Incidenten in Gaza-gebied zijn oorzaak van een nieuwe crisis Aantal argeloze communisten dacht vrij te kunnen praten gezant met Oostenrijkse staatseer begraven Een nieuwe winter doet zijn intrede bij ons Slecht operatieteri ein voor valse munters Wapenstilstand - Vuurgevecht - Wapenstilstand Artillerieduel eiste 59 doden onder bevolking Zilvervloot vaart voor het overheidspersoneel DYNAMIET IN KLOOSTER TIJDELIJK UITGESCHAKELD VANDAAR DIE KNALLEN! Oud papier. Kritiek op Ulbrichtkameraad Partij voor moeilijk dilemma geplaatst r Sprookj e anno 1956 DAGBLAD VOOR ZEELAND Generaal Burns had het druk DE DOOD OP DE WEG Mei en de vogeltjes Voor de meesten zeven procent Straf regiem in Argentinië Zuid-Vietnam zal zich kalm houden Belangstelling was zeer groot y Polaire lucht april en. KI Nederland van een andere kant Laatste tientjes nu ingeleverd Minder koud Bolsjewisten bleven trouw 96e JAARGANG No. 22113 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koninffin en Vaderland Ëilanden: GOES. ».,U,ng,l T.M.» 2236 - Ba,.,.. V...nd».n, HLU.ST, Uubb.l. 7. Kl.toon m - TBRNEUZEfl. Na.ri,»..» ZATERDAG 7 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Gisterochtend is het in het gebied van Gaza opnieuw tot een vuurgevecht gekomen tussen Egyptenaren en Israëliërs. Door optreden van de voorzitter van de Israëlisch-Egyptische bestands commissie, kolonel Bayard, is na enige uren een einde gemaakt aan dit incident, dat in flagrante strijd is met een wapenstilstands overeenkomst, die de avond tevoren was bereikt. In Cairo is vrijdag bekendgemaakt, dat bij dit vuurgevecht één Egyptische soldaat gesneuveld is. Bij de Israëlische beschie ting van Gaza op donderdag kwamen 59 burgers en vier mili tairen om het leven en werden 93 burgers en negen militairen gewond. Volgens een Israëlisch woordvoerder hadden de Egyp tenaren vrijdagochtend het vuur op de Israëlische stellingen ge opend. In officiële Egyptische kringen ver klaarde men vrijdag, dat de Israëli sche artillerie donderdag systematisch het gebied van Gaza, Deir el Bailah en Khan Yoenes, waar veel Pales tijnse vluchtelingen verblijven, be schoten heeft. Dat verklaart het grote aantal slachtoffers onder de burger bevolking, zo zei men. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Sjaret, heeft vrijdag besprekingen gevoerd met de Ameri kaanse en de Franse ambassadeur in Jeruzalem. Vrijdagmiddag heeft zich nog een incident aan ds Israëlisch-Jordaanse grens voorgedaan. Volgens Israëlische berichten beschoten Jordaniërs Israë lische boeren ten zuiden van het Meer van Galilea. Een arbeider werd werd gedood. De VS zijn nog niet tot een besluit gekomen over de vraag, of de minis ters van Buitenlandse Zaken van Cs westelijke „grote drie" deze lente bij een zullen komen ter bespreking van de toestand in het midden-oosten zo als door Frankrijk is voorgesteld. Bij de beschieting van Graza op don derdag ontploften granaten op het drukke marktplein en werden voorts twee ziekenhuizen getroffen, aldus werd later nog gemeld. ALBLASSERDAM: Gisternacht is vermoedelijk door de gladheid van de weg, een auto met drie in zittenden in volle vaart tegen de hangers van' de brug over de noord bij Alblasserdam gebotst. Van de drie inzittenden werd er één gedood. Twee anderen zijn ernstig gewond. GRONINGEN: Een auto uit As sen. botste tegen een auto uit Finsterwolde. De bestuurder van de eerste werd op slag gedood. GENERAAL Serov, het hoofd van de st vjet-iusshche veiligheidsdienst, zal bij het komende bezoek van Boelga- nin c.s. aan Londen, niet aanwezig zijn Zoals bekend is Serov bepaald niet populair in Engeland, DE WEKGEVERS en de werknemers in de textielindustrie zijn nog niet