DE FELLAGHA'S OPEREREN MIDDEN IN PARIJS SCHOUWTONEEL Is westen goede leermeester? van de De dochter Feministe no. één van sultan Marokko Zal de enorme markt van Covent Garden verdwijnen Betalenof je wilt of niet Leerschool voor democratie en ontvoogding Weg met de sluier....! Veel Algerijnen willen slechts met rust worden gelaten „KASMA's" GOED GEORGANISEERD E.D.G. de beginletters een margarinemerlc van LIKDOORNS Jlir. Beelaerts ter aarde besteld BOEKENPLANK „Barend Wels" IS Smadelijke nederlaag Wantrouwende houthakkers Josefke Loerrakker Eens de tuin van abten en monniken zonneschijn en wat hij beleefde ach ter het IJzeren Gordijn Londenaars verzot op DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 APRIL 1956 De fellagha's opereren midden in Parijs en in vele andere steden van Frankrijk. Zij zijn in Frankrijk even goed georgani seerd ais in Kabylië, Tlemcen of in het gebied van Constantine. Zij hebben chefs, een inlichtingendienst, geld, een actieplan, wapens en commando's. Net als in de gevarenzones in Algerië stellen zij de wet aan de Mohammedanen van het Parijse. Zij zet ten de Algerijnse arbeiders aan naar Noord-Afrika terug te keren om zich daar in te lijven bij de guerilla-benden. Sedert de dag dat de Noordafrikanen in de Franse hoofdstad aankwamen, vorm den zij steeds de stoottroepen van de politieke partijen. Maar de Noordafrikanen in Frankrijk onder wie rr.en 80G Kabylen telt, zijn niet meer nationalist dan communist. De eerste bekommernis van de inwoner van Kabylië die naar Parijs komt, is zoveel mogelyk geld verdienen ten einde zo vlug mogelijk te kunnen terugkeren naar zijn land van herkomst. Daar ginds wonen zyn vrouw, zijn kinderen, zijn ouders. Hij heeft dus geen tijd zich te interesseren voor de ingewikkelde Franse politieke verhoudingen. Indien hij lid wordt van de door de communisten geleide vakbond, de CGT (afkorting van Confédération générale des Travaillcurs) dan doet hij dit met het doel meer geld te verdienen. En om niet te worden lastig gevallen. Om gerust te worden gelaten laat hij zich zelfs inschrij ven bij twee rivaliserende vakbon den. Eén zaak staat vast: de niet Frankrijk, en ook niet Algerië. Het is voor alles de kleine „mechta" ergens in Algerië. Sedert 1955 heb ben de communisten hemel en aarde bewogen om de Noordafrikanen in te lijven bij de partij". Ten tijde van de oorlog in Indo-China verge zelden de communisten de militan ten van de MTLD (afkorting van Mouvement pour le triomphe des li- bertés démocratiques) van Messali Hadj, wanneer deze laatsten de aan wervingskantoren van de grote fa brieken bezochten. De communisten fluisterden de werkzoekende Algerijnen toe: straks zal men, onder voorwendsel uw ge zondheidstoestand te testen, een bloedproef nemen. Dit bloed is be stemd voor de soldaten in Indo-China; gij gaat toch zeker de kerels die de smerige oorlog in Indo-China voe ren, niet helpen!..." OP LINKEROEVER Officieel bestaat de MTLD niet meer. Bij ministerieel besluit werd de beweging na de bloedige gebeur tenissen van Allerheiligen 1954 ont bonden. In feite is de beweging te rug georganiseerde het is zij welke thans in Parijs en in de provincie de ordewoorden verspreidt onder de Algerijnse arbeiders. Zijn vierduizend militanten zorgen voor de controle van de zes „kasma's" van de Franse hoofdstad. Een „kasma" is een eenheid wier belangrijkheid men kan vergelijken bij die van een cel in de commu- nistische partij. De zes „kasma's" politiek zijn goed georganiseerd, raakt