Bliksemreis van Hammarskjoeld door het midden-oosten Huiselijke erehaag voor bruidspaar Autobus dijk - stortte van drie doden Alcohol op de weg' dient strenger bestraft nog Gehuwde vrouw mag niet langer onmondig blijven „Commando's moeten werden teruggetrokken" DE DOODOP DE WEG Burns doet een beroep op kolonel Nasser Koningin bij „Porgy and Bess" ZES PROCENT voor beambten in de „metaal" Vijf jongemannen pleegden overval op taxichauffeur OFFICIER HEEFT ME GEDREIGD! TIP-T0N1C Export van aardappelen stopgezet Kritiek op oorlogsfilm DAGBLAD VOOR ZEELAND Tunis BOURGUIBA FORMATEUR Lagere temperaturen Nog geen teken van ontspanning Algérië Krijgt Lacoste de gevraagde 100.000 man? Na ontsnapping uit gesticht: Daders werden gearresteerd Door te ver uitwijken: Ulmer: Regering sint op nieuwe maatregelen Kleine hoeveelheid kan funest zijn Op Cyprus R.A.F. weert Cyprioten van vliegveld Prof. van Oven in Tweede Kamer De Stalin verguizing 96e JAARGANG No. 22121 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 11 APRIL 1956 Advertentippi ijs voor de gehele oplage f 0.35 per m m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse hitlanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele loon 102 (Bijbureaus. 1ERNEUZEN, Noou 1 el. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) NIEUW-LEKKERLAND: Een au tobus, die te ver voor een tegen ligger moest uitwijken, stortte van een dijk. Drie personen von den hierbij de dood. (Zie ook el ders op de pagina). AMSTERDAM: De 48-jarige C. K. verleende op een hoek van de Ge rard Doustraat geen voorrang aan een personenauto. Hij werd aan gereden en overleed later in het ziekenhuis. DE LIER: Het tienjarig meisje H. werd bij het plotseling oversteken van de weg door een auto aange reden. Het kind overleed enige tijd later. De Bei van Tunis heeft Habib Bour- guiba verzocht een nieuwe regering te vormen. De regering van premier Tahar Ben Ammar is maandag afgetreden om de vorming van een nieuw kabinet, ge baseerd op de nieuwe Grondwetgeven de Vergadering, mogelijk te maken. De secretaris-generaal van de V.N,. Dag Hamniarskjoeld, heeft gisteren drie hoofdsteden in het midden-oosten be zocht en met een aantal regeringsleiders gesproken, ten einde het acute gevaar voor een oorlog tussen Israël en de Arabische landen te bezweren. Momenteel vertoeft Hamniarskjoeld in Cairo, waar hij met Nasser tot een ver gelijk hoopt te komen. In elk geval wil de secretaris-gene raal van de .N. onmiddellijk een einde zien gemaakt aan het optreden van de „zelfmoordcommando's" der Egyp- tenaren in het gebied van Gaza. Generaal Burns heeft zich in deze officieel tot Cairo gewend. De Egyptische regering had het bestaan van die commando's officieel toegegeven en hun activiteiten geprezen. De Egyptische pers gooit olie op het vuur door te beweren, dat de commando's in de plaats zijn getre den van de Veiligheidsraad en dat zij „de rol van de V.N. hebben over genomen, totdat deze organisatie herleefd is." IN HET Aarkanaal onder Alphen aan de Rijn is het lijkje gevonden van de vijfjarige Adriana Pijper. Het kind werd sinds 23 maart vermist. DE „NOORDAM" heeft gisteren de bomen, en sierplanten in New-York af geleverd, die als geschenk van de Ne derlandse regering aan zes Noordame- rikaanse staten zijn aangeboden. EEN BEZOEKER van een café aan de Zeedijk te Amsterdam merkte, dat heim een bedrag van 800 gulden ont stolen was. De politie heeft in ver band met de diefstal de caféhoudster en nog een vrouw aangehouden. DE „Manchester Guardian", een voor aanstaand Engels blad, heeft' opge merkt, dat het proces Jungschlaeger bü de vrienden van Indonesië wellicht meer ongerustheid heeft teweegge bracht dan welke andere gebeurtenis ook in de geschiedenis van de jonge republiek. DE FRANSE premier Guy Mollet is afgetreden als voorzitter van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa. Hij kan geen twee leidende functies naast elkaar bekleden, zegt hij. VOOR EEN aantal deskundigen' uit verschillende landen heeft Phi lips gisteren een demonstratie ge geven met kleurentelevisie. De studio hiervoor was voor deze ge legenheid speciaal gebouwd. HET BERGEN van het wrak van