Breskens komt met ander zeeweringspla n Vreemdelingen trekken gaat in drie maanden niet Weer nieuwe grote werken in herverkavelingsgebied GARAGE CARL PETERS Plan van Rijkswaterstaat zou nekslag voor t dorp betekenen Minister stelde grenzen van herverkavelingsblokken vast JsOMHUWJTE PLATEN/ Wegtransport55 betrok nieuw kantoorgebouw te Middelburg Waarom in Hulst niet en in Sluis wèl Boei El DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 APRIL 1956 11 „Moet gewonde been nu ook nog afgezet worden Opdracht tol schetsplan Benoemingen in bisdom Breda Bedrijfsaalmoezenter te Roosendaal A;.."?ntie Waleheren Benoemingen bij waterschappen in Zeeland Voor bijna 4 miljoen gegund MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Burgerlijke Stand ZEEUWSCH- VLAANDEREN AXEL HULST Slotreiinie Oudleerlingen Lyceum i Teken van de groei in bijna 10 jaar Zuster Oda te Etten overleden Toerisme is geen pompzwengel Kruiningen kreeg een nieuwe kleuterschool Het „boterbuske" Drukke jaarmarkt te Koewacht Nieuwe wegwijzers van de ANWB Hoogwaterstanden „Pejeha" gaat jubileren AGENDA Heden Morgen BRIE\ staat er straks de aandacht aan zal schenken welke het verdient. GEWOND BEEN NIET AMPUTEREN. Hoewel de beslissing (officiéél althans), nog altijd niet gevallen is, het zal nu toch wel spoedig moeten gebeuren rekent Breskens in 't geheel niet meer op een voor het dorp gunstige uitslag: dat de nieuwe veerhaven ten westen van de gemeente komt, staat wel voor 99 pet. vast. Achter deze slaf voor neringdoend Breskens ziet men thans echter al weer een andere dreigen: de verzwaring van de zeewering, welke ingrij pende wijzigingen nodig zal maken. Om althans deze tweede sla* te voorkomen, heeft het Comité Haven- belangen" te Breskens door een bekend waterstaatkundige een schetsplan laten maken, dat de aanpassing van de verzwaarde zeewering aan de nieu we eisen zo veel mogelijk in overeenstemming brengt met de belangen van Breskens. Deze enorme omvang dupeert ui teraard menigeen: verscheidene za kenmensen zullen de nieuwe zeewe ring in de weg staan en van hen zullen er radicaal moeten verdwij nen. Voor een caféhouder zal dit, op grond van art. 4 van de overeen komst tussen Rijkswaterstaat en de polder Oud en Jong Breskens. zelfs zonder enige vergoeding moeten ge beuren! Bovendien - en dat is als algeme ne zaak van meer belang - loopt Breskens het grote gevaar om de laatste kans op een, op toerisme in gestelde welvaartsbron (ten dele) te behouden. De recreatiemogelijkheid van zee en duin wordt door dit plan van Rijkswaterstaat in gevaar ge bracht: hoewel deze instantie intus sen juist de aantrekkelijkheid van een duin aanprijst, om haar plan voor Breskens aannemelijk te maken. Men kijkt in Breskens echter verder: vroeg of laat zal de nieuwe zeewe ring in onderhoud worden gegeven aan ,.Oud en Jong Breskens", en wie zou het dit waterschap kwalijk kun nen nemen als het alle badgasten de toezegging ontzeggen zou? De heus niet zo rijke polders en waterschap pen moeten nu eenmaal erg zuinig zijaj WANDELPLATEAU, SMALLERE VOET. Aangezien nog enkele zaken, met betrekking tot dit plan, moeten wor den besproken alvorens Breskens als geheel met deze vakkundige tegen hanger van Rijkswaterstaat's plan voor de dag kan komen, is het niet ingediend. Dit kan echter spoedig ge beuren. Het verwarmingsproject van Rijks waterstaat omvat het aanleggen van een duin vanaf de terreinen van de fa. Cambier tot aan de plaats waar de nieuwe (westelijke) veerhaven zal komen. Dit duin zal 11 meter hoog worden, een voet van 70 en een kruin van 30 meter krijgen. (Advertentie) Het is Breskens' laatste kans. Men blijft er niet rancuneus namopperen over de havenkwestie. Men is zelfs, nuchter en zakelijk, bereid in te zien dat het Breskense belang te wijken had voor het algemeen. De tweede slag echter wil men afwenden. Om het in de treffende beeldspraak van een Bressiaander te zeggen: Breskens is overreden door Rijks waterstaat. Nu kan men de overre- dene het zwaargewonde been ampute ren; men kan echter ook proberen het nog zo veel mogelijk bij te spijkeren om het slachtoffer een -toekomstige kans te geven op eigen benen te blij ven staan. Dat moge nu wellicht iets duurder zijn, een invalide is op de duur toch onvoordeliger in het on derhoud!" Het ziet er dus wel naar uit dat men zich in Breskens niet voor de tweede maal zal laten overrijden": het eigen zeeweringsplan (vervaar digd door een waterstaatkundige wiens naam waarborg is voor de deugdelijkheid ervan) zal met hand en tand verdedigd worden! De Bisschop van Breda heeft benoemd tot bedrijfsaalmoeze- nier te Roosendaal de zeer. eerw. heer C. van Aken, die zich vestigen zal in de pasto rie van de parochie van O. L. Vrouw van Fatima. Tot zijn opvolger als kapelaan in de parochie van de H. Teresia van het Kindje Jezus te Breda werd be noemd kapelaan A Dierikx; tot ka pelaan van de H. Antor.ius-parochie te Terheijden de eerw. heer A. Backx; tot kapelaan van de St.-Jozef-parochie te Breda, tevens belast met de ziel zorg in het Liniekwartier de eerw. heer A. Schoenmakers. De kapelaansplaatsen in de paro chies Liesbosch en Hulst blijven voor lopig vacant. Z.H.Exc. de Bisschop van Breda zal op 8, 11 en 12 april geen audiëntie verlenen. Faillissement Uitgesproken is het faillissement van V.A. Goormachtig, constructie werker Scherminkelstraat 8, Vlissin- gen. R.C. Mr. B.S. Sieperda. Cur. Mr. F.K. Adriaanse, Middelburg. Benoemd zijn tot: dijkgraaf van de Louisapolder (Axel) Ch. van der Bilt te Terneuzen: plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Louisapolder (Axel) J. den Hamer te Terneuzen: gezwore ne van het waterschap Hengst- en Rummersdijk J. van Wesemael te Hontenisse; dijkgraaf van de Van- Remoorterepolder A. Goethals te Sas van Gent; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Van-Remoortere- polder A. Perdaen te Sas van Gent: dijkgraaf van de Kleine-St. Albert of Sas-van-Gentpolder J. Govaert te Westdorpe; gezworene van de calami- teuze Margarethapolder J. de Regt te Zaamslag; dijkgraaf van de Ghellinck. polder F. Ramondt Jzn. te Sas van Gent; plaatsvervanger van de dijk graaf van de Ghellinckpolder A. Kie- boom te Sas van Gent; dijkgraaf van de Eugeniapolder F. Ramondt Jzn. te Sas van Gent; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Eugeniapolder A. Goethals te Sas van Gent; plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Stad- Philippinepolder G. Taelman te Sas van Gent; dijkgraaf van het water schap Zuid-Kats, St. Anna en Sparks J. Huijssen te Terneuzen en tot ge zworene van de polder Beoosten en Bewesten-Blij R. D'Hert te Zuiddorpe, Het op verzoek van het Comité Havenbelang gemaakte schetsplan voorziet nu in een gecombineerde dijk-duinverdediging, die in de eerste plaats een belangrijk smallere voet nodig heeft en waarbij op de kruin een „wandelplateau", ook als rij baan te gebruiken, is geprojecteerd. Daarbij bij voorbaat rekening hou dend met de eisen welke Rijkswa terstaat te stellen heeft. Bij dit plan is echter uitgegaan van de gedachte dat het nu toch al door het verlies van de veerhaven in de kern, gedu peerde Breskens 'n nieuwe kans ge boden wordt. Het „wandelplateau" (boulevard zegt men niet, niets groots verlangt men niet) geeft ten slotte verbinding met de toekomstige veerhaven, biedt een uitermate fraai uitzicht op de Scheldemond en zou de schakel zijn tussen het dorp Bres kens met zijn vissers- en handelsha vens en de toekomstige westhaven. De smallere dijk-duinvoet is minder bezwaarlijk voor de in de weg staan de zaken. Men heeft door de havenkwestie, intussen veel geleerd in Breskens. Afwachten tot de nieuwe zeewering er is en dan een wandelplateau e.d. vragen is te gevaarlijk. Het plan dient te voren geheel gereed te zijn. En men rekent erop dat Rjjkswater- (Advertentie) Bij speciale beschikking heeft de minister van Landbouw thans definitief de grenzen van de herverkavelingsblokken op Schouwen en op Zuid-Beveland (Waarde en de Zak) vastgesteld. Daarmede is het laatste formele beletsel voor de ter visielegging van de geschatte waarde der ingebrachte gronden van de baan. Deze ter visielegging heeft nu zo spoedig mogelijk plaats, waarover nadere mededelingen zullen volgen. Voor