Kleuteronderwijzeres geen „groot kind'' voortaan meer ZUID-BEVELAND De restauratie van Tempelieren te het huis Zierikzee der ZEEUWS TIJDSCHRIFT GAAT ZESDE JAARGANG IN Chefarine .4 Vader Otte krijgt zijn zin en zijn zoontje een naam Naamlijst moet herziëti worden Legende en werkelijkheid Eerste lustrum orgelcycli in Heeswijk 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 APRIL 1956 2 Kath. onderwijzers te Breda bijeen Het salarisdrama Interessante BOEKENEXPOSITIE te Breda De heer J. Geirnaerdt jubileert Huldiging op 5 april te Sas van Gent Minder historie; meer actualiteiten FRAUDE TE ARNEMUIDEN Ambtenaar wordt ontslagen Elf-jarige jongen gedood te Breda Spelend onder auto Laatste Bramley geveild in Kapelle Hansweertse baby heet Boelhouwer Koster Koens in het zilver Afscheid van hoofdkeurmeester te Goes Hoogwaterstanden TREILERACTIE GEËINDIGD BRAND IN WOONWAGEN Emmer petroleum op de kachel. ZEEUW'S(77- VLAANDEREN TERNEUZEN Kinderen zoeken Paaseieren GEMEENTE ST. JANSTEEN Het badhuis blijkt een sukses te zijn AGENDA Heden Morgen 2 De heer Ph. Musters had de leiding van de algemene vergadering van de Katholieke Onderwijzersbond in het bisdom Breda, die dinsdagmorgen jl. in De Graanbeurs te Breda gehouden werd. Zijn inleidend woord was verschillend van toon. Sprekende over wat hy het salaris-drama noemde, uitte hij zijn afkeuring over de wyze, waarop het overleg daarover plaats vindt. Dit ligt ons zwaar op de maag, aldus zeide hy, maar hy verzocht na- drukkelijk vertrouwen te blyven stellen in de leiders. Met een enkel woord kondigde hij aan, dat de aansluiting van de kleu teronderwijzeres in de K.O.B. thans in principe is aanvaard, wanneer is ech ter nog niet bekend. Aan het einde van de bijeenkomst ontspon zich hier over een tamelijk algemene gedach- tenwisseling, waarbij bleek, dat er ook bezwaren tegen het opnemen van de kleuteronderwijzeres waren in te brengen. Deze werden weerlegd door de voorzitter en de heer A. J. van Putte. Beiden merkten op, dat het vak van kleuteronderwijzeres in de nabije toekomst op een dusdanig peil zal worden gebracht, dat men niet bang behoeft te zijn „grote kinde ren" binnen de eigen organisatie te halen, zoals uit de vergadering was (Advertentie) De Nederlandse Boekenclub, de grootste kring van boeken liefhebbers in ons landorgani seert donderdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 april aanstaande een tentoonstelling van haar uitga ven hier ter stede in Café-res taurant „De Graanbeurs", Rei gerstraat 18. Naast de bekende N.B.C.-selec- ties treffen wij de prachtig ver zorgde delen van de „Universi teit voor Zelfstudie" aan. Veel bekijks zal voorts de „Baedeker voor de Huisvrouw" hebben, werkelijk een standaardwerk voor elke vrouw, die van haar huis een thuis wil maken. Ook andere N.B.C.-uitgaven, zoals de Succes-Efficiency-Bi- bliotheeJc, de S-boeken, de 10- delige „Geschiedenis der Schil derkunst" en nog vele andere, maken het bezoeken van deze tentoonstelling alleszins de moei te waard. De expositie is voor iedereen gratis toegankelijk; zij is geopend van 26 uur 's mid dags en van 710 uur 's avpnds. Elke bezoeker ontvangt boven dien een exemplaar van het maandblad Wereld ten geschenke Wij kunnen elkeen aanbeve len eens een kijkje te gaan ne men op deze buitengewoon inte ressante tentoonstelling, temeer daar de kans Hiertoe niet vaak wordt geboden. 547-00 opgemerkt. Er bleek tenslotte nie mand bezwaar tegen te hebben de kleuteronderwijs-sector in de K.O.B. te betrekken. Voorzitter Musters, die de bijeen komst leidde, heette bovendien de nieuwe leden welkom in de Bredase bond, die door de vergroting van het bisdom hieraan worden toegevoegd. Hij reveleerde, wat het afgelopen jaar bereikt was op godsdienstig, pedago gisch en cultureel gebied en wees op de vporuitgang in deze drie sectoren, ondanks de materiële zorgen, welke het leven van de onderwijzer ken merken. Hij was tevreden over de belangstelling der leden. Vele problemen zijn echter nog niet tot een oplossing gekomen, de heer Musters noemde er een hele trits op, zoals de vakantie-toeslag, de