MAGNEET rijwielen Mét GESTOLEN GOED Pagblad Vitamine DE STIJGING VAN DE KOLENPRIJZEN Bombardement Freiburg vergissing van „Liiftwaffe' 75 jaar geleden overleed MOESSORGSK Y AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO tweede blad DONDERDAG 5 APRIL 1956 I Meningen en Commentaren LIBERALISATIE FRANS COMMUNISME DE DODEN GETUIGEN NIET Grensf ormali lei ten voor caravans Moeder van Fatima- kinderen overleden De oorzaak der dure kolen Nog prijsstijging in zicht Huidjes als satijn Onthulling na 16 jaar ,.Nike"-projectielen i naar West-Duitsland V erkeersmaalrcgelcn te Deurnc Fabrieksdirecteur tot één jaar veroordeeld WYNAND FOCKINK door Clarence Budington Kelland toooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo^ooo P\E Franse minister van Econo- mische Zaken Ramadier heeft bekend gemaakt, dat per 1 april de Franse invoer geliberaliseerd zal worden tot 85 procent. Dit komt neer op een verhoging van 6 pro- cent. Als men dit verneemt, zou men denken, dat Frankrijk een goede stap vooruit doet naar een vrije Europese markt en zijn protectio nisme aan het afzweren is. Het blad „Le Monde" tekent nu bij het besluit van Ramadier aan, dat de vrij gemaakte produkten, al naar hun aard, volgens geldend gebruik met compensatieheffingen belast zullen worden. Deze heffin gen, die in Frankrijk dus heel ge bruikelijk zijn, dienen om de bin nenlandse produkten de concurren tie met de ingevoerde waren mo gelijk te maken. Het is met de liberalisatie dus niet zo mooi als het schijnt. Het effect er van wordt eenvoudig op andere manier weer ongedaan ge maakt. Dit is nu eenmaal gebruik in Frankrijk, wordt er heel laconiek bij verteld. Hoe moeten de KSG-landen nu tot een vrije Europese markt komen met zulk een handelspartner? TN het Parijse blad „Le Figaro" tracht André Siegfried de reden van het communistisch stemmen van een vierde deel der Franse be volking te achterhalen. Frankrijk is betrekkelijk welvarend gewor den gedurende de laatste tien ja ren en toch bleef het percentage communistische stemmen vrijwel ongewijzigd. Blijkbaar gaat het dus in eerste aanleg niet om materiële belangen. Misschien is de kwestie van de kern deze, zo meent Siegfried, dat de Franse arbeider evenzeer res pect eist, als rechtvaardigheid. Tus sen werkgevers en werknemers blij ven evenwel in Frankrijk ondoor dringbare muren bestaan, die dik wijls de klassenhaat verklaren. De Franse communistische stemmen moeten vooral ideologisch worden verklaard en berusten op de mythe van de klassenstrijd. Onbegrijpelijk acht Siegfried, dat een zo patriottisch aangelegd volk als het Franse voor een vierde deel blijft stemmen op een partij, die ge. hoorzaamt aan buitenlandse leiders. Hoe kan een op zich respectabel idealisme leiden tot zoveel naïvi teit of zelfs cynisme? Siegfried weet hierop geen antwoord. Ook hij meent intussen dat de grondfout van de communistisch stemmende Fransen deze is, dat zij menen: links te stemmen. Zij zien daarbij over het hoofd, dat de fameuze demo cratische traditie van Frankrijk in de totalitaire communistische lan den geen schijn van kans heeft. JTN de komedie gaat verder. Dagelijks komen er berichten uit oost-Europa over eerherstel aan voormalige communistische leiders, die indertijd wegens Trotskiisme, Titoisme en nog andere verfoeilijke dwalingen zijn veroordeeld. Kroe- stjev heeft Stalins doopceel gelicht en nu de woorden van Ruslands eerste man gewikt en gewogen zijn, klopt men zich in alle hoofdsteden van de „vrije en onafhankelijke" oosteuropese staten op de borst. Het Kremlin heeft gelijk: Stalin