hem niet. Hij begrijpt de po- De militanten moeten blindelings litiek niet. Zijn ware vaderland is de bevelen gehoorzamen. Aan het 5? De echte onvervalste demokratie wil dat, wat er ook in de Staat ge- beure, de stem en de wil van het volk aan het woord komen. Het is een politiek dogma van de V.S. dat deze demokratie zo snel mogelijk maar mits de nodige leertijd het bezit zou worden van de bevolking van de minder ontwikkelde gebieden. Wie de verklaring leest, die de Amerikaanse ambassadeur te Parijs aflegde in verband met de steun van de V.S. in de moeilijkheden met Algerië, onderkent ook hierin weer de anti-kolonialis tische en demokratische bedoelingen van de V.S.-regering, die als stem van het Amerikaanse volk (de meerderheid!!) rekening moet houden met de verhoudingen in de States. De vraag rijst nu: mogen we ons zelf ten voorbeeld stellen? Hoe ge tuigt die stem des volks! Hoe „speelt" de demokratie in verband met het buitenlands beleid. Wat weet het volk over eigen wetgeving en over de buitenlandse verhoudingen? Want demokratie is in dit verband een zeer rijk begrip... vol nuanties. Wij willen dit door enkele voorbeelden illustreren! DUITSERS EN HUN GRONDWET. Even voor in Duitsland, na een pe riode van geallieerde bezetting, de grondwet of het „Grundgesetz" door de afgevaardigden werd afgekondigd, werd door een instituut van opinie onderzoek eventjes 'n peiling gedaan... vele duizenden burgers werden onder vraagd over de betekenis van dit ..Grundgesetz" en over de vernieu wing die hierdoor voor het Duitse volk, na 12 jaar dictatuur en enkele jaren dictatoriale vreemde bezetting, werd ingeluid: slechts 25 pet. van de ondervraagde personen bekenden, dat ze aan deze grondwet „enige" opmerk zaamheid hadden geschonken; 35 pet. waren zo eerlijk toe te geven dat ze er „maar vluchtig kennis" van geno men hadden... wat vermoedelijk be tekent dat ze er niet veel van af wis ten; terwijl dan 40 pet. verkondigde dat die hele grondwet hun onver schillig liet! En nochtans is west-Duitsland een democratische staat, en af en toe wordt dit democratisch karakter ook uitdrukkelijk naar buiten verkondigd! Wij willen nog even bij Duitsland blijven. Duitsland dat van oudsher de naam heeft een bevolking te tellen, die in zake politieke opleiding voor geen enkel volk moet onderdoen (ten zij misschien voor de Skandinavische landen) WIE ZETELT IN BONN. In 1952 werd door een dergelijk opinie-instituut de vraag gesteld: wie zetelt eigenlijk in Bonn? Is de Bonds dag de vertegenwoordiging van de verschillende Lander; is hij de ver tegenwoordiging van het „volk"; of is hij de regering? Slechts 47 pet van de gevraagde burgers wisten dat te Bonn de Bondsdag een volksvertegen woordiging was; 15 pet. wisten hele maal niet wat er te Bonn eigenijlk aan de hand was... En intussen had den de Duitse burgers en citoyennes toch al aan een paar verkiezingen deelgenomen. Alhoewel dus 53 pet. van de bevol king toch hadden deelgenomen aan verkiezingen, wisten ze eigenlijk he lemaal niet waarover het ging... en wat eigenlijk het korps was, waarvoor ze hun stem moesten uitbrengen! OVER BUITENLAND! Grappig en tekenend vooral is het onderzoek dat gebeurde over de be tekenis der letters: E.D.G. (Europese Defensie Gemeenschap), onderzoek dat plaats had in oktober 1952, dus op het ogenblik dat in alle Europese landen de Europese Defensie Gemeen schap aan de orde van de dag was, dagelijks in de pers werd behandeld en dagelijks enkele tientallen