Boelganin en Kroestjev moeten het nuttige met aangename verenigen IN DE RUINES VAN GAZA INDONESIË WIL DE VRIEND ZIJN VAN OOST EN WEST NUTTIGE: Ernstige besprekingen over politieke geschillen AANGENAME: Praatjes maken met OTTO JOHN ZIT NOG STEEDS GEVANGEN Egypte geeft bestaan toe van zelfmoordcommando's Geestdriftige ontvangst voor sultan Ben Joessef Vecht-heli'kopters in Algerije Sastroamidjojo in het parlement: UITKOMST VOOR MARIEKE DAGBLAD VOOR Deining rond Russisch bezoek aan Croot-Brillarinic gewone man in Engeland Nieuw experiment in de zielzorg Kardinaal Griffin gaf ook verklaring Het raadsel blijft Bij de P.T.T.: TOESLAG VOOR ONREGELMATIGE DIENSTEN Miljoenen voor atoom bommenwerpers Jungschlaeger Protesttocht door Den Haag De spanning rond Palestina Feest in Spaans-Marokko Dezelfde temperaturen j BONN LAAT VEROORDEELDE RUSSEN VRIJ De strijd om west-Irian gaat verder Tunesische regering afgetreden Ir. Zuid-Afrika: Venijnige aanval op de kerk r 96e JAARGANG No. 22120 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. D de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse 'numm. 13 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 10 APRIL 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Vooi advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen i 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct pei m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenente hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 26(H OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 55 De Britten schijnen niet te willen, dat de Russische leiders Boel ganin en Kroest jev alleen een „lolletje" maken van hun bezoek aan Engeland. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft weliswaar ver klaard, dat het „pertinent onwaar is te beweren, dat de Britse regering nauwer contact tussen de Russische leiders en het Britse volk bij het komende bezoek wil verhinderen", maar hij voegde er aan toe, dat de Engelse regering indertijd had voorgesteld het bezoek van de Russen te wijden aan „ernstige besprekingen." Frankrijk Na het congres van Katholieke Wer ken te Versailles zijn negen Franse bisschoppen bijeen gebleven om te be raadslagen over een nieuw experi ment, dat zij in de methoden van ziel zorg hebben ingevoerd en waarover tijdens het congres uitvoerig is ge sproken. Om aan de speciale noden der ge lovigen tegemoet te komen, hadden zij reeds bij wijze van proef hun bisdom men in zones verdeeld, die geogra fische en economische eenheden vor men. Meestal omvatten deze zones verschei dene dekenaten. Aan de bijzondere omstandigheden van deze zones wor den de methoden van apostolaat aan gepast. Al blijft de parochie de basis van de zielzorg, toch worden verschil lende van haar activiteiten gecoör dineerd in de zone, waartoe ook de parochie behoort. In Moskou had het gerucht als zou men Boelganin en Kroestjev met op zet uit de buurt van de gewone man willen houden, al heel wat stof doen opwaaien. (Zi© elders in dit blad). Aangezien echter bij de tweede con ferentie van Genève belangrijke ver schillen in opvatting waren gebleken op dit gebied van de internationale politiek, had Engeland voorgesteld het bezoek gedeeltelijk te wijden aan ver dere besprekingen. Dit voorstel zou met warmte door de Sovjets zijn be groet. PROGRAMMA GEREED besteden aan belangrijke politieke besprekingen." De woordvoerder voegde er aan toe, dat het uitgesloten is, dat het pro gramma nog wordt veranderd. „Ook is er nog geen sprake van geweest, dat de Russische leiders na hun officiële bezoek nog enige tijd als particulieren in Groot-Brittannië zou den verblijven". KARDINAAL WAARSCHUWT Tijdons een plechtigheid in de ka thedraal van Westminster liet kardi naal Griffin zich eveneens over het bezoek van Boelganin en Kroestjev uit De kardinaal verklaarde, dat het verzoek