben, maar omwille van tech nische redenen, en vooral vanwege het onbetrouwbaar klimaat der La- ge Landen, is zulks onmogelijk. Voor een film waarmee zulke enor me kapitalen gemoeid zijn, kunnen we ons inderdaad niet veroorloven af te hangen van grilligheid van het klimaat in Vlaanderen. Ik was er dikwijls genoeg op bezoek om er te kunnen van mee praten. Trouwens het Damme van heden, - dat vanzelfsprekend een grote rol J speelt in de film, is ook lang niet meer dit van de 16de eeuw, zodat het stadje dat we te Nice hebben opgetrokken historisch meer ver antwoord zal zijn dan het echte Damme. Zoals de kanalen en de sneeuwlandschappen van Zweden waar we reeds onze eerste opna- men maakten, wel degelijk door Breughel schijnen geschilderd. Dit belet niet dat we ook naar Vlaan deren komen, maar pas binnen een tweetal maanden: voor de laatste opnamen. Als alles meevalt hopen we klaar te zijn tegen september. Ik kom in elk geval voor de eerste vertoning persoonlijk naar Vlaan deren. Al zou ik al de overmoed van Tijl nodig hebben om het Vlaams publiek te trotseren... toen eveneens ten huwelijk. Hij was dan niet alleen bereid het moeras te laten dempen, maar zou de beide da mes een huwelijksgeschenk aanbie den: mejuffrouw Bouman kon 50 Egyptische ponden krijgen en haar assistente 70. Toen Jeanne Bouman nieuwsgierig vroeg waarom zij 20 pond lager ge klasseerd werd, antwoordde de gulle en trouwlustige sheik: „Ik zou U eerst Arabisch moeten Ieren". Het F.A.O.-artikel stelt zijn lezers gerust: het is allemaal in orde gekomen, de sheik ziet 't moeras dempen en bleef vrijgezel. Wijzigingen wedstrijdprogramma In het door de K.N.V.B. vastge stelde programma voor zondag a.s. zijn de volgende wijzigingen aange bracht: Hoofdklasse: uitgesteld: AGOW— PEC; XerxesVelocitas. Ingelast: AGOWVelocitas. District Zuid, lste klasse C.: Uitge steld: Brabantia-*-Maurits. 2* klasse H.: ingelast: RAC-Dongen 3e klasse D: uitgesteld: Terneuzen» RCS. 4e klasse F,; uitgesteld: Were Di- Oisterwljk. 4e klasse G.: ingelast: NSV—RSV Volledige Zwitserse ploeg in Tour de France Ter gelegenheid van Parijs—Rou baix heeft Alex Burtin, de leider van de Zwitserse Tour de France-ploeg, rich in verbinding gesteld met de directeur van de Tour, Jacques God- det en diens secretaris-generaal Jean Garnault. Het voornaamste onderwerp van het gesprek vormde de ook dit jaar weer verzonder, uitnodiging met be trekking tot de Ronde van Frankrijk aan de Zwitsers. Burtin kon na het onderhoud de geruchten ontzenuwen, als zou Zwit serland in de komende ronde een „gemengde" ploeg vormen met Lu xemburg. Evenals vorige jaren zal Zwitserland wederom een volledige equipe van tien renners in de strijd brengen. Burtin verklaarde verder, dat on der deze omstandigheden Hugo Ko- blet zich bereid heeft verklaard, aan de start te verschijnen, Beslissingen in zuidelijke handbalcompetitie In de zuidelijk* handbalcompetitie staan de beslissingen voor de deur. In de eerste klasse heren is zondag ongetwijfeld het belangrijkste treffen dat tussen Swift en Hellas, want de verliezer kan zich wel als uitgescha keld beschouwen. In de