f oster Dulles „verklaart" zijn veel gewraakte uitlatingen Zeer kritische rede van mr. E. Sassen Rehabilitatie is mode in communistische landen de Amerika zag geen reden tot troepenzending Kritiek van Truman op de Amerikaanse regering DE DOOD OP DE WEG PRINSES WORDT BOERIN Na de kersenbloesem een vrolijk potje bakkeleien Nieuw voorstel van Amerika IRAK TEMT DE TIGRIS Wat beduidde dat bezoek Australisch vlootbezoek Schijnprocessen en hun gevolgen Maar voor velen komt t eerherstel te laat r Gejanus om Trajanus 8 •manteninm 'fat bekendma le ongure zo- :weretöklen 'Dus... eerst ve- vanplannhp DAGBLAD VOOR Geen politiek van economische infiltratie CVP heeft hoop Gesprek over schoolkwestie Houding stemde overeen met belangen der vrije landen Pineau naar Y.S. V icaris-generaal bisdom Rotterdam Dulles over het midden-oosten Is onze defensie wel bij Defensiein de Eerste Kamer Poëzie en proza in Japan De politie werd ook ingerekend Mach tseven wicht onbereikbaar Koud weer Bedrijfsrechtspraak en bedrijfschappen Ontwapening Hulpprogramma dient herzien Duitsland mag ook bevrijd worden.... Indonesië Malenkov in een kathedraal Bedrijfsregeling onder de loep "Y asserij? (7) 1W en- ouwen, dPe vende wis- a nooit iets taken wam rt in grote es, die door :diend. Dat ït zoals het persen bijv. n garantie rk werkelijk ;der onder in de was- nt en éven i is er in le wasserij >n en mooi «SSSW-Ki nies MI M WASSERIJ De Zon Tel. 8803. BREDA DER STEEN 96e JAARGANG No. 22115 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 4 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tgrief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voorde Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noord^raat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Naar het K.N.P. van zijn cor respondent in Brussel verneemt bestaat de mogelijkheid van een spoedig gesprek tussen verte genwoordigers van de C.V.P. en de socialisten over de school kwestie. De voorstanders van openbaar on derwijs zouden het verzet van de ka tholieken moe zijn. Het staat wel vast, dat de CVP bij een eventueel overleg de volledige erkenning van het bij zonder onderwijs zal blijven eisen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op vragen van journalisten over de bekende verklaring die de minister indertijd in Indonesië heeft afgelegd, geantwoord. Hij bracht in herinne ring, dat in Indonesië veel Nederlands kapitaal geïnvesteerd is. De Verenigde Staten zijn in het geheel niet van plan de Neder landse belangen te verdringen of particuliere Amerikaanse ini tiatieven daartoe aan te moedigen. Over de handhaving van de neutrale Amerikaanse politiek inzake Nieuw-Guinea zette Dulles uiteen, dat het hier een tradi tionele Amerikaanse politiek betreft. De twee landen, die een geschil hebben, zijn vrienden van de Verenigde Staten. De Franse minister van Buitenland' se Zaken Pineau, zal, blykens een mededeling van zijn ministerie, van 18-20 juni a.s. Washington bezoeken, zulks op uitnodiging van zijn Ameri kaanse ambtgenoot Foster Dulles. BREDA: In de Graaf Engelbert- laan is de 11-jarige Frans Dijkstra spelenderwijs onder een passeren de bestelauto geraakt en daarbij op slag gedood. WERVELSTORMEN hebben zon.dag de Amerikaanse staat Oklahama ge teisterd. Vier personen werden onder instortende huizen bedolven en ge dood. Er zijn ruim tien gewonden. DE NIEUWE bisschop van Rotterdam mgr. Jansen heeft een derde secre taris benoemd. Het is kapelaan E.E. F. Guljé die thans kapelaan in Voor burg is. DE ARNHEMSE rechtbank heeft de zaak tegen de 32-jarige Nijmegenaar G. van T., aan wie o.m. 176 inbra ken en zes aanrandingen ten laste zijn gelegd, voor onbepaalde tijd aan gehouden, om een getuige - deskun dige te kunnen horen. NORODOM Sihanoek, die vorige week aftrad als premier van Cambodja, is opgevolgd door zijn vriend Khimtit. Deze moet proberen de Amerikaanse economische en militaire hulp voorlo pig veilig te stellen. DE UNIVERSITEIT van Colum bia (VS) is in het bezit gekomen van een aantal handschriften van de overleden filosoof George San- tayana de Amerikaanse, in Spanje