was niet de grote leider, die men meer dan twintig j/ar lang in hem heeft gezien. Niemand van de communistische leiders die het publiek uitlegt, waarom eerst nu het grote „mea culpa" klinkt, waarom geen der vooraanstaande volksdemocraten zijn stem heeft durven verheffen, toen het kwaad geschiedde. Nie mand ook die een verklaring geeft voor het merkwaardige verschijn sel van de ontroerende eensgezind heid op het ogenblik. Er zou toch minstens één man moeten zijn, die Stalin verdedigde, die het opnam voor de verguisde „vader der vol ken". Kroestjev heeft gesproken. En Kroestjev is de partij. En de partij lijn is het hoogste en onaanrand- bare gebod. De mannen die gehoor zaamheid vragen mogen door an deren worden vervangen, de ge hoorzaamheid blijft. Togliatti en Duclos, Rakosi en de Groot.... zij hebben allen een gevoelig oor voor de stem van het Kremlin. De erva ring, dat de wegen van Moskou on naspeurbaar zijn, heeft hen boven dien wijs gemaakt. Liever maken zij zich belachelijk, dan dat zij maar de schijn zouden willen wekken van ontrouw-aan het onwrikbare beginsel van de com munistische solidariteit. En wat belangrijk is: de doden kunnen niet meer getuigen. Eerlijke mensen zijn niet altijd aangename mensen. (Advertentie) De ANWB deelt mede, dat een groot aantal Europese landen dezer dagen overeengekomen is, dat bij een be zoek met een caravan voor het meu bilair, serviesgoed e.d., daarvan geen inventarisatielijsten meer behoeven te worden getoond, zoals tot dusverre door de douane-administraties was voorgeschreven. Deze faciliteit, die veel werk over bodig maakt, is van toepassing in België, Denemarken, Duitsland, En geland, Frankrijk, Ierland, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, Zwe den en Zwitserland. Van de westeuropese landen ver langen thans alleen nog Finland, Grie kenland, Joegoslavië en Portugal een specificatie van de inventaris. Senhora Olimpia Marto, de moeder van 2 van de 3 kinderen die in 1917 vi sioenen van de H. Maagd hadden, is dinsdag in Fatima overleden. Senho ra Martos' kinderen stierven beide op zeer jeugdige leeftijd. Zoals oud-jninister Wemmers nog te Maastricht in zijn voordracht voor het departement Limburg van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel vaststelde, wordt er hard geklaagd over dure en slechte steen kool en heeft men zich, zoals prof. Gerretson in ,,De Telegraaf" deed, daarom ook afgevraagd, waartoe ei genlijk de Kolen- en Staal-Gemeen- schap dient, wanneer deze geen lagere prijzen tot stand weet te brengen. Inderdaad zijn de kolenprijzen sinds het einde van de oorlog aanzienlijk gestegen, zelfs aanzienlijk meer dan andere prijzen. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wijzen uit, dat de groothandelsprijzen van steenkolen in die periode meer dan zesmaal zo hoog werden, terwijl de kosten van levensonderhoud in het algemeen „maar" twee en een half maal zo hoog werden als in 1939. Men kan dit opvallend verschil ech ter bezwaarlijk aan een falen van de KSG wijten. De KSG is pas sinds februari 1953 in werking. Uit dien hoofde kan men haar moeilijk aansprakelijk stellen voor de ontwikkeling in de vooraf gaande na-oorlogse jaren. Bovendien blijkt, dat sinds haar optreden de stijgende tendens op de kolenmarkt althans werd afgeremd. Het gewogen gemiddelde der af-mijn-prijzen voor Limburgse kolen bedroeg op 1 april 1953 56.73 en op 29 februari 1956 56.87. Dit maakt nauwelijks verschil. De oorzaken voor de aanzienlijke stijging der kolenprijzen zal men dus elders moeten zoeken. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor de stijging van de kolenprijzen. Men heeft b.v. te reke nen met de verhoogde transportprij- zen per spoor en te water. Vooral de zeevracht voor Amerikaanse kolen is aanzienlijk toegenomen. Nu is in het bijzonder de prijs voor antraciet omhoog gegaan, ook nog na de instelling van de gemeenschappe lijke markt. Dit is in Nederland o.a. hiervan het gevolg, dat de regering tevoren de prijs van huisbrandkolen door subsidiëring drukte, wat na de instelling der KSG moest ophouden. De stijgende tendens voor antraciet werd verder bevorderd door het toe nemend gebruik van haarden, dus door grotere vraag. Een van de hoofdoorzaken van de gestegen kolenprijzen is intussen de roofbouw, welke onder de oorlog in de mijnen is gepleegd, waardoor de dikste en voordeligst te exploiteren kolenlagen werden ontgonnen, terwijl men nu later de onvoordeliger lagen moet bewerken, wat veel meer arbeid kost. Een andere voorname factor is de aanzienlijke stijging van de lonen. De loonkosten per ton bedroegen in de Limburgse mijnen in 1954 bijna het vijfvoudige van die in 1938. terwijl de arbeidsproductiviteit ondanks mecha nisatie, tengevolge der minder gun stige lagen, niet toenam. Deze twee factoren vormen de voor naamste verklaring voor de gestegen kolenprijzen en in deze factoren kan moeilijk een verandering worden ge bracht. De Hoge Autoriteit der KSG heeft nu, na de ontbinding van het Georg- Kartel in het Ruhrgebied, besloten de kolenprijzen, behoudens in België, vrij \e laten. Tot nu toe had zij maximum prijzen vastgesteld en men kan zich afvragen, waarom daaraan thans bij een stijgende r.iarkttendens een einde wordt gemaakt. De KSG meent nochtans, dat dit nodig is om ruimte te laten voor noodzakelijke afschrijvingen en een normale beloning van het geïnvesteer de kapitaal mogelijk te maken. Zij achtte dit na de ontbinding van het Georg-kartel ook minder gevaarlijk, omdat de concurrentie nu de prijs stijgingen kan afremmen. De Hoge Autoriteit zal overigens een waakzaam oog in het zeil houden en niet iedere prijsverhoging zo maar tolereren. Dit neemt niet weg, dat men reke ning te houden heeft met verdere stijging van de kolenprijs. De toene mende vraag tengevolge van de gun stige conjunctuur werkt dit in de hand. Een erg aangenaam perspectief is dit intussen niet en menige antraciet- verbruiker zal zich in de toekomst wel gaan afvragen, of hij niet naar voordeliger stookmethoden moet uit zien. (Advertentie) De geweldige militaire basis van het Amerikaanse leger nabij Kaisers- lautern in West-Duitsland, zal de eer ste basis buiten de Verenigde Staten zijn die door „Nike"-luchtafweerra- ketten verdedigd zal worden. Volgens Amerikaanse autoriteiten zullen vier tot zes batterijen van deze geleide projectielen in de loop van dit jaar rondom de basis gestationeerd worden. Niet zo lang geleden hebben Duitse bladen er op gewezen dat mas sale bases, zoals Kaiserslautern, in een atomische oorlog uiterst kwets baar zijn. Het Duitse ,,Institut für Zeitge- schichte" heeft een rapport uitgege ven waarin verklaard wordt dat het bombardement van Freiburg een ver gissing van de Luftwaffe g?weest is. Dit bombardement had op 10 mei 1940 plaats en eiste 57 doden. Hitier voerde het aan als reden voor zijn vergeldings-bombardementen'op Engeland. De Duitse propaganda noemde het een schanddaad van de vijand". In verband met de te verwachten grote belangstelling voor de voetbal wedstrijd BelgiëNederland op zon dag a,s. tc Deurne bij Antwerpen te spelen, welke ongetwijfeld nog die van 1954 (toen ongeveer 10.000 motorvoer tuigen werden geteld, zal overschrij den) zijn naar de KNAC meldt de volgende verkeersmaatregelen geno men: Automobilisten die zich naar het Antwerpse stadion begeven dienen de gewone route van de grens tot Bras- schaetPolygoon te volgen en aldaar links af te slaan naar St.