11 75 Een ras- orth State 9 Oranje XI vanavond in Breda De hokus-pokus-hemel heidendom: geesten en van het goden ZOTTENMAAND Programma in Zeeland Carré is niet ontstemd Boerenleenbank Lewedorp in een nieuw gebouw Een jonge loot op een oude stam De krotopruiming te St.-Annaland Kapitein C. Visser met pensioen Zuiveringsinstallatie Philippine staat er werkeloos bij Wie zal betalen De Vliedbergte Grijpskerke is een geschiedenisboek in natura Fraaie vondst schoen uit de 10e eeuw in kwaliteit vooraan cf Metaalptastiek voor gemaal te Zierikzee FILMS Panno en Spassky verloren in 6e ronde Uitstekend begin van Gabe Woudstra Henny de Ruyter goed gestart Als een kerk met een scheve toren 'SPORT int KOM MARKTEN WATERSTANDEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 APRIL 1956 1 I as een ïn- >g van wat de voor- bewonde- een zeer ook voor Italiaan, minuskuul lonstraties e krijgen, pioen Dick liet zien was. lileren april het 'irrna P. J. de mees- arschijnlijk echter de zetten en jubileren, aan. Jölzenspies loor de he- rerd voort- is met hon- het hele itoffen een iderneming draagt, cn, de heer het bedrijf fok als een sers gehul- mijn papa. paard, door 8 uur: Die iduwe 7 uur: mijn papa. Napoleon. 8 uur: De Napoleon, of meer. Jaloezie, naica. lamse Opera rmoor. i Gisteren is het nieuwe en zeer fraaie gebouw van de Boerenleenbank te Lewedorp officieel geopend en in gebruik genomen. Nadat pastoor Wolff de inwijding had verricht, ontving de voorzitter van de bank, de heer C. Goense, de genodigden waaronder de burgen»i - ter van s Heer Arendskerke, de heer Vermet, de vele genodigden en daarDU werd het nieuwe home, schepping van hel ingenieursbureau van ïrs. Rothui zen en 't Hooft te Goes, bezichtigd. Het bestaat uit een hal waarin de loketten, een zeer ruim kantoor en stijlvolle spreek- en bestuurskamer, de bovenverdieping is in gebruik bij de kassier. Het front is zeer sprekend en van de rijksweg af duidelijk zicht baar. De heer Goense heeft terstond na de bezichtiging lof toegezwaaid aan ir 't Hooft waarmee men, naar zijn zéggen, reusachtig uitgekomen was; aan" de aannemer, de heer C. Priem te Lewedorp, die solied en verant woord werk leverde en aan de opzich ter de heer de Kok. Verder dankte spr. burgemeester Vermet voor on dervonden medewerking, memoreerde even de in 1953 ondervonden narig heid en hoopte, dat de bloei van de bank zich met Gods zegen, tot in lengte van dagen zou voortzetten tot heil van de bevolking van Lewedorp en de wijde omgeving daarvan. VELE GELUKWENSEN In de zaal van de heer v. d Dries volgde toen nog een gezellige bijeen komst, waar het bestuur heel wat ge lukwensen in ontvangst had te nemen. Eerste spreker was de voorzitter van de raad van toezicht, de heer C. de Baar, die memoreerde hoe, dertig jaar geleden, door de grondvesters van kerk en school, waar omheen het nieuwe dorp groeide, ook de Boeren leenbank was gesticht, 'n Woord van lof voor die pioniers achtte spr. op zijn plaats. Dat de instelling werd wat zij is mag ook toegeschreven worden aan het feit dat er hier en in de om geving begrip bestond voor haar mo gelijkheden, en dat men zijn vertrou wen gaf. Ondanks alle moeilijkheden ging men gestadig vooruit en dat de Ibasis zo goed is, mag ook toegeschre ven worden aan de steun van de Cen trale Bank te Eindhoven. In dit ver band betuigde spr zijn erkentelijk heid aan de heer Erkelens, de inspec teur. Waarderende woorden wijdde de heer de Baar nog aan het tegenwoor dige bestuur en de kassier, welke de bank door een moeilijke periode heen loodsten. REPRE SENT ATIEVE SCHEPPING stuur actief gebleven en deed zijn best deze representatieve schepping tot'stand te brengen. Spr. wekte de landbouwers op vertrouwen te blijven stellen in de eigen krediet-instelling, bestuurd door zelf gekozen mannen. Ook deze spreker dankte architect, aannemer, opzichter, alsook de bur gemeester. Hij hoopte dat het nieuwe gebouw er toe zal medewerken dat de boerenleenbank verder zal groeien en bloeien. Blijft men de bank zijn vertrouwen geven, dan kan de toe komst opgewekt tegemoet gezien wor den; op de Centrale Bank zal men nooit tevergeefs een beroep doen. Be halve het bestuur dankte spr. ook de heer Bilterijst, de kassier voor zijn toewijding. SIERAAD IN HET DORPSBEELD Burgemeester Vermet plaatste zijn „proficiat" op hartelijke wijze. Hij vond het gebouw volkomen verant woord en een sieraad in het dorps beeld. Zijn beste wensen gaf hij de bank mee en noemde de kassier de juiste man op de juiste plaats Verder spraken nog de heren Mar- tien Steyn namens de LTB, J. Boon man namens de afdeling Lewedorp van die bond en Jac. van 't Westeinde namens de afdeling 's Heerenhoek. Financieringsregeling getroffen Na overleg tussen de directie van Wederopbouw en volkshuisvesting te Middelburg; het gemeentebestuur van St.