Knutselwerk? Prachtbiits PagMa9 O c Stern „EURATOM" en de nationale belangen Vitamine Seriebouw van de Nederlandse helikopter is verzekerd Extra bewaking voor autoriteiten de GESTOLEN GOED Motoren zonder cilinders zuigers of kleppen TIMÏTIA Ritmeester AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 6 APRIL 1956 8 Meningen en Commentaren Frankrijk v Na suksesvolle vluchten van de Kolibrie AANVANKELIJK TEGENSLAG Wat doen de Algerijnen in Parijs Politiemacht is actief De E.O.E.S. Prinses Margaret naar Afrika REUSACHTIGE ATOOMCENTRALE IN DE Y.S. Argentinië gaat Duits bezit teruggeven ELAND VOCHT MET BEREN frrisiun Frankrijk wil conferentie over energie „Bravourrijders met C D-bordjes" Witte tanden - frisse adem met COLGATE Nieuwe lage prijs! TELEVISIEPROGRAMMA'S door Clarence Budington Kelland ^^^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^OOOOOOO^OOOOOOO Loooooocx^oooooooooo^o^oooooooooooooooooooo^ooo Het Brussels katholiek orgaan Ui Libre Belgique" is niet erg te spreken over het Euratom-debat, dat vorige week in de Belgische Ka mer door interpellaties van de par tijvoorzitters werd uitgelokt. Het blad vindt, dat dit debat een voortijdig karakter dragen moest, en het begrijpt niet, waarom er zo veel reliëf gegeven moest worden aan de wensen van het particulier actie-comité van Jean Monnet. In dezelfde geest schrijft ook de Brus selse „Standaard". La Libre Belgique" troost zich er mee dat de motie, welke de Belgische Kamer aan het einde van de bespre kingen aannam geen parlementaire goedkeuring van het plan-Monnet in hield, maar slechts acte nam van de verklaring van diens actie-comité voor de Verenigde Staten van Europa. De motie van de Belgische Kamer heeft tot geruststelling van het Brus selse blad ook niet de eigendom, maar de controle op de kernbrand stof voor Euratom noodzakelijk ge noemd. En bovendien heeft zij de ge meenschappelijke Europese markt even onmisbaar verklaard als de atoomgemeenschap, terwijl zij nog een, zij het schuchtere poging inhield om compensaties voor België te ver krijgen bij zijn toetreden. De motie herinnert er immers aan, dat het in ternationaal statuut en de belangen van de Congo gewaarborgd moeten worden. De uraniumrijkdom van de Congo verschaft België juist een be voorrechte positie op het gebied der kernenergie. Kenmerkend voor de kritiek in ,,La Libre Belgique" en ..De Standaard" is. dat zij de eigen Belgische belan gen op de voorgrond stelt, welke men niet zonder meer opgeofferd wil zien. De Franse regering is al tweemaal in beraad geweest om haar houding tegenover een Europese Atoom-Ge meenschap te bepalen, maar zij is het daarover nog niet eens kunnen worden. Mendès-France en andere radicale ministers, doch ook de socialistische minister van Buitenlandse Zaken Pi- neau zijn er voor, dat Frankrijk atoombommen gaat vervaardigen. Niet zo zeer de overweging, dat Eu ropa ook zo onafhankelijk mogelijk op het gebied van de kernwapens zou moeten zijn, beweegt hen daarbij als de opvatting, dat Frankrijk anders niet meer als grote mogendheid be schouwd zou worden. De mening van Mendès-France vindt steun bij vooraanstaande mili tairen zoals generaal Weygand, maar premier Mollet, vele socialisten en christen-democraten houden hetzo als Jean Monnet bij een uitsluitend vreedzaam gebruik van atoomenergie. Pineau heeft getracht de kloof tus sen beide standpunten te overbrug gen door voor te stellen, dat men in principe wel militair gebruik zou aanvaarden, maar de eerste vier of vijf jaar daarvan zou afzien in af wachting van eventuele resultaten der ontwapeningsbesprekingen. Het is nu de vraag, of Mollet en zijn aanhangers dit compromis zullen onderschrijven. Voorshands lijkt het, dat er in Frankrijk over