geboren wijsgeer. Dulles zei over de Nederlandse te leurstelling inzake zijn verklaringen in Djakarta, dat hij maandag hierover vriendschappelijk met de Nederlandse ambassadeur in Washington had ge sproken. Hij hoopte, dat dit onder houd de toestand duidelijk had ge maakt. Hij voegde hieraan toe, dat hij er van overtuigd was, dat zijn houding in Djakarta over het geheel genomen overeenstemde met de belangen van de Verenigde Staten en alle vrije landen. Dulles uitte de hoop, dat men beter zal begrijpen, wat hij in Dja karta deed en zei. Op een vraag over verklaringen in het proces-Jungschlaeger, dat een Amerikaans vliegtuig was gebruikt voor het vervoer van munitie voor Indonesische opstandelingen, i Dulles tenslotte, dat hij zich nooit uitliet over vragen, die onderworpen waren aan het oordeel van een rechtbank en dat deze ver klaringen in ieder geval door de ambassade van de Verenigde Staten in Djakarta waren tegengesproken. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft in overleg met de bis schop van Rotterdam, eervol ontslag verleend aan pastoor A. C. Schaaper van Nieuw Vennep, in verband met zijn te verwachten benoeming tot vi caris - generaal van de bisschop van Rotterdam. De toekomstige vicaris werd op 13 november 1903 te Krommenie gebo ren en op 2 juni 1928 priester gewijd. Hij was kapelaan te Noordzijpe, Rot terdam, Scheveningen en rector te Amsterdam. In 1952 werd hij pastoor te Nieuw Vennep. Prinses Christina, van Hesse, een 23-jarige nicht van de hertog van Edinburgh heeft haar verloving aangekondigd met de 26-jarige prins Andrej, de jongste broer van ex-koning Peter van Joegoslavië. De prins heeft een flinke boerderij in Engeland, waar het paar later zal werken en wonen. (Van onze parlementaire verslagg.) In de Eerste Kamer heeft mr E. Sassen gisteren bij de behandeling van de begroting van Oorlog aan mi nister Staf gevraagd om de ongerust heid van de KVP-fractie omtrent de verdediging van ons grondgebied weg te nemen. De minister sprak tot dus verre slechts over een strategie die in de toekomst gericht zou kunnen worden op meer oostelijke gebieden dan de Rijn - IJssel - linie. Mr. Sas sen vroeg of ue regering overtuigd is van het feit, dat deze linie voor Ne derland voldoende beveiliging biedt. Dit in verband met de beperkte diepte van het achterliggend terrein. Ook verzette mr. Sassen zich tegen de vliegertjes, die blijven opgaan over een gedemilitariseerde zone. „nOaan- vaardbaar, door wie ze ook gelan ceerd worden", zo zei hij. De Russische vredespolitiek bekeek hij met meer scepsis dan de socialis tische spreker De Dreu, die meende dat iedere poging om aan de bewape ningswedloop een eind te maken, moet worden gesteund. Mr. Sassen zag geen fundamentele verandering van het communistische systeem. (Advertentie) Tip van Bootz, reeds de roem van de natie, Kwam opnieuw met *n ,,TIP"-Topprestatie, Als „long-drink" gelanceerd Reeds door ieder begeerd, Is „TIP-TONIC" thans dè combinatie! De toestand in het midden-oosten heeft de Amerikaanse regering nog geen aanleiding gegeven om troepen naar dat deel van de wereld te zenden teneinde agressie te voorkomen. Mocht zich iets voordoen, waardoor Amerikaanse interventie nodig wordt dan zal Eisenhower eerst het Congres om machtiging vragen. Dit heeft minister Dulles, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd. Dulles ver klaarde, dat de fundamentele politiek van Amerika ten aanzien van het midden-oosten is: vermijding van oor logsuitbreken en het bewaren van een wezenlijke onafhankelijkheid van de staten in dit gebied. Het verzoek van Israël om Ameri kaanse wapenleveranties heeft men ER IS weer eens een complot ontdekt tegen de nieuwé Argentijnse regering. Honderd personen zijn gearresteerd. Het complot bestond uit militante Pe ronisten. DE AMERIKAANSE marinelucht macht heeft een nieuwe raket gekre gen, die Petrel" heet. Het moord dadige ding wordt afgevuurd door vliegtuigen, die op grote hoogte vlie gen. Het wordt gebruikt tegen sche pen. IN Heinjkenszand werkte het zoontje van de heer M.V. in een onbewaakt ogenblik een Poos meubelwas