Waarde bijvoorbeeld is dit van 9 tot en met 21 april en voor Schouwen van 16 april tot 25 mei a.s. Voor de Zak zijn de data nog niet bekend. In de jongste vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland te Goes, werden wederom een groot aan tal objecten aanbesteed tot een to taal bedrag van bijna vier miljoen gulden. De voornaamste waren: Het bou wen van een gemaal van de Een dracht, ten zuiden van Tholen, met bijkomende werken door de Fa. Geer- dink te Bergen op Zoom voor f 477.750 het verlengen en verzwaren van de binnendijk om het dijkwater op Dui- veland en bijkomende werken door de Fa. Verachtert te Kerkdriel voor f 936.000 (de vrijkomende grond, in totaal 71.000 M3 zal op de afgesla gen percelen in de polders Dreischor en Vier Bonnen worden opgebracht) het aanleggen verbeteren en verhar den van wegen in de polders Drei schor en Noordgouwe door de Fa de Oude en de Jonge te Zierikzee 7.5 k.m. voor f 384.000; het graven van sloten op Schouwen door W.Kes- teloo te Middelburg voor f 234.990 het aanleggen en verbeteren van we gen op Tholen door de Fa. Janse te Middelburg voor f 394.500; het egali seren van een complexvan 37.4 h a. in de zak van Zuid Beveland door de Grondmij. voor f 188.000; en het ega liseren van een ander complex in de Zak door de N.V. Hillen te Amster dam voor f 98.100 en het bouwen van een onderbemaling te Baarland door de N.V. Nabuwat te Zwijndrecht voor f 33.500; de machine-installatie hier voor wordt geleverd door de Fa. Spaans te Hoofddorp voor f 17.800. „FODEN'S MOTOR WORKS BAND" MUSICEERDE VOORTREFFELIJK. Een voortreffelijk musicerende .Foden's Motor Works Band" heeft ir. de Concert- en Gehoorzaal een prachtig concert gegeven, dat bij de talrijke toehoorders vele gegadig den moesten worden teleurgesteld telkenmale een ovationeel applaus ontlokte. De organiserende vereniging „Ex celsior" kan dus met de Engelse Band wederom terugzien op een uitermate geslaagd concert, dat voor vele Zeeu wen, die hun hart aan de muziek van fanfare en harmonie hebben verpand enige uren van intens genieten be tekende. Het gezelschap Engelsen werd 's middags ten stadhuize ontvangen. Hier voerden de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein en de dirigent van het organiserende korps, de heer J. J. Laroes, het woord. Mr. Bolkestein maakte met het gezelschap, na het gebruiken van de thee, een rondgang door het stadhuis. Geboren: Charlotta d. v. W. Bou- tens en D. v Son; Maria, d v. K. Ver- hage en H. Aarnoudse; Cornelia d. v A. Godeschalk en G. Mondria; Jaco bus z. v. M. van Dullemen en C. C, A, Openneer; Jan M. z. van M. Th. van Doorn en J, van Hekke; Frederik z. v. O. Verwer en F. Segeren. Ondertrouwd: J, Staal, 29 j en P, Marz, 28 j. Gehuwd: G. van Dijk, 45 j. en Haitsma, 33 j Overleden: J. Huis in 't Veld, 7 j D. van Weele, 84 j., wed. van H, de Leeuw; E. Dodmond, 71 j., e.v, A Vereeke; A. v, d, Berg, 72 j„ e.v. J Alburg MAKELAAR BEëDIGD De heer Lambert van Opstal al hier, is door de rechtbank te Mid delburg tot makelaar in onroerende goederen beëdigd. RAADSVERGADERING. Op dinsdag 10 april zal de raad ir. openbare vergadering bijeenko men. De agenda telt 19 punten, waarvan wij de volgende noemen: Aankoop van enige percelen in de Oudewijk ten behoeve van de sanering ir. dit deel; vaststelling van een nieuwe verordening op de keuring van wa ren; subsidie in de exploitatie van de helikopterdienst op Rotterdam; aangaan van kasgeldleningen van f 500.000 en f 100.000 en voorstel tot het rioleren van de westzijde van de Nieuwendijk. A.N.W.B.