der katholieken om tegen dit bezoek protestacties te organiseren niet gezien kan worden als een ver zoek van een- minderheid. „De ogen van miljoenen katholieken in het Ge menebest en in de andere landen zijn in deze kwestie gericht op het moe der-parlement. Bovendien zijn er ve len, die al delen zij ons geloof niet, toch dezelfde bezorgdheid gevoelen". HANDIGE KOERS De kardinaal richtte een ernstige waarschuwing tot de christenen van het westen om geen waarde te hech ten aan de politieke veranderingen in de communistische landen. Het zou hen kunnen verleiden te veronderstel len, dat de communisten op het ogen 'blik minder vijandig tegenover de godsdienst zouden staan. Hij zeide de nieuwe koers te zien als een knap op gezette propaganda-actie, die andere landen er van moet overtuigen, dat het communisme en het christendom te verenigen zouden zijn. De woordvoerder zei verder: „Het programma dat daarna is opgesteld, voorziet in een zo groot mogelijk aan tal bezoeken en gelegenheden tot con tact met het Britse volk, waarbij ech ter rekening is gehouden met het feit dat het nodig is zeer veel tijd te Dr. Otto John, de gewezen chef van de inlichtingendienst van de Bondsre publiek, is nog steeds een van de 500 gevangenen in de gevangenis van Mannheim. Het mysterie van zijn vlucht naar Oost-Duitsland en van zijn opzienba rende terugkeer, zet zich voort in de behandeling van zjjn „geval". Op 20 juli 1954 week John uit naar Oost-Duitsland. Er werden vele gissin gen gemaakt naar aanleiding van zijn verdwijnen, totdat hij acht dagen later in een radiouitzending zelf verklaarde dat „hij de stem van zijn geweten ge volgd had." Vermoedelijk heeft het geval achter de schermen vele geesten koortsachtig 'V VERTEGENWOORDIGERS van de V.S. en communistisch-China zijn gis teren in Genève weer bijeengekomen om de besprekingen voort te zetten die verleden jaar augustus zijn be gonnen. Het overleg was door onenig heid over de kwestie Formosa in een impasse geraakt. DE AMSTERDAMSE recherche heeft vijf jongelieden gearresteerd, die voor enkele duizenden guldens aan gra- roofoonplaten hadden gestolen. Zij waren, liefhebbers van moderne jazz, maar een deel van de platen verkoch ten ze toch. IN VERBAND met het tienjarig be staan van het Centrum van de Ne derlandse Katholieke Vrouwenbewe ging heeft H.M. de Koningin gisteren de voorzitsters van de katholieke vrouwenorganisaties in audiëntie ont vangen, DE HEER J. Grevelink. totnutoe hoofd van de Rijksvreemdelingendienst, is aangewezen tot adviseur van de mi nister van Justitie in vreemdelingen zaken BIJ EEN borstoperatie in München ibleef het hart van een patiënt stil staan. Eerst nadat de chirurg het ze ventig minuten lang gemasseerd had, 'begon het weer te werken. DE MINISTER van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 3,5 procent 30-ja- rige staatslening ter grootte van 400 miljoen gulden. De lening wordt uitgegeven tegen een koers van 99 procent. bezig gehouden, doch het grote publiek werd eerst weer aan John herinnerd toen hij op 13 december van het vorig jaar plotseling in de Bondsrepubliek verscheen, om zich bij de politie te melden. Zijn eigen verklaring is dat hij in 1954 door zijn vriend, Wolfgang Wohl gemuth, ontvoerd was. Sinds zijn te rugkeer is hij echter omringd door een waas van geheimzinnigheid, en hoe wel hij gezond zou zijn en bijzondere voorrechten zou genieten, wordt hij streng geïsoleerd gehouden. Het is nog steeds niet bekend of hij wegens verraad terecht zal staan, doch wei is bekend gemaakt dat het onder zoek nog twee of drie maanden duren kan, en dat er redenen zijn om te twijfelen aan John's verhaal dat hij in 1954 bedwelmd en ontvoerd zou z(jn. Tot nu toe is hem borgtocht gewei gerd, aangezien het gevaar voor zijn ontsnapping groot geacht werd (hij schijnt vooral in Engeland vele vrien den te