-Annaland en de Herverkaye- lingscommissie, kwam eeen financie ringsregeling voor de krotopruiming te St-Annaland tot stand. De minister van Wederopbouw stond voor deze sanering een extra bouw volume toe, voldoende om vijftig krotten en minder geschikte woonge- legenheden in de dorpskom te vervan. gen door vijftig nieuwe huizen in het zogenaamde agrarisch centrum bui ten St.-Annaland. De regeling is zeer eenvoudig en komt hierop neer: Wederopbouw ver leent de normale premie voor woning, wethuizen en de premie voor krotop ruiming, De rest wordt gefinancierd door de Herverkavelingscommissie en kan later in de vorm van de normale herverkavelingsrente in dertig jaar terugbetaald worden. De gezagvoerder van de „Nieuw Amsterdam", kapitein C. Visser, heeft gisteren, na 41 jaar bij de Hol landAmerikalijn te hebben gevaren, zijn laatste reis als gezagvoerder be sloten. Hij gaat met pensioen. De fonkelnieuwe zuiverings installatie te Philippine is nu al geruime tijd gereed, maar nog steeds is ze niet in ge bruik. Ze staat daar maar als een nietsnut aan de provinciale weg, gereed om in bedrijf ge steld te worden. Maar dat ge beurt niet. De heer Erkelens bood het bestuur zijn hartelijke gelukwensen aan met het nieuwe gebouw dat broodnodig was. Ondanks alle zorgen is het be (Advertentie) In verband met de afgraving van de „Vliedberg" onder Hoogelande, ge meente Grijpskerke, heeft ir. Krimpe Burger uit Domburg, geassisteerd door de heer A. v. Pernis uit Amers foort, beiden van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek in laatstgenoemde plaats, een tweetal sleuven door deze eeuwenoude terp gegraven, waarbij hoogst interessan te vondsten te voorschijn zijn geko- En dit, terwijl de berg eigenlijk nog maar een „bergje" is in ver gelijk met de vorige eeuw, toen men de hoogte nog op acht meter mat! Want de Vliedberg is, in 1956 niet hoger dan 1,5 meter. In de vorige eeuw moeten agrariërs een belang rijk deel van de berg hebben afge graven. Desondanks is komen vast te staan dat de onderste woonlagen van de berg dateren uit de 10e eeuw. Deze I CIGARETTES Verreweg de meest gerookte Amerikaan! eerste woonlagen vindt men onmid dellijk op de eerste zee-afzetting; 'n bewijs dus, dat de eerste nederzet ting op de Vliedberg dateert van uit een tijd vóór de bedijking. Men neemt aan, dat de berg in de 12e of 13e eeuw is opgehoogd tot acht meter. De oorspronkelijke grootte van de terp is niet bekend; aan de buiten kant van de huidige omtrek is bak steenpuin gevonden. Hieruit werd op gemaakt, dat vroeger 14e eeuw - een stenen gebouw - op de terp moet hebben gestaan. Een belangrijke vondst uit de oud ste woonlaag was een „schoen"; de ouderdom hiervan gaat terug tot de 10e eeuw. Dit schoeisel werd aange troffen in een laag schapenmest. Daaraan is het juist te danken, dat de schoen zo goed bewaard bleef. Tevens kwamen een drietal oude schaatsen te voorschijn, vervaardigd uit paardebotten, compleet met in geboorde gaatjes en gepolijste onder kanten. Aardewerk werd niet veel ge vonden, wel scherven, vermoedelijk uit de 10e eeuw. Bij de opgravingen vielen de dikke mestlagen, die teke nend voor de terp zijn, op. Dit wijst op een schapenstal. Tenslotte zij vermeld, dat ook nog dikke palen werden gevonden, het geen dus op primitieve huisvesting wijst. Een verharding in de klei duid de op een haardplaats, wederom een bewijs, dat de terp door vele gene raties bewoond is geweest. OOST-ROZEBEKE. Ge moet gij, Nederlanders, wel 'nnc keer peizen; Belzjiekske heeft er zo twaalf in 'n jaar. want nie al- lenig in april regeert men ier de zot ten lijk men wil., ons rooie minis ters prakkizeren daar 'n heel jaar op. En wij, Vlaamse Katholieke zot ten zouden er dan ook mee lachen, as onze minister van financiën weer nie zo geraffineerd zat te regeren (Ik trompeer mij)zat te