Weinig TOP-FEITEN van Oranje Rust 0-0 sport mtrnn V oetbal -\i i tslagen Jubileum-ronde Oud-Gastel werd sportief sukses Popeyus voor 3e maal kampioen Parijs - Roubaix voor Louison Bobet rnrafi 7JJ Maand van de Kongo NET M Prachtige goal na slappeeerste helft Belgen meestal de baas Belgen zeggen: „Nee' Hoofdklasse driebanden te Arnhem Nederlandse dames winnen van België Alleen Petrosjan wint I an de Brekel 12e Dc 20 uitverkorenen Winnaar juichte twee keer Op Cyprus: Twee officieren veroordeeld Nu „Titoisme" geen misdaad meer is Sll j. G. MEI> DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 APRIL 1956 (Van onze sportredacteur) ANTWERPEN, zondagavond Dat zag er in de beginne héél niet mooi uit voor de Oranje hemden. Ze hadden een heleboel last van hun zenuwen en van een gedegen aanval kwam vooralsnog niets. Ook Kees Kuys had daarmee te kampen, zoals in de eerste minuut bleek, toen hij we gens onreglementair afhouden een vrije schop veroorzaakte. De balkunstenaar Jurion nam de trap uitstekend, maar midvoor De Wael schoot hoog over de lat. Gelukkig maar, dat van der Hart het hoofd koel hield, want de Belgen vertoefden vaker bij ons doel dan de Nederlanders aan de overzijde. Met schitterende ma noeuvres, die hem herhaaldelijk „open doekjes" brachten, kon hij zonder een keer te falen, het gevaar keren. In de derde minuut ondernamen de Rode Duivels met fraaie combi naties hun zoveelste aanval- Midvoor van den Bosch kreeg daaruit een beste scoringskans, doch zijn uitein- eindelijk vrij tamme schot kon ge makkelijk dfcor de Munck worden gestopt. Met goede verre trappen werd onze voorhoede daarna weer in staat gesteld tegenaanvallen te lanceren, maar hun timen was erg tekortschietend, evenzeer het koppen (waarin de Belgen him meestal ver uit de baas bleken te zijn). SCHERP FLUITJE In de vijüde minuut liet arbiter Bond zijn fluitje vele malen scherp gillen. Het bleek bedoeld te zijn voor Kees Kuys, die kennelijk te doortas tend de aanvallen der Rode Duivels de voet dwars zette. Kees bleek nog al in zijn wiek te zijn geschoten, maar de heer Bond wist voor hij naar Antwerpen kwam blijkbaar nog niet hoe het in de ontmoetingen tus sen de Rode Duivels en Oranje er naar toe gaat. In ieder geval anders dan in Engeland- Dat bleek wel! Toen daarna ook de Bruyckere met een vrije schop werd bestraft begon het publiek van zijn misnoegen ken nis te geven. Hetgeen weer tot an dere vreemde beslissingen van Bond aanleiding gaf!.. DREIGENDE AANVALLEN Intussen werden de Belgische aan vallen steeds dreigender en ook ge vaarlijker. In de 7de minuut bij voorbeeld vuurde midvoor de Wael een kanjer af, die jammer voor hem weer over de lat suisde. Tot dan toe waren wij er eigenlijk helemaal niet aan te pas gekomen. De middenlinie liet onder de ster ke druk der tegenstanders voortdu rend het middenveld aan de Belgen over, waardoor het nu en dan werke lijk penibel aan Nederlandse zijde werd. Maar de versterkte defensie hield stand, ook al omdat zelfs Mer- mans in die periode van overwicht en scoringskansen het preciese schot niet wist in te zenden. Mermans c.s. bleven de toon aan geven. In de 12de minuut hadden zij bijna sukses, toen Wiersma een ge heide mistrap deed. Mermans. die kort tevoren weer al eens naast de Munck's doel gekanjerd had, profi teerde echter niet van de opgelegde kans; hij schoot jammerlijk ver naast! WEINIG VREUGDE In de vaderlandse gelederen kon er over het algemeent maar weinig vreugde zijn over hetgeen Oranje presteerde; ver en ver beneden de maat! as in de 13de minuut kwam er een lichtstraaltje. Moulijn draafde langs de Belgische defensie en middenlinie. In plaats van serieus te schieten zette hij voor het vijandelijke doel, waar jammer genoeg geen Nederlands been pre sent was om er de feestelijke afwer king aan te geven. Dubbel jammer, want de bal was volkomen buiten bereik van keeper Gernaye terecht gekomen. Het leder rolde nu tergend langzaam naast het net achter. MEER ACTIE Er kwam weliswaar wat meer ac tie in de Nederlandse voorhoede, maar men wilde daar evenals de te genstanders teveel door het midden forceren. In de 14de minuut zag het er even gevaarlijk uit voor het Bel gische doel. Een