Eden zou Amerika om krachtiger houding hebben verzocht Op 21 april grote protestbetoging? Ontsteltenis in Eerste Kamer door Gruenthers verklaring Ben Joessef naar Franco Oranje XI gekozen Atoomfusie beheerst Raadsels rond probleem van midden-oosten Amerikaanse interventie niet buiten Congres om Hammerskjoeld gaat op reis Twee man ontsnapt uit een huis van bewaring Een tralie werd j kist van de elektriciëns, die in het doorgezaagd A j OUD-GEDIEND OF i I UIT-GEDIEND? I Stormen in VS eisen doden Portugees Timor in de aandacht Politiek blijve buiten de deur Brusselse rechtbank stelt prof. Cooremans in gelijk race is nu onderweg Zelfs ir. Staf in verlegenheid Maar de verklaring was intussen al herroepen Defensielast zwaarder r DAGBLAD VOOR Toch van binnen gezien Koud Salarisactie is „blijvend beeld"' Heitje voor een karweitje Juugschlacgcr-cictics gebundeld Geestelijk leven in technisch tijdperk Schadevergoeding van 750.000 jr. Tunnel in cijfers 96e JAARGANG No. 22116 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hooid- redacteur: J J. H. A Bruna Redactieraad: j, M A C. v. Dongen, C J v Hootegem, Mr. Di A J J M Mes, Mr H. M L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, R V M Ver- eauteren Abonn prijs dij vooruitbet t 5.85 p Kwaitaal. p posi i 6o5. p. week luitsi bij mei post beste 11 i i U.45 Incasso wordt bei eKeri.. I.nsse nurrim 13 cl Rustiek J78841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 5 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZKN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) in Ha vAiHtfhpiHsraaH verklaard, ter Sultan Ben Joessef van Marokko is gisteren met een vliegtuig dat hem door de Spaanse rege. ing ter beschik king was gesteld, naar Spanje ver trokken om met generaal Franco te spreken over de toekomst van Spaans Marokko. Ben Joessef had veel vertrouwen op een goede afloop, naar hij zei. De strijd in noord-Afrika woedt on verminderd verder. In Tunesië wer den drie auto's en een autobus door rebellen overvallen. Drie Europeanen werden ontvoerd en later op wrede wijze vermoord. De Keuze Commissie van de KNVB heeft het Neder- lands Elftal, dat zondag 8 april te Antwerpen tegen België uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54) Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV) aan voerder. Voor: Appel (Fortuna '54), Bosselaar (Feijenoord), Koopal (VVV), de Bruyckere (Willem 11), en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Landman (Scheve- ningen-Holland Sport), Kerkum (Feijenoord), Bak (Feijenoord) en Timmermans (ADO). IX BEEKBERGEN vielen twee los lopende herdershonden een schaap en een lam aan. Eerst werd het lam gedood en toen het moederdier haar kind wilde verdedigen, viel zij als slachtoffer van haar moederliefde. JHR. mr. W. E. van Panhuys, chef van het kabinet van de minister van Buitenlandse Zaken zal namens het Koninklijk Paar de huwelijksplech tigheden te Monaco bijwonen. DE HAARLEMSE Raad heeft na veel dubben besloten, het "Hldebrandmonu- ment, waarover men nu al sinds 1933 aan het twisten is te plaatsen in zgn. doorkijk" van de Kleine Hout in de Haarlemmerhout. DE STAD Leiden zal de nieuwe bis schop van Rotterdam, mgr. Jansen, een gouden bisschopskruis met ketting als geschenk aanbieden. OP VERSCHEIDENE lijnen van de Parijse ondergrondse is gistermorgen tijdelijk gestaakt. Duizenden Parijze- naars moesten met de „benenwagen" naar hun werk. De staking duurde enkele uren. Er is op het ogenblik sprake van een vreemde vergissing, ofwel van een ondoorzichtig politiek spel tussen Engeland en de Verenigde Staten. Gisteren werd bekendgemaakt (in Lon den), dat premier Eden een persoonlijke boodschap aan president Eisenhower had gezonden, waarin hij zijn bezorgdheid uitdrukt over de ontwikkelingen in het midden-oosten. Hij verzocht de president zijn persoonlijke aandacht te willen geven aan een herwaardering van de toestand in het midden-oosten, aan de hand van een diagnose, die door Britse politieke en militaire deskundigen is opgesteld. Het merkwaardige is nu, dat Eisen hower van deze hele boodschap niets afweet! Hij verklaarde dit gisteren