Vitamine BESTOLEN GOED Knap óp die kale schutting met B"ito"b'its TBLAD )edrijf IDaablai) PcUïct» I Meningen en Commentaren G riep Y.N.-resolutie over Roeanda AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO fel TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 APRIL 1956 TWEEDE T. H. AFBETALING ONWAARDIG PARIS HET MOEILIIK SAAROVERLEG VJ UW TAFELWATER UW TAFELWATER Akkoord tussen Japan en z.-Korea MIJNONGELUK IN HONGARIJE JOURNALIST DOOR MOSKOU UITGEWEZEN Huis afgebrand te Ysselstein UW TAFELWATER Splijtbare materialen in Egypte door Clarence Budington Kelland TELEVISIEPROGRAMMA'S Rustig parlement De Britse troepen met kernwapens rtak bij de veer 1500 rn2 ran dit blad. 3ER STEEN 'Xxxxx>0000000000000<x>00000000000ö0000000000000000 Soooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ten wendt en in die hoek verkie zingswinst verwacht. Er is altijd een overloop heen en weer geweest tussen socialisten en communisten. KVP, AR en CH zullen onder de massa van Marxistisch, Leninis tisch (en Stalinistisch!) geinfec- teerden nooit veel zieltjes winnen. Het woord „socialisme" trekt ech ter en het zou ook bepaald een ver betering zijn van de politieke kaart in Nederland, als de communisten in min of meer groter getale tot de PvdA toetraden. Alleen moet men zich dan met bezorgdheid afvragen, of de PvdA dan niet in haar huidi ge karakter van democratische her vormingspartij gevaar zou gaan lo pen. Het element-Sam de Wolff en het element-Derde Weg zou dan een flinke versterking verkrijgen. Dit is intussen op de eerste plaats een zorg voor de PvdA zelf. Wat ons echter tegenvalt in dit tot de communisten gericht mani fest zijn de volgende zinsneden: „Iedere stem op de CPN is een stem, die indirect de kansen ver sterkt dat Romme als overwinnaar uit de strijd te voorschijn komt. „Gij moet begrijpen, dat het stemmen op de CPN indirect een stemmen is op het conservatisme in Nederland". Zie, dat is nu aanhaken aan de dwaze, maar methodisch volgehou den compagne van de CPN, om Romme te brandmerken als „de fascist", „de kapitalistenvriend", de clericale volksverdommer", een campagne, welke de PvdA als fat soenlijke partij zeker ook zal ver foeien. Dat men zelf Romme niet in het hart draagt, zal men de Pvd A niet kwalijk nemen, doch het is in ieder geval de leider geweest van een fractie, met welke men nu al sinds de oorlog gemeenschappe lijk heel veel tot stand bracht in Nederland. De beschuldiging van „conservatisme" valt tegenover de feiten zeker ook weg. Maar daar over willen we het nog niet eens hebben. Men speculeert op een nog veel lelijker voorstelling van za ken, door de CPN ijverig gepropa geerd. Dit is de PvdA, die zo graag les sen over politiek fatsoen uitdeelt, zeker onwaardig. J~)E flauwe hoop, dat de tweede Technische Hogeschool te Eind hoven nog in september 1956 zo,u starten, enige tijd gekoesterd, is geheel vervlogen. Het wordt nu B september 1957 en dan moeten alle wetgevende instanties nog vlot werken. Als we denken aan de lan ge periode, welke de bestudei ing van de uitbreiding van het tech nisch hoger onderwijs heeft gekost, dan is zo'n jaartje meer of minder niet veel. In ieder geval is nu die twijfel, of zulk een uitbreiding wel nodig is, uitgeroeid. In alle landen van west Europa klinkt de maan- roep, dat we met de opleiding van hogere technici achterop raken. De ontwikkeling van de wetenschap en de vernieuwing van de produk- tiemethoden gaat zo snel, dat de oude maatstaven voor de omvang van deze opleiding geheel ondeug delijk zijn geworden. „Eindhoven" wordt brood-en-broodnodig, als we staande willen blijven in de strijd om de exportmarkten. Verkorting van de opleidingsduur wordt zelfs geboden, wat blijkbaar ook weten- rhappelijk te verantwoorden is, als men het op de bijzondere, speciaal 3p de praktijk gerichte studie, wel ke men in Eindhoven mogelijk wil maken. De Memorie van Antwoord van minister Cals schenkt nu de Kamer 3e gelegenheid het ontwerp spoedig af te doen. Laat de ten dode opge schreven Kamer ook deze goede daad nog stellen! _JET afbetalingssysteem blijkt ook in de Nederlandse samenleving iteeds meer door te dringen. Ter wijl het vroeger een verschijnsel vas, dat min of meer met een ichuin oog werd aangekeken. 