eerste klasse dames en de tweede klasse heren B laten de be slissingen nog even op zich wachten, maar in de tweede klasse dames B kan EBHV zondag kampioen worden. Daartoe moet in Tilburg van Volt gewonnen worden en zou Hellas bij Were Di minstens een deel van de buit moeten verspelen, Sportuitwisseling Zierikzee-St. Hilaire Als uitvloeisel van de hulpactie, welke de Franse stad St. Hilaire voor Zierikzee organiseerde, zal er tussen beide steden een sportuitwisseling tot stand komen. Deze zal op bescheiden schaal tij dens de komende Pinksterdagen een aanvang nemen. Op 19 en 21 mei zul len namelijk de tafeltennissers en voetballers uit St. Hilaire naar Zie rikzee komen. Het Franse gezelschap zal waarschijnlijk vergezeld zijn van de burgemeester van St, Hilaire. Schieting te Ovesande Door de Sociëteit Spes Nostra te Ovezande werd een concours gege ven op de liggende wip, waaraan door 44 schutters werd deelgenomen. De uitslag was als volgt; 'loogvoge: C. Bek. Soranus, le zij vogel E. Rentmeester, Willem Teil 2e zijvogel A. de Jonge, Willem Teil; le bovenkal F. de Wilde, Juliana; 2e bovenkal C. Rijk, Zeelandia; le on- derkal P. Pantes, Zeelandia, bij loting; 2e onderkal J, van de Berge Batavieren, bü loting, le klep H. Koens, Spes Nostra; 2e klep C. Bek, Soranus, 3e klep W. de Jonge, A.D, L.M. Lewedorpse Boys en ,sHeer Arendskerke zondag kampioen In de afdeling Zeeland KNVB kunnen zondag twee beslissingen vallen. In de eerste klasse A kan Lewe dorpse Boys kampioen worden, maar dan moet de uitwedstsijd in Dom burg gewonnen worden, terwijl Schoondijke dan op eigen veld mins tens 1 puntje zou moeten verspelen aan hekkesluiter IJzendijke. Dit laatste is echter onwaarschijnlijk en dus zal de beslissing nog wel een weekje worden uitgesteld. In de eerste klasse B binden d,e beide koplopers, 's Heer Arendskerke en Vogelwaarde, d3 beslissende strijd aan. 's Heer Arendskerke, dat het terreinvoordeel heeft en mede daar door favoriet is, kan r.a een over winning de kampioensvlag hijsen. Mocht Kruiningen een puntje moeten afstaan aan het bezoekende Kwa- dendamme, dan heeft''s Heer Arends kerke zelfs reeds aan een gelijk spel genoeg om titelhouder te worden. Jacques Goddet verontrust over situatie in wielersport Jacques Goddet, de directeur van de Ronde van Frankrijk, heeft zich weinig: optimistsch uitgelaten over de huidige situatie in de internatio nale wielersport. Integendeel. Goddet noemde de situatie zeer kritisch. Hij weet dit in hoofdzaak aan een gebrek aan bekwame leiders. In vele landelijke bonden en ook in de U.C.I., werd naar zijn mening te weinig aandacht besteed aan de technische problemen en men aarzelde, dit kwaad bij de wortel aan te pakken. Als een van de negatieve aspecten, welke in de U.C.I. te constateren wa ren, noemde Goddet de manoeuvres, die hebben geleid tot het verdwijnen van de Zwitser Carl Senn uit het be stuur, een man die hij als een van de beste internationale leiders beschouwt. (Kandidaten schaaktoernooi). Gisteren zijn volgens het rooster de afgebroken partijen uit de zesde, zevende en achtste ronde van het Kandidaten- schaaktoernooi