met grote nadruk op zijn wekelijkse persconferentie. President Eisenhower verklaarde ook niets te weten van een druk, die Engeland op de V.S. zou hebben uit geoefend, om een krachtiger houding in het midden-oosten, speciaal ten opzichte van premier Nasser in te nemen. „Indien de Engelsen druk heb ben uitgeoefend, dan is het niet op mij geweest", zei Eisenhower fijntjes. Verder zei de president, dat hij nooit troepen zou laten deelnemen aan een actie, die als oorlogvoering zou kun nen worden uitgelegd, zonder tevo ren daartoe door het congres te zijn gemachtigd. In een plaatselijk treffen zouden Amerikaanse troepen zich wel eens moeten kunnen verdedigen, maar dat zou dan geen oorlogvoering zijn. Eisenhower zei, dat voorwaarde voor vrede in het midden-oosten was, dat de volken in dat gebied hun gerecht vaardigde verlangens op economisch, maatschappelijk en politiek gebied be vredigd zien. Het gehele vraagstuk kan worden vergeleken met een hoop stro poppen. Telkens wanneer er één wordt weggehaald, vallen enkele andere om. Later is gezegd, dat Eisenhower zon der voorafgaande toestemming van het Congres wei de vloot en luchtstrijd krachten bevel zou kunnen geven tot optreden .maar dat hij een dergelijk bevel niet rechtstreeks aan de land strijdkrachten kon geven. Dag Hammarskjoeld, dc secretaris generaal van de Ver. Naties, zal mor gen naar het midden-oosten vliegen om de gespannen verhouding tussen Israël en de Arabische landen per soonlijk te onderzoeken. Egypte heaft Het interieur van het Russische straal-verkeersvliegtuig, de TU 104, dat de Russische politiechef, gene raal Serov naar Londen bracht. De cabine is zeer ruim en zuurstofmas kers zijn aan de plaatsen gemon teerd voor het gebruik op grote hoogten (de slangen hiervoor zijn op de foto zichtbaar). DE componisten in de sovjet-unie hebben de verschrikkelijke op dracht gekregen, om de betekenis van het zesde vijfjarenplan en de besluiten van het 20ste partij congres in muziek te verklanken. OP CUBA is een militair complot ontdekt. Alle betrokkenen zijn op dis crete wijze uit de circulatie genomen en de regering heeft de toestand vol komen in de hand. IN MAASTRICHT is gistermiddag 'n vierjarig jongetje spelenderwijs te water geraakt en verdronken. DE HAAGSE gemeenteraad moet zich uitspreken over de bouw van een jeugdhotel in Scheveningen. Het tehuis houdt het midden tussen een jeugdherberg en een hotel. IN EEN v.v. van de Eerste Kamer 1 i .n,ge leden gevraagd om m Lt rcEllen op het platteland ?e vermindeerTnnt Va" het platteland Weersverwachting, meegedeeld avond:'6' K J Wisseiende bewolking met plaat- X k wat regen, sneeuw of hagel. Zwakke tot matige w ind, in hoofd- w^ zulti west noord- west. Koud weer. t Ukkel verwacht: Matige noordenwind die later naar het noordwesten zal draaien en 5 dan vrij sterk zal worden. Be- wo kt met opklaringen die breder zullen worden, maar daarna be- trokken hemel vanuit het noord- westen. Kans op een weinig regen die zich zal uitstrekken van noord ',laar n21.1"?' ,Koel weer. Minimum pin (I tot 4 graden en maximum tussen 8 en 12. Vandaag: zon onder 19.23 uur, maan onder 13.17 uur. Morgen: zon op 6.06. maan op 3.56 uur. I huis van bewaring een nieuwe leiding in de veiligheidsraad verklaard, ten volle aan het onderzoek te zullen meewerken. Op Cyprus, dat strategisch zo nauw met het midden-oosten is verbonden, werden de afgelopen dagen weer ette lijke gewelddaden gepleegd. De Griekse premier heeft Engeland in felle termen beticht van obstructie in de onderhandelingen over Cyprus. Voorzitter K.O.V.: De voorzitter van het Katholiek Onderwijzersverbond de heer Joh. H. M. Derksen, heeft gisteren op een verbondsvergadering gezegd, dat de salarisactie een bijna blijvend beeld is in het gehele onderwijzersorgani satie-werk. Volgens hem bestaat er nog steeds een aanzienlijke onderwaardering van de onderwijzer. In dit verband zei spreker, dat deze onderwaardering ook in vele andere landen te zien is. In de VS zal deze onderwaardering b.v. onontkoombaar en zeer spoedig leiden tot een ramp voor het gehele onderwijs. Sprekende over de status van de