gemeen- te-klassificatie, de reorganisatie van het onderwijs en de verlaging van de leerlingenschaal. DE SPELLING. Ten aanzien van het spellingbesluit deelde de voorzitter mee, dat de ANOV aan de regering haar eigen visie op deze materie had gegeven. Zij heeft tevens besloten met ingang van 1 april jl. haar eigen spelling in te voeren voor haar orgaan. Deze eigen spelling is uiteraard overeenkomstig de aan de regering kenbaar gemaakte eigen visie op deze materie. Een kleine huldiging had collega Bastiaansen uit Sprundel tijdens het behandelen van de begroting te aan vaarden, toen het punt St. Antonius- fonds ter sprake kwam. Hij bleek na melijk gedurende 25 jaar dit fonds te hebben beheerd. Het bestuur had hem een paar boekwerken aangeboden op de dag van het jubileum, tijdens de bijeenkomst van gisteren werd de heer Bastiaansen nog eens extra ge huldigd, waarvoor hij op geestige wijze dank bracht. Bij de bespreking der voorstellen door de afdelingen bleek nog eens ex tra, dat de meeste waren ingediend om op deze vergadering de aandacht op een bepaalde toestand te vestigen. Zo werd o.m. een voorstel van de afdeling Etten ingetrokken, waarin verzocht werd de vakanties en vrije dagen voor alle katholieke lagere scholen op dezelfde datum te doen vallen. Mgr. dr. W. Koenraadt, die op deze vergadering extra was verwel komd door de voorzitter, nam daarbij de gelegenheid te baat te wijzen op het instituut van de schoolraden, die thans over het gehele bisdom regio naal worden georganiseerd. ULO-VERENIGING. De heer Van Putte leek het niet wenselijk vooruit te lopen op wat het hoofdbestuur zal doen ten opzichte van een eventuele ULO-vereniging. De hele vorm daarvan moet rustig bestudeerd worden. Hij vestigde er echter nadrukkelijk de aandacht op, dat er van afsplitsing geen sprake zal zijn. Zodoende werd een voorstel van de afdeling Oosterhout-Dongen om binnen het raam van de KOV een min of meer zelfstandige ULO-ver eniging op te bouwen, eveneens terug genomen. Uit een uitgebracht rapport bleek, dat het vooralsnog niet wenselijk is voor het bisdom Breda een vrijge stelde voorzitter aan te wijzen. Na de maaltijd sprak de voorzitter van de KOV, de heer Joh. H. M. Derksen, over De Onderwijzer en zijn rechtspositie. Op 1 april 1956, le Paasdag, was het 30 jaren geleden, dat de heer 3. P. Geirnaerdt, voorzitter van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg te Sas van Gent, zijn intrede deed in het toenmalige Burgerlijk Armbestuur als opvolger van de heer F. Stevens, aan wie op zijn verzoek met ingang van 1 april 1926 eervol ontslag werd verleend. Met ingang van 1 december 1930 werd de heer Geirnaerdt benoemd tot voorzitter van dit armbestuur, dit ter opvolging van de heer D. van den Berg, die op 16 november 1930 overleed. Ook bij de opheffing van het Bur- gelijk Armbestuur en de omvorming hiervan in een Gemeentelijke Instel ling voor Sociale Zorg bleef de heer Geirnaerdt op zijn post en het blijkt wel, welk vertrouwen men in hem stelt, wijl hij in de eerste verga dering van de instelling op 6 januari 1954 met algemene stemmen opnieuw tot voorzitter werd benoemd. Veel heeft de jubilaris in zijn 30 jarige ambtsperiode gepresteerd en hij heeft steeds zijn uiterste best ge daan om de maatschappelijke nood in de gemeente te helpen lenigen. Zeer sporadisch zijn de vergaderingen, waarop hij heeft ontbroken, en dit dan nog alleen, wijl ziekte of andere dringende omstandigheden hem ver hinderden de bijeenkomst van de bur- gelijke instelling van weldadigheid bij te wonen. En ook thans nog ziet men hem elke veertien dagen zijn gang naar het gemeentehuis maken om er een vergadering van de Gemeentelij ke instelling voor Sociale Zorg voor te zitten. De redactie van het Zeeuws tijd schrift luidt het eerste nummer van de zesde jaargang in met een be schouwing waaraan wij het volgende ontlenen: „Vijf jaargangen zijn af gesloten met een debat in de Staten- provineiaal met als resultaat finan ciële steun voor de verdere exploi tatie van ons blad. Deze steun komt ons voor als een motie van vertrou wen in ons aandeel