schot van Moulijn belandde op het hoofd van linksach ter van Brandt, in plaats van naar het midden kopte hij het leder in de richting van eigen doel, waar geluk kig linkshalf Mees opdook, want via diens lichaam belandde de bal naast het doel. De hoekschop werd uitge sproken slecht door Moulijn geno men; regelrecht achter- Van de wederzijdse aanvallen wa ren die onzer zuiderburen onomstre den het talrijkst. In de 16de minuut lanceerde linksbuiten Orlans een fel schot, dat bij de Munck echter geen sukses had. Evenmin als dat van de Wael in de achttiende minuut. VOORTREFFELIJK WERK Opnieuw was Oranje in deze fase van de strijd de mindere; zij werd zelfs herhaaldelijk in het nauw ge dreven, maar dank zij het voortref felijk werk van v. d. Hart, die ove rigens ook als dirigent van zich spre ken liet. kon in laatste instantie stelling onder het vaderlandse le gioen teweegbrengen. Er was letter lijk niets te beleven; trouwens ook weinig aan de andere kant. EERST DE HAND Pas in de 23ste minuut gebeurde er iets dat naar sensatie rook. De kleine Huysmans had kans gezien om Jan Klaassens te vloeren. Cor v. d. Hart snelde naar de scheidsrechter en maakte zijn misnoegen daarover kenbaar. Het duurde even voor Klaassens weer overeind stond. En gelsmannetje Bond wilde pas herbe ginnen vooraleer Huysmans een handdruk met de Oranje-aanvoerder had gewisseld- En dan gingen we weer gewoon verder. Dat wil zeg gen: zonder daverende dingen aan onze kant. Het was steeds weer de befaamde tiende seconde, waarmee de onzen te kampen hadden: altijd weer iets te laat vergeleken bij de Rode Duivels, in wier achterhoede men zeeën van tijd kreeg om de za ken rustig te bekijken en puik af te doen. De grootste fout in onze voorhoe de was, dat men zich te weinig vrij wist te lopen. Het gevolg lag voor de hand tegen de sterke Belgische verdediging: geen schijn van kans om werkelijk gevaarlijk te worden. Resultaat, dat de tribunes verduiveld weinig moois voorgeschoteld werd; het minst aan Nederlandse zijde- De Oranje-verdediging kreeg in tussen handenvol werk. met name Klaassens en Kuys. die soms dol ge draaid werden door balkunstenaar Jurion, die echter te lang in dat spel volhardde en daarom op de duur niet zo heel gevaarlijk was. EVEN EEN RILLING Heel kort daarna en zeer on verwacht werd het enige doel punt geboren. Zoals meer ge beurt aan de zijde waar dat het minst werd verwacht. Een zeld zaam fraaie combinatie tussen Moulijn en de Bruyckere bracht de bal op een tiental meters van het Belgische doel. Koopal, een onderdeel van een seconde vrij gelaten door de verdediging der Belgen, nam het leer in de vlucht op zijn linkervoet en met een volkomen buiten bereik van de Belgische keeper vlie gend schot, was Gernaye, ken nelijk óók verrast, een geslagen man. (0-1). Het verbaasde uiteraard niet. dat deze onverwachte voorsprong Oranje tot extra inspanningen aanspoorde. Bosselaar presenteerde de Bruyckere een kans. doch hij schoot meters naast! In deze periode begon Noter- mans zich bizonder te onderscheiden en met v. d- Hart was hij de man in onze gelederen. BELGEN DRONGEN OP Na het Nederlandse offensief dat verscheidene minuten aanhield maar geen verder sukses bracht, begonnen de Belgen langzaam maar zeker weer op te dringenu Maar onze achter hoede nam geen enkel risico en speelde herhaaldelijk terug op de Munck, die in de 23ste minuut nog weer eens door Jurion op de proef werd gesteld, maar die glansrijk doorstond. De Belgen bleven de toon aan geven, hoewel onze voorhoede nu toch verdienstelijker dingen deed dan tevoren, Zo in de 36ste minuut- Bos selaar lanceerde een voorzet naar de Bruyckere; een praktisch onhoud- Na precies een half uur joeg v. d. Bosch even een rilling door de Ne derlandse kolonie; hij had een op gelegde scoringskans, maar., liet die door finaal naast te schieten onbe nut. Vijf minuten later was het weer eens even gevaarlijk voor het doel van Gernaye; een hoge voorzet van Bosselaar kwam hoog in de doel- mond: Appel en Gernaye sprongen tegelijk naar de bal, waarbij bleek dat de Belgische keeper een onder deel van 'n seconde eerder bij het leder bleek te zijn. Een derde Nederlandse attaque volgde; nu kreeg Koopal