Euratom even veel verdeeldheid kan ontstaan, als over de Europese Defensie-ge meenschap het geval is geweest. Deze toestand is bepaald niet be vorderlijk voor de vlotte totstand koming van Euratom. nisters der Europese Organisatie voor Economische Samenwerking. Dit comité vertegenwoordigt dus het groot Europa" van de 15 landen in tegenstelling met het klein Eu ropa" der KSG. In tegenstelling met de Kolen- en Staal-Gemeenschap. die zes landen omvat, kent de EOES ook geen supranationaal gezag. De samenwerking, welke de EOES op kerngebied beoogt, is dan ook in tergouvernementeel en zal veel los ser zijn dan Jean Monnet met zijn actie-comité of zelfs het ministers comité van Messina trachten te ver wezenlijken. Het comité der EOES heeft nu te Parijs werkgroepen opgericht o.a. ter bestudering van de oprichtijig van ge meenschappelijke ondernemingen. Be gin juli zal de raad van ministers der EOES het verslag van dit co mité onderzoeken. De samenwerking op atoomgebied wordt zo vanuit twee verschillende instanties en gezichtshoeken voorbe reid, waarbij de grote vraag is, of de lossere organisatie van de EOES het over het geheel zal winnen, dan wel het ..klein Europa" van de zes binnen de EOES nog tot afzonderlijke nauwere verbindingen zal besluiten. Vriendelijkheid is een sleutel, die op alle sloten past. In opdracht van de SOBEH (Stichting voor de ontwikke ling en bouw van een experimenteel hefschroefvliegtuig), waarin zowel het rijk als de PTT financieel deelnamen, heeft, zoals reeds gemeld, de Nederlandse Helikopter-Industrie een helikopter ver vaardigd, waarvan mag worden aangenomen, dat het een zeer goede commerciële toekomst zal hebben. De Kolibrie, zoals het nieuwe type is gedoopt, heeft reeds suksesvolle proefvluchten gemaakt, terwijl met de proeven om een bewijs van luchtvaardigheid te verkrijgen reeds een aanvang is gemaakt onder toezicht van de Rijksluchtvaartdienst. draagbaren en, landbouwkundig be zien, voor bespuiting van landbouw gronden. Het is begrijpelijk, dat dit door en door Nederlandse produkt, de Neder landse helikopter-industrie een goede naam geeft en dat de commerciële toekomst van de Kolibrie praktisch verzekerd is. Met de serie-produktie zal derhalve zo snel mogelijk worden begonnen. Daartoe hebben verschil lende Nederlandse industrieën haar medewerking reeds toegezegd, o.m. Fokker AMF en Aviolanda. Dank zij het technische vernuft van Neder landse ingenieurs heeft Nederland zich een goed plaatsje veroverd tussen de vliegtuig-fabricerende landen. (Advertentie) Het nieuwe Nederlandse hefschroef vliegtuig is in feite zeer simpel van constructie en zal. naar men verwacht, een revolutie teweeg brengen in de algehele helikopter-industrie. Het feit, dat het hier Nederlandse ingenieurs betreft, die met behulp van verschil lende Nederlandse industrieën dit nieuwe proto-type hebben vervaar digd. stemt tot voldoening. Reeds in 1952 werd door de Sobeh- werkgroep een aanvang gemaakt met de ontwikkeling van de Kolibrie met belangrijke steun van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling. Het eerste proto-type van de Kolibrie (Van onze Parijse correspondent) Nu het Franse machtsvertoon in Algerije is begonnen vraagt men zich in vele kringen verontrust af, wat het legertje Algerijnen in Parijs zal doen. Zijn ze in staat sabotage te verrichten, verraad te plegen of het economische leven te verstoren? De regering, aldus vernemen wij, heeft een hele reeks harde maatregelen ge nomen, waardoor een eventuele actie van de Parijse Algerijnen onmiddel lijk kan worden onderdrukt, hetgeen wel nodig is omdat er volgens schat ting alleen in de Franse hoofdstad 350.000 Algerijnen woonachtig zijn. Hun leiders worden voortdurend ge schaduwd. Al