afgespeeld. Die uit de 6e ronde tussen Geiler en Bronstein werd na 98 zetten remi se. Na 56 zetten gaf Szabo zich ge wonnen tegen Pilnik. Drie partijen uit de zevende ronde werden verder gespeeld. Het duel SpasskyGeiler werd zonder verder te spelen door Spassky opgegeven. Szabo deed hetzelfde ten opzichte van Pilnik (na 56 zetten) en Panno gaf zich na 67 zetten gewonnen con tra Keres. Ook uit de 8e ronde werden twee partijen voortgezet en beëindigd. Die tussen Gelier en Pilnik werd zonder verder te spelen door Pilnik opge geven. Smyslov gaf zich na 66 zetten gewonnen tegen zijn landgenoot Spassky. De afgebroken partij uit de achtste ronde, tussen Panno—Bronstein zal donderdag a.s. worden voortgezet. DE STAND. le klasse A. Domburg 1Lewed. Boys I; Schoondijke IIJzendijke I. le klasse B.: 's Heer Arendskerke 1 Vogelwaarde I; Kruiningen IKwa- dendamme I. le klasse C. Zierikzee 2Renes- se I. 2e klasse A.: Retrar.chement 1 Aardenburg 2; Middelburg 4Bres- kens 3; Vlissingen 4Zeeland Sport 4; Groede 1Noormannen 2. RCS 3 Zuidzande 1. 2e klasse B.: Hansw. Boys 2—Phi lippine 1. Ria W 2—Volharding 32 1. 2e klasse C. Zierikzee 2SVOWK 1. Renesse 2Zonnemaire 1. 3e klasse B.: Clinge 2Robur 2; Sluiskil 3—Steen 3; Rapenburg 2— Kwader.damme 2. Zondag had te Koewacht (B.) een wielerwedstrijd plaatg voor amateurs over een afstand van 105 km, waar aan werd deelgenomen door 56 ren ners waaronder vele Nederlanders. Het is een zeer harde strijd gewor den, waarin vooral Rol uit Alkmaar een grote rol speelde. Reeds de eerste ronde vormde zich een peleton van 10 man, dat spoedig twee minuten voorsprong had. Dit peleton brok kelde verder in de koers uiteen. Ten slotte waren er nog twee uitlopers, die zo het einde van de koers haal den. De uitslag was als volgt 1 Rol, Alkmaar in 2 uur 45 minu ten, 2 Van der Linden, Assenede z.t. 3 Schepper Wielen op 3 minuten 2 seconden, 4 Olibrant, Kieldreeht z.t. 5 Piet Maas (Nederlander) z.t.; 6 Verhelst, Axel, z.t. 7 G. Saelens, Ste- kene op 5 minuten;, 8 C. van der Zande, Halsteren, z.t.; 9 R. Vivé, Lovendegem. z.t. 10 Van der Sijpe, Rarrevele, z.t. DE NEDERLANDSE PLOEG voor de Davis Cup, die van 27 t.m. 29 april in Ankara tegen Turkije zal spelen is als volgt samengesteld: A. van Dalsum, F. Debnert en Jt. van Mee geren, 1 Gelier 5.5 punt; 2 Keres 5 punten 3 Smyslov 4.5 punt; 4 Bronstein 4 pun ten plus 1 afgebroken partij; 5 en 6 Filip en Petrosjan beiden 4 punten; 7 en 8 Spassky en Szabo, beiden 3.5 punt; 9 Panno 2.5 punt plus 1 afge broken partij; 10 Pilnik 2.5 punt. (Kanaalzone-schaaktoernooi) Jean Jaures ivinnaar in B-groep In Sas van Gent vond de eerste in ternationale ontmoeting op Neder landse bodem plaats van het Kanaal- zone-schaaktoernooi 1956. De organisatie was in handen van 't Witte Paard en voor de aanvang sprak de wedstrijdleider, de heer W. Garskamp de deenemers toe. Hij uitte zijn voldoening over dit toernooi en wees er op, dat dit het eerste grote schaakgebeuren te Sas van Gent was. Er werden vier wedstrijden ge speeld in de B-groep en de belang rijke ontmoeting tussen de beide ge gadigden, Terneuzen en Jean Jaures