Ook in Zeeland reuma-onderzoek GES' Afscheid in Pauluspolder lussen Schelde en grens ZUID-BEVELAND Kan de Bruin het trekken? KVP-sterrit voor brommers „Handelsbelangvergaderde Mosselseizoen gesloten Gezondheidsorganisatie breidt werkterrein uit In vier plaatsen Bouwmaterialen niet de schuld? Hoogwaterstanden Tentoonstelling van oude kaarten en prenten te Axel Subsidie voor „St.-Sebastiaan"' te Yeere Engelse kinderen in Bergen op Zoom Bijenmarkt te Tilburg FRANSE CHARME VOOR ZEELAND Zuster Maria Theresia vertrekt naar Curacao Axelse verkeerscursus gestart Eerste avonden druk bezocht Kind mishandeld Paasvoetbaltoernooi Bergen op Zoom Ingenieur door stroom gedood GOES Het lege graf Overgang Langedelft-Kortedelft zal worden verbreed Cursus voor het winkelpersoneel Z.-Vlaanderen AGENDA Heden Morgen Maandag G( DE reacties c in oost en verschillend. In tsjef direct zijn de woorden va gegeven. Hij vc terview, omdal nu precies het wat de Sovjet- klaard had. M< zonder in zijn kritiek op Ami perde verder i van een vrede z van Duitsland. ER werd de laJ over de mo verdediging van land, aan de Rij; in noord- of mi DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 APRIL 1956 De gezondheidsorganisatie T.N.O. (toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek) te Den Haag, die zo goed als geheel door het rijk wordt gefinan cierd, onderneemt momenteel een bevolkingsonderzoek op de aanwezigheid van reumatiek. Het heeft de vorm aangenomen van een gecombineerd mon delinge en schriftelijke enquête, met het doel na te gaan, welke vormen van reumatiek in ons land voo-komen en te trachten iets meer te weten te ko men over de achtergronden, waaruit mogelijk deze reumatische aandoenin gen zjjn voortgekomen. niet diepgaand op de vele problemen ingaan. Het is meer de bedoeling een globaal overzicht te verkrijgen om trent het voorkomen van deze aan doeningen en het belichten van enige, mogelijk oorzakelijke aspecten, zoals grondsoort, beroep, werk, woningtoe standen, sociale welstand alsmede mogelijke verschillen tussen stad en platteland. De resultaten hieruit voortvloeiend komen ten dienste van de reumatiekbestrijding, om mogelijk met groter effect werkzaam te kun nen zijn. Men denkt slechts aan organisatie van deze bestrijding, het plaatsen van behandelingscentra, ziekenhuisbedden, vestiging van reumatologen of con sultatiebureaus, het ontwikkelen van sociale diensten enz. De resultaten zullen echter eventueel later pas de volksgemeenschap ten goede komen. NOG GEEN CONCLUSIES. Er zijn 70 gemeenten uitgekozen in Nederland voor dit onderzoek, nl. 26 steden en 44 plattelandsgemeenten, waarvan een flink deel reeds is afge werkt. KOUDEKERKE ZEI: „NEEN' Thans komt Zeeland aan de beurt en vier plaatsen zijn daarvoor uitge kozen, nl. Sluis, dat het eerste wordt aangepakt, Middelburg, Krabbendijke en Oud-Vossemeer. Koudekerke, dat ook aangezocht was, heeft afwijzend beschikt. Het onderzoek zal zich uitstrekken tot personen van 15 tot 64 jaar de z.g. beroepsbevolking. In de kleinere gemeenten worden allen uitgenodigd bij het reuma-team te komen, maar in de steden kan dit niet, omdat alles daar te omvangrijk zou worden. Te Middelburg bijvoorbeeld neemt men van alle personen ine de ge noemde leeftijd iedere 12e kaart uit 't bevolkingsregister. Zo denkt men in Middelburg 1800 personen in het on derzoek te betrekken; te Sluis 1600, te Krabbendijke 'n kleine 2000 en te Oud-Vossemeer ongeveer 1300. HOE MEN WERKT. De werkwijze is als volgt: Men zendt eerst de uitgezochte personen een vragen-formulier, dat na enkele dagen opgehaald wordt. Blijkt uit die vragenlijst dat de invuller (ster) niet aan reuma lijdt, dan ontvangt die geen oproep, in tegenstelling met de anderen. Door elkaar lijdt twintig procent der mensen aan deze volkskwaal, zodat men ongeveer weet hoeveel personen naar het onderzoek komen. Dit onderzoek zal, naar men ons meedeelde, niet ingrijpend zijn en be hoeft niemand af te schrikken. Men werkt met toestemming der plaatse lijke artsen en zo nodig zal het reu ma-team, dat onder leiding staat van dr. R. de Graaf uit Rotterdam, de patiënten naar hun huisdokter ver wijzen. De enquête-formulieren gaan te Sluis uit op 11 april en te Krabben dijke en Oud-Vossemeer iets later. Na enkele dagen worden zij opge haald. Het eigenlijke onderzoek heeft te Sluis plaats op 7 en 8 mei; te Mid delburg op 14, 15 en 16 mei; te Krab bendijke op 