naar binnen. Het kind is naar het zieken huis vervoerd met ernstige vergif tigingsverschijnselen. DE ZWEEDSE premier heeft de Rus sen documenten verschaft over de verdwijning van Wallenberg. De sovjet-leiders hadden een onderzoek Van 1945laar dit geval' dat dateert DE ledenvergadering van de Ned. Biosc b°nd heeft besioten om alle rtmers' die thans in dienst van van k/1 Zyn' een uitkering van 3% *eve£ VA*",1955 "erd,«"»e '"O" te geven. Voor 1 mei komt het Rus1^n"nvSS 7leldt beschikken de tions die ?n a"tomatische weersta- en^doorseinenf W6er ver2amelen DE KJ° h£eft f?isteren in Nijmegen vergaderd. Er heerste tevredenheid over hetgeen er op financieel gebied voor de onderwijzers is bereikt, wat echter met inhoudt, dat men nu de handen in de schoot zal leggen. j J Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt, I met enkele verspreide Suien. Ma- t f ïge tot krachtige wind uit noord- west tot noord. Koud weer Vandaag: zon onder 19.21, 'maan onder 12.11 uur. Morgen, zon op J 6.08. maan op 3.34 uur. In een rapport van het centrum voor staatkundige vorming van de KVP zijn enkele vraagstukken be treffende het ontslagrecht aan een on derzoek onderworpen. De betrokken commissies zijn tot de slotsom geko men, dat de berechting van geschillen over ontslag aan de gewone burger lijke rechter behoort te worden over gedragen, tenzij de partijen in onder ling overleg een andere rechter aan wijzen. De rechter moet zich terzake kun nen laten adviseren, b.v. door de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau. Men betwijfelt of de be drijfschappen thans reeds zo ver ont wikkeld zijn, dat zij ook met de recht spraak kunnen worden belast. Door tijdige inschakeling in de ontslag-ad viescommissies kan men wel naar deze situatie toewerken. in Washington nog steeds in studie. Dulles meende, dat het leveren van wapens aan Israël nog niet een machtsevenwicht in het midden-oos ten zou verzekeren. De Arabische buurstaten telden veel meer inwo ners. De V.S. hebben op de ontwapenings besprekingen te Londen voorgesteld, dat als overeenstemming kan, worden bereikt inzake controle op de bewape ning, de strijdkrachten van Rusland, rood-China en de V.S. zouden worden teruggebracht tot twee en een half miljoen man elk, en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man. De grootte van de strijdkrachten van de andere landen zou dan later worden vastgesteld. Deze strijdkrach ten zouden echter in geen geval gro ter mogen worden dan een half mil joen man. Amerika stelde verder voor dat na een nader overeen te komen datum alle kernmateriaal nog uitsluitend zal worden gebruikt voor vreedzame doel einden en niet meer voor de produktie van atoom- en waterstofwapens. Ziekenhuizen kunnen en moeten samenwerken Een studiecommissie, ingesteld door minister Suurhoff heeft een voorlopig rapport uitgebracht over samenwer king tussen ziekenhuizen. Het rapport acht deze samenwerking, ook van zie kenhuizen die op verschillende ideële grondslag staan, mogeiyk en gewenst. Samenwerking en dan met een regionaal karakter behoort op ba sis van vrijwilligheid te geschieden. Op het punt van super-specialismen is de genoemde samenwerking onont beerlijk, aldus het rapport. Ongeveer 40 miljoen gulden kost deze dam in de Tigris, die op twee de paasdag door koning Feisal va.n Irak in werking is gesteld. Enorme overstromingen, welke in het ver leden plaats vonden, kunnen nu worden voorkomen, terwijl een uit gestrekte landstreek naar behoren kan worden bevloeid. 