tot overeenstemming kunnen komen inzake de uitkering van 3% en de loonsverhoging tot maximaal 6%. Donderdag 19 april praat men ver der. j CHINA heeft geweigerd deel te ne men aan een conferentie over econo mische aangelegenheden in Bandoeng omdat ook Formosa daar vertegen woordigd is. IN AMSTERDAM reed een zware vrachtauto pardoes tegen een tram op. Het voorbalkon van de tram brak finaal af en viel met bestuurder en al, gelijk een rijpe vrucht op straat. De trambestuurder werd licht ge wond. „Als zij weer met schieten begin nen", zo zei hij, „zullen wij opnieuw het vuur beantwoorden". Donderdag avond was de beschieting over en weer geëindigd na een oproep van generaal-majoor Bruns, het hoofd van de V.N.-bestandscommissie. De directeur-generaal van het Is raëlitische ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat Egypte in het gebied van Gaza driemaal zoveel troepen heeft als toegestaan is volgens de bestandsovereenkomst. In de afgelopen twee maanden heb ben de Egyptenaren 34 maal Israë litisch gebied aangevallen. Israël heeft generaal Burns gewaarschuwd, dat op de duur de toestand niet meer te beheersen zal zijn. Een andere hoge Israëlische func tionaris verklaarde vrijdag naar aan leiding van vragen over het grote aantal slachtoffers onder de burger bevolking bij het incident van don derdag, dat de Egyptenaren artillerie en militaire stellingen in bewoonde gebieden hebben. Uit Caïro wordt gemeld, dat de telefoon- en telegraafverbindingen met Gaza sedert 48 uur verbroken zijn. De verbindingen tussen Egypte en Gaza door de lucht werden vrijdag bemoeilijkt door zandstormen. Minister Beel heeft aan zijn ambt genoten en aan de colleges van B. en W. nadere richtlijnen verstrekt om trent de uitbetaling van de vakantie- uitkering over 1956 alsmede de 3 pro cent uitkering over 1955. Aan de provinciale, gemeentelijke en waterschapsorganen zal worden verzocht, zoveel mogelijk dezelfde gedragslijn te volgen. De minister verzocht de uitbetaling van de ver hoogde vakantie-uitkering over 1956 van 4 procent, alsmede van de uit kering ineens over 1955 tegelijk te doen plaatsvinden. De minister meent, dat alle op 1 mei 1956 in rijksdienst zijnde werkne mers de uitkering moeten ontvangen, ongeacht of zij al dan niet in 1955 in rijksdienst waren. Deze 3 procent uitkering zal zo mo gelijk bij wijze van voorschot tege lijk met de vakantie-uitkering, in de eerste week van de maand mei 1956 uitbetaald worden. Een uitkering kan worden verleend aan hen, die in de loop van het jaar 1955 dan wel in het tijdvak van 1 januari tot 1 mei 1956, zijn of worden gepensioneerd ingevolge artikel 48. eerste lid van de pensioenwet 1922 en aan de nabestaanden van ambtenaren die in een dier tijdvakken zijn over leden. Aan de c ntrale commissie voor ge organiseerd overleg heeft de regering haar besluit meegedeeld, op 5 mei a.s. de bevrijdingsdag, aan het rijks personeel geen vrijaf te geven. De (voorlopige) Argentijnse rege ring heeft besloten, dat iedere mili tair, die aanzet tot opstand, deel neemt aan een samenzwering of on dergronds bedrijvig is, te velde door een krijgsraad zal worden berecht, volgens het in oorlogstijd geldende militaire reglement." De regering wil permanente krijgs raden samenstellen, die zich, op aan wijzing van de president of een dei- ministers voor de strijdkrachten, door geheel Argentinië zullen ver plaatsen. De regering heeft hiertoe besloten na de ontdekking van een uitgebreide ondergrondse Peronistische organisa tie te Mendoza, die officieren en on der-officieren onder haar leden telde. Ook zijn regeringsmaatregelen ge nomen tegen twee populaire bevelheb bers. De regering var zuid-Vietnam heeft verklaard