uit Gent, werden dor de Belgen met 13 gewonnen. Doordat dit toernooi uitsluitend aan de hand van de be haalde bordpunten wordt beslist en Jean Jaures reeds meer dan vier pun ten voorsprong heeft, is deze club nu reeds toernooiwinnaar. Landau uit Axel verloor van Ruy Lopez (0.52.5); 't Witte Paard uit Sas van Gent kreeg van Het Volk uit Gent een 13 nederlaag te slik ken en VSV uit Sluiski\ zag zich met dezelfde cijfers geflopt door Ed- Colle. De slotronde zal zowel voor de A- als de B-groep op 23 april in Terneu zen worden gespeeld. (Schoolvoethal in Zeeland). Twee afdelingskampioenen in Hulst De uitgestelde wedstrijden in het Zeeuwse sohoolvoetbalprogramma zün intussen te Hulst ingehaald. Hierdoor zijn de kampioenen van de afdelingen A. B. en C. bekend geworden, die op 22 mei te Goes uit komen tegen de kampioenen van de andere districten om het Zeeuwse kampioenschap. Het zyn: A. St. Wilübrordusschool te Hulst; B. Jansenius Lyceum 3 te Hulst; C. Chr. Ulo te Axel. De uitslagen van de wedstrijden luiden Afdeling A, (Lagere scholen) St. Willlbrordusschool Hulst—Open bare sohool Axel 4—1; ClingeZuid- landschool 60; Openbare sohool Axel—Zuidlandsehool 71; Clinge St. Wilübrordusschool, Hulst 01. St. Wilibrordusschool Hulst—Zuidland sehool 6—0; Clinge—Openbare school Axel 2—1. Afdeling B. (Voortgezet Onderwijs t,nt, 14 jaar). Technische school Hulst 1—Open bare Ulo 2 30; Jansenius Lyceum 3- Technische school Terneuzen 4 22; Technische school Terneuzen 4-Open- bare' Ulo 2 60; Technische school Hulst 1—Jansenius Lyceum 3 0—3; Jansenius Lyceum 3—Openbare Ulo 2 5—1; Technische school Hulst 1-Tech- r.ische school Terneuzen 4 00. Afdeling C. (Voortgezet onderwijs 15 t.m. 16 jaar). Technische school Terneuzen 2-Open- bare Ulo 1 1—1; Chr. Ulo—r.-k. Ulo 60; Openbare Ulo 1—r.-k. Ulo 1-1; Chr. UloTechnische school Terneu zen 2 40. Chr. UloOpenbare Ulo 1 10. Technische school Terneuzen 2- r.-k. Ulo 1-2 WONING MET SCHUUR TE SLUIA. Door architect L.A.J. van Dongen te Sluis werd aanbesteed het bou wen van een woning met schuur aan de Brugstraat te Sluis voor rekening van de heer H.E, Lannoye. Er werd als volgt ingeschreven. Metselwerk: C. G. Hast, Sluis 16495.Comm. Venn. J. en H. Boogaard, Sluis 15055.Fa. F. Strijdonk, Oostburg j 13737.C. Cortvriendt en Zn., Sluis 13464.—. Timmerwerk: J. H. Baas, Sluis 13378.Smeedwerk met lood- en zinkwerk: P Groosman, Sluis 1229.—; J.J. de Potter, Sluis 1218.Elektriciteit, gas en sani tair: F.A. Coppens te Sluis 975.—; L. Swerus, Sluis 878.Glas en schilderwerk: Gebr. van Damme Sluis 1799.—; J. P. van Horck, Sluis 1595.Het werk werd ge gund aan de laagste inschrijvers. VERZWARING ZEEDIJK OP THOLEN Te St. Annaland werd aanbesteed de verzwaring van zwakke plaatsen in de waterkering van de Calamiteuze Suzannapolder, De inschrijvers waren: Fa. W. van Vossen en Zn., Sint Annaland f 217.700 Gebr. Johs. en M. Moerland, Sint An- paland f 212.000; A. en D. van der Werf, Sint Maartensdijk f 200.600; K. J. Moerland Sint Annaland f 185.800. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, de heer K. J. Moerland, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. GOES, 10 april Export en indus trieveiling. Op monster; Laxt. Sup. ■huish. 