's iet nu de gewoonste zaaV van de vereld, dat grote stukken voor huis- ïouding en ontspanning in termij len worden betaald. De ruimte, welke er zo langzamerhand in veel ,onen is gaan zitten, stimuleert het verschijnsel. Dat er gevaren aan vastzitten, behoeft geen lang .be toog. Gevaren voor de enkeling, die niet altijd verder kijkt dan een dag Jang is, gevaren van overconsumptie voor de gezamenlijke welvaart. In Engeland is de acute economische crisis voor een belangrijk deel ook te wijten geweest aan het hand over hand toenemend kopen op afbeta ling. Daar zijn dan ook te dier zake stringente gesteld. Angstwekkend s hier de toestand nog niet, maar 3e regering acht het toch wel no dig een rem bij de hand te hebben zoor deze gemakkelijke wijze van jesteding. In afwachting van een algehele herziening van de afbeta- ingswet vraagt ze nu voorlopig een aantal volmachten, welke onmid- lelliik ingrijpen op door „afbeta ling" bedreigde punten van onze welvaart mogelijk maken. We ge- oven, dat er geen bezwaar tegen tan bestaan. Alleen valt het tijd- itin van het aanvragen van deze zolmachten een beetje ongelukkig. Er komt nu immers door de uit tering ineens en de verdubbelde jracantietoeslag binnen niet al te ^ange tijd een extra-injectie van oopkracht. Nu men weet, dat de eoering straks het kopen op afbe- aling moeilijker wil gaan maken, nu het wel eens kunnen gebeuren, 'at nu hals-over-kop van alles op fbetalin? gaat gekocht worden, mtlat straks de voorwaarden stren- er worden. Spoedige behandeling an het wetsontwerp is in ieder ge- 'al dringend geboden. JET bestuur van de Partij van de Arbeid richt zich in een maxii- tot de communisten. Het houdt fun het gehannes met Stalin voor F' Waagt hun nu: Wat denkt van Pt systeem van angst, lafheid en |erblmdheid? Het is te begrijpen, de PvdA zich tot de communis- (Advertentie) knapt U op or n. ÖDct in een ommezien, (Van onze Parijse correspondent) Parijs heeft een „vereniging voor optimisten" opgericht, hetgeen wel nodig is met het schandaal der lek ken en het drama Noord-Afrika op de achtergrond. Onder 't motto „Lach de zorgen weg" werd dezer dagen een groot banket gehouden, want zonder goed eten en drinken is het zelfs hier moeilijk optimist te blijven. Maar de leden werden al onmiddellijk zwaar op de proef gesteld: de elektriciteit' viel uit, zodat men het lekkers naar binnen moest werken bij kaarsen. De serveerster struikelde over een stoel en liet de pan kreeftensoep over de voorzitter lopen, waardoor deze lichte brandwonden opliep. Maar een voor zitter moet het goede voorbeeld ge ven. Hij stond op om een toespraak te houden en zei: „U ziet, brave le den, de wereld maakt het ons, opti misten, niet gemakkelijk. Maar we zullen nooit kapituleren..." Vervolgens ging hij naast zijn stoel zitten, hetgeen hem een hersenschud ding bezorgde. Hij ligt nu in het zie kenhuis... DUMAS Wie heeft voor het eerst gezegd, dat in Frankrijk de uitersten elkaar ra ken? Het toneelspel „De halve wereld" van Alexander Dumas zou in maart 1856 te Parijs worden opgevoerd, maar op het laatste ogenblik zag men er van af, omdat het stuk te gewaagd was. In maart 1956 zou het weer wor den opgevoerd, maar men zag er van af omdat het stuk te vervelend was... LENGTE Weet u hoe de Parisiennes over de mannen denken? Ze vinden, dat lange mannen in het algemeen de beste echtgenoten zijn. Zeventig procent der ondervraagde dames waren het er over eens, dat laroge mannen rustig zijn, bescheiden, harde werkers, even wichtig en... lief. De kleinere mannen J^)E nieuwe besprekingen, welke de staatssecretarissen Faure en Von Hallstein vorige week te Bonn over de Saarkwestie hielden, zijn geëin digd met verdere aanwijzingen voor de deskundigen, maar zonder na dere aangifte van een datum voor een volgende bijeenkomst. Dit wijst op ontstane moeilijkhe den en