een schiet kans, zij het geen gemakkelijke; nu rolde de bal voorlangs het net naast! In de 37ste minuut wilde Appel de bal trappen; hij had blijkbaar niet gezien, dat op hetzelfde ogenblik rechtback Dries het leder vreg wilde koppen. Dries was zo beroerd weg gekomen, dat de Belgische dokter hem adviseerde de rest van de wed» strijd op het spelersbankje te gaan doorbrengen. Jammer! Dirickx ver ving hem voor de rest van de ont moeting. FRAAIE SCHIETKANS Allerminst gedeprimeerd door deze tegenslag ondernamen onze gasthe ren aanval op aanval en het was beslist fortuinlijk in de 41ste mi nuut (voor ons) dat Mermans in fraaie schietpositie juist naast het Nederlandse doel knalde. Midvoor de Wael deed hem dit vlak daarop „keurig" na! Oranje bleef te weinig construc tief opereren om sukses te kunnen boeken; bovendien waren de aanval len veel te doorzichtig; het verras sende element ontbrak volledig. En schieten deden de onzen veel te zui nig. De stemming tijdens de rust was praktisch gelijk aan die van geduren de de eerste helft van de wedstrijd: weinig sfeer en bij de vaderlandse scharen nogal dicht bij het nulpunt; vooral in kringen die een daverende wedstrijd van Oranje hadden ver wacht Die stemming veranderde ook na de thee nog niet. De gastheren be gonnen wederom met de toon aan te geven. Mermans deed onmiddellijk keurig werk dooa- uit een snelle doorbraak een vinnige schuiver in te zenden, waarmee de Munck voor het eerst behoorlijk moeite had. Als Appel in de 3de minuut bij die pass van Notermans was kunnen ko men. zou ook Gernaye handelend op zijn moeten treden; nu hij dat niet kon ging het ook niet door. Een mi nuut later stelde Mermans zijn schiet- capaciteiten opnieuw ten toon door een kanjer te lossen. De richting deugde echter slechts ten halve. In dank zij mede het keurige keepen de 6de minuut was het weer Mer- -- mans, die gevaar aan ons doel deed ontstaan- Nu schoot hij echter niet zelf, maar liet dit de Wael doen. De Munck sprong er als een panter naar toe en het leder was veilig in zijn handen. Men ziet, het was opk in deze fase na de hervatting praktisch alles Rode Duivels wat de klok sloeg, ook in de 9de minuut, toen De Wael een scherp, laag schot juist langs de verkeerde kant van de paal knalde. van de Munck, alle gevaar worden bezworen- In de 20ste minuut kon Oranje zich pas weer uit de „omarming" los ma ken. De Rode Duivels werden syste matisch teruggedrongen en voor de eerste maal zagen we nu Koopal een schot lossen, dat slechts met een hoekschop kon worden gekeerd. Mou. lijn maakte daar niets van. De voorhoede bleef hevige teleur- BETAALD Hoofdklasse A: Rigtersbleek-EBOH 5-0. Eerste klasse C. (bet.): Volendam- Zwartemeer 3-0, DHC-Hilversum 3-3. Eerste klasse C (amat.): Brabantia - Maurits 0-1. Tilburg: Nederland b-Belgié b 0-0. Turnhout: België jeugd-Nederland jeugd 4-1 (ruststand 3-1). Antwerpen: (Antwerpen—Rotterdam 4-4 (ruststand 2-2). HOCKEY Heren. Kampioenschap van Neder land: Meppel-Laren 1-3. Zuiden eerste klasse: HTCC-EMHC 2-0, HTCC kampioen. Oosten DKS-Union. 2-0, DKS kamp. HTCC-beker: SCHC-HHYC 3-0. Van promotieklasse naar eerste klas se: MOP-EMHC 1-2. Promotieklasse A: DES-Hopbel 2-2. Geel Zwart-MEP 3-3. KORFBAL Eerste klasse Noord-Holland: Wes terkwartier-Koog Zaandijk 5-4, Ar chipel-Luto 5-9, SVK-Blauw Wit 3-7, Rohda-Landlust 13-3. Zuid-Holland: Het Zuiden-Spangen 3-3. HSV-Vicus Orientis 2-3, HSV degradeert; Ons Eibernest-Deetos 1-2 Zuid: Deto-KCT 11-1, PSV-Odilo 6-1 Eindhoven-DOT 6-4, Volt-Sportlust 0-6 Zuid, tweede klasse: Odilo 2-Deto 2 0-9, Olympia '47-Oranje Wit 4-9, PSV 2-Sportlust 2 3-5; Organon-Rust Roest 4-4. De Belgen hebben gisteren (vooral bij de Nederlanders) een slechte beurt gemaakt bij de tele visie-kijkers. Zij zegden zonder meer het recht van uitzending af en verwierpen daarmee de moge lijkheid tot vermaak van honderd duizenden ir den lande. Het sterkste was evenwel, dat ze 's avonds in hun eigen uitzen ding wel degelijk met een televi- sieverslag over de strijd voor de dag kwamen. Dat rook zwaar naar eigen bevoordeling De stemming ten opzichte van de Belgische televisie-bonzen wordt nog slechter als men weet, dat ze beg :inen met het tegen werken