hetgeen ze ondernemen is de politie bekend. Het toezicht op de wijken en stadsdelen, waarin vele Algerijnen wonen, is vertienvoudigd. In de café's, welke ze plegen te be zoeken, vertoeven regelmatig agenten in burger. In twijfelgevallen wordt niet geaarzeld de mannen onmiddel lijk op te brengen en aan een ver hoor te onderwerpen. Om op alle eventualiteiten berekend te zijn wor den openbare gebouwen en instellin gen bewaakt. Ministers, secretarissen- heeft bewezen. De niet-werkenden en de .desperado's" beschikken slechts over enkele leiders van derde rang, die tijdens de recente betoging werden gearresteerd. Een belangrijk feit is, dat de even tueel tot opstand en sabotage geneig de noordafrikaners in de hoofdstad niet meer kunnen rekenen op de steun van de communisten. De C.P. heeft een uitdrukkelijke order uitge- t vaardigd, dat haar leden zich niet mogen aansluiten bij Algerijnse be togingen. Een noodlottig gevolg van de harde strijd, welke Frankrijk in Algerië moet voeren is de stijging van de Parijse antipathie tegen de in Parijs wonende Algerijnen. Heeds vroeger werden ze in vele hotels en café's geweerd. Niet altijd hebben de Hotel eigenaren ongelijk, want het is sche ring en inslag, dat één Algerijn voor één nacht een kamertje huurt voor 350 franken, maar er zestien landge noten in laat overnachten. Prins Margaret zal in september en oktober van dit jaar bezoeken bren gen aan Mauritius, Zanzibar, Tanga nyika en Kenia, aldus is te Londen bekendgemaakt. In Britse hofkringen generaal, militaire bevelhebbers en andere autoriteiten krijgen een spe-wordt aangenomen dat de prinses per ciale bewaking mee als ze zich in het j vliegtuig uit Engeland zal vertrekken openbaar begeven. Het hele politie-zich op de Indische Oceaan zal Terwijl men in Parijs in regerings— 5 korps, talrijke gendarmerie-eenheden j inschepen op het jacht ,,Brittannia kring discussieerde over al of niet! en speciale diensten zijn hiervoor in-j Zij zou dan vanuit Kenia per vlieg- uitsluitend gebruik voor vreedzame S geschakeld. Betogingen zullen worden j tuig naar Engeland terugkeren. De was reeds in het begin 1955 gereed, maar tegenslag bleef de ingenieurs niet bespaard. Het viel aan een ongelukkige sa menloop van omstandigheden te wij ten, dat het huidige sukses niet werd bereikt. In de fabriek bij het vlieg veld Zestienhoven te Rotterdam weid het eerste proto-type nagenoeg geheel vernield. Men liet zich echter niet uit het veld slaan en thans is het enigs zins verrassende resultaat bekend: een helikopter van een nagenoeg Ne derlandse vinding, die een omwente ling op het terrein van de hefschroef. vliegtuigen teweeg zal brengen. De laatste pa-oefnemingen hebben de uitvinders overtuigd van de deug delijkheid van het materiaal en men heeft het verrassende nieuws daar over direct prijsgegeven. NIET ALLEEN OP PETROLEUM doeleinden van de atoomenergie in Euratom, vergaderde daar ook het comité voor Europese samenwerking voorkomen. Men gelooft overigens niet, dat de - Parijse kolonie gevaarlijk kan wor- op het gebied der kernenergie, dat i den- yoor een goed deel bestaat zij opgericht werd door de raad van mi- ujt mannen, die regelmatig werk heb ben en een geregeld inkomen genie ten. In het algemeen zijn ze niet reis zal vijf a zes weken duren. (Advertentie) Friese beschuit licht verteerbaar, hoogst smakelijk FABRIEKEN TE IEEUWARDEN. genegen de extremisten te volgen, hetgeen overigens de jongste betoging De Amerikanen overwegen de bouw van een atoomcentrale met een capa citeit, die 16 maai groter is dan de grootste, welke thans in werking is. De grootste is die van de universi teit van Californië met 6.000.000.000 electron Volt. De Sovjet-Unie bouwt er thans een van 10.000.000.000 