30 en 31 mei en 1 juni en te Oud-Vossemeer op 18 en 19 juni. MEN WIL EEN GLOBAAL OVERZICHT. Het in 1954 op gang zijnde onder zoek naar de frequentie van verschei dene reumatische ziektebeelden kan Op de vraag of onze economie de jongste loonmaatregel kan dragen kan de regering geen definitief ant woord geven. Minister Suurhoff er kent in zijr memorie van antwoord aan de Eerste Kamer dat er wel degelijk enig risico in zit. Dit risico zou dan onder andere voortvloeien uit een mogelijke con junctuuromslag en uit de noodzake lijkheid om na de invoering van de algemene ouderdomsvoorziening een compensatie voor de dan te heffen premie te verstrekken. De minister heeft echter gemeend dit risico te kunnen aanvaarden omdat de drie werknemersvakcentralen zich bereid hebben verklaard, tegenover hun le den te verdedigen, dat met het oog op het grote belang van de ouder- domsverzekering een zeker offer zal moeten worden gebracht indien de economische ontwikkeling dit noodza kelijk zou maken. De K.V.P. gaat op Hemelvaarts dag een sterrit organiseren voor bromfietsers. Op die dag zullen brom mende K.V.P. vrienden van zelf ge kozen startplaatsen naar die punten in Nederland rijden waar zij kunnen deelnemen aan een wedstrijd op v r- keerstechnisch gebied. Degene die de wedstrijd wint, krijgt een nieuwe bromfiets, waarnr de tien winnaars in de finale uitkomen, die niet op de bromfiets maar achter de micro foon van de KRO wordt uitgevochten door het beantwoorden van vragen over het verkeer Wie van de tien daar de eerste prijs haalt kan zijn bromfiets inruilen tegen een scooter. Op de route ligt o.a. Breda, Hoge bouwkosten Een stijging van de bouwkosten van woningen sinds 1 januari 1955 wordt door de regering geweten aan ver schillende factoren als loonkosten, matcriaalprijzen, risicodekking en be paalde gevolgen van de overspannen marktsituatie. Het is dus niet zo, aldus de regering in antwoord op de vragen van het tweede kamerlid van Vliet K.V.P., dat de prijzen der bouwmaterialen de belangrijkste oorzaak zouden zijn. Wel is in deze sector een stijging aan te wijzen, doch voor zover noodza kelijk, zal de regering hier ingrijpen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 8 april de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.07 en 13.40 uur; te Ter- neuzen om 0.44 en 13.08 uur; te Vlis- singen om 0.17 en 12 45 uur. Voor maandag 9 april zijn de waterstan den: te Hansweert om 1.48 en 14.23 uur; te Terneuzen om 1.22 en 13 46 uur; te Vlissingen om 0.55 en 13.23 uur. Op onze vraag of er reeds conclu sies waren getrokken uit de elders opgedane resultaten, antwoordde men ons ontkennend. Daartoe zal men niet eerder over gaan dan na beëindiging van het ge hele onderzoek, dat eind 1957 ver wacht wordt. Enige opvallende verschijnselen zijn wel gesignaleerd. Zo is overduidelijk gebleken, dat de vochtigheid van bodem of klimaat geen invloed heeft op het krygen van reirtna. In sommige droge streken lag het percentage zelfs hoger dan in vochtige. Overigens weet men van de reuma nog heel weinig af, wat het tegen woordige onderzoek des te meer no dig maakt. Aller medewerking wordt dan ook dringend verzocht en feitelijk is dit mensenplicht. Geen wintertarwe op Sehouwen-Duiveland Op Sehouwen-Duiveland heeft geen enkel ras wintertarwe de vorst over leefd, dus ook niet de winterharde rassen, zulks in tegenstelling met 't noorden van ons land, waar dit wel het geval is. In het noorden begon de winter met 'n flink pak sneeuw, in Zeeland met ondergekoelde regen en ijsafzet ting. Leek na de vorst dat sommige percelen het nog zouden halen, thans is alles uitgereden. Men heeft ter vervanging zomertarwe gezaaid. In de raadzaal van het gemeente huis te Axel werd door de gemeen te-secretaris, de heer J. Maris, een tentoonstelling geopend van oude kaarten en prenten. Deze expositie, gehouden onder auspiciën van de firma, van Benthem en Jutting te Middelburg, illustreert een geschiedenis van Zeeland op in teressante wijze. Zeeland is van ouds een brandpunt van de geschiedenis geweest. Uit oude tijden zijr.- dan ook veel kaarten be waard gebleven. Vroeger waren deze kaarten vooral te vinden in grote particuliere inzamelingen, zoals die van Poley uit Goes. Ook het Rijks archief te Middelburg bezit een prachtige collectie. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een sub sidie verleend voor de restauratie van het pand „St.