-PROPAGANDA- AVOND. Ieder jaar organiseert de A.N.W. B -propaganda-avonden om aan zijn werk bij leden en niet-leden meer bekendheid te geven. Hier zal eer. dergelijke avond wor den gehouden op donderdag 12 april om 8 uur in de zaal van de heer C. Faas. Het programma van deze avond bestaat uit een interessante causerie over doel en werk van de bond en vertoning van enkele gezellige reis en verkeersfilms. color genaamd „Waar de Hemel zong" vertoond worden. Deze film is een produktie van de Witte Paters (Missionarissen van Afrika) met medewerking van Mgr. Hakim, aarts bisschop van Galilea, Jordana Kohen bijbelse ballerina en Re'im, dans groep uit Haifa en het orkest „Kol Israël" onder de hoge bescherming van de Regeringen van Israël, Jorda nië. Libanon en Syrië. Ongetwijfeld zal'deze film waarvan de opbrengst voor liefdadigheid is bestemd druk bezocht worden. Clinge (Advertentie) De reünie van de Bond van Oud leerlingen van het Jansenius Lyceum, die het slot vormde van het winter seizoen, is vanzelfsprekend weer een sukses geworden, want de bond bloeit goed. Het was druk in de zaal van ,,De Koning van Engeland". De da mes waren natuurlijk in groten ge tale gekomen omdat ze ter ere van het schrikkeljaar allerlei voorrechten hadden gekregen en de heren bleven niet achter omdat ze wel van die privileges wilden profiteren. Er wa ren twee bands, die elkaar aflosten, er werden gezelligheidswedstrijden georganiseerd, er werd ook een bier tje gedronken en er werd natuurlijk gedanst. Kortom, het was echt een balavond zoals die behoort te zijn, St.-Jansteen GELUIDSFILM OVER PALESTINA. In het Jongenspatronaat zal eet geluidsfilm over Palestina 'in techni V\,vWUps'OECC*TElEFUNKEH-COlUMBIA-PARLOPHONE- GESLAAGD Onze dorpsgenoot Dhr. Ferdi Baart slaagde aan de Nationale Schilders- schooi te Boxtel voor het vakdiploma van Mr. Schilder. Het examen voor middenstandsdiploma moest hierbij eveneens worden afgelegd, zodat hij ook voor dit diploma slaagde. R.K. JONGE BOEREN Door verschillende omstandigheden hadden de Jonge Boeren zich afge scheiden van de Hoofdafdeling Til burg. Door overleg is men weer tot een akkoord gekomen en hebben de Jonge Boeren Afd. Clinge zich weder om aangesloten bij de Hoofdafdeling. Er werd ook een nieuw bestuur ge vormd dat er als volgt uitziet: E.Bon te, voorzitter, P.Ferket secretaris, Th. Casteels, penningmeester. De af deling heeft nu reeds ongeveer een twintigtal leden. Koetvacht VOOR DE OUDJES. Ons plaatselijk comité ouden van dagen" is weer druk bezig met ver schillende acties voor geld bijeen te krijgen teneinde onze oudjes weer van een jaarlijks uitstapje te kunnen doen genieten. Waar dit jaar de reis naar toe zal zijn is nog niet bekend. Thans organiseert het comité een loterij ten bate van dit doel met als hoofdprijs een servies. De heer Theo- phiel Kant heeft zich wederom be reid verklaard om de loten te ver kopen en is reeds druk bezig met de ze actie. NAAR LOURDES Onze dorpsgenote Lieken Ongenee mag dit jaar, op kosten van onze boerinnenbond mee naar Lourdes. Iedereen die Lieken kent gunt haar deze reis van harte. Dit is een zeer mooie geste van de boerinnenbond. Aardenburg Thans een ruime 1-1 comfortabele wagen J-| v.a. f. 6375.- In het Maria-hof te Etten is over leden de Eerw. zuster Oda (in de wereld Mej. Eugenie Verdurmen uit Hontenisse). Meer dan twintig jaren heeft ze haar beste zorgen besteed aan de kleintjes van de Maria-school te Groenendijk. Vele moeders zullen zich nog wel herinneren onder welke liefdevolle bescherming hun kinde ren waren. Die kleine kinderen, de meeste nu volwassenen zullen zeker met hun gebeden hun liefdevolle be schermster in dankbare herinnering blijven gedenken. Official D.K.W. Dealer Westkade 107 Telefoon K. 1158 - 361 SAS VAN GENT Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 Den Haag De coöp. vervoersonderneming „Weg transport" U.A., het Walcherens be middelingsorgaan tussen vervoerders en verladers, betrok gisteren haar nieuwe kantoorgebouw aan de Los- kade te Middelburg De officiële in gebruikstelling werd verricht door voorzitter A. Caljouw uit Veere. In zijn openingsrede merkte hij op dat „Wegtransport" in zijn bijna 10- jarig bestaan een grote groei door maakte, waardoor het noodzakelijk was dat verschillende malen een gro tere kantoorruimte moest worden be trokken en het personeel uitbreiding verkreeg. Nu bezit men eindelijk een behoorlijke ruimte voor kantoor-, ontvangst, en archief. Met nadruk stelde hij de grote activiteit van heel het personeel vast, dooh legde de na druk op de heer J. F, Harting, chef de bureau, die voor zijn buitengewone verdiensten een bijzonder woord van dank kreeg. Uit