de ..Brederode", het admiraalschip van Witte de With, zal dit jaar niet meer mogelijk zijn. Het wrak ligt in Deens territoir, niet ver van Elseneur. DE LANDARBEIDERS in Hongarije is gevraagd, de zon- en feestdagen tot 1 med als werkdagen te beschouwen, aangezien de slechte weersomstandig heden het werk de laatste tijd hebben vertraagd. DE HEER J. G. Post uit Harlingen, voorzitter van de Aartsdiocesane Ka tholieke Middenstandsbond, is door Z.H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van St. Silvester. DE TURKSE veiligheidsdienst heeft een Bulgaarse spionagegroep, die in net grensgebied opereerde, onschade lijk gemaakt. Vier leden van de groep werden aangehouden. DE MIJNINDUSTRIERAAD heeft be sloten, in beginsel de lonen en sala rissen van het mijnpersoneel met zes procent te verhogen. De 3 procent over 1955 zal in de loop van mei wor den uitgekeerd. DE AMERIKAANSE oud-president Harry Truman zal bij zijn rondreis door Europa half juni een bezoek aan Nederland brengen. Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond; Veranderlijke be wolking met zwakke tot matige noordwestelijke wind. Lagere tem peraturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: In kracht toenemende wind uit zuidwest tot west, draaiend naar noord-west. Toenemende bewolking met regen, later opklaringen, maar ook nog buien. Frisser weer. Vandaag: zon onder 19.33 uur, maan onder 20.31 uur. Morgen: zon op 5.52 uur, maan op 6.07 uur. Hammarskjoeld is minder dan vier uur in Beiroet gebleven. Na een con ferentie met zijn persoonlijke staf zond hij telegrammen aan de Egypti sche premier, luitenant-kolonel Nas ser, en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzy. Daarna vertrok hij in een witgeschilderd vlieg tuig van de Ver. Naties naar Lydda in Israël. Onmiddellijk na aankomst in Israël begon Hammarskjoeld besprekingen met generaal Burns, de chef van de V.N.-bestandscommissie. Hammarskjoeld heeft verklaard dat zich in het gebied van Gaza hoogstens -10 vdn de 42 V.N.-waarnemers bevin den. Zij kunnen het werk daar niet aan. Mogelijk zal hij voorstellen waar nemers te werven in Scandinavië. De aanvaten van Egyptische com mando's blijven intussen voortduren. Dinsdagochtend hebben Egyptenaren sabotage gepleegd aan pompstations en waterleidingen van vier Israëlische nederzettingen in de Negeb. In totaal zyn nu vier leden van Egyptische commandotroepen gedood en negen gevangen genomen. Twee gevangenen hadden in tegen woordigheid van waarnemers der V.N. meegedeeld, dat zij opdracht hadden, „bruggen op te blazen, men sen te doden en op wegverkeer te schieten". Ook hadden zü instructie, naar het gebied van Gaza terug te ke ren of, als dit te moeilijk bleek, door te trekken naar Jordaans gebied. „ONGERUSTHEID' De Libanese minister van defensie heeft dinsdag in het parlement ge vraagd om aanvullende kredieten van 800.000 gld. voor versterking van de grens met Israël. De Franse minister Pineau heeft zijn ambassadeurs in Cairo en Tel Aviv opgedragen, de regeringen van Egypte en Israël op de hoogte te bren gen van de ernstige ongerustheid van de Franse regering over de toestand in, het midden-oosten. Minister Dulles heeft met de Ame rikaanse congresleiders de crisis rond Palestina besproken. De leider der re publikeinen in het Huis van Afge vaardigden verklaarde later, dat de regering voorlopig niet van plan is troepen naar het midden-oosten te stu ren. Als het gevaar daar groter wordt, zei hij, zal daartoe „uiteraard" mach tiging worden gevraagd. Tc Parijs wordt verwacht, dat nog deze maand 75.000 dienstplichtigen on der de wapens zullen worden geroe pen, om de Franse troepen in Algerië te versterken. Het betreft hier 70.000 reservisten van 22 en 23 jaar en 5.000 miliciens, die voor de eerste maal on der de wapenen komen. Bij deze 75.000 man komen dan de versterkingen, die Frankrijk uit West- Duitsland (NAVO-troepen) en van el ders naar Algerië heeft gezonden of bezig is te zenden, zodat op deze wij ze Robert Lacoste de gevraagde 100.000 man versterkingen krijgt. Volgens officiële cijfers zijn in de afgelopen zestien maanden in Algerië 5.724 personen, waaronder vele bur gers. door