hebben), maar zijn advocaat kan deze maand opnieuw een verzoek tot vrijlating tegen borg aanvragen. Het PTT-bedrijf is de eerste der Rijksdiensten, die een toeslag voor on regelmatige diensten aan het perso neei zal verstrekken. Verwacht mag worden, dat binnen kort de uitbetaling zal worden gedaan van de in een werkrooster voorko mende uren op werkdagen tussen 6 en 8 uur, maandag tot en met vrijdag tussen 18 en 22 uur, zaterdag tussen 13 en 22 uur en zondagen en erkende feestdagen. De toeslag bedraagt voor de werkda gen 20 procent en voor zon- en feest dagen 40 procent. President Eisenhower heeft maandag het Amerikaans congres 547 miljoen dollar gevraagd als aanvulling van de defensiebegroting voor het begroting» jaar, dat 1 juli aanvangt. Dit geld is voornamelijk bestemd om de produktie van B-52 bommen werpers op te voeren en verder voor het aanleggen van bases voor deze atoomvliegtuigen. Bij het treffen tussen leger-eenhe- den van Israël en Egypte aan de grens tussen beide landen bij Gaza, is in dit plaatsje door de Israëlische artillerie ernstige schade aange richt. Vele gebouwen werden onbe woonbaar en de slachtoffers waren talrijk. - Deze foto, welke een beeld geeft van de verwoesting in het Egyptische nood-ziekenhuis van Ga za, waarin tijdens het bombarde ment verschillende patiënten wer den gedood, laat zien hoe een van de verplegers in de ruïnes zoekt naar nog bruikbaar materiaal. Het „Protestcomité Jungschlaeger" heeft een oproep tot de bevolking van Nederland gericht tot een korte tocht op zaterdag 21 april om 15.30 uur van het stadhuis te Den Haag naar het Binnenhof. Deze tocht is bedoeld als een „waar dige demonstratie tegen de rechtsgang in Indonesië". 'Een prominent Neder lander zal de deelnemers op het Bin nenhof toespreken, aldus het comité, (een en ander behoudens nadere goed keuring van de burgemeester). De be toging wordt gesteund door het Na tionaal Contactcohiité Jungschlaeger. Nu er aan de grens tussen Is raël en Egypte nog steeds geen ontspanning intreedt, worden de pogingen talrijker om aan de ernstige incidenten, die het ge vaar van een oorlog inhouden, een eind te maken. Amerika heèft zijn' ambassadeurs in Cairo en Tel Aviv opgedragen, contact op te nemen met de regeringen van Israël en Egypte, teneinde gedaan te krijgen dat aan het verzoek van gene raal Burns, tot het staken van het vu ren, gevolg gegeven wordt. Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de V.N., is naar Beiroet ver trokken, nadat hij in Rome door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen was. De Paus wenste Hammarskjoeld suk- ses toe bij zijn vredesmissie en sprak met waardering over het werk van de V.N., dat in het belang van de vre de is gedaan. Intussen vallen er tengevolge van de schermutselingen in het gebied van Gaza steeds meer slachtoffers. Cairo heef' toegegeven, dat in het grensge bied van Israël zelfmoordcommando's opereren. Deze commando's hebben ook gisteren weer aanvallen op neder- Sultan Sidi Mohammed ben Joessef van Marokko, ettelijke maanden gele den nog een banneling, is maandag per vliegtuig op het vliegveld van Te- toean, in Spaans-Marokko, aangeko men. Hij kwam uit Spanje, waar hij, als gemeld, met Franco overeenstem ming heeft bereikt over het opnemen van Spaans-Marokko in één verenigd, onafhankelijk Marokko. Duizenden Marokkanen hebben de sultan een uiterst geestdriftige ont vangst bereid. Kanonnen losten 101 sa- DE 73-JARIGE rustende schipper H. Kallenkoot, die op een schip woonde dat in Zwolle ligplaats heeft, raakte in het donker te water en verdronk. ARGENTINIË wil toetreden tot de Europese Betalingsunie. De onder minister van Financiën is naar Parijs vertrokken voor besprekingen in ver hand hiermee. DE SOVJET-UNIE gaat aan het Oost- duitse volksleger wapens leveren voor een bedrag van 129 miljoen Mark. De wapens