electron Volt, zo is op de jaarvergadering van de univer siteit van Rochester meegedeeld. De Argentijnse minister voor Indu strie. Alzogaray, heeft woensdag op een persconferentie medegedeeld, dat er besprekingen zijn begonnen tussen Westduitse en Argentijnse regerings vertegenwoordigers over het terug geven aan West-Duitsland van Duitse maatschappijen, die tijdens de oorlog als vijandelijk bezit onteigend werden. De exploitatie der maatschappijen vindt op het ogenblik plaats door een Argentijnse staatsmaatschappij. Tot de betrokken maatschappijen behoren Thyssen Lametal, Manesmann, Otto Deutz, Siemens Schuckert, Bayer e.a. Het meest verrassende nieuws, dat de Kolibrie ons brengt, betreft haar motoren. Deze straalstuwmotoren. ontwikkelt bij de Amsterdamse Krom. hout Motorenfabriek. hebben geen bewegende delen. Noch cilinders, noch zuigers, kleppen of een carburator, kent deze motor. Er is één bougie en een brandstofpomp aan deze motor, welke beide slechts bij de start wor den gebruikt. Alhoewel de tot nog toe gebruikte straalmotoren reeds op een soort ge zuiverde petroleum (kerosine) lopen, voldoet deze stuwstraalmotor met el ke vloeibare brandstof en men kan derhalve evenzeer de dure benzine als de goedkope huisbrandpetroleum ge bruiken. Dit beïnvloedt niet de pres tatie van de machine. Dit bestempelt opnieuw de revolutionaire idee van de Kolibrie en geeft haar, commer cieel bezien, een grote voorsprong op haar reeds bestaande concurrenten. Daarnaast staat het gepatenteerde rotorblad, dat zich zelf instelt en het hefschroefvliegtuig een grote stabili teit geeft, waardoor het zelfs moge lijk wordt, dat de piloot stuurknuppel en pitch-handel geruime tijd los kan laten, zonder dat er ook maar iets aan*, de vliegstand van de machine ver andert. Bovendien heeft men reeds proeflandingen gemaakt met afgezet te motor, hetgeen de veiligheid ten goede k-an komen en deze proefne mingen verliepen zeer bevredigend. GESCHIKT VOOR VELE DOELEINDEN De Kolibrie heeft, leeg, een gewicht van 200 kg., hetgeen weinig is in ver gelijking met een normale tweeper soonsauto. die toch nog altijd +600 kg. weegt. Daartegenover staat dat haar snelheid in vergelijking gering is. De kruissnelheid van deze wen telwiek is 100 km. per uur, terwijl de maximum vliegduur met vier tanks slechts 1 uur bedraagt. Zij heeft een zelfde laadvermogen als de huidige helikopters, maar komt door haar simpele uitvoering slechts op een derde van de prijs, die de machines, die thans te koop zijn. kosten.. De constructeurs zijn bij de bouw van de Kolibrie van het principe van een zo groot mogelijke eenvoud uit gegaan en zijn er wonderwel in ge slaagd een machine te construeren, die aan vele eisen voldoet. Zo bestaat b.v. de mogelijkheid de motor binnen 10 minuten met een andere om te wisselen! Daarnaast is de Kolibrie voor vele doeleinden geschikt; passa giersvervoer, gewondenvervoer met Bij het dorpje Ratil in Lapland heeft een eland een verwoed gevecht ge leverd met twee beren, die hij waar schijnlijk in hun winterslaap had ge stoord. De eland doodde de twee be ren, doch werd zelf zo ernstig ge wond. dat hij kort na zijn overwin ning is overleden. (Advertentie) de nieuwe,grote De Franse permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties, Herve Alphand, heeft woensdag voorgesteld een internationale conferentie te be leggen over het scheppen van nieuwe energiebronnen en materialen door middel van atoom, en zonne-energie. In een nota aan de secretaris-gene raal van de V.N. stelt de Franse ver tegenwoordiger voor de kwestie van het beleggen van zulk een conferentie op te nemen op de agenda van de komende zitting van de economische en sociale raad der V.N. Deze zitting wordt in mei te New