het optreden der rebellen om het leven gekomen. Over een nieuwe c.a.o., per 1 mei, voor de beambten in de metaalindu strie is overeenstemming bereikt. Alle salarisschalen zullen met 6 pro eent worden verh „.gd, terwijl de reeds eerder overeengekomen verbetering van de schalen voor de jeugdige be ambten mede in de c.a.o. zal worden opgenomen. Gisterenavond laat vernamen we nog, dat de zuivelindustrie de lonen met zes procent zal verhogen. De nieu we C.A.O. wordt waarschijnlijk 1 mei van kracht. Voor de lonen van de landbouw zal vandaag een beslissing worden geno men. Men verwacht dat er een loons verhoging van 3 procent uit de bus komt. Een vijftal jongemannen in de leef tijd van 18 tot 24 jaar, die, zoals later is gebleken, ontsnapt waren uit een inrichting te Wapenveld, hebben maandagavond een aanslag gepleegd op de Zwolse taxichauffeur G. Land. De mannen riepen bij het station de chauffeur aan en deelden mede, dat zy naar Nunspeet gebracht wilden worden. Toen zij *n Oldebroek geko men waren, verzocht een van hen de chauffeur even te stoppen, waarop de laatste in de wurggreep werd geno men en vervolgens zolang met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, dat hij zijn verzet opgaf. De chauffeur werden hierna de han den op de rug gebonden, waarna men hem 'met het gezicht in de kussens duwde, terwijl een mes op zijn hals werd gezet. Een der jonge mannen nam het stuur over en reed de wagen via Drie passagiers zijn gedood toen gisterenmiddag omstreeks vier uur een autobus die de dienst RotterdamUtrecht on derhoudt bij Nieuw-Lekkerland (Z.H.) bij het uitwijken voor een tegenligger van de dijk geraakte en aan de voet daarvan op een zijkant bleef liggen. Een aantal passagiers is, toen de autobus van de dijk buitelde, uit de bus geslingerd en er onder terecht ge komen. Om het leven kwamen de 31-jarige passagier C. van D. uit Meerkerk (Z. H.), mevrouw G. K. uit Alblasserdam en de 38-jarige mevrouw V.-van 't A. uit Alblasserdam. Er werden twee personen zeer ern stig gewond, een van hen is de chauf feur van de autobus, de 41-jarige T. S., ook afkomstig uit Alblasserdam. Hij is overgebracht naar het gemeentezie kenhuis te Dordrecht. Enige andere gewonden zijn eveneens naar dit zie kenhuis gebracht. In totaal werden negen personen minder ernstig gewond. Er bevonden zich in totaal vijfentwintig personen in de autobus. Apeldoorn naar het „Veluwse eiland" in de nabijheid van de Woeste Hoeve aan de weg Apeldoorn-Arnhem. Daar werd L. uit de wagen gesleept en, na dat men hem had gebonden, onder enige dennebosjes achtergelaten. L„ die ervoor gezorgd had, enige speling te hebben, toen men zijn han den vastbond, slaagde er in zich te bevrijden en stelde de politie telefo nisch op de hoogte. Hij moest daarna in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden verbonden. Inmiddels was bij de politie het be richt binnengekomen, dat uit de in richting „De Dreef" te Wapenveld vijf jongemannen waren ontsnapt. Een van hen bleek een berucht „joyrider" te zijn. In de'loop van de nacht kdh een van de daders worden aangehouden. Het was de 18-jarige A. B. uit Am sterdam. Hij was per trein naar de hoofdstad gereisd en biechtte daar de gehele geschiedenis aan zijn moeder op, die onmiddellijk de politie waar schuwde. De andere vier daders, onder wie de 19-jarige Tilburger H. L. en de 25-jarige W. V. uit Breda, konden gisteren in de loop van de dag wor den aangehouden door de Kon. Mare chaussee in Zundert. Zij hadden een poging, ondernomen, naar België te vluchten, maar juist over de grens bij Putte kregen zij panne met hun auto. De wagen werd in een sloot ge vonden. De jongelieden zwierven nog enkele uren tevoet in België rond, maar werden door de politie bij Wern- hout over de grens gezet. Daar liepen ze netjes in de armen van de mare- chaussée. (Advertentie) H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Irene hebben in Den Haag een voorstelling van „Porgy and Bess" bijgewoond. In de pauze lieten H.M. en prinses Irene zich aan de acteurs en actrices voorstellen. We zien hier v.l.n.r. prinses Irene, H.M. de Koningin, Maria (Georgia Burke) en Bess (Ethel'Ayler). Aan het eind