de 10 jaren geschie denis is overduidelijk vast komen staan, dat „Wegtransport" niet valt weg te denken en nadat hij dank had gebracht aan de N.O.B. verklaarde hij het kantoor officieel voor geopend. De chef de bureau, de heer Harting, sprak een woord van dank terwijl het bestuurslid P. de Klerk de grote activiteit van de voorzitter in het lieht stelde, waaraan „Wegtransport" grote dank verschuldigd is. Namens het N.O.B. voerde de heer Chr. Kars het woord, die zijn gelukwensen ver- Kruiningen heeft een bijzonder fraaie kleuterschool gekregen. Die kleuter school is donderdagmiddag in gebruik genomen. Ze is zonder meer een bij uitstek schitterende parel aan de kroon van Kruiningen's herstel! Men heeft Kruiningen niet alleen laten staan. Mevr. S. C. de Casem- broot-Baronesse van der Feltz, de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, die met het doorknippen van een lint de school officieel opende, heeft hieronder nog een dikke streep gezet. Een streep ook onder de dankbaarheid van Kruinin gen. Dankbaarheid jegens Radda Bar- nen, de Zweedse organisatie, die de inventaris en een groot gedeelte van de bouwsom schonk. Burgemeester Schipper dacht ook aan de f 18.000, die het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen toekende; twee kleuters boden de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. H. G. Glasz, bloemen aan. Namens het provinciaal bestuur sprak de gedeputeerde, de heer A. Schout, een gelukwens uit. De heer J. Boonstra. Zweeds consul, dankte voor de vriendelijke woorden aan het adres van het Zweedse volk ge uit. De heer J. T. Spijker, die namens het jeugd Rode Kruis sprak, deelde mee, dat het aantal uitrustingen, door „Radda Barnen" verzorgd, thans 83 bedraagt. Een fraai staaltje interna tionale samenwerking en hulpverle ning. Heeft Zeeuwsch-Vlaanderen, als geheel, kans een toeristenland van be tekenis te worden? Met deze vraag zullen de ijveraars voor vreemdelingen verkeer In de onderscheidene plaatsen zich bezig moeten houden, alvorens zich af te vragen op welke wijze zij het toerisme kunnen bevorderen. En indien men deze vraag volmondig bevestigend kan beantwoorden dan zal men moeten inzien dat het van de samenwerkende plaatsen afhangt of en in hoeverre die kans aangegrepen wordt. Die samenwerking is gelukkig geen ijdele droom: die is reeds werkelijkheid". „Het is geen pomp, waar je maar aan hoeft te zwengelen om de goud stukken voor 't oprapen te hebben" zoals de burgemeester van een der meest bekende Zeeuwsch-Vlaamse toeristenplaatsen zei. „Het is veeleer een kwestie van traditie, van in vele jaren verkregen reputatie". Zo maar even toeristenstad worden, dat is niet mogelijk. Het is een kwestie van psychologie ook: men moet de men sen, de toeristen, beïnvloeden, hen „dwingen" naar hier te komen. Dat gaat niet in drie maanden zelfs niet in drie jaar. Zoiets moet groeien. Natuurlijk moet men be paalde omstandigheden méé hebben: ligging, accomodatie, schoonheid enz. Maar men kan vele andere omstan digheden beïnvloeden: in een Belgisch Kempendorp, waar dertig jaar ge leden slechts hei was, staan nu 34 hotels. Men had de omstandigheden mee. doch de toeloop werd gestimu leerd door de bewoners, waarbij de genen die zo gelukkig waren in het centrum te wonen (b.v. neringdoen den op de Markt...) niet achterbleven in de overtuiging dat zij door hun positie tóch wel aan hun trek zouden komen. Dat is profiteren van ander- Maar af en toe krijgt men de in druk dat sommigen onder het bevor deren van toerisme niet meer ver staan dan: een vereniging op touw zetten die toevallig WV heet (soms niet veel anders dan een moderne versie der vroegere Oranjecomité's) en daarmee dan eens vergaderen, eens een kinderfeest organiseren, de gemeente subsidie vragen (om de tof fees te betalen) en na afloop van het verenigingsjaar de secretaris bedan ken voor zijn overzichtelijk en „keu rig verzorgd jaarverslag". Dat dan zou kunnen bestaan uit de mede deling dat na de spreekwoordelijke winterslaap de zomerslaap is inge treden. Let wel. dit is geen schimpende kritiek. Er zij slechts op gewezen dat er méér, maar