koeie- neren. Wij hebben 't hier voor 't eerst uit uw eigen „Stem" vernomen en die is hier van hand töt hand, van oog tot oog gegaan Een ambte naar van het ministerie van finan ciën in België heeft de belasting directies opdracht gegeven, voortaan omzetbelasting te laten betalen op alle leveringen van hosties aan colleges en pensionaten. „Ge hebt dat geplaceerd in uwen rubriek in 't kort, maar wij voelen 't ier as 'n rat mee 'nnen heel langen stèèrt.... Een ambtenaar! Wie is riejen ambtenaar? Pieter Beulemans? Maar, keer Pieter om en ge zult zien dat 'm gegalonneerde ministersslippen aan z'nne frak heeft hangen. En daar zit 'm nou 't geraffineerde: de minister kruipt achter z'n strooipop. omdat 'm verwacht, dat er op dieje maatregel 'n storm van verontwaar diging neer zal komen, dat er weeral- en met recht, tegen gepro testeerd en gemanifesteerd zal wor- ren. Ge kunt nooit weten. De grond van z'nnen bureau in de Wetstraat moest eens te gloeiend worren, dan kan 'm altijd nog als excuus aan voeren: ..Dat heb ik niet voorgesteld, dat deed 'nnen ambtenaar op z'n ei gen houtje." Maar. en attendant, brandt de ministerieele stoof toch maar van eigen houtjes. Omzetbelas g ^pJde h°sties! Gij, Katholieken van Nederland, die dit jaar naar de stembus mot, voelt ge de kneep? Ï3 t geen schoon, toepasselijk, voorstel in t kader van 't Paasfeest? Er wordt, naar de liberaal-socialistische goestink, aan de hosties te veul «ver diend O, nee, ze zijn volstrekt nie tegen de godsdienst. As de godsdienst zich nie met de Staat bemoeit, zal de Staat t nie met de Godsdienst doen. Allee, allee, ge ziet da van ier! En dan zijn er nog april-zotten onder ons, die zeggen: „Op alles mot be iastmk betaald worren.waarom nie op de hosties?" Zie en da zijn nou cie grote onnozelaars die, bij veul be- ,°ZenPn Veinig geven' nochtans in vreugde leven. Die peizen serieus dat n omzetbelastink op de hosties de Belgische Staatsschuld zal gaan aelgen. Ze zegden: masschient komt er ook nog wel 'n omzetbelastink op de Mis-wijn. En verwonderen zou ons da nie. want daar in de burelen Y.an de Wetstraat peizen ze natuur- ijk. dat alle pastories daar stikkens- vol van zitten. 'Nne Paster en 'n vat wijn, da's voor die mannen nog al tijd precies hetzelfde. En. weet ge, wat de begroting ook zeker in balans zou brengen? As ze belasting gingen heffen op wat in de zakskes van ons collectanten terecht komt. Van schenkingen mot ommers ook betaald worren. 't Zou 'n bietje meer leven in ons ker ken geven, want dan kwamen de be- lastingcontróleurs aan d'n entrée staan, om de zakskes leeg te schud den en na te tellen. Belastink op de centen voor de zit plaatsen, da's masschient ook wel nne schone tip voor onze minister van Financiën. Die beschouwt dat toch maar as publieke vermakelijk heid lijk as in onze cinema's. Elke kerkganger zou dan 'n entrée-biljet motten tonen midden onder de kerk dienst. Spijtig dat er aan d'n Bijbel geen auteursrechten meer vast zitten Peisd 'nne keer: elke sermoen zou dan ook al frankskes in de kas bren gen en er zou dan ook al 'nne con troleur van doen zijn, om te luiste ren of er geen plagiaat gepreekt werd. Ik zeg: wie weet wat ons nog te wachten staat. Onze minister heeft natuurlijk op z'n frans gepeisd^: „Ce n'est que le premier pas qui coüte".. we beginnen met de hosties, dan pak ken we de wijn en dan komen de kèèrsen. Die branden dag en nacht., da zou 'n perpetuum mobile-omzet- belastink worren. Want. waarom zou 'm de palmtakskes en 't wijwater er buiten laten. Maar. nou zie ik diejen Excellentie al mee z'n tien vingers in z'n haren krabben as 'm die nog heeft.... wij water.... hoe zal ik onze controleurs doen constateren, of 't wezelijk ge wijd is? Daar motte meer boeken voor gevreten hebben as die van Marx en Hegel en Nietsche en dieje sukke- lèr van 'nnen Stalin. O, ja, dan is er nog iets vergeten om op te „heffen" ...de wierook. Ge kun wel merken, dat onze finaiiciën-excellentie weinig in de kerk is gekomen, anders zou 'm daar wel eerder op gepeisd hebben. De controle-ambtenaren, die daar op uit gestuurd worren. hebben maar effekes binnen te stappen en hunnen neus op te halen. Masschient kan ik onze minister nog meer tips geven. Daar hebt ge bijvoorbeeld de doods- beeldekes. Ook al iets om elke dag van te plukken. Daar zou 'm 'n om- keer-belastink op kunnen heffen, want ge mot ze omkeren om te zien of er nie tegen de wet op de beelden de kunst en tegen die op 't auteurs recht inbreuk gemaakt is. En. 