onderwijzer zeide de heer Derksen o.m. dat de regering gezorgd heeft, voor een goede opleiding in de nieuwe kweekschoolwet. i Dikwijls wordt de vraag gesteld of onze opvattingen 5 nopens de bejaardenzorg wel gelijke tred houden met die ten opzichte van andere bevolkingsgroepen. Maar al te vaak schijnt het, dat zij, van wie men op grond van hun ouder- dom niet veel meer behoeft te verwachten, een tragische, j vergeten groep vormen. In hoeverre dit juist is zal men pas over vele jaren kunnen zeggen. Het bejaardenprobleem als zodanig is van vrij jonge datum. Niettemin vonden wij het nuttig in een reeks artikelen, speciaal het licht te laten vallen op onze tienduizenden bejaarde medemensen en hun aparte moeilijkheden en mogelijkheden. Vandaag publiceren wij het eerste artikel van deze reeks. S Vandaag begint deze nationale actie Denkt u er om? Stormen in vele delen van de A'S hebben dinsdag aan een 44-tal men sen het leven gekost. Er zijn zeker 250 gewonden en de materiele schade loopt in de miljoenen. Van de dertien staten in het midden en zuid-wester; werd Michigan het hevigst getroffen. De plaats Hudson- ville met 1 100 inwoners werd met de grond gel i k yjsA^aakt. HET PENSIOEN VAN DE VERZETSSLACHTOFFERS Minister van Thiel wil de minimum grondslag voor de pensioenen der verzetsslachtoffers verhogen tot 2345 gulden. Dit zal ertoe leiden dat een 100 procent invalide per 1 januari 1954 een pensioen van ongeveer 2850 en per 1 oktober een pensioen van ongeveer 3000 bereikt. In de memorie van antwoord, waarin dit wordt gezegd, merkt de minister nog op, dat op de pensioenen der verzetsslachtoffers per 1 januari 1954 vier toeslagen van vijf procent komen, wat met de militaire pensioe nen niet het geval is. De „Times of Indonesia" oefent felle kritiek uit op de regering, dat zij havenfaciliteiten heeft verleend aan het Portugese marineschip „Nias- sa". Het blad doet een hevige aanval op de Portugese regering. Portugees Timor, (de helft van het Indonesi sche eiland Timor) is door de Portu gezen van ons gestolen, aldus het blad, gedurende de verwarde strijd, waarbij het westerse imperium, in Azië opgericht werd. Te Utrecht is op een vergadering van verschillende plaatselijke Jung- schlaegercomité's opgericht een na tionaal contact-comité Jungschlacger. Dit comité, dat onder voorzitterschap staat van de heer E. Guillaume te Veenendaal, een persoonlijke vriend van Jungschlacger, zal coördinerend optreden bij de talrijke acties, die in de verschillende delen van het land i worden gevoerd. Het comité stemde reeds direct na oprichting in met een voorstel van het comité Den Haag, om op 21 april, behoudens goedkeuring van het ge meentebestuur, in Den Haag een na tional e demonstratietocht te houden van het Malieveld naar het Binnen hof. Men hoopt hier met enkele dui zenden deel te nemen aan een de monstratieve doch zwijgende tocht, waarin spandoeken, waarop leuzen zijn aangebracht, worden meege voerd. Men achtte de activiteiten, die tot nu toe in Nederland zijn ontplooid, te gering. Door het manifest van de Zeven werden tot nu toe slechts 85000 handtekeningen verzameld, hetgeen de vertegenwoordiger van het Leidse actiecomité deed opmerken, dat voor het behouden van de Haagse dieren tuin in korte tijd meer dan 325.000 handtekeningen werden verzameld. De acties, die het nieuw opgerichte contact-comité zal voeren, staan bui ten de politiek. Wel ijvert men voor inmenging van het internationaal gerechtshof. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de actie niet gaat tegen de republiek In donesië, maar tegen het recht zoals dat in Djakarta wordt toegepast. EEN consortium van Britse maat schappijen zal in Durgapur, in India, een groot ijzer- en staalbedrijf bou wen. Het project kost 800 miljoen gulden. Rede van de H. Vader „Het geestelijk leven vormt het hart van het Christelijk apostolaat en dit wel des te sterker naarmate de oriëntatie van de moderne wereld en haar steeds gretiger beroep op de overvloedige hulpbronnen van de tech. niek zich schijnen te kanten tegen ernstige gebedspraktijk en vereniging met God." Dit heeft de H. Vader gezegd tot de vertegenwoordigsters van de vrou welijke r.