vooral ook anders ge werkt zal moeten worden in die plaat sen waar nog niet de zuiver zake lijke geest van het toeristenbedrijf is doorgedrongen. Nu strekke dit tot troost: toeristen plaats worden is geen kwestie van even organiseren en financieren. mans werk en daarop weet men in het Belgische toeristenbedrijf wel een kunstje. Van België kan men in dit opzicht méér leren: daar etaleert men n.l. alle evenementen zó overduidelijk dat ze niemand ontgaan, daar laat het geen twijfel op welke plek het Ver keersbureau gevestigd is. En hier? De evenementen die er zijn moeten de toeristen van de hotelier vernemen of toevallig in de krant lezen. En vra gen ze ernaar, dan gebeurt het zelfs dat een bij het toerisme (om den brode) ten nauwste betrokken per soon niet eens de service biedt waar op een toerist nu eenmaal rekent en recht heeft. Hier doet men klaarblijkelijk zijn best zich zo veel mogelijk te verber gen: vooral geen aanduidingsbordjes of richtingwijzers. Géén pijltje rich ting inlichtingenbureau. Dat is trou wens niet nodig: dat bestaat meestal niet. In vele plaatsen kan men daar voor echter terecht op het gemeente huis. Maar waarom niet overal? En om een naam te noemen: waarom heeft een stad, als Hulst, met aspi raties (èn met kanten) op toeristisch gebied, geen inlichtingenbureau? Een duidelijke „vingerwijzing" er heen en menig toerist voelt zich verzekerd van alle bijstand. BOTERTOERISME „Zeeuwsch-Vlaanderen is in overig Nederland zo onbekend" merkt men telkens terecht op. Maar waar om kwam nog niemand op 't idee aan de grote veerhavens duidelijke borden te plaatsen waarop men il lustratief en aantrekkelijk, aanduidt in welk fraai en veelbelovend land de van de boot stappende of rijdende reiziger nu gearriveerd is? Zo zijn er nog vele inconsequenties: men wil toeristenstreek worden en men laat na de fundamenten aan te brengen. Men wil direct het fraaie dak zien schitteren van het gebouw dat de vreemdelingenindustrie moet huisvesten. Vaak, en zeker met fraai zomer weer, is het hoopvol druk in vele Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen. Zo kan het in Hulst vaak daveren van de Belgische gasten. Maar men beseffe wel: dit zijn nog niet allemaal toe risten! Dit zijn op koopjes beluste mensen, die zo verstandig zijn te profiteren van het prijsverschil, voor al op de boter. Mensen die in hun drooggelegde land trek verzamelen in een hartige borrel. Toeristen ko men om andere overwegingen. De bus tussen Hulst en St.-Niklaas heet nog altijd het „boterbuske". Zo n „botertoerist" kwam eens in Hulst, op een zondag. Hij ging een winkel binnen en vroeg of hij on danks alle winkelsluitingsverordenin gen een kilo boter mocht kopen. De winkelier loerde naar eventuele po litiemannen, zag niets gevaarlijks, en stemde toe. „Menler, mag 'k nen keer iets vra gen?" zei de Belg. Jawel, zei de win kelier. „Menier, 'oe kan 't nou" vroeg toen de Belg stomverbaasd „dat in Sluis de winkels zondags open Zijn en in Hulst nie?" De winkelier zei „tja en repliceerde: vanwaar komt u meneer. „Van St.-Niklaas" zei de klant. „En weet u dan alles zo goed van Sluis?" wilde de ge- imponeerde Hulstenaar weten. „Me nier", zei de Belg, ,,'k kom al van m'n tiende jaar in Sluis, dat is dus al 'nen halve eeuw!" Dat (historische) gesprek bewijst twee dingen: dat toerisme inderdaad een kwestie van traditie en reputatie is en dat op zondag geopende winkels toch wel iets betekenen... Evenzo het sluitingsuur voor de café's: elf uur is voor een toeristen stad toch wel wat rijkelijk vroeg. De Paasdagen van dit jaar hebben mede onderstreept dat men in Hulst nog slechts van „botertoerisme" kan spreken: de winkels waren dicht: dus geen grote aantrekkingskracht voor de Belgen. Terwijl het gedurende die toch zo gure dagen in Sluis zeer druk is geweest. Alvorens toeristenstad te willen worden, dient men zich nu toch wel te gaan verdiepen in de problemen welke de vervulling van deze wens oproept. Die studie kan zeer vrucht baar zijn! gezeld deed gaan van een ets. In zijn speech wees hij op de eenheid, die de vetvoérders 'vormen in „Wegtrans port" en op de prestaties, die allef be wondering afdwingen, o.a. de grote paraatheid tijdens de watersnoodramp. Onder de velen, die het bestuur hun gelukwensen aanboden, bevond zich de burgemeester van Middelburg, mr. N. Bolkestein. JUBILEUM-AVOND. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Blin- denbond, werd in het Sociëteitsge bouw een jubileum-avond gehouden met filmvertoning. De voorzitter van het comité van voorbereiding Ds. S. A. Vis, sprak een openingswoord, waarna door de heer Joh. van den Berg, bondspropagandist die zelf reeds sinds zijn 17e jaar blind is, een rede werd gehouden over het 60- jarig bestaan van de bond. In de pau ze werd een braille-demonstratie ge houden, waaraan ook nog een brail- le-leeswedstrijd met 3 prijzen was verbonden. Nadat door de heer van den Berg nog een drietal gedichten van Adema van Scheltema waren gedeclameerd, volgde de vertoning van de film „Een van ons" een film die gemaakt is naar de novelle van Willem Kramer en die de moeilijk heden weergeeft van een jongeman, die door een ongeluk blind geworden is, om zich een plaats in de maat schappij te verschaffen. Met een slot woord van Ds. S. A. Vis werd de ze avond besloten. Te Koewacht had de jaarlijkse veemarkt plaats, welke mede door de goede weersomstandigheden druk werd bezocht. Er was een ruime aan voer van vee. De prijzen werden als volgt toegekend: Grootste getal paarden: Joh. Kips, Koewacht. Schoonste ruïnpaard van 4 jaar of ouder. Th. Martens, Koe wacht. Schoonste 3-jarige merrie of ruinpaard. Joh. Kips, Koewacht. Schoonste veulen beneden de 2 jaar. Joh. Kips, Koewacht. R. van Damme, Koewacht. Grootste getal rundvee. C. van Dorselaer, St. Jansteen; C. Mag nus, Koewacht. Meest in waarde zijn de kalfdragende koe. Jos. Goossens, Koewacht. L: van Dorselaer St. Jan steen. Meest in waarde zijnde baat- gever.de koe. Gebr. de Bock, Koe wacht. L. van Dorselaer, St. Jansteen. Meest in waarde zijnde kalfdragende vaars. L. van Dorselaer, St. Jan steen. Beste kwaliteit vetvee 4 a 6 tanden. C. Magnus, Koewacht. C. de Moor, Zuiddorpe. Idem met 2 tanden P. Coenen, Koewacht; C. de Moor, Zuiddorpe; C. Magnus. Koewacht. Beste kwaliteit ossen; Art. de Smet Koewacht, C. Magr.us. Koewacht. Schoonste stier met tanden. Gebr. de Bock, Koewacht. Schoonste pink 1 Gebr. de Bock, Koewacht, 2 idem. 3. C. de Moor, Zuiddorpe. Schoonste hokkeling, 1. L. van Dorselaer, St. Jansteen; 2 idem; 3. Gebr. de Bock Koewacht. Schoonste dikbil. L. van Dorselaer, St. Jansteen, 2 idem. Grootste getal varkens. 1. G. van Duise, St. Jansteen (9 stuks). Schoon, ste toom biggen, 1. G. van Duisse St. Jansteen. Schoonste konijn ramme laar. 1 L. Apers, Koewacht. 2. Eug. de Conir.ck, Koewacht. Schoonste ko nijn voedster. 1 L. Seghers Koewacht. 2. G. Ysebaert, Koewacht. De Wegwijzerdienst van de A.N.W B. heeft een nieuwe wegwijzer ge plaatst even ten noorden van Kwa- dendamme, op de splitsing van de wegen naar Ovezande en Baarland. Het hier onbekende verkeer twijfel de op dit punt dikwijls omtrent de te volgen richting. Hieraan is dus thans een einde gekomen. Tevens is een wegwijzer geplaatst aan de provinciale weg Middelburg- West Souburg-Vlissingen, op het punt waar de weg naar Oost Souburg van deze provinciale weg aftakt. Daar het verkee komende uit de richting Middelburg de zijweg naar Oost Sou burg vaak voorbijreed, zal deze weg wijzer te West 'Souburg in een be hoefte voorzien. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 7 april de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.12 en 12.53 uur; te Ter neuzen om 12.66 uur; te Vlissingen om 12.03 uur. Van onze adverteerders MANNAERT'S MOTORENSHOW Gedurende drie dagen heeft de fa. D.P.Mannaert te Terneuzen in en voor zijn showroom in de Verlengde van Steenbergenlaan getoond wat er zoal aan motoren, scooters, brom mers enz. te koop is. Het was een in drukwekkende tentoonstelling van wat er aan nieuwe snufjes, bij de voor naamste wereldmerken, te bewonde ren valt. Er was dan ook een zeer grote belangstelling, vooral ook voor de kleine zuinige en solide Italiaan, de „Goggomobile", een minuskuul