Afweerkracht van zolang Duitsland NAVO beperkt. niet „klaar Amerikaan Zeeland „Ik Duren kan „zijn niet vergeten Sovjet-unie zal geen inmenging dulden IS Gandhi's zoon Manilal in zuid-Afrika overleden GRUENTHER BEZWEERT DE STORM Toch cassatie aangetekend Rijn-IJssel-linie nog het enige alternatief OP WEG NAAR MONACO Zijn YN niet 't juiste forum De Chinezen klagen nu aan Stalinisme faalde ook op landbouw-gehied Roze rechter liep weg... DE SULTAN IN MADRID Algerije lijdt hevig onder de gesel der guerilla Voor de bezoeken vijfde maal op en neer ou de Koningin graag Goed geheugen Bewaren heeft bezwaren DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Zaak Anneke Beekman NAVO wacht ook op atoomwapens vróm CCÜ •P?el^lot mo°ld «p zijn 2' VJ aar willen wurgen, kwan i t T," was gearresteerd kwam het echter weer tot een ver zoeiung. Nog koud Jungsehlaeger Malenkov legde krans voor Marx Vrijheid was van heel korte duur Dc „lekken '-zaak Mgr. Baeten komt naar Rilland Hij trad in zijn vaders voetspoor Franse vaandrig pleegt verraad V. Auto-ongeluk tussen Perkpolder en K/oosterzande Dc crisis in het midden-oosten Militaire hulp aan Arab. Liga DUO-PASSAGIER OVERLEDEN Na botsing van motor met auto 96e JAARGANG **-** No. 22117 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandta. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad; J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechtei. L J v. 't Westende, P. V M Ver- eauteren. Abonn.pnjs bij vooruitbet. t 5.85 p. Kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsl bi) met postbesteii.) i 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 CL Postrek 278841 Voir God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 6 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De eerste advocaat van de gezus ters G.M.L. v. M. en E.M. v. M., verdachten in de zaak Anneke Beekman, heeft, naar eerst nu bekend wordt, cassatie aange tekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam waar bij de dames resp. veroordeeld werden tot drie en zes maanden gevangenisstraf. Tegen de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, mevr. G. M. L. van M-, werd door het Hof bevel gegeven tot onmiddellijke gevangenneming. Beide dames en het meisje zijn nog steeds voortvluchtig. Ook de derde veroordeelde in deze zaak, de vertegenwoordiger C. J. F. B. uit Voorschoten, de vroegere pater A. heeft tegen het hem opgelegde vonnis, twee maanden met aftrek, cas satie aangetekend. De unie-opheffing Dc Indonesische regering heeft don derdag het nieuwe wetsontwerp tot eenzijdige opzegging van de Neder lands Indonesische unie en de R.T. C.-overecnkomsten by het parlement ingediend. Het parlement heeft inmiddels be sloten de debatten over dit wetsont werp op 20 april te beginnen. Ver wacht wordt, dat op 21 april de be sprekingen zullen kunnen zijn vol tooid. Generaal Gruenther en de leden van zijn staf (het NAVO- opperbevel) zijn danig geschrokken van de storm van veront waardiging, die opstak toen een Duits dagblad het bericht lan ceerde, dat west-Europa onverdedigbaar was. Volgens dit blad zou het opperbevel van de NAVO een verdedigingstaktiek willen voeren, die zie' incentreert op zuid-west-Frankrijk. Duitsland en ook Nederh wouden eenvoudigweg door de aanvallers onder de voet worden gelopen en later voor bevrijding in aanmerking komen. In Duitsland en Nederland verwekte deze voorstelling van zaken een bijna panische schrik. Onze Eerste Kamer (die juist over de begroting van minister Staf