1 en op 78.50-81.10. Gold. Del. huish. 1 en op 83.20-87.10. Goudrei- nette huish. 1 en op 50.10. Goudrei nette lgr. 48.80-51.60, 1 47-48.60, 2 44- 45. Jonathan 175 68-78, 170 68-74, 165 61-74, 160 53-67, 2 44-51. Gold. Deli cious 175 84-98, 170 72-99, 165 63-84, 160 52-66, 2 46-48. St. Remy 1 50, 2 46. Gewone veiling: Goudreinette K 43- 46, F 38-42, stek 20-23. Gold. Delicious K 54-72, F 37-59, stek 23-33. Jonathan K 51-63, F 45-51. Laxt. Superbe K 48- 51, F 37-38. Keulemans 34-35. GOES, 10 april. Eierenprijzen. Be- rioht van handelaren. Kippeëieren 10; poeljeëieren 8; eendeëieren 8; kal koeneieren 15; ganzeëieren 25. KAPELLE, 10 april Jonathan ver pakt 175 79, 170 83, 165 78. Jonathan 175 71-76, 170 64-76, 165 60-70, 160 50- 63, 2 43-52, K 51-59, F 34-49. Gold. Delicious 175 94-98, 170 81-96, 165 75-82, 160 58-61, 2 45-50, K 61-67, F 43-54, Goudreinette lgr. 48-52, 1 45-49, K 41-44, F 37-40. Winston K 43, F 28. Zoete Errngaard K 39-40, F 31-32. St. Remy lgr. 45-48, 1 47-48, 2 43-46, K 40-46, F 34-43. Kleipeer K 38, F 26. Bramley Seedling K 37, F 35. Bre- derode K 46, F 40. Conference K 61, F 54. Groenten: Aardappelen 15-17, drielingen 11. Spinazie 71-75. Radijs 20-22. Witlof 46-59. Sjalotten 31. ROTTERDAM, 10 april Aanvoer ir\ totaal 5912. Weektotaal 7910. Vette koeien en ossen 700. Gebruiksvee 1570 t.b.c.-vrij 1841. Vette kalveren 60. Graskalveren 316. t.b.c.-vrij 226. Nucht. kalveren 2558. Varkens 142. Biggen. 24a. Paarden 107. Veulens 9. Schapen of lammeren 109. Weide en zuiglam- meren 49. Bakken of geiten 47. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 300-324, 2e kw, 280-300, 3e kw. 260-280. Vette kalveren 290-310, 260-280, 220- 250. Slacbtpaarden 260, 246, 226. Prijs in guldens per kg. Graskalveren 485, 385, 285. Nucht. kalveren 52, 48, 42. Biggen 58, 50, 45. Schapen 155, 125, 100. Lammeren 140, 115, 95. Kalfkoeien 1200, 980, 750. Melkkoeien 1200, 980, 750. Vare koeien 890, 760, 650. Vaar zen 825, 700, 580 Pinken 525, 425, 350. Vette koeien, aanvoer gewoon, han del kalim, prijzen als gisteren, prima's boven notering. Vette kalveren, als v. week, redelijk, onveranderd. Graskal veren, groter, tamelijk, ruim prijshou dend. Nucht. kalveren, iets ruimer, kalm, wat stijver in prijs. Biggen, aanmerkelijk meer, goed, vast in prijs. Slachtpaarden, even groter, stroef, ho ge prijzen. Schapen, ruimer, vlot, vast in prijs. Lammeren, ruimer, vlot, vast in prijs. Kalfkoeien, ruimer, williger, iets stijver in prijs. Melkkoeien, rui mer, williger, iets stijver in prijs. Vare koeien, flink, kalm, ruim prijshou dend Vaarzep, tamelijk, levendiger, iets stijver in prijs. Pinken, tamelijk, levendiger, iets stijver in prijs. Mannheim 233 (-4), Kaub 177 (Q), Trier 173 (-3), Koblenz 192 (0), Keu len 159 (-1), Ruhort 349 (-3), Upbrth 957 (-3), Nijmegen 739 (-1), Ariihem 761 (-2), Eefde 282 (-2), Deventer 192 (-2), Namen la Plante 166 (+2), Maas tricht hoofdsluis 4386 (0), Borgharen 3927 4 2), Belfeld 1112 (+31, Grave 471 (-10).

de Stem | 1956 | | pagina 3