TOESTAND ROND PALESTINA BAART ZORG .ST Dit schot besliste de strijd Opgetogen Malenkov terug in Moskou Hammarskjoeld vandaag naar Beiroet DE DOOD OF DE WEG Actie voor de bouw van bisschoppelijk paleis WEGENS TROUWE DIENST.... Sp< Noodmaatregelen van de Israëlische regering ZWEMWEDSTRIJD IN DE NUL Da jaks aanval.... de fs 1 St DAGBLAD VOOR ZEELAND Mej. VENDRIK voorzitster van wereldfederatie aans-Marokko onafhankelijk Weinig verandering j TALRIJKE' INCIDENTEN liiiiiiiiimiii Abd-El Krim roert zich Alles was wonderbaarlijk Door elektrische stroom gedood Nog geen akkoord de textiel" voor In diocees Rotterdam 111 Middenstand over bouwsparen ANGLICAANSE VICARIS WORDT KATHOLIEK HITTEGOLF IN EGYPTE VOLKSVLIEGTUIGENNOG DIT JAAR OP ÜE MARKT van Leuven 1 DE N1JS RZANDE APRIL. ïandbalclub 390-O K! gen on- ;en STEEN 'hl. t ll TTlPPl 96e JAARGANG No. 22119 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 9 APRIL 1956 Advertentiep» ijs voor de gehele oplage f 0.35 per m m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m m>. Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 14 per m m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 pei m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Nuordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Vrouwelijk jeugdwerk Op de laatste congresdag van de Wereldfederatie voor Katholieke Vrouwelijke Jeugd in Rome is mej. M. H. C. Vendrik, nationaal voorzit ster van het Katholieke Vrouwelijk Jeugdwerk in Nederland, met alge mene stemmen tot voorzitster van de wereldfederatie gekozen. Het congres, dat op 3 april begon, is gisteren geëindigd. De Haarlemse „bloembollenmeisjes'' die een goodwill-reis door w.-Duits- land maken, hebben o.a. een bezoek gebracht aan Frankfurt. Op de foto ziet men een viertal van deze da mes die een gemotoriseerde ver keersagent decoreren met een...... narcis. OP 16 APRIL bestaat de Wegenwacht Zaterdagmorgen is te Madrid een Spaans-Marokkaanse verklaring en een aanvullend protocol ondertekend, op grond waarvan het Spaanse pro tectoraat over Marokko, dat 44 jaar heeft geduurd, wordt afgeschaft en geheel Marokko onafhankelijk wordt. Op 2 maart heeft de Sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joes- soef, al een soortgelijke overeen komst met Frankrijk gesloten. Na mens Spanje werd de verklaring on dertekend door de minister van Bui tien jaar. De „gele rijders" verrich-1 tenlandse Zaken, Alberto Martin Ar- ten die dag normaal dienst, maar in- Voor Marokko tekende premier tem zal het jubileum toch wel een beetje feestelijk worden gevierd. DE SOCIALISTISCHE Internationale heeft nog eens duidelijk te kennen ge geven, alle samenwerking met het „dictatoriale communisme" af te wij zen. De verloochening van Stalin, zo wordt gezegd, heeft het karakter van het communistische regiem in Rus land niet fundamenteel gewijzigd. PRINS CHULA CHAKRABONGSE van Thailand heeft met zijn echtge note het afgelopen weekeind op Soest- dijk doorgebracht, als gast van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. DE LEGERPLAATS Crailoo bij Laren is zaterdag officiëel in dienst gesteld als depot van de Rijksmobiele Colonnes. In het de pot zullen duizend man gelegerd worden van dit „vierde onderdeel der krijgsmacht". DOOR HET FONDS van de Witte Anjer zal in augustus een grote na tionale actie gevoerd worden voor financiële steun aan het Prins Bern- hardfonds. De heer Bergers van de E.H.B.O. en de Ned. Radio-Unie heb ben hun medewerking toegezegd. BUITENLANDSE vliegtuigen, op weg naar de Portugese bezittingen in Voor-Indië, mogen de eerste twee jaar niet doordringen in Indisch luchtgebied, dat zich verder dan tien mijl van deze gebieden bevindt. DE SOVJET-UNIE en communistisch China hebben een akkoord getekend, waarbij Moskou economische hulp aan Peking toezegt. De hulp geldt op de eerste plaats de Chinese vijfjaren plannen. DE SJAH van Perzië zal over onge veer twee maanden een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Dit op een vorig jaar gedane uitnodiging van maarschalk Worisjilov. DE PRODUKTIE van kernenergie in west-Duitsland zal op federale basis worden georganiseerd. De eerste re actors zullen worden gebouwd te Miin- chen, Karlsruhe en Hamburg. S Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: wisselende bewolking I S en sleehts enkele verspreid op- t tredende buien. Matige tot krach- tige w. wind. Weinig verandering J in temperatuur. Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: matige tot vrij sterke wind uit richtingen van w. tot z.-w. Zwaar bewolkt j met opklaringen. Enige regen, vooral in het n. van het land. Vandaaf: zon onder 19.29 uur, S maan onder 17.58 uur. Morgen: S zon op 5.57 uur, maan op 5.15 u. Si Bekkai. Het feit, dat de twee Middellandse- zeehavens Ceuta en Melilla, in Spaans Marokko, niet in de verklaring wor— den genoemd, wordt in politieke krin gen in Madrid beschouwd als een aanwijzing, dat de status van deze steden niet zal veranderen. Beide ha vens zijn altijd als Spaans grondge bied beschouwd. In liet midden-oosten is momenteel de toestand uiterst kri tiek. In het grensgebied van Gaza is het de laatste twee dagen tot herhaalde botsingen gekomen tussen Egyptische en Israëlische strijdkrachten. De partijen beschuldigen elkaar over en weer van grensschendingen en de pogingen van V.N.-functionarissen om aan de schermutselingen een eind te maken, hebben tot nu toe geen enkel resultaat gehad. De secretaris-generaal van de N.V., Dag Hammarskjoeld, is in middels te Rome gearriveerd, vanwaar hij morgenavond naar Beiroet vertrekt. Hij gaat zich van de toestand in en rond Palestina op de hoog te stellen en waarschijnlijk ook een bemiddelingspoging ondernemen. Hammarskjoeld wilde geen verklaring afleggen over zijn plannen voor de komende dagen. Vandaag zal hij nog door Z.H. de Paus in audiëntie worden ontvangen. De secretaris-generaal van de V.N., heeft generaal Burns, die toezicht houdt op het bestand in Palestina, geadviseerd voorlopig in Jerusalem te blijven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat Burns naar Rome zou komen voor een bespreking met Ham marskjoeld. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, heeft zijn voor genomen bezoek aan het midden-oos ten uitgesteld, in verband met de ernstige toestand. Pineau wilde Sy rië, Libanon en Israël bezoeken. Zaterdagochtend kwam het bij Gaza tot een vuurwisseling tussen Israëliërs en Egyptenaren. Zaterdag middag kwam er een klacht uit Cai ro, dat Israëliërs drie kwartier lang Egyptische stellingen zouden hebben beschoten. Egyptenaren zouden op Israëlisch grondgebied een huis hebben aan bevallen met handgranaten en daarbij een vrouw hebben gedood. Ook elders zouden aanvallen zijn gepleegd op Israëlische nederzet tingen. Waterinstallaties, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv, werden daarbij vernield. Op het Meer van Galilea werd 'n vissersscheepje vanaf de Syrische kust onder vuur genomen en bij 'n treffen tussen Israëliërs en een Jor daanse patrouille werden twee Is- HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN raëlische soldaten en twee leden van de Jordaanse burgerwacht ge dood. Ook Jordanië heeft nu een klacht ingediend by de gemengde bestandscommissie. Het Israëlische kabinet heeft zon dag een aantal noodmaatregelen ge troffen. Het ministerie van defensie mag materieel vorderen ten behoeve van de nationale veiligheid. Het par lement werd in spoedzitting bijeen geroepen om zijn goedkeuring te hechten aan een aanvullende begro ting van 50 miljoen Pond voor wa pen-aankopen. Generaal Burns heeft gisteren nog een onderhoud gehad met de Israë een onderhoud gehad met de Is raëlische premier Ben Goerion en Is raël verzocht, hangende het onder zoek naar de schuldvraag met be trekking tot de incidenten, geen of fensieve handelingen te ondernemen. Ben Goerion heeft dit echter niet zonder meer toegezegd. Intussen heeft Amerika aan Lybië militaire hulp beloofd. De landen van het Bagdad-pact hebben van Wash ington een toezegging gekregen voor economische steun. Abd-El Krim, die in 1920 een op stand der Rif-iKabylen leidde en thans in Cairo verblyf houdt, heeft er bij de politieke commissie van de Arabi sche Liga, die in de Egyptische hoofdstad vergadert, op aangedron gen Frankrijk politiek, economisch en cultureel te boycotten. De bijeenkomst der commissie werd zaterdag bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken der staten-leden van de Arabische Liga, met uitzondering van de Iraak- se minister, die zaterdagmiddag werd verwacht. Franse strijdkrachten hebben in de afgelopen 24 uur in hevige gevechten in oost_ en west-Algerië in totaal 112 opstandelingen gedood. De Fransen verloren zeven man. Een 59-jarige inwoonster van Am sterdam, P. van Loy, is terwijl zij in haar woning aan de Weesperzijde een bad nam, overleden. Het straalka cheltje, waarvan zij bij het baden ge bruik maakte, viel in de kuip, en elektrificeerde het badwater. De vrouw moet onmiddellijk dood zijn geweest. Malenkov is in Moskou terug. Te oordelen naar de geestdrift, waarmee hij over Engeland sprak, kan het bijna niet an ders of hij gaat zich binnen kort in Londen vestigen. Op het vliegveld van de Russische hoofdstad haalde de Russische vice- premier verslaggevers in zijn vlieg tuig. Hij verklaarde buitengewoon in genomen te zijn met zijn reis. Hij had veel technische zaken gezien, maar 't contact met het Britse volk was voor hem toch het voornaamste geweest. Malenkov zei er zeker van te zijn, dat ook Boelganin en Kroestjev in Engeland aangenaam zouden worden ontvangen. „Het Engelse volk is wonderbaar lijk. De warmte waarmee ik werd ontvangen, vormt de prettigste her innering aan mijn bezoek." Loonbesprekingen In de textielindustrie is men nog niet tot een akkoord gekomen over de loonsverhoging die voor 1956 moet worden uitgekeerd. De werkgevers hebben zich uitgesproken voor een uitkering ineens over 1955, maar zij zijn van oordeel, met betrekking tot de door de regering geopende moge-^ lijkheid tot een variabele loonsverho-t ging, niet verder te kunnen gaan dan 3 procent. De werknemers wensen de uitke ring ineens niet aan de loonsverho ging gekoppeld te zien. Zij zijn van oordeel, dat een ruimere loonsverho ging mogelijk is. De besprekingen zijn nu opgeschort tot 19 april. Geen woord van kritiek kon hij vinden. Zelfs de ..kapitalisten" zei hij hadden zich buitengewoon gastvrij tegenover hem betoond. De voormalige premier werd op 't vliegveld door vrouw en kinderen ontvangen. Zijn-- vrouw plaagde hem ermee, dat hij op reis door Britse meisjes was gekust. „Ik zal de foto's moeten weghou den", zei Malenkov. „Te laat", zei zijn vrouw, „ik heb er al enkele van." Malenkov merkte ook nog op, dat hij Boelganin en Kroestjev veel te vertellen had. DEN HAAG: Het achtjarig jon getje J. K., dat met enkele vriend jes stoeiend uit een garage-ingang kwam, liep tegen een voorbijrij dende auto. In hot ziekenhuis is het 's avonds aan zijn verwon dingen overleden. APELDOORN: Een Duitse perso nenauto reed in volle vaart tegen een boom. De 65-jarige G. Spre- ter uit Freiburg werd hierbij op slag gedood. De vier andere in zittenden liepen verwondingen op. Onder hen was een jong echt paar dat op huwelijksreis was. De heer Spreter was de vader van de bruidegom. OISTERWIJK: Zaterdagavond vloog op de Gcmullenhoekcnweg een personenauto in volle vaart tegen een boom. Van de vijf inzit tenden werd de heer van P. uit Haaren op slag gedood. De vier andere inzittenden liepen verwon dingen op. De Nederlandse supporters hebben gisteren het stadion te Deurne in feeststem ming kunnen verlaten. Dank zij een doelpunt van de Nederlandse midvoor Koopal kwam het Oranje team als winnaar uit de strijd. De foto geeft een beeld van het beslissende mo ment. De Belgische doel- verdediger kan slechts een wanhopige greep naar de bal doen. Op de achter grond van links naar rechts Appel, Bosselaar, v. Kerk hoven, Huysmans en Koo pal. 250 leden van de Iban Dajak-stam, die in Seranak wonen, hebben de In- donesisch-Britse grens in noord-Bor- neo overgestoken en een aanval ge daan op de leden van dezelfde stam, die op Indonesisch grondgebied leven. Volgens in Djakarta ontvangen be richten gebruikten de aanvallers ge- weren, echter blijkbaar alleen om hun slachtoffers angst aan te jagen, want zij schoten alleen in de lucht. Met de bedreiging, dat zij met dui zenden zouden terugkomen lieten zij hun stamgenoten achter, na hen van 10.000 rupiahs te hebben beroofd. In Egypte werden marathon-Nijl zwemwedstrijden gehouden. Met een vlinderslag tracht de Egypte naar Abdel Latif Abu Heif de laat ste tien yards van de baan af te leggen. In de boot achter hem zit de Egyptische kanaalzwemmer Ma rei Hassan Hammad (achter in de boot met pullover aan) en zijn vier kinderen. Het diocesaan comité tot in huldiging van de bisschop van Rotterdam gaat een actie voeren voor de bouw en de inrichting van een bisschoppelijk paleis in de Maasstad. 