sprak) zag opgewonden sprekers en de politieke lieden in Bonn hadden het aanzien van slachtkalveren, die hun einde voelen naderen. Generaal Gruenther heeft dit alles met heel veel moeite willen recht- breien en daartoe werd o.m. gisteren door de Nederlandse radio een per soonlijke boodschap uitgezonden. Wat de NAVO-opperbevelhebber zei was niet zo schokkend als hetgeen hem door een Duitse journalist in de mond was gelegd, maar Gruenthers woorden zijn wel het overwegen waard. Hij zei, dat de NAVO pas over drie of vier jaar de garantie kan geven, dat een grootscheepse aanval op zijn gebied verhinderd kan worden. Op dit moment kan men deze verzeke ring nog ni e t geven en vandaar de noodzaak van een Duits NAVO-aan- deel en van bepaalde andere maat regelen. In de lucht bezit de NAVO, waar het om defensieve kracht op de lange afstand gaat, de superioriteit. Moderne bommenwerpers staan de leiding ten dienste. Dit is echter niet voldoende. West-Europa is inderdaad nog niet veilig op dit moment, al garandeert de NAVO dan ook, dat men zeker geen vooruitgeschoven gebieden zal prijsgeven, om zich elders met meer sukses te kunnen verdedigen. Als bepaalde delen van Europa door de Russen zouden worden overrompeld, zou de vergelding, door middel van luchtaanvallen op de sovjets, ver schrikkelijk zijn. GEEN WINNAAR. Gruenther zei woordelijk: „Ik zeg niet, dat wij de oorlog zouden win nen, omdat ik ervan overtuigd ben, dat er geen winnaar in een derde wereldoorlog kan zijn. Maar de sov jets zouden verslagen worden en ik ben er zeker van, dat deze realiteit van overwegende invloed is op de ge dachten van de oorlogsorganisatorcn van de sovjet-unie". AAN DE Via Latina te Rome is een nieuwe catacombe ontdekt, met schil derijen en fresco's uit de eerste Chris tentijden. Zij zijn van grote oudheid kundige en artistieke waarde. DE SOVJETS zijn in beginsel bereid met vertegenwoordigers van Enge land te spreken over de toestand in het verdeelde Vietnam. DE minister-president dr. W. Drees, die enige tijd ziek i.- geweest, heeft gisteren zijn werkzaamheden ten de- partemente hervat. FRANKRIJK zal binnen twee jaar zuiver plutonium kunnen vervaardi gen. Men kan dit element gebruiken voor kernreactors en atoombommen. PRINS BERNHARD heeft gisteren op Soesterberg de nationale jeugdlucht- vaartdag 1956 bezocht. De prins, die drie kwartier bleef, sprak de deelne mers toe en bezichtigde een deel van de installaties en vliegtuigen. OOSTENRIJK zal bij de VS proteste ren, omdat woensdag een Amerikaan se weerballon boven Oostenrijk ont plofte, waardoor een meisje zwaar gewond raakte en een huis bescha digd werd. EEN SERIE wervelstormen in de VS heeft tot dusverre 49 slachtoffers geëist. Er zijn meer dan 325 gewon den. De schade is het ergst in het gebied van Grand Rapids, in de staat Michigan. DINSDAG zijn in Bergen op Zoom de eerste asperges gestoken. De eerstelingen droegen wollen dasjes en bontmutsjes tegen de kou. Als het maar eventjes warmer wordt, kan het steekspel volop beginnen. IN BERGEN (Limburg) heeft de commissaris der koningin een fabriek van kunstdarmen geopend. In plaats van een lint had ne.i een opgepompte kunstdarm voor de deuropening ge spannen. DE levensverzekeringsmaatschappij Ubo en het Chr. Nat. Vakverbond samen en daarbij volgt en deKAB6' voorbeeld van het NyV EEN 26-jarige Zaandijker is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, we- i i i Weersverwachting:, geldig tot vanavond: Koud weer met wisse- lende bewolking en plaatselijk