staatssecretaris Faure gaf dan ook te verstaan, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken of de premiers er nu wel eerst eens aan te pas zouden moeten komen. Er is een meningsverschil over de kosten van de Moezelkanalisatie, welke de Duitsers ruim 200 miljoen gulden hoger schatten dan de Fran sen. Dat de discussie dergelijk me ningsverschil op de voorgrond bracht en niet de Moezelkanalisatie zelf als voornaamste twistvraag omvatte, duidt er op, dat de Duitsers zich bij de Moezelkanalisering in principe hebben neergelegd. Maar zij werpen tegen de prak tische uitvoering ervan nog aller lei bezwaren op, die deze uitvoering illusoir zouden kunnen maken, wa re het niet, dat zij hiermee vooral taktische bedoelingen hadden. Men neemt dan ook aan, dat de Duitsers tegen de Moezelkanalisatie niet meer in verzet zullen komen, wanneer de Fransen hun eisen ten aanzien van de Franse exploitatie van het Warndt-kolenbekken maar willen matigen. De regering-Hoff- mann van Saarland gaf hun inder tijd het recht daartoe tot 1980. Saarland wil nu althans een deel van het Warndt-bekken zelf ont ginnen en de duur van de Franse concessie zou ook verkort moeten worden. Men blijft dus nog touw trek ken over economische kwesties, al wordt buiten Frankrijk een spoe dige terugkeer van Saarland naar de Bondsrepubliek vrij algemeen verwacht. Fouten moeten niet worden gegeneraliseerd. (Advertentie) SPA zijn volgens haar onrustig, humeurig en aanmatigend. De waarheid? Wel, zeventig procent van de vra genlijsten was terecht gekomen bij dames, die gehuwd waren met man nen beneden de 170 centimeter. (Ik meet gelukkig 1,85 m.) AUDREY Ergens in een zijstraatje van de Champs Elysées, te dicht bij het re- geringsperszaaltje voor de buiten landse journalisten, ontmoetten we in een klein, goedkoop, gezellig restau rant niemand minder dan Aqdrey Hepburn, helemaal alleen. Ik kan Audrey niet erg knap vinden, wel dun en te jongensachtig. Ze droeg een donkerblauwe broek en een dito trui tje, zodat ze met haar korte kapsel eigenlijk op een aardig jongetje ge leek... Wat ze in Parijs uitspookt... Ze zoekt een huisje op de rive gauche. Ze woont nu met haar man Mel Ferrer in een duur en ongezellig hotel. „We moeten samen in een nieuwe film werken, die grotendeels hier wordt opgenomen en ik aanbid Parijs. Ik zou er wel willen blijven wonen. Mei heeft het hier ook uitstekend naar z'n zin en het fijne is, dat er hier zoveel vrouwtjes wonen, die op mij lijken, dat ik volkomen incognito ben. Gister kocht ik een paar schoentjes en om de reacties eens te bestuderen zei ik Audrey Hepburn te zijn, maar het verkoopstertje keek me zo onge lovig en meewarig aan..." „Maar wat is er nu waar van die scheiding, Audrey?" „Helemaal niets. De een of andere kranteman heeft het bericht gelan ceerd. De hemel weet waarom. Ver moedelijk om wat te verdienen, Maar Mei en ik houden van elkaar. Beide zijn we erg modern. Maar beide aan bidden we een ouderwets huwelijk..." Mel Ferrer meet 1,90 m. GUYL.AINE GUY Guylaine Guy, een Franse chan- sonnière van Canadese origine is bar ontevreden. We zagen haar op de enorme parkeerplaats voor het Cha teau van de zonnekoning in Versailles en omdat de weg Versailles-Parijs op zondagen onberijdbaar is, mocht ik haar naar de lichtstad sturen. Erg lief. Guylaine zingt aardig en is knap. Ze heeft de school van Charles Trenet gevolgd en is druk op weg een be- De Beheerschapsraad van de Ver. Naties heeft maandag in New-York een resolutie aangenomen, waarin het Belgische bestuur van Roeanda-Oe- roendi wordt aanbevolen de weg uit te stippelen die het gebied volgen zal naar zelfbestuur en politieke en eco nomische onafhankelijkheid. De resolutie was op Amerikaans verzoek in stemming gebracht. Acht landen stemden voor (Birma, China, Ver. Staten, Guatemala, Haiti, India, Syrië, Sovjet-unie) vijf tegen (Austra lië, België, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Engeland). Italië onthield zich van stemming. Kort tevoren had de raad een soort gelijke resolutie aangenomen voor Tanganjika. De