-Job in 't Goor om vervolgens naar het stadion te rijden. Het verkeer naar Antwer pen en verder kan in Polygoon recht door rijden. De Duitse bommenwerpers die de aanval" uitvoerden hadden opdracht Dy on in Frankrijk te bombarderen, maar door het slechte weer ver dwaalde de formatie, en liet 69 bom men los op Freiburg (waarvan er 24 niet ontploften). Toen Goering van de vergissing op de hoogte gesteld werd, zou hij gezegd hebben: ,.Dat is wel een prachtig be gin van onze veldtocht. De Luftwaffe en ik staan voor gek. Hoe moeten we dit aan het Duitse volk verklaren?" De Amsterdamse rechtbank heeft overeenkomstig de eis bij verstek de voormalige directeur van de inmid dels failliet gegane N.V. tapijtfabriek ,,Trio" te Huizen, de 51-jarige gena turaliseerde Nederlander H. R. (een Duitser van origine) veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens ver duistering van tapijten ter waarde van circa 170.ÖÖ0, ten nadele van de fabriek. De verdachte is twee jaar geleden na zijn voorlopige invrijheidstelling door het gerechtshof te Amsterdam naar zijn geboorteland uitgeweken. Woensdag 28 maart, was bet 75 jaar geleden, dat de grote Rus sische componist Petrowitsj Moes- sorgsky, te Sint Petersbrug (het tegenwoordige Leningrad) over leed. Hij werd op 21 maart 1839 te Ka- rewo, in het gouvernement Pskow, geboren. Na opleiding tot de mi litaire loopbaan werd hij luitenant van de keizerlijke wacht. In 1863 geeft hij dit baantje reeds op en wordt ambtenaar, wat hem niet beletten zal, zich tevens geheel en al aan de muziek te wijden. Als toonkundige sloot hij zich aan bij het zogenaamde „machtige hoopje" dat een autonome Rus sische toonkunst nastreefde, en waarvan ook deel uitmaakten: Ce- sar Cui, Borodi, Balakirew en Rimsky-Korsakow. Niettegenstaande het feit, dat hij weinig of geen muzikaal-tech- nische studies deed, is hij de. meest karakteristieke, de meest gezag hebbende figuur van de groep ge worden. Hij had zich voorgenomen zanger te worden van zijn in ar moede gedompeld land. En hij slaagde wonderbaar in zijn opzet. Want hij drukte de psyche van zijn volk uit in de betoverende klankenwereld, zoals Dostojewski het in de literatuur deed. Boven dien is zijn compositiestijl voor de gehele nieuwere muziek na 1900 zeer invloedrijk geweest, vooral door toedoen van Debussy. Vernieuwend was vooral zijn ge bruik van oude kerktoonaarden en van typisch Slavische ostinate me lodische wendingen. Zijn voornaamste werk is voor zeker het volksdrama „Boris Go- doenow" (op tekst van Poesjkin), misschien wel het meest represen tatieve werk van de Russische operakunst, waarin de volksmassa de hoofdrol speelt. Onvoltooid bleven de opera's „Khovansjtina" en de jaarmarkt van Sorotsjinzi. Van groot belang zijn ook z'n liederen, zoals de cy clus „Uit de Kinderkamer", „Lie deren en dansen van de dood" en „Zonder Zon". Van zijn klavierstukken dient vooral genoemd: „Tableaux d'une Exposition" (georkestreerd door Ravel), terwijl van orkeststukken „Nacht op de Kale Berg" van over wegend belang is. Karakterloos als hij was, gaf hij zich over aan de drank, waardoor hij zowel lichamelijk als geestelijk in verval geraakte. Op een zekere dag van het jaar 1885 vond men hem op straat, overvallen door „delirium tremens". Hij stierf in 't gasthuis der Armen, 