't luien van de klokken? Waarom zou 'm da nie as 'n publieke vermakelijkheid beschouwen, 't ies gelijk of er voor 'n bruid of voor 'nnen „aflijvige" geluid wordt. Zo ziet ge weeral: de kerk kan 'n belasting-koetje worren, waar dag en nacht aan getrokken wordt. Maar met de^ godsdienst zal de Staat zich helemaal niet bemoeien. Ze zeggen ier. dat er bij U, in Nederland, min der zotten zitten as bij ons. We zijn curieus tegen juli. SUSKE VAN TESTELT. Een welkom geschenk De Herverkavelingscommissie Zee land ontving van het ingenieursbureau v. Hasselt en de Koning te Nijmegen een brief waarin meegedeeld werd dat het van plan was in het door hem ontworpen gemaal „Het Sas" te Zie rikzee, geheel belangloos een fraaie metaalplastiek aan te brengen, welke vervaardigd zal worden door de beeld houwer Charles Hammes. De commissie is zeer verheugd met dit aanbod en zal de onthulling van het kunstwerk, dat door zijn symbo lische figuratie 'n zinvolle wandver siering wordt met enige feestelijkheid laten geschieden. Althans: voorlopig niet. De oorzaak daarvan is een geschil tussen gemeen te en Rijkswaterstaat. Voordat hier over overeenstemming is bereikt, zal de rioolwaterzuiveringsinstallatie njet draaien, z„ besloot burgemeester P. J.L. van Hoek, aangezien de gemeen te dan haar troef uit handen geeft. Het gaat n.l. om de exploitatie van de installatie. Rijkswaterstaat wil de gemeente Philippine voor onderhoud en bedrijf laten opdraaien, terwijl de gemeente van oordeel is, dat Rijks waterstaat de zaak zelf moet betalen. Deze instantie staat op het standpunt dat ze al gul genoeg geweest is, door de installatie ten behoeve van de ge meente te bouwen en de rest moet nu maar eens van een andere kant ko men. Neen. zegt de gemeente terecht, wij hadden die installatie alleen maar nodig omdat de Braakman ingedijkt werd en ons daardoor de mogelijkheid tot lozing van het afvalwater ontno men werd. Ware de Braakman niet ingepolderd, dan hadden we helemaal geen zuiveringsinstallatie moeten heb ben. De exploitatie er van is dus een zaak voor Rijkswaterstaat. En nu dus maar wachten op de beslissing in dit merkwaardige geschil. Belgisch elftal trainde Alle spelers en reserves, die waren uitgenodigd voor de training van het Belgische elftal, dat zondagmiddag te Deurne tegen Nederland uitkomt, heb ben in het Heizel-stadion te Brussel acte de presence gegeven. De keuze-commissie behoefde zich niet ongerust te maken over wijzigin gen op het laatste ogenblik in ver band met blessures. Want, zo er al enige vrees bestond over de lichte verwondingen van keeper Gernaye, rechtsachter Dries en linksbinnen Mermans, deze werd geheel wegge nomen na een onderzoek van de In twee Z.-Vlaamse bioscopen draait de bekende technicolor „Het leven van Napoleon": in Ledel Theater Oostburg en in Luxor Terneuzen. Er zijn vele films geïnspireerd op de fi guur van de Franse keizer, maar daar is verschil in. De makers van deze film hebben er een nauwkeu rige biografie van gemaakt en tege lijkertijd zijn ze erin geslaagd alle spanning, de heldhaftigheid en de tragiek, kortom al die gevoelens welke ons bestormen als we ons, na bijna twee eeuwen, verdiepen in het leven van de grote kleine luitenant die het tot keizer bracht, in de film vast te leggen. Behalve een goed stuk ge schiedenis is deze film dus ook boei end verhaal. Alle leeftijden. Luxor vertoont verder nog „De ge vangenen van het vreemdelingenle gioen". een avonturenfilm met een liefdeshistorie. (18 jaar). Concertgebouw in Terneuzien draait een Vlaamse film: „Min of meer", die in het dorp Kontragem speelt, een dorp vol „kontraren". In al die Vlaam se dorpsperikelen steekt natuurlijk meer dan voldoende humor om eens gezellig te lachen (a.l.) Olympia, Sas van Gent, heeft als belangrijkste film „De hel van Dien Bien Phoe", een realistisch en be klemmend verhaal van het roem ruchte drama in Indo-China. Uitste kend verfilmd en met een tekening van karakters zoals in dergelijke oorlogsfilms zelden te zien valt. Een uiterst spannende film, de moeite meer dan waard. (18 jaar). Verder Bloedwraak der Navaho's", een gang sters- en Indianenfilm. vol gevechten. (a.l.), en tenslotte „Altijd in mijn hart" een Amerikaanse liefdeshisto rie, met bekende songs (a.l.) Centrum, Axel, vertoont „Mambo", reeds besproken, en- „Drums of Ta hiti" een interessant verhaal uit de vorige eeuw, waarin de inheemse koningin van Tahiti eer. opstand te gen de Fransen op touw zet en daar bij geholpen wordt door een niet bang uitgevallen Amerikaan, die zich zelfs gedwongen ziet, door de goede zaak, eén bruid te zoeken. Het ein digt allemaal heel plezierig, helemaal niet met slagvelden vol gesneuvelden of zo; een sympatiek einde van een sympatiek opstandje. (18 jaar). Bioscoopgebouw Hulst heeft „Die man is gevaarlijk", een titel ontleend aan het politiebericht dat de hoofd persoon uit Peter Cheyney's uitste kende detectiveroman (hier ver filmd) aan het werk zet, in de groot ste gevaren brengt en de hachelijkste avonturen doet beleven. Maar het doel wordt bereikt, de „gevaarlijke man" delft het onderspit. Een boeien de detective story van het goede soort. (18 j.) Verder draait daar „Gekweld ge weten", welke film toegankelijk is J voor ouderen dan 18 jaar. Ned. wielerploeg VOOr In het Grand m Goes en in het Al- hambra theater in vlissingen draait Ronde van Duinkerken de film „Jaloezie met Gina Lollobri- j p>e Nederlandse ploeg voor de Ron- gida en Vittorio de Sica. Humor en ^e van Duinkerken, een etappewed- strijd' welke van 10 tot 13 mei wordt gehouden is door teamleider Klaas Buchly in overleg met de sportcom- missie van de KNWU als volgt samen gesteld: Gijs Pauw (Utrecht), Adri Voorting (Haarlem), Adri van Steen- selen (Mijnsheerenland), Hein van den Broek (Utrecht), Kees Boelhou- Schieting St. Sebastiaan te Zuiddorpe Op het gaaihof gaf St. Sebastiaan te Zuiddorpe met guur weer haar eerste zomerschieting. Er waren 52 schutters voor opgekomen. De uitslag was als volgt: Hoogvogel (bij loting) Ox.v.d. Walle, Zuiddorpe, lste zijvogel. G.Michiels eveneens Zuiddorpe, 2de zijvogel, R. Baes, Koe wacht, lste kol. F.Poecke, Koewacht, 2de kol. J.Gerres Zuiddorpe. Middelburg-V lis sing en op het voetbalveld Zaterdagmiddag om vier uur wordt op de Nadorst te Middelburg de voet balwedstrijd ten bate van het zee hospitium Zonneveld gespeeld tussen Middelburg en Vlissingen. Bij Middelburg is Jongepier nog steeds geblesseerd en zal dus vervan gen moeten worden. Ook het uitko men van de geblesseerde Vogel is nog niet zeker. Bij Vlissingen is Pierre van der Schraaf wegens een lichte ongesteld heid verhinderd uit te komen. Zijn plaats op de linkervleugel wordt nu ingenomen door Adrie Clarisse, ter wijl Martien van Otterloo zijn oude plaats op de rechtervleugel weer zal innemen. W ijziging in Belgisch b-elftal In het Belgische B-elftal, dat zater dag, 7 april in Tilburg tegen de Ne derlandse B-ploeg uitkomt, is een wij ziging aangebracht, aangezien rechts half Hannon (Anderlecht) gebles seerd is. Hij wordt vervangen door van Herpe van La Gantoise. Aan de reserve is toegevoegd van der Wilt (Anderlecht). Zeeuwse jeugdschakers goed gestart In Den Haag wordt op het ogen blik een groot nationaal toernooi voor jeugdige schakers gehouden, waar aan door niet minder dan tien Zeeuw se jongens wordt deelgenomen. Het zijn Kopmels uit 's Graven polder, van Bennekom uit Middel burg, Louwerse uit Middelburg, Schel- tens uit Middelburg, v.d. Meer uit Goes, Ruyg uit Vlissingen, van Rand wijck uit Nieuw en St. Joosland, Louws uit Oostkapelle, de Mey uit Middelburg en van Bergen uit Middel burg. In de eerste ronde wisten deze Zeeuwse jongens, uit 10 partijen 7,5 t punt te bemachtigen. Naar wij vernemen komen de spelers en reserves van het Ne derlands Elftal, dat zondag in Antwerpen tegen de Rode Dui vels uitkomt, mèt de begelei dende KNVB-officials heden avond in het Oranje-hotel t Breda tezamen. Het tijdstip van samenkomst is l paald op ongeveer 8 uur. Vandaaruit reist het gezelschap pc. autobus naar Brasschaet, waar in ho tel „Withof" de nacht wordt doorge bracht. Het ligt voorts in de bedoeling de dag daarna, zaterdag dus, de jeugd wedstrijd België-Nederland, welke in Turnhout wordt gespeeld, te gaan bijwonen. Die nacht logeren allen weer in „Withof" (een rustig oord, niet ver van Deurne) evenals zondag nacht. Maandagmiddag keert het gezelschap dan weer via Breda (met laatste plaats van samenkomst opnieuw het Oranje hotel) naar Nederland