York geopend. De Franse regering merkt verder in de nota op dat één van de grond stellingen van de V.N. is het verhogen van het levenspeil van alle volkeren over de gehele wereld, vooral in de minder-ontwikkelde gebieden. Zulk een verhoging is vooral afhankelijk van de ontwikkeling van nieuwe ener giebronnen, aldus de nota. „We hebben geen behoefte aan bra- vourryders met CD-bordjes op hun wagens. Ik ken die manier van rijden van u en uw kornuiten". Dit zei een boze ambtenaar bij het kantongerecht te Delft tegen de 25-jarige chauffeur G. uit Den Haag. G. stond terecht, omdat hij met zijn auto op een brug stil had gestaan om de weg te vragen, toen hij zijn werk gever, de gezant van Portugal, naar het stedelijk museum ,,Het Prinsen hof" reed. Een agent van politie had hem verzocht door te rijden, waarop verdachte zeer arrogant was opgetre den en geweigerd had zijn naam op te geven. ,,Wij moeten van zo'n houding niets hebben", zei de kantonrechter. En hij veroordeelde G. conform de eis tot tweemaal 40.of 20 dagen. TWEELING De Londenaar L. Kopel, sloot pas geleden voor alle ze kerheid een verzekering af voor het geval, dat zijn vrouw een tweeling zou krijgen. Dan zou de maatschappij hem een bedrag van 3570 uitbetalen. De heer Kopel heeft nu het geld in zijn zak zitten, want zijn vrouw heeft werkelijk een tweeling gekregen. Rekwisieten De rekwisieten-afdeling van de BBC televisie bezit nu 200.000 ver schillende rekwisieten. In de maga zijnen hangen vierduizend kostuums. Er ligt vijf miljoen meter film ge reed. Jaarlijks heeft de afdeling 150 kilo schmink en crème nodig, drie honderd paar valse oogwimpers, 20(10 kilo (grijze) olieverf, 4500 liter (grij ze) waterverf en reusachtige hoe veelheden planken en kleden. van zestig Volt. Hiertoe heeft men een sterke batterij in de knuppels gemonteerd. IJsgekoeld Een slager uit Leipzig in oost- Duitsland, die op het punt stond ge arresteerd te worden, heeft vier con troleurs van de staat in zijn koelcel opgesloten. Daarna vluchtte hij naar het westen. Vervolgens schreef by een briefkaart naar Leipzig, waarin hy meedeelde, wat er met het vier tal, dat hem moest arresteren, was gebeurd. Zelf starher Op een parkeerplaats in de Britse stad Bristol brak brand uit in een. van de geparkeerde vrachtwagens. Door de hitte startte de dieselmo tor van de auto vanzelf en de auto begon te rijden. Er werd een flinke schade toegebracht aan enige an dere geparkeerde auto's. Door de hitte werd een partij eieren in krat ten op een andere wagen gekookt. Operatie Een dokter in de binnenlanden van Zuid-Afrika, ruim 250 km. van Johannesburg, heeft het leven van een jongetje van negen jaar met een scheermesje gered. Het scheermesje was het enige instrument, dat voor handen was. om het knaapje te ope reren aan zijn keel, toen hij difterie had. Doos In Londen woont een familie, die ongewoon vaak kans ziet een prijs in de wacht te slepen bij de paardenrennen. Krijgen zij hun tips direct van de paarden zelf? Nee een oude schoenendoos levert hun de nodige informaties. Zij schrij ven de naam van elk deelnemend paard bij een bepaalde race op een papiertje en werpen dan de pa piertjes in de schoenendoos. Ver volgens trekken vader, moeder en de elf kinderen om beurten een papiertje, kijken er even op en gooien het dan weer gesloten te rug. Het paard, dat het meest wordt getrokken, is de favoriet. De familie beweert, düt de aldus verkregen voorspelling in negen van de tien gevallen uitkomt. Dat zij nog niet schatrijk zijn, komt omdat zij zelf niet zo'n groot ver trouwen in het systeem hebben, dat ze zeer grote bedragen op het spel zetten. Knuppels De politie van het Japanse stadje Oita wordt op het ogenblik uitge- Marie, Kom naar rijg rust met