'h TIP VA* BQOTZ Inz. Hr. 1 fl. TIP G. T., A'dam ontv. 1 Lfl. Bootz' Oude Genever Ruim 50 Japanse politiemannen, die maandag j.l. ten zuiden van Tokio bloeiende kersebomen hadden be wonderd, keerden in een beste stem ming per bus huiswaarts. Zij hielden halt bij een herberg, waar Japanse Ex-president Truman heeft ge vraagd om een .stoutmoedig nieuw program voor economische hulp aan het buitenland" ten einde het hoofd te bieden aan de economische en po litieke penetratie van de sovjets in het buitenland. Zijns inziens is de communistische „strategie thans gevaarlijker dan op welk tijdstip ook na het eind van de oorlog. Hij beschuldigde de regering van Eisenhower er van, dat zij het Amerikaanse volk ten onrechte een optimistisch beeld van de positie van de V.S. in de „koude oorlog" geeft. Daorom betwijfelde de oud-president of het congres wel bereid zal zijn, het verhoogde bedrag voor de hulp aan het buitenland toe te wijzen. „Het is de regering haar eigen fout, omdat zij niet openhartig tegenover het volk is geweest", aldus Truman. Hij bepleitte overigens een vergro ting van de steun aan het buitenland om de volkeren van noord-Afrika tot Indonesië te helpen bij hun economi sche ontwikkeling als vrije en onaf hankelijke naties. „Als wij hen niet helpen dan zullen de Russen het doen" zo meende hij, „doch wij moe ten het deze volkeren duidelijk maken dat wij hun vrijheid niet willen be perken door verplichtingen van wel ke aard dan ook." Generaal Alfred Gruenther, opper bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in, Europa heeft gezegd, dat de lange afstandsbommenwerpers van de NAVO eventueel een beslissende rol zullen spelen. In geval van gevechten ter land zullen de NAVO-strijdkrachten „het vanzelfsprekend niet kunnen houden en zich moeten verdedigen in het wes ten en het zuiden van Frankrijk". Men zou later Duitsland weer kun nen bevrijdenaldus Gruenther. burgers, die ook de kersebomen had den bewonderd en wier stemming even goed was, zich verpoosden. Op een gegeven ogenblik ontstond een twist, waardoor aanvankelijk drie personen slaags geraakten. Doch van weerszijden begonnen anderen zich ermede te bemoeien, zodat zich uit eindelijk een opgewekt gevecht tussen burgers en ordebewaarders ontwikkel de. De politie gebruikte jiu-jitsu, de burgers, niet verlegen, wierpen zich met bierflessen in de strijd. Vrouwen en kinderen schreeuwden en huilden en de eigenaar van de herberg werd met een schop neerge slagen. De slag werd beëindigd door haas tig geafriveerde plaatselijke politie, die begon met iedereen, haar vechten de collega's inbegrepen, in te reke nen. Na een urenlange ondervraging mochten de politiemannen - van - de - bloeiende - kersebomen hun thuis reis vervolgen. Sprekend over de vraag: één of twee parate divisies zei mr. Sas sen, dat Nederland ook wat zijn leger macht betreft naar hoge kwaliteit moet streven. Het is onzeker, of de verandering een verbetering zal zijn. De heer Algera (A.R.) deelde deze twijfel. Deze wees op de noodzaak van voldoende legercorpstroepen, als het twee - divisie - plan doorgaat. Mr. Sassen had in de stijging van de uitgaven voor het leger in het al gemeen een neiging ontdekt om het plafond van de defensie-begroting dat op 1350 miljoen was vastgesteld, op te trekken. Hij was minder overtuigd van het onbeperkte betalingscapaci teit van de Nederlandse belastingbeta ler, dan de regering blijkt te zijn. De heer Maenen, eveneens van de KVP pleitte voor een herziening van de kostwinnersvergoeding voor mili tairen. Ook vroeg hij een onderzoek naar het euvel, dat militairen na hun basis-opleiding'te weinig te doen krij gen. De heer De Dreu (Arb.) vond, dat men maar moest ophouden met het werven voor de nationale reserve, omdat deze toch geen resultaat heeft. „Hef de nationale reserve op" zo zei hij, „en hevel de vrijwilligers over naar de reserve-politie en reserve grensbewaking". Daarnaast moest een nieuw instituut met zeer beperk te dienstplicht worden gevormd. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Cumming, heeft een bezoek op het Indonesische ministerie Tan Buitenlandse Zaken gebracht. De Amerikaanse ambassadeur weigerde mede te delen, of zijn onderhoud in, verband stond met de zaak-Jung- selilaeger. Het hoofdkwartier van de Indonê. sische landstrijdkrachten in Makassar heeft bekend gemaakt, dat de vorige maand 449 terroristen zijn gedood bij zuiveringsacties op grote schaal in zuid-Ceiebes. Bij militaire acties in het westelijke deel van zuid-Celebes werden 386 bendeleden gedood. President Soekarno zal eind tnêi naar de V.S. gaan. Hij denkt er 14 dagen tg blijven. Hij zal vergezeld worden door verschillende officiële persoonlijkheden en