van de uitzending van de wedstrijd Nederland Ierland, die binnenkort plaats vindt baar schot volgde van de Willem li er, maar het was enkele centimeters te hoog gericht. MERMANS STERKER... In de 38ste minuut weer een storm achtige aanval der Belgen. Het was in die aanval, dat v. d- Hart mis schien een tikje overmoedig gewor den. zijn eerste duel verloor met Mermans, die de situatie echter niet vermocht uit te buiten. Vijf minuten voor slot volgden nog twee uiterma te gevaarlijke aanvallen van de Rode Duivels, die ongedaan werden ge maakt en het was Koopal die als laatste schutter de aandacht op zich vestigde door een voorzet van Mou lijn, haarscherp over de lat te laten suizen. Met een aan de Belgen toe gekende hoekschop, die zonder re sultaat bleef, was de laatste seconde voorbij. Stormachtige jubel-tonelen bleven achterwege. Nederland had gewon nen, maar het was er geen om prat op te gaan- Maar enfin, Nederland heeft ook wel eens op dezelfde ma nier verloren! (Advertentie) De wedstrijden in het toernooi om t hoofdklasse kampioenschap A drie banden zijn zaterdag in Musis Sacrum t*r-Arnliem voortgezet. Speler van de dag was de oudste deelnemer, de 66- jarige Arnhemse vechtjas Broekhui zen, die de toen nog ongeslagen kans hebbers op de titel, Henny de Ruy- ter en Teegelaar, na vinnige eind spurten, wist te kloppen. Broekhuizen plaatste zich meteen onder de kanshebbers. Die kansheb bers waren na de partijen van zater dag: Popeyus (die de Ruyter ook wist te bedwingen), Teegelaar (die de eerste dag Popeyus versloeg) en de veteraan Broekhuizen. Voor de keus de laatste dag uit de foudraal genomen werden, zat er dus nog van alles in. Teegelaar behield zijn kans door net van Henny de Ruyter te winnen. De partij was een van de mooiste van het toernooi. Broekhuizen won ook van Sweering, maar kwam door een beduidend slechter gemiddelde niet meer in aanmerking voor de titel. Wilde Popeyus, in zijn partij tegen Stikkelman, kampioen worden, dan moest hij, om een beter gemiddelde dan Teegelaar te verkrijgen, in de laatste elf beurten zeven caramboles scoren. (Biljarten), Van Hassel Europees libre-kampioen Het te Barcelona gehouden toer nooi om het Europees kampioenschap libre heeft een sensationeel slot ge had. Van Hassel had in de laatste ronde door een overwinning in 3 beur ten op Spielmann, een gelijk aantal matchpunten bereikt als de Duitser. Een barrage was dus nodig. De Belg won de barrage op over tuigende wijze Voor de zoveelste maal maakte hij de partij in één beurt uit. Spielmann wist slechts tot één caram bole te komen. De Ruyter, die zich, na een zwak begin enigszins wist te herstellen, be ëindigde het toernooi op de vijfde plaats (Hockey) Het Nederlandse dames hockey elf tal heeft gisteren te Amstelveen een magere, doch zeer verdiende 1-0 zege behaald op de Belgische dames. De Nederlandse ploeg was over alle li nies sterker. Oorzaak van de lage score was, dat het verrassend element in de Neder landse aanval ontbrak. Het doelpunt, twee minuten na rust, kwam dan ook uit een strafcorner, ingeschoten door spil Bea Terlingen, die tevens de grote figuur was in de hechte Oranjever dediging. Een tweede doelpunt voor Nederland door Mariette Vigeleyn werd wegens sticks afgekeurd. Kandidaten schaaktoernooi De zevende ronde van het kan didatentoernooi in het Minerva Pa viljoen te Amsterdam heeft een over winning opgeleverd voor de Rus Pe trosjan. Zijn tegenstander dr Filip (Tsjeeho Slowakije) gaf de partij na 36 zetten gewonnen. De andere partijen uit de zevende ronde tussen Keres (Rusland) en Panno (Argentinië)tus9en Spassky en Gelier (beide Rusland) en tussen Pilnik (Argentinië) en Szabo (Hon garije) werden allen afgebroken. Hij deed het in zeven beurten daarmeê voor de" derde maal in sue cessie de nationale titel veroverend, Door hun gemiddelde (dat lager was dan 0.650) kwamen Stikkelman, van Bommel en Sweering op halve degradatie te staan. Het toernooigemiddelde dat 0.657 be draagt, viel tegen. Vorig jaar bedroeg het 0.742. De eindstand: 1 en kampioen H. Popeyus 12 384 510 7 0.753 2 L. Tegelaar 12 378 507 7 0.745 3 J. Broekhuizen 12 373 572 7 0.652 4 H .de Ruyter 8 373 502 8 0.743 5 H. Metz 4 333 562 6 0.692 6 L. v. Bommel 4 327 570 10 0.573 7 N. 