de interne bin ding in Zeeland hechter te maken. De voorstemmers in de Staten zul len het ons niet euvel duiden, dat wij er naar streven de subsidiëring zoveel mogelijk te verminderen en op de duur zelfs overbodig te maken. Overigens zijn er bij de voor.opige beschouwingen enkele opmerkingen gemaakt, die vele lezers en de re dactie onbegrijpelijx voorkwamen, binnenkort zal de redactie bijeenko men om op die opn.e-kiigen com mentaar te leveren. Inmiddels hopen wij omm lezers aan onze zijde te vinden door het werven van abon nees en de tegenstemmers aan onze zijde te krijgen door een goed ver zorgde inhoud en door de redactio nele overtuiging, dat de overheids steun slechts aanvullend is. De re dactie zal voortgaan op de ingesla gen weg doch géén concessies doen in de richting van vergaande popu larisering van ons tijdschrift. Een overzicht van de verstreken jaargang leert, dat er een geleidelijke daling is in het aantal historische bijdra gen. Daartegenover staat een stijgend aandeel van de actuele problematiek. Ook de kunst is sterker vertegen woordigd. Door op deze weg voort te gaan meent de redactie een juist verlangen van de lezers te bevredi gen. Helaas legt onze portefeuille van beschikbare artikels ons hierin zekere beperkingen op". GEVARIEERDE INHOUD. De inhoud van het nieuwe nummer is weer zeer gevarieerd. Drs Verburg van het Eti geeft een interessante economisch-geogra- fische beschouwing van het tegen woordige Zeeland, met een schat van nieuwe statistische gegevens. W. de Bruine stond de schets af: „Een stille stad met stille straten", waarin een beeld opgehangen wordt van het 18e eeuwse Vlissingen, dat toen sterk in verval was. Dr. J. van Ham vertelt een en ander van de Middelburgse predidant ds. Pekelharing, die een vriend is geweest van de Genestet. De heer A. Tutein Nolthenius schreef een bijdrage over Getij-mo lens in Nederland, waarvan er ook enkele in Zeeland hebben gewerkt, dank zij de eb- en vloedbeweging van de Schelde-stromen. Over de thans vergeten, maar in de 19e eeuw bekende Zeeuwse dorps verteller H. Beunke (pseudoniem Heins) haalt dr. P. Meertens een hele reeks herinneringen op. Het slot-artikel van drs. L. Lockefeer gaat over Zeeuwse toneelperikelen- De schrijver behandelt daarin de strijd om het bestaan van het ama teurtoneel en komt om. met de vol gende suggestie: „Kan er geen pro vinciale actie op touw gezet worden, die tracht te bereiken dat toneelop voeringen van Zeeuwse amateurver enigingen In de provincie, vrijgesteld zijn van vermakelijkheidsbelasting? Weten de gemeentebesturen dat zij mèt deze belasting meestal de schra le' winst van een opvoering op zak steken of het verlies vergroten?" Drs. Lockefeer concludeert ten slotte: „Beroepstoneel- 'als import en amateurtoneel als vrucht van eigen bodem, kan naast elkaar be staan in onze provincie; ze kunnen beide bloeien, mits er gestreefd wordt naar het beste En beide heb ben recht op de steun en de liefde van iedereen, die houdt van deze aloude conste". In de jongste raadsvergadering van Arnemuiden is meegedeeld dat B. en W. tegen 1 juni a.s. ontslag hebben verleend aan de 30-jarige ambtenaar ter secretarie, de heer P.D., die sinds een jaar ook secretaris-penningmees- ter was van de gemeentelijke wo ningbouwvereniging. Dit geschiedde naar aanleiding van een rapport van het verificatiebureau der vereniging van Nederlandse gemeenten, waarin werd meegedeeld dat bij het onlangs gehouden onderzoek een kastekort bij genoemde vereniging van ongeveer f 2000,was ontdekt. D., die drie jaar geleden te Arnemuiden werd be noemd, was 'n jaar terug in het hu welijk getreden. De 11-jarige Frans Dijkstra uit de Van Brakelstraat te Breda is dinsdag morgen door een bestelauto aangere den en daarbij op slag gedood. De jongeman was met enkele vriend jes aan het spelen in de berm tussen de beide rijbanen van de Graaf En- gelbregtslaan. Plotseling liep hij de autoweg op, terwijl de bestelwagen van de heer P S. uit Roosendaal na derde. Een botsing was niet meer te vermijden en het ongelukkige kind kwam onder de auto terecht. De herdenking van het jubilee, zal nu 1 april op het Hoogfeest van Pa sen viel, plaats vinden op donderdag 5 april a.s. In de trouwzaal van het gemeentehuis zal de jubilaris in te genwoordigheid van zijn medeleden van de Instelling voor Sociale Zorg de leden van de Raad en enkele naas te familieleden worden gehuldigd. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Chelaiine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen! m n T«g«n pijnen en griep.Geichlk» voor de gevoeligste mcag, want diewordt beschermd door het bestanddeel Chefaroa Dinsdag zijn op de veiling te Ka pelle de laatste keukenappels van het ras Bramley Seedling uit de gas- cellen geveild. Hiervoor werd een zeer hoge prijs betaald namelijk f 66.10 per 100 kg. Dit is weer bijna tien cent per kg. meer dan de vorige week werd be taald. Toen lag de prijs namelijk tus sen 56 en 59 cent per kg. De eerste week dat de Bramley Seedling uit de gascellen werd geveild in Kapelle, dat is twee weken geleden, lag de prijs tussen 51 en 53 cpnt per kg. Het totale kwantum bedroeg deze week 5 ton. Dit werd weer geheel voor de Belgische markt gekocht. De kwali teit van de appels was dit jaar bij zonder goed. Sinds 17 februari j.l. had Hans- weert een kind zonder voornaam. Men weet dat op die datum de heer Otte uit dit dorp naar de gemeente secretarie te Kruiningen stapte om zijn jonggeboren zoon aan te geven en gelukkig te maken met de voor naam Boelhouwer. Dit was, zoals sommige politici te Hansweert dach ten, geen combinatie van de namen Boelganin en Eisenhower maar een naam. welke in de familie Otte een stukje traditie was. De ambtenaar van de burgerlijke stand te Kruiningen vond die naam evenwel niet in de Romeinse kalen der, die volgen een voorschrift van Napoleon, dat men in 1815 vergat te schrappen, de enige bron van voor namen mag zijn. In xie meeste plaat sen laat men Napoleon voor wat hij is een groot man met een naam die men ook niet op bedoelde kalender vindt en handelt men naar het volkse gezegde: „als het kindje maar 'n naam heeft". De vader dacht er niet over om voor de Kruiningse ambténaar, die zich sterk maakte met de wet in de hand, te capituleren en omdat hij ook niet van plan was zijn zoon als een soort naamloze vennootschap door het leven te laten gaan, nam iiij een Goese advokaat in de arm, die op zijn beurt de kwestie aanhangig maakte bij de Middelburgse rech ter. Gisteren nu heeft die haar be schikking bekend gemaakt en die luidde ten gunste van de jongeheer Otte, alsmede van de vader, want zijn op Boelhouwer gevallen keuze werd officieel bekrachtigd. De beschikking van de rechtbank, die anderhalf dicht betikt vel vulde, hield in, dat zij de aanvulling be val der registers van de Burgerlijke Stand te Kruiningen met de naam Boelhouwer ten gunste van de klei ne Otto. Een nauwgezet onderzoek heeft uitgemaakt, aldus de rechters, dat de voornaam Boelhouwer verschillende malen voorgekomen is in de 17e en 18e eeuw en herhaaldelijk voorkomt in het voorgeslacht der Otte's. Dat „Boelhouwer" ook als ge slachtsnaam voorkomt behoeft vol gens de Middelburgse vierschaar geen beletsel te zijn om hem aan te wen den als voornaam, vooral omdat hij de enige is van het meergenoemde kind Otte. De met spanning afgewachte be schikking doet velen lichter ade men. Ht is zoals iemand opmerkte: „Aan veel naamloos leed", kwam er 'n eir.de door". Heinkenszand Ovezande BIJLSLAG DIE AANKWAM. Tijdens het bomenrooien te Krab- bendijke kreeg de heer A. T. alhier een klap met een bijl op zijn hand, waardoor hij vrij ernstig werd ge wond. Nadat eerste hulp was verleend achtte de dokter te Krabbendijke1 overbrenging van het slachtoffer naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes noodzakelijk. Kruiningci BOND VAN OUDEN VAN DAGEN Er zijn plannen in het werk ge steld om een afdeling op te richten van de Bond van ouden van dagen. Er hebben zich a) 30 personen op gegeven voor lidmaatschap. Er zal eerdaags een vergadering opgeroepen worden voor personen van 65 jaar en ouder. Men hoopt dat er een stich ting van een afdeling Kruiningen" van de Bond van