niet de demarcatielijn tus sen noord- en zuid-Vietnam te zullen schenden, niet toe te zullen treden tot enig militair bondgenootschap noch enige militaire bases te zullen toe staan aan buitenlandse mogendheden. De regering zal de samenwerking met de internationale bestandscom missie voortzetten doch de bestands overeenkomst Van Genève niet er kennen. De regering zal trachten de hereni ging van geheel Vietnam te verkrij gen ,,met vreedzame middelen". Attlee Ridder in de Orde v. d. Kouseband De Britse oud-premier Attlee, een ij socialist van wereldformaat, is be noemd tot ridder in de Orde van de Kouseband, (Honi soit qui mal y pense). Hij was vorig jaar reeds vereerd met de titel van „Graaf" en nu gaat hij behoren tot de 34 „Knights Com panion" van deze hoogste Britse rid derorde. De socialistische graaf toonde zich zeer ingenomen met de hoge onderscheiding. De zaterdag zo plotseling overleden Oostenrijkse gezant in ons land, de heer Karl Wildmann, is gisteren on der militair eerbetoon ten grave ge dragen. Het was voor de tweede maal in korte tijd, dat het hoofd van een buitenlandse diplomatieke missie met staatseer in Den Haag werd begra ven. In de Jacobuskerk aan de Park straat hadden zich vele honderden "f f HP i W OP TWEE veilingen in het West- land zijn de eerste tomaten van dit jaar aangevoerd. De oranje lekkernijen keken verbaasd rond. Ze zeiden: We hebben ons in het jaargetijde vergist. Zo is de na tuur. JAPAN heeft Engeland om een ga rantie verzocht, dat Japanse bezit tingen tijdens de komende atoomproe- ven niet beschadigd zullen worden. VAKANTIEGANGERS die naar Lu xemburg en west-Duitsiand gaan, moeten er rekening mee houden, dat men in deze landen niet toestaat, dat op een fiets of een bromfiets twee personen zitten. Van 1 mei af mogen op. zondagen en feestdagen geen zware vrachtauto's en trailers meer rijden op de west- duitse wegen. Buitenlandse wagens worden op zulke dagen gewoon aan de grens tegengehouden. ER GAAN geruchten, dat de sovjet troepen in midden-Duitsland worden teruggetrokken. Het nationale volks leger neemt hun taak over. Daar is de winter dan weer. Dag winter! Zo gauw al terug De donkere dagen voor Pinksteren worden gekenmerkt door sneeuw stormen, hagelbui^ i en veel regen. de ellende is een hogedrukgebied in het noorden, dat ervoor zorgt, dat polaire lucht naar ons land stroomt. Wij geven er april de schuld van. April doet wat hij wil. April is asociaal, a-lente, kortom a-pril. Om ons te troosten zond het ministerie van de heer Mansholt ons een overzicht van de vorige winter (de winter van februari). De meeste schade ondervond de landbouw in de eerste dagen, door Vrijdag spraken de weerkundigen het snelle invallen van de strenge van een opnieuw invallende win- vorst. De kale vorst deed een deel ter in geheel Europa. In de Itali- van de gewassen doodvriezen. aanse Alpen woedden vrijdag zwa- 0 h t al£rpmppn valt hpt lppd re sneeuwstormen. In west-Europa „Al algemeen valt net leea heerste strenge nachtvorst. i 1 °w o®om"?lge landbouwers het komende jaar In Rome daalde de temperatuur veel goed moet maken. Daar ziet tot vier graden boven het vries- het wel naar uit... Tussen haakjes: punt en in Frankrijk en Duitsland als het vandaag nóg wintert, die ja zelfs op Corsica, was het klie- dan net als in februari en bied die merig. koud en vervelend. In de tientallen mensen die voor uw be- Zwitserse en Oostenrijkse Alpen langen op straat bivakkeren, een viel veel sneeuw.. De oorzaak van warm bakje aan verzameld voor het bijwonen van de plechtige ïouwdienst. De H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door de pauselijke Nuntius, mgr. Paolo Giob- be. De begrafenisplechtigheden