-Sebastiaan", kade a 65 te Veere. Dit pand heeft een trapgevelfragment uit de 18e eeuw zandstenen hoekblikken en twee ge profileerde waterlijsten. Voor het huis is een hardstenen stoepbank. In het kader van de kinderpel grimstocht naar de geallieerde be graafplaatsen in ons land, een tocht, die onder auspiciën van het Neder lands Ooriogsgraven Comité plaats vond, hebben gisteren een drietal En gelse kinderen een bezoek gebracht aan de begraafplaats te Bergen op Zoom. Het waren twee jongens en een meisje, die op deze vrijdag vanuit Nijmegen - waar zij bij pleegouders verbleven - naar Bergen op Zoom kwamen, t.w. Judith Birchs, Ilford, Raymond Mulliean. Barhead, en Mel- colm Powell, Hallifax. Op het graf van hun vader, die voor de vrijheid van ons land het hoogste offer bracht, hebben de kin deren bloemen gelegd. Zij werden in Bergen op Zoom ver welkomd door mevrouw A. Jyten-van As, lid hoofdbestuur N.O.G.C. en se cretaresse der afdeling Bergen op Zoom van het comité. op 21 april De Tilburgse bijenmarkt wordt ge houden op vrijdag 20 aprli. De markt vangt aan om half negen voormiddag en wordt gehouden op het gemeente lijk sportpark, Goirleseweg te Til burg. Er wordt aanvoer verwaert van bijenvolken in korven, volkjes op 6 ramen en bevolkte kasten. Wat in Axel te zien is, werd voor namelijk uit particuliere verzamelin gen bijeengebracht. Er bevinden zich zeer zeldzame exemplaren onder: zo zagen wij een prachtige oude zeekaart van de kust van Zeeland, ook zeer oude kaarten van Hulst en Philippine zijn er bij. Deze unieke verzameling, welke wij schatten op circa 400 exemplaren plus de nodige oude boekwerken, loont ze ker de moeite van het bekijken. De tentoonstelling wordt tot en met dinsdag gehouden. DOKTERSDIENSTEN Te Goes wordt zondag de dienst waargenomen door dokter v.d.Feen; te Middelburg en Vlissingen resp. door de dokters Reyerse en Bil; te Heinkenszand, 's H.Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonnevylle en op oostelijk Z. Beveland door dok- (Adveitentie) Het zijn de hoog veredelde BOUSSAC katoenstoffen die rechtstreeks uit Parijs gekomen thans voor de Zeeuwse vrouw bereikbaar zijn. Juist deze mooie katoenstoffen zijn „bij de tijd". U weet toch dat katoen weer volop in*de mode is. En niet alleen de stof maar ook de dessins, ze zijn een voorbeeld van moderne ontwerpkunst. Franse dessinateurs maakten de BOUSSAC stoffen zo vlot, zo charmant en apart dat deze stoffen ook dit seizoen weer in de Haute Couture- wereld met enthousiasme zijn ontvangen en verwerkt. Juist BOUSSAC stoffen vertegenwoordigen de hedendaagse mode. en zijn zo bijzonder geschikt om tot vele uiteenlopende modellen te wor den verwerkt. Ze is bovendien geheel kreukherstellend. Al deze redenen nodigen u vanzelf uit om deze hartveroverende stof fen vrijblijvend te bezchtigen. Zij zullen u direct imponeren. U bent welkom bij MAGAZIJN POLEY. Ganzepoortstraat Goes, die als bijzondere service deze wondermooie stoffen voor het eerst binnen uw bereik brengt. 309-O ter Kamps te Rilland. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dok- ter Luyckx en dokter Gelderblom te zap zjj naar de missie vertrekken. Pauluspolder: een groepje huizen, her cn der neergeplant even bezuiden de Vogel. Een stil gehucht, dromend midden in de wijde polder, met een eigen gemeenschap van meest een voudige lieden. Mensen echter met hun eigen trots. Men behoeft immers geen diepe duik in het verleden te nemen om in Pauluspolder een pa rochiekerk te vinden. Het jaar 1860 moet voor de bewoners van het „dorp" Pauluspolder (waar tot dan toe ook de kom der gemeente was) wel pijnlijk zijn geweest, waar in dat jaar de kerk en de toren verplaatst werden naar het tot dan toe als „ge hucht" bekende Rapenburg. De tijd heeft deze wond geheeld, maar nog altijd vindt men in de mensen van de polder iets terug, wat aan dit ver leden herinnert. Dat Rapenburg het moederdorp Pauluspolder overgroeid is, het valt niet te ontkennen, maar de kern ligt in de polder. Dit zelf bewustzijn van de buurtbewoners leidt tot saamhorigheid, die het best tot uiting komt bij bijzondere geWfeurte- nissen. Nu behoeven deze feiten niet direct wereldschokkend te zijn om voor Pauluspolder betekenis te heb ben. Zo wisten wel alle buurtbewo ners. dat enkele jaren geleden een meisje uit hun midden haar intrede had gedaan in het klooster van de Franciscanessen. Het was Celesta Mannaert, één van de elf kinderen