ouden van dagen uit voort zal komen. FEESTCOMMISSIE In de vergadering der feestcom missie werd besloten de herdenking van de verjaardag van Koningin Ju- l liana op 30 april a.s. niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Er zal ge- j tracht worden om 's namiddags voor de schoolkinderen in het Dorpshuis een voorstelling te doen geven door een goochelaar en een poppenkast en des avonds een gezellige avond te organiseren voor leden der buurt verenigingen, waaraan zoveel moge lijk de plaatselijke verenigingen zul len meewerken. Donderdag hoopt de koster zijn zil veren ambtsjubilee te vieren. Onder pastoor Willems aanvaardde de heer Koens zijn functie en sinds dien stond hij in de kerk de pastoors Ullemah. v.d. Ven en de tegenwoor dige herder ter zijde. Altijd op zijn post en van grote bereidvaardigheid tot hulp werd kos ter Koens een bekend en gezien per soon in onze parochie. Voor Zeeland gelden voor morgen, donderdag 5 april, de volgende hoog waterstanden: te Hansweert om 10.20 en 22.55 uur; te Terneuzen om 10.01 en 22.40 uur; te Vlissingen om 9.40 en 22.17 uur. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de hoofdkeurmeester van de Keurings dienst te Goes, de heer E. v.d. Zee, eervol ontslag gekregen. In intieme kring is afscheid van hem genomen in het gebouw van de dienst te Goes. Nadat de directeur de scheidende functionaris had ge prezen als een conscienntieus, enthou siast en kundig ambtenaar, die aan de opbouw van deze dienst mede zijn beste krachten heeft gegeven voerden verschillende genodigden het woord. Wethouder vari'Melle dankte de heer van der Zee naméns het gemeente bestuur voor de goede diensten aan de gemeente bewezen, tevens maakte deze spreker zich tot toik van de waardering van het bedrijfsleven. Vervolgens brachten de inspecteurs van de Volksgezondheid te 's-Graven- hage resp. Breda de toewijding on der woorden, waarmede van der Zee zijn werk steeds verrichtte. De vice- president van de rechtbank te Mid delburg, mr. P. v. Empel sprak zijn waardering uit over de betrouwbaar heid en de juistheid van het getuige- Aan de treilerstaking, die begin januari IJmuidens vloot lamlegde, is thans een definitief einde gekomen: de schepen gaan alle weer naar zee op de z.g. Krijger-voorwaarden. Dit zijn de voorwaarden, waarbij de vas te gage blijft gehandhaafd. nis van deze scheidende keurmees ter. Voor de meer persoonlijke noot zorgden tenslotte de oud-directeur dr. Post, de tegenwoordige directeur van de keuringsdienst Groningen en en kele collega's. Dat de heer van der Zee deze af- scheidsmiddag en het aangeboden ge schenk zeer waardeerde bracht hij in zijn dankwoord tot uiting. In een woonwagen, die op een ter rein te Pernis staat, is maandagmid dag brand uitgebroken. Hierbij wer den drie personen gewond; de eige naresse, haar schoonzoon, die bij haar inwoont en diens dochtertje. De vrouw, die geen reukvermogen heeft, had een emmer uit een schuur tje gehaald, waarin zich, zo meende zij, water bevond. Zij zette de emmer op de kachel om in het water eieren te koken. Er zat evenwel petroleum in en op een gegeven ogenblik vloog de vloeistof in brand, terwijl de vrouw en het kindje in de wagen waren. Op het hulpgeroep van de vrouw rende de vader, die buiten was de wagen binnen en slaagde er in het kind naar buiten te brengen. Beiden liepen ech ter brandwonden op. De vrouw liep eveneens brandwonden op, omdat zij trachtte het vuur te doven. Omwo nenden blusten daarop de vlammen met emmers water. Reeds vele maanden is men in de Meelstraat te Zierikzee bezig om het in Gothische stijl gebouwd Huis der Tempelieren grondig te restaureren. Het is een zeer omvangrijk karwei daar het oude pand, dat doorloopt tot aan de Poststraat, uitermate onderkomen was. Men schat dat het werk, wat ongeveer een kwart miljoen kosten gaat, over twee jaar pas gereed komt. Volgens de legende moet het huis vroeger bewoond zijn geweest door de geestelijke Tempelieren-ridders, een orde, die in 1128 te Jeruzalem was gesticht door de Franse edel lieden Hugo van Poyens en Godfried van St. Omer, met het doel; bestrij