zullen afkomstig zijn van het Russische leger in Oost-Duitsland. Hand over hand nemen de acties van de Franse troepen tegen de re bellen in Algerije in hevigheid toe en worden de opstandige elementen in dit woelige gebied verder in het nauw gedreven. Vooral sinds de eenheden van het Franse leger de beschikking hebben over helikop ters en lichte vliegtuigen hebben de opstandelingen het bijzonder zwaar te verduren. - Deze telejoto laat zien hoe de Franse militairenbe schermd door een van de nieuwe helikopterswaarvan er inmiddels alweer een paar door geweervuur tot landen zijn gedwongen, een Al gerijns dorp omsingelen. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog weer met veranderlijke be- wolking en, vooral in het zuiden i van het land, flinke opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Droog, aan- genaam weer, matige wind uit de richtingen zuid tot zuid-west. Vandaag: zon onder 19.31 uur, S S maan onder 19.14 uur. S Morgen: zon op 5.55 uur, maan S op 5.39 uur. J 9.9M..M. In antwoord op een Russische nota van 9 maart j.l., waarin werd ver zocht om terugzending naar de Sovjet- Unie van „een zeer groot aantal bui tenlandse uitgewekenen van Russi sche afkomst", heeft de Westduitse regering medegedeeld, bereid te zijn 31 wegens misdrijven veroordeelde vreemdelingen op vrije voeten te stel len en naar Rusland terug te zenden. De nieuwe Indonesische mi nister-president, Ali Sastroa midjojo, heeft in een regerings verklaring tegenover het parle ment gezegd, dat zijn land zal voortgaan met het volgen van een „onafhankelijke en actieve buitenlandse politiek". Sinds de tweede wereldoorlog, zei hij, zijn er nieuwe machten ont staan, die de wereldorde in de toekomst wensen te bepalen. Er zijn thans, aldus Sastroamidjo jo, twee groepen, nl. aan de ene zijde „de oude machten", waaron der hij verstond West-Europa, de Verenigde Staten en Canada en aan de andere kant „de keten van com munistische landen, waarvan wij de economische kracht niet moeten onderschatten." De Indonesische regering is van mening, dat wanneer zij zich zou aan sluiten bij het een ol andere politieke of militaire blok dit alleen maar de spanning zou verhogen. „Inplaats daarvan wenst zij de betrekkingen van Indonesië uit te breiden en stevi ger te maken met alle landen on geacht hun politieke, sociale of econo mische systemen op een basis van wederzijdse achting en souvereine ge lijkwaardigheid. De regering is van plan geleidelijk de „invloed van de ko loniale overheersing" te niet te doen. „Wij zullen soms gedwongen zijn stap pen te nemen, die door de buitenwe reld niet goedgekeurd zullen worden, speciaal door sommige kringen in de westerse wereld. Het is echter geheel ongemotiveerd, zulke stappen als anti westers te veroordelen" hieraan toe. zo voegde hij Ali Sastroamidjojo zei, dat hij hoop te, dat het parlement voorrang zou verlenen aan het door de regering in gediende wetsontwerp tot eenzijdige opzegging van de Nederlands-Indonesi sche Unie en de R.T.C.-overeenkom- sten. Voorts zei hij, dat Indonesië de „anti-koloniale machten" moest mo biliseren om de strijd voor het ver werkelijken van het de facto gezag over west-Irian voort te zetten. De Indonesische regering wil de mo gelijkheid bezien van een tweede Aziatisch-Afrikaanse conferentie, die gehouden zal moeten worden „op het juiste ogenblik en rekening houdend met het internationale klimaat en de sfeer" Ten aanzien van de handel zei de premier, dat de regering voorrang zal geven aan de nationale importeurs, o.a. door het aantal goederen, dat alleen door nationale importeurs ingevoerd kan worden, te verhogen. De regering zal voorts een regeling indienen voor handelstarieven, teneinde de nationale industrie tegen buitenlandse concur rent!