knuppels, die degeen, die es kijKen naar axe ermee in aanraking komt een flinke Prachtige papegaai die je je voor schok zullen geven. Een elektrische een tientje in je handen hebt la- schok wel te verstaan. En wel een ten duwen! (Advertenties) Nieuwe heerlijke, smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld ZATERDAG, 7 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zie ken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Piano en orgel 12,30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Pianospel 14,20 Eng. les 14,40 Gemengd koor 15,00 Kron. v. letteren en kunsten 15,4o Or- kestconc. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V.d. jeugd 17,40 Jazz- muz. 18,00 Lichte muz. 18,15 Journ. over*. 18.25 Gram. 18,30 Van het Binnenhof 18,40 Dansmuz. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Brabants ork. en solist 20,00 Licht baken 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gevar. progr. 22,05 Cabaret 22,35 Wij luiden de zondag in!. Avondgebed en lit, kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Es peranto 23.22-24,00 Gram, HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V.d. huisvr. 9,00 Gym v.d. vrouw 9,10 Gram. VPRO: 10,00 Tijde lijk uitgeschakeld 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. arb. i.d. continubedr. 11,30 Pianorecital 12,00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-Varia 13.20 Lichte muz. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Muz. caus. 14,50 Gram. 15,25 Drents progr. 15,50 Kamerork. en solist 16,35 Van de wieg tot het graf. caus. 16,50 Gram. 17,15 Weekjourn, 17,45 Hammondorgelspel 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Artistieke staal kaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 De bijbel in het kerkelijk jaar caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22,00 Soc. comm. 22,15 Lichte muz. 22,30 Gram. 22.40 Bin nen zonder kloppen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15.00 Lichte muz. 15,45 Gram. 16,00 Accordeonmuz. 16,15 Gram. 16,30 Accordeonmuz. 16,45 Eng. les 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Li turg. gezangen 17,30 Koorconc. 18,15 Ba zuinkwart. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Omroep-Ommeganck 21,30 Am us.ork. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 16,00 La finta sem- plice, opera bufi'a (2e en 3e acte) 17.00 Nws. 17,15 LLichte muz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar, progr. 22.00 Nws. 22,15 Relais 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nieuws. AVRO: 17,00-17,30 V.d. kind. KRO: 20.00 Journ. on weerber. 20.15 Wij stellen u voor... 20,3(1 Cabaret FRANS-BELG.: 18,45 Testbeeld 10.00 Télé-roman 19.30 Pêche de Printemps. 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 TV-spel. Daarna: Filmrubr. en we- reldnws VLAAMS-BELG.: 17,00-18,00 V.d. jeugd 19,00 Testbeeld 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 Religieus progr. 20.00 Nws. 20.15 De week in beeld 20,45 Rebus 21,15 Het grote avontuur, feuilleton 25) Mevrouw Brixton staarde Sherry sprakeloos aan. Eindelijk vond ze haar stem terug en zei: ,,Ik heb van morgen al meer te verwerken gekre gen dan me lief is. Alsjeblieft kind, ga weg. Mijn hoofd duizelt. Ga aan je werk en laat je niet meer zien. Ik ga naar Pat Evans. Ik wil weten wat er aan de hand is." Sherry wachtte tot mevrouw Brix ton haar voornemen ten uitvoer had gebracht en haastte zich toen naar mevrouw Swain toe. Het dinertje dat zij had voorgesteld, kon nu geen uit stel meer lijden. Mevrouw Swain knikte al toen zij Sherry zag aankomen. ,,Ik heb Kate te pakken gekregen. Als het niet te plotseling is, kunnen jullie dan van avond komen?" .