'Stikkelman 2 315 494 5 0.637 8 J. Sweering 2 317 543 7 0.583 (Advertentie) De Fransman Louisson Bobet heeft de 54e wegwedstrijd Parijs-Roubaix gewonnen. Hij klopte in de eindspurt de Bruyne, van Steenbergen, Fores- tier, Bernard Gauthier, en Lauredi in deze volgorde. De uitslag luidt: 1 Louisson Bobet 252 km in 6 uur 1 m. 26 s., gemiddel de snelheid 41.831 km. 2 de Bruyne, 3 van Steenbergen, 4 Forestier, 5 Ber nard Gauthier, 6 Lauredi allen in de zelfde tijd, als Bobet, 7 Germain de Rijcke, 6.02.19, 8 Vlaeyen, 9 Robic, 10 Bauvin, 11 van Looy. Vervolgens ex aequo 12-19, in de zelfde tijd als de Rycke: Monti, Schot- te, Dupont, van Kerckhove, Marcel Janssens, van de Brekel, de Cock en Hassenforder. De Belg Rosseel werd 20e in 6.03.02. Zeeuwse renners in België Diverse Zeeuwse renners hebben zaterdag in het Belgische plaatsje St.- Gillis-Waas deelgenomen aan een wedstrijd voor amateurs over 100 km. Rien Verhelst uit Axel werd de best geklasseerde Zeeuw en wist beslag te leggen op de eervolle vierde plaats. De Goesenaar van Wijchen werd 6e. terwijl de overige Zeeuwen Jo de Roo uit Schore, Jaap Huissoon uit Yerseke, Bram van Sluys uit Vlis- singen, Duinkerken uit Borsele en C. d. Zande uit Halsteren arriveerden in een grote groep als 10e. Met uit zondering van Verhelst zijn alle an dere genoemde renners leden van de Zeeuwse wielerclub „Theo Middel kamp". Voor int. open tafeltennis kampioenschappen van Nederland Voor de internationale open tafel- tenniskampioenschappen van Neder land, welke 28 en 29 april te Nijmegen worden gehouden, zijn door de keuze commissie van de Nederlandse Tafel tennisbond tien dames en twintig he ren voor dit toernooi ingeschreven. De officiële Nederlandse ploeg en de buitenlandse deelnemers zullen nog nader worden bekend gemaakt. De uitverkorenen zijn: Dames: U. Artz (Den Haag), A. Berg (Nijmegen), mevr. Heederik (A'dam), mevr. Krom-Perton (Enschede), A. Lahey (Haarlem), N. van Meegen en C. van Meegen (beiden Nijmegen), B. van Oosterwijk (Den Haag), Kitty Peters (Bergen op Zoom) en G. Leurs (Den Haag). Heren: W. Broers (Vaals), J. Kau- mans (Weert), E. Goudsmit (A'dam), H. Grijzenhout (A'dam), Habus (A'dam), W. Heemskerk (Roelof- arendsveen), F. Hoefnagel (Den Haag) J. Hoogendoorn (Den Haag), K. Leurs (Den Haag), Pterenboom (A'dam), J. Scheffer (Ede), C. Schep (Eind hoven), S. Schoofs (A'dam), W. Schul- ler (R'dam), B. van der Spek (Den Haag); W. Stoop (R'dam); S. Stuhle- meyer (Den Haag), P. Weel (A'dam), J. de Wilde (Hengelo) en W. van Zoe- len (Leiden). DE HOCKEYWEDSTRIJD Groot Brit- taniëDuitsland, te Newport ge speld is door de Britten met 4—2 gewonnen. Rust 30. Ook Ierland hockeyde. Te Belfast tegen SchoJ; land. De Ieren wonnen met 10. DÉ "WERELDKAMPIOENSCHAPPEN tafeltennis te Tokio hebben verras singen opgeleverd. In het dames enkelspel werd de meervoudige wereldkampioene, ook nu nog ti- telhoudster, de Roemeense Angelica Rozeanu. verslager, door de 32- jarige Kiyoko Tasaka, oudste lid van de Japanse ploeg. De cijfers waren 21—19, 22—20 en 32—30. De Japanse Yoshio Tanaka werd ver slagen door het Koreaanse meisje Wei Sang Tuk, die voor het eerst aan de wereldkampioenschappen deelneemt. Het gebeurde in 5 games en in de 2e ronde. DE ZWEEFVLIEGER A. Eikelen'boom uit Leiden heeft het Nederlands record lange afstand verbeterd met een vlucht vanaf het zweef- vliegcentrum Teriet naar Heilbron bij Stuutgart. De afstand bedroeg ongeveer 400 k.m. Het toestel waar mede de vlucht gemaakt werd is van het type Skylark II. Het oude record stond sedert 1952 met 356 km op naam van de Zutphense zweef vlieger Ordelman. IN LISSABON is de voetbal-inter land PortugalBrazilië gespeeld. De Brazilianen wonnen met 10, door een 22-meter schot van mid voor Gino. Portugal miste even voor rust een strafschop. De 10de ronde van Oud-Gastel Is een volledig sportief sukses gewor den. Zowel bij de nieuwelingen als by de amateurs werd felle strjjd gele verd, die van het begin tot het einde vol spanning zat en tot de laatste ronde de vraag, wie met de bloemen zou gaan strijken, onbeantwoord liet. De nieuwelingen, die om 1 uur van start gingen, staken een behoorlijk vuurwerk af, dat uiteindelijk resul teerde in een geslaagde ontvluchting van een zestal knapen, die op de rest een kleine maar welverdiende voor sprong van 18 seconden konden ne men, Uit de felle sprint kwam weer maar eens Rentmeester uit Ierseke als triomfator te voorschijn. 