malen door de radio in de ether werd ge slingerd... Men ondervroeg hierover arbeiders, kantoorbedienden, ambtenaren en akademisch gevormde personen. Van öO ondervraagde „exemplaren" wis ten precies 8 wat E.D.G. betekende' 16 vrouwen leverden 1 enkele die wist wat de letters E.D.G. eigenlijk aanduidden... een bouwingenieur meende, dat E.D.G. de beginletters waren van een margarinemerk! Een politieagent dacht dat het ging over een of andere elektriciteitsonderne ming! Van vijf ondervraagde Ameri kaanse leden van de bezetting wist een officier wat het betekende, drie konden met die letters geen weg 'voor de Amerikanen E.D.C.) en een vijfde dacht dat men met een merk van Cognac te doen had (door de eindletter C.)! Duitsland! Is het elders misschien beter? AMERIKA! !n !95° werd oor een Amerikaans ^uoiic Opinion Research Institute even onderzocht in welke mate de Ameri kaanse burger belang stelde in de politieke gebeurtenissen van zijn land: het resultaat luidt: 10,3 pet. stellen werkelijk actief- belang in het gebeu ren; 16,8 pet. hebben een gewone be langstelling; 34.6 pet. blijven tamelijk onverschillig en 38.3 pet. geven toe, dat dat hele politieke gedonder hun volkomen onverschillig laat! Mar hoe ver reikt het begrip: actief belang stellen in de politiek? Van de 10 pet. „zeer actief belangstellenden" waren er 33 pet. die. geen enkele senator kon den noemen...! En zo gaat dit reeksje voort. Laten we een mea culpa slaan voor onze eigen bevolking... En wanneer we dan overwegen dat het buitenlands beleid gebeurt in naam van het „volk", dat naar demo cratisch principe verondersteld wordt zijn „beredeneerde" opdracht te ver lenen aan de gekozenen des volks... dan krijgt dit beeld toch een beden kelijk uitzicht! En hoe moet het dan gaan met de nagestreefde ontvoogding van de minder ontwikkelde gebieden? Advertentie) VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaariüke scheermes es. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de p'.in weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, iodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t. 1.36 bespaart U veel ellende. (59) hoofd van iedere „kasma" staat een actiecomité dat z telt in de achter kamertjes van de Moorse koffiehui zen op de linker-Seine-oever. Dit co mité staat in verbinding met de Noordafrikaanse vluchtelingen die hun zetel in Kairo hebben. Vooraleer de MTLD officieel werd ontbonden brandschatte zij haast alle Noordafrikanen in Parijs. Er werden strafexpedities uitgevoerd; vrced i- me Algerijnse arbeiders werden aan gevallen, afgetroefd, zelfs vermoord. En zo kwam het dat voortaan de Algerijnen in Frankrijk een bijdrage afstaan aan twee elkaar bestryden- de nationalistische organisaties in Frankrijk. ROOK NIET MEER! Het actiecomité bepaalt de som die de Algerijnse arbeiders in de Franse hoofdstad maandelijks moe ten betalen. Geen uitvluchten, geen flauwiteiten. Betalen! „Ge verdient zóveel, dus zult ge zoveel betalen, zo niet... „De arbeider ontvangt het bezoek van een vertegenwoordiger van dc Algerijnse Fellagha's die hem de volgende koop voorstelt: „ofwel stort ge maandelijks 1000 fr., ofwel zul len wij on,ze maatregelen nemen. Kort daarna wordt de Algerijnse arbeider gecontacteerd door een an dere vertegenwoordiger van de Fel lagha's. Ook deze eist een maande- delijkse contributie van 1000 Fr. frank. Bedrog is uitgesloten. De or ganisaties die in naam van de Alge rijnse Fellagha's spreken, hebben postzegels uitgegeven - zegels