Belgische afgevaar digde verklaarde, dat de resolutie een soort ,,passepartout"-tekst is, die geen rekening houdt met de bijzondere omstandigheden in Roeanda-Oeroendi. SPA Zuid-Korea zal ruim 600 Japanse vissers vrijlaten, die er van beschuh digd worden de zuidkoreaanse wa teren te hebben geschonden, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken te Tokio bekend gemaakt. Op grond van een nieuwe overeen komst zal Japan op zijn beurt 1.433 Koreanen loslaten, die in Omoera (zuid-Japan) in een kamp worden vastgehouden. Het merendeel van de ze mensen is op onwettige wijze het land binnengekomen. De Koreanen zullen kunnen kiezen tussen in Japan blijven en naar Korea terugkeren. In een kolenmijn bij Tatabanya, ten noord-westen van Boedapest, zijn maandag zeven Hongaarse mijnwer kers orq het leven gekomen. Een grote hoeveelheid water drong een van de schachten binnen, waar door negentien mannen van de bui tenwereld werden afgesneden. Twaalf mannen konden worden gered. De overige zeven bleken te zijn verdron ken. De correspondent van Associated Press" in Moskou. K. O'Malley, is uit de Sovjetunie 'gewezen wegens het onwettige behandelen van valu tabepalingen" zo heeft de woordvoer der van het Sovjet-Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken meege deeld. De Sovjet-regering, aldus de woordvoerder, wenst niet verder hier op in te gaan en verzoekt de verte genwoordiger daarom het land te ver laten. roemdheid van eerste rang te worden. „Hoe gaan de zaken...?" „De zaken gaan best, maar de prij zen vallen tegen. Moet je horen. Ik werd gekroond als koningin van de zesdaagse, hetgeen me moreel ver plichtte een prijs beschikbaar te stel len van een miljoen franken en voor zoiets moet ik nog steeds een aardig tijdje zingen. Omdat een republiek blijkbaar een voortdurend tekort heeft aan koninginnen verkoos men me deze week ook tot „koningin van de landbouwtentoonstelling", waar mee ik mijn gewicht in fruit ver diende. Maar ik weeg maar 51 kg. Zeg nu zelf... Is dat eerlijk? KUNST Er lopen in en om Parijs een slor dige dertigduizend kunstschilders, waarvan 't merendeel geen expositie zaaltje kan betalen. Vandaar, dat ze bij tijd en wijle hun doeken aan de bomen hangen en tentoonstellingen inrichten op de boulevards. Daarmee trekken ze meer regendruppels dan kopers, zodat ze hun doel voorbij streven. Deze garde heeft zich nu in ver binding gesteld met de metrobestuur ders, Ze willen tentoonstellen in de metrostations. Helemaal afwijzend staan de bestuurders niet, want men moet per slot van zaken voor de kunst iets over hebben, maar ze wil len toch liever eerst eens zien hoe het grote publiek reageert. Heel voorzichtig heeft heer Tordo daarom aangekondigd, dat er in Franklin-Roosevelt verlichte repro- dukties in glas te bewonderen zijn van Manet, van Goigh, Dufy en Picasso. Het leger van de dertigduizend is er ontevreden over. Zij hebben het initiatief ontdekt en nu gaan er van Gogh en Picasso mooi weer mee spe len. Maar, als de proef slaagt krijgen straks de Parijse schilders en beeld houwers gelegenheid hun doekjes in de metrogangen te hangen. Het grote publiek moet dan aan cultuur gaan doen of het wil of niet... MINOU Minou Drouet krijgt een plaatsje in het wassenbeeldentheater op de boulevard des Italiens. Het achtja rigemeisje, dat thans voor de hoge heren heeft bewezen werkelijk te kunnen dichten, wil er echter niet alleen staan. Ze wil ook als wassen pop in gezelschap zijn van haar pleegmoeder en de uitgever Jul- liard. Julliard blijft echter obsti naat weigeren om samen met de pleegmoeder en Minou verwast te worden. Julliard meet maar 1.68 m. Door tot nu toe onbekende oorzaak is in de nacht van maandag op dins dag brand uitgebroken in een woon huis aan de IJsselstraat te IJsselstein (U.). De woning brandde geheel uit, van de inboedel kon niets worden ge red. De bewoners: man, vrouw en een kind. hadden de Paasdagen doorge bracht bij familie te Rotterdam. Tweede Paasdag was de man des avonds weer thuis gekomen en was naar bed gegaan. Omstreeks half twee werd hij wakker door het ge knetter van vlammen. Op dat mo ment had de brand reeds zo'n inten siviteit bereikt, dat de man uit het huis moest vluchten zonder de gele genheid te hebben iets mee te nemen. J TOEVAL j De 84-jarige Italiaan An- S tonio Pappano heeft zijn le- j ven lang een felle haat ge- J koesterd tegen treinen, zozeer, S dat hij liever de duizend ki- lometer van Avellino waar hij woont, naar Turijn liep om zijn dochter en kleinkinderen 2 J te bezoeken dan de reis met 2 de trein te maken. 