1 Rentmeester (Ierseke), 60 km in 1 uur 35 min. 45 sec. 2 Verstrate (Eede), 3 van Amsterdam (Ooster hout), 4 Joosen (Breda), 6 v. Geel (Lepelstraat), 7 op 18 sec.; Geerts (Nispen), 8 Verhoeven (Puttershoek) 9 Verzijl (Numansdorp), 10 v.d. Broek (Sprundel). AMATEURS. Ook de amateurs, die rond 3 uur aantraden, staken na enkele verken ningsronden al gauw de lont in het kruitvat. Even leek het er op, dat een groep met o.a. Plasmeyer, van Vliet, Hoffmans^ van Sluis, Meyer, van Beers en de Jongh serieuze bedoe lingen had, maar verder dan om en onq 20 seconden konden zij het veld niet ontlopen. Ook een poging van we£r Hoffmans en van Vliet liep met een sisser af. Rond de tiende ronde namen v. d. Horst en van Velthoven de benen, maar mede door toedoen van J. Wuurman, E. van Velthoven en de Roo konden ook zij het niet redden. Bijna halfweg koers leek het, dat een definitieve afscheiding had plaats ge vonden. In Oud-Gastel kreeg men gisteren fel strijdende wielrenners te zien. Rentmeester unst de zege weg te halen. De fotograaf „pakte" het pe- leton in een van de bochten van het parcours. Er vond echter een hergroepering plaats, waarbij ook van Houwelingen en van Vliet, die de eerste groep ont vlucht waren, tot de orde werden geroepen. Ondertussen was Schalk Verhoef uit de strijd verdwenen en zwoegde Wuyts ver in de achterhoede. Kort voor het einde werd van Houwelingen nog ach terhaald, maar deze had er blijkbaar zijn zinnen op gezet en wist weer voorsprong te nemen. Toen hij nog een ronde voor de boeg had, stak hij reeds juichend de armen in de hoog te, in de veronderstelling, dat het karwei er op zat. Toen hem echter duidelijk gemaakt was, dat er nog één ronde restte, zette hij moedig door om enkele minuten later voor de 2de keer juichend en lachend de witte streep te passeren. In de volgende groepen werd fel gesprint om de bes te plaatsen. 1 D. van Houwelingen (Sassenheim) 100 km in 2 uur, 34 min. 18 sec. 2 de Jongh (Made) 3 Moorman (Amster dam), 4 van Velthoven (Poeldijk), 5 Wallet (Leimuiden), 6 de Roos (Scho re), 7 J. Wuurman (Amsterdam), 8 van Suis (Vlissingen), 9 Keepers (St. Willebrord), 10 Plasmeyer (Voorhout), 11 v. d. Steen (Etten), 12 Lambregts (Etten), 13 van Vliet (Rotterdam), 14 van Moergestel (Zevenbergen), 15 Ribbelink (Delft), 16 Stoete (Amster dam), 17 Roovers (Etten), 18 Suy- kerbuyk (Nispen), 19 van Adrichem (Naaldwijk), 18 Termarshuizen (Pijn- acker). SHELLY MAN heeft het wereldre cord 100 yards vlinderslag, dat op naam staat van Nancy Ramey (V. S.) met een tijd van 1 min. 4 6 sec. gemaakt op 3 maart van dit jaar te Portland (Oregon), verbeterd en gebracht op 1 min. 4.1 sec. Het record van Nancy Ramey was nog niet erkend. (Internationaal te Brussel) Judo-toernooi Zege voor sportschool Felix Jansens Tijdens het internationaal Judo toernooi, dat dezer dagen te Brussel werd gehouden, wist de sportschool Felix Jansens de eerste prijs in de wacht te slepen en daarmee beslag te leggen op dc Stan Ockersbeker. De uitslagen van deze spannende kamp zien er als volgt uit: Brussel-Felix Jansens: 2-3, Antwer- pen-Keulen 3-2, Finale: Sportschool Felix Jansens-Antwerpen 3-0. Bij het internationaal juniorentoer- nooi wist J. van Dalsen uit Stavenisse een overwinning te behalen. Protestcommissie vergaderde De spelregel- en protest-commissie van de K.N.V.B. heeft te Nijmegen vergaderde. Een protest van Roer mond inzake de op 22 januari J.l. gespeelde wedstrijd RoermondBra- bantia (eerste klasse C. amateurs), die eindigde in een 10 overwinning voor Brabantia werd togewezen. Het doelpunt van Brabantia was geseoord, terwijl één van de spelers in hinderlijke buitenspelpositie stond. De uitslag wordt hierdoor 00. In de standenlijst van de eerste klasse C amateurs moet nu achter Brabantia worden gelezen: 18 7 4 7 18 30—31. Achter Roermond: 16 4 7 5 15 2726. 