ding der muzelmannen en bescher ming der heilige plaatsen. De eerste leden kregen huisvesting in het pa leis van koning Boudewijn, dat ge bouwd was op de plek, waar vroe ger de tempel van koning Salomon had gestaan; vandaar de naam van Tempelieren. De orde, die al vlug de pauselijke goedkeuring kreeg, werd door de heldhaftigheid van haar leden, bui tengewoon populair in West Europa en trok duizenden krijgshaftige jon gemannen aan. Zelfs toen het H.Land weer in handen der Turken kwam en de ridders, nadat zij hun laatste steunpunt in het Oosten hadden ver loren, naar hun landen van herkomst togen, bleven zij in de gunst van het volk staan. Heel veel goederen werden hun vermaakt en enorme rijkdommen vielen hun ten deel. Zij werden daardoor de financiers van Pausen en vorsten; begeleidden geld transporten en oefenden zich in het hanteren der wapens. Hun huizen en sterkten vestigden zij op strategische punten zoals in ons land te Haar lem, Beverwijk, Middelburg. Zierik zee, Heusden en Texel. Hun rijkdom men en mogelijk ook hun militaire macht - tegen het eind der 13e eeuw konden zij 26.000 man op de been brengen wekte de hebzucht en de tegenzin op van de machtige Franse koning Philips de Schone, de Stalin van die dagen en voor niets opzij gaande in zijn streven naar de abso lute macht, die zich al uitstrekte tot Vlaanderen en Zeeland. In 1309 nam hij in zijn rijk onver hoeds een groot aantal ridders ge vangen en wist hun door martelingen tot allerlei bekentenissen over hun zogenaamde gruweldaden te brengen. Toen een vijftig van hen alles her riepen liet de misdadige vorst hen le vend verbranden. Door paus Clemens V, die te Avig non in zijn macht was geraakt, te misleiden, wist Philips in 1312 de opheffing der orde te verkrijgen en zo ver zijn macht reikte, liet hij de ridders ombrengen. BLOEDRAAD IN DE NACHT Volgens de overlevering placht Hieronymus van Zandijk, raad van Zierikzee en overleden in 1602, dik wijls te verhalen, dat hij van zijn vader, die van 1512 tot 1551 secre taris van Zierikzee was geweest, ver nomen had, dat deze onder de stads archieven de brief had gezien, waar bij het ombrengen der Tempelieren aan het stadsbestuur van Zierikzee lijk door mr. Adriaan Hoffer weder aan van Boxhorn meegedeeld, die werd gelast. Dit bericht vermoede- het in zijn kroniek van Zeeland op nam, komt hierop neer dat het stads bestuur in 1312 een brief ontving er wordt niet gezegd van wie - dat op een bepaalde datum de raad moest vergaderen en na het openen van de brief, de daarin vervatte opdracht op lijfstraf had uit te voeren. Tot hun schrik lazen de vroede vaderen toen het bloedig bevel om de Tempelieren om te brengen. Men ontbood behalve de schout en zijn rakkers ook de stadstimmerlieden om de deuren van het Tempelierenhuis in te slaan, waarna de uitmoording volgde. Slechts twee der bewoners die zich die nacht in een verdacht huis zou den hebben bevonden volgens het verhaal, ontsprongen de dans. De geloofwaardigheid van een en ander is, volgens de voormalige ar chivaris van Zierikzee, de heer P. de Vos, niet boven alle twijfel ver heven, maar niettemin is het blijven voortleven en gezien wat zich elders in het gebied van de verdorven Fran se koning tegen de Tempelieren af speelde, niet onwaarschijnlijk. De greep van Philips de Schone was op Zeeland niet zo stevig, dat hij zich blijvend meester kon maken van de bezittingen der Zierikzeese Tempe lieren. Die vielen later toe aan de Sint Jansridders en later aan de Do minicanen. Volgens de tegenwoordige archiva ris van Zierikzee zou, wat nu door gaat voor het Tempelierenhuis inder daad door deze ridders zijn bewoond. Zijn voorganger, die wij reeds noemden, heeft dit echter in zijn boekje over de voormalige kloosters en instellingen te Zierikzee ontkend. De dwaling is, volgens de heer de Vos ontstaan doör een verkeerde op vatting van de schrijver van Zierik- zee's geschiedenis, opgenomen in ,,De tegenwoordige staat van Zeeland" uit 1751. De kroniekschrijver de Kanter vergrootte die misvatting nog. Bei den spreken van een huis of kloos ters tegenover de