«Het kon niet beter. U bent een engel" zei Sherry. ..Jullie krijgen biefstuk en rode kool' zei mevrouw Swain. ,,Als die jongeman van jou tenminste iets kan eten, dat kracht bij zet." ,,Hoe laat?" vroeg Sherry. Laten we zeggen: om acht uur." Sherry ging Roger Newsome op de hoogte hrengen. Hij verving Port man, die naar de politie was en zijn hoofd stond niet naar dinertjes met winkeldieveggen en parmantige jon gedames. ,,Maar je komt toch, nietwaar Ro ger?" drong zij aan. ,,Er staat zo veel op het spel." ,,Ik heb afgedaan met dit vervloek te baantje" zei Roger. „Ontslagen?" „Ik vertik het om nog langer on der Portman te werken. Hij laat geen gelegenheid voorbij gaan, om me achteruit te zetten. Hier krijg ik toch nooit een kans. Waarom zou ik nog langer blijven?" ..Zwijg!" zei ze. ,,Ik verbied je aan de haal te gaan." Ze stampte woe dend op de grond. ,,Ik wil niet dat het gebeurt!" „Mag ik misschien opmerken" zei hij op scherpe toon, „dat dit jouw zaak niet is?" ,,En mag ik misschien opmer ken", zei ze fel. „dat het wel mijn zaak is? Onthoud dat. En als je om zeven uur niet bij me bent, dan kom ik naar jou toe en schreeuw des noods heel New York bij elkaar." Eensklaps ontspande Rogers gelaat zich Ze was zo kinderlijk woedend en tegelijk zo aandoenlijk lief en ko misch, dat al zijn hardheid verdween als sneeuw voor de zon en hij in eens de humor van het geval zag. Hij wierp zijn hoofd achterover en schaterde. Maar hij had tevens bewondering voor haar moed en vastberadenheid. ..Niet schieten alsjeblieft" zei hij. „Ik beloof dat ik kom. Verdraaid, ik geloof dat je er werkelijk toe in staat bent." ,,Dat is je geraden vrind" zei ze grimmig, „om zeven uur bij mij thuis. Klokslag zeven uur belde Roger by Sherry aan. Hij was met een taxi, en zij reden naar de woning van me vrouw Swain, waar het bij hun bin nenkomst heerlijk naar rode kool rook. Het is een kunst rode kool zo klaar te maken dat de doordringen de geur aangenaam wordt inplaats van weerzinwekkend. Lange Kate was er reeds, en Kate stelde haar voor. „Onze eregast" zei ze. „Het gebeurt niet vaak, dat een assistent-inkoper de kans krijgt om kennis te maken met een winkeldievegge, die buiten werktijd zo'n charmant persoontje Newsome was een beetje verlegen met het geval, maar Lange Kate was niet in het minst uit het veld gesla gen. Ze accepteerde Sherry's loftui ging als iets heel vanzelfsprekends, en gedroeg zich zeer minzaam tegen Roger. „Ik mag wel zeggen", zei ze, „dat ik veel sukses heb gehad op uw afdeling. Ik heb een voorkeur voor linnen. Het past zich wonderwel aan bij mijn beroep, ziet u. Makkelijk en onopvallend mee te nemen." „We praten niet over ons werk" zei mevrouw Swain. „Eerst eten." Ze begaven zich naar het aardig ingerichte eetvertrekje. Mevrouw Swain bediende met milde hand. De biefstuk was zo mals als boter, en de rode kool, toebereid met stukjes appel, smaakte heerlijk zacht op de tong. Tot na het dessert werd er wei nig gesproken. „Ziezo" zei mevrouw Swain, „kom nu maar voor de dag." „Jullie wilden mij spreken?" zei Lange Kate. „En of" antwoordde Sherry. „Ik had het voor niets ter wereld willen missen. Van het bord soep bedoel ik. t Was in één woord af. En ik kan geen oog dichtdoen zolang ik niet weet waarom". Waarom ik Spee voor schut gezet heb?" t Houdt verband met andere din gen zei Sherry. „Kende je de man nen die bij hem zaten?" ,,Ik heb alleen oog gehad voor opee zei de winkeldievegge grim mig. „Wou je iets over dat miezerig misbaksel weten?" Dolgraag" zei Sherry. „Nou" begon Kate op zakelijke toon „er komt bij mijn beroep zo nog al het een en ander kijken. Tenmin ste als je meer bent dan een ama teurtje. Neem bijvoorbeeld een zaak als Prothero. Daar geven ze je het niet cadeau, 't Is geen kunst om met een klein