van vader en moeder Mannaert-de Dijeker. En zo weet ook nu iedereen in de polder, dat vandaag datzelfde meisje, maar dan als zuster Maria Theresia, nog eenmaal een bezoek zal brengen aan het ouderlijk huis, alvorens naar de missie van Curacao te vertrekken. Er zal blijdschap zijn bij de familie Mannaert, maar ook in de hele buurt en de parochie Stop peldijk. Lang zal zuster Maria The resia niet in de familiekring ver keren. want de volgende week al Nieuwdorp voor dokter Kiviet. Voor Zoutelande, Koudekerke en West-ka- pelle wordt de dienst waargeno men door dokter M.Huyens, te West- kapeUe (Tel. K 1187 - 235). Dienst dierenartsen Op Zuid Beveland hebben zondag dienst de heren Joh. Klaassen, Hein kenszand en G.Bonenhauser te Krui- ningen. Bij haar thuiskomst vandaag zal o.m. deken Staal van Stoppeldijk aan wezig zijn, die een woord van welkom zal spreken. Zondag zal de missie zuster onder de H.H. Missen een collecte houden ten bate van haar missiegebied. Deken Staal zal een speciaal op het vertrek van de zus ter afgestemde predikatie houden. De parochianen van Stoppeldijk krijgen dus de gelegenheid om hun missie liefde daadwerkelijk te tonen. Want niet alleen met gebed, maar ook met geldelijk offer dient het missiewerk gesteund te worden. Het op deze ma nier rneeleven met oud-dorpsgenoten, die huis en haard vaarwel zeggen om te gaan werken op plaatsen waar ze zo dringend nodig zijn, zal ook het werk van zuster Maria Theresia in de toekomst zeker veraangenamen en verlichten. Maandag neemt de zus ter afscheid van haar ouders en vrienden en woensdag volgt dan de reis' per vliegtuig naar het einddoel: Curacao. In de raadzaal van het gemeentehuis te Axel zijn thans twee lezingen ge houden van de aangekondigde ver keerscursus. Deze cursus betreft een reeks van vier lezingen over het ver keer, georganiseerd door de Veilig Verkeerscommissie „AXEL".. Het was verheugend te constateren dat de zaal beide avonden nagenoeg tot de laatste plaats bezet was. Wegens uitstedigheid van de voor. zitter van de commissie, dr. C. A. Schiltman, leidde de burgemeester van Axel deze verkeerscursus voor iedereen met een kort woord in. Hij verwelkomde ongeveer een zestig da mes en heren waaronder zelfs enige afkomstig van Koewacht en in het bijzonder opperwachtmeester L. A. Fluit, groepscommandant te Axel, die zich beschikbaar heeft gesteld deze avonden te leiden. Kernachtig wees spreker op de noodzaak van een dergelijk ondei- richt. Ook al meent men voldoende kennis van de verkeersvoorschriften te hebben, toch kan ieder altijd wel iets leren of de kennis zodanig „op frissen", dat later of wellicht reeds morgen de praktische waarde er van blijkt. De burgemeester beëindigde dan zijn inleiding met aandacht te vragen voor de cursusleider, opperwacht meester Fluit, die hierna ongeveer twee uur onderricht gaf. Getuige het aandachtige gehoor Als twee instanties een principiële zaak gaan uitvechten, kunnen we vreemde dingen be leven. Dan kan het zelfs gebeuren dat een fon kelnieuwe zuiveringsin stallatie, klaar om te gaan werken, haar be- taan met ledigheid aanvangt. Met zo'n in stallatie als men in Philippine bezit, zou men in menige gemeen te blij zijn. Trouwens. Philippine heeft ook he lemaal geen hekel aan het ding. Alleen maar aan de opvatting van Rijkswaterstaat dat de gemeente de exploitatie moet betalen. Het is niet moeilijk om uit te maken dat Philippine groot gelijk heeft dit te weigeren: Rijkswater staat heeft die installa tie heus niet gebouwd omdat het de Philippi. nenaren zulke leuke jongens vindt: het was nodig omdat de Braak man ingepolderd werd. En dat is niet op ver zoek van Philippine ge. beurd, integendeel. Het is te hopen dat de klei ne mosselgemeente dit robbertje met de mach. tige Waterstaat gaat winnen! We hebben alle sym pathie voor alle onze collega's, maar ze moeten niet grof wor den. Daar lezen we in een bericht over de reurie van de Bond van oud - leerlingen van het Jansenius ly ceum (wat een lange naam) het volgende: „Op deze avond kun nen nieuwe leden en/ of donateurs zich aan de zaal nog aanmel den. Ze zijn allemaal verdwenen, op twee na tegen de kerk muur, maar deze zijn zo ver onttakeld dat men er bezwaarlijk een pompje, laat staan een monumentje in kan zien." Dat is een tragedie- alle donateurs van de Bond van oud-leer... enzovoort, verdwenen. Op twee na. En ter wijl de bond moeilijk op die twee leden en/ of