# t# beschermen. luutschoten, toen het vliegtuig van de sultan landde. Nadat Ben Joessef was uitgestapt, inspecteerde hij vliegers en afdelingen Marokkaanse troepen uit Tanger. Delegaties van twee grote Marokkaanse partijen, de Istiklal en de Democratische Onafhankelijkheids- partij, maakten hun opwachting. Be velhebbers van de strijdkrachten in Spaans-Mérokko en een comité, dat de Joodse gemeenschap in Tetoean vertegenwoordigde, waren eveneens ter verwelkoming aanwezig. In een toespraak zei de sultan; „Thans begint onze periode van op bouw en wij moeten ons voor ogen stellen, dat onze verantwoordelijkheid aanzienlijk is. Wij moeten dammen en grote fabrieken bouwen, een leger en een luchtmacht in het leven roepen, wetten opstellen en scholen bouwen. De Tunesische premier, Tahar ben Ammar, heeft maandag aan de Bei van Tunis het ontslag van zijn rege ring aangeboden. Het ontslag volgt op de installatie, zondag, van de nieuwe Tunesische Grondwetgevende Vergadering. zettingen gedaan, waarbij doden te betreuren waren en nogal veel schade werd aangericht. Hier en daar kwam het weer tot vuurgevechten tussen Egyptische en Israëlische strijdkrach ten. Uit Tel Aviv zijn 900 onderwijzers als vrijwilligers naar het grensgebied vertrokken om daar versterkingen aan te leggen. Een Egyptische minister heeft onvriendelijke taal geuit aan 't adres van Frankrijk en over de Soy- jet-Unie gesproken als over „de enige mogendheido die onze vrijheidsstrijd begrijpt." Op het congres van de Zuidafri- kaanse studentenbond in Bloemfon tein heeft de voorzitter van de studen tenvereniging van de universiteit van Pretoria, Langley, het katholicisme, liberalisme en communisme de groot ste vijanden van de Afrikaander g«- noemd. Langley zei, dat hij niet de religieu ze zending van de Katholieke Kerk wilde aanvallen, doch dat de Kerk zich tot het geloof bepalen moet. In scho len, missies en ziekenhuizen predikt de Kerk echter een broederschap tussen blanken en zwarten, die ge vaarlijker is dan de communistische theorieën. De Katholieke Kerk heeft, evenals het communisme, overheer sing van de wereld tot doel, aldus Langley. Het congres heeft besloten drie stu denten uit Europa een Nederlander, een Belg en een Duitser uit te no digen in Zuid-Afrika te komen zien hoe de niet-blanke studenten er aan de universiteiten studeren.-- Ook Tsjechen kloppen zich op de borst Antonin Novotny, de eerste secre taris van de Tsjcchoslowaakse com munistische partij, heeft tien dagen geleden in een rapport gezegd, dat aan wylcn Klement Gottwald, de eer ste communistische president van Tsjecho-Slowakije, „verdiensten zijn toegeschreven, die aan de partij en de massa behoren". Dit is maandag in Praag bekend gemaakt. Dit had geleid „tot een sfeer van ongenaakbaarheid rondom Gaitwald en tot een verzwakking van het col lectieve leiderschap in de partij, om dat men ging zeggen: „Gottwald denkt voor ons". Ook zei hij dat het een „wange bruik" was borstbeelden en afbeel dingen van nog levende personen ten toon te stellen Waarnemers wijzen er op, dat borstbeelden van de huidige president, Antonin Zatototsky, een al ledaags gezicht zijn in kantoren, scho len en andere openbare plaatsen in Tsjecho-Slowakije. Marieke van Dijk, het ne genjarige dochtertje van een Nederlandse emigranten-fa milie in Australië, zal bin nenkort voor een hersen operatie naar Stockholm kunnen worden overge bracht, dank zij het feit dat de burgerij van Melbourne vrijwillig het reisgeld heeft bijeengebracht. In het hulpfonds voor Ma rieke werd ook bijna 2.400 gulden gestort uit Neder land. De totale reiskosten voor Marieke, haar moeder en haar 4 1/2 jaar oud broertje bedragen bijna 16.000 gul den. Al dit geld is nog niet bijeen doch de organisatoren van de hulpactie zijn van mening dat genoeg geld is ontvangen om de reis te rechtvaardigen. Marieke en haar begeleiders vertrekken op 19 april uit Melbourne.

de Stem | 1956 | | pagina 1