'n Proest van Go-Ahead betreffende de op 18 maart gespeelde wedstrijd Go-AheadPEC 22 (eerste klasse A Betaald voetbal werd njet.ontvan kelijk verklaard. Twee Britse officieren zijn door een krygsraad op Cyprus veroordeeld tot ontslag uit het leger. Zij werden schuldig bevonden aan mishandeling van een jonge Cyprioot en verstoring van de loop van het recht. Het vonnis moet nog door een ho gere instantie bevestigd worden. Een jonge Cyprioot, die ervan ver dacht werd lid te zijn van de Eoka, had verklaard door de beide officie ren tijdens een verhoor met een ket ting geslagen en in het gezicht ge stompt te zijn. Volgens radio-Warschau zijn in Po len „tientallen personen, wier on schuld is bewezen", op vrije voeten gesteld. Onder hen bevindt zich de voormalige onderminister van lands verdediging Spychalski, die in 1951 wegens „Titoisme" werd veroor deeld, Rudolf Slansky, de voormalige se cretaris-generaal van de Tsjechische communistische partij, die in 1952 met elf „medeplichtigen" werd te rechtgesteld, krijgt geen eerherstel. Men beschouwt hem min of meer als de Tsjechische Beria. Wel zegt men in Praag te betreuren dat Slansky in dertijd van Titoisme is beschuldigd. Die aanklacht was ongegrond. De boeren in Sovjet-Rusland heb ben een aansporing gekregen, om de algehele produktie van de landbouw en de landbouwindustrie op te voeren. 1 vf 1 A V/1 Oost-Rozebeke 't les nog r.iet geelegans bekend, wat onze Keunink in onze Kongo cadeau heeft gekregen. Ze zjjn aan 't inventariseren, 'n Bietje weten ze er wel van en ook, dat 'm nie alles onder z'nnen erm mee terug naar uis heeft kunnen nemen. By u in Nederland en bij ons geven ze gemeenlijk 'nnen bloemtuil cadeau, maar in onze Kongo zijn geen bloemisten. Bij u en bij ons zeggen ze het met bloemen, in onze Kongo met olifan ten en met... vrouwen. Neem die maar eens onder d'n erm. Ik neem de olifanten. Onze zwarte broeders kunnen veul gemakkelijker aan 'nnen olifant as aan 'nnen bloemtuil ko men. 't Een is zo goed as 't ander en 't komt allenig maar op de goe de bedoeling aan. Ze wisten daar in Kongo wel dat onze Keunink niks re fuseert en dat 'm onzen Zoologique van Antwerpen rijk zou doteren, want onze zwarte broeders brachten heili ge koeien mee en girafs en nijlpaar den, krokodillen en zebra's. D'n Di recteur in Antwerpen komt er serieus door in de woningnood te zit ten. Een van die zwette Keuningen gaf onzen Keunink vier van z'n schoonste vrouwen cadeau. Stel u in zijn plaats. Wat zoudt gij er mee aan vangen? Wij kunnen die schone vrou wen toch nie in onzen Zoologique te kijk stellen. En, au, point de vue économique, misschien ook wèl. Ik peis dat onze Sinjoren er wel belang stelling voor zot'den tonen. Het heeft de leden van het koninklijk gezel schap heel wat moeite gekost om die brave sukkelèèr aan z'n zwart ver stand te brengen dat dergelijk ge schenk tegen de zeden en gebruiken van hun Belzjieksken is en dus niet aanvaard kon worden. De zwarte Keunink stond aan z'nne Kongo ge nageld en zegde: „Ik kan ze best missen, ik eb er nog wel twie hon derd!" Maar de leden van 't gezel schap zegden: „Onze Keunink heeft liever vier zebra's". Dat begreep de royale schenker nie. Van 'n Kongo- leese vrouw weet ge dat ze egaal zwart is, maar van 'n Zebra kunt ge dat niet zeggen. Is dat 'n zwart dier met witte of is het 'n wit dier met zwarte strepen? In elk geval: 't is maar goed dat het bij u en bij ons tegen de zeden strijdt el- kaars vrouwen cadeau te doen. Twee honderd vrouwen is bovendien 'n biet je veul, bezonders as ge er alleen de kost vor mot verdienen. Ge weet, dat ze bij ons bezig zijn om van de minister van Financiën 'n premie los te krijgen voor „d- vrouw aan den haard". Ziet ge ons daar uit de Kongo komen met... twie honderd wijven? ik zou z'n gezicht willen zien. Hij zit nou al z'n hersens kapot te peizen om de Belzje gezinnen met één vrouw aan en haard aan die premie te helpen. GEESTDRIFT. de cinema's gaan zien, hoe onze zwarte broeders hoog in de bomen kropen, om de keunink van hunnen keunink te zien, hoe ze kiosken overrompelden, ordediensten onder de voet liepen om toch maar dicht bij onze keunink te kunnen geraken. Van 200 kM ver kwam 'n 80 ja rige zwarte Keunink met z'n 200 vrouwen en 400 kinderen om. z'n blan ke collega te begroeten. Die keunink is 'n voorbeeld. Vier honderd kinne- kens... die ziet ge tegenwoordig in heel Parijs nie meer. En dan klap pen ze bij ons van kroostrijke ge zinnen, die tegen halve prijs mo gen reizen. Ging het hier ook zo toe as in onze Kongo... 