46 jaar oud! (Advertentie) WEERSCHIJN De glanzende lak van de auto van de heer Horace Green uit het Engelse Daventry, waarop hij zo trots was, heeft hem veel geld gekost. Onze Horace reed met zijn pas opgepoetste wagen tiaar een boerderij, ibaar hij voor zaken zijn moest. Hij stapte even binnen. Toen hij na een kwartier terug keerde kon hij zijn ogen niet geloven. De hele rechterflank van de auto was open ge scheurd. Men neemt aandat een koe zich in de glanzende lak heeft staan spiegelen. Op de duu$ moet het dier zich kwaad hebben gemaakt op I zijn spiegelbeeld en zich op de auto hebben gestort. Vondst Op de weg langs het Orly-vlieg- veld bij Parijs werd een onaanzien lijk pakje gevonden. De vinders dachten, dat het een stukje zeep was, gewikkeld in een simpel bruin stuk papier. Toen ze wat beter ke ken stelden ze vast, dat het toch wat anders was. Het was een staaf goud ter waarde van 5000 gulden. Men weet nog niet, wie het pakketje heeft verloren. Gril De laatste mode-gril van de Amerikaanse bakvissen is zich mooie figuurtjes te laten tatoueren op de vingers. Gewapend Hun brouwsel zou nog eens een keer precies hetzelfde stnaken en ruiken als echt bier óók. Middel Allerlei hartkwalen kunnen wor den voorkomen als men maar op tijd met de fiets er op uit trekt. Dat is de mening van de vooraanstaande, Amerikaanse hartspecialist Paul White. Hij zou de hele wereld op de fiets willen zetten om een einde te maken aan een hele reeks hart kwalen. Volgens hem is te veel eten en te weinig beweging in praktisch alle gevallen de oorzaak van die ziekten. Burgemeester Bij de onlangs in het kan ton Tessino gehouden ge meenteraadsverkiezingen is in het dorp Arosio de jongste burgemeester van 'Zwitser land gekozen: hij is in janu ari pas twintig jaar gewor den. Bezoek Een rugbywedstrijd, die tussen het personeel van twee grote Londense ziekenhuizen werd gehouden, kreeg grote luister door de aanwezigheid van een „prinses" onder de bezoe kers. Zij was in een grote auto ge arriveerd en had zich uitvoerig laten voorlichten over het' verloop van de strijd. Zij was in gezelschap van verschillende even deftige hofda mes. De hoge gast beloofde de prijs uitreiking te komen verrichten. Daar heeft men haar evenwel niet meer gezien. Toen was namelijk reeds uitgelekt, dat een aantal kostschool meisjes een grapje had willen ma ken, De knapste had zich als prin ses vermomd en de rest vergenoegde zich met de rol van hofdame. Nick Montos, die in Amerika op het lijstje staat van de tien mannen, die de politie het liefst te pakken zou nemen, is eindelijk gearresteerd. Hij werd in een hotel te Memphis gegrepen. Op het moment van zijn arrestatie was onze Nick uitgerust met een machinegeweer, een gewoon geweer, een in bescheiden mate uit gevoerde vlammenwerper, vijf pisto len en een vulpen, die bij nader in zien een miniatuur geweer bleek te zijn. Alle wapens waren geladen. Bier In Japan lopen drie trotse ge leerden rond, die beweren, dat ze een nieuw soort synthetisch bier hebben uitgevonden, dat vijf keer zo goedkoop is als echt bier. Dame, zou u uw vaas willen afzetten (Advertentie) t SUPERIOR (40%) per liter f 8.75 EXTRA (17.5%) per liter f 7,60 VRIJDAG, 6 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Graan. 9,00 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. 10,30 Franse muz. 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij vrouwen van het land 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Pro- menade-ork. en solist 15,00 Gram. 15,30 Idem. 