van de 45ste zit ting in de zaak-Schmidt heeft getuige Ulmer de Officier van Justitie ervan beschuldigd, dat deze hem met de dood bedreigd zou hebben. Hij toonde een patroon, die hij in zijn cel had gevonden, maar waarvan hij niet ljon zeggen, hoe deze daar ge komen was. Op de zitting sprak Ulmer alle ver klaringen, die hij voor de politie had afgelegd, tegen. Hij zei deze te hebben afgelggd, nadat politie-ambtenaren hem hadden geslagen. Ook getuige Baden werd gehoord. Hij antwoordde op vragen dat hij de politie vijf plaatsen, waar „droppings" waren uitgevoerd, had getoond. „Ik heb plaatsen aangewezen, die dicht bij de weg en vlak bij politieposten la gen, zodat het duidelijk moest zijn, dat daar geen „droppings" mogelijk wa ren." De regering beraadt zich over nadere wettelijke maat regelen tegen de deelnemers aan het wegverkeer, die blijk geven van onvoldoende ver antwoordelijkheidsbesef door 't gebruiken van alcohol, waar door hun rijvaardigheid nadelig wordt beïnvloed. De gedachten van de regering gaan uit naar een stelsel van strafbepalin gen, waarin niet alleen de bekende „zodanige invloed" een criterium voor strafbaarheid oplevert', maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker promillage alcohol in het bloed op zichzelf onder bepaalde omstan digheden ook reeds tot strafbaarheid leidt. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Genees kunst is bij dit overleg betrokken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie mr. J. C. Tenkink, te Utreciht meegedeeld bij de opening van het congres der Ver eniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer Over de jaren 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 procent van veroor deelde automobilisten, die onder in vloed van alcohol hebben gereden, een onvoorwaardelijke gevangenis straf opgelegd, terwijl 42 procent er met een geldboete is afgekomen. Deze percentages bedragen bij de wielrij ders ongeveer 14 en 86. Weliswaar is de duur der gevangenisstraf voor de automobilist in vele gevallen korter dan een maand, maar 25 procent van de tot een vrijheidsstraf veroordeelde autorijders moest toch langer dan een maand gedetineerd worden. In de tegenwoordige omstandighe den, zo zei mr. Tenkink, moet terwille van de algemene verkeersveiligheid in verband met de van dag tot dag toenemende dichtheid van het snel verkeer, meer zelfbeperking voor wat betreft het gebruik van alcohol door bestuurders van rij- en voertuigen worden verlangd. Door het gebruik van alcohol ver mindert men zijn rijvaardigheid, al dus mr. Tenkink, die opmerkte, dat vele onderzoekingen van de laatste jaren aan het licht hebben gebracht, dat het gebruik van een kleine hoe veelheid alcohol door bestuurders van motorrijtuigen reeds afwijkingen ver oorzaakt, die zeer grote gevolgen kunnen hebben. Dit geldt niet alleen voor de automobilisten en de motor rijders, maar ook voor de bromfietser en de wielrijders. Dr. F. A. Nelemans, wetenschap pelijk hoofdambtenaar van de Rijks universiteit te Utrecht, sprak tijdens het congres over „bloedproef en snel verkeer". Hij was van mening, dat de bloed proef zonder enige twijfel verplicht gesteld diende te worden en wel om verschillende redenen. Dr Nelemans betoogde, dat iemand met een alcoholgehalte van meer dan een half promille niet aan het verkeer mag deelnemen. Niet omdat niemand met meer dan een half promille niet behoorlijk zou kunnen chaufferen, maar uit het oogpunt van preventie, een principe dat volgens dr. Nelemans in onze rechtspraak meer en meer ingang vindt. Op deze wijze kunnen volgens hem de „sterken" de „zwakken" steunen. Hij meende, dat uit praktische over wegingen dit wettelijk vastgelegd moet worden. Mr. Hustinx, advocaat-generaal te 's-Hertogenbosch had niet al te hoge verwachtingen van de nieuwe wette lijke voorschriften. Het verbinden van een strafbepaling aan het percentage alcohol dat in het bloed wordt aange troffen (zoals dat hier en daar in het L' ilenland gebéurt) achtte hij zeker niet gewenst. De bestaande regeling in deze deed het volgens hem goed. De nieuwste tip voor Uw long drink: «5a W\ n TIP VAN BOOTZ Op het Amsterdamse stadhuis is dinsdagochtend