terug. (Kandidatenschaaktoernooi.) Gisteren is de zesde ronde van het Kandidatenschaaktoernooi gespeeld. Er werden twee winst partijen geboekt. Dr. Filip won na 37 zetten van Pan no (opgegeven) en Szabo dwong Spassky na 38 zetten tot opgave. De partij Smyslov-Keres werd na 21 zetten remise. Na de reglementaire speeltijd wer den de partijen tussen Gelier en Bronstein en tussen Petrosjan en Pil- nik afgebroken. De afgebroken partij uit de vijfde ronde tussen Bronstein en Szabo is zonder verder te spelen remise ge geven, vlak voor de zesde ronde een aanvang nam. SCHAKEN Bondsdokter. Het ging slechts om onbetekenende wondjes, die zeker geen onverwachte maatregelen doen verwachten. Zo mag men dus aannemen, dat de ploeg van de Rode Duivels, waarin Gernaye en stopper van Kerkhoven hun rentree maken en waarin mid denvoor de Wael debuteert, in de aangekondigde opstelling de „Hel van Deurne" betreden. Na de theoretische bespreking on der leiding van trainer André vande- Weyer namen de spelers bezit van het veld voor een „warming up". Nadien werd er een gemoedelijk partijtje gespeeld tussen aanval en de fensie. Opmerkelijk was, dat van Kerkho ven en Louis Carré in zeer vriend schappelijke sfeer met elkaar optrok ken. Carré, die voor het eerst sinds lange tüd naar de reserves is verwe zen, heeft hierover geen woord van protest laten horen. De spelers van het Belgische elf tal zullen zaterdagmiddag in Turn hout de wedstrijd bijwonen tussen de jeugdploegen van België en Neder land. Zij logeren in Campine en ver trekken zondagmorgen naar Antwer pen. De spelers van de Belgische B- ploeg blijven na de wedstrijd tegen Nederland B des zaterdags in Tilburg maar ook zij- zullen zondag naar Ant werpen gaan om de „Derby der La ge Landen" mee te beleven. i titelstrijd hoofdklasse driebanden Donderdag is in „Musis Sacrum" te Arnhem een aanvang gemaakt met het toernooi om het hoofdklasse kam pioenschap A driebanden. Henny de Ruyter (Waalwijk) won zijn eerste partjj tegen Stikkelman zeer overtui gend en met een bijzonder fraai ge middelde. De uitslagen der middagpartijen luiden: Sweering 55 88 6 0.625 van Bommel 48 88 10 0.545 Broekhuizen 55 96 7 0.573 Metz 54 96 5 0.563 De Ruyter 55 62 5 0.887 Stikkelman 40 62 4 0.645 Teegelaar 5 82 4 0.670 Popeyus 54 82 5 0.658 Kees de Ruijter slecht begonnen (Eur. kamp. libre.) De resultaten van de eerste dag van het toernooi om het Europees kam pioenschap libre, dat te Barcelona wordt gehouden, luidden: Garcia (Spanje) 500 5 317 Domingo (Spanje) 99 5 58 100.— 19.80 Guiveau (Fr.) Van Hassel (B.) Pinto (Portugal) Reicher (Oostenr.) 110 10 500 10 90 385 500 167 16 161 16 37 Nusberger (Zwits.) 500 17 De Ruyter 88 17 319 41 11.— 50.— 31.25 10.43 29.41 5.17 een beetje liefde. Toegang voor veer tienjarigen en ouderen. In Luxor te Vlissingen speelt van daag tot maandag „De piraat van Jamaica", waar volwassenen naar toe mogen gaan. Electro in Middelburg heeft een sprankelende en prettige film in „O, mijn papa". Natuurlijk een film die j wers (Budel), Wim Rusman (Haar- geschikt is voor iedereen. Napeleon komt weer eens op het witte doek in Middelburg. Een goede film voor ouderen dan veertien jaar. lem) en Sjef Lahay (Budel). Een drietal Nederlandse rijwieifabrieken heeft materiaal voor deze 7 renners beschikbaar gesteld. In toernooi om nationaal jeugdkampioenschap Gabe Woudstra, de jeugdschaak- kampioen van Zeeland, neemt op het ogenblik deel aan het toernooi om het jeugdschaakkampioenschap van Nederland, dat in Den Haag wordt gehouden. In de eerste ronde kwam de Zeeuw se jeugdkampioen uit tegen de jeugd kampioen van Utrecht, v.d. Zouwen. Gabe wist deze te winnen, maar in de tweede ronde, waarin hij de strijd aanbond met de jeugdkampioen van Noord Holland, May, moest hij met remise genoegen nemen. Een uit stekend begin derhalve. Federatie 2e, 3e en 4e kl. in L. B. A. opgenomen De enkele weken geleden opgerich te afdeling Zuid I van de Landelijke i Bond van Amateurvoetbalverenigin- gen (LBA) hield een gecombineerde bestuursvergadering met de oude Fe-, deratie van 2de, 3de en 4de klas- sers in het district Zuid I. Tijdens deze bespreking besloot het bestuur van de Federatie om haar organisatie in zijn geheel over te hevelen naar de nieuwe afdeling van de LBA. Alle aangesloten verenigin gen zullen daarvan bericht ontvan gen. Voor de