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,35 Schaken 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18.05 Lichte muz. 18,30 En nu mijn geval 18,45 Gram. 18,55 Prof. Romme spreekt 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.: Rubr. Verklaring en toe lichting. Credietverlening aan de midden stand door Mr. J. Roos, hoofdaonbtenaar in alg. dienst bij het Dir. Gen. voor de middenst. 19,20 Regeringsuitz.: Emigra- tierubr. Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19,30 Verz. progr. v.d. mil. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Lichte muz. 21,00 Politiek forum 21,30 Dansmuz. 21.55 Wat verwacht de werkende vrouw van de KVP?, caus. 22,05 Cello en piano 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23.15-24.00 Gram. GEMONTEERD MET VREDESTEIN-BANDEN HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9.40 Idem. VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Orgelsp. 11,10 Voordr. 11,30 Cello en piano AVRO: 12,00 Orgel en zang 12,30 Land en tuinb.meded. 12,35 Sport en progn. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13,55 Beursber. 14.00 Solistenkwart. 14,20 Litterair progr. 14,40 Orgelconc. 15,00 Gevar.progr. 15,50 Gram. VARA: 16,00 Muz. caus. 16,30 V.d. jeugd 17,00 Muz. caus. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Dansmuz. 18,45 Tot nieuw bestel verbonden lezing 19.00 V.d. kleuters 19,10 Nederland groeit, klankb. VPRO: 19,30 30 Jaar geleden, caus. 19,45 Vrijzinnig' Prot. clubhuizen, caus. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20.15 Het zingende hart 20,30 Benelux 20.45 Rembrandt, caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21,30 Ether forum 22,10 Buitenl. weekoverz. 22,25 In str. kwart, en soliste VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nws. 23,15 Radiophilh. ork. en solist 23,45-24,00 Grain. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 15.00 Kamermuz. 15,30 Japanse kamermuz. 16,00 Koersen 16,02 Opera feuilleton 17.00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Zang en piano 18,10 Voordr. 18,20 Zang en piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Volksliederen 20,00 Kinderweelde 20,15 Symf.ork. en soliste 21,10 Kunstka- leidoscoop 21,25 Symf.ork. en soliste 22.00 Nws. 22,15 Int. Radio-Universiteit. Hier na: Kamerk. 22,45 Gram. 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.30 Ork.conc. 14,00 en 14,45 Gram. 15,00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Pianorecital 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 21,50 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. 24) ..Juffrouw Madigan" zei hij „over enkele dagen krijgen we een grote ,tafe^inncn uit Ierland aan. Dubbele en enkele damast van zeer speciale kwaliteit. Enkele damast wordt, naar je mis schien nog niet weet geweven van een vijfvoudige satijnen draad, dub bele damast van een achtvoudige draad. Deze partij bestaat voorna melijk uit dubbele damast: We moe ten daar een zeer speciale reclame voor maken - iets. waarvan een zekere opvoedende werking uitgaat De mensen begrijpen niet wat da mast eigenlijk is." „Waarschijnlijk niet" zei Sherry. ..Echte dubbele damast moet min stens dertig ketting- en inslagnaden por vierkante centimeter bevatten en moet minstens vijftig procent zwaar- f ci geweven zijn dan gewoon linnen. Duurzame kwaliteit dus. Ik streef er naar het publiek meer waardering voor alles wat linnen is bij te bren- Ren. Mooi linnen speelt in een rijk interieur een minstens even voorna me rol als mahoniehouten meubilair of tafelzilver." Hij raakte hoe lan ger hoe meer in vuur. „Ik wil van de linnenafdeling