donateurs kan blij ven bloeien, staan die dan nog tegen de kerkmuur, onttakeld en wel. We vragen ons af: wie heeft die twee le den en/of donateurs daar tegen de kerk muur gezetEn wie heeft ze zo onttakeld dat ze niet meer op een pompje lijken? Bovendien, zo zouden we willen weten, waarom wil de steller van dit droeve be richt zo graag een pompje in die dona teurs zien, nog wel een monumentaal pompje? Zo ziet men: Hulst en het leven zijn vol vragen. En daar vertelt een in brouwers- en andere bierkringen zeer goed geïntroduceerde tipge ver, ons het volgende verhaal, voor de zuivere waarheid: Zekere oost Zeeuwsch- Vlaming wiens porte monnee, o schande, 't tempo van zijn dorst niet kon of wilde bij houden. stond op zekere dag in zekere zaak voor zeven pinten in 't krijt. Toen hij. met deze schuld beladen, na een dag of wat schichtig voorbijfietste trad de waard naar buiten en riep luide „d'r staan er hier nog zeven!" want hij wou wel eens geld zien. Waarop de debi teur gevat terugriep „drink ze maar uit, hoor!" en doorfietste. heeft hij zich uitstekend van zijn taak gekweten. Achtereenvolgens werden bespro ken de verkeerslichten, de tekens van de verkeersagent, voorrangsregelen en diverse verkeersborden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, waardoor de theorie van deze lezingen verweven werd met verschillende praktijkgevallen, het welk voor de aanwezigen zeer leer zaam was. DE VEILIG VERKEERSDAG Over de op woensdag 2 mei te Axel in de Stadsherberg te organiseren vei lig verkeersavond (aanvang 8 uur), nog de volgende bijzonderheden. Het ligt in de bedoeling dat dan o.m. een tweetal films zullen worden vertoond. Op dezelfde dag Zal in de namiddag in een zaal van de jeugdherberg aan de schoolkinderen van de drie hoog ste klassen de jeugdverkaersdiploma's worden uitgerekit. Ook aan de kinderen zal een ver- keersfilmpje worden aangeboden, ge titeld: „2 jongens in een auto". Het praktische schoolverkeersexamen zal worden gehouden woensdag 18 april. Voorzien van rugnummers zullen dan de kinderen de gehele dag in een be paald gedeelte van Axel hun kennis van het verkeer tonen. Tegen de 33-jarige fabrieksarbei der W. E. S. te Enschede is proces verbaal opgemaakt wegens mishan deling van zyn anderhalf-jarig doch tertje. De man wordt ervan beschuldigd het meisje te hebben geslagen, met het hoofd onder de kraan te hebben gehouden en toen het kind nog harder begon te huilen, het met een pook te hebben bewerkt. Het kindje kreeg ettelijke slagen op hoofd en lichaam. Het moest naar een ziekenhuis wor den overgebracht. S. is voor de officier van justitie geleid. De man, die onder medische behandeling staat, was reeds eerder veroordeeld wegens mishandeling van kinderen. Er werd weer gevoetbald Waren de weersomstandigheden donderdag zodanig, dat er van voet ballen geen sprake kon zijn, gister»n hebben de scholieren, die aan het paasvoetbaltoernooi voor de lagere scholen te Bergen op Zoom deelne men, zieh door een hagel, en sneeuw- buitje niet laten afschrikken. Er werd gevoetbald. Op deze vierde dag Van het toer nooi werden de volgende resultaten geboekt. Groep A: St.-FranciscussehoolSt.- Aloysiusschool 20: St.-Vincentius schoolSt. Jozefschool 51. Groep B: School met de BijbelII Hartschool 111; Petrus Camsius schoolSt.-Vincentiusschool 10: St.. Franeiscusscl.ool St.-Aloysjusschov) 20; Neutrale SchoolSt.-Jozefschool 50; Neutrale schoolSt.-Vincentius school 20; St.-Franciscusschool- School met de Bijbel 30. Ongeluk te Breda Een tragisch ongeluk is vrijdag j.l. gebeurd te Breda, waar een inge nieur van de gemeentelijke lichtbe- drijven bezig was in een transfor matorhuisje in de Antiloopstraat ach ter het St.-Ignatiusziekenliuis met het meten van de spanning in de leiding. Toen hij met zijn werk gereed was, wilde hij uit zijn bukken de houding opstaan. Daarbij stootte hij met het hoofd tegen een koperen rail, waarop een spanning stond van 10.000 volt. De ongelukkige werd daarbij op slag gedood. Het was de 46-jarige heer H.N.A. J.M. Butter, die pas sinds anderhalf jaar aan het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf te Breda verbonden was. De rederijkers hebben met „Het lege graf" van Fodor, waarvan gister een eerste opvoering voor de H.B.S.