eerstkomende weken is 'n achttal regionale vergaderingen uit geschreven, tijdens welke de amateur voetbalclubs voorlichting zullen ont vangen over het doel en streven van de LBA en voorts hun ideeën ken baar zullen maken. Deze vergaderingen zullen worden gehouden op 18 april te Tilburg, op 19 april te Oostburg en Bergen op Zoom en op 21 april te Eindhoven, Roosendaal, Veghel en Goes. Voorts op 20 april te Waalwijk. De mensheid hunkert naar een innige verbinding met God. zonder een bezoek te brengen. Hun St. Augustinus drukte dit onweerlegbare feit reeds uit in zijn gevleugelde woorden: „Gij maakte mij naar U toe en mijn ziel blijft in onrust totdat zij rust heeft gevonden in U". Ook wij kennen al is dit vaak onbewust, dit rusteloze stre ven in ons dagelijks drukke leven. Maar in de dromerige filosofe rende oosterling komt dit veel tastbaarder tot uiting. Wij Chris tenen, kennen een openbaring en leergezag, dat ons geloof duide lijk en onfeilbaar voorlicht, terwijl de heidense oosterling deze goddelijke gave niet kent. Ons begrip van God en zijr. dienst staan vóór ons als een gotische kerk, wier toren slank en kaarsrecht de hoge hemel benadert. De arme hei den echter bouwt zich een kerk met toren, die de SCHEVE toren van Pisa grotelijks overtreft en daarom ge doemd is uiteindelijk naar omlaag te storten. Daardoor kent men zelfs niet eens de ware God als de liefde volle Vader. Neem alleen maar het volk van Crina, 500 millioen in aantal. Deze heidenen noemen hun opperheer ,TIEN", dat „HEMEL" betekent. Daaronder verstaat men de milliar- den voorvaderen, die hun god uit maken en met goddelijke eer door het huidige nageslacht worden ge diend. Begrijpelijk is dan ook weer de verstrekkende zorg der Katho lieke Kerk, die haar missionarissen slechts één juiste benaming voor God verplicht te gebruiken, n.l. DE HEER DES HEMELS. Denk nu niet, dat de oosterse hei den een beeld of afgietsel maakt en dat als zijn god beschouwt, zoals de Joden een gouden kalf boetseerden in de woestijn. Neen, volstrekt niet. Alle heidense volken, zelfs de meest achterlijke en primitieve bosbewo- ners kennen een opperwezen, waar van men een heel vage notie bezit en dat door offers van allerlei aard van tijd tot tijd wordt gediend. Het ka rakter dezer godheden is zeer vaag. Zij wonen ergens boven in de lucht en verheugen zich meestal in het be zit van een goddelijke gade. Sommige primitieve volken, b.v. de koppensnellende'Dajaks van Borneo, benaderen het ware Godsbegrip zeer dicht. Er is slechts EEN eigenlijke God, Petara genaabd, die alles schiep. Voorts kennen de Dajaks een scha duw der Drieëenh^id in de god, die het geschapen materiaal tot een mas- ste kneedde, een tweede god, die de massa als een smid op een aambeeld vorm gaf, en een derde godheid vol tooide het geheel en drukte er het stempel op van goedheid. Zo kent men ook de schepping, de zondvloed en de besnijdenis. GASTVRIJHEID. Al met al blijft het godsdienstig gebouw der heidenen toch een zeer scheve toren. Dit blijkt nog meer in de geboden en deugden van het da gelijkse leven. De GASTVRIJHEID staat nergens ter wereld in zulk hoog aanzien. Het allerbeste wordt de vreemdeling aangeboden en men neemt het hoogst kwalijk een woonhuis te passeren taal bezit zelfs een apart woord van afkeuring voor deze nalatigheid. Vooral bij feesten slaat deze deugd over tot pure overdaad. En zo ont aardt die deugd in een drinkpartij als van de oude Romeinen en wordt het feestnat ten slotte rijkelijk uit gestort over de bamboe-vloer, welke tot grote voldoening van d€ glun derende gastheer als door een plas regen is overgoten. De oosterling slaat over naar uitersten en maakt dronkenschap tot een deugd. Men geeft zich geen rekenschap van het kwaad. OUDERLIEFDE is vooral onder de Chinezen een deugd, die nergens ter wereld in zo grote mate wordt be oefend. Vaders' wil tezamen met die van moeder is bindende wet! De primitieve inlander daarente gen uit deze deugd meer in opval lende eerbied voor de naam van de ouders, welke naam echter nooit mag worden uitgesproken. Misschien nog meer geldt dit voor de naam van schoonouders, die door de schoon zoons of -dochters onder geen voor wendsel mogen worden uitgespro ken. MUn leverancier van rijst en eie ren was iemand, die getrouwd was met een dochter van zekere RINGIT, welke naam DOLLAR of GULDEN betekent. Op de vraag: „Hoeveel geld krijg je?" was dan steeds zijn laconieke antwoord: „Twee of drie RINGAU, inplaats van Ringit, ofwel „tweehonderd en zoveel cents". Dit is inderdaad historisch. Vloeken, n.l. 