prutsartikeltje de be nen te nemen. Maar met iets onge merkt naar buiten te smokkelen ben je nog niet klaar. Tenminste als je werkelijk zaken wilt doen. Een zakdoekje of een armbandje reken ik natuurlijk niet. Maar je snapt wel: een dozijn handschoenen, of een lamp of ee. haardkleedje ik wil maar zeggen: aan zulke dingen heb je niets, als je ze niet voor con tant geld kwijt kunt. Je moet voor alle dingen een gaatje weten." zei Lange Kate „en er is een tijd geweest dat Spee zo'n gaatje was." „Bedoel je een heler?" „Zo kun je 't noemen." Kate knik te en vervolgde: „Aan Spee kon ik alles kwijt. Voor goed geld. Hij onder hield connecties met een heleboel collega's van mij. En hij had zijn maniertjes bij zich, die kleine smeer lap. Ik tippelde er in. zo klein als hij was. Verbeeld je! Je leert een man pas kennen wanneer je met hem getrouwd bent." 't Lijkt mij erg leerzaam" zei Sher ry met een steelse blik op Roger Newsome. „Hij bedroog me in de zaken, en hij bedroog me in m'n huwelijk, en op een dag pakte ik hem in zijn nek vel en gooide hem er uit. Hij wreek te zich door me aan de politie te ver raden en ik kreeg zes maanden. Die avond in het restaurant zag ik hem voor het eerst weer." „Ik ben blij dat je het ons verteld hebt" zei Sherry, „want we zullen er veel nut van hebben, en ik weet zeker, dat mijnheer Newsome niet erg opgetogen is over mijnheer Spee's verleden... Nietwaar Roger?" „Ik ben niet bepaald verrukt" zei Roger somber. „Ik zit er mee." Lange Kate bleek een zeer spraak zame vrouw Is ze eenmaal op dreef was, en ze zag er niet tegenop, over haar beroep uit te weiden. Het scheen een zeer speciale vakkennis te vereisen en was zelfs, althans wat Kate betrof aan een bepaalde ere code verbonden. „Neem nou die mekanieke dingen" zei ze verontwaardigd. „Een kunst arm of een tas met een grijper in de bodem. Daar begin ik nooit aan. 't Is niet sportief. Iedere leek kan zo'n tas ergens op zetten en er mee weg- tippelen. Ze snoof. „Echte vakkennis, dat betekent hard werken." Ze pak te een van mevrouw Swains servet ten op en nam het linnen tussen duim en wijsvinger. En ineens was het ser vet er niet meer. Het was gewoon in het niet verdwenen. „Dat bedoel ik" zei ze. „Hoeveel van die nieuwlich ters kunnen dat?" „O", riep Sherry verrukt, „kun je het ook met een kopje?" Lange Kate glimlachte welwillend en een theekopje onderging hetzelfde lot als het servet. „Lieve help" Hep Sherry uit, „ik zou je wel eens echt aan het werk willen zien. Kun je me niet eens een keer waarschuwen als je in de win kel bent? Dan kom ik op een afstand kijken." „Ho, ho, Sherry" zei Roger, „dat zou wel wat te ver gaan." „Nu, je kunt het nooit weten" zei Sherry hoopvol. Het was haar aan te zien dat ze niet graag een gelegen heid zou missen om Lange Kate in actie te zien. Om half elf stuurde mevrouw Swain Sherry en Roger weg. „Morgen komt er weer een dag" zei ze. „Maak dat je wegkomt. Kate en ik wassen de vaat wel". „Ik heb in lange tijd niet zo'n heer lijk avondje gehad" verklaarde Sher ry uit de grond van haar hart. Ze moesten een paar straten lopen eer ze een taxi vonden. Roger New some was in een tcneergeslagen stem ming. Sherry daarentegen gloeide van opwinding. „Ik begin de draad al aardig te pakken te krijgen" zei ze. „Begin jij het nu ook te zien?" „Ja" zei Roger, „ik zie dat ik hoe langer hoe meer in de knel. raak." „Poeh" zei Sherry, „vertrouw maar op mij, jongeman. Ik haal je eruit, al zat je duizend keer in de knel. Tenzij je niet beter verdient." „Wat zeg je daar?" „Tenzij het je eige^ schuld is. Wat natuurlijk nog niet bewezen is. Maar als het je eigen schuld is, dan ben ik niet bepaald in veilig ge zelschap." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5