met de ster en met de wassende halve maan - om de betaling van de bij dragen te rechtvaardigen. Sedert de rebellie in het Aurés- gebergte gaat er geen dag voorbij zonder dat de oproerzaaiei's in het Parijse rondgaan om dc laatste or dewoorden te verspreiden: ,,in naam van Allah, bevelen de Oulémas het roken stop te zetten. Gij moogt geen wijn, geen bier en zelfs geen koffie meer drinken. Speel niet meer met de kaarten!!" Men ziet in Parys haast geen enkele Algeryn meer in het openbaar roken Onder zeer grote belangstelling is zaterdag het stoffelijk overschot van. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld. Prof. Beel heeft in de aula van de begraafplaats dankbare en sympa thieke woorden geuit over de persoon van de thans ontslapene. „Hij ging zijn eigen weg", aldus prof. Beel, „vertrouwend op Hem, die sterkte geeft aan allen, die in verantwoorde lijkheid zijn gesteld en zich hun roe ping bewust zijn." Dit boek van Theo Thijssen, waarin wordt verteld hoe uit een slecht on derwijzer een goede leerkracht groei de is een zwak nummer in de zo voortreffelijke Prismareeks. Het is de eersteling van de bekende schrijver, die later heel wat beter voor de dag kwam met „Het grijze kind" en „Kees de jongen", zijn beste boek. Het verhaal en d Hele sfeer doet wat oudbakken aan en de schrijver komt er uiterst moeilijk in op gang. „Barend Wels" heeft ons maar matig kunnen boeien. (Advertenties) BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N V. AMSTERDAM Verkooporganisatie voor Nederland van The British Petroleum Co.'lid, Honderden vrouwen stroomden de hoofdstad van Frans-Marokko, Rabat, binnen om de nodige eerbewijzen te brengen aan sultan Sidi Mohammed ben Yoessef. Er kwamen oude en jonge vrouwen, slanke en dikke, rijke en arme, maar één ding hadden al die vrouwen gemeen: zij droegen geen sluier voor het gezicht. slavernij waarin de vrouw zich be- Vijf en twintig jaar geleden zouvindt. dergelijk schouwspel gelijk gestaan hebben met een aanslag op de open bare zedelijkheid. Het dragen van 'n sluier dat niet uit de Koran-wet is afgeleid, maar dat, zoals de mees te vrouwenmode afkomstig is van een instinct van „kunstvol verbergen" is in heel wat gemoderniseerde de len van dc Islamwereld verdwenen, maar in Marokko bleef het gebruik bewaard, en werd het langzamerhand een zinnebeeld van de toestand van In Minnesota zijn voorverkiezingen gehouden voor het presidentschap der Ver. Staten. Het resultaat is sensationeel geweest. Want terwijl iedereen dacht, dat de knappe Adlai Stevenson die andermaal wordt gedoodverfd als Eisenhowers zwaarste concurrent het op z'n sloffen zou halen, leed hij een smadelijke nederlaag tegen andere democratische candidaten en streefde de houwdegen Kefauver hem glansrijk voorbij. Deze voorverkiezingen zijn ook in een ander opzicht veelbetekenend. Want Minnesota is een landbouwprovincie. En nu veel landbouwers hun voorkeur niet hebben uitgesproken voor de republikeinse Eisenhower, doch sympathie toonden voor de democraat Kefauver, wordt het niet onmogelijk geacht, dat ook ontevreden landbouwers in andere staten niet republikeins zullen stemmen, hetgeen een lelijke tegenvaller voor Eisenhower zou zijn. (Tekening van Rogerson in Newsday (N.Y.), ge reproduceerd in The New York Times). Weer zijn er ontwapeningsbesprekingen (te Londen) gehouden tussen de Westelijke Grote Drie en de Sovjet-Unie. Het Westen toonde andermaal veel goede wil (alhoewel er een controverse is tussen Engeland en