en- kele regen-, hagel- of natte J sneeuwbuien. Matige tot krachti- J ge wind tussen noordwest en noord. t Vandaag: zon onder 19.24, maan J onder 14.25 uur. Morgen: zon op t 6.04, maan op 4.16 uur. De NAVO beoogt het handhaven van de vrede. Als de 450 miljoen inwoners van de NAVO-landcn het vraagstuk begrijpen, zal geen macht hoe dreigend ook, de overhand op ons hebben, aldus Gruenther. West-Europa is tegen een aanval over een breed front te verdedigen, zo zei Gruenther verder, als er twaalf Duitse divisies op de been gebracht zijn en Duitsland een luchtmacht van 1300 toestellen heeft en een complete vloot. In een interview voor de Neder landse televisie heeft minister Staf deze hele kwestie nogeens toegelicht. Hij zei, dat wij nog moeten vasthou den aan de Rijn-IJssel-verdediging, totdat de Duitse divisies er zijn en de NAVO over atoomwapens beschikt. Minister Luns is van oordeel, dat de VN niet het juiste forum voor de zaak Jungsclilaeger vormen. Want voorzover een verzoek om behande ling niet zou word'n verworpen, zou dit ertoe kunnen leiden, dat men gaat interveniëren in het geheel der Nederlandse - TndonesUche verhoudin gen, ook in de kwestie Nieuw - Gui nea. Het is belangrijk de plaats van het recht binnen de Verenigde Naties te bezien. Hierover kan men zich in derdaad geen illusies maken, zeide minister Luns, ook al niet omdat onder de leden-staten een grote ver scheidenheid van ideologiën bescha ving en trappen van ontwikkeling voorkomt. Deze verscheidenheid houdt in, dat niet bij alle leden het rechts gevoel in gelijke mate is ontwikkeld. De minister noemde in dit verband het op de agenda plaatsen van de kwestie - Algiers, een bedenkelijke tendentie in de VN, om zich, zo meende hij te bemoeien met kwesties die wezenlijk vallen binnen dc inter ne bevoegdheid van enige staat. Iedereen popelde al wekenlang om te weten hoe de Chinese communisten zouden denken over de onttroning van Stalin. Gisteren is een officiële par tijverklaring uitgegeven, waarin laco niek werd gezegd: ,,De Russische broeders hebben groot gelijk!" Men zegt in de verklaring, dat het vermijden van fouten een bijna bo venmenselijk iets was in de eerste socialistische staat. Stalin gaf aanvan kelijk Lenins beginselen het volle pond, maar later overdreef hij zijn eigen rol, aldus de Chinezen. Aan de beschuldigingen voegt China toe, dat Stalin onvoldoende aandacht aan de ontwikkeling de landbouw en het stoffelijk wekijï- van de boeren be steedde. (Dit laatste is veelbetekenend. Voor China moet het communisme vooral de boeren bereiken. Waarschijnlijk heeft Mao dit met de uit Rusland Grace Kelly ,.bryid van het jaar" gefotografeerd op de valreep van de „Constitution", het schip, dat haar naar Monaco zal brengen, waar zij over twee weken met Prins Rainier III zal trouwen. Ontwapening Stassen licht hel plan van VS toe Harold Stassen, de Amerikaanse af gevaardigde op de ontwapeningscon ferentie te Londen, heeft het Ameri kaanse .werkplan" voor ontwapening dat dinsdag j.l. werd ingediend en waarvan reeds in grote lijn.en melding is gemaakt, toegelicht. Volgens dit plan. dat voorziet in waarborgen voor elk stadium, zouden de strijdkrachten van de grote vijf tot een bepaalde omvang worden te ruggebracht en een datum worden vastgesteld waarna splijtingsmateri aal nog slechts voor vreedzame doel einden geproduceerd zou worden. Stassen zei, dat dit plan niet stug, maar voor bespreking vatbaar was. De strijdkrachten van de Grote Drie zouden de 2.500.000 man niet te bo ven