1der de velerlei geestelijke en materiele zorgen, waarvan de nieuwe hoogwaardigheidsbekleder uiteraard vervuld is, zo wordt in een circulaire gezegd, behoort onder meer het ver krijgen en de inrichting van een pas sende bisschoppelijke woning en be huizing. Het voornemen bestaat een tweetal daartoe reeds vroeger aange kochte uit elkander gelegen panden aan het Koningin Emmaplein te Rot terdam te bestemmen. Deze panden zullen echter geheel moeten worden verbouwd, zodat zij behalve voor be woning in engere zin, onder meer ook plaats zullen bieden aan een huiskapel, ontvangruimte, bureaus, enz. Het geheel zal voorts behoren te worden gemeubileerd en verder inge richt. De kosten van het her stel aan een en ander verbonden die nen op tenminste f 300.000 te worden geschat. Het comité meent, dat de diocesanen bereid zullen zijn de mo gelijkheid te openen om op korte ter mijn in deze behoeften te voorzien. Leiden lieeft in het afgelopen week einde afscheid genomen van mgr. M A. Jansen als deken. Tegelykertijd gaf het openlyk uiting aan zyn vreugde, de oud-deken als bisschop te mogen begroeten. Eerst was er zaterdagmiddag een défilé van de jeugd. Zondagmiddag werd er een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal gehouden. Wet houder Menken bood hierbij het ge schenk van de stad aan voor mgr. Jansen: het ontwerp van het nog te vervaardigen gouden bisschopskruis met ketting. Het kerkbestuur van de St. Lodewijksparochie heeft de nieuwe bisschop de bisschopsring ge schonken. De middenstandsbonden hebben en kele bedenkingen geopperd tegen de voorgestelde werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondscn. Naast de werkgeversbijdragen, me nen zij. moet ook een besparing door de werknemers zelf staan, opdat de verantwoordelijkheid voor het bezit wordt gestimuleerd. Ook andere vormen van bezit, zo wordt gezegd, moeten de aandacht van de regering hebben. Niet ieder een namelijk zal een eigen woning kunnen kopen. Men had in het nieuwe wetsont werp ook graag aandacht gezien voor de belangen van de kleine zelfstan digen. Hubert Thornton Trapp, de Angli caanse vicaris van een van de meest bekende kerken van Londen is tot de Katholieke Kerk overgegaan. Trapp, die 45 jaar oud en onge huwd is, heeft het verlangen te ken nen gegeven priester te mogen wor den. Trapp geeft voor zijn bekering twee redenen op. De eerste is de houding die de Engelse kerk heeft ingenomen inzake de vereniging met de andere Protestantse Kerken in Zuid-India. De tweede rede betreft het toege ven van de Engelse Kerk aan de vrij metselarij. Het wapen van mgr. Jansen. Voor aadcrc bijzonderheden zie men el- ters in dit blad. Door een hittegolf, gepaard gaande met een zandstorm, is in de afgelopen 24 uur in verschillende delen van Egypte brand uitgebroken. Totaal 12 personen zijn bij branden om het Ie—i ven gekomen cn ongeveer 400 huizen zijn verwoest. Tot dusverre zijn 3076 personen dakloos geworden. 5? West-Duitsland gaat na het sukses met de „Volkswagen" ook „Volksvliegtuigen" bouwen. De fabriek van Alfons Puetzer te Bonn is al met de produktie begonnen en men hoopt tegen 't eind van het jaar vijf toestellen gereed te hebben. Het toestel, genaamd „Mora", biedt plaats aan twee personen en het zal 14.000 mark (ongeveer 13.000 gulden) kosten. Dit bedrag zal la ter wellicht met anderhalf duizend mark kunnen worden verminderd. De spanwijdte van de vleugels bedraagt 13.5 meter en de lengte 6.5 me ter. Het vliegtuig wordt aangedreven door een Porsche-motor van 1300 cc, geconstrueerd door en genoemd naar de ontwerper van de „Volks wagen". Het brandstofverbruik is 6.5 liter per uur. Iu west-Duitsland bestaat grote belangstelling voor de vliegsport. Er zijn reeds 850 clubs met in totaal 40.000 leden, die lichte sporltoestel- len en zweefvliegtuigen gebruiken.

de Stem | 1956 | | pagina 1