Frankrijk en de Ver. Staten, omdat de eerste twee verder willen gaan dan Washington), doch aan de kant der Russen is het weer bij mooie woorden, doch zonder daden gebleven. Geen won der dan ook, dat het Westen de Sovjet-Unie terecht blijft wantrouwen. De bewapening wordt gevoed door de wortels van het wantrouwen zegt Palmet in The New Leader Press. Laten we beginnen met die wortels door te kappen, zegt het Westen, vol goe de bedoelingen voorzien van een zware bijl. Maar een achterdochtige Iwan krabbelt terug met zijn speelgoedbijltje (gereproduceerd in The New York Times). De parade is nu juist deze: in het paleis van de sultan van Marokko zit de feministe nummer één van Marokko, de dochter van Ben Yoes sef. Prinses Lalla Aisha is al enige jaren een campagne begonnen voor de ontvoogding van de vrouw. Deze campagne wordt gevoerd onder het motto: „weg met de sluiers..." EMANCIPATIE. Prinses Lalla Aisha, een aardig meisje van wijf en twintig lentes, heeft nog nooit een sluier gedragen. Zij werd, op Europese wijze, opge voed door een aantal Franse gouver nantes; zij verft haar lippen rood, draagt een jekker, beluistert oorver scheurende gramofoonplaten, en geeft partijtjes als alle andere moderne meisjes. Het is de sultan zelf die verant woordelijk is voor het feit dat Aisha een militante feministen-loopbaan heeft gevolgd. Toen Aisha zestien jaar was, en nog geen snars begreep van de vele sociale vraagstukken, moest zij een speech afsteken, welke door haar vader was geschreven, en waarin meer rechten voor de vrouw werden opgeeist. „Ik begreep niet waarover het allemaal ging, maar nadat ik de speech had afgestoken, begon ik een beetje in te zien wat er nog allemaal moest gedaan wor den", zo zegt Aisha thans. Aisha wierp zich op als de kam pioene van de ontvoogding der vrouw haar vader veroordeelde haar actie en de gluiperige oude El Glawi (Pas ja van Marrakesj) die met de Fransen onder één hoedje speelde om de sultan aan de dijk te zetten maakte er een gewoonte van foto's van de sultansdochter in badkostuum te verspreiden. Aisha zelf hield zoveel toespraken over de vrouwenemancipatie, dat de Franse resident-generaal haar beval haar actie stop te zetten. Toen de oude El Glawi in 1953 zijn zin kreeg, en de Fransen Ben Yoessef de weg der ballingschap opstuurden, waren het juist de vrouwen van Marokko, die, het eerst, de terugkeer van Ben Yoessef eisten. Vele vrouwen werden bij straatge vechten gedood. TAAK VOOR DE JEUGD. Toen Ben Yoessef in november van het vorig jaar opnieuw de Ma rokkaanse troon besteeg, waren de vrouwen van Marokko genoeg geor ganiseerd om hun beloning te eisen: stemrecht, het recht lid te zijn van vakbonden, het recht op beter on derwijs voor hun kinderen. Sommige vrouwen gingen zelfs „zo ver" beter behandeld te willen worden in huwe lijksaangelegenheden. Ofschoon wij niet tegen polygamie kunnen zijn, vermits Allah de polygamie decre teerde, is er toch nogal tijd de Ko ran die bepaalt dat een man slechts vier vrouwen mag huwen indien hij hen op gelijke wijze behandelt." Maar de sultansdochter die in een paleis woont (met de twee echtge noten en meer dan twintig concu bines van de sultan) geeft redelijk toe dat de volledige ontvoogding van de vrouw niet zo maar kan worden bereikt. „De oudere generatie", zo zegt zij. „doet er niets voor. Het zijn de kinderen die de revolutie in Marokko moeten verwezenlijken." Hoewel er nauwelijks nog een knop je te zien is aan de bomen op de Londense pleinen en hun