mogen gaan, die van Groot-Brit- tannië en Frankrijk de 750.000 en die van elk anrer land de 500.000. De Haagse politie heeft gistermor gen de twee gedetineerden, die dins dag uit het huis van bewaring te Haarlem zijn ontsnapt, gegrepen. De mannen werden gearresteerd bij een inval in een woning in de De Kockstraat te Den Haag. Een politie man had in het huis twee mannen zien binnengaan, die hem verdacht voorkwamen. Er werd verband ge legd met de ontsnapping te Haar lem en een inval beraamd. Bij de inval werden de ontsnapten totaal verrast. Zij boden geen tegenstand. De rechter in het proces inzake het uitlekken van Franse militaire ge heimen ten tijde van de oorlog in Indo-China is gisteren uit de rechts zaal weggelopen om bij president Co- ty er tegen te protesteren, dat twee hoge politiefunctionarissen de rech ter van instructie hebben beledigd. Binnen een half uur was de rechter terug. Hij had aan de ambtswoning van de president alleen zijn protest kunnen afgeven, aangezien Coty met vakantie was. De politiebonzcn hadden de rechter van instructie incompetent en be vooroordeeld" genoemd, omdat hij de communistische journalist, André Baranes, die volgens eigen zeggen 'n tipgever van de politic was. voorlo pig in vrijheid had gesteld. Baranès is één van de vier be klaagden. overgenomen (of gedecreteerde?) me thoden niet naar behoren kunnen doen. Red.) Verder meent men in China, dat Rusland de verregaande dogmatiek te lijf moet gaan, tot heil van een vrije wetenschap. In Londen heeft Malenkov met de voot gebaar een krans gelegd op het graf van Karl Marx, die in de Engelse aarde zijn laatste rustplaats heeft ge vonden. Een eerherstel Kroestjev en zijn delegatie, die wel dra Engeland zullen bezoeken, hebben gevraagd om mogelijkheden tot ont moetingen met ,,de gewone man". De Bulgaren spelen het spel van de glimlach mee. Zy willen de diploma tieke betrekkingen met de VS her vatten. Generaal Franco (rechts) heet op een hartelijke manier de Sultan van Marokko welkom, na diens aan komst op het vliegveld van Madrid voor een bezoek aan Spanje. De sultan reisde in een Superconstel- lation, die door de Spaanse regering ter beschikking was gesteld. Doel van het bezoek zijn besprekingen tussen beide staatslieden betreffen de erkenning van de Marokkaanse onafhankelijkheid door Spanjë. Mgr. J. Baeten. de bisschop van Bré da is voornemens met al zijn nieuw« parochies in het dekenaat Middelburg kennis te maken. Zondag a.s. komt de bisschop naar Rilland: hij zal dan het Lof celebre ren en een toespraak houden, waarna nog een bijeenkomst volgt in het pa tronaatsgebouw. Gandhi's zoon Manilal, die reeds enige tijd ziek was, is donderdag in zijn woning te Phoenix, aan de noord kust van Natal, naby Durban, in zuid- Afrika overleden. Hij is 64 jaar geworden. Manilal Gandhi was hoofdredacteur van het te Durban verschijnende dagblad ..Indian Opinion". Hij was een krach tig tegenstander van de apartheids politiek" der zuid-Afrikaanse rege ring. Hoe verbeten de strijd is die thans in Algerye wordt gevoerd, blijkt wel uit de berichten, die de laatste dagen binnenkomen. Verzetslieden hebben eergisteren tien landgenoten eenvou digweg de keel afgesneden. De Fran se troepen leverden hevig slag met de rebellen, waarbij de opstandelin gen zeventig man verloren en de Fransen drie. Te Maillot, in Algerije, ontsnapten 18 gevangenen uit een kazerne van de gendarmerie, die door hun vrien den van buitenaf werd aangevallen. De achttien werden echter tijdens de vlucht