van Prothero een modelafdeling voor alle andere za ken maken." „Een prijzenswaardig voornemen" zei Sherry. „Ik geef de voorkeur aan een bro chure, in verzorgde uitvoering, in niet al te grote kring verspreid" zei Port man. „Als ik mevrou"- Brixton daar toe kan bewegen. Weet je hoe lang linnen al bekend is? In de latere steentijd tienduizend jaar geleden, werd de vlasvezel al gesponnen." „Allemensen! „Je zult wel weten" vervolgde hij, „dat innen van vlas gemaakt wordt. Maar is het je ook bekend, dat lin nen zo'n beGekkelijk zeldzaam en kostbaar produkt is, doordat men maar zestien vlasoogsten in een eeuw tot rijpheid kan brengen? Na elke oogst moet er gedurende zes jaar 'n ander gewas verbouwd worden om nieuwe voedingsstoffen in de bodem te brengen." Op zulke ogenblikken kon Sherry Portman bijna sympathiek vinden. Onderwerpen als dit zetten hem in vuur en vlam. Linnen was zijn hob by, en hij voelde het als een soort roeping, die liefde in brede kring uit te dragen. „Ik weet zeker dat jij er een prach tige brochure van zou maken", zei hij. „Als mevrouw Brixton ermee akkoord gaat, kan ik voor de gege vens zorgen. Hier is de aanvraag bon alvast. We verwachten de partij binnen enkele dagen. Het is de groot ste zending die na de oorlog geim- porteerd is, en ze vertegenwoordigt een aanzienlijke waarde. Wil jij voor mij de weg bij mevrouw Brixton ef fenen? Ik ben het nog niet met me zelf erover eens. hoe we de zaak aan de man moeten brengen. ..Maar dat kan onderling nog be keken worden." „In elk geval" zei Sherry, „zitten de goederen in het schip en worden ze over een paar dagen gelost." ..Precies", zei Portman. Sherry begaf zich naar de afdeling Dameskleding en ging naar de lesse naar van mevrouw Swain. „Lie verd", zei ze, „kunt u desgewenst Lange Kate optrommelen? Voor een etentje. Bij u thuis. Met Roger New- some en mij.'' Mevrouw Swain keek haar met 'n onderzoekende blik aan. „Voer je weer iets in je schild?" vroeg ze. ..Ik weet het nog niet. Over een paar dagen zal ik je het laten weten." ..Dank u" zei Sherry. Mevrouw Brixton was vrij en Sher ry legde haar mijnheer Portman's plan voor. Mevrouw Brixton scheen wel te voelen voor een brochure en ze droeg Sherry op een ontwerp te maken. Het resultaat was, dat Sher ry een dag of twee in de bibliotheek doorbracht. Portman verschafte haar de nodige technische en geschiedkun dige gegevens en Sherry begroef zich tot over de oren in haar onderwerp. Toen ze de ochtend van de derde dag ontwaakte, scheen de zon vrolijk in haar kamer. Ze kleedde zich opge wekt aan en ging de deur uit om te ontbijten. Toen ze bij Maison Ver sailles kwam, herinnerde zij zich met een plotselinge schrik dat zij verge ten had madame de Spain op te bel len en haar aanbod van de hand te wijzen. De beleefdheid eiste, dat zij iets van zich liet horen, en ze besloot het niet langer uit te stellen. Ze kocht onderweg een krant om iets bij het ontbijt te lezen te hebben. Op de voorpagina las zij iets, dat haar dadelijk alle eetlust benam. Met koeien van letters stond daar: GROTE PARTIJ LINNEN SPOORLOOS VERDWENEN Volgens het krantenbericht was de grootste zending linnen, die sedert de oorlog uit Ierland in Amerika was ingevoerd, na lossing en inklaring in een vrachtauto geladen. waarna men er niets meer van gezien of ge hoord had. Ergens op de weg tussen de kade en Prothero's magazijnen hadden de vrachtauto en mijnheer Portman's damast, ter waarde van meer dan honderdduizend dollar, op gehouden te bestaan. Een dergelijke onderneming vereis te uiteraard zorgvuldige voorberei ding en een