-leerlingen werd gegeven, een goede greep gedaan. De gebeurtenissen rond de paas nacht liet de schrijver op oorspronke lijke wijze herleven in een aangrij pend proces, dat boeit van begin tot eind en waarvan de climax in het laatste bedrijf ligt. De uitbeelding van het zware stuk stond op hoog peil en werd met gro te overtuiging en op uiterst verzorg de wijze gebracht. Morgen- en maan dagavond vinden in het Schutters hof de gewone uitvoeringen plaats. De anti-honger campagne De propagandiste van de „bond zonder naam" alhier, mevr. Westdijk- Lechner, berichtte ons dat de anti- honger-campagne van de bond hier op 19 april begint. Zo men weet kan men deze actie steunen door het ko pen van roggebrood met het zegel van de bond. Rijdende tentoonstelling Bouwkas geopend Gistermiddag 5 uur werd de rijdende tentoonsteling van de Bouwkas Ne derlandse gemeente geopend. Deze expositie, ondergebracht in een grote trailer is er een op het gebied van woninginrichting en laat de modernste snufjes en toepassingen zien, welke vernuftige ontwerpers en fabrikanten voor kamer en keuken uitdachten. Behalve het praktisch nut is ook de schoonheid vertegenwoordigd met smaakvolle meubelen, kleurige gor- dijnenstoffen, enz. enz. Opvallend zijn de stalen keuken- uitrusting, het spiegelkastje voor wastafels en lamptoepassir.gen. De vertegenwoordiger van de Bouwkas laten natuurlijk niet na om de bezoekers te wijzen op de nieuwe mogelijkheden in de woningbouw welke thans bir.nen het bereik liggen van de Bouwkas binnen de bij haar aangesloten gemeenten. De tentoonstelling, die vrije toegang geeft, blijft hier tot en met dinsdag. „Jaloezie" In zuidelijke landen stroomt het bloed der mensen wat sneller dan bij ons en slaan de stemmingen vlug ger van het ene naar het andere uiterste om. Wanneer een Italiaanse film dan ook de jaloezie als thema heeft, kan men rekenen op hevige emoties en danig beroerde gemoede ren. Wonder boven wonder vloeit er ech ter geen bloed en blijft het bij ver broken betrekkingen tussen diverse geliefden. Het verhaal speelt in het wereldje van gendarmes met adju dant Carotemito als hoofdpersoon en de schone Annarella en de heftige la Bersagliera als tegenspeelsters. Het conflict spitst zich zo toe, dat er zo waar een lichte aardbeving nodig is, om voor het happy end te zorgen. Gina Lollobrigida en Vittorio de Sica krijgen intussen gelegenheid te over voor het sterke spel dat hun beiden zo goed ligt. 'n Vleugje humor vrolijkt alles op. WEER EEN NIEUWE SCHOOL Bij de nieuwe geref. kerk aan de Bergwerg wordt de laatste hand ge legd aan de bouw van de tweede chr.nat.school. Hoewel het buiten werk praktisch klaar is zal de af werking nog wel 'n paar maanden vorderen. Met september zal de school pas in gebruik worden geno men. NA DE BLOEMBOLLEN WEDSTRIJD Op de algemene ledenvergadering van de mij. voor tuinbouw- en plant kunde alhier werd door de voorzit ter, de heer Goudzwaard meegedeeld dat de heren P.Hermes, P. de Jong en D.Willeboer, met resp. 25, 24 en 22 punten winnaars zijn geworden in de bloembollenwedstrijd waaraan 15 leden hadden deelgenomen. De in zendingen waren beter dan vorige ja ren. Enkele leden meenden dat men bij volgende bloembollenwedstrijden niet de inzendingen in hun geheel moet waarderen, maar dat voor tul pen, narcissen en hyacinten aparte Mr. M. A. Tcrwoert, de voorzitter van „Handelsbelang", heeft in de le denvergadering, meeegedeeld, dat er momentcel hard wordt gewerkt aan de uitwerking van de plannen voor een komende zomeractie va nde Mid delburgse winkeliers. Deze plannen zijn echter in zover nog niet rijp, dat meer concrete mededelngen gedaan konden worden. Wat wel vaststaat is, dat het be paald niet in de bedoeling ligt, dat verschillende organisaties met tegen strijdige acties uit de bus zullen ko men. Tijdens deze vergadering werd voorts het voltallig bestuur van „Han delsbelang" herkozen. De penning meester gewaagde in zijn jaarverslag van een batig saldo van f 3791.89. Medegedeeld werd, dat sinds enkele maanden overleg bestaat tussen de vereniging en de technische school te Middelburg om te komen tot een cursus verkoopkunde; dit in verband met het feit, dat het gebrek aan winkelpersoneel nijpend begint te worden. Men wil aldus komen tot ge diplomeerd winkelpersoneel. Verschillende moeilijkheden zijn echter gerezen, zoals het aantrekken van een leerkracht. Ook stuit het toe laten van meisjes op de technische school op bezwaren. De mogelijkheid, de cursus te ver binden aan de industrie- en huishoud school werd eveneens overwogen. Het ligt in ieder geval in de