takken zich nog kaal en zwart tegen de koude hemel aftekenen, krijgt men bij een wandeling over de markt van Covent Garden tenminste een indruk van de warme zonneschijn in andere landen. Want hier vindt men produkter van over de gehele wereld bijeengebracht. De nauwe straten van deze wijk zijn van de vroege ochtenduren tot laat in de namiddag door vrachtwagens geblokkeerd, terwijl de kruiers met kisten en dozen op het hoofd gesta peld, in een nooit eindigende optocht van de vrachtwagens door donkere galerijen naar de pakhuizen lopen met sinaasappelen uit Israël en Span je, meloenen uit Argentinië, tomaten en aardappelen van N.-Zeeland en Italië, bananen uit zuid-Amerika, gra naatappels en druiven uit zuid-Afrika en alle mogelijke bloemen van orchi deeën tot narcissen. Er is een advies uitgebracht om deze enorme markt, die tussen Strand en Holborn ligt, naar een punt buiten Londen te verplaatsen, maar het zal nog wel vele jaren duren voordat hieraan uitvoering wordt gegeven (in dien ooit), want de Londenaren zijn verzot op hun Covent-Garden. met het Opera-theater dat vlak bij de pak huizen ligt. Covent Garden behoort al bijna driehonderd jaar bij Londen. Het moet eens de tuin van de abten en monniken van Westminster zijn geweest, hoewel andere deskundigen beweren dat het een „convent gar den" (de tuin bij een nonnenklooster) was; hetgeen ook de afleiding van de naam zou verklaren. In ieder geval was het eens het eigendom van een kerkelijke instelling en toen de kloos ters werden ontbonden kwam het in handen van de Hertog van Somerset en daarna van John Russell, de Graaf van Bedford. In 1671 werd het een markt. Toen koningin Elisabeth, de konin gin-moeder, de Frans-Schotse tentoon stelling in het 18de eeuwse paleis in de Rue Vieille du Temple in Parijs opende, zei ze: „Ik tel Fransen onder mijn voorouders". Het is niet aan iedereen bekend dat de koningin moeder verschillende Frans-Schotse schakels in haar familie-geschiedenis heeft. Haar rechtstreekse voorvader, John Lyon, de derde Lord Glamis, was in 149i ambassadeur op een bij zondere missie van Schotland naar het Franse hof. Door het huwelijk van haar over-over-grootvader Thomas, Lord Glamis, stamt zij af van Jere miah Lanjol, een Franse Hugenoot, die na de herroeping van het Edikt van Nantes naar Engeland vluchtte, terwijl haar moeder, de achter-klein dochter was van een Franse dame, Hyacinthe Gabrielle Roland, die Lord Wellesley huwde en daardoor de schoonzuster van de grote Hertog van Wellington werd. ACHTER DE STUURKNUPPEL Zelfs cle hoogste officieren van de Royal Air Force zijn geen administra teurs, die de hele dag op een stoel achter een bureau doorbrengen. Dat is dezer dagen wel zeer duidelijk ge demonstreerd toen de nieuwe chef van de luchtmachtstaf, maarschalk Sir Dermot Boyle, vertrok voor een rondreis door het midden-oosten en zelf aan de s urknuppel plaats nam. Zijn plaatsvervanger, vice-luchtmaar- schalk J. R. Whitley, die deze zomer zijn nieuwe functie zal aanvaarden, vliegt met zijn eigen Canberra en heeft pas kort geleden een 18.000 kilometer lange rondreis per vliegtuig door west-Afrika gemaakt. Hoogge plaatste officieren van de RAF met administratieve functies in het bui tenland komen regelmatig „thuis" om hun „opfrissingscursus" te door lopen. Air Commodore A. A. Adams, DFC, de Britse luchtvaartattaché in Bonn, is zojuist op zijn post terug gekeerd na een cursus van 3 weken op 'n één-persoons Meteor straal jager.

de Stem | 1956 | | pagina 5