Korte St. Janstraat; maar zij zoeken het, volgens de Vos, ten onrechte aan het boveneind der Poststraat, omdat dit tot aan de Meelstraat doorlopende gebouw een oude gevel had. Het gebouw der Tempelieren stond echter tegenover het zuidelijk eind der Korte St. Jan straat, waar nu de Lange St. Jan straat is. De Kanter duidde het door hem gewaand verblijf der Tempeliers nog nader aan door de toenmalige bewo ners met name te noemen. Zelfs al was het smalle zij het zeer diepe „Tempelierenhuis" groot genoeg ge weest voor een woning van leden der machtige en rijke ridderorde, dan zou het nog geen aanspraak kunnen maken op zo'n hoge oudheid als no dig is om het in 1312 tot hun verblijf te strekken, volgens wijlen jhr. Vic tor de Stuers is het gebouw niet ouder dan eind 14e of begin 15e eeuw. Het feit trouwens, dat de Domini canen, die de bezittingen der Tem peliers van de St. Jansridders over namen, altijd in gebouwen aan het zuidelijk eind der Korte St. Jansstr. woonden, zegt ook wel iets. Paaszaterdagmorgen. In de kille nacht (het is pas half drie) lopen tientallen kindern gedoken in dikke winterjassen. Een spookachtig blau wig licht van de straatlantaarns, 'n hond die langs de huizen schuifelt, een kat die met een vaartje de straat oversteekt. De eenzame stap van een paar surveillerende agen ten. De jeugd zoekt Paaseieren. In por tieken, achter boompjes en banken heeft de politie (de Terneuzense politie knapt alle karweitjes op) kalkeieren verstopt namens „Klim op". Als de politie zo jets doet dan wordt geen mens voorgetrokken en dan gaat alles met ambtelijke maar ook menselijke rechtvaardigheid. Ze zwerven Terneuzen door de kleine speurders en vinden de eieren overal. 's Middags gaan ze triomfantelijk naar ,,'s Lands Welvaren" een onop vallend café in de Noordstraat waar oude schippers aan de grote ronde tafel hun sterke verhalen van vroe ger vertellen. Daar gaf „Klifhop" honderd le vensgrote chocolade-eieren tegen in levering van de gevonden namaak- dito. GEEN VOORRANG VERLEEND De groentehandelaar P. S. L. kwam met zijn gemotoriseerde driewieler uit de van Steenbergenlaan met ma tige snelheid de Axelsestraat opgere den, maar verleende hierbij geen voorrang aan de 15-jarige wielrijd- ster S. de S. uit Terneuzen. De laatste werd een eindje meege sleurd, bekwam enige schaafwonden en wat schade aan kleding en fiets Sas van Gent bezoekers bleef toenemen. De laatste twee weken is zelfs het maximum bereikt, daar ongeveer 600 personen zich kwamen baden. In tegenstelling tot andere gemeen ten in dit gewest waar het aantal dagen van openstelling van het bad huis moest worden ingekrompen, heb ben burgemeester en wethouders nu bepaald, dat in Sas van Gent het badhuis nu voortaan ook voor het publiek open zal zijn op donderdag middag van 16 tot 21 uur. Wellicht kan deze maatregel er toe bijdragen dat er een spreiding komt waardoor de lange wachttijden kun nen worden ingekort, terwijl wellicht het aantal bezoekers nog kan toene men. KINDERUITZENDING De gemeentelijke instelling voor sociale zorg alhier is door de stich ting „Bio-Vacantieoord" te Amster dam wederom in staat gesteld twee kinderen uit de gemeente aan te wij zen voor uitzending naar het Bio- Vakantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, waar zij in het tijdvak 25 mei tot 3 juli 1956 zullen worden ver pleegd. Zo zullen dus een tweetal zwakke kinderen waarvan de school artsen de uitzending aanbevelen - ge durende een zestal weken genieten van een bijzondere vakantie en ge zonde zeelucht. In totaal zullen in bovengenoemde periode 90 kinderen worden uigezon- den. St.-Jansteen Toen het nieuwe badhuis alhier op 17 februari j.l. in gebruik werd ge nomen, midden in de barre winter, die nu gelukkig achter ons ligt, kwa men 326 personen zich baden. Dit werd geen slechte start gevonden. Te meer niet omdat de volgende week het aantal bezoekers als belangrijk gestegen was. Toch vroeg men zich af of het misschien door weersom standigheden was dat men naar het badhuis ging. Het was er heerlijk warm en men spaarde zich de kos ten om thuis een badgelegenheid te verwarmen. Nu we toch al enkele weken heel wat milder weer hebben bleek telkens weer dat het aantal DONDERDAGMIDDAG 3 UUR IN ENTEN TEGEN POKKEN in het Wijkgebouw. 