-k. jeugdorganisaties die een internationaal congres bijwonen. De Paus refereerde aan het thema van het congres: geestelijk leven in een door de techniek beheerste wereld. De Paus waarschuwde zijn gehoor voor „grote onvoorzichtigheden" be gaan door sommigen, wie het aan ver standelijke overtuiging ontbrak en die werden aangetrokken door schijnbaar zeer mooie ideeën en stoutmoedige apostolaats-daden en hij drong aan op een „stabiel en evenwichtig inner lijk leven." De rechtbank te Brussel heeft uit spraak gedaan in het proces van de erven van de Nederlandse schil derijenverzamelaar van Beuningen tegen professor Cooremans, directeur van de laboratoria der Belgische ko ninklijke musea, die verklaard had, dat ,,De Emmaüsgangers" en „Het Laatste Avondmaal" uit van Beunin- gens verzameling alse Vermeers waren. De rechtbank verklaarde, dat de hoofdeis van de Nederlandse verza melaar ongegrond is. dat de ingestel de vordering een roekeloos en kwaad willig karakter droeg en dat de uit latingen en geschriften van de eiser bepaald eerrovend waren voor pro fessor Cooremans. De rechtbank erkende het recht van professor Cooremans op volledige schadeloosstelling en veroordeelde de erven Van Beuningen tot 750.000 fr. schadevergoeding. Bovendien gelastte de rechtbank de openbaarmaking van het vonnis in vijf Belgische, drie Franse, drie Ne derlandse, twee Engelse en twee Amerikaanse bladen, op kosten van de erven. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf zijn twee gedetineerden uit het huis van bewaring in Haarlem ontsnapt. Het zijn een 24-jarige schilder uit de Zaanstreek en een 26-jarige timmer man uit de omgeving van Haarlem. Beiden genoten een zekere vrijheid omdat zij in het gebouw te werk ge steld waren. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zij kans gezien uit een gereedschaps- In een Amerikaans laborato rium zou men er in geslaagd zijn fusie van waterstof- en zuurstofatomen zodanig te be heersen, dat men er energie aan kan onttrekken. Het welslagen van deze proef kan betekenen, dat over tien jaar onge kend grote energiebronnen aan de mensheid ten dienste zouden kunnen staan. De explosie van een waterstof of H-bom berust in eerste instantie op onbeheerste fusie van waterstof en zuurstof, welke met geweldige hitte en trillingen gepaard gaat en daar door grote verwoestingen aanricht. Indien men de geweldige krachten, die door het bij elkaar brengen van waterstof en zuurstof ontstaan, leert beheersen, dan kan men deze in ener gie, bijvoorbeeld elektriciteit, omzet ten. Waterstof kan vrijwel onbegrensd gewonnen worden. aanlegden, een ijzerzaag weg te ne men. Daarmee hebben zij een tralie uit het dak van de luchtplaats door gezaagd, waarna zij via het dak en een muur konden ontvluchten. Eén van de ontsnapten bevond zich in voorlopige hechtenis. De ander wacht te op zijn terbeschikkingstelling van de regering. Grace Kelly is aan boord van de Constitution'1 naar haar toekomstige tehuis, Monte Carlo vertrokken. Zij werd bestormd door verslaggevers en camera- heden. In het grote tumult be waarde zij uiterlijk haar kalm te. Zij moest tenslotte door de politie worden ontzet. Haar ouders en nabije verwanten kwamen onder politiegeleide aan boord. Grace Kelly noemde alles wel een beetje angstwekkend. Naar aanleiding van vragen sprak zij over „haar grote geluk", haar hoop op een groot gezin, haar plannen voor de wittebroods weken en de kleren, die zij wenste te dragen. Haar wittebroodsweken zou zij aan boord van het jacht van de prins in de Middellandse Zee doorbrengen, zonder gasten, be halve haar poedel en de twee honden van de prins. Behalve haar ouders, broer en zuster, had Grace een groep van 80 bruidsmeisjes en bloe menmeisjes bij zich. ii (Van onze parlementaire verslaggever.) De Eerste Kamer is gisteren naarstig bezig: geweest met het intrappen van een open deur. Verschillende afgevaardigden trokken namelijk van leer tegen de NAVO-opperbevelhebber, generaal Gruenther, die in een vraag gesprek met een Duitse journalist zou hebben verklaard, dat west-Duitsland (en