't zou 'n failliet betekenen voor onzen IJzeren Weg. Vier honderd nakomelingen... ge hebt 'n vol jaar van doen, om hun namen van buiten te leren...'t ies te zeggen, as ze die hebben. Want, met zulk een ontzagwekkend groot aan tal kinderen zoudt e bijkans tot nummering over gaan. Wij vragen ons hier dan ook af: wat moet er wel in 't gemoed van onze Keunink zijn omgegaan, als hij die schare zag? Twie honderd vrouwen en hij moet er nog één zuuken. Vier hon derd kinderen en hij smacht mas- schient naar 'nnen troonopvolger. Maar, al zijn er dan geen vier Kon- go-harem-vrouwen mee naar Belgiëë gekomen... papegaaien hebben ze wel mee gebracht en die zitten ze nou in de Zoologique de Brabanconne te leren. PERSOONLIJKE SMAAK Enfin, al zou dieje zwarte Keunink stillekes bij z'n eigen gepeisd heb ben; ik zijn content, dat ik er vier kwijt ben... heel België bedankt hem oprecht voor zijn vorstelijk gebaar. Want, geestdriftig is de ontvangst zeker geweest. Ge junt nu nog in Nu zult ge zeggen: ik zie niet in, waarom ze die vier vrouwen gewei gerd hebben, maar dan antwoord ik u: dat ies 'n kwestie van persoon lijke smaak. Ik voor mij prefereer 'n vette zwarte soepkip boven vier zwarte vrouwen, die ze mij cadeau doen, voor ik er nog aan ben voor gesteld en voor ik weet, wat voor caractère er in zit. 't les bovendien danzjereus: ge kunt er in 't duister tegen op botsen en u 'n bloedneus lopen, vermits ge haar niet ziet staan. Masschient heeft onze Keu nink daar ook wel zo over gedacht. Laat ons daarom content zijn met onze beschavink, want 't ies beter één goeie vrouw aan uwen haard as twie honderd slechte. Ik vraag mij af, hoeveul belasting dieje Keunink voor z'n twie honderd vrouwe mot betalen, of zou 'm die z'n eigen kwijt schenken? 't Is en blijft in elk ge val 'n grote luxe, veul groter as bij ons 'nne Scorter op gemakkelijke en prettige afbetalink. En dan, en dan.... twie honderd vrouwen brengen twie honderd schoonmoeders mee... ge ziet da van ier en as-ie ze nie ziet, zal 'm ze wel horen! SUSKE VAN TESTELT. Toen in de zijn sch der bog| bogen rond lail boogvorl enige til soles aal enige alf vocht, nemendl werk gl een grol de booff opruimil de andq pig evJ godsdiel voortga! Onde! kwam siag enl naar b| plaats vl juist de toor Kul dames ll maar ls| veiliger FAMILIEBEI (uit ander<| Geboren: Hr. en Mevr. bergen. Roosenc| O n d e r t r Maas en Huub Tilburg. Getrouw nissen en Hansj sterdam: Mr. Irma v. Thiel, O v erl e d e] Goedemans, ven; Petrus Sp| Tilburg; Mgr. der Tuijn, 68 jd beek; Bernardin Groen. 70 jaar t Heden het St. ziekenhuis tij zacht en kaïn zien te zijn v| Sacramenten venden. onzel echtgenoot, il huwd- en grol edmon| EDUARDUS echtgenoot va| E. M. in de ouderd| jaar. Sas van Gent, E. M. Reniqui A. Renique-di c| J. Meijers-Ren el w. Renique-D De plechtige I dienst zal pi ben op wol april om 9 parochiekerk meiopneming tl Gent. Zij die abusieyl uitnodiging hel vangen, geliev^ zodanig te besi t Heden ove| onze diepe nog voorzien vj Oliesel, in de van 76 jaar. bare Broer, Z| Oom JAN VAÏ WESTEINT Fam. van 't Kwadendammel 6 april 1956.1 De plechtig^ heeft plaats maandag 9 apJ uur in de pal van de H. Boi K wadendamme t DANKBETU Voor de vele tl deelneming ondeil dens de ziekte e( lijden van onze PRUDENT1A betuigen wij onz| dank aan de Geestelijken, de ter Wijkverpleegs| buren en kennis» Familie J. Wad Koewacht. te HULS verkoopt openbal dag 10 april a.s- I terdag 14 april) dags 2 uur, ten mevr. de wed. Polfliet aan hd Houtenkwartier INBOEDELGC waaronder: tafe klokken, lampen ledikanten, bedde kens, kachel, k en hetgeen verde den aangeboden. Te bezichtigen de aanvang der v Betaling contant. GEVRAA voor dag en m kunnende koken, volle kost. Sociale lasten all Hotel Café Re ..De Kooph; VLASMARKT 6 EEN TUIN VO Wy zenden U 30 monen, 25 enk Deppei, 20 Mont 5 dubb. Begonia Dahlia s zeldzaa collectie plus pli P. WALRAVEN

de Stem | 1956 | | pagina 6