218-0 Geslaagd Onze dorpsgenoot E.Blommaert van de Absdaalsestraat slaagde te Amsterdam voor het doc toraal examen in de medicijnen. Koewacht VERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK. In Don Bosco werd de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank. Kassier J. Geerards las het jaarverslag van de bank voor, waaruit bleek dat de bank een gunstig jaar heeft gekend. Aan spaargelden was ingelegd f 866.954.35, terwij] aan spaargelden was opgeno men f 771.898.97. De winst bedroeg f 4.588.96 en het reservefonds bedraagt momenteel f 84.182.03. De bank telt thans 220 leden en 875 spaarders. De kassier merkte in zijn jaarverslag op dat de omzet van de bank in 1955 veel is gestegen en dat de werkzaamheden steeds groter worden. De periodiek aftredenden, de heren B. Plasschaert en A. Matthijs. resp. leden van het bestuur en raad van toezicht, werden, bij acclamatie herkozen. Het begon in het voorjaar van 1952. De firma Adema - Schieurs heeft juist de laatste hand gelegd aan de restauratie en uitbreiding van het orgel in de Abdijkerk der Witheren in Heeswijk. Van dat orgel met zijn 20 registers zouden later de meest prominente organisten getuigen, dat het behoorde tot de beste, die in de laatste 50 jaar in ons land gebouwd zijn. De abdijheer Clemens v.d. Berg o. praem. kwam reeds datzelfde jaar tot de oprichting van een orgelkring. „De Vrienden van het Orgel" wilden iedereen in staat stellen kosteloos kennis te maken met een schat aan orgelliteratuur, die door de beroemd ste organisten uit heel W.-Europa zou worden gespeeld. De verwachte belangstelling bleef niet uit. Een feit is, dat na 4 jaren van zomer-orgelcycli de Abdijkerk te klein is geworden om alle orgelmu ziekminnaars te bevatten. Duizenden mensen hebben kunnen genieten van de meer dan 100 verschillende orgel werken, die tot nu toe door ca. 70 componisten werden uitgevoerd. Ook jonge organisten werden aan het pu bliek voorgesteld, en het bleek, dat onze Nederlandse organisten in dit internationale gezelschap van orgel solisten een uitstekend figuur sloe gen. BEFAAMDE ORGANISTEN. Dit jaar is voor de orgelkring een lustrum-jaar. Voor de 5e maal zijn er befaamde organisten uitgenodigd om op het orgel in de Abdijkerk be spelingen te komen geven. Drie prijs winnaars van de internationale Bach- wedstrijd te Gent, Bernard Lagacé, Janine Corajod en George Robert, zijn in het buitenland al geen onbe kenden meer. De eerste, uit Mon- tréal, van wie „La libre Belgique" opmerkte, dat hij „een aristocraat in de muziek" is, zal de rij concerten openen. De tweede, uit Genéve, heeft ondanks haar jeugdige leeftijd al veel prijzen en diploma's behaald. Als derde jonge solist verwacht de or gelkring dan de blinde leerling van de eveneens blinde Prof André Mar- chal, n.l. George Robert uit Parijs. Nog meer vertrouwde namen zijn die van de andere 3 geëngageerde orga nisten: prof. Hans Klotz uit Keulen is behalve een van de beste orgel kenners van onze tijd ook een gede gen orgelvirtuoos. Albert de Klerk uit Haarlem en Hub. Houet uit Eind hoven zijn te zeer bekend, dan dat zij een aanbeveling nodig zouden heb ben. Alles bijeen inderdaad een indruk wekkende stoet. Dat de Abdij in, Heeswijk ondanks haar bijna 8Ó0-ja- rig bestaan dit werk van cultuur spreiding Zj enthousiast aanpakt, is voor haar vitaliteit een goed teken en voor de bewoners van Brabant en heel Nederland een. weldaad, die moeilijk te overschatten valt. De concerten zullen maandelijks plaats vinden vanaf mei t.m. okto ber. KOEWACHT O. v. Hove 3 uur: J aarmarktschieting. 3 uur: Schieting bij A. de Nijs. A. d'Hollander: Groot bal. MOERBEKE-KOEWACHT 3 uur: J aarmarktschieting. OOSTBURG Ledel 8 uur: De Mantel SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mambo. TERNEUZEN Luxor 8 uur: House of bamboo. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera S uur: Zwarte viooltjes.

de Stem | 1956 | | pagina 2