wer den o.m. bijgewoond door vertegen woordigers van de koningin en van prins Bernhard. Slippendragers wa ren, de minister zonder portefeuille mr. J. Mr A. H. Luns, de ambassa deur van Canada, de heer Thomas A. Stone, de ambassadeur van Luxem burg de heer P. J. Kremer en de gezant van Israël, dr. Ezra Yoran Verder zagen wij de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonk man. de minister van Oorlog en Ma rine. ir. C. Staf. de waarnemend vice- president van dè Raad van State, dr. Britse troepen hijsen met behulp van een zware takel een oude safe in een vrachtwagen tijdens een huiszoeking in een klooster bij Ni cosia. In de brandkast bevonden zich 53 staven dynamiet en een aan tal documenten. De safe stond ach ter een gesloten deur dieomdat er geen sleutel voorhanden was verwijderdmoest worden. A. A. L. Rutgers, de directeur van het kabinet der koningin, mejuffrouw mr. A. M. Teilegen en tal van andere autoriteiten. Langs de route, die de stoet zou volgen naar de r.-k. be graafplaats hadden zich zeer vele be langstellenden verzameld. Nadat op het kerkhof de laatste gebeden waren gezegd, werd de kist in de grafkelder neergelaten. Ten slotte loste een vuurpeleton een salvo. Het stoffelijk overschot van de Oos tenrijkse gezant zal later naar Wenen worden overgebracht. Vrijdagmorgen kwamen op de hoek tsoonlijke ongevallen kwamen niet van het Frederik Hendrikplantsoen voor de materiële schade was en de Nnssaukade een truck met I zeer aanzienlijk: de schakelkast oplegger en een tramstel van lijn 3 werd geheel uit de wagen gescheurd in botsing. De bestuurder van deen de voorzijde van de tramwagen tram werd gewond; verdere per- verdween... Bijgaande joto geeft een goed beeld van de ravage. Er is een snelle, zij het stille triomf behaald in het laatste geval van ver spreiding van valse tientjes. Onge veer 500 biljetten zijn ingeleverd en daarbij is het voorshands gebleven. Deskundigen schrijven deze triomf in de eerste plaats toe aan de uit stekende kwaliteit der Nederlandse bankbiljetten, die uiterst geraffineerd ontworpen en gedrukt worden en waarvoor bijzondere kwaliteiten pa pier worden gebruikt. De falsaris heeft dan ook alleen gepoogd een in het buitenland gedrukt biljet na te maken, waarin hij, ondanks zijn ken nelijke vakmanschap, niet is ge slaagd. Het scherpe toezicht van banken en andere financiële instanties is een tweede omstandigheid geweest, waardoor de vervalsing zeer spoe dig aan het licht kwam. De zeer beperkte uitgifte is op de miljoenencirculatie nog niet eens een druppel op de gloeiende plaat ge weest. Het vertrouwen in het geld is daardoor niet geschokt terwijl onge veer 500 gedupeerden voldoende bur gerzin bleken te hebben door, inplaats van het uit te geven, het valse geld aan te geven. Hierdoor is de valse munter (s) een wapen uit de hand geslagen, omdat het de politie thans mogelijk is als een spin in het web te zitten om hem of hen te vangen. 1,r\' eelsverwachting; van het K.N t 'IL gelrlig tot vanavond: Gelei- 5 (lelijk toenemende bewolking, maar geen neerslag van beteke- S nis. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke richtin- "en Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Uokel verwacht: krachtige, a.uu-na matige tot zwakke wind nn0,1 to' "oord-oost. Zwaar-I beivolkte hemel afgewisseld met M'klaringen. Sneeuw- of stortha- -" loiiien die minder talrijk zullen 'ii. Minimum temperatuur ,®sen en 0 graden, maximum tussen -|-2 en 4-8 graden. Vandaag: zon onder 19.26 maan «nnier J34 uur' Morgen: zon op 6.01, onder 19.28, maan op 4.35 '11 t'rn16,43 Llur- Maandag: zon op 5.59, maan op 4.55 uur. In de afdeling aerobalistisch onder zoek van het