grote dosis brutaliteit. Maar het was gelukt en niets wees erop, wie deze sensationele diefstal op touw gezet en uitgevoerd kon heb ben. „Zo" dacht Sherry, dit is wel het toppunt. En daarmee waren Prothero en de politie het allebei eens. HOOFDSTUK 12 Een volgeladen vrachtauto, com pleet met chauffeur en helper,' is niet iets, wat je in je vestzak wegmof felt. En toch was de wagen met zijn. kostbare lading damast spoorloos ver dwenen. Niemand kon zeggen, dat hij de auto na zijn vertrek van de kade er gens gezien had. Er waren uren ver streken voordat het duidelijk werd, dat de wagen met zijn waardevolle buit vermist was. En toen was het al te laat, om de bruggen en tun nels te laten bewaken. Men kon even goed naar een speld in een hooiberg zoeken. De winkel gonsde, toen Sherry ar riveerde en naar haar plaats ging. De anders zo onverstoorbare mevr. Brixton was buiten zichzelf. Sherry ging naar haar kantoor en bleef voor haar lessenaar staan. Mevrouw Brix ton liet haar gespierde vuist met een slag op een stapel ochtendbladen neerkomen en keek Sherry zo woest aan dat zij meende iets tot haar verdediging te moeten aanvoeren. „Ik heb het heus niet gedaan" zei Sherry. „Ik zon niet weten wat ik met zo'n grote uitzet moest begin nen". „Dit gaat alle perken te buiten!" zei mevrouw Brixton. „Over reclame gesproken! Snap je niet, dat het mijn taak is alles uit de kranten te we ren wat onze naam kan benadelen, evengoed als ik moet zorgen, dat on ze reclame een gunstig onthaal bij het publiek vindt?" „Maar ze kunnen toch moeilijk van u vergen", zei Sherry vergoelijkend, ,,dat u iedere vrachtauto persoonlijk chaperonneert." ..Jij beseft nog niet, wat Prothero van ons vergt!" blafte mevrouw Brixton. Ze zullen mij voor dit be richt aansprakelijk stellen. Eerst een moord in onze zaak. Daarna een moord op iemand van de zaak. Nu weer een opzienbarende diefstal. Straks durft er geen mens hier meer te kopen. Dat idiote, stom me publiek. Je weet nooit waarvoor het op de loop zal gaan!!" „Ik zie niet in" zei Sherry, „hoe je moord in reclame kunt omzetten. En u zult moeten toegeven, dat die diefstal griezelig interessant is. Ge dane zaken nemen geen keer, en al is Prothero nog zo'n goede klant, je kunt er de kranten toch niet buiten houden." ..Maar waarom komt alles zo vlak achter elkaar? Binnen een paar da gen?" Sherry's antwoord overrompelde mevrouw Brixton. „Omdat Prothero het slachtoffer is van een serie stel selmatig voorbereide aanslagen. En die aanslagen staan niet los van el kaar maar zijn stuk voor stuk on derdelen van één groot complot." Mevrouw Brixton zette grote ogen op. „Wat?" zei ze, terwijl ze zich naar voren boog. „Een soort veldtochtsplan" zei Sherry. „Het is geen kwestie van toeval, maar het werk van een gene rale staf. En de linnenafdeling vormt het mikpunt. Het tafellinnen van Prosser. do kasjuffrouw van Linnen goederen vermoord, een partij da mast gestolen ga zo maar door. Het draait allemaal om linnen en nog eens linnen." „En jij denkt dat er iemand op uit is om onze linnenafdeling te brand schatten? Nonsens." „Niet denken" zei Sherry koppig. ..Weten. Dit is een complot. Met een ingewijde, die gegevens uit de eerste hand verzamelt. Hoe konden die die ven anders weten dat er een zending damast onderweg was en waar en wanneer het goed zou aankomen? Die lui hebben niet op goed geluk op de kade zitten wachten tot er iets van hun gading arriveerde. Het moest allemaal sluiten als een bus. En daarvoor moet je van te voren goed ingelicht zijn." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3