autotootje. Uitleg en demonstraties waren er in overvloed te krijgen, o.a. door de oud wereldkampioen Dick Renooy die in de praktijk liet zien wat het materiaal waard was. In Roermond wordt op 9 april het jubileum gevierd van de firma P. J. Hölzenspies, een naam die de mees ten van onze lezers waarschijnlijk weinig zegt. Wanneer we echter de drie initialen naast elkaar zetten en zeggen dat „Pejeha" gaat jubileren, zal menigeen een licht opgaan. De zaak, die de heer Hölzenspies in 1881 begon en die later door de he ren Raeven en van Hees werd voort gezet, heeft namelijk relaties met hon derden kleermakerijen in het hele land, voor wie „Pejeha"-stoffen een vrtrouwd en prettig begrip gewor den zijn. Geleidelijk aan is het be drijf uitgegroeid tot een onderneming die haar 75 jaren met ere draagt. Een van de personeelsleden, de heer J. Niessen, is al 36 jaar bij het bedrijf in dienst en hij zal dan ook als een van de trouwste medewerkers gehul digd worden. GOES Grand: Jaloezie. MIDDELBURG Electro: O mijn papa. Schouwburg: Napoleon. OOSTBURG Ledel 8 uur: Napoleon. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Napoleon. VLISSINGEN Alharrvbra: Jaloezie. Luxor: De piraat van Jamaica. Brittannia: KRO-revue. AARDENBURG Zaal Brouwerijstraat 7.30 uur: De tante uit dollarland, blijspel. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Drums of Tahiti. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Op de Reeperbahn 's nachts om half een. GOES Grand: Jaloezie. Prins v. Oranje: Het witte paard, door Goese operettevereniging. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Die man is gevaarlijk. ST.-JANSTEEN J. der Weduwe 7 uur: Feestavond V.V. Steen. MIDDELBURG Electro: O mijn papa. Schouwburg: Napoleon. OOSTBURG Ledel 8 uur: Napoleon. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Napoleon. Concertgebouw 8 uur: Min of meer. VLISSINGEN Alhambra: Jaloezie. Luxor: De piraat van Jamaica. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor. Gisteren I fraaie gebouJ te Lewedorpl gebruik genJ Nadat pastl had verricht! van de bank| genodigden ter van 's Hel Vermet. de v« werd het nie! het ingenieun zen en 't Ho! Het bestaaj loketten, een stijlvolle spr de bovenverd de kassier. Hl en van de rijl baar. De heel na de bezichtl ir 't Hooft vl gen, reuse I de aannel te Lewedorp,! woord werk 1<( ter de heer spr. burgemei dervonden mcl even de in 11 heid en hoopl bank zich ml lengte van dal heil van de bl en de wijde ol In de zaal J volgde toen n| komst, waar hl lukwensen in f Eerste spre| van de raad de Baar, die jaar geleden, van kerk en i nieuwe dorp leenbank was| lof voor die zijn plaats. Dal zij is mag ood aan het feit dl geviing begrip gelijkheden, eil wen gaf. Ondl ging men gest) ibasis zo goed ven worden aa trale Bank te hand betuigde heid aan de h] teur. Waardere heer de Baar dige bestuur bank door een loodsten. De heer Erk<| zijn hartelijke het nieuwe ge| was. Ondanks (Acl Ge moet gi; 'nne keer peizj er zo twaalf ii lenig in april rt ten lijk men w ters prakkizerei op. En wij, Vla ten zouden er as onze ministe nie zo geraffi: (Ik trompeer r neren. Wij he1 eerst uit uw ei en die is hier van oog tot oa naar van het ciën in België directies opdrac omzie tbelasiting alle leveringen colleges en pens geplaceerd in u\ maar wij voeler 'nnen heel lang Een ambten ambtenaar? Piet keer Pi'eter om 'm gegalonneei aan z'nne frak daar zit 'm noi minister kruipt omdat 'm verw maatregel 'n st diging neer weeral- en met testeerd en gei ren. Ge kunt n van z'nnen bui moest eens te kan 'm altijd voeren: „Dat he dat deed 'nnen gen houtje." brandt de mini maar van eigen ting op de hosti van Nederland, stembus mot, vc 't geen schoon, in 't kader va: wordt, naar de goestink. aan de diend" O, nee, tegen de godsdie zich nie met de Staat 't nie met Allee, allee, ge dan zijn er nog ons, die zeggen lastink betaald op de hosties?" de grote onnozel loven en weinig vreugde leven, dat 'n omzetbel; de Belgische St delgen. Ze zegd er ook nog wel de Mis-wijn. E ons da nie, wan van de Wetstra. Hjk, dat alle pa vol van zitten.

de Stem | 1956 | | pagina 2