2 Toch heeft een trein een j einde aan zijn leven gemaakt. 2 2 Hij wandelde bij het l\uis van 2 2 zijn dochter in Turijn en werd 2 toen hij een spoorbaan over- stak, door een trein aangere- 2 den en gedood. SPA Dubbel goud Het boeren-echtpaar Adamof in de Kaukasus, Rusland, heeft onlangs zijn 100-jarig huwelijksfeest gevierd. De man, Achmed Adamof, is 121 jaar oud en werkt nog steeds. Zonder De Franse boer Pierre Lenoble kwam er wel erg kaal af, toen hij bekneld raakte tussen een suiker- bietensnijmachine. Het apparaat ruk te hem al zijn kleren af en hakte ze in kleine stukjes. Lenoble kreeg sléchts enkele schrammen. Duivelskop De beeltenis van koningin Eli sabeth op de nieuwe Canadese bankbiljetten zal binnenkort ge wijzigd worden. Door een teken- fout in het oude ontwerp lijkt het alsof een duivelskop in het haar van de koningin is afgebeeld al dus heeft de Canadese minister van financiën maandag in het La gerhuis in Ottawa bekend ge maakt. Weetals Voortaan zal in Italië geen les meer in Latijn worden gegeven im de hoogste drie klassen van de la gere scholen. De minister van Op voeding heeft verklaard, dat deze drie studiejaren van elementair La tijn „een leger van weetals kweekt, die denken dat ze het Latijn mees ter zijn, terwijl ze er in werkelijk heid helemaal niets van weten". Ziekte Roken is niet alleen de oorzaak van longkanker, het is ook een ziekte zegt een Engelse arts. In een medisch tijdschrift schrijft hij: „Roken is een chro nische, voornamelijk door nicoti ne en tabaksteer veroorzaakte verdoving. Longkanker is gewoon lijk een complicatie, die er later bij komt". Huivelijkstaari Jeannine Battistini, een 17-jarige schone uit Monte Carlo, heeft de bruiloftstaart voor Grace Kelly en prinj Rainier ontworpen. Haar va der, een banketbakker, zal de taart maken. Het zoete produkt wordt an derhalve meter hoog en zal 140 pond wegen. Het krijgt vijf lagen en stelt de torens van het prinselijk paleis in Monte Carlo voor. Aap De Chinese geleerde dr. Pei Wen Tsjoeng heeft volgens 'n bericht van radio-Peking de sporen gevonden van een tweede enorm© aap die in prehistorische tijden in China heeft geleefd. De eerste is de „Peking- man" geweest, waarvan de schedel en gedeelten van het skelet in 1929 werden ontdekt. Dr. Tsjoeng heeft in een grot in Tahsin in de provincie Kwangsi „het fossiel gevonden van een apetand vier maal zo groot als de tand van een mens". ]\aam Een militair elftal uit de Britss stad Brighton heeft een middenvoor met een weinig goeds voorspellende naam. De man heet Joe Offside. Val De Italiaanse mevrouw Rosa Cris- po viel in een put van vijfentwintig meter diepte.... en kreeg slechts een paar blauwe plekken. Een hoop af val, dat op de bodem van de put lag, had haar val gebroken. Haar zoon hees haar met een touw om hoog. De kampioen hengelaar thuis (Advertentie) Tijdens een congres van de Egyp tische Academie van Wetenschappen is bekend gemaakt, dat er in Egypte uranium en thorium wordt gevonden en dat Egypte als resultaat van de elektrificatie door middel van het be nutten van waterkracht de beschik king zal krijgen over zwaar water. Het congres, dat zondag is geopend en dat onder voorzitterschap staat van de minister van produktie, Has san Ibrahim, bestudeert dit jaar de vraagstukken, die samenhangen met de onderzoekingen op het gebied der atoomsplitsing en de toepassing der hierbij verkregen resultaten. Blijkens een der ingediende rapporten zijn er uranium- en thoriumhoudende ertsen gevonden bij de kust van de Middel landse Zee, in het gebergte langs de Rode Zee en in oasen in de woestijn. De ertsen worden thans in regerings laboratoria onderzocht. IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND J"'at voor een bestelwagen, en P'1 "ii gaat die man te keer?" m.lat ik weiger die rommel in P" Jcstibule te laten deponeren." «elke rommel, kindlief?" I „ken vrach' linnengoed, genoeg om F' nedden cn tafels vai New York JT'Ie dekken", zei mevrouw Frazer. en kisten en kratten vol. en (weet nergens van. Ondanks het j1' "at die man een ondertekend be- II "i muiier onder mijn neus heeft Irauwd." 