de stoelenontwer- per R. de Wolf met mej. Marjolie Gildemeyer getrouwd. Zoals de foto laat zien was er een erehaag ge vormd voor het stadhuis die uiter aard bestond uit vrienden met...., stoelen. Met ingang van vandaag zullen nieu we machtigingen voor de export van consumptie-aardappelen niet meer worden verleend. Het ligt verder in de bedoeling na 21 april de export ook op vergunningen die eerder zijn afgegeven niet meer toe te staan. Hoewel de aardappelvoorraden, die in ons land aanwezig zijn .nog ruim voldoende zijn om de behoefte van de Nederlandse bevolking te dekken, wil de minister voorkomen dat door een te grote uitvoer de voorziening 'van het eigen land in gevaar zou komen. Nadat maandagavond door de Britse veiligheidsdienst op Cyprus sabotage- plannen van verzetsstrijders ontdekt waren, is het vliegveld van Nicosia dinsdag door de Britse luchtmacht overgenomen De plannen bestonden uit een bevel van de leider van de Eoka, Digenis, om vliegtuigen op het vliegveld te vernietigen door middel van tijdbom men. Met ingang van dinsdag is al het Cyprische burgerpersoneel door mili tairen van de luchtmacht vervangen. (Van onze parlementaire verslaggever) „Wanneer een vrouw een taxi be stelt, zou de chauffeur eigenlijk eerst moeten vragen of zij gehuwd is en zo ja, of haar man dan toestemming heeft verleend dat zij voor dat doel geld uitgeeft. Een vrouw, in gemeen schap van goederen getrouwd, is voor dc wet even onmondig als iemand die failliet is verklaard of onder curatele gesteld. Dit is in tegenspraak met de werke lijkheid want er zijn vele bekwame vrouwen in onze samenleving", aldus prof. J. C. van Oven, de minister van Justitie, die in de Tweede Kamer een wet behandelde die de gehuwde vrouw volkomen handelingsbekwaam wil maken. De minister moest het zeer voor zichtig aanpakken, hij kwam alleen met een vraag. Wanneer de Kamer hierop antwoord geeft, zal daarop wor den verder gewerkt bij de uitwerking van het wetsontwerp. Er zijn namelijk twee richtingen onder de Nederlandse juristen die men ook'in de Kamer te rug vindt. Tegen de ene richting die van zijn voorganger minister Donker, heef' Prof. van Oven 30 jaar lang met woord en geschrift gevochten. Professor van Oven beleeft thans de vreugde, dat hij de eerste stap heeft kunnen zetten in de richting van zijn ideaal: volkomen handelingsbe kwaamheid voor iedere gehuwde vrouw. Het is een publiek geheim dat de juiste formulering voor deze juridi sche puzzel is gevonden door mr. van Rijckevorsel (K.V.P.). Een en ander heeft hij neergelegd in een amende ment, dat door zeven Kamerleden is ondertekend. Het bevat het eenvoudige beginsel, dat degene, die het gemeen schappelijke goed heeft verworven, er ook over kan beschikken. Minister van Oven moest met kracht opkomen tegen prof. Gerbrandy, die met de A.R.-fractie tegen wil stemmen, omdat het amendement volgens hem de een heid van het huwelijk in gevaar brengt. Merkwaardigerwijze werd het amen dement ook bestreden door mej. Zee- lenberg, lid van de P.v.d.A., die de richting Donker verdedigde. De minis ter zal rustig afwachten wat de Kamer wil. Vandaag zal er worden gestemd. Maandag is in een te Moskou ver schijnend literair blad scherpe kritiek geleverd op Ruslands bekende na-oor- logse film „De val van Berlijn", die ook in Nederland vertoond is. In deze film wordt Stalin uitgebeeld als een grote oorlogsleider en als de bouwer van de overwinning. Volgens het blad worden in deze en andere films de „anti-realistische op vattingen die een gevolg waren van de persoons-cultus, sterk overdreven." In hetzelfde artikel, werd gezegd dat in deze films de mensen „die de zwaarste last gedragen hebben in de strijd voor de communistische zaak" geen plaats gevonden hebben. De gewone man, zoals hij in deze films uitgebeeld wordt, is „een saaie figuur van bordpapier", waartegen de „helden" en „wonderdoeners" scherp afsteken, aldus het blad. Het Bulgaarse parlement is giste renavond in een speciale zitting bij eengeroepen. Algemeen verwachtte men. dat premier Tsjerwenkov, op wie ernstige kritiek is geoefend wegens „persoonsverheerlijking", zou aftre den.

de Stem | 1956 | | pagina 1