neergeschoten. Bij Algiers is een Franse vaandrig, die een konvooi onder zijn bevel had. erin geslaagd een grote hoeveelheid wapens, am munitie c.d. in de handen van <le te genpartij te spelen. De vaandrig zou een communist zijn. Andere berichten spreken over contra-rebellen" voor wie de wapens bestemd zouden zyn. De vaandrig zou zich door hen willen wreken op de verzetslieden, die een familielid van hem hadden gedood. De nood- 5? ?5 Bijna ben aangekomen". hij. zevenentachtig jaar is de heer C. van Duren uil Chicago (Ver. lami n,Z .V°i?r a.v,jf<le keer vaal"t hij op-en-necr van Amerika naar Neder- niet kar. H "Jn seboortcplaats Vroede in Zrcuwsch-Vlaanderen maar vlaggeschin v^d' h'Ii''T*"' k"a'" hij met Nieuw Amsterdam, het zag hH 7 eh h?, a"d merikalUn. in Rotterdam aan en onmiddellijk Dan vetl 'r 'U" '""--„alisten en persfotografen. „Leuk!" 7.ei ..Dan weten ze .n Groede tenminste, dat ik heelhuids was T iaar' toen hij uitkeek naai een baantje maar geen goede toekomst zag. „Well, take a chance!" schreef een oom in Paterson (Ver. btaten) en die roep, om het in de nieuwe wereld eens te proberen werd prompt beantwoord. Van Duren had de militaire dienst er op zitten hij diende onder Willem III en zo stak hij de grote plas over om in Paterson in de tafelzeiltjes-industrie te gaan Zeventien jaren lang heeft hij dal volgehouden en toen kwam hij aan een bank in Chicago. Tot zijn 78ste jaar heeft hij daar gewerkt, de laat ste 13 jaren als nachtwaker. Op zijn 82ste jaar is hij hertrouwd met een Amerikaanse, die haar man zijn reisje naar het oude vaderland van harte gunt, Eerst wil hij een paar dagen ver blijven bij zijn schoonzuster mevrouw Souverein aan de Frankendaal 44 in Rotterdam-Zuid. Dan gaat hij naar dc bloemen- en plantenkweker Van Uxem, een neef in Groede. Over Zeeuwsch-Vlaandercn is hij niet gauw uitgepraat. Verwoesting en wederopbouw zijn geen nieuws voor Item, want in 1949 cn 1951 was hij er ook. Trouwens, in 1895, in 1907 en 1927 bezocht hij Groede eveneens. ...Ia", verzekert hij, dan weer in het Nederlands, dan weer in liet Engels, ..ik heb een best geheugen. Ik kan alle Amerikaanse presidenten sedert 1880 opnoemen en weinig Amerikanen doen me dat na". NAAR SOESTDIJK toestand is afgekondigd in het be trokken gebied. In Parijs heeft de politie huiszoekin gen verricht in de kantoren van twee Franse kranten. De editie van één der bladen werd in beslag genomen. De kranten hadden over Algerije ge schreven. Minister-president Lacostc. heeft 'n serie sociale hervormingen bekendge maakt die tegelijkertijd met de mili taire campagne in Algerije zal wor den uitgevoerd. Islamieten zullen worden aangesteld aan het hoofd van enkele departemen ten, waaronder die voor openbare gezondheid, voor Islamictische hoeren en voor aangelegenheden betreffende oudstrijders. Manilal was de derde zoon van wijlen Mahatma. Hij vestigde zich in 1916. tezamen met zijn broeder Ram das, te Phoenix in Natal. Hij werd hier opgenomen in de Indische ge meenschap, die zijn vader in 1901 had gesticht. Manilal Gandhi heeft verschillende malen gevast eeh maal gedurende drie weken uit protest tegen de zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek. Hij schond ook opzettelijk verschei dene hierop betrekking hebbende wet telijke bepalingen. Op de Rijksweg Perkpolder-Kloos- terzande vond, nabij de Mariadijk 'n ernstig auto-ongeluk plaats. De luxe auto van J. W.. die met zijn ver loofde, C. D. uit Zaamslag, van de richting Perkpolder gereden kwam, wilde dc