1 Maggie, herhaal dat eens Ien- i' staat een bestelwagen voor li.,,-1''', met linnengoed en de chauf- trm i-ecf' een ondertekend bestel- I in zijn bezit, nietwaar?" •Aan welke zaak?" E'ï\Ü'son .Versailles heet die tent. j10"! .ie horen meid. Weet je lit de rekening is? Van alles 1; bi), van beddelakens tot bad- fc i?"e,s voorzien van mijn mono- f 5 het kost schrik niet Rdiletol v'er honderd dollar en r Nestig cent. Ik laat me nog liever hangen, dan dat ik betaal." „Maar dan heb je het in een ver strooid ogenblik misschien toch be steld Maggie." „Dacht je, dat ik mij in een ver strooide bui voor een bagatel van ruim elfduizend dollar laat beetne men? Alles wat ik vin dat juffrouw tje met dat pruimemondje besteld heb, is een dozijn zakdoeken voor Ted met zijn monogram erop. Meer gegarandeerd niet." „En je hebt daarvoor getekend?" „O. dat zal wel!" „Werkelijk alleen zakdoeken?" „Alleen voor zakdoeken! Wat moet ik doen?" Sherry dacht een ogenblik na. „Nu, Maggie, als ik jou was zou ik begin nen met heel. heel streng tegen die chauffeur op te treden en hem zeg gen dat hij al zijn kisten, kratten en dozen, mee terug kan nemen. Ik zou niets accepteren, nog geen stukje zo groot als je vingertop. En zorg dat je een getuige hebt voor het géval dat zc een vordering tegen je instel len. Zeg dat je eenvoudig hels bent en dat je positief weigert iets te ac cepteren en dat het een gemene op lichterstruc is. Doe dat in elk geval eerst." „Lieve help!" riep mevrouw Fra zer verrukt uit. „Mag ik dat alle maal zeggen? Kan ik dat heus doen?" „En stel je daarna in verbinding met je advocaat", zei Sherry. „Want die zaak Maison Versailles zal je ge rechtelijk moeten vervolgen, willen ze hun geld krijgen. Gewoonlijk ne men ze alleen mensen, die alle pu bliciteit schuwen en liever betalen dan voor de rechter gesleept te wor den." „Dan hebben ze dit keer misgere- kend" zei mevrouw Frazer. „Ik bang voor publiciteit! Ik zal ze!" „En nu moet ik een beetje gaan werken", zei Sherry, „dus bel ik maar af. Vooruit met de geit en veel sukses! Sherry keerde zich om en zag me vrouw Brixton achter haar staan. „Wat was dat?" vroeg het hoofd van de afdeling propaganda. „Maggie Frazer heeft zich weer eens in de nesten gestoken" zei Sher ry. ,,Ze is een schat maar soms niet helemaal snik. Alleen moet je daar mee oppassen want net als je denkt beet te hebben, bijt ze opeens in je vingers." „Ik heb het een en ander over haar gehoord" zei mevrouw Brixton droog jes. „Is Maison Versailles weer aan het werk geweest?" Sherry knikte. „En zou mevrouw Frazer op haar stuk blijven staan?" „Maggie? Die smult van zoiets. Die is verzot op schandaaltjes." „Dat betekent dan goed nieuws voor de andere linnenzaken" zei me vrouw Brixton. „Versailles heeft de hele branche een kwade naam be zorgd." Uitgeslapen lui zijn het. En hun slachtoffers zijn niet te tellen. Maar de bona fide zaken hebben nog nooit het genoegen, gesmaakt dat iemand zich met hand en tand verzette." Sherry tuitte haar lippen. „Hebben ze dan wel eens hun best gedaan om iemand daarbij te helpen? Of hebben ze alleen maar toegekeken hoe de slachtoffers uitgekleed werden?" Mevrouw Brixton haalde haar schouders op. „Dat is praktijk., zei ze nors. „Nu", zei Sherry, ,,de rollen zijn nu omgedraaid." „Is die mevrouw Frazer een vrien din van je?" „Van kindsbeen af." „Zie, dat je op de hoogte blijft" zei mevrouw Brixton. „Als er een rechtszaak van komt, zal de pe j zich niet onbetuigd