bedoeling dat de lessen des avonds worden ge geven; zodoende zal 't ook voor hen, die reeds een betrekking in een win kel hebben aanvaard, mogelijk zijn de cursus te volgen. De voorzitter maakte van de aan wezigheid van de wethouder van openbare werken, de heer L. J. van 't Westeinde gebruik om deze te vragen hoe 't staat met de plannen van het straatgedeelte, waar de Korte Delft overgaat in de Lange Delft. De wethouder deelde mee, dat de plannen om de Lange Delft vanaf het advocatenkantoor van mrs. Adriaan- se, Vlaming en Van Nispen tot Seve- naer tot op de hoek van de Nieuw- straat te verbreden in dien zin, dat de frontlijn van de Gasthuisstraat, die thans geheel achter ie huizen is ver borgen, gelijk komt te liggen met de straat, gereed zijn. Het gedeelte Kor te Delft van Reigerstraat tot St.-Pie- terstraat zal evei.eens achteruit moe ten, een zestal meters. Het ligt tevens in de bedoeling, dat by de uitmonding van de St.-Pie- terstraat in de Korte Delft 'n pleintje zal worden uitgespaard. De uitvoering van deze plannen zal door de Middelburgse zakenwereld zeer op prijs worden gesteld. Met ir.gang van 7 april is het mos selseizoen 1955-'56 gesloten al krij gen de handelaars tot 21 april gele genheid hun voorraden op te ruimen. Dit seizoen werd begonnen terwijl men wist dat de voorraad Nederland se mosselen te klein was om de cliën- tèle in België en Frankrijk te bedie nen. Men is toen overgegaan tot het verhandelen van Duitse en Deense mosselen, maar de prijs daarvan was hoger dan van het eigen produkt. De in februari ingevallen vorst maakte een einde aan de mosselhandel, maar vele kwekers hadden toen al geen voorraad meer. Vandaar dat de meesten niet ten volle hun contracten hebben kunnen afwerken. prijzen moeten worden toegekend. Na afwerking van de huishoudelij ke zaken vertoonde de heer van Wil ligen lichtbeelden van de Rivièra en Engeland, waar hijzelf de plaatjes opgenomen had, terwijl mevr. v. Wil ligen een en ander over deze reizen vertelde. Rilland GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar L. Koster-Wisse her dacht zijn 50-jarige bruiloft, onder enorme belangstelling van verschil lende zijden. Beide oudjes genieten nog een uitstekende gezondheid en zijn nog zeer vitaal. TWEE TWEEDE PRIJZEN Op het solisten-concours te Kapellc behaalden de heren; C. Breure in de 2de afdeling een 2de prijs met 60 pun ten; J. Koppejan, in de afdeling uit muntendheid een 2de prijs met 57 punten. Beiden zijn lid van de har monie „Rillandia". W'estdorpe TONEEL IN STUIF-AVOND Vanavond om half acht zal in het patronaatsgebouw een gemengde to neel instuif-avond worden gehouden, ten doel hebbende de instuif avonden, meer in de belangstelling van de jongelui te stellen. Deze instuifavond met toneel is toegankelijk voor jon gens en meisjes boven 17 jaar. ONDERHOUD WEG IN DE KOM Momenteel wordt druk gewerkt aan 't onderhout en de oplevering van de weg in de kom der gemeente. De slechte gedeelten worden herlegd en putten worden weggewerkt, zo dat Westdorpe in de kom weer tijde lijk met opengebroken weggedeelten zal zitten. Het verkeer wordt momen teel omgelegd langs de onderweg en door de nieuwe wijk. LEDENVERGADERING VOETBALCLUB RIA In de ledenvergadering van de voetbalclub Ria werd onder andere besproken het vijf en twintig jarig bestaan van de vereniging, dat in september a.s. zal worden gevierd. Gedacht werd om een nederlaag- toernooi te organiseren met clubs van naburige gemeenten. Definitieve be slissingen werden echter nog niet ge nomen. Ook werden enkele voorstel len naar voren gebracht om de voet bal-kas in betere doen te brengen. Overwogen werd verder om ook in deze gemeente een junioren-elftal op te richten. Clinge Film. Het St.-Aloysiuspatronaat is er toe over gegaan om een geluids film-apparaat aan te schaffen. Nu dit apparaat er is, ligt het in de be doeling om in gesloten kring om de veertien dagen een paar filmen te draaien. De eerste keer zal dit plaats hebben op zondag 8 april a.s. Er zal dan een speciaal jeugdprogramma gedraaid worden, dat geselecteerd is door de Centrale Jeugdraad te Den Haag. Stoppeldijk Dansavond. Zoals gewoonlijk or ganiseert de plaatselijke voetbalver eniging „Rapenburg" ook dit jaar weer een dansavond ter versterking van de kasmiddelen. De avond wordt belegd op zondag 8 april in de boven zaal van café Compiet. AARDENBURG Zaal Brouwerijstraat 7.30 uur: De tante uit dollarland, blijspel. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Drums of Tahiti. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Op de Reeperbahn 's nachts om half een. GOES Grand: Jaloezie. Prins v. Oranje: Het witte paard, door Goese operettevereniging. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Die man is gevaarlijk. ST.-JANSTEEN J. der Weduwe 7 uur: Feestavond V.V. Steen. MIDDELBURG Electro: O mijn papa. Schouwburg: Napoleon. OOSTBURG Ledel 8 uur: Napoleon. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Napoleon. Concertgebouw 8 uur: Min of meer. VLISSINGEN Alhambra: Jaloezie. Luxor: De piraat van Jamaica. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor. AARDENBURG Zaal Brouwerijstraat 7.30 uur: De tante uit dollarland. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Drums of Tahiti; 8 uur: Mambo. CLINGE J. v. d. Bergen 3 uur: Schieting. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 uur: De koerier van de koning; 7.30 uur: Op de Reeperbahn 's nachts om half een. GOES Schuttershof 8 uur: Het lege graf, door Rederijekers. Grand. Jaloezie GRAAUW F. de Bakker 3 uur: Schieting. HULST 2.30 uur: Schieting staande wip. Bioscoopgebouw 2.30 uur: Drie jongens en een hond; 5.15 uur: Die man is gevaarlijk; 8 uur: Gekweld ge weten. Café De Ster 5.30 uur: Dansen. Jos. v. Helsland 3 uur: Sohieting. ST.-JANSTEEN J. der Weduwe 5 uur: Dansen. KOEWACHT A. d'Hollander: Groot bal J. de Guchtenaire 3 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: O, mijn papa, Schouwburg: Napoleon. OOSTBURG Ledel 3 en 8 uur: Napoleon. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Bloedwraak der Navajo's; 5 en 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. TERNEUZEN Luxor 1.30 uur: Min of meer; 4 en 8 uur: Napoleon. Concert gebouw 8 uur: Min of meer. VLISSINGEN Alhambra: Jaloezie. Luxor. De piraat van Jamaica. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 2.30 uur: Zwarte viooltjes; 7.30 uur: Tannhauser. Tannhauser GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: De Kroongetuige. AXEL Het Centrum 8 uur: Mambo. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 uur: Op de Reeperbahn 's nachts om half een. GOES Schuttershof 8 uur: Het lege graf, door Rederijekers. Grand. Jaloezie HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ge kweld geweten. MIDDELBURG Electro: O, mijn papa, Schouwburg: Napoleon. SAS VAN GENT - Olympia 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Napoleon VLISSINGEN Alhambra: Jaloezie. Luxor: De piraat van Jamaica. T~)E Franse heeft met met de „U.S. port" heeft ge baard. Hij he< kritiek uitgeoi hij wanbegrip rijnse kwestie bij het verier wereld te moe manier van gt is dan de huif Deze klacht echter niet de toogde ook, dt genover ont van de Sovjet geweest, waar ren tie van Gen Te Genève h, van Duitsland stelsel voor Eu de voorgrond f pening was e plaats aan de o verklaarde nu, Duitsland pas 1 als eerst de wórdt stopgeze de rollen omge, Deze reacties uiteraard het n Bonn verontrus ook elders in 1 over de verkla Het West-Duit; Buitenlandse Za ten nog steeds dat de Duitse Europese veilig ontwapening n Voordat men d hand neemt, mi zaken van de weggenomen. 1 behoort de vei land. Het is duidel gevaarlijk spel van Europa spee zo ver tegemoet -Ie Noord-Atlant Organisatie drei al betuigt hij no van Frankrijk i De opperbevel, VO in Europa, g heeft zo juist ni gewezen van d< 'rage aan de Eu Maar wat zal h wapeningsbespre waarborging var ligheidsstelsel i zijn dan dat een pening nog verc en zelfs in het gi bod komt? Zeer ten geni uiteraard, dat voor een sterke sers dan voor di nen om van d aan de NAVO m De regering-Mo feitelijk, al of n anti-NAVO-poli £)E nu juist zev ondervindt tl weer moeilijkhi zelf geen troepe rugtrekking van zijn gebied. Da; langrijke NAVO den van de Atla: loren gaan. Griekenland, enthousiast lid t is vanwege de waarin het de land en Turkij< vindt, heeft verk tingen niet mee men, als het ge wordt verzekerd 26) „Zoals jij je tart je alle b< heid. Als ik aan slaat de schrik r „Mij ook een Doch hun scl zijn geweest, al: gezien die tegenc huis in een port hun nadering ha fooncel begaf. HOOF De taxi reed Madison Avenue zich behaaglijk wierp steelse bli some's gezicht it straatlantaarn p „Vind je ook we wel dikwijl: hebben maar n praat?" „Goed" zei hi „Ik bedoel dii samen over iets ze enig inzicht Maar om elkaa

de Stem | 1956 | | pagina 2