't misbruik van GODS naam is in geheel Azië totaal onbekend. Maar daarentegen is het thuisbrengen van een mensenhoofd n.b. een deugd van de hoogste orde onder de Dajaks Ook de straffen en gevolgen zijn lang niet mals. Wordt er b.v. een groot misdrijf tegen de zeden ge pleegd dan is al het omringende land met de vloek van de Opper macht geslagen. Het lange huis met soms 30 of meer families wordt ver laten met alle akkers en vrucht bomen. LEUGENTAAL wo^dt hier terecht als een maatschappelijk kwaad en hooge ondeugd gekwalificeerd. De straf van een leugenaar is dan ook evenredig. De hoofdman bepaalt een plek in de nabijheid, waar iedereen dagelijks passeert. Op deze bosrijke plek legt elke voorbijganger een tak, zodat na verloop van enkele weken een stapel is gevormd: „DE LEUGEN- HOOP" welke iedere vreemdeling, die passeert verbaasd doet vragen wie is die leugenaar KWELGEESTEN. Zo bestaat er dus onder alle volks stammen, zelfs de minst bedeelde, een onweerstaanbare overtuiging van een opperwezen van goed en kwaad, van een leven hiernamaals in een plaats van genot of van pijniging. Dit geluk of de straf wordt vaak tast baar afgeschilderd in rijk voorziene maaltijden met welgedane goden en gasten, óf door taferelen, waar boos doeners afgrijselijk worden gekweld door wilde honden, die in de magere kuiten bijten, door duivels met af schuwelijke koppen, grote ogen, kok kers van neuzen, scherpe speren en puntige folterwerktuigen. De opper macht is meestal omringd door een onafzienbaar leger van godinnen en kwelgeesten, die het luchtruim vul len en het mensdom allerlei ziekten, kwade dromen, schrale oogsten en ongelukken toebrengen. Het Chinese heidendom kent zelfs een „GOD VAN DE DIEFSTAL"! In het alledaagse leven wordt he laas de grote almachtige goede Va der volkomen vergeten en stelt de heiden zich uitsluitend te weer tegen het legioen van kwaadaardige gees ten. Zonder openbaring en goddelijke leiding valt het heidense bouwwerk als een kaartenhuis ineen en w^rdt feitelijk hun gehele godsdienst een soort egoïstische zelfbescherming. Men klampt zich vast aan de materie en het aardse bestaan, welke de hoogste belangstelling van het hei dendom vragen. En in die zin wordt het woord van Sint Paulus ten volle bewaarheid: „voor dc heiden is de buik zijn god". TOEN S1ENG FOE. IN DE AFDELING PROFESSIONALS van de Nijl-zwemmarathon is de Nederlander Jan van Hensbergen op de eerste dag op de negende plaats geëindigd. Hij noteerde een tijd van 11 uur 37 minuten, over de 32 km. Bij de amateurs heren werd onze landgenoot Frederik Hens zevende, met een tijd van 11 uur 58 minu ten. DE LICHTWEDSTRIJD die in het Bossche stadion tussen BVV en UDA uit Praag werd gespeeld is door de Tsjechen met groot vertoon van overmacht (1-5) gewonnen. DE NIJL-zwem marathon is in de groep dames amateurs gewonnen door de in Egypte geboren Duitse zwemster Gisela Dümling. Haar tijd voor de 24 kilometer van Hei- wan naar Kairo was 6 uur 58 min. Twee werd de Egyptische Linda Abdel Messih met een tijd van 8 uur. DEN BOSCH, 5 april, Op de Bossche paardenmarkt van vandaag zijn aangevoerd 346 stuiks. De prijzen, waren als volgt: voljarigen 975-1150, 2-jarigen 775-975, met papieren boven notering, 1-jarigen 560-700, met papie ren boven notering, jonge werkpaar den 975-1200, hitten 500-825, Shetland^ ■hengstponny's 280-375, Shetlandse mer- rieponny's 500-750, alles per stuik. Jon ge slachtpaarden 2.40-2.50, oude slacht- paarden 2.10-2.20. beiden per kg gesl. gewicht. De handel in jonge paarden had een kalm verloop, de goedsoor- tige dieren werden verhandeld tegen hoge prijzen. Kort aanbod van jonge werkpaarden, goede handel met hoge prijzen. Hitten trage handel doch wel prijshoudend. Shetlandse ponny's ma tige .handel. Mannheim 240 (-2), Kaub 132 (+15), Trier 165 (-2), Koblenz 189 (+7). Keulen 144 (+2), Ruhrort 343 (-1), Lobith 954 (-2), Nijmegen 735 (-6), Arnhem 760 (-2), Eefde 282 (-5), Deventer 194 (-3), Namen la Plante 158 (-7), Maastricht hoofdsluis 4388 (+4), Borgharen 3919 (+5). Belfeld 1092 (-23), Grave 473 (-1).

de Stem | 1956 | | pagina 3