daarmee ook Nederland) in geval van een landoorlog onverdedigbaar zouden zijn. Na een bezetting door een vijand, zou dit gebied later weer bevrijd kunnen worden. Zelfs minister Staf was in verlegenheid gebracht door deze verklaring. Intussen echter is met veel ophef verklaard, dat de woorden van Gruenther volkomen verdraaid zijn weergegeven en uitgelegd. over het aanhouden van de Rijn IJs- sellinie. Alleen omdat er vertraging is gekomen in de opbouw van de Westduitse defensie kon de verdedi gingslinie nog niet verder naar het Oosten worden verschoven. De Minister deelde naar aanleiding van andere opmerkingen nog mede, dat in de toekomst de defensie-uit gaven omhoog zullen moeten, indien wij onze strijdmacht op hetzelfde peil willen houden. Ir. Staf was het niet eens met mr. Sassen, dat Nederland met zijn plan nen over dc samenstelling van de di visies achter zou zijn bij andere lan den. In het buitenland zijn wel enkele proeven genomen, maar deze hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Op de suggesties, dat de Nationale Reserve zou moeten worden opgehe- 11C O Wei had Gruenther gezegd, dat de westelijke strijdkrachten nog niet sterk genoeg waren om het gehele NAVO- gebied te kunnen houden, maar dat Duitsland onder de voet zou worden gelopen, was een verzinsel van de persman geweest. Het feit, dat dergelijke verklarin gen die toch ook een politieke bete kenis hebben, in het openbaar wor den afgelegd, werd overigens terecht in de Eerste Kamer gehekeld. Ir. Staf meende, dat mr. Sassen te ver was gegaan in zijn ongerustheid ven, wilde de bewindsman niet in gaan, nu juist enige verbetering valt te constateren. De heer Maenen (KVP) kreeg de toezegging, dat nogmaals met alle ernst onder het oog zal worden gezien of de lediggang van de militairen nog verder kan worden tegengegaan. Ook zal worden bestudeerd, wat er te doen is aan een betere kostwin nersvergoeding voor militairen uit gro tere gezinnen. Een integrale loonder vingsvergoeding kon volgens de mi nister niet de oplossing zijn. Dc begrotingen werden tenslotte goedgekeurd. Democratische Avinst bij voorverkieziiigen Bij de voorverkiezingen, welke dins dag in de Amerikaanse staat Wiscon sin zijn g houden, blijken er verras send veel stemmen te zijn uitgebracht op de democratische senator Estes Kefauver. Toen ongeveer twee der den van de stemmen waren geteld, had hij 145.754 stemmen, terwjjl er op president Eisenhower 181.465 stem men waren uitgebracht. Vele kiezers in landbouwgebieden die normaal republikeins stemmen, hebben nu aan de voorverkiezingen van de democraten meegedaan als protest tegen de dalende prijzen voor de landbouwprodukten en tegen de landbouwpolitiek van de regering in het algemeen. Kefauver heeft kritiek geleverd op het buitenlandse beleid van de rege ring - Eisenhower. De betrekkingen met een aantal NAVO-landen zei hij, zijn slechter geworden en de moeilijk heden in dc verhouding tot India en andere Aziatische landen waren gro ter geworden. "X Veertien miljoen voertuigen gaan jaarlijks door de Maas tunnel en een op 12 mei van het vorig jaar gehouden telling heeft geleerd, dat van de per sonenauto's ruim 16 procent rechtstreeks doorgaand bleek te zijn. Ruim 38 procent van buiten komend had een punt in Rotterdam tot bestemming en rond 45 procent was zuiver stadsverkeer. Bij de vracht auto's waren deze percentages resp. 12, 34,5 en 53,5 procent en voor het totale tunnelverkeer bedroegen de percentages resp. 15, ruim 37 en bijna 48 procent. Den Haag bleek voor het door gaande verkeer de grootste trekpleister te zijn. Het verkeer over de Maasbrug gen, op dezelfde dag aan een telling onderworpen, gaf een heel ander beeld te zien en de percentages waren daar voor personenauto's resp. 4, 30,5 en 65,5 en voor vrachtauto's resp. 3, 29 en 68 procent. Deskundigen concluderen uit deze cijfers, dat de tunnel een uiterst belangrijke functie heeft voor het interlocale doorgaande en het op Rotterdam gerichte verkeer en zij menen, dat te vens de belangrijke plaats, die Rotterdam als verkeerspool in ons land inneemt, tot uiting komt.

de Stem | 1956 | | pagina 1