laboratorium van de Amerikaanse marine te White Oak, Maryland, zijn geleerden er in ge slaagd foto's te maken van de sterke dubbele geluidsgolven, die als twee klappen hoorbaar worden wanneer een vliegtuig de geluidsbarrière doorbreekt. Men gebruikte bij de proeven plastic-modellen van de modernste straaljagers, die volgens een geheel nieuw procédé werden gelanceerd met een snelheid die iets boven die van het geluid lag. Deze opmerkelijke foto laat zien hoe een van die modellen door de geluidsbarrière schiet. In een artikel in de „Pravda" zijn enige partijleden er van beschuldigd dat zij „tegen de partij gerichte beweringen" hebben gedaan op plaatselijke bijeenkomsten, waarop de besluiten van het jongste partijcongres zjjn be handeld. Een van de beschuldigden is Jarosjensko. van wiens opvattingen over de economie Stalin in 1952 zei, dat zij overeenkwamen met die van Mikolai Boecharin, die in 1938 werd terechtgesteld. Jarosjensko heeft die kritiek van Stalin overleefd en waarschijnlijk dacht hy nu vrijuit te kunnen spreken. pen ontstaan zoals dat onder Lenin het geval was. Zo hadden oostduitse communisten, die op een partijbijeenkomst kritiek leverden op Ulbricht wegens diens Stalinistische verleden, te verstaan ge kregen, dat zij hun motie moesten in trekken en „zelfkritiek" betrachten. De Indische bolsjewistische partij, een communistische splintergroep in India, die, vooral in Bengalen, nog over een bepaald aantal volgelingen beschikt, doch niet in het Indische centrale parlement is vertegenwoor digd, heeft zich uitgesproken tegen de ontluistering van Stalins nagedach tenis. Men gelooft, dat de partij zich voor een dillemma ziet geplaatst. Enerzijds zou zij willen terugkeren naar het beginsel van de vrije meningsuiting binnen de partij, die tijdens Lenin bestond, maar aan de andere kant wil de partijleiding niet, dat de eenheid verloren gaat en er weer talrijke groe- In een resolutie wordt gezegd dat de „belastering van Stalin en diens optreden niet op passende wijze ge staafd wordt met documenten, terwijl er evenmin afdoende redenen voor worden aangevoerd.... Indkm derge lijke verdachtmakingen worden geuit na de dood van een kameraad, wek ken zij de indruk van slechte smaak der beschuldigers." Op uiuó^uy ïu april worat in liet theologisch iristituut van de univer siteit van Utrecht een tentoonstel- ling geopend van handschriften welke in de laatste tijd zijn gevon den. De bovenste foto toont een ambtenaar van de universiteit bezig met het prepareren van de bladen van de Utrechtse collectie terwijl men op de onderste foto enige van de in Egypte gevonden boeken in soepele leren band ziet, welke da teren uit de 4de eeuw na Christus. Een bejaard vrouwtje uit Rot terdam-zuid, van wie men enige weken geleden het pensioentje had gestolen, is door giften van het publiek volkomen schade loos gesteld. Ze had aan het postkantoor haar pensioentje afgehaald en ging daarna wat boodschappen doen. Toen ze thuis kwam miste zij haar tasje met wat er van het geld over was, een bedrag van 187,50. 's Avonds werd er bij haar gebeld, en aan de deur knop bleek het tasje te hangen. In plaats van het geld zat er een briefje in met de volgende inhoud: „Lief moedertje, ik heb voor een ziekelijk iemand te zorgen en nu heb ik de tas te ruggebracht, maar het geld heb ik behouden. God vergeve mijn daad en laten we het nu zo houden." Spoedig bleek, dat het pu bliek met het lot van het 'moe dertje begaan was. Verschillen de giften kwamen bij de politie binnen. Zo kwam er een bedrag van f190 binnen. Het gelukkige vrouwtje ontdekte, dat er 2.50 te veel was. Dit bedrag depo neerde zij toen in de blinden- bus.

de Stem | 1956 | | pagina 1