laten. Probeer gedaart te krijgen dan je als haar persagent mag optreden. En kom dan met mij praten. ..Maggie kan anders haar eigen boontjes wel doppen" zei Sherry. „Een dergelijke zaak moet vakkun dig aangepakt worden. Kun jij goed met mevrouw Frazer omspringen?" „Dat kan geen mens", zei Sherry ernstig, „maar ik kan het met een zoet lijntje proberen." Mevrouw Brixton fronste haar voor hoofd. „Die lui zijn je reinste gooche laars. Je zet je handtekening voor een onnozel bestellinkje, en dan: ho cus pocus pas en je hebt getekend voor een order waar je van omvalt. Het zijn gladde vogels. Vooral omdat wat ze leveren, goed is. Je kunt moeilijk beweren dat ze rommel ver kopen. Nee. die lieten zich niet ge makkelijk uit het veld slaan. Zorg dat je contact houdt met mevrouw Frazer." Sherry vond nog even tijd om vlug op de linnenafdeling te gaan kijken. De verkoop liep geweldig. Weliswaar werden de toonbanken niet bestormd maar er kwam toch heel wat bij kij ken om de drrkte in goede banen te leiden. Ze merkte Wente op, die, staande bij de roltrap een oogje in het zeil hield en ze zag Roger New- some naar hem toegaan en hem aan spreken. Ze had graag allebei even aangeklampt maar niet tegelijk. Aan gezien zij Roger dringender moest spreken dan Wente, bleef zij op een afstand wachten tot het belletje voor de assistent-bedrijfsleider ging en hij zich weghaastte. Ze kreeg Roger te pakken, terwijl hij op weg was naar zijn kantoortje. „Roger" zei ze, hem onbewust bij de voornaam aansprekend, „ben jij bekend met winkeldieveggen?" „Winkeldieveggen?" vroeg hij ver baasd. „"Ken jij er?" ,,Ik wel. Een heel aardige vrouw." „Vertel me dat maar een andere DONDERDAG, 5 APRIL 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 een heitje voor een karweitje 8,20 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10,30 Mor gendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Pianospel 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij v.h. land 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Altsaxofoon en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Amius.muz. 14,35 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15.15 Zi- geunermuz. 15,35 Gram. 16,00 Uit de bijbel 16,30 Viool en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Om- roepork. en solist 18,30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodieken parade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,40 Schaken 22,45 Avond overdenking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,40-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram, 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. huisvr. 9,15 Gram. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10.50 V.d. kleuters 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11,15 Omr.ork. 12,00 Orgel en zang 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Pianospel 12,50 Uit het bedrijfsle ven, caus. 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14,00 Gram. 14,15 De noodrem, hoorsp. 14,50 Pianorec. 15,20 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf. 17.00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. De wereldgezondheidsdag. Leden van de malariacommissie voeren een radiogespr. o.l.v. Prof. Dr. N. H. Swellengrebel, ad- visieur van het instituut voor tropische hygiëne te Amsterdam. Sprekers: Prof. J. W. Wolf. directeur v. -h. inst. v. tro pische hygiëne te A'dam. Dr. A. N. P. de Groot, insp. v. de volksgezondheid in Noord-Holland en Utrecht. H. Kraan, consulent voor de malariabestrijding 18,00 Nws. 18.15 Sportprobl. 18,25 Lichte muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V.d. kleuters 19,05 Lichte muz. 19,30 Jazz- muz. 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en sol. 21,05 De vrouw die vluchtte, hoorsp. 21.50 Gevar.progr. v.d. mil. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. keer. Hij tikte tegen zijn slaap: ,,mijn hoofd loopt om." ,,Ze heet Lange Kate" vervolgde Sherry onverstoorbaar, „en ze heeft een schaal met soep op zijn hoofd omgekeerd. Het was geweldig, in één woord." ,,Op wie zijn hoofd?" ..Dat van je vriend Spec." zei ze. Zijn belangstelling was eensklaps gewekt. „Waar heb je het over, Sher ry?" „Reusachtig" zei ze, „ik bedoel dat je me zo maar „Sherry" noemde. Daar zit muziek in. Maar wat ik zeg gen wilde, Roger als die mijnheer Spee zo'n min sujet is, dat een die vegge hem in het publiek een bord soep over zijn hoofd durft te gooien, dan moet hij toch wel erg laag ge zonken zijn, geloof je ook niet?" „Daar is iets voor te zeggen" gaf Roger toe. „En met iemand voor wie zelfs eem dievegge haar neus optrekt, moet je geen zaken doen" zei Sherry. „Je reputatie als assistent-inkoper zou er onder lijden, nietwaar?" „Waar wil je nu eigenlijk heen?" „Nu, ik vind dat je er maar eens goed over moest piekeren". „Ik pieker anders al genoëg" zei Roger grimmig. „Verwikkelingen" zei Sherry. „Vol op". ..Bijvoorbeeld?" informeerde Ro ger. „Ken je mevrouw Swain?" „Nee, wie is dat en wat heeft zij er mee te maken?" 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram, 15,00 Kamermuz. 16,40 Kinderkoor 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Vlaamse liederen 18,30 V.d, sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19.40 Gram. 19,50 Vrij a politieke tribune 20,00 Gram. 20,10 Mo derne tijden 20,40 Verz.progr. 21,20 Muz, caus. 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,15 Muz. caus. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Idem 13,00 Nws. 14,15 en 14,30 Gram. 15,00 V.d. muzikale jeugd 15,45 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. AVRO: 20,00 Journ. en weerber. 20,15 Rubr. van kunst en oult. FRANS BELG.: 16,45 Testbeeld 17,00-18,20 V.d. kind. 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Progr. v. Parijs. Daarna: Wereld- nws. VLAAMS-BELG.: 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Filmintermezzo 20,25 Tele- visie-comp. 22,45 Nws. Een commentator van radio War schau heeft maandag verklaard .dat tijdens een gehele zittingsperiode van het parlement (vier jaar) slechts één afgevaardigde een vraag heeft ge steld. „Het is moeilijk te geloven, dat niemand anders de regering iets te vragen had", zei hij. Het officiële partijblad aanhalend, zei hij, dat ingediende wetsontwerpen nauwelijks worden besproken en dat vele afgevaardigden nooit het woord voeren in of buiten het parlement, „omdat zij niets te zeggen hebben". De Britse atoomwapens, die vol gende maand op de Monte-Bello-ei- landen, bij de Australische westkust, zullen worden beproefd, zullen van af een toren tot ontploffing worden ge bracht, zo heeft de Australische mi nister van bevoorrading, Howard Bea- le, dinsdag bekend gemaakt. Hij voeg de hieraan toe, dat de reeks proeven pas zal beginnen, als de omstandig heden zo zijn dat de grootste veilig heid is verzekerd. „Ze werkt bij de paskamers, en ik ben goed met haar bevriend. Ze kan heerlijk koken, en haar man zaliger is bij de politie geweest. Ze moet jou en mij ten eten vragen." „Waarom?" „Met een eregast aan tafel speel ze het wel klaar" zei Sherry. „Verklaar je nader" verzocht Ro ger. Hij begon al te leren hoe je een gesprek met Sherry moest voeren zonder de draad kwijt te raken. „Lange Kate" zei Sherry, „dan kunnen we haar vragen waarom ze soep over mijnheer Spee's hoofd ge gooid heeft. Hij was op, hij sloeg toch zo'n mal figuur." „Wat een wonder." „Als Lange Kate ons vertelt wat zij van mijnheer Spee weet, dat sta je sterker. Je moet beslagen te ijs komen. Het kan reusachtig gezellig worden. Zal ik het doen?" „Goed" zei hij. Op dat ogenblik kwam mijnheer Portman uit zijn kantoor. Hij zag hen samen praten en kwam naar hen toe. „Aha. juffrouw Madigan" zei hij, „ik wilde juist vragen of je even bij me kwam. Hij had een aanvraagfor mulier voo- advertenties in zijn hand. „Schikt het?" „Natuurlijk" zei Sherry. „De ver koop belooft een sukses te worden, mijnheer Portman." Portman bromde iets en ging te rug naar zijn kantoor. Sherry volgde hem. Hij bood haar een stoel .an. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5