door zeven Indo nesische journalisten. Naar het persbureau Reuter uit Praag heeft vernomen, zijn drie be klaagden, die in het proces tegen Rudolf Slansky tot levenslange gevange nisstraf waren veroordeeld, op vrije voeten gesteld. Het betreft twee gewezen Tsjechoslowaakse onderministers en een vice-minister. Zij stonden met nog elf anderen terecht op beschuldiging van „Trotzkyisme, Totoisme, Zionisme, Nationalisme" en nog enkele andere ismen. Het proces verwekte in 1952 veel opzien. De elf anderen kunnen niet meer vrijgesteld worden, aangezien zy werden opgehangen. Onder hen was de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Clementis. Tien der beklaagden waren joden. Allen bekenden het geen hen ten laste was gelegd. In Bulgarije spreekt men nu ook over eerherstel van lieden, die nog maar kort geleden werden afgeschil derd ais duivelskinderen. Zo wordt de voormalige vice-premier Kostof, die in 1949 wegens verraad werd veroor deeld, gerehabiliteerd. Dit gebeurt posthuum, want de heer Kostof is reeds opgehangen. De tegenwoordige premier, Tsjervenkof, is aangeklaagd wegens afwijking van het beginsel van het collectieve leiderschap. Tsjer venkof was een groot vriend van Sta lin en Beria en zijn komende val heeft hij voornamelijk te wijten aan de tegenwoordige machthebbers in het Kremlin, die hun stromannen in Sofia aan het werk hebben gezet. In Griekenland is de secretaris-ge neraal van de communistische partij, Nikos Zachariades afgezet. Het blad van het sovjet-ministerie van Defensie. „Rode Ster", heeft Sta lin beschuldigd van verdraaiing van de militaire wetenschap. Vooral Lenins rol in' de ontwikkeling van de mili taire wetenschap zou door Stalin zijn miskend. Malenkov is nog steeds in Engeland, waar hij op eerste Paasdag de kathe draal van Canterbury bezocht om daar een avonddienst mee te maken. H(j was in het gezelschap van dr. John son, die men „de Rode Deken" van Canterbury noemt. De dienst werd geleid door aartsbisschop dr. Fisher. Toen deze na de dienst de kathedraal verliet liep hjj pal langs de Russen. Deken Johnson maakte een gebaar alsof hij de Russen aan de aartsbis schop wilde voorstellen, doch de laat ste liep onbewogen door. Het publiek in de kathedraal be toonde zich enthousiast om Malenkovs komst. Vrouwen sloegen hem op de schouder en mannen klommen op de banken om de Rus te fotograferen. De Australische onderzeebootjager H.M.A.S. „Arunta" heeft een drie daags operationeel bezoek aan Hol- landia gebracht. Op deze foto zien we het schip in de haven van Hollandia. De minister voor P.B.O. heeft in overeenstemming met minister Zijl stra advies gevraagd aan de commis sie - bedrijfsregelingen over de vraag of er aanleiding bestaat op te treden tegen bedrijfsregelingen van fabrikan ten, c.q. agenten van fabrikanten en importeurs, op het gebied van de handel in licht elektrotechnisch instal latiemateriaal enerzijds en grossiers anderzijds. Tot de ondertekening van de contracten, die op dit gebied be staan, moet men zijn toegelaten om te kunnen deelnemen aan de handel in artikelen, waarop zij betrekking hebben. Zoals is gemeld is enige dagen geleden door de Nijmeegse po litie een antiquair uit die stad in arrest gesteld, omdat hij aan het rijksmuseum Kam te Nij megen een Trajanus-beeldje zou hebben verkocht, dat op onrechtmatige wijze uit het be zit van de eigenaar zou zijn ge raakt. De eigenaar zou namelijk zijn de bezitter van een eilandje in de Rijn bij Xanten (Did.), waar het beeldje bij het bag geren van grint is opgehaald. Buiten deze man om is het beeldje, zo neemt men aan, door mensen van het bagger- werk aan de Nijmeegse anti quair verkocht. Deze heeft in tussen tot nu toe geweigerd mee te delen wat de herkomst van het stuk is, dat hij voor f 7500 aan het rijk heeft verkocht. Van deze koopsom, zo blijkt nader, is een bedrag vanf 2500 bij wijze van voorschot door de gemeente Nijmegen aan de antiquair be taald. De zaak is aan het rollen gekomen toen de Duitse politie er de lucht van kreeg, dat het beeldje op onrechtmatige wijze naar Nederland was gegaan.

de Stem | 1956 | | pagina 1