Mariadijk oprijden, waar voor hij linksaf moest slaan. Doch W. heeft waarschijnlijk geen acht geslagen op het achter hem ko mende verkeer, zodat H. v. G., chauf feur van een zware, met bomen ge laden vrachtwagen een botsing niet meer kon voorkomen. Mej. D. werd ernstig gekwetst in het gelaat en zij is. na behandeld te zijn door dokter Hermans, naar het ziekenhuis te Hulst gebracht. De bei de chauffeurs kwamen vrijwel met de schrik vrij. De materiële schade was groot. Volgens betrouwbare inlichtingen heeft de Sovjet-unie militaire hulp aangeboden aan de Arabische buur landen van Israël, wanneer de wes telijken zich in het geschil zouden mengen onder het mom van een Arabisch - Israëlische oorlog te wil len vermijden." De Russen noemen zo'n inmenging een schending van het VN-handvest. Het ziet er niet naar uit, dat Ame rika zich in deze de vingers zal wil len branden. Israël is nog steeds ver stoken van wapenhulp cn de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sjarctt. heeft daarover (zijn diepe teleurstelling uitgesproken. Vandaag vertrekt de secretaris-ge- I ncraal der VN. Ham iarskjoeld, naar het niidden-oosten om de toestand te bestuderen. De Veiligheidsraad heeft hem officieel deze opdracht gegeven. De landen van de Arabische liga hechten grote betekenis aan dit be zoek. Dc Raad van de Liga kwam gis teren bijeen. Jemen cn Saocdie-Arabic «hebben besprekingen gevoerd over het sluiten van een militair verdrag. In het gebied van Gaza heeft twee maal achter elkaar een hevig artil lerieduel plaatsgevonden. Zolang de spanning heerst, werd nog geen ar tillerie gebruikt. Ook waren er talrij ke kleinere aanvallen. Zoals gewoon lijk geven de partijen elkaar de schuld. Er zijn ruim 35 doden. Generaal Burns heeft donderdag avond een oproep gericht tot Egypte en Israël om alle vijandelijkheden in liet gebied bij Gaza te middernacht te staken. De motorrijder N. uit Sas van Gent is op de provinciale weg tussen Re- tranchement en Sluih in volle vaart tegen een uit tegenovergestelde rich ting komende Belgische auto gereden. N. en de duopar-agier O. uit Schoon- dijke werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar de 34-jarige O. inmiddels is overleden. Het slachtoffer was ge huwd cn vader van vier kinderen. Op zijn hoge leeftijd koestert hij nog maar één groot verlangen: Ko ningin Juliana eens te mogen spreken. „Zeven jaar geleden passeerde ik Soestdijk toen ik logeerde bij een neef in Utrecht. Maar de Koningin was niet thuis, zij was toen in Enge land. Nu kom ik weer in Utrecht en hoop de gelegenheid te krijgen de Koningin eens te zien", zei de heer Van Duren. Of het hem lukken zal?.. Dc politie te Rotterdam heeft gisteren de 22-jarige hulparbei der M. de K. aangehouden, die gisternacht heeft ingebroken in het gebouw van een coöperatie aan de Veemarkt. Een oude dagvaarding is hem noodlottig geworden. Omstreeks drie uur hoorden agenten gestommel in het gebouw. Zij gingen op on derzoek uit en zagen een man vluchten, die zelfs na enige pis toolschoten niet tot staan te brengen was. Hij verdween spoorloos. Een andere agent vond de volgende morgen even wel een oude dagvaarding vlak bij het gebouw. Daar men het niet uitgesloten achtte, dat de onbekende het papiertje ver loren had, togen twee politie mannen naar het adres, dat op de daguaarding stouci. Zij